Soest,ftr Courant voor Soest en Omgeving Jiieuws- en Advertentieblad. VmMjnt eiken Zaterdag. 1 f Wij leveren steeds 't tegen de LAAGSTE prijzen! FEUILLETON - - - s 3 1 j s s s A. BENNING'S VERKOOPHUIS No. 30 Tiende Jaargang Oplaag 1750 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tol Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE ADVERTENT1EN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk F. C. Kuyperslraat 3 en 5 - Soestdijk Groote keuze in Galanteriën, Speelgoederen, Luxe- en Huishoudel. Artikelen, Matten, Karpetten, kleine Meubelen, Kinderwagens, Rieten Stoelen enz. enz. Aanbevelend S. A. OLIJVE. EEN EN ANDER OVER NIJVERHEIDSONDERWIJS. Nu de-Raad'der gemeente spoedig wederom een voordracht betreffend de stichting van een gebouw voor Nijverheidsonderwijs zal bereiken en een beslissing in gunstige zin van liet grootste belang geacht mag worden komt het mij gewenscht voor een en ander omtrent het ontstaan en de ontwikkeling van dit onderwijs mee te deelen. De Inspecteur-Generaal van het N. O., de Heer H. J. de Groot, geeft in zijne bewerking van de N. O. wet een kort overzicht hierom trent. Een en ander van het volgende is aan dit werk ontleend: In 1790 zijn de gilden afgeschaft en het spreekt van zelve dat dit afbreuk heeft ge daan aan de ontwikkeling van den ambachts man. Als gevolg hiervan werd elke controle gemist op de vakkennis zoowel van den pa troon als van den gezel. Vooral in de grootere plaatsen, waar de patroon geleidelijk meer ais koopman dan als voorman in de werkplaats optrad, deed zich meer en meer behoefte voelen aan vak onderwijs buiten de werkplaats. Toch werd pas in Januari 1861 de eerste ambachtschool geopend en wel te Amsterdam. Dat dit onderwijs waardeering vond is wel bewezen door de uitbreiding van het aantal vakken. Werd aanvankelijk slechts onderwijs gegeven aan a.s. timmerlieden, meubelmakers, smeden en schilders, geleidelijk werden hier aan toegevoegd': metselaars, steenhouwers, electriciens, instrumentmakers, koper- en blikslagers e. d. Nog later werd gelegenheid geopend voor onderwijs aan kleermakers, schoenmakers, behangers en stoffeerders, rietvlechters, klom penmakers, typografen, en kappers. Boven dien werd gezorgd voor vakscholen op ander gebied zooals zeevaart, visscherij en schip perij, terwijl ook het vakonderwijs voor meisjes in koken en voedingsleer, huishou den en waschbehandeling, naaldwerk en costuumnaaien tot bloei kwam. De groei van dit onderwijs over een 30 jarig tijdvak moge blijken uit onderstaand overzicht. O CT> CT\ -c O O r-S S Oïit I ülïtj BMsh S si e oji e u-d u Si «i «i o o «-o S; s n*j Opmerkelijk is wel dat het particulier initiatief zoo belangwekkend veel tot stand heeft gebracht. Geen tak van onderwij? heeft meer te wor stelen gehad met vooroordeel, met afbrekende kritiek van patroon en werkman en boven dien met groote geldelijke moeilijkheden. Het mag dan ook bewondering wekken dat de voorstanders van dit onderwijs onder dat alles den moed niet hebben verloren. Zeer klein begonnen, in gebrekkige lokalen met geringe hulpmiddelen en personeel met geheel onvoldoende salarissen, alleen steu nende op particuliere bijdragen, later aange vuld met subsidiën van Rijk, Provincie en Gemeente, heeft zich het Nijverheidsonderwijs een weg gebaand, waarop het thans de er kenning en bekroning mocht ontvangen in den vorm van een wettelijke regeling. Het zou hier te ver voeren uiteen te zet ten welke moeilijkheden moesten worden overwonnen alvorens de eerste post op de WAT PAPIEREN BARTJE VERTELDE. Door J. KNOPPERS W. Kzn. (Schrijver van „Vorstelijke Herinneringen"). 6. „Aan de Lage Vuurst had een neef van me zich bij een boer verhuurd als knecht. Dat hoorde Oeutje's vader en die zei tegen hem: „Als ze willen hebben, dat je in de bedstee slaapt die in de gang is, dan moetje'tnietdoen,wantdaarspookt het." Mijn neef lachte er wat om en kort daarop sliep hij in die bedstee als een mol. Maar op een nacht dat hij wak ker lag zag hij bij 't maanlicht dat een vrouwmensch het bedgordijn op zij deed en hem wekte. Hij kroop gauw onder de dekens en toen hij daar heel zachtjes zijn eene oog weer onderuit had geschoven, was 't spook weg. Van tijd tot tijd herhaalde zich de verschijning, maar omdat 't wuuf hem nooit wat dee, dacht hij op 't lest: „Als ze me nou weer wenkt, ga 'k mee!" En toen 't spook hem weer wekte, smeet hij kordaat zijn beenen van 't bed en wachtte tot ze hem voor uit zou gaan. Ze liep daarop de gang in, keek bij de kelderdeur eens achter om of hij wel meeging, klom toen de trap af, bleef midden in den kelder staan en wees toen mijn neef op een grooten verglaasden steen. Mijn neef knikte dat hij 't begrepen had en toen Rijksbegrooting tot ondersteuning van enkele scholen werd goedgekeurd. Van dien tijd af echter is het N. O. wel in bloei toegenomen en werd dan ook reeds onder het ministerie Kuyper een wettelijke regeling voorbereid. Minister Heemskerk heeft dezen arbeid vervolgd, terwijl Minister Cort van der Lin den bij Koninklijke boodschap van 21 Mei 1915 het ontwerp ter behandeling aan de Kamer kon aanbieden. Het voorloopig Verslag verscheen eerst op 14 Februaii 1919. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Dr. de Visser heeft het ont werp in de beide Kamers verdedigd dat vrijwel ongewijzigd, zonder hoofdelijke stem ming op 4 Juli 1919 in de Tweede Kamer en op 2 October d. a. v. door de Eerste Kamer werd aangenomen. Deze wet is op 1 Januari 1921 in werking getreden. Het behoeft geen nader betoog dat de totstandkoming van deze wettelijke regeling een historisch moment is in de geschiedenis van het N. O. Vooral de scholen in de kleinere gemeenten, waar de instandhouding meermalen met groote moeilijkheden gepaard ging, vinden een belangrijke steun in deze wet. Wanneer wij nu het N. O. in onze gemeente nader beschouwen dan vinden we daarin te rug een getrouw beeld van de wording van het N. O. in het algemeen. Gelukkig kunnen we echter op één uit zondering wijzen, en wel deze, dat het Ge meentebestuur steeds daadwerkelijk getoond heeft de bemoeingen van de Vereeniging ter bevordering van het N. O. op prijs testellen en ons bestuur heeft dan ook nimmer te vergeefs een beroep gedaan op de mede werking van den Raad en het Dagelijks Bestuur. Overigens heeft onze school ook met alle bovengenoemde kwalen te worstelen gehad. Laat ik beginnen alvorens hierop in te gaan met U een overzicht te geven vau het aantal leerlingen dat vanaf de oprichting de S ON co 00 CO O NO CO co |l08 O N V ON N (O co ts £5 ON IQNOMONCON CO 17 2 9 1 4 1 40 1 NOMc-N ïo NO O f r> no co un O p* cm cn co - cm m CO co-rmt^ jcscn. CO 13 4 3 7 1 co p! o ctn co co cm- CO CO O ON ON p l NO CO p ^CM^ooNr - p CO T CM CTn CO J M- O p V CO CO f p o -r T r-. m <n p Nr -r NCC1 CN CO p NO co ON CO CO CM 4- p O CO T -O CM CO CO Beroep Timmerman Metselaar Smid (1) Schilder Meubelmaker Tuinman Diversen Totaal Uit dit staatje blijkt dat in de laatste 3 jaren het aantal belangrijk is toegenomen. Dit zal zijn oorzaak vinden vermoedelijk in de verkorting van den arbeidstijd en in de meerdere vraag naar N. O. Een derde ging zij door 't keldergat naar buiten en nooit hebben ze haar weer gezien „En wat deed toen je neef, Bart!" „Op een keer dat ze allemaal naar de kerk waren lichtte hij den steen op en stak wel tienmaal een peilijzer in den grond, maar hij vond nieman dal. Maar later brandde 't spul af. De boer, die er toen op woonde, had maar een zuinig bestaantje, maar naderhand, had hij geld als water! Die had den verborgen schat gevonden „Had mijn neef haar maar wat ge vraagd! Maar als je ze niks vraagt, kunnen ze niks zeggen! Ze komen net zoo lang terug tot je ze wat vraagt, en daarna blijven zij altijd weg, al doe je heelemaal niet wat ze je verzocht hebben „Mijn neef is naar aan zijn eind ge komen", vervolgde hij na een oogen blik pijnzens. „Op een avond kwam hij doodsbleek thuis en toen zijn moeder vroeg, wat hem scheelde, wou hij 't eerst niet zeggen. Op 't lest zei hij, dat hem een lijkstatie was gepasseerd en hij noemde al de dragers, 't Waren allemaal buurjongens van mij", zei hij, „maar ik was er niet bij, moeder!" Zijne moeder schrikte, maar wou dat niet laten blijken. „Maak jij je maar niet ongerust, 't zal de jouwe niet wezenje bent zoo gezond als een hoen Den heelen nacht zat een katuil op het dak te oeten en te kwieuwen, en toen ze 's-morgens het huishondje buiten lieten, ging het beestje aan den weg zitten huilen. „Moeder, moeder", zei mijn neef, „ik weet het niet! ik weet het niet! Maar als ik het niet oorzaak kan ook zijn de uitbreiding van liet aantal leervakken. Ons bestuur heeft m. i. terecht ingezien dat niet uitsluitend met teekenonderwijskan worden volstaan. Geleidelijk zijn ook aan onze school de leervakken uitgebreid en wordt thans onder wijs gegeven inhand- lijn- vak- en deco- ratiefteekenen, meetkunde, projectieleer, perspectief Ned. taal en rekenen. Het is ook noodig gebleken het aantal leeraren te vermeerderen en wel van 4 tot 9 terwijl het getal wekelijksche lesuren van 10 op 12'/2 is gebracht. Wat betreft de huisvesting is U allen wel licht bekend dat tot aan de mobilisatie de lessen gegeven werden in het gebouw der St. Joseph Jongelingen Vereeniging. Bij het uitbreken van de wereldoorlog is dit gebouw ingericht voor ontspanningslokaal voor mili tairen en moest door ons bestuur naar andere ruimte worden omgezien. Vier jaren is toen het speellokaal van de Zusterschool benut dat hiertoe welwillend door het R. K. School bestuur is afgestaan gedurende de winter avonden. Bij de beëindiging der mobilisatie kon echter het eerstgenoemde gebouw niet we derom ter beschikking worden gesteld zoo dat ons bestuur zich gelukkig achtte de Rembrandtzaal te kunnen huren voor het geven van teekenonderwijs. Door den groei van het leerlingenaantal bleek echter deze zaal al spoedig te klein te zijn en niet meer aan billijk te stellen eischen te voldoen. Voor den cursus 1920—1921 is dan ook door de welwillendheid van het gemeente bestuur naast het onderwijs in de Rembrandt zaal les gegeven in 2 leslokalen der Open bare school terwijl in den afgeloopen cursus ook die ruimte in totaal te klein bleek en het gemeentebestuur behalve de genoemde lokalen, bovendien het gymnastieklokaal ter beschikking stelde om daarin onderwijs in hand- en lijnteekenen te kunnen doen geven. Het spreekt echter van zelve dat een der gelijke decentraiisate van het onderwijs hierop nadeelig moeten inwerken en de overvulling van de Rembrandzaal hinderlijk was voor het geven van deugdelijk onderwijs. Ons bestuur heeft dan ook reeds in 1920 ingezien dat alleen de stichting van een eigen gebouw waarin alle vakken behoorlijk zouden kunnen worden onderwezen zonder dat de eene groep storend werkt op de an dere in deze uitkomst kon brengen. Hierbij mag ook niet uit het oog worden verloren dat de Rembrandtzaal slechts van cursus tot cursus te huren was zoodat om trent de beschikking over deze zaal weinig zekerheid bestond. Deze zienswijze is vol komen juist gebleken, want de huur is ons opgezegd, bij den aanvang van den cursus 1922-1923 kan geen gebruik worden gemaakt van de Rembrandtzaal. Alle belanghebbenden bij het N. O., het bestuur, de leerlingen en de leeraren hebben in de vaste hoop geleefd dat op 2 October a.s. de cursus zou kunnen aanvangen in het nieuwe gebouw; nu dit niet meer mogelijk is spreek ik stellig namens hen de wensch uit dat dit levensbelang voor ons nijverheids onderwijs, de totstandkoming van het gebouw, door alle hierin betrokken Autoriteiten met zoodanigen spoed behandeld moge worden dat na de Kerstvacantie, dus met het nieuwe jaar, de nieuwe school in gebruik kan wor den genomen, Ten slotte zij het mij vergund U allen die belang stellen in ons nijverheidsonderwijs, op te wekken om lid of begunstiger te wor den van onze vereeniging, de Vereeniging ter bevordering van het Nijverheidsonderwijs te Soest, goedgekeurd bij Koninklijk besluit No. 10 dato 4 Mei 1921. De minimum contributie bedraagt slechts f 1.— voor persoonlijke leden en f 2.50 voor vereenigingen. Begunstigers dragen per jaar f 5.— als minimum bij. Moge een stroom van briefkaarten het adres van den secretaris, den Heer G. H. Veenstra te Soest, als even zooveel blijken van meeleven in deze belangrijke onderwijsinrichting, spoedig bereiken. G. H. B R U I N S directeur N. O. Soest. Utrecht, 17 Juli 1922. Buitenland. OVERZICHT. De conferentie in den Haag is op het doode punt gekomen en zal er waarschijnlijk wel op blijven staan. De drie niet-Russische subcommissies zijn tot de overtuiging gekomen, dat ver dere gedachtenwisseling met de Rus sische commissie overbodig is. De Russen blijven hardnekkig wei geren de particuliere eigendommen terug te geven of er schadevergoeding voor te betalen. Aan de „Chicago Tribune" wordt uit Petrograd bericht, dat de „Iswestia" het officieele Bolsjewistische orgaan, een lijstje heeft bekend gemaakt van ben, dan ben jij het!" „Dan ik maar", zei ze, want 't zou toch ook mijn dood wezen, als jij het was!" Hij werkte toen op Keulhorst, aan de Eem, en dien dag moest hij de dakgoten helpen schoonmaken. Om half elf riep de werkmeid, dat de kof- ,fie klaar was. „We kommen!" riep mijn neef nog terug, maar hij Stapte de leer mis cn viel morsdood op de stoep". De tranen liepen Bartje langs de dorre wangen „Vertel maar weer Verdan", zei hij. ,,'t Huwelijk van Kooinies was niet ongelukkig", ging ik voort; „althans dat 't ongelukkig was heb ik nooit gehoord. Ze kreeg drie zoons. Alle drie werden lerme, brave mcnschen twee trokken in 't jaar '12 uit met „Bonnepartc" cn zijn nooit weerom gekomende derde werd een vette kleiboer cn zijn kinders en kleinkinders zitten er Voor 't incerendeel warmpjes in. Kooinies zocht in de bosscher. en tusschen 't koren allerlei kruiden cn hing die in zakjes aan de zoldering De menschen beweerden dat ze die dingsigheden noodig had om te tooveren, maar als ze ziek werden of er een kind of een stuk vee betooverd waren, naar ze meenden, stuurden ze terstond om Kooinies, die hen met haar kook- seis en brouwsels niet zelden weer op knapte. Maar wie meent dat ze haar daarvoor erkentelijk waren heeft het mis. „Honderd tegen één", zeiden ze, „dat ze ons en de kinders ook eerst ziek heeft gemaakt, licht dat ze ons nu ook weer op de been helpt!" eigendommen in Rusland, die toebe- hooren aan bnitenlandsch kapitaal, en die door de Sovjetregeering zijn in beslag genomen. Die eigendommen hadden op 1 Jan. 1917 een waarde van 1987 millioen goud-roebels en bestonden hoofdzakelijk uit aandeden in mijnen en metaalfabrieken. Hiervan willen zij niets terug geven, maar zij vragen wel 330 millioen pond sterling om die nu verwaarloosde mijnen en fabrieken weer productief te maken. Elke Staat in Europa gaat te veel ge bukt onder haar schuldenlast, dan dat zij Rusland zou kunnen helpen, en welke particulier zal zijn kapitaal wa gen, zonder degelijke waarborgen dat het niet weder opnieuw geconfiskeerd wordt. In een brief aan Litwinof heeft Mr. Patijn de besluiten der drie 'subcom missies medegedeeld, met de bijvoe ging echter, dat de deur nog niet gesloten zou zijn voor eene voortzetting der onderhandelingen, ingeval de Heer Litwinof eene verklaring wenschte af te leggen, die zijne vorige verklaring wijzigd. Na eenig heen en weer schrijven is besloten, in eene voltallige zitting der niet-Russische commissies de Russische commissie gelegenheid te geven, om met definitieve, juist omlijnde voorstel len voor den dag te komen. In Russische delegatiekringen hoopt men, dat deze voorstellen een gunsti- gen indruk zullen maken. Een niet te controleeren bericht meldt, dat Lenin door zijne tegen standers te Moscou vermoord zou zijn in de trein de Kankasus, alwaar hij voor herstel van gezondheid, eenigen tijd vertoeven zou op een kasteel van den ex-Czaar. De politieke binnenlandsche crisis in Duitschland schijnt opgelost te zijn. De onafhankelijken hebben zich bij de Meederheids-Socialisten aange sloten en zullen vóór de verdedigings- wet der republiek stemmen, zoodat de aanneming van deze wet nu verzekerd is. Een later bericht meldt, dat deze wet, alsmede een crediet van 75 millioen Mark voor hare uitvoering is aangenomen. Het moratorium, dat Duitschland aan de commissie van Herstel verzocht heeft, voor verdere betalingen in goud, za', waarschijnlijk wel worden toege staan. Zoodra de Waarborgcommissie, die uit Berlin in Parijs is teruggekeerd, rapport zal hebben uitgebracht, zal Poincaré naar Londen gaan om deze aangelegenheid te bespreken. Het be richt van de arrestatie van de moor denaars van Dr. Rathenau was de vo rige week voorbarig. Na een onafgebroken klopjacht zijn de ingenieur Hermann Fischer en de eerste luitenant Erwin Körn, in een burcht nabij Halle door de politie, echter deze week zoodaning in het nauw gebracht, dat zij zelfmoord heb ben gepleegd. Behalve deze twee eigenlijke moordenaars, zijn nog twin tig personen in hechtenis genomen Woning-Bureau F. BREURE en J. H. THOLE MAKELAARS Veenhuizerweg 9 - Soestdijk Kostelooze inschrijving van Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen enz. beschuldigd van medeplichtigheid aan dezen moord. Daaronder zijn de eige naar en de bestuurder van de auto. De Siun-Feiners O'Sullivan en Duim die den Engelschen Maarschalk Wilson vermoord hebben, zijn door de Engel- schc rechtbank ter dood veroordeeld De burgeroorlog in Ierland woedt nog steeds voort. Kooinies leed veel onder den laster en den afkeer der Heezers; maar er was nog iets anders dat haarjhart bloeden deed, het was de gedachte dat Qies de Kaaloor hare liefde versmaad had. Een vurig gemoed als het hare kan maar éénmaal beminnen, om de een voudige reden dat die ééne keer Ie venslang duurt. Ze gevoelde echter hoe langer hoe meer hoe hopeloos die liefde was en daardoor werd 't geen ze van Gies dacht te verkrijgen hoe langer hoe minder. Na eenige jaren was daar niets van overgebleven, dan een enkele wensch, maar die was dan ook zoo onvergankelijk als een berg van ijzer. „Als 'k nog maar eens in mijn le ven een kus van hem kreeg", dacht ze, „maar een enkele kus, zooals die, wel ke hij me op dien Zondag gaf, dan zou ik tevreden zijn". En ze peinsde nacht en dag, jaar in jaar uit hoe ze dien ééne kus mach tig zou worden. Eindelijk had ze er wat op bedacht. Ze had bij 't huis een turfhoopjstaan die boven en rondom met stroo was bedekt. Dien hoop holde ze uit en toen Gies De Kaaloor eens langs De Kooi kwam om op de konijnenjacht te gaan, riep ze hem aan en bracht ze hem bij den turfhoop. „Kijk nu eens aan!" zei ze, „zoo bestelen ze mijl Ze dieven hier weg wat los en vast is! Als je me een pleizier wilt doen, dan moet je daar vanavond eens in gaan zitten om op te passen!" ,,'k Sal van avond wel men cn lam zijn", zei Gies, „maar 't is mijn ain- F. C. Kuijperstraat 4. - Tel. 56. voor Vliegenvangers, Vliegenklappers, Vliegenkasten, Vliegenglazen en Viiegendekken. Groote sorteering van alle zomerartikelen zooalsboschstoelen, rieten stoelen, hangmatten, kruiwagens, emmertjes, schepjes, harkjes enz. enz. Het meest gesorteerde adres voor porcelein-, glas-, aardewerk, luxe huishoudelijke artikelen, speelgoederen, emaille-, blik- en ijzerwaren. Of eigenlijk kan men niet meer van een burgeroorlog spreken, daar nage noeg geheel Ierland juicht over de vorderingen en de overwinningen der regeeringstroepen. De strijd woedt nog voornamelijk in het Zuid-Oosten van Ierland en Cork is het broed nest van de rebellen. In Italië hebben de Fascisten (de Nationalisten of zoogen. Vaderland- lievenden), de stad Cremona gewapen- der hand ingenomen en onderandere het huis van een Socialist, afgevaar digde geplunderd en in brand gesto ken. De rust en orde is er op dit oogenblik echter weder hersteld. De Italiaansche regeering mag ook wel bidden„Bescherm mij tegen mijne vrienden Toen President Millerand, verleden Vrijdag, 14 Juli, de Fransche notionale feestdag, van dc revue terugkeerde, is een aanslag op hem gepleegd. De dader, een 20-jarig anarchist, schoot twee revolverschoten op het eerste rij tuig, waarin de prefect van politie ge zeten was, in de veronderstelling dat dit het rijtuig van den President was. Gelukkig werd niemand gewond. De dader C. Bouvet moest door de politie beschermd worden tegen de woede van de verontwaardigde me nigte, die hem wilde lynchen. Binnenland. OVERZICHT. Uit wanhoop over het gebrek aan belangrijk nieuws in dezen komkom mertijd zou een overzichtschrijver van binnenlandsch nieuWs er toe kunnen komen om de tradioneele zeeslang te doen spartelen in de Praamgracht en uitvoerig beschrijven, hoe hij door het kwispelen van zijn staart een stortbad gaf aan de enkele loge's, die in II- .el Trier zich verbeelden, dat het zomer is. Belangrijk nieuws op politiek gebied is er absoluut niet. Zelfs na al de conferenties op het Loo, van onzen Premier, de ministers, de voorzitters der beide Kamers en al de leiders der verschillende politieke fracties is er officieel nog niets bekend of het oude ministerie al dan niet zal aanblijven, of dat er wijziging of ver andering in zal komen. Misschien ver nemen wij hieromtrent nog iets vóór de opening der Kamers op Dinsdag 25 Juli a.s. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben besloten inzake de samen voeging van de Gooische gemeenten Bussum, Naarden, Laren, Blaricum en Huizen voorloopig af te zien van de vereeniging of de samenvoeging dezer vijf gemeenten, eveneens van die van Laren met Blaricum. Alleen zijn Gedep. Staten bereid tot de samenvoeging van Naarden met Bussum. Overigens willen Ged. Staten eerst zien, hoe de toestand zich zal wijzigen in verband met den aanleg van de nieuwe elec- trische tram. Het voorloopig ontworpen traject van die tram heeft reeds heel wat pennen in beweging gebracht, daar de weg door een gedeelte van het Naarder Meer en het bosch van Bre- dius zou worden aangelegd en de mooiste plekjes van het Gooi voor altijd zou bederven. Heemschut en andere vereenigingen voor behoud van natuurschoon en plooi ahnee: als 't wezen mot, dan zal 't wezen Toen nu Gies De Kaaloor dien avond een paar uur in den turfhoop had ge zeten, zag hij een verschrikkelijke ge daante op zich afkomen. Ze leek wel horens op de schouders te hebben en haar witte rokken sleepten haar wel anderhalf el na. Ze deed het stroo van elkaar en sprak met beverige stem: „lk ben het Veenwuuf; hier is een ei, als ik dat in je bakkes kapot gooi, dan ben je voor den duvel!" Gies begon te kermen en te lamen- teeren, dat het akelig was. Na een poosje zei de gedaante: „Leg je lippen stevig op de mijne en kus dan! Als je dat doet zal ik je voor dezen keer vrijlaten!" Gies De Kaaloor aarzelde, maar zijn afkeer om den duvel tot patroon te krijgen was zóó groot, dat hij onder duizend angsten deed, wat het Veen wuuf van hem verlangde. „Ziezoo", zei ze, „nou moet je hier zoolang blijven zitten, tot je honderd en één keer: Heks om teks paxlhebt gezeid, maar dan kanjegerustheengaan!" Zoo kreeg Kooinies den zoo vurig begeerden kus! Maar of die wel zoo smakelijk was als de eerste betwijfel ik wel eenigszins. Wat denk jij er van, Bart?" „ik ben het volkomen met je eens, jongenlachte Papieren Bartje uit de Looverhut, zoo lekker als den eersten keer zal ze 't wel niet gevonden heb ben. En Gies ook niet! „Ja, ja, een mensch moet al wat doen om uit den Duvel zijn klauwen vooral ook onze bekende liefhebber en kenner van de natuur Thyssen protesteeren heftig tegen dit vandalis me. In Pulchri Studio werd deze week door een hulde-commité aan Jlir. mr. dr. H. D. van Karnebeek, ex-burge meester van 's-Gravenhage, zijn door Floris Artzenius geschilderd portret aangeboden. Dit portret zal geplaatst worden in het Haagsche Museum en later in het nieuw te bouwen stadhuis. Eenige chefs en bekwame werklieden van Philips gloeilampenfabriek zullen eerstdaags naar Warschau, in Polen, vertrekken, om werkzaam te zijn in de nieuwe farbiek, die de N. V. Philips daar heeft opgericht. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Tuinbouwvereeniging, „Amersfoort" zal van 27 tot en met 30 September a,s. een Tuinbouwten toonstelling worden gehouden. Daartoe is op initiatief van het be stuur de vereeniging een tentoonstel- iings-comité gevormd, onderverdeeld in talrijke sub-commissies en bestaande uit bekende personen uit Amersfoort en omstreken. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren H. van der Knoop, G. A. J. J. van der Linden en H. J. Kempenaer, onderscheindelijk voorzitter, secretaris en penningmeester der Amersfoortsche Tuinbouwvereeniging. De tentoonstel ling zal worden gehouden op het ter rein en in het zich daarop bevindend gebouw van de Fruit- en Groentenvei- ling „Amersfoort en Omstreken", die door deze vereeniging daartoe belange loos zijn afgestaan. Het plan voor de tentoonstelling is breed opgezet en deze is dan ook geenszins te beschouwen als van uit sluitend plaatselijken aard. Een eere-comité is gevormd uit au toriteiten uit Amersfoort en de daarom heen liggende gemeenten benevens bekende personen op het gebied van tuin- en landbouw en daarmede sa menhangende bedrijven (als bijenteelt, pluimveefokkerij enz.) uit de proviciën Utrecht en Gelderland. Waarschijnlijk zullen aan deze ten toonstelling een loterij benevens eenige vermakelijkheden worden verbonden. Talrijke prijzen zijn reeds ingekomen of toegezegd. FRECO'S Zenuwtabletten tegen examenvrees, slapeloosheid, onrust, ge jaagdheid, per koker 50 cent. FRECO'S Maagtabletten tegen diverse kwalen als maagzuur, oprisping, gebrek aan eetlust enz. per koker 60 cent. FRECO'S Hoofdpijntabletten per koker 45 cent, binnen 10 min. afdoende tegen de hevigste hoofdpijn. FRECO'S Zenuwheofdpljnpoeders tegen zenuwkoorts, zenuw in de tanden, per poeder 8 cent, per doos a 25 stuks Fl. 1.70. Hotiderde ongevraagde dankbetuigingen ontvingen wij reeds. Bovenstaande tabletten zijn verkrijgbaar bij Theod. Wagner, B. Kraal en D. F. Vbigt, Soestdijk. Plaatselijk Nieuws. Als verdacht van verduistering van verschillende goederen is de Heer De Miranda, wonende alhier, in voorloo- pige hechtenis genomen en ter be schikking van den Heer Officier van Justitie te Utrecht gesteld. te blijven! Toen ik zoo'n aankomend mannetje was van een jaar tien twaalf, woonde onder Den Berg een iezig vrouwspersoon in een hut van plaggen. Ze noemden haar Zwarte Willemijn misschien heb je haar wel hooren noe men, want de veedief, Rooie Pieter, van wien je wel zult gelezen hebben in de boeken, was bij haar in den kost". „Was die dezelfde, dien men nooit in de gevangenis kon houden omdat alle sloten opensprongen als hij er zijn pet tegenaan wierp?" „Neen, dat was een ander, maar dat ze hem niet in 't gat konden houden, dat heb je goed. Hij sliep zelden op een bed; als hij er dagen aaneen op uit was, kroop hij hier of daar maar in wat ruigte en sliep dan zoo gerust, als ik en jij op een bed want bang was hij geen zier. Als de rakkers, (De politicmannen) in de buurt waren kwam meestal een klein zwart hondje bij hem loopen en ging bovenop hem liggen; en dan kon niemand hem kwaad doen. Een paar keer, dat het weggebleven was, pakten ze hem, maar toen kwam 't hondje in 't gat bij hem en toen gingen alle sloten van zelf open, jon gen! Maar op 't lest hebben ze hem toch tc Amersfoort opgeknoopt. 't Hondje kwam in 't gat niet bij hem, maar op weg naar den galg kwam het met hangenden staart tusschen zijn voeten loopen. (Slot volgt).

De Soester | 1922 | | pagina 1