Souster Courant Nieuws- en Advertentieblad. voor Soest en Omgeving Verschijnt eiken Zaterdag. per H. L. DE ZOETE, BATENBURG s, Soesterberg Tischhandol i dit Blad I II LA PORTE Co. ft Schothorst nemend debiet ken i monster van ANTRACIET. HANDEL ureerende prijzen. Stoffeerderij Woning-Bureau Wij steeds 't B tegen de LAAGSTE prijzen! FEUILLETON Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk BIJKANTOOR SOEST ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN A. BENNING'S VERKOOPHUIS No» 31 3 TELEFOON 71 1 is UITSLUITEND gebruik van FFEN op hel juiste tijdstip worden be- h gebied de uiterste zorg aan de landacht op mijn prima VOLLE the CARR'S MOUT BROOD. reiend. O. W. SCHOTHORST, tedestraat 43, Telef. 71. (PAD 19, TEL. 133. DEN BURG KANTOOR VELDWEG 2 21. GEOPEND VAN 8-12 en 2-5 I De Directie. gst is U uit wanneer chap stuurt naar or alle voorkomende werkzaamheden >en, Marquises Zonschermen en 6, Telefoon 16. van Bouwplannen, Bestekken, viezen, Aanvrage Bouwver- erwet tegen billijke tarieven. Verhuren en Taxatiën van tringen enz. r EN OMSTREKEN gereedschappen, Benzine en Olie j andsrijwielhersteller A. N. W. B. aanbevelend, F. S. POSTHUMUS. Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiön worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Tiende «laargang 0plaag|1750 Zaterdag 29 Juli 1922 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel rneer 15 ct. Orootc letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. F. C Kuyperstraat 3 en 5 leveren Soestdijk Groote keuze in Galanteriën, Speelgoederen, Luxe- en Huishnudpt Artikelen, Matten, Karpetten, kleine Meubelen, Kinderwaaens Rieten Stnelan am 1 De Raad der Gemeente zal Maandag a. s. vergaderen en o. m. behandelen de Voor stellen van B. en W. en de Licht-Commissie, inzake de Electrificatie van Soest. Reeds vanaf 1916, dus nog volop uit den oorlogstijd, dateeren de aanvragen eerst van Noord-Holland, later van het Utr. Prov. Be drijf, om wijziging te brengen in de tarieven, en als gevolg daarvan wordt reeds maanden een z. g. kolentoeslag door de verbruikers betaald. Geen wonder dat de Provincie bleef aan dringen op wijziging der tarieven. Zoo, dat de Gemeentelijke voorziening geen verlies meer opleverde. Als noodzakelijk werd geacht een tarief van 40 cent voor de avond en 15 cent voor de dag en nachtstroom, doch hiermede kon de Raad zich niet vereenigen, en werd een Commissie aangewezen om deze zaak te bestudeeren, terwijl inmiddels een gedeelte lijke verhooging inging, en het uur voor omschakeling der Tarieven 1 en II werd ge wijzigd van 10 uur 's-avonds in 12 uur't nachts. Het resultaat van het onderzoek en de plaats gehad hebbende besprekingen werd in een rapport vastgesteld dat aan de Leden van den Raad werd toegezonden, en werden naar aanleiding daarvan door B. en W. en de Licht-Commissie de volgende voorstellen ter vaststelling aangeboden. Voorstellen tariefswijziging voor levering van Electrischen stroom door de Provinciale Utrechtsche Electriciteits Maatschappij aan de Gemeente Soest. I Het verbod voor gaslevering in artikel 2 der bestaande concessie-voorwaarden wordt als vervallen beschouwd, en mits dien ook artikel 2, paragraaf 7. II Het tarief voor levering van electrischen stroom wordt, ingaande 1 Juni 1922 (te constateeren met de meteropnarpe in Juli 1922) vastgesteld als volgt a. tarief I 33 cent per K.W.U: 15 b. Het recht op abonnementen ver valt; de bestaande abonnementen worden vervangen door meterin stallaties. c. De bestaande kolentoeslag vervalt. d. Voor tarief II kunnen bij een ge garandeerd verbruik van minstens 2500 K. W. U. per jaar speciale contracten worden afgesloten. e. Voor beltransformatoren (reductors) wordt een vast recht geheven van f3.50 per kalenderjaar, bij voor uitbetaling. Gedeelte van een jaar wordt voor een vol jaar berekend. Deze reductors worden vóór den motor ingesteld, en desgewenscht door de P. U. E. M. kosteloos in bruikleen beschikbaar gesteld. Schaft men den beltransformator zelf aan, dan wordt deze achter den meter aangesloten en bedraagt de vergoeding f2.00 per jaar. f. de uren van omschakeleling voor de tarieven I en II worden gesteld op 's-avonds een half uur vóór zonsondergang en 's-nachts 12 uur. g. Voor de openbare verlichting zal berekend worden per lamp van 50 Watt f25.00 per jaar, exclusief- lampenvoor branduren, nacht lampen, enz. blijft de bestaande regeling gelden. Wanneer het aan tal lampen A 50 Watt stijgt boven 300. zal van de meerdere lampen f20.00 per jaar worden betaald, III De tarieven, genoemd onder II, sub a worden aangenomen tot einde 1922 (le meteropname in 1923). De Directie der P.U.E.M. heeft daarna het recht voor het jaar 1923 alsnog wijzigingen voor te stellen, op grond van de resultaten over 1922. Bij beoordeeling daarvan zul len de over 1922 afgeleverde K.W.U. worden berekend als te zijn geleverd tegen de thans voorgestelde tarieven. Hiertegenover behoudt zich de gemeente Soest het recht voor per 1 Januari 1924 wijzigingen der tarieven voor te stellen, gebasseerd op de exploitatie over 1923. Wordt van deze rechten geen gebruik gemaakt, dan zullen deze tarieven wor- Rieten Stoelen enz. enz. ^Aanbevelend S. A. OLljVE. WAT PAPIEREN BARTJE VERTELDE. Door J. KNOPPERS W. Kzn. (Schrijver van „Vorstelijke Herinneringen"). 7- (Vervolg en Slot) Rooie Peter schreeuwde toen„Laten ze me maar opknoopenAls ze strak jes denken; daar hangt Rooie Peter! dan hangt er een bos strooi" „Maar krek bij de Varkensmarkt, waar de galg stond, liep het hondje weg en een minuut later bungelde aan den galg geen bos stroo maar Rooie Peter zelf. „Nou! Na den dood van dien vee dief had Zwarte Willemijn een brood jager in den kost. 't Was een slecht schutter, zoodat hij 't bitter armoedig had. Op een keer, dat hij weer nutte loos heel wat kruit en lood verschoten had, smeet hij van baloorigheid zijn snaphaan op den grond en greep met heide handen in zijne haren. Meteen kwam er een deftig heertje aan met een drietuut hoedje op en een gatte- klappertje (Steekje en staartrokje) aan. „Wel jagertje", vroeg hij, „wat scheelt er aan „Mijnheer", zeide de jager, „ik mik goed en ik raak niet! Zoo kan de Uuvel kalm blijven!" »0, is 't anders niet!" zei't heertje. „Daar weet ik wel raad op. Als je vandaag over tien jaar mijn knecht wil worden, dan zal je in al dien tijd geen enkelen keer misschieten. „Dat ls mooi gepresenteerd, mijnheertje", zei de jager, „maar ik vrees, dat ik er over tien jaar geen zin in zal heb- «f1» b!:s9houwd als maxima voor de arf I099,a!?n,jte rekcnen vanaf ljanu- kLI» Zoodra °ver een vol jaar de bednjfsrekenmg van Soest sluitend is, e9n, prijsverlaging intreden i «J1 tarief I, waarvan de grootte zal afhangen van de bereikte resultaten. m j daarna de rekening sluitend te olijven, dan zal worden overgegaan tot verlaging van tarief II en de open bare verlichting. Als inkomsten zullen ook worden medegerekend alle leverin- Sen °P hoogspanningsaansluitingen, als mede de leveringen aan perceelen, ge legen in grens gemeenten, voorzoover deze worden bediend door het voor Soest behoorende geleidingsnet. IV De meterhuur wordt voorgesteld als volgt: Enkel tarief: Dubbel tarief tot 0.5 K.W.f 0.25 f 0.60 p. m' van 0.5 t.m. 1 -0.60 -1.10 1 2.50 -0.80 -1.60 2-5 5. -1.50 -2.10 5- 10 -2.00 -2.60 boven 10 -2.50 -3.10 V De P.U.E.M. neemt de kosten van ver nieuwing van crisisbouw voor hare risico en zal deze niet brengen ten laste der Bouwrekening of der Exploitatie rekening. VI De P.U.E.M. verplicht zich tot het aan leggen van huurkoop-installaties tegen een tarief van 35 cent per maand en per lichtpunt, gedurende drie jaren, bij het algemeen geldend stroomtarief per K. W. U. Onder lichtpunt wordt verstaan de draad geleiding met afsluiter, een snoer vanaf den zolder, lamphouder en glazen of blikken reflector, alles geheel gereed gemonteerd, doch zonder lamp, stop contacten worden eveneens als licht punten beschouwd. Verbruikers over huurkoop-installaties zijn ten allen tijde bevoegd de installatie over te nemen tegen een prijs, gebaseerd op bovengenoemd huurkooptarief, met aftrek van een rentebedrag op van 6prc 's-jaars. I ALLEEN <L n *1 FRECO'/A GEVEN KALMTE BIJ EXAMENVREE/, OVER/PAN- -MING^LAPElOO/nElO.ONRU/T EN GEJAAGDHEID PER KOKER 60 CENT BU ELKE DRüSJ/Io Verkrijgbaar bij Theod. Wagner, B. Kraal en D. F. Voigt. VII De kosten van een aansluitleiding wor den door den aanvrager gedragen, voor zoover deze geleiding langer is dan 25 meter, gemeten uit het hart van den weg, waarlangs het geleidingsnet loopt tot aan den meter. Indien een perceel kan worden aangesloten over een af stand van 25 meter van een reeds aan gesloten perceel, geschiedt de aansluiting eveneens kosteloos, In beide gevallen zal de vrije binnenleiding ten hoogste 2 meter mogen zijn. Voor grootere afstanden dan 25 meter zal worden gerekend 50 cent per meter voor een 1 phasenaansluiting, en f 1.00 per meter voor een 3 phasenaansluiting, buiten en behalve de kosten voor even tueel benoodigde palen, welke tot een zelfkostenden prijs zullen worden be rekend. VIII Art. 8 der concessievoorwaarden wordt als vervallen beschouwd. Eventueele kosten, veroorzaakt door verplaatsing van het geleidingsnet, als gevolg van verlegging of verbreeding van gemeentewegen, worden voor 5prc. door de gemeente gedragen. IX Alle inlichtingen, betreffende adresver anderingen en dergelijke worden van wege de gemeentesecretarie verstrekt, tegen eene vergoeding van f 15.00 per kalenderjaar, plus eventueele portokosten X De juiste redactie van de hiervorenge- noemde voorstellen zal nader door B. en W. en de P.U.E.M. in concept wor den vastgeslegd en vóór Januari 1923 ben om je te dienen. Ik ben een vrij leventje gewoon, weet je!" „Welnu", zei 't heertje, „als je me over tien jaar een dooden vogel kunt laten zien, dien ik niet ken, dan blijf je vrijman! Ziedaar!". „Dan neem ik den voorslag aan", zei de jager. „Dat blijft dan afgesproken", zei 't heertje. „Vandaag over tien jaar kom ik je halen". De jager was recht in zijn schik, maar toen hij het mijnheertje zag weg- Ioopen, zag hij dat er bokkepootjes uit zijn broekspijpen staken. „O, jeminé", dacht hij, „daar heb ik mij aan den Duvel verkocht!" Krek als hij dit zoo dacht vloog er een koppel hoenders op. Als de wind greep hij zijn geweer. Flars! Flars! ging het en zes van de tien vielen in 't hout. Zoo ging het tien jaar lang. Op vierdehalf honderd pas schoot hij een haas of een vos, en als hij op den trek alleen maar op het gehoor op een houtsnip mikte, lei hij ze er neer! Maar toen die goeie tijd op een eind liep, werd hij mijmerig en naar geestig. Zwarte Willemijn wilde abso luut weten, wat hem schortte en daarom zei hij 't haar op 't lest maar. „Als ik dien vogel maar had", zoo eindigde hij zijn gejammer, „dan was ik er uit! Maar hoe krijg ik dien?" „Ik zal er mijn tooverboek eens op nakijken", antwoordde Zwarte Wilje- mijn, „kijk jij voorhands maar wat witter. Armoe vóór den tijd, in den tijd, en na den tijd is armoe altijd!" Op een dag zei de jager„Willemijn, de tijd is om; vandaag komt hij!" „Dat is niks!" zei ze. „Kleed je maar spi'erlijke nakend uit". den Raad ter goedkeuring worden aan geboden. N.B. Een lid der Lichtcommissie wenscht voorstel II, sub f te amendeeren en geeft in overweging de uren voor omschakeling der tarieven I en II te stellen op 's-avonds een half uur vóór zonsondergang en 's-morgens een half uur na zonsopgang. Deze voorstellen opgemaakt door de Licht commissie worden door ons eenparig over genomen en den Raad ter vaststelling aan geboden. Buitenland. OVERZICHT. De Haagsche conferentie is uiteen gegaan zonder een bepaald doel bereikt te hebben. Indien de Russen hunne sjacherpolitiek niet zoo lang volge houden hadden, zouden zij ongetwij feld verder zijn gekomen. De Engelsche afgevaardigde Sir Philip Lloyd Qreame zei in een inter view over den uitslag „Wij zijn over tuigd, dat de stand van zaken door de Haagsche conferentie veel duidelijker is geworden, dan zij ooit te voren was. De eindvoorstellen van de Russen kon den wel-is-waar niet den grondslag vormen voor een overeenkomst, maar zij toonden tenminste, dat de discussies, die er aan vooraf zijn gegaan, elk mis verstand uit den weg hebben geruimd". Hilton Young, de tweede Engelsche afgevaardigde, voegde daaraan toe: „Door de eindvoorstellen, die de Russen ter elfder ure hebben gedaan, kan men de toekomst hoopvol tegemoet zien. Dat Litwinof aanbood, zijne regeering te raadplegen over de kwestie der er kenning der schulden en de vergoe ding van onteigende bezittingen, stelde ons in staat, met een beslist optimis tische indruk huiswaarts te keeren". Dat optimisme begrijpen wij niet. In Genua werd besloten, dat men in den Haag bijeen zou komen om tot een overeenkomst te geraken inzake de erkenning der Russische schulden, de vergoeding door Rusland der ont eigende bezittingen en eventueele cre- dieten aan Rusland. Vier weken lang is hierover gedis cussieerd en op den laatsten dag zegt Litwinof, dat hij zijne regeering over deze zaken zal raadplegen. Wist hij dan niet, waarvoor hij naar den Haag kwam? Vreemd Er gebeuren echter meer vreemde(!?) dingen in Rusland. Uit alle landen van Europa protesteeren de socialistische vereenigingen tegen de ter doodveroordeeling van eenige revolutionaire socialisten. Van der Velde, ex-minister en leider der Belgische socialisten, had van de Sovjet-regeering verlof gekregen, deze revolutionaire socialisten te verdedigen. Zijne ver dediging voor de Bolsjevistische recht bank werd hem echter onmogelijk ge maakt en door bedreigingen was hij genoodzaakt Moscou te verlaten. Ge lukkig dat hij het er levend heeft afge bracht. Ook zijn zeven hooge geestelijken, waaronder bisschoppen, in Rusland ter dood veroordeeld, omdat zij zich ver zet hadden tegen de in beslagneming door de regeering van de kerkelijke schatten, en reliquiën. Natuurlijk komt de geheele gelovige wereld hiertegen op. Als ook tegen de inmenging der Sovjet-regeering in den godsdienst, waardoor onderanderen geen kind be neden de 18 jaar mag worden aange nomen. Dat aan de kapitalen en schatten, ontnomen aan de vroegere vorsten, rijken, grondeigenaars, industrieelen, kerken enz. opkomen is, begint de Sovjet-regeering langzamerhand in te zien. Het reizen per spoor, boot of tram en de amusementen, als komedie, con cert, bioscoop enz. zijn niet meer gratis. Thans moet voor dat alles be taald worden, zelfs het onderwijs is niet meer kosteloos, de leerlingen zul len voortaan drie, vijf of acht millioen roebel per maand moeten betalen, al naarmate de klasse waartoe zij behoo- ren. Ook worden tegenwoordig weder belastingen in geld geheven, Niettegenstaande de grootspraak van Litwinof over de overvloedige oogst, zoodat Rusland dit jaar wel weder graan zal kunnen uitvoeren, blijft Nan- sen aandringen om de hongergebieden te blijven steunen. Wanneer er geen geld meer komt vooral voor zaaigraan zal de hongersnood zich het volgend jaar herhalen. Ook de Paus dringt in een herderlijke brief er op aan, de hongerlijdenden in Rusland te blijven steunen en draagt daartoe 21k Millioen lire bij. In Ierland blijven de regeeringstroe- pen goede vorderingen maken. Zij hebben de steden Limerick en Wagter- ford ingenomen en worden overal met gejuich door de bevolking ontvangen. De rebellen trekken plunderend en brandstichtend op Cork, hun laatste verdedigingspunt terug. Voornamelijk door het terroristisch optreden der Fascisten in Italië en het zwakke optreden der regeering daar tegen is daar weder eens een minister crisis. Facta heeft zijn portefeuille ter be schikking gesteld van den Koning, die Orlando belastte met de samenstelling van een nieuw ministerie. Toen deze daarin niet kon slagen, droeg de Ko ning het op aan Bonomi,'die er even min kans toe zag. Of Facta per slot van rekening nog weer terug zal keeren is nog niet be paald. Poincaré wacht met zijn reis naar Londen tot deze crisis is opgelost, daar behalve minister Jaspar van Bel gië, ook de minister van Buitenl. Zaken van Italië aan de conferentie met Lloyd George zal deelnemen. Koningin Margaretha van Denemar ken is in Engeland aangekomen, om haar zoon Prins Knud te bezoeken, die te IJarmouth in het hospitaal ligt. Prins Knud, die adelborst op de vloot is, kreeg eene lichte longontstekingen werd te IJarmouth aan land gebracht. De jager deed wat gezegd werd en toen hij gedaan had, nam Willemijn den witkwast en bestreek hem van top tot teen met stroop. „Kom nou eens mee naar 't geite- hok", zei ze. Daar lagen de veeren der vogels, die hij in den laatsten tijd ge schoten had. Willemijn gaf hem een duw, zoodat hij kopje onder ging; zij rolde hem een paar malen om en om en zei toen: „Ga hier nu krom op 't stroo lig gen en houd je zoo dood als een pier". Een poosje later stak het deftig heertje zijn drietuut hoedje over de onderdeur. „Mooi wijfje", vroeg hij, is de jager thuis?" „Neen, mijnheer", was 't antwoord, „maar kom er effentjes in want hij heeft een boodschap voor U achter gelaten". Het heertje trad nu de hut binnen. Zwarte Willemijn nam dc vlierhouten blaasbijp van de vuurplaat en ging er mee naar 't achterhuis. „Kijk, mijnheer", zei ze, de jager is op de jacht in de Palz of de vlasakkers, geloof ik, maar ik moet je eens vragen of je dien vogel ook kent, heeft hij gezeid". Het mijnheertje liep rondom het wondere ding heen als een kat met één nier en wrong zich daarbij in zulke rare bochten, dat de slippen van zijn gatteklappertje over den grond sleep ten, maar hij wist den vogel niet thuis te brengen. Ten leste richte hij zich op en sprak: ,,'t Is een gebroedsel van den vogel struis!" „Mis!" schreeuwde 'tvrouwmensch. ,.En nou als de weerlicht de hut uit Meteeii sloeg ze hem met de blaaspijp over zijn schalen, dat dc vonken er uit vlogen en waarop het deftig heer- Binnenland. OVERZICHT. Dinsdag, 25 Juli, had de Vereenigde Vergadering plaats van de beide Ka mers tot opening van de buitengewone zitting der Staten Generaal. Het Corr. Bur, melde daaromtrent: De heer Van Voorts tot Voorts, die den voorzittersstoel bekleedt, opend, nadat de leden zich in de Ridderzaal op het Binnenhof vereenigd hebben, des namiddags te half één uur de ver gadering en doet door den Griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Ko ninklijk Besluit van 15 Juli 1922 no. 47, houdende zijn benoeming tot voor zitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, die heden zal aanvangen. De Voorzitter benoemd een commissie, die de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De ministers, hoofden van ministe- rieele departementen, en de leden van den Raad van State vereenigen zich te één uur des namiddags mede in de Ridderzaal. De Koningin, vergezeld van den Prins, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de Commis sie in de vergadering binnengeleid, neemt plaats op. de Troon en houdt, terwijl de Prins naast haar gezeten is, de volgende rede: De wenschelijkheid om in de Grond wet onderscheidene belangrijke wijzi tje maakte dat hij wegkwam. Zoo -bleef de broodjager uit Joost zijn klauwen, maar 't was er op af, jongen, of die had hem gehad 1" lach te Bartje. „Vertel nou maar weer verdan!" „Zoodra Gies De Kaaloor honderd en-een-keer: Heks om teks pax! had gezegd, kroop hij uit den turfhoop en ging in huis om zijn geweer en weitasch te halen". „Wel?" vraagde Kooinies. „Hoe is 't gegaan? Niks vernomen? „Niks niemandal!" bibberde Gies, „maar ik ben zoo koud als een bot!" „Dan mot je effen een bekje vatten (Een glaasje drinken), zei Kooinies, terwijl ze opstond en naar de spinde ging. „Neen, dank je", zei Gies, „ik heb er ai pas een gevat in den hoop!" En eene huivering liep hem door de leden, toen hij daarbij dacht aan het bekje van het Veenwuuf. „Dan is 't wat anders", zei Nies. „Ik dacht anders een beetje klare zou je goed doen!" „Ik ga naar huis", gromde Gies. „Waar is mijn geweer en weitasch?" Geweer en weitasch waren in 't achterhuis. Kooinies ging zelf mee om hem in 't donker de tasch om te hangen. „De groetenis aan Grietje", zei ze fleemend, „en wel thuis. Wel bedankt voor de moeite, hoor!" Gies de Kaaloor was nog geheel onder den indruk van het gebeurde: telkens keek hij rechts en links. Als er een muis voor hem vluchtte, rezen hem de haren ten bergeOpeens kreeg hij een klap op zijn linker oor. Doo- delijk verschrikt zette hij 't op een loopen, maar nu ging het, gelijk de kinderen zeggen: Klits! Klets! Klandere! BEHANDELEN gingen aan te brengen, is door de ontbonden Kamers der Staten-Generaal met groote meerderheid van stemmen erkend. Ter voldoening aan het Grondwet telijk voorschtift zullen u onverwijld de noodige voorstellen bereiken om het aangevangen werk te voltooien. Uw arbeid in deze zitting, kort van duur als zij is, zal uiteraard een be perkt karakter dragen. Ik stel mij voor mij nader te ver klaren nopens de maatregelen in 's lands belang, die in de volgende zit ting uwe medewerking zullen behoeven. Het is mijne vurige bede, dat God de wijsheid moge schenken onmisbaar om ons dierbaar Vaderland in deze moeilijke tijden voor inzinking te be hoeden. Ik verklaar de zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. De Koningin vergezeld van den Prins en voorafgegaan door de Com missie, verlaat de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de Com missie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde vergadering. Deze zitting, alleen ter behandeling van de wijzigingen in de Grondwet zal natuurlijk kort zijn en onmogelijk is het niet, dat de behandeling zelfs nog wordt uitgesteld tot September, wanneer de nieuwe zitting begint en een nieuw cabinet zal geformeerd zijn. Soester Praatjes. Onze anders zoo stille gemeente is in de laatste weken wel besproken geworden, door het diep treurige auto ongeluk op den spoorwegovergang aan den Nieuwen Weg, waarover in verschillende bladen veel is gekreti- seerd, doch waarvan vaststaat dat de eigenaar en bestuurder dezer auto in enkele seconden tijds zijne vrouw op eene vreeselijke wijze is kwijtgeraakt en een andere dame dermate is ver minkt dat zij vele weken hevige pijnen zal hebben te doorstaan, en er geringe hoop bestaat of zij wel ooit weer ge heel zal herstellen. Aan wie of waar aan de schuld van dit verschikkelijke ongeluk heeft gelegen wil ik in 't midden laten. Zeker is het dat men als autobestuurder een onafgesloten spoorwegoverweg naderende, lang zaam dient te rijden, noch beter vóór den overgang stoppen om naar weers zijden uit te zien of er een trein in aantocht is. Maar ook even zeker is het, dat, waar de spoorwegmaatschappij on danks herhaalde verzoekeiigvan hetjGe- meentebestuur in gebreke blijft op een vrij drukken weg sluitboomen op den spoorwegovergang aan te brengen, ook haar een verwijt treft en zij nu zeker wel mag besluiten of de een of andere manier in dien onhoudbaren toestand te voorzien, al was het maar op Amerikaansche manier door licht of andere signalen die automatisch door den naderende trein, zelf op een behoorlijken afstand reeds in werking gebracht worden, om bestuurders van allerhande voertuigen, en ook voet gangers, bij gemis aan sluitbomen voor den naderende trein te waarschuwen. Wat het licht betreft, gebruikt men in Amerika bij electriciteit, wanneer eene centrale of electrische stroomkabel, niet te ver verwijderd is, of anders Acyteleengas uit reservoirs bij de over gangen geplaatst, waarvan het flikke rende licht nacht en dag brand. Deze reservoirs bevatten een inhoud gas voor twee maanden, terwijl de kosten van het verbruikte gas ong. 10 ets. per dag bedragen. Laat ons hopen, dat de Spoorwegdirectie die hiermede ook wel bekend zal zijn, dit systeem niet alleen hier in Soest, doch in heel Nederland in toepassing zal brengen, bij open overwegen, vooral nu de plannen bestaan, vele overwegwach ters af te danken en daarmede de kans voor ongelukken nog meer te ver- grooten. W. Reinders. Plaatselijk Nieuws. Maandagnamiddag omstreeks half een ure, ontstond brand in een per ceel aan den Kostverlorenweg, nabij den Wieksloterweg alhier, toebehooren- de aan G v. d. Broek. Onmiddelijk rukte de motorspuit uit Het mocht echter niet gelukken het te redden. Echter is het aan het energiek op treden der brandweerlieden en de uit werking onzer pas nieuw aangekochte motorbrandspuit te danken dat de belendende perceelen behouden ble ven. Op een petroleumstel stond een pot met vet te braden, waardoor de brand vermoedelijk is veroorzaakt. Verzekering dekt de schade. In den nacht van 20 op 21 Juli zijn een 4 tal kippen doodgebeten, toebehoorende aan J. B. v. d. Berg, wonende alhier. Naar wij vernamen heeft v. d. B. zijn eigen hond, welke 's nachts los loopt, een en ander op zijn geweten. Aan de pas aangeplante boomen aan de Molenstraat alhier is onlangs door onbekenden aanmerkelijke schade aangericht. F. C. Kuijpersiraal 4. - Tel. 56. voor Vliegenvangers, Vliegenklappers, Vliegenkasten, Vliegenglazen en Vliegendekken. Groote sorteering van alle zomerartikelen zooals boschstoelen, rieten stoelen, hangmatten, kruiwagens, emmertjes, schepjes, harkjes enz. enz. Het meest gesorteerde adres voor porcelein-, glas-, aardewerk, luxe huishoudelijke artikelen, speelgoederen, emaille-, blik- en ijzerwaren. Van 't eene oor op 't andere! Het koude zweet brak hem uit. Ein delijk bleef hij in wanhoop stilstaan. Hij nam zijn geweer van zijn schouder en riep dreigend Ben je van den Duvel, zoo ga! Ben je van de mcnschen, zoo sta! Maar er was mensch nog Duvele te zien en, nu nog meer verschrikt door zijn eigen vermetelheid, sloop Gies voetje voor voetje naar huis. Kort bij huis kreeg hij echter weer moed. Op een draf ging hij op de deur af, maar nu ging het weer, pats! pats! van 't eene oor op 't andere! „GrietGrietdoe openschreeuw de hij. En toen Griet open gedaan had, liep hij haar omver, smeet weitasch en geweer van zich af en vluchtte in de bedstee. „Kriesteuvers! Wat zullen we nou be leven!" schreeuwde Griet. „Ik dacht dat ze hem gemols hadden en nou is 't nog veul erger. Want hij is stapel gek Ze stak licht op en vroeg: „Waar ben je toch? en wat scheelt je toch? 't Is of de Duvel je op de hielen zit 1" „Daar raad je 't in eens, want dat was het!" jammerden Gies, terwijl hij zich uit de hooge bedstee liet glijden. „O, Griet! O, goeie, beste, lieve Griet, wat was 't benauwd!" Griet keek hem verbaasd aan. „En wat moet je met die varkens blaas?" vroeg ze. „Die varkensblaas?" riep Gies. „Ik heb geen varkensblaas!" „En wat is dit dan?" vroeg ze, na dat ze een stijf opgeblazen varkens blaas van zijn weitaschriem had los gemaakt. „Zoo'n beest!" bulderde Gies de Kaaloor. „Dat heeft Kooinies me geleverd!" „Maar wat is je dan toch overko men?" vroeg Griet alweer. „Dat zal ik je later eens vertellen", antwoordde Gies: „Op 't moment schaam ik me te veul!" „Dit is nu 't verhaal van Gies de Kaaloor en den Duvel", eindigde ik, terwijl ik opstond. „Ja, ja", zei Papieren Bartje. „Dat is het! Je hebt het dan maar bovenst best onthouden Met nog veerkrachtigen tred liep de oude man den Lazarusberg af. Zoolang ik hem zien kon, bleef ik staan. In gepeins verzonken keerde ik huiswaarts. „Wat ik hier gehoord heb en ver teld", zoo nam ik mij voor, „zal ik vastleggen in 't blad dat in deze streek het meest gelezen wordt, opdat deze overleveringen uit een geslacht, dat voorbijgegaan is, niet vervluchti gen mogen". De jeugdherinneringen van een be jaard man zijn als fossielen uit een vorig wordingstijdperk, zij maken het mogelijk, dat tijdperk te reconstueeren voor het oog van den geest! Mogen ook deze herinneringen daar voor dienstig zijn. EINDE

De Soester | 1922 | | pagina 1