Nafaar en Winter I aanbiedingen B BIJVOEGSEL VAN DONGEN Officieel Verslag Manufacturen- en Modemag. „DE VL!JT" n Steen hofstraat 59, Soest, Telefoon 88 BEHOORENDE BIJ VAN ZATERDAG „OE SOESTER ÜCï. 1922 di U(1 pagina 1 v,u> dit lilad staa (.•rmeld, dat de /.u nier Lijd '/al i den naelit van Zaterdag op Zondag, dit moet zijn IN [J1N NACHT VAN Z O N I) A U OP MAANDA Kerkbertchlen. Zondag 8 Oct. SOEST N e d Herv. Kerk Voorin 10 uur Ds O. P. Brans. Nam, half 3 idem (Hees) e r e f. Kerk Voorm half 10 en 's avonds half Ds. hoek. V r ij z. Q o d s d i e n s t i g e n. Rembrattduaal Geen dienst. SOESTERBERG N e d. herv. Kerk Voorm 10 uur Ds Barcndrecht 1 Austerlitz Collecte voor den eeredienst. BAARN Ned. Herv Kerk Voorm. 10 uur (H. Avondmaal) en 's avonds 6 uur Ds. Meulenbelt Donderdag 12 Oct 's avonds halt Ds. Batelaan van Zeist, Zendings- 8 rede. Gebouw Weteringstraat Geen dienst. G e r e f. K e i k Voorm. 10 en nam 6 uur Ds Meijnen Christelijke Geref. Gemeente N a u s s a u I a a n Voormiddags 10 uur en 's avonds 6 uur Ds. Molenaar. BILTHOVEN (öiltsche Kapel) Voormiddags half 11 Ds. J. A. Leeuwen, em pred, te Bloemendaal LAGE VUURSCHE Neder I. Herv. Kerk Voorm half 10 Ds. Gunning en avonds 6 uur Ds. Van Dijken van Wageningcn Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekenden 14 Opperlieden 4 Losse arbeiders. 1 Electriciën. 4 Metselaars. 2 Timmerlieden. 3 Grondarbeiders. 1 Schilder. 3 Kantoorbedienden. 1 Chauffeur-Mecaniciens. 1 huisbewaarder (man en vrouw). Fietsers licHt op. 7 8 Oct. 6 55 ii tn 6 41 v m. 8 —9 6 53 5 43 9 —10 5.51 5.44 10—11 5.49 5.46 11—12 5.47 5 48 12—13 5.45 5.50 13—14 5 43 5.51 Einde van den Zomertijd in den nacht van 8 op 9 October. ZONDAG 8 OCT. IS AANWEZIG van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der ge meente Soest, gehouden op Zaterdag 30 September 1922, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter Mr. Dr. J. A. A. H. de Beaufort. Secretaris J. G. A. Batenburg. Tegenwoordig de Heeren S. F. Bes- selsen, P. van den Breemer, D. van den Broek, H. Butzelaar, T. Butzelaar, A. O. Dammers, A. Endendijk, P. C. W. Foeken, G. Hilhorst, C. F. W. Riet veld en M. Scheffer. Nadat de Vergadering met het ge bruikelijk gebed is geopend, gaat de Voorzitter over tot de behandeling van de volgende punten der agenda 128. Notulen. Vaststelling der notulen van de 2 voorafgaande vergaderingen. De notulen van 31 Juli 1922 worden ongewijzigd vastgesteld. Ten aanzien van die van 11 Augus tus 1922, merkt de Voorzitter op, dat in die vergadering bezwaar is gemaakt tegen het niet gezegeld zijn van het adres inzake de Nijverheidsschool. Dit bezwaar is na onderzoek niet juist, aangezien het adres niet behoeft ge zegeld te zijn en dus strookt met de bepalingen der Zegelwet. Hierop wor den ook deze notulen vastgesteld. 129. Comptabiliteit. Gemeeate-rekeninjr 1921. öemeeute-begrooting 1923. Aanbieding der rekening van ont vangsten en uitgaven over 1921 en benoeming van een Commissie van onderzoek voor de begrooting van 1923. In de Commissie worden benoemd de Heeren Foeken, Hilhorst en H. But zeiaar. De Voorzitter deelt mede dat de rekening weliswaar sluit met een na deelig slot van f2'000.doch dat nog aan Inkomstenbelasting in te vor deren is f 50.000. In verband hiermede maken de hee ren Scheffer en Rietveld eenige op merkingen. De heeren Besselsen en Foeken vinden het nog te innen bedrag wel verklaarbaar met opzicht tot de aanvullingskohieren, wier bedragen wel direct opeischbaar zijn, doch wel ker invordering toch altijd eenigen tijd in beslag neemt. 130. Comptabiliteit. Vaststelling van den staat van onin bare posten der rekening 1921. De heer Foeken vraagt of het niet mogelijk is, desnoods door er op aan le dringen bij de hoogste autoriteiten, om het verschuldigde van pe Vlieg- kampbevvoners binnen te krijgen, waar op de Voorzitter antwoordt dat dit reeds is geschied. Ook de heer van den Broek dringt op invordering aan. In verband hier mede wordt de vaststelling van dezen staat aangehouden voor die bedragen waarop verhaal nog mogelijk is. 131. Comptabiliteit. (ieldleeniiig Wijziging begruo- ting 1922. Opnieuw vaststelling van een besluit tot het aangaan van een definitieve geldleening en besluiten tot wijziging der begrooting 1992, in verband met een schrijven van Gedeputeerde Staten. In verband met dit punt brengt de heer Foeken het volgende in het mid den M. de V. Bij dit punt der agenda worden twee onderwerpen tegelijk aan de orde gesteld. le. Een nieuw besluit te nemen voor het aangaan van een definitieve geld leening. 2e. Het vaststellen van wijziging in de begrooting voor 1922. Beide punten komen aan de orde naar aanleiding van zeer ernstige be merkingen van H. H. Gedeponeerde Staten, Wat het eerste punt betreft blijkt dat in de vergadering van 31 Juli j.1. op voorstel van B. en W. door den Raad besluit weid geromen een lee- ning aan te gaan van f 211.000. Doch dat in dit bedrag f 54.000 is begrepen waarvoor vroeger reeds geleend werd. Het heeft mij zeer verwonderd dat door B. en W. tegenover Gedeponeer- den, noch tegenover den Raad, geen enkel woord van excuus in de stuk ken is neergeschreven. Was dat wel geschied dan zou ik er nu van gezwegen hebben. Thans echter mag ik, wil ik met mezelf de vrede bewaren, deze zaak niet zonder een woord van protest laten passeeren. Natuurlijk geven wij allen onzen stem vóór een leening die 25 pCt. la ger kan zijn dan eerst genoemd werd. Maar ik vraag toch hoe 't mogelijk is dat door de afdeeling Comptabiliteit 't vergeten kan worden dat men reeds 54-.000 gulden ontvangen heeft? M. de V. is dat niet een zeer sterk be wijs dat de financieëlen gestie niet voldoende beheerscht wordt? Ook het tweede onderwerp, het aan brengen van wijzigingen in de Be grooting. Naar aanleiding van bemer kingen van Ged. Staten, wil ik niet zonder meer laten passeeren. U hebt bij de stukken een soort concept antwoord voor Ged. Staten gevoegd. Mijn instemming heeft dat antwoord niet. Door U wordt alleen gereageerd op de bemerking dat het beheer niet vol doende de zuinigheid betracht, en de te sterke bezetting van de Gemeente Secretarie. Over de bemerkingen dat de dienst voor Openbare werken te veel personeel heeft, dat de uitgaven voor die werken te sterk zijn opge voerd, en dat het financieel beleid niet in alle deelen doelmatig blijkt, wordt gezwegen. Uit de stukken blijkt M. de V. dat de voorstellen welke van de Afd. Fi nanciën door Uw College bij den Raad worden ingediend niet deskundig zijn opgezet en onvoldoende zijn gecon troleerd. Voor de leden van den Raad is 't absoluut onmogelijk deze voorstellen te controleeren. Ik geef daarom B. en W. in ernstige overweging dat in 't vervolg alle be langrijke voorstellen, die de [afdeeling Financiën aangaan voor wat betreft de boekhoudkundige resultaten zullen wor den gedekt door de handteekening van den Gemeentelijken accountant. De Voorzitter wil het excuus, waar op de heer Foeken doelt, dan nu mondeling aanbieden. Tegen het denk beeld om alle belangrijke financieele voorstellen door ten accountant te doen controleeren, is geen bezwaar. Hoewel de heer Scheffer het volko men eens is met den heer Foeken, wijst hij er op dat Gedeputeerde Sta ten ook een fout gemaakt hebben. Nu zeggen deze wel, dat het finan cieele beheer niet goed is, maar er wordt niet aangegeven hoe het dan wel moet. Dat 2 vacatures van ambte naren niet zijn aangevuld, pleit toch ook voor bezuiniging. De besluiten worden daarna vastge steld. adressen willen wij thans reeds als onze meening te kennen geven, dat liet inderdaad te betreuren valt dat de Raad indertijd bij de behandeling van de nieuwe verordening op de heffing van een Plaatselijke Inkomsten belasting het tarief van progressie van bo vengenoemde commissie heeft aangenomen in plaats van hut door ons college voorge stelde, volgens hetwelk vpn grootere inko mens een minder hoog percentage zou wor den geheven. Het komt ons toch voor dat het te zwaar belasten van de beter gesitueerden, voor eer gemeente als de onze geen goede belasting politiek is. Het is ons reeds ter oore gekomen, dat verschillende kapitaalkrachtige ingezetenen ernstig overwegen de gemeente metterwoon te verlaten, terwijl ongetwijfeld geen gefor- tuneerden zich meer in Soest zullen vestigen, nu zij in andere gemeenten, die hun evenveel of meer kunnen qieden op allerlei gebied, een veel geringer bedrag aan plaatselijke belasting behoeven te betalen. Wij zouden het op prijs stellen indien de commissie deze aangelegenheid nog eens in ernstige overweging wilde nemen, en zij zal dan wellicht bij nader inzien tot de overtui ging komen, dat het gewenscht is nu den Raad voor te stellen alsnog een wijziging in het progressietarief der belastingverorde ning aan te brengen. In de eerste plaats is het echter noodza kelijk en hiermede zal de Raad het ongetwij feld met ons eens zijn, dat getracht wordt de vermenigvuldigingsfactor zoo laag moge lijk te houden, hetgeen kan bevorderd wor den door niet over te gaan tot het doen van uitgaven die niet beslist noodzakelijk zijn ook al mochten zij wenschelijk zijn te achten, Ten aanzien van genoemde adressen inet voorstel, merkt de heer Besselsen het volgende op Het moet voor B. en W. wel een zeer antipathiek besluit geweest zijn toen voor eenige maanden de Raad besloot een progressieve belastinghef- fiing in te voeren en de bestaande progressieve schaal vast te stellen. Zij grijpen althans de eerste de beste gelegenheid aan komen en hun 132. Comptabiliteit. Uitloting geldleening. Buitengewone uitloting eener geld leening in verband inet de ontvangen uitkeering Oorlogswinstbelasting. Uitgeloot worden de nummers 7, 194, 94, 304, 218, 131, 68, 209 128, 224' 251, 169. 150,203,300,288, 239, 142, 257, 104, 244, 130, 67, 16, 236, 45, 126, 125, 6, 233, 93, 53, 89, 163, 262, 66, 298, 121, 227, 182, 95 285, 74, 164. 133. E:igendoinmen. Verhuriug Vaststelling van een besluit tot ver huur van gronden. Het aangeboden ontwerp-besluit tot het voor den tijd van een jaar onder hands verhuren van gronden aan diver se personen tot een gezamenlijk bedrag van f736.74 wordt vastgesteld. 134. Gemeente-Belastingen. Aanbieding van een 2-tal adressen van belastingbetalers, verzoekende wij ziging te brengen in het tarief der inkomstenbelasting, door toepassing van een matiger progressie, met voor stel van Burgemeester en Wethouders. Wij hebben de eer den Raad voor te stel len nevensgaande adressen te stellen in han den van de belastingcommissie in zake de inkomstenbelasting ten einde daaromtrent te dienen van advies. Naar aanleiding van deze om er op terug te zin doorgevoerd te krijgen. Trouwens het is niets vreemds, dat B. en W. wanneer de Raad een be sluit neemt, dat niet in hun geest valt, ze er in een volgende vergadering nog eens mee komen, om te trachten toch hun zin te krijgen. Zonder eens de werking van de nieuwe verordening af te wachten moet nu het pasgeboren kindje weer om hals worden gebracht. B. en W. zullen den geest der Raads leden wel zoa'n beetje gepeild hebben om te weten of zij succes met hun pogen zullen hebben. Wij zullen ons echter reeds bij voor baat verzetten tegen elke poging om de progressieveschaal in het nadeel der arbeidersklasse te wijzigen. Zij zullen zich en ook de Raad la ten beïnvloeden door een paar adres sen als thans in behandeling zijn. Dat die adressen er zijn is niets bijzonders. Die waren wel te verwachten. ledereen protesteert ten slotte als men zijn portamonaie te na koint. Maar die adressen ademen reactie. En B. en W. begeven zich ook op dien weg. Men behoeft de zaak niet eens nauw keurig te bekijken om te constateeren. dat voor een groot deel dezelfde groep bezig is die ook protesteerde tegen de Nijverheidsschool. 't Zijn menschen die tegen elke so ciale maatregel zijn en de bestaande maar zoo spoedig mogelijk willen zien verdwijnen. Hebben B. en W. niet in de gaten dat achter de opmerkingen op het be leid der Gemeente door Gedeputeerde Staten dezelfde menschen zitten. Die gelezen en gehoord heeft de op aanmerkingen in de plaatselijke pers, het gepeuter over de motorwals enz. moet wel tot die overtuiging komen. B. en W. geven door dat gewurm hun zelfstandighaid prijs. Hun leiding ge ven, hun regeeren komt in de knel. Zij willen nu een goede maatregel over boord gooien op een jammerklacht van enkele hoogst aangeslagenen. Menschen die een 20 tot 100,000 gulden inkomen per jaar hebben. Ze klagen dat ze daarvan 16 pCt. moeten betalen. Dat kunnen ze bijna niet voor mekaar krijgen. Ze zijn al zoo zwaar belast zeggen ze. Het moet weer zoo worden dat Jan Boezeroen weer 0 pCt. betaald. Dat kunnen ze niet. dat blijkt trouwens nu reeds, want er moet nog f50.000 over dit jaar inkomen. Natuurlijk ontbreken op zoo'n adres de winkeliers en neringdoenden niet. Mijnheer, die en die liepen met de lijst, dat is een klant van mij en dan moet je wel teekenen. Als stok achter de deur moet altijd dienst doen, dat de kapitaalkrachtigen zullen gaan verhuizen. Dat zal zoo'n vaart niet loopen, die stok is al zoo oud, daar zit de molm in en slaan er zoo hard niet mee. Ze moeten dan maar verhuizen naar de Peel, daar zijn nog oertocstandeu waar misschien '/s pCt. belasting be taald wordt. Ik ben er echter niets bang voor. Dat argument wordt steeds gebruikt net zoo het in de kraam te pas komt. Zoo ook op het adres Soesterberg. Je vindt daarop voor een deel dezelfde onderteekenaren van het adres voor gasaansluiting dat voort in behandeling komt. Daar heet het weer„Als er maar gas is komen de kapitaalkrach tigen vreemdelingen zich wel vestigen Het is wel toevallig dat deze dingen in een vergadering komen, want„Bij het voorstel van B. en W. tot wijziging enz. van het tarief der tram zeggen B. en W.„Als er een goede tram verbinding is zal dit de vestiging van kapitaalkrachtige inwoners bevorderen". Zooals ik reeds zei, net zoo het in de kraam te pas komt. Mijnheer de Voorzitter ik zie er niets de commissie werk op te dragen dat voor de arbeiders schadelijk moet zijn. Want een andere opdracht krijgt zij niet. Elke wijziging moet een ver slechtering zijn. Beter vindt ik wat ook B. en W noemen, het vermenigvuldigingscijfer laag te houden. Zoo mogelijk te ver lagen. Laat die commissie eens onderzoe ken of het niet mogelijk is door vereen voudiging enz. in verschillende diensten en bedrijven op de uitgaven te bezui- gen. Waar dus de commissie geen andere opdracht krijgt dan verslechtering van de progressieschaal zal ik tegen het Prima wollen Sjaals 75, 90, 125, 150, Wollen Kindermutsen 65, 90, 95, 110. 125. 136 enz. Prima zuivere wollen Tiuien 195, 220, 265, 275, 290 enz., wollen Tricot pakjes 400, 450, 500, 550 enz. Wollen Kinderhandsclioenen in wit en gekleurd 40, 45, 50, 55, Gebreide Dames en Heerenliandschoenen 50, 60, 75 en gebreide Kinderjurken 100, 125, in zuiver wol 275, 295, 325 Wol gebreide Manteltjes 125, 150, 190, 225 enz. Prachlsorleering wollen Kindercape's en Doeken zeer voordeelige prijzen. Wollen Directoir Damespantalons 225, 250 en Jaeger Damespantalons 225, 250. Gemoltonneerpe Dames- pantalons 250, 275, 325, Gemoltonneerde Damesrokken 295, 310, 325, 350. 375, Flanellen en Jaeger- damesrekken 260, 275, 295, 325, wollen Lijfjes en Overgooiers 275, 290, 325, 375, 425. Ongebleekte Vrouwenhemden 125, 175, 190, 225, Damespantalons 140, 150, 165, 175 enz. Prima wollen Dameskousen in zwart en bruin 125, 170, 190, 240 Heerensokken 95. 110, 125, 190 Manstruien vanaf 350, Jachtvesten 295,325, Mansboezeroens 195. Enorme sorteering Overhemdan in de modernste streepen vanaf 250. Kinderlijfrokjes in jaeger en grijs in alle maten vanaf 80. Reuzeneollectié zuiver wollen Kaïngarens 160, 225, 260, 275, 300, 325, 3 50, 400 enz. Zware Molton Dekens 110 170, 195, 225, 2 pers. prima wollen Dekens, piachtige keuze, 750, 1100 1250 1290 enz., zware gestikte Dekens prima vulling vanaf 890 Vraagt bij ons eens prijs van Bedden, Kapokmatrassen, Stroomatrassen, Spiraalmatiassen enz. Over kwaliteit en prijs zult ge verwonderd staan. Enorm groot is onze sorteering Zeer laag onze piijzen voorstel van B. en W. stemmen. De heer Scheffer zegt dat de ge meente voor het feit komt te staan, dat de kapitaalkrachtigen de gemeente zullen gaan verlaten, en dan komt de druk op hen, die niet weg kunnen, zooals de middenstand en de winke liers. Spreker heeft geen bezwaar om de adressen in de Commissie te doen onderzoeken. De heer Foeken vindt, dat, wanneer dergelijke adressen, die een zoo be langrijk deel van bestuurzaken inko men, daaraan alle aandacht dient ge schonken te worden. In beginsel is Spreker voor behan deling in de Commissie, hoewel hij er niet veel resultaat van verwacht, omdat ze niet zal terugnemen wat ze eens met veel moeite heeft bereikt. Ook de heer Dammers kan zich met het voorstel van Burgemeester en Wet houders vereenigen. Spr. vestigt de aandacht op de wenschelijkheid om andere gemeenten eens naar het getal opcenten der rijksbelastingen te vragen, wat geheven wordt. Op de inkomstenbelasting alleen kan toch niet worden afgegeven. De heer Endendijk gaat niet geheel accoord met den heer Besselsen. Spre ker vindt dat Burgemeester en Wet houders juist wel consequent zijn, want ze staan nog op hetzelfde stand punt als ze eens hebben verdedigd. Burgemeester en Wethouders heb ben zich toen geplaatst op het prac- tische standpunt om de minst kapitaal krachtigen te ontlasten en daarom ver wachtte hij van den heer Besselsen. niet dat hij Burgemeester en Wethou ders zou laken, waarop de heer Besselsen antwoordt niet te hebben beweerd dat Burgemeester en Wethouders van hun standpunt waren afgeweken, maar dat ze zich te veel laten beïnvloeden door adressen. De heer Rietveld is ook niet tegen behandeling in de Commissie, hoewel hij moeilijk kan inzien, dat zij van in zicht zal veranderen, en sluit zich aan bij het door den heer Dammers gesprokene. De heer Besselsen verklaart eenigs- zins veranderd te zijn van inzicht. Wanneer de Commissie niet van stand punt zal veranderen, kan hij wel met het voorstel meegaan. Daarna wordt het voorstel van Bur geineester en Wethouders zonder hoofdelijken stemming aangenomen. 135. Gas. Aanbieding van een adres van be woners te Soesterberg, verzoekende eene bijdrage te verleenen in de kos ten van aanleg van gasleidingen door de gemeente Zeist, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Wij hebben de eer Uw College hierbij be leefd aan te bieden een adres van verschil lende inwoners van Soesterberg, waarin een bijdrage wordt verzocht in de kosten van aanleg van een gasleiding langs de Amers- foortschestraat aldaar. In aansluiting met het door ons in Uwe vergadering van 28 Juni 1921 gedane voor stel en de toen gevoerde besprekingen, waar uit bleek, dat Uw College van de wenschelijk heid van gasvoorziening was overtuigd, doch tevens dé meening werd uitgesproken, dat de kosten van die voorziening ten laste van de gebruikers dienden te komen, kunnen wij U meedeelen, dat wij ons ter zake tot de omliggende gemeenten hebben gewend. Tot onze teleurstelling moeten wij U ech ter meedeelen. dat het gepleegde overleg niet tot het gcwenschte resultaat heeft mogen leiden. De gevoerde correspondentie gelieve U hierbij aan te treffen. Het komt ons wenschelijk voor, mede in verband met het thans aangeboden adres, eventueele gasvoorziening voor deze Ge meente, zoowel te Soest als te Soesterberg, nogmaals ernstig onder de oogen te zien. Daarom zouden wij U willen voorstellen uit Uw College een Commissie te benoemen, welke deze zaak nader in studie zal nemen. Ongetwijfeld zal zulks deze aangelegenheid ten zeerste ten goede komen en meenen wij, dat een dergelijke Commissie daarvoor liet meest aangewezen is. Tot leden dezer Commissie mijnen wij U te moeten aanbevelen de Heeren A. O. Dam mers, F. C. W. Foeken en C. W. F. Rietveld. Het spreekt vanzelf, dat deze Commissie, die zich mogelijk door een deskundige zal willen doen voorlichten, in de gelegenheid moet zijn in het belang der zaak eenige uitgaven te doen. Een klein crediet zal daarvoor noodig zijn. Wij twijfelen niet of Uw College zal dit gaarne verleenen. Nadat de Heer Dammere verzocht heeft hem niet te benoemen in de voorgestelde Commissie wegens druk ke bezigheden en de heer Rietveld de wenschelijkheid geujt heeft dat een lid van het dagelijksch bestuur in de Commissie 'zitting heeft, verklaart heer Foeken dat hem de moed orit breekt om met een werk te beginnen dat Burgemeester en Wethouders niet tot een goed einde kunnen brengen: waarom hij vraagt hem niet in de com missie te benoemen. De heer [Endendijk merkt daar te genover op dat Burgemeester en Wet houders de zaak maar van één kant hebben bekeken, namelijk of hier gas kan komen zonder dat het de gemeen te iets kost. Daarom is het wensche lijk een commissie te benoemen die van alle kanten de zaak bekijkt. Spre ken stelt er veel prijs op den heer Foeken er in te hebben. Als de zaak zoo staat, gaat de heer Foeken er iets verder op in. Er is een uitgesproken wensch van den Raad en Burgemeester en Wethouders komen daarmee niet tot resultaat. Als de gemeente wil komen tot een eigen exploitatie dan moet de Commissie vrije mandaat hebben. De heer van den Broek vindt het onbillijk de kostan van alle ingezetene om te zwaaien, omdat er slechts par tieel gebruik van kan worden gemaakt, en daarom vraagt spreker, of het vast staat dat het het bedrijf zich geheel zal dekKen, waarop de heer Endendijk antwoordt dat algemeen wordt be weerd, dat de gasbedrijven de meest winstgevende bedrqven zijn. Op een vraag van den heer Schef fer of Soesterberg dan ook in die gunst deelen mag, zegt de heer Foe ken dat hij zeer veel bezwaar heeft om thans f 6.000 voor Soesterberg te voteeren: dan moet eerst eens met Zeist en Amersfoort gesproken wor den. terwijl niet jvergeten mag worden, dat Zeist Concessie voor den rijksweg heeft. Hierna wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen en in de commissie benoemd de heeren Endendijk. Foeben, en Rietveld. 136. Zetters. Vaststelling van een lijst inhoudend* eene opgave van personeel voor be noeming tot leden van het college van zetters. De aangeboden opgave van personen als bovenbedoeld bestaande uit de Heeren J. J. van Schadewijk als No. 1 en H. van Herwaarden als No. 2 de vacature. Jan Fokker die zich «niet herkiesbaar stelt, en uit de Heeren P. van den Breemer Jals no 1 en Petrus van den Bremer als no. 2 in de va cature, P. van den Breemer die wel herkiesbaar is wordt vastgesteld en zal den Commissaris der Koningin worden aangeboden. 137. Onderwijs. Openbare lagere school SoesterberÜ. Behandeling van het voorstel van Burgemsester en Wethouders tot slui ting en opheffing der O. L. School te Soesterberg wegens het aanwezig zijn van slechts 2 kinderen. Wij leggen U hierbij over een schrijven, van het hoofd der Openbare Lagere School te Soesterberg, waaruit blijkt dat wanneer de R. K. school aldaar in gebruik genomen is, slechts 2 leerlingen aan die Openbare School verbonden zullen blijven. In verband daarmede stellen wij U voor over tegaan tot opheffing van de Openbare Lagere School aldaar. De heer Foeken vraagt of niet voor zien is kunnen worden, dat de open bare School gesloten zou moeten wor den, omdat in dat geval geen |nieuwe kostbare school had behoeven gebouwd te worden, waarop de voorzitter ant woordt, dat het wel eenigszins voor zien is, maar dat de oude school niet aan de eischen der wet voldoet. De heer Endendijk merkt op dat bij de aanvraag voor den bouw eener Chr. School te Soesterberg 'een Gym nastieklokaal is van de hand gewezen. Aangezien de openbare school daar voor gebruikt kan worden. Door den Hoofd Inspecteur en de Inspecteur werd de school niet geschikt geacht voor uitbreidiug. Op ide Chr. School zijn thans 70 leerlingen, zoodat de oude school daarvoor reeds te klein zou geweest zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarna overeenkomstig het voorstel besloten. 138. Onderwijs, Personeel. Behandeling van de aanvrage van J. Woudenberg en Mej. P. M. Harzing om eervol ontslag als onderwijzend personeel aan de O. L. School te Soesterberg, met voorstel van Burge meester en Wethouders tot verhuur der onderwijzerswoning aldaar en vaststelling van een desbetreffend be sluit. In verband met het door den Heer Wou denberg, Hoofd der O. L. School te Soester berg gedaan verzoek, om de bij hem in ge bruik zijnde ambtswoning van de gemeente te mogen huren, hebben wij de eer U in overweging te geven aan het verlagen vin den Heer Woudenberg te voldoen. Wij stellen U daarom vopr hem de ondei- wijzerswoning, behoorende bij de openbare lagere school te Soesterberg met de daarbij behoorende tuin en schuur te verhuren, van jaar tot jaar, voor den prijs van f400.per jaar, met een wederzijdsche opzeggingster mijn van drie maanden, en met ingang van den datum van zijn ontslag als hoofd der voormelde school. Het gevraagde ontslag van den heer J. Woudenberg en Mej. P. M. Harzing wordt eervol verleend. Wat betreft het voorstel tot verhu ring der onderwijzerswoning, daarin wenschen Burgemeester en Wethouders eenige wijzigingen voor te stellen, namelijk om de verhuring te doen loopen van maand tot maand, aange zien zich nog enkele kinderen hebben aangemeld voor de school. Besloten wordt om de woning ter bepaling van den huurprijs, door de Huurcommissie te doen schatten, ter wijl het voorstel overigens zooals het is gewijzigd, wordt aangenomen. 139. Subsidie. Opnieuw behandeling van de sub sidie-aanvrage der wijkverpleging Soesterberg in verband met een besluit, genomen door den Gemeenteraad van Zeist. Wij stelden indertijd Uw Cullega ijoor aan Wijkverpleging „Soesterberg" voor het jaar 1922 een subsidie van f150 te verleenen. Uw Raad heeft dit voorstel aangenomen! maar als voorwaarde gesteld voor deze sub- sidieverleening, dat de gemeente Zeist f 200 zou moeten bijdragen. Uit een schrijven van de gemeente Zeist, dat wij hierbij overleggen blijkt dat genoemde gemeente besloten heeft niet meer dan f 150 bij te dragen, zoodat door deze beslissing de door deze gemeente toegezegde subsidie is komen te vervallen, daar aan de gestelde voorwaarden niet is voldaan. Om een nuttige instelling als de Wijkver pleging is niet het slachtoffer van dezen jang van zaken te laten worden, stellen wij Uw College voor uw besluit van 12 Mei j.1. in te trekken en de subsidie groot f 150 zonder eenige voorwaarde te verleenen. Wil de gemeente hetzelfde principe aanhouden zegt de [heer Foeben, als als toen zij de subsidie van f150 toe kende, dan zou nu een subsidie van f 100 voldoende zijn, omdat Zeist thans ook deze teruggebracht heeft tot f150. In verband met een en ander wordt besproken de minder aangename ver standhouding tusschen den gemeente geneeshaer van \Soesterberg en wijk verpleging aldaar, waarnaar Burge meester en Wethouders een onderzoek zullen instellen. De heer Hilhorst zou een subsidie willen geven zooals wordt voorgesteld. Aangezien de wijkverpleging zish steeds uitnemend gekweten heeft. Van Zijn taak en Spr. vindt, dat de gemeente" zich niet afhankelijk moet stellen van Zeist. Besloten wordt een subsidie van f 150 toe te staan. 140. Bouwpolitie. Behandelingen van eenige aanvragen om ontheffing der Bouwverordening. De heer F. H. 'Kroonsberg, van Weedestraat 38 vraagt ontheffing van art. 13 der Bouwverordening voor een te bouwen huis. De heer van den Broek vindt dat daar niet veel ruimte is, en het gaat niet aan om ontheffing te verleenen ten koste van anderen. Volgens de heer Endendijk pleit er veel voor om de ontheffing niet te verleenen en zou een nader advies van den Gemeente-architect willen inwinnen' De heer Hilhorst is met oog op den naderen winter niet 'voor uitstel omdat hij het wel iets vindt dat oorspronke lijk gedacht is. De heer Foeken wil over deze zaak het volgende in 't midden brengen: M. de V. Wie 't kortst bij 't vuur zit warmt zich 't beste, en 't baart

De Soester | 1922 | | pagina 5