S o e s t e r Co» ran t voor Soest eii Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Totêaie Uitverkoop La Porte Go. Effecten Coupons Credieten Loketkluis leggen spotppi|zen. mr Iedere 100ste kooper ontvangt het gekochte CADEAU. BOAZ-BANK FEUILLETON JULIANAPLEIN No. 42 Tiende Jaargang Adres voor Administratie en Redactie: Van Weedestruat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Oplaag 1750 Zaterdag 14 Oct. 1922 DE SOESTER ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte, üij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk F. C. Kuyperstraat 3 en s - Soestdijk van alle voorradige MANUFACTUREN. WOLLEN GOEDEREN en SAJET Groote keuze in Galanteriën, Speelgoederen, Luxe- en Huishoudel. Artikelen, Matten, Karpetten, kleine Meubelen, Kinderwagens, Rieten Stoelen enz. enz. Aanbevelend S. A. OLIJVE. Buitenland. OVERZICHT. Dank zij de vredelievende houding van Frankrijk tegenover de Turken, maar naar onze meening vooral ook, door het vastberaden optreden van Engeland, die het geweer bij de voet, de wacht bleef houden aan de over kant der Dardanellen, zijn de zege vierende Kemalisten niet op Europeesch gebied doorgedrongen en hebben zij eieren voor hun geld gekozen. Na een week confereeren te Moedania en ette lijk heen en weer sienen naar Angora. Parijs en Londen is de wapenstilstand tusschen Griekenland en Turkije ge- teekend. Havas verneemt betreffende het ge allieerde accoord, dat tot aan de vre desconferentie de geallieerden slechts daar troepen zullen onderhouden, waar deze thans gestationneerd zijn, nl. te Constantinopel, aan de Tsjataldja-linie, op Gallipoli. te Tsjanak en ook langs de Maritza. Ten einde elke verrassing van Grieksche zijde te voorkomen, zal de neutrale zone worden verkleind, zoodat de Engelsche strijdkrachten ver der van de Kemalistische worden ver wijderd. De geallieerden hebben eveneens de verschillende kwesties nagegaan, welke in verband staan met de vredesconfe rentie en ook het volgende besluit, dat van Engelsche zijde ter goedkeuring was ingediend, in behandeling genomen. De conferentie zou den lenNov. aan vangen. De geallieerden zijn het er over eens, om niet Smyrna als plaats voor de onderhandelingen te nemen, Waarschijnlijk zal Scoetari of Prinkipo gekozen worden, de conferentie zal in twee gedeelten worden gehouden. Ten eerste het algemeene gedeelte gedurende hetwelk zullen worden besproken de fiinancieele, militaire en economische kwesties van het nieuwe verdrag met deelneming van Engeland, Frankrijk, Italië, Japan, Roemenië, Joegoslavië, Griekenland en Turkije. Tenslotte zullen er speciale bespre kingen plaats vinden over de vrijheid der zeeëngten, die waarschijnlijk onder de auspiciën van den Volkenbond zul len worden gehouden en waarbij andere landen als Rusland, Bulgarije, de Oekraïne en Georgië zullen kunnen worden toegelaten om er hun gezichts punten uiteen te zetten. Wat zal nu Griekenland doen? Be rusten, dat is de slotconclusie. De nieuwe regeering heeft wel eerst verklaard Thracië onmogelijk te kunnen prijsgeven, maar ze zal op haar schreden terug- keeren, bewust, dat een voortgaan op het ingeslagen pad de catestrofe nog veel grooter zou maken. Ze heeft thans Venizelos tot haar algemeen vertegen woordiger in het buitenland benoemd, VAN WEEOESTRAAT II Telefoon 68 Deposito i 3 dagen opz. 3 DnLn!llB f 1 maand 4 0.-■« Rekening- 3 mnd vast 4, Courant i jaar vast 5u'„ en terecht. Venizelos is voor Grieken land de man van heden en van de toekomst. Hij heeft zijn land lief als misschien weinigen, doch is „Realpoli- tiker". Hij zal voor Griekenland redden wat er te redden is. Moge de Londen- sche pers hem aanvankelijk met reserve begroeten, omdat men in hem den man ziet die in beter tijden kampioen was van het ..grooter Griekenland", en de Engelsche pers vreest dat hij allerminst dat ideaal zal opgeven door een ont ruiming van Oost-Thracië, zijn verkla ring in de .Times" een hoogst merkwaardig ingezonden stuk doet zien, dat hij zijn land niet ter wille van dat ideaal den dood wenscht in te jagen. Redden wat er te redden valt. Dat is de veiligheid der Grieksche minder heden in Tracië. De gebeurtenissen in Klein-Azie, moorden opf Grieken en Armeniërs, geven aanleiding tot bezorgd heid van Grieksche zijde voor de stam verwanten aldaar. Die bezorgdheid, die men als gerechtvaardigd moet er kennen, is maar op één wijze weg te nemen door een toetreding van Tur kije tot den Volkenbond. Een krachtige controle, vanuit Genéve gevoerd, zou hier afdoende kunnen werken. De vierde Internationale-Arbeids- conferentie is 1.1. Woensdag te Genéve geopend. 54 Staten zijn er vertegen woordigd zooals men weet benoemd elke Staat vier afgevaardigden, twee voor de regeering, een voor de patroons en een voor de arbeiders. Het Internationaal Arbeidsbureau zal zich dit jaar voornamelijk bezig houden met den 8 uur werkdag, en de oorzaken en de bestrijding der werk loosheid. De Russische Sovjetregeering schijnt het niet ernstig te meenen, met het aanknoopen van handelsverdragen, niet tegenstaande haar grootspraak op de conferenties te Genua en den Haag. Het met Italië geloten handelsverdrag is nog steeds niet geratificeerd en de door den volkscommissaris Krassin en den Engelschman Urguhart te Berlin opgemaakte overeenkomst, betreffende handelsconcessies in Rusland, kon ook de goedkeuring der extremisten in Mos kou niet verwerven. Ook Hollandsche ingenieurs en handelsmannen zijn op 't oogenblik in Rusland om zaken te doen. Oppassen zal echter de boodschap zijn. Bij het nieuwe Rijksgerechtshof te Leipzig, ingesteld ter verdediging der Republiek, is het proces tegen de mede werkers in de moord op Dr. Rathenau in behandeling genomen. Zooals men weet, werd een der moordenaars bij zijne arrestatie gedood en pleegde de andere zelfmoord. 0IENSTB0DEN EN MEVROUWEN Het dienstbodenvraagstukEen bran dende quaestieWie stelt in den te- genwoordigen tijd, geen belang in de verhouding tusschen dienstboden en mevrouwen! In alle kringen, in eiken stand, wordt dit onderwerp schier be sproken En daar wij de zaak steeds hoorden toelichten van den kant der mevrouwen, leek het ons niet kwaad de andere partij óók eens aan het woord te laten, Allereerst hebben we toeneen oude getrouwe, zoo n ouderwetsche dienst bode laten vertellen van haar onder vindingen en haar oordeel over het tegenwoordige geslacht der dienstbo den hebben we uit haar mond opge- teekend, „Drie en twintig jaar ben ik nu in mijn dienst als meid alleen begon zij, niet zonder «enigen naar ons inzien rechtmatigen trots. „Mijn Mevrouw was pas een half jaar ge trouwd, toen ik bij haar kwam. Ik was toen bijna nog een kind, pas zes- Binnenland. OVERZICHT. „De Telegraaf meldt Naar wij vernemen, is het afdeelings onderzoek van de begrootingen thans geheel gereed gekomen. Zooals ge woonlijk was de afdeeling van den heer Nolens weder het eerst met haar arbeid gereed. De afdeelingvergaderingen zijn vrij druk bezocht geweest. Dit is mede te danken aan het feit, dat zeer belang- wekkenden beschouwingen zijn gehou den over het optreden van hei nieuwe kabinet, Verwacht wordt, dat met na me van de zijde der Sociaal-democra- tien geweest en begon met 60 gulden per jaar. Den eenen Zondag mocht ik 's avonds, als ik klaar was met de vaten, uit tot tien uur, den anderen Zondag, had ik vrij van 2 tot 5 uur 's middags. Ik zorgde dan weer, dat het eten om zes uur op tafel stond. Een jaar later toen mevrouw d'r eerste kindje had, heb ik mijn vrije Zondagen er vaak aan gegeven, want zoon kind geeft een massa extra werk. Zoo hebben we vijf kinderen gekre gen. Mevrouw heeft er wel eens over gedacht om er een tweede meid bij te nemen, maar daar moest ik niks van hebben. Ik was te veel op mijn vrij heid gestéld, ziet u, want zoo met 2 boojen in één dienst, da s lang niet alles. De complimentjes af te wachten van een kameraad, waar je je keuken mee moet deelen nee dat heeft me nooit geleken Een heeleboel jaren later, toen me vrouw uit de kleine kinderen was, heb ik weer meer vrije avondjes gekregen. Donderdags om de 14 dagen en el- ken Zondagavond en als ik eris bood schappen heb. overleg ik met Mevrouw en dan kan ik gaan, als ik met 't werk zoover klaar ben Om de hoeveel tijd ik mijn loon ontving? Èens in 't verreljaar. Dan ontving ik 15 gulden ineens en dan kocht ik elke keer schorten en wat ten groote oppositie tegen het gere construeerde kabinet zal worden ge voerd. Het standpunt van deze fractie is, dat de christelijke arbeidersgroepen die de regeering bij de stembus heb ben gesteund, zeker niet hebben ge wild, dat te hunnen koste een bezui- nigings veldtocht zou worden onder nomen. Maar ook van de andere zijde wer den ernstige klachten vernomen over het ongewoon langdurig overleg tus schen de verschillende groepen der rechterzijde; men ging zelfs zoo ver, deze geheimdoenerij inconstitutioneel te noemen. Geëischt werd daarom een meer uitgewerkt plan dan de vage openingsrede heeft gegeven, hetgeen zelfs van de zijde van rechtsche leden instemming schijnt te hebben |gevonden. Het is dan ook een' groote belang stelling, dat de Memorie van Antwoordt op deze afdeeling-beschouwingen, in parlementaire kringen wordt tegemoet gezien, omdat de Regeering dan zal moeten komen met meer concrete plan nen, die een inzet van de parlemen taire beraadslaging kunnen vormen, BANKIERS BIJKANTOOR SOEST Van weedestraat 5 Tel. 54 Effecten Coupons Vreemd Geld Deposito's Credieten Safe deposit REKENING-COURANT met rentevergoeding De regeering heeft bij de Tweede Kamer eene wijziging op de huurwet ten ingediend. In de memorie van toe lichting staat o. a, De regeering acht thans het oogen blik tot intrekking der huurwetten nog niet gekomen, doch de voorgestelde verandering zullen de intrekking t. z. t. die toch eens zal moeten plaats vinden vergemakkelijken. Tot dus ver kan de huurcommissie verhoogin gen toestaan als regel toï 50pCt. boven den normalen huurprijs van 1916 (37,5 pCt. boven 1918). Thans wordt [voorgesteld den ver huurder vrij te laten zonder tusschen- komst der huurcommissie met den huurder overeen te komen een huur prijs, die niet te boven gaat den gel dende huurprijs van 1916 (1918) ver meerderd met 50pCt. (37.5pCt(. Men schrijft aan het Vaderland; Het zal u bekend zijn, dat de Re geering hare publicaties, voor zoover de ruimte toelaat, beschikbaar stelt voor reclame. Zoo bevat de Neder- landsche Staatscourant sinds 1 Januari een rubriek „Niet officieele adverten- tieën". Het daarmee bereikte resultaat is blijkbaar zeer gunstig te noemen en heeft ten gevolge gehad, dat verschil lende Departementen van Algemeen Bestuur eveneens probeeren de baten voor de schatkist op te voeren. De enveloppen van de Post-chéque en Girodienst trachten thans het Ne- derlandsche volk er van te overtuigen dat men door sparen bij een met na me genoemde spaarkas kapitalist kan worden. Het Departement van Financiën zal niet achterblijven en eerstdaags zullen onze aanslagbiljetten in de diverse be lastingen worden versierd met aanbie dingen van allerlei firma's Men verwacht er een goed resul taat van. En niet zonder reden. Zou er wel een biljet zijn, dat aandachtiger bestudeerd wordt dan het belastingbil jet en is er één drukwerk met grooter oplaag? Onder de gegadigden is ook een kleedingmagazijn en... er zijn moeilijk ondergoed bij en als 't noodig was, weer eens goed voor een katoenen japon. Mutsen ben ik eerst gaan dragen, toen ik al over de 25 was en 80 gul den verdiende. Toen heb ik me ook voor de eerste maal een zwarte japon laten maken voor 's Zondags en als mevrouw gasten had. Mevrouw zelf heeft me daar toen een paar mooie geborduurde schorten bij gegeven. In de jaren, dat ik gespaard heb, heb ik me een Singer-naaimachine kun nen koopen en mijn kast is goed ge vuld met linnengoed. Van alles heb ik nou twaalf, degelijk en netjes. Dat had ik ook zoo bij moeder voor me gezien. Die heeft me uitgestuurd naar mijn eersten dienst met vier stuks van elk. Of ik het altijd goed kan vinden met mevrouw? Nou, dat hoeft u niet te vragen, als je ergens bijkans 25 jaar woont. Ja, mijn volk is altijd best voor me geweest. Maar aan al die nieuwer- wetsigheden heb ik een broertje dood. Niet, dat ik niet met mijn tijd mee ga, maar je kan alles overdrijven. Ik ben het eens met mevrouw, dat de fles- scheninmaak van tegenwoordig veel beter is dan zooals je dat vroeger deed. En dat we met den nieuwen stof zuiger geen thecblaren of zout meer op de kleeden hoeven te strooien, spaart een heeleboel overbodig werk. heden gerezen. De firma wenscht n.1. den volgende tekst te bezigen. De Staat kleed U uit, Wij kleeden U aan. In vertrouwen kan ik U mededeelen, dat men aan het Departement „over weegt" of dit contract kan worden geaccepteerd. UIT ONZE VROEDSCHAP. Den laatsten dag van Herfstmaand gaf voor onze Vroedschap nog een verga dering die niet zonder beteekenis was, Allereerst een verrassing. Wij zijn geachte Lezer of Lezeres f54.000. zegge vier en vijftig duizend gulden rijker dan we dachten, althans wanneer we mindere schuld als winst reke nen. Door de afdeeling Financiën was 't vergeten, maar H.H. Gedeputeerden hadden 't toevallig opgeteekend. Het was de heer Foeken die dit meevallertje belangrijk genoeg vondt omeen woord van protest te laten hooren. Hoe is 't mogelijk Wie protesteert er nu als hij een winst mag boeken van ruim een halve ton En al is 't waar dat bij een goede boek houding zulke fouten niet mogen voor komen, men moet toch niet op alle slakken zout willen leggen. Toch was ditmaal, en dat is het tiende wereldwonder, de heer Scheffer 't eens met het protesteerende raadslid, doch niet met H.H. Gedeputeerden, want die hebben de fout gemaakt dat zij durven verklaren dat het financ, beheer niet goed is, en verzuimden deze Hoog- Edelachtbaren te zeggen hoe 't dan wel moet. Zoo gaat 't nu in de Soester Vroed schap. Ze krijgt een meevaller van komsa, en bedankt den gever met een standje. De Voorzitter nam o. i. het juiste standpunt in door zijn excuus aan te bieden voor de gemaakte fout, terwijl verklaard werd dat tegen controle door den Gemeentelijken accountant, „geen bezwaar" bestaat. Dat 't laatste zoo zachtjes aan wenschelijk, wij zouden willen zeggen „dringend noodzakelijk" wordt, voelden B. en W. blijkbaar nog niet. Een groote groep Belastingplichtigen zond een request in met het vriendelijk verzoek een paar zakjes van den wagen te willen werpen, want bruintje kan 't niet meer trejcken. Wat blieft U vroeg de heer Bes- selsen, wilt U dan misschen die zakjes deponeeren op de wagen van „Jan Boezeroen" Geen sprake van, daar blijft ge af zoolang ik op posj sta ten zij over mijn lijk. En ziedaar, wat is van een politieke prinzipiënreiter 't leven toch kort van duur, nog geen vijf mi nuten later wordt al 't gesprokene in geslikt, en is de debater 't met den geachte eerste spreker eens. Het rekest ging voor advies naar de Belasting- Commissie, doch nadat 't voorstel van B. en W. was geamendeerd door den Heer Dammers, die nu eens een vol ledig overzicht wenschte van de melk- gelegenheden van den fiscus. Wij achten dit verzoek van den heer Dammers van groote beteekenis, want het kan niet ontkent worden dat er in ons landje met de heffingen aller gekst wordt omgesprongen. Het is waarlijk geen kunst wat Arnhem deedt, (als tenminste juist is wat elders ge schreven werd), om de plaatselijke be lastingheffing op 21/., terug te bren gen als men eerst 100 opcenten op de Rijks-Inkomstenbelasting legt. Woning-Bureau F. BREURE en J. H. TH0LE MAKELAARS Veenhuizerweg 9 - Soestdijk Kostelooze inschrijving van Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen enz. En zoo is d'r wel meer. Maar dan heb je weer andere din gen, daar kan ik met mijn domme ver stand niet bij, dat dat noodig is. Het contract wat ze voor de boojen heb ben gemaakt, lijkt mij niks gedaan. Ik ben d'r al die jaren ook zonder con tract gekomen. Als je over en weer een beetje weet te geven en te nemen, dan heb je geen geschreven wetten noodig, Dan maak je met je mevrouw je wetten zelf. 'k Heb ook al eens visite gehad van iemand van den Bond van dienstbo den. Maar ik zei, dat ik mevrouw niet zoo zou affronteeren om daar lid van te worden. En als de jonge meisjes zich aan mij willen storen, dan zoeken ze een netten dienst, inplaats van naar de fabrieken te trekken. Al dat geslinger op straat leidt tot niks. Als ze achttien jaar bennen, die jonge dingen, en ze hebben nog geen vrijer, dan kommen ze te laat en dan sjeneeren ze zich voor derlui kame raden. Ik had mijn eerste verkeering toen ik 26 was en mijn tweede vrijer even na mijn 32ste verjaardag. Ik heb het iedere keer uitgemaakt, omdat het me niet leek. Nou ben ik verloofd met een knappe weduwnaar, maar wil u wel geloven, dat ik er te gen opzie om te gaan trouwen voor TELEFOON 78 Y In deze vergadering werd door B. en W. de Gemeenterekening over 1921 aangeboden, ook al met een verrassing, waarmede we nu niet bedoelen dat er een nadeelig saldo is van f21.000. Aan nadeelige saldi zijn we hier nu zachtjes aan wel gewend geraakt, maar, al sluit de rekening met een tekort, de Balans sluit met een winstpost van 29,000 gulden. Er moet n.1. nog 50.000 achterstallige belasting binnen komen. Jammer dat in onze Vroedschap geen „had je me maar" zit, dan had die bij deze gelegenheid eens een prachtspiets kunnen afsteken. Nu keken alle Raads leden als „Zuurbier", zeiden niets, maar dachten allen aan den jongen die ratten moest vangen, en op een vraag van zijn baas hoeveel hij er al had, ant woordde „als ik cl i heb en nog een heb ik er twee Er zal nu ook ernstig worden onder zocht of er mogelijkheid bestaat dat onze Gemeente Gas krijgt. B. en W. hebben deze zaak al in studie gehad, maar kwamen niet tot resultaat. Wij hopen dat de Commissie ad hoe ge lukkiger zal zijn. Het spijt ons dat de heer Dammers zich moest terug trekken, alhoewel daartegenover het voorstel van den Heer Rietveld om een lid van B. en W. in de Commissie te benoe men zeer zeker aanbeveling verdiende. De Openbare School te Soesterberg zal gesloten worden, is eigenlijk al ge sloten. Er zijn geen leerlingen meer. We waren er al zoo aan gewend geraakt om telkens er een School bij te tellen, we gaan nu aftrekken. De Heer Woudenberg verkreeg eer vol ontslag als Hoofd der School, en Mej. Harzing idem als Onderwijzeres. Mej. Harzing is inmiddels benoemd aan de nieuwe R.K. School, terwijl de Heer Woudenberg van zijn pensioen gaat genieten. Wij wenschen hem nog vele jaren een welverdiende rust. De Wijkverpleging te Soesterberg zag zich 150 gulden subsidie toegewe zen. Het blijkt dat de Wijkzuster zeer verdienstelijk werk verricht, maar dat de verhouding tusschen den Gemeente arts aldaar en de Wijkverpleging nu niet is zooals ze behoort te zijn. B. en W. zullen dit eens nader onderzoeken. .Gluck auf Ons goede oude paardentrammetje behoort thans tot het verledene. We hebben nu een „Motortramdienst", zooals de nieuwe officieele naam luidt. Tegelijk zijn de oude dienstregeling mitsgaders de tarieven opgedoekt, en is dat alles nieuw geworden, en beter, al zal er natuurlijk nog wel wat te wenschen overblijven, maar waar werd ooit 't volmaakte bereikt Het tarief is nu aanmerkelijk ver en het plaatselijk vervoer kan bovendien zeer bevorderd worden door het invoeren der knipkaarten, waardoor mijn mevrouw! Toch zal het er van kommen in het najaar, maar eerst moet ik er gerust van wezen dat me vrouw goed verzorgd is. Ja, wat ik ook nou nog zeggen wou. Dat getob tegenwoordig met die meiden ligt er ook wel een beetje an, dat de dames te veel op derlui meiden laten ankommen. De dames bennen uithuiziger als vroeger. Mijn mevrouw hét daar nooit an meegedaan, maar de jonge juffrouw zit nou al in ik weet niet hoeveel commissies en als die er- eis een man krijgt, mag ze wel begin nen met 2 boojen tegelijk. Afijn dat zijn mijn zorgen niet en de jongejuffrouw zal zich d'r ook wel niet veel aan storen ook. Ik voor mijn ben maar blij, dat ik niet in zoo n huishouden ben terechtgekomen." In haar vaalbruinen regenmantel, den grooten kastoren hoed met Bulgaarsch lint op het blonde sluike haar, kwam het vijftienjarige dagmeisje mijn kamer binnen. Schuchter naderde zij en met schu wen blik keek zij even om zich heen. Een rand van de blauw katoenen jurk met een zwart bandje omzoomd, reikte tot aan de rijglaarzen. En toen ik haar eenige vragen had gedaan, begon zij, eerst een beetje be dremmeld, daarna met grooten woor denvloed voor slechts 5 cent een sectie kan tramd worden. C. Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) ONZE GEMEENTE-POLITIE TE SOESTERBERG. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U eenige plaats ruimte voor onderstaande te willen afstaan. In den laatsten tijd schijnt het tusschen gemeente-politie te Soesterberg en een gedeelte dier inwoners „niet goed te vlotten". Althans harmonieeren is heel wat anders. Het kwaadspreken speelt in dezen een groote rol, waarvan de gevolgen niet kunnen uitblijven, Wat toch is 't geval Te Soesterberg was men steeds ge woon zijn eigen gangetje te gaan. De gestationneerde rijksveldwachter was de eenige om een zeker toezicht te hou den. Bij absentie van deze door verlof of transport of gedetacheerd te zijn, was van toezicht geen sprake. Tengevolge de toename van bevol king kreeg Soesterberg voor het eerst een gemeente-politiebeambte. Dat zulks alle Soesterbergers niet zinde, (vooral toen bleek dat die eerste politieman nogal actief was) kan men beseffen Nu wil ik niets ongunstigs over de Soesterbergers zeggen, alleen maar dit „dat niet allen het actieve politieoptre den waardeeren" nog liever van dat toezicht waren verschoond gebleven. Door het grooter worden van het zielenaantal in onze gemeente waaraan Soesterberg ook mee doet, kwamen er heel wat nieuwe verordeningen, wat meewerkte om de stemming nog te verslechteren en de positie van den eerste gemeente-politiebeambte moeilijker te maken. Overtredingen werden geconstateerd, zoonoodig volgde verbaal enz., en bij wijze van revanche deed het kwaad spreken zijn intrede. Met dit laatste had men maar één doel „deze beambte weg te krijgen". Zijn vijanden (elk lezer zal nu wel be grepen hebben, wie in hoofdzaak die vijanden zijn) namen nu tot middel een adres te richten tot B. en W., althans werden daartoe handteekeningen ver zameld. In de eerste plaats richtten zij zich tot hen die niet op de hand v.d. politie zijn, of wel tot degeen die wel eens een waarschuwing ontvingen. Dat het gros der ingezetenen van Soesterberg, waarbij de intellectueelen hun namen niet plaatsten „zegt genoeg" en zeker zou een overgroot meerendeel gaarne de man in zijn functi e gehand haafd zien. Het is te hopen, maar ook is 't zaak, dat een ieder zal gaan inzien, dat een behoorlijk actief politiebeambte „Moeder is weduwe, vader is zes weken geleden in het Binnengasthu gestorven. Hij ventte met aardappelen en toen vader nog leefde hadden we het erg best. Nou is moeder blijven zitten met zeven kinderen, drie bennen nog jonger als ik, mijn kleinste zussie is vier jaar. Ik en mijn broer van 19 weten d'r het meeste van, van vaders dood. Moeder natuurlijk ook, die zit elk oogenblik te schreien, als ze dran denkt. Vader was zoo'n grooten man Hij had hier niet onder de deur door- gekund. „En waarvan leeft je moeder nu?" „O, moeder wordt erg geholpen door de Vereeniging. Ja, daar krijgt jmoeder elke week naaiwerk van mee naar huis dat is dan al geknipt en dan hoeft het alleen nog maar in mekaar gemaakt te worden. Voor een kinderbroekje wordt 30 cent betaald en zoo heeft moeder er gister weer drie gekregen. En ook een grooten zak meel. Nou eten ze vandaag thuis pannekoeken, maar moeder hoeft ze voor mij niet te bewaren, ik kan de olie niet ver dragen. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1922 | | pagina 1