Dat belooft wat!! f. C. W. FOEKEN Sou ter Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Onze collectie Speelgoederen gemeubeld Huis, N.V. Grediet- en Effectenbank Kluisinrichting. SPAARBANK VAN DEN BERG Co. JULIANAPLEIN 5 Effecten Coupons Credieten Loketkluis FEUILLETON ONZE FAMILIE TE KOPENHAGEN TE HUUR Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk Effecten, Credïeten, Cou pons, Rekening-Courant, Vreemde Valuta, Incasso Crediet- en Effectenbank Utrecht, Rentevergoeding 4°0 No. 47 Tiende Jaargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentie» worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Oplaag 1750 Zaterdag 18 Nov 1928 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Qroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. F. C. Kuy per straat 3 en 5 Sostdijk is thans zóó uitgebreid en de prijzen zóó laag gesteld, dat ge nergens beter met Uw inkoopen slaagt dan bij ons. Nog voorradig voor den winter Kolenkitten vanaf ft.-, Kachelzeil f 1.10, Kachelplaten, kolenbakken enz. enz. enz. TOEQANG VRIJ TOEGANG VRIJ Aanbevelend S. A. OL1JVE. Buitenland. OVERZICHT. De voornaamste kwesties in de Eu ropeesche politiek zijn op 't oogen- blik de Duitsche mark en Constanti- nopel. Wat de eerste betreft, is men het er over eens, dat de mark gesta biliseerd moet worden, maar hoe? Duitschland zoekt het te bereiken door eene internationale leening en een mo ratorium van zijn schuldebetaling. Fran krijk kan echter geen uitstel geven en terecht-eischt het vergoeding voor zijn dikwijls inet moetwil verwoeste indu strie en zijne platgebrande provincies. De Commissie van Herstel is uitBer- lin naar Parijs teruggekeerd en zal |te Brussel met de Internationale experts, op een nog niet bepaalde datum in overleg treden. Een leening van Duitsch land zal wel onvermijdelijk zijn daartoe wil de Duitsche Rijksbank ook mede werken. Uit Berlijn meldt men tenminste: Het bericht, dat de Duitsche regee ring aan haar vertegenwoordiger te Parijs nieuwe instructies heeft gezon den in verband met de zitting van de Commissie van Herstel kan nog wor den aangevuld met de mededeeling, dat de Rijkskanselier heden van het directorium van de rijksbank een schrij ven had ontvangen waarin wordt ver klaard, dat de bank de actie tot sta biliseering der mark wil steunen met goud uit den goudvoorraad van de rijksbank op voorwaarde, dat aan Duitschland voor zijn betalingen in zake de schadevergoeding een mora- ratorium zal worden verleend en op voorwaarde, dat de buitenlandsche fi nancieele wereld aan de actie voor de stabiliseering eveneens zal deelnemen tot eenzelfde bedrag als waarvoor de rijksbank zich wil verplichten, n.1. 500 millioen goudmark. Verder worden nog door het rijks bankdirectorium zekere politieke en economische maatregelen in het bin nenland verlangd. De tweede meest urgente kwestie is Constantinopel en de eischen der Kemalisten. De vredesconferentie, die te Lausanne gehouden zal worden, is uitgesteld tot den 20sten, zeer tegen den zin van Poincaré, maar BonarJ^aw heeft het te druk met de Engelsche verkiezing en Mussolino heeft zijn ltaliaansche binnenlandsche zaken nog niet geheel geregeld en naar men be richt willen de drie premiers persoon lijk naar Lausanne gaan om de Turken duidelijk te maken, dat zij eensgezind zullen optreden, tegen overdreven eischen. Intusschen zingen de Kemalisten al een toontje lager. In een interview, dat een medewerker van de „Petit Parisien" met Refet Pasja heeft gehad, verklaarde de laatste, dat de door de Kemalisten aan de Geallieerden gezonden nota verkeerd begrepen is. De bedoeling van de opstellers der nota was niet, de ontruiming van Constantinopel te eischen, maar deze te verzoeken. Refet Pasja verklaarde verder, dat Turkije het verdrag van Moedania geenszins als een „vodje papier" be schouwt en de bepalingen, daarin vervat en door de handteekening van haar vertegenwoordigers bekrachtigd, trouw zal nakomen. In verband hiermede zal de Kemalistische regeering de aanwe zigheid van de legers der Geallieerden alleszins respecteeren, zoomede de vastgestelde demarcatielijnen. Refet Pasja eindigde het interview met de verklaring, dat Turkije volstekt niet van plan is zich van de deposito's der banken meester te maken en even min om de schulden, door de vorige ,,'t Is vreemd" zei mevrouw R. „Ik ben een paar dagen te Amster dam geweest, en ik was even in uw Rijksmuseum." „Gij Hollanders hadt uw grooten tijd zoo in die veertiende en vijftien de eeuw, nietwaar? Toen die Hollan ders naar Amager kwamen, was uw bloeitijd al voorbij?" „Wel neen, mevrouw, nog niet eens begonnen. Dat is gekomen met de hervorming en den oorlog tegen Spanje". „Daar begrijp ik niets van". De heer R. keek geamuseerd zijn vrouw aan. Ik vroeg, hoe ze aan dat denkbeeld gekomen was. „Nu" zei ze. „Vanmiddag ga ik even naar huis. Ik zal mijn aanteeken boekje halen, en dan zal ik nog eens nazien, wat ik over uw Rijksmuseum regeering gemaakt, te verloochenen en hij trachtte uiteen te zetten, dat Turkij noodgedwongen wel dedouane-kantoren moest bezetten. En uit Lausanne meldt menDe leider van de Turksche delegatie voor de conferentie te Lausanne, Ismed Pasja, heeft in het Palace-hotel de hier aanwezige persvertegenwoordigers ontvangen. Hij verklaarde, dat de Sultan zich steeds tegen iederen vooruitgang heeft verzet, om welke reden de be trokken kringen zich genoodzaakt heb ben gezien, hem tot aftreden te dwingen Turkije zoo verklaarde hij verder heeft steeds den vrede gewild en waar de Turken tot gewelddaden zijn over gegaan, zijn het represailles geweest, die eerst werden genomen, nadat alle andere maatregelen hadden gefaald. De Turksche delegatie aldus Ismed pasja is met vredelievende bedoelingen naar Lausanne gekomen, hetgeen ook moge blijken uit het feit, dat deze delegatie het eerst van alle delegaties hier is gearriveerd. Vervolgens verdedigde Ismed pasja de Turken tegen het verwijt van vreemdelingenhaat. Ten slotte rechtvaardigde hij de scheiding van het kalifaat van den per soon van den sultan. Hij gebruikte hiervoor hetzelfde argument, hetwelk ook in Europa wordt gebezigd voor de verdediging van de scheiding van kerk en staat, n.1. dat het aan de godsdienstige instituten grooter waar digheid verleent, indien zij niet in eenige betrekking staan tot den staat. Hoewel Ismed pasja zich niet uitliet over de Turksche eischen verklaarde hij, dat T :rki|e voor zich verlangt, hetgeen ook door de andere naties wordt verlangd, nl. onafhankelijkheid en vrijheid. Bij de verkiezingen in Amerika heb ben de republiekeinen eene groote nederlaag geleden. De overgroote meer derheid van vroeger hebben zij niet meer. De stembusleuzen der demo craten waren tegen de drooglegging en voor den volkenbond. Juist op Armistice Day heeft oud president Wilson de eerste redevoering sinds zijn ziekte gehouden. Hij verweet sommige politieke groepen in den Senaat, dat ze liever partijbelangen voorstonden, dan den wereldvrede. Wilson zei in zijn rede o.a., dat de Ver. Staten zich op het oogenblik te vreden stellen met een gewonen wapen stilstand en dat ze geen enkelen stap hebben gedaan om tot den wereldvrede te komen. „De Ver. Staten," zoo zei hij ook, „zijn altijd de verdedigers geweest van het recht, en de dwergen, die hun thans beletten willen die traditie ge trouw te blijven, zullen weldra ont dekken, dat ze veel te zwak zijn om den voorwaartschen gang van het lot tegen te houden. Het is zeker, dat het Amerikaansche volk levendig verlangt bij te dragen tot het verzekeren van een duurzamen vrede aan de wereld". voor enkele maanden of voor langeren tijd, het mooi gelegen, net Julianaplein 8. Te bevragen I. SCHULMAN, Vredehofstraat 1, tegenover „Nieuw Mariënburgh". heb opgeschreven. U Hollanders heb ik nooit goed begrepen". Terwijl mevrouw Rasmussen even naar huis tufte om haar aanteeken- boekje over Hotland te halen, reden wij naar het „Nationaal museum". „Even op de Binnenplaats zien", zei de heer R. Daar lag een groot „hunnebed" zoo als men er bij ons alleen op de Drent- sche heide vindt. Een paar kleine denneboompjes hielden er de wacht over wat de graf kamer was geweest van een hoofdman uit een heel oud voorgeslacht. Toen haalde de heer R. glimlachend een bankbilletje (van f 3) uit zijn por- temonnaie en liet het me. zien. Inderdaad, daar stond 't zelfde hun nebed op. ,,'t Is een kleinigheidzei hij. Maar 't kan voor u toch iets typee ren van 't gevoel, dat wij voor onze nationale geschiedenis hebben." We reden nu met de auto even langs de Langelinie, waar men op de groe ne wateren van den Sout ziet. In de verte ligt Helsingör, waar men zoo dicht bij de Zweedsche kust is, dat Binnenland. OVERZICHT. Het voorstel van den Heer Colijn, bij de algemeene besprekingen over de begrooting voor 1923, om ter be zuiniging onze Militaire macht, zoowel te land als ter zee, aanzienlijk te ver minderen, heeft bij de verschillende politieke partijen een ware storm doen ontstaan. De Haagsche correspondent van „De Tijd" schrijft o.a. „Algemeen wordt aangenomen en, op grond van tal van mededeelingen, welke mij van vooraanstaande politice bereikten, staat voor mij vast, dat de sensationeele mededeelingen van den heer Colijn inzake onze defensie een verrassende nieuwheid hebben. Het kabinet is er zeer door verrast en ontsticht, terwijl het woord „ver bazing", hetwelk de twee andere leiders der rechtsche partijen' de heeren Molens en Schokking, bezigden, een beminne lijk euphemisme is. Nóch in het onderling overleg tijdens de formatie, nóch daarna heeft de heer Colijn inzichten ontvouwd als j.l. Donderdag in de Tweede Kamer door hem zijn ten beste gegeven". Bij den Minister van Financiën, Jhr. de Geer, zal de Heer Colijn echter een willig oor vinden. Uit een intervieuw, dat een corres pondent van „De Telegraaf" in den crisistijd met dezen minister had, ont- Ieenen wij het volgende "Wij vroegen of de heer De Geer het mogelijk achtte, dat de partijen zich in de naaste toekomst groepeeren om de kwestie van al of niet bezuini ging op militaire uitgaven. Jhr. De Geer zeide dit geen zeer deugdelijk vraagpunt te vinden om er de partij-^roepeering op te baseeren en wel voornamelijk omdat onder hen die in de meeste staatkundige vraag stukken geestverwant zijn, groot ver schil van gevoelen kan bestaan omtrent de militaire kwestie. Ik acht, ging de heer De Geer voort, bezuiniging op de militaire uitgaven op dit oogenblik om financieele rede nen in buitengewone mate gewensclit, en ik acht haar mogelijk omdat ik weinig kans zie op een herhaling in Fa. J. EBBENHORST en Zn. RAADHUISSTRAAT Zondags gesh afzienbaren tijd van een West-Euro- peeschen oorlog, zooals we nu beleefd hebben. Reeds de financieele uitputting, ook en vooral van de overwinnende landen zal daarvoor een beletsel zijn afgezien nog van tal van andere redenen. Ik meen dan ook dat, hoe men ook over de ontwikkeling van den Volken bond in de naaste toekomst moge denken, wij in elk geval thans een tijd voor ons hebben, waarin we op ons verhaal kunnen komen. Daarom schijnt mij een aanzienlijke bezuiniging op de defensie-uitgaven niet alleen financieel-noodzakelijk, maar ook feitelijk-mogelijk. Het is mede om die reden dat ik destijds vrijheid vond te stemmen voor de meeste amende menten van Marchant op de oorlogs- begrooting voor 1920. Ook bij het Ministerie van Kolonie- ën en de Indische regeering is bezui niging dringend noodzakelijk. Naar wij vernemen is bij de voor bereiding van de openbare behande ling van de Indische begrooting voor het dienstjaar 1923 scherpe critiek uitgeoefend op het beleid, zoowel van den minister van Koloniën als van den gouverneur-generaal. Het middel punt van deze critiek vormde de min achting, welke door het departement maar in het bizonder door de Indi sche regeering, aan den dag wordt gelegd ten aanzien van ]de eenmaal vastgestelde begrootingscijfers. Inderdaad is het vaste regel gewor den, dat de op de Indische begroo ting toegestane bedragen aanzienlijke afwijkingen vertoonen met de latere uitkomsten. Zoo bedroeg de overschrij ding voor het dienstjaar 1919, 67 mil lioen, voor het dienstjaar 1920. 146 millioen, voor het dienstjaar 1921, 13,700,000 en voor het dienstjaar Kr. N. Gracht 6 - Utrecht Telef. 2738,3430 Directeur N. JANSSEN. Commissarissen H. VAN ANDEL, De Bilt. Mr. Dr. A. VAN DOORNINCK, Utrecht. J S. VAN DUREN, Soestdijk. van de Kr. N. Gracht 6. DirecteurN. JANSSEN. Commissarissen H. VAN ANDEL, De Bilt. Mr. Dr. A. VAN DOORNINCK, Utrecht. J. S. VAN DUREN, Soestdijk. Geopend iederen werkdag van 9-3 uur. men de vensters van de huizen daar langs kan tellen. Daar is 't slot Kron- borg met zijn aan Holland herinner ende trapgevels, die tegen 't koper groene dak uitkomen. Het slot, waar Hamlet (zijn (beeld staat in 't park) den geest zijns vaders zag verschijnen. In 't Karmeliéter klooster te Helsingör moet ook 't Hollandsche „Duyfje" den den eeuwigen slaap slapen. We pikken nu mevrouw R. weer op en gaan een stukje eten. Dat is, na zoo'n autorit langs de kust en in den frisschen zeewind niet verbazing wekkend. Maar wel ben ik verwon derd, als ik zie, hoe de Deensche journalist en zijn vrouw het maritieme deel van 't programma nog een tijdje volhouden en me op een schip bren gen, dat haast midden in de stad voor anker ligt Ik verneem dat 't de „Constance" is, een gewezen Groenlandsche wal- vischvaarder. Heel wat traan, heel wat berenvellen heeft hij vroeger naar de Deensche havens gebracht. Nu is 't oude schip, zegt mevrouw R., „vermoeid geworden van de ge vaarlijke reizen tusschen de drijvende ijsbergen". De gezamenlijke Deensche scheepvaartmaatschappijen hebben 't opgekocht. Men heeft er een oplei dingsschool voor scheepskoks van ge maakt, en de producten van de leer lingen eten we op. Men kan dineeren voor 40 cent, ook voor 50, ook voor 75. We nemen 't goedkoopste tarief. We krijgen: soep namelijk onze Hollandsche bessensap met gort, die den mysterieuzen naam „watergruwel', draagt dan gebakken visch, dan appelmoes met geslagen room er over. Vooral 't laatste is een nationaal ge recht: Denemarken is een land, over vloeiend van boter en room... en goed- kooper dan Holland. Trouwens, hotels en restaurants, zooals men weet, zijn in 't buitenland in den regel goed- kooper. ,,'t Komt maar heel goed", meent mevrouw R., „dat we vandaag niet thuis eten. We hebben geen dienst bode". „Die worden schaarsch bij u ge loof ik." „O, ja. 's Avonds werken doet hier geen enkele dienstbode. Maar de onze trouwt met een jongen dokter.,.. TELEFOON 78 Y 1922 naar verwacht wordt vijf en veertig millioen. Anderzijds wordt ook wantrouwen uitgesproken ten aanzien van de in de voorgelegde begrooting genoemde cijfers. Maar ook de raming blijkt vol komen in strijd te zijn met de uitga ven, welke later zijn geschied. Zoo werd voor het dienstjaar 1921 op den gewonen dienst een overschot van f 30,700,000 geraamd; terwijl het re sultaat blijkt te zijn, dat genoemde dienst sluit met een tekort van f 141,400,000. Voor dienstjaar 1922 zal het geraamde tekort van 60 milli oen naar verwacht wordt de 175 mil lioen overschrijden. De regeering werd te kennen ge geven, dat dergelijke ontzaglijke afwij kingen het vertrouwen moeten onder mijnen, dat noodzakelijk ten grondslag moet liggen aan het overleg tusschen Regeering en Staten-Generaal. Bui-gelijke Stand. GEBOREN Geertje, d.v. D Starink en B. Brunt Rika d.v. L. Lammerse en K. van Steenbeek Hendrika, d.v. W. Verweij en C. Spelt Josinus Albertus z.v. J. A. Wechgelaar en M. J. Roelofsen Willemine Barendine, d. v. B. T. Swets en W. P. Schroot. ONDERTROUWD G. J. K. Baron van Lijnden en W. E. Beinhauer. OVERLEDENHendrik Westeneng, oud 27 jaar, echtgenoot van J. Brouwer. Plaatseliik Nieuws. Dindagavond omstreeks 9 uur ont stond brand in een perceel aan de Birk- straat, bewoond door den Heer Smit. Het perceel, waarin een manufacturen- zaakje was gevestigd is totaal uitgebrand. Met plm. 175 M. slang op de water leiding vanuit den Gallenkamppelsweg, kon men het vuur bestrijden en wist men een belendende bergplaats en omliggende perceelen te behouden. Te plm. half twaalf uur was men het vuur totaal meester en kon de brandweer inrukken. Verzekering dekt de schade. KORFBAL. Soester Korfbalclub „Helpt Elkander" Zaterdag geen wedstrijd en ook Zon dag geen wedstrijd geweest. Maar Zaterdag waren er een aantal enthou siasten op het veld. En als de geruchten waarheid bevatten moet Zondag de opkomst schitterend zijn geweest. Dus er is dan geoefend Zondag? Ik heb zoo iets hooren mompelen van een oefenpartijtje. Mooi zooWe zullen zien of er morgen resultaten van komen. Morgen naar Bussum, lui, dat is een lind. Er werd dan ook al besproken, hoe we er heen zouden gaan. Enkelen zeiden „natuurlijk op de fiets" Maar anderen zagen op, tegen de vermoeienis van heen en terug fietsen en bovendien nog een wedstrijd spelen (een wedstrijd, waarin ze natuurlijk uitermaten hun best willen, omdat H. E. weer eens moet winnen). ze gaan naar IJsland." ???7 „Ja dat is met die cursussen in 't winterhalfjaar geven hier honder den studenten cursussen aan duizen den arbeiders, mannelijke en vrou welijke". Dat was een stukje Denemarken. Nog een en ander kreeg ik te zien. De verslaggever had namelijk onder t eten aan zijn geleidster een indis crete vraag durven doen: - „Zou u ook zulke sympathieke schotels kunnen klaarmaken?" „Maar natuurlijk", zei ze. „Ik beu toch op school geweest? Alle meisjes in de hoogste klas leeren koken." En inderdaad bracht mijn geleidster mij even in een van de groote school gebouwen. „Als men in Denemarken een groot gebouw ziet" heeft iemand geschreven „dan ',is het een school" en „Het Deensche schoolwezen steht einzig in der Welt". Inderdaad, op de school, in de hoogste klas, waren de meisjes Igehakt aan 't braden en groente aan 't ko ken lachende meisjes van een jaar Daarom mompelden enkelen al van „met de trein". Ja, ik hoorde zelfs al fluisteren „met een auto". Stel je voor, dat zou gezellig zijn. Enfin, als jullie dit lezen, weet je al hoe we gaan, dan liggen misschien bovenstaande illussies al in duigen, ja, misschien tippelen we nog wel naar Bussum. In elk geval we gaan er heen. En wat doet H. E., winnen of verlie zen Maandagavond had in het repetitie lokaal van de Fanfare „Patientia Vincit Omnia alhier eene bijeenkomst plaats van het Bestuur met eene Commissie uit de ingezetenen, teneinde eene be spreking te houden over de voorberei dende werkzaamheden voor het in 1923 te houden natioaal concours van mu ziekgezelschappen. De Heer de Lange opende als Voor- ziter van de Fanfare de bijeenkomst en heette de aanwezigen welkom. ZEdel. deelde mede, dat de Burge meester toestemming heeft verleend om het concours te doen houden op 2en Hemelvaartsdag en Pinksterdag. Op voorstel van den Heer Bloupot werden eenige punten aangegeven, waar over de besprekingen zouden gehou den worden, en wel le. het stichten van een garantie fonds 2e. onderzoek naar een terrein voor het houden van het concours Wij ontvingen deze week de volgende brief van St Nicolaas: Den Heer P. C. W. FOEKEN, Manufacturen, Van Weedestraat 34. Mijnheer. Naar ik verneem is bij U het beste en voordeeligste adres voor St. Nicolaasgeschenken. Ik verzoek U daarom voor mijne rekening 50 St. Nicolaas- Cadeaux onder Uwe klanten te verdeelen. w.g. „St. Nicolaas". Wij zullen gaarne aan dit ver zoek van St. Nicolaas voldoen, en stellen dus 50 PRACHT-CADEAUX beschikbaar voor onze klanten vanaf heden tot en met Zaterdag 2 December. MANUFACTUREN Van Weedestraat 34, Tel. 23 Lees vooral de groote advertentie. of veertien met witte schorten voor. In een ander lokaal deden ze de waschEn dit onderwijs is tot ze kere hoogte verplicht (hoe 't precies staat met die verplichting werd den verslaggever niet duidelijk. Maar hij dacht aan arbeidersgezinnen van zijn kennis in Nederland, waar, ondanks 't vrij hooge loon van den man, armoe de is, omdat de yrouw niets van de huishouding verstaat). Wat ook alle kindeken leeren, is zwemmen. Wel navolgenswaardig voor een waterland als 't onze! We hebben vluchtig de school door gewandeld. De indrukken van de ver slaggever njef paedagoog zijn uit den aard der zaak wat verward. Toch.... dat er nergens meer ,dan 35 leerlingen in een klas zijn, spreekt wel. „Men wil te Kopenhagen" zei 't hoofd met eenigen trots, ,,'t onderwijs tot 't zestiende jaar, dus tot en met 't M. U. L., spoedig verplicht en koste loos maken, In Denemarken moet ieder vooruit kunnen komen." (Wordt vervolgd,)

De Soester | 1922 | | pagina 1