f r a.s. 1=1 Een Soest er Courant Nieuws- en Advertentieblad. voor Soest en Omgeving Verschijnt eiken Zaterdag. ier) Doofdelijken Omslag op heden Zaterdag en op Woensdag 13 Witte Bioscoop „Berlo" Van 3 tot 5 uur Kindervoorstelling f Veenendaa Reuzenverrassing III so in P. C. W. FQEKEK Tevens ruime sort. Lederwaren, La Porte Co. Keizer Tiberius Banketbakkerij C. J. DESSING, FEUILLETON ONZE FAMILIE TE KOPENHAGEN. Binnenland. Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk of do Bruid van den haat. ALSDIN (uit duizend en 1 nacht) Prachl-Cadeaux voor onze klanten MEEST BEKEND ADRES. No. 48 Tiende «laargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Oplaag 1750 Zaterdag 25 Nov 1922 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. F. C. Kuyperstraat 3 een 5 - Soastdijk Wij ontvingen een prachtcoliectie Bijzonder geschikt voor St. NIGOLAAS-CADEAUX Zie hiervoor ONZE GROOTE ETALAGE! zooals Portemonnaies, Visite- en Handtasschen, Suite Cace's, City bag's Portefeuilles, Sigarenkokers enz. Ook in Huishoudelijke en Luxe Artikelen veel nieuws en moois. Komt alvorens Uw inkoopen te doen, eens bij ons kijken. De toegang is geheel vrij zonder verplichting tot koopen S. A. OLIJVE Aanbevelend Buitenland. OVERZICHT. Poincaré. de Fransche en Mussolini de Italiaansche premier zijn te Lau- sanne aangekomen om tegenwoordig te zijn op de vredesconferentie van de Turken, ofschoon zij geen gedelegeer den zijn. De eerste zakelijke zitting is den 21 sten gehouden, waarin alleen het reglement van orde en de benoe ming van drie commissies ter bespre king der verschillende kwesties, behan deld werd. De door de Nationale Vergadering te Angora afgezette Sultan Mehmed VI. is per Engelsch stoomschip naar Malta gevlucht en is nu ook van zijn kali faat vervallen verklaard. In zijn plaats is zijn neef Abdoel Medjid tot kalief geproclameerd. Daar Mehmed echter nog geen af stand heeft gedaan zijn er nu twee ka liefen. Zooals gemeld wordt, heeft de nieu we kalief. Abdoel Medjid, zich bereH verklaard, zijn benoeming als zoodanig te aanvaarden. Hij zal binnenkort een proclamatie aan de Mohammedaansche wereld uitvaardigen. Ook de Nationale Vergadering van Angora zal een pro clamatie uitvaardigen. In overeenstemming met de door de Nationale Vergadering gestelde voor waarden en de door haar aangenomen wetten, zal de nieuwe kalief een plech tig bezoek brengen aan de Eyub mos kee en zal hij ook den mantel den Profeet in het Top Kapu paleis aanbidden. Door de oneenigbeid in de Duitache staatspartijen, is Dr. Wirth, de rijks kanselier genoodzaakt geworden met zijn kabinet af te treden. President Ebert heeft nu Dr. Cuno, den directeur der Hamburg-Amerika Stoomvaartlijn tot Rijkskanselier be noemd. Op het Wereldcongres voor den Vrede van het Internationale Vakver bond, dat van 10 tot 15 December 1922 te 's-Gravenhage wordt gehou den, komt de volgende agenda in be handeling 1De noodzakelijkheid om alle krach ten, die voor den vrede wenschen te werken, te concentreeren en te richten op één doel en volgens de basis 'der resolutie van ons congres te Rome. In leider L. Jouhaux. 2. Bespreking van de vraag, wat de arbeidersorganisaties hebben gedaan of kunnen doen ter bevordering van den vrede. Inleider Edo Fimmen. 3. Bespreking van de vraag, wat de regeeringen en de politieke lichamen Woning-Bureau F. BREURE en J. H. THOLE MAKELAARS Veenhuizerweg 9 - Soestdijk Kustelooze inschrijving van Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen IV En nu kwam er ook een staaltje van wat de heer R. had bedoeld, toen hij sprak van 't nationaal gevoel, dat de Deen voor zijn heele geschiedenis heeft. Wat stond er in de kast in de laag ste klas, waar de kinderen Ieeren lezen Een paar steenen met daarop nage bootst 't oudste schrift van hun volk, de runen. Dat kregen de jeugdige Germaantjes dus bij de leesles te zien. 't Viel me op. dat ze er zoo gezond uitzagen voor groote stadskinderen. Maar de heer en mevrouw R. leg den me uit, dat 20-000 der 50.000 Kopenhaagsche volksschoolkinderen hun zomervacantie op 't platteland door brengen. 't Groote radicale dagblad ..Politiken" heeft een reusachtige va- cantiekolonie met een „woudschool" er aan verbonden. De Deensche staat geeft den kinderen vrij reizen, en de boeren zijn gastvrij, geven menigmaal den stadskinderen vrij logies, toonen zoo hun dankbaarheid voor de ontwik keling, die 't platteland van de steden ontvangt. „En de statistiek wijst uit", zegt de heer R,, „dat Denemarken de klein ste sterfte van de wereld heeft". hebben gedaan of kunnen doen ter bevordering van den vrede. Inleider A. Henderson. 4. Bespreking van de vraag, wat ge daan kan worden door middel van on derwijs- en opvoedingsinrichtingen, ten einde de vredesgedachte meer te doen postvatten onder het jongere geslacht. Inleider Prof. Buisson. 5. Bespreking van de vraag, wat de particuliere vereenigingen in den strijd tegen den oorlog kunnen doen. BANKIERS BIJKANTOOR SOEST Van weedestraat 5 Tel. 54 Effecten Coupons Vreemd Geld Deposito's Credieten Safe deposit REKENINQ-COURANT met rentevergoeding OVERZICHT. De heer Colijn is weer omgedraaid Hij meende het niet zoo erg. Hij be doelde geen ontwapening. Spr. conclusie luidt dus: het Neder landsch vestingstelsel moet worden op geheven Niet de verdediging zelf wordt daar door prijsgegeven. Als men dat uit spr. rede heeft begrepen, dan wil spr. gaarne daarin een correctie aanbrengen. Met beslistheid zegt spr.: elke po ging om de defensie te verzwakken in de door den heer Dresselhuijs aange geven richting stuit bij spr. op verzet. Misschien, aldus spr., zijn we in die richting al te ver gegaan, Spr. vraagt zich af, of de paraatheid van het le ger nog even groot is als in de orga nisatie van 12. Mgr. Nolens is hierdoor gerustge steld, maar kon niet nalaten den Heer Colijn voor zijn eerste rede een repri mande te geven. Hij wijst er op, dat dit kabinet op treedt na overleg met de rechtsche partijen. Nu komt, niet het eerste 't beste kamerlid in z'n parlementaire jeugd, maar de oud-minister van Oor log Colijn, aan wien het land juist om zijn militair beleid verplichtingen heeft, vestigt door een rede als die van 9 dezer den indruk, dat hij den heeren Troelstra en Marchant zooals men dat wel noemt min of meer in het gevlei komt. Hij doet dit zelfs op eenigszins in drukwekkende wijze. Bij velen vervolgt spr., zijn toen hooggespannen verwachtingen gewekt en nu zijn al die verwachtingen weer omgezet in teleurstelling. In de Kamer is zoo'n misverstand vrij gemakkelijk weg te nemen. In het land zal dit ook nog wel gaan, hoewel iets minder gemakkelijk. In het buiten- land echter zal dit wel heel moeilijk blijken. Na een lange vacature is onze zeer belangrijke gezantschapspost te Was hington weder bezet. Thans is bij Kon. Besluit benoemd Jhr. Mr. A. C. D. de GraefF, thans in gelijke hoedanigheid te Tokio. Met ingang van heden zijn alle vee markten in Zeeland verboden met het oog op mond- en klauwzeer. Burgelijke Stand. GEBOREN Hendrika, d.v. J. Al- tena en C. Lam Christina Everdina d. v. W. Loos en E. H. S. Götte. ONDERTROUWD: Johan Dirk Steffens en Christina Johanna van Apeldoorn. OVERLEDEN J. A. v. d. Made, oud 72 jaren, echtgenoot van J. A. Middelkoop W. v. d. Heuvel, oud 70 jaren, echtgenoot van H. Werk hoven R. Lammerse, oud 11 dagen, dochter van L. Lammerse en K. v. Steenbeek. Plaatselijk Nieuws. Hij heeft 't echte hooge, wat verti cale, voorhoofd voor cijfers, deze jour nalist. In de kamer van 't hoofd der school, waar men ons vriendelijk een kop thee bood, vroeg ik mevrouw R. nader naar haar indrukken van Holland en waar om zij meende, dat onze bloeitijd vóór de 15 eeuw. Ze haalde haar boekje voor den dag. „Ik was in uw Rijksmuseum haast alleen, behalve even bij de Nachtwacht, in de groote zaal" zei ze, „want ik had heel weinig tijd. Nu ik heb de na men van de muurschilderingen geno teerd. Ze las „Willebrordus, 't Christendom predi kend aan de Friezen, Claudius Civilis, opstand predikend, Karei de Groote, Jan van Schaffelaar, Willen de Goede van Holland, bisschop Bernulf" „Ja, dat zijn werkelijk zes van de acht muurschilderingen." „Nu, dat is toch allemaal van vóór de vijftiende eeuw, meen ik Nu ging 't naar 't beroemde Tivoli, dat, zooals men mij alweer verzekerde „einzig da steht in der Welt. Een groot park. De hoofdgebouwen zie je dadelijk in gloeiende gekleurde lijnen. Want Tivoli is iederen avond geïllumineerd. De minarets en torens, de gevellijnen, de Moorsche bogen staan er met vurige stift op t zwart papier van den avond geteekend. Voor KORFBAL. Soester Korfbalclub „Helpt Elkander' Verleden Zondag trok H. E. voor een gedeelte per fiets, voor een gedeelte per trein naar Bussen. Wegens ver schillende omstandigheden konden enkele spelers en speelsters niet mee. Dit had tot gevolg, dat H. E. met vier Dames en vijf heeren uitkwam. In Bussum troffen we een slecht veld en een negental vol goeden moed. Het was een zeer groot veld, dus ook groote vakken. En dan met z'n drieën in één vak. Er moest hard worden gewerkt, 't Eerst kwam bij H. E. een misver stand in de verdediging. Bussem profi teerde 10. Maar al gauw antwoordt Nooder met een vlug schot 1 1. Als daarna Bonne met twee dames moet aanvallen, zien ze geen kans om doelpuntjes te maken. Maar de verde diging van H. E. is uitstekend en ook Bussum weet de mand niet te vinden. Het eindresultaat is dus een gelijk spel. Vandaag hoogstwaarschijnlijk op ons terrein een H. E. combinatie tegen D. I. O. Morgen naar Bilthoven. Denk erom lui, we moeten niet al te erg' verliezen. Alles op haren en snaren zetten, misschien spelen we dan nog wel gelijk. Nieuwe Telefoonaansluitingen S. 96 G. H. Veenstra, Hoofd der O. L. School. In de laatstgehouden raadsvergade ring van 17 dezer werd door een der leden de aandacht gevestigd op de voorgestelde classificatie der gemeen ten, waaruit blijkt, dat Soest in de 5e klasse geplaatst zou worden. Dit lid noemde dat een groote on gerijmdheid, aangezien omliggende ge meenten in dezelfde omstandigheden verkeerende als Soest, in een voor- deeliger klasse zijn geplaatst. Op zijn voorstel werd toen besloten, dat de Raad zelf den Minister op de ze onbillijkheid zou wijzen, opdat de gemeente alsnog in een gunstiger klasse geplaatst worde. Door de politie alhier is een zwer ver, genaamd A. H. B. aangehouden, die nog 5 dagen hechtenis bleek te Fa. J. EBBENHORST en Zn. RAADHUISSTRAAT Zondags gesl de rustige, horizontale lijnen heeft de fantastische teekenaar meer blauw en groen gekozen -voor de torens en de weelderige krommingen van de Moorsche bogen meer rood en geel. Van de gebouwen uit loopen de hoofd lanen -ook alle geillumineerd met dooceenslingerende guirlandes van kleur. Voor de hoofdgebouwen staan groote bakken met bloemen, waar gloeilamp jes, met donkere kappen er op, boven licht op werpen. En op vele avonden zijn ook de omtrekken der vijvers met lijnen van vuur aangegeven, 't Is hier altijd feest zoo iets komt bij ons, Hollanders, niet op. Als Tivoli iets is, dan is 't democra tisch. De prijs al dadelijk entree veer tig cent, abonnement per jaar f6,60. Er zijn restaurants voor alle beurzen. Die daarginds in dat paviljoentje zitten te eten zijn arbeiders van de werven, met hun familie. Ze brengen broodjes mee en 'n tafelkleedje, dat moeder de vrouw eerst netjes op tafel legt. Maar een der ministers heeft in de concert zaal een staantafeltje (men kan daar namelijk soupeeren onder de muziek) de Koning wandelt hier ook wel eens incognito rond, Ja, men heeft in Tivoli ook veel „voor zijn geld". Vooreerst, dat ge bouwtje, dat den vorm heeft van een Japanschen tempel. Een zwarte drom menschen staat er voor, onder de hoo- Kerkvoogden der Nederl. Herv. Gem. van Soest bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat ter incasso van den van het premitief Kohier 1922, welke 15 December a s. moet zijn voldaan, door hen zitting zal worden gehou den in de KERKEKAMER van 2 tot 5 uur des namiddags van des voormiddags 10 tot des na middags 1 uur. goed te hebben. De man is ter beschikking van den ambtenaar van het Kantongerecht te Utrecht gesteld. Bij een rund van den landbouwer N. aan de Boschstraat alhier heeft zich een geval van miltvuur voorge daan. Op verzoek van de Directrice van het Herstellingsoord „Trein 828" zal Zaterdag 25 Nov. door Padvinders van de Groene Patrouille, gecollec teerd worden bij de ingezetenen, ten einde ook de patiëntjes van „828" een kleine verrassing te bereiden met het St. Nicolaas feest en ze te laten mee leven in de Kerstmis viering. Giften in geld of speelgoed zijn bei de welkom. Vanwege de afdeeling Soest van de Mij. tot Nut 'van 't Algemeen, wordt Donderdag 30 November a.s. 's avonds 8 uur, in Hotel „Bellevue" door den Weled. Heer L. Hartogh Heijs alhier, een lezing gehouden met lichtbeelden. Onderwerp„Het winnen van goud in wasscherijen en ertsmijnen." Men leze de desbetreffende adver tentie in dit blad. Bioscoop „Bellevue". Onder verwijzing naar de adver tentie in blad, deelen wij mede, dat de Directie van De Witte Bioscoop, er in geslaagd is om voor Zondag a.s. een buitengewoon mooi programma samen te stellen. Wie dus werkelijk een mooie en tevens goede bioscoop voorstelling wil bijwonen, moet Zon- j een bezoek brengen aan de Witte Bioscoop in „Bellevue". Vermelden wij nog dat Zondagmid dag een kindervoorstelling wordt ge geven met een zeldzaam mooi pro gramma. ERNST EN LUIM. Hotel Bellevue. Maandagavond zal bovengenoemde tooneelvereeniging een openbare uit voering geven in hotel „Bellevue'' al hier. Opgevoerd zal worden een blijspel in vier bedrijven getiteld „Het Gene- raalsvrouwtje". Dat er belangstelling voor deze uit voering zal zijn is ongetwijfeld, daar er in tegenstelling met andere jaren nu slechts één avond in bovengenoemd hotel zal worden gespeeld. Na afloop wordt bal gegeven onder de bekende leiding van den Heer Hooijmaijer, die voor deze avond zijn eigen pianist zal medebrengen, zoodat er gezorgd is voor goede dansmuziek. Verder zullen de Gebr. Butselaar, tijdens de pauzen blijk geven van hun ne muzikale talenten, terwijl de veree- niging zelf hare oude roem zal weten te handhaven. Wie dus verzekerd willen zijn van ge beuken, Daar worden eiken avond op 't tooneel, dat naar 't parkfront staat, twee pantomimes gespeeld, Daar ziet men de populaire figuren, uit Italië naar ons overgekomen, de goede Pier rot met zijn eeuwige ongelukkige liefde en de ook altijd verliefde harlekijn daar is Ook Sneeuwwitje en Asschepoes. We gingen in een der tallooze café's nog even over de Kopenhagers praten, „De sociaal-democratie is bij u zeer sterk vroeg ik. „O ja, te Kopenhagen behooren twee van de vier burgemeesters er toe en tien van de zestien raadsleden. Ze hebben niet minder dan vijf eigen ge bouwen voor vergaderingen hier, Men kan hun invloed in de gemeente dui delijk merken b.v. achturige werkdag bij de gemeentewerken. Of zooals u nu in de stad zou kunnen zien winkel sluiting om acht uur. En ook in de wetgeving is die invloed merkbaar. Vijf en zeventig van de honderd arbei ders werken bij ons maar tien uur of korter. (In Holland nog geen vijftig procent. B.) Ouderdomspensioenen Denemarken betaalt ze sinds 1891 aan zijn arbeiders." ['t Gevolg van die stevig georgani seerde arbeidersbeweging is ook veel minder werkstakingen. In 1911 twee en vijftig tegen twee honderd vijf bij ons. Dit teekende de verslaggever thuis nog aan]. Maar nu komt er een stroom men schen uit 't hoofdgebouw. Een andere Hotel „BELLEVUE" - SOEST PROGRAMMA VAN ZONDAG 26 NOVEMBER Een buitengewoon Historisch filmwerk, uit het Romeisch tijdperk. Getiteld Een film die Quo Vadis of dergelijke filmen overtreft Schitterende opnamen. Prachtspel. VERDER ZEER UITGEBREID PROGRAMMA. Prijzen der plaatsenIe Rang 75 ct., 2e Rang 60 ct., 3e Rang 40 ct. plus belasting. Met een pracht sprookje van 7 acten, getiteld Prijzen voor de Kindervoorstelling 2e Rang 25 ct., Ie Rang 40 ct. Geleiders 50 ct, plus belasting. Voorziet U vroegtijdig van plaatskaarten. Aanvang der avondvoorstellingen le voorstelling 5 uur. Aanvang der 2e voorstelling half acht. Sterk aanbevolen voor deze schitterende voorstellingen uwe plaatsen tijdig te bespreken. een plaatsje, zullen goed doen de kaar ten vooruit te koopen, welke verkrijg baar zijn bij G. v. d. Bovenkamp, a f 1.25 en f 0.75, belasting inbegrepen. In overleg met den Heer J. Stalen hoef is besloten om Vrijdag 1 Decem ber a.s. 's avonds 8 uur, een tweede openbare uitvoering te geven in Hotel „De Gouden Ploeg", Kerkebuurt. We vinden dit een goed idee van „Ernst en Luim" en verwachten ook voor deze uitvoering groote belang stelling. Evenals Maandagavond zal ook na afloop Vrijdagavond bal worden ge geven. Kaarten voor Vrijdagavond a f 1,25 en f 0,75 zijn verkrijgbaar bij J. Sta lenhoef. Zie verder advertentie in dit blad. Van Weedestraat 40a Tel. 124 Behangerij-Stoffeerderij Ruime sorteering DEGELIJKE ST. NIC0LAAS- GESCHENKEN. CHRISTEL. GYMNASTIEK VER. „SIMSON". Reeds jarenlang verwonderde het mij dat Soest onder zijne vele veree nigingen nog geen Gymnastiekvereeni- ging rijk was. Gymnastiek toch, mits onder goede leiding, is met zwemmen wel de mooiste en meest gezonde sport. Alle spieren worden gelijkmatig geoe fend, de borstkas verruimd, de houding van het lichaam recht en flink, de gang lenig. De eerste openbare uitvoering, die bovengenoemde vereeniging Donder- j, 16 Nov. in de Rembrandtzaal gaf, kan in alle deelen bizonder goed geslaagd genoemd worden, zoowel door de accurate uitvoering van het programma door de leden, als door de kalme en voorzichtige leiding van den leeraar. Bij de opening bracht de Voorzit ter een woord van dank aan den vo- rigen President den Heer Broekhuis en aan den Heer van Thuijl, die bei den veel gedaan hebben voor de tot stand koming der Vereeniging, waar na Ds. Hoek de openingsrede hield. De opmarsch van alle leden, (ik telde 14 vrouwelijke- en 48 mannelijke leden) als ook de vrije oefeningen der Adspiranten-Afdeeling werden stipt en nauwgezet uitgevoerd. De laatste ein digde met een succesvolle groep. Het brugturnen van de Hoofdafd. gaf blijk van flinke oefening, zooals trouwens alle andere nummers. De springrietoefening der Damesafd. werd zeer gracieus ten uitvoer gebracht en de bloemruiker de leidster aange boden was wel verdiend. Ook Mej. van der Woude kreeg een bouquet, als dank voor hare welwillende piano begeleiding en ook den Heer Jongsma en het onvermoeibare blaasorkest wordt hier een woord van dank toe gezegd voor hunne onbaatzuchtige me dewerking. Lees vooral de groote advertentie Manufacturen VAN WEEDESTR. 34, TEL. 23 FIRMA SCHOTHORST. Zie annonce in dit blad. stroom komt er in we volgen die. komen in de groote zaal, eenvoudig met de hoofdkleuren op wit geschilderd. Ook in de kleuren van de decoratie in openbare gebouwen ziet met 't ka rakter van de Denen, dichter dan wij bij de natuur. 't Tweede concert zal beginnen. Er zijn er eiken avond twee Dagelijksche Volksconcerten, zou men dus kunnen zeggen, en door een orkest, dat maar zeer weinig voor dat van 't Amster- damsche Concertgebouw onderdoet. Maar ditmaal speelt de Russische marinekapel een beleefdheid van de moeder van ,de Tsaar, die aan boord van de „Standaard" is, welke schip voor Kopenhagen ligt. En nadat die officieele kapel gespeeld ^heeft, klimmen er nog andere matrozen qp 't podium, met de balalaika, de Russische drie hoekige guitaar onder den arm. Een heel jonge matroos, kaal geschoren hoofd, een roosje op de borst evenals de anderen, neemt met een verlegen gezicht den dirigeerstok over van den majoor, die hem stijf militair gezwaaid had. De leden van 't Deensche orkest, in rok ook andere Russische matrozen, zelfs een paar Engelsche van de „Vic toria and Albert" (dat jacht ligt ook op de reede) komen achter op 't po dium staan, om de vreemde muziek goed van dichtbij te hooren. Dan dirigeert de jonge matroos met zacht aanvoelende gebaren. En uu be gint eerst Indische muziek, langzaam als op en neer deinend, die de$keq doet aan de loom-bevallige gebare^ van solo's danseressen. De ziel van 't Slavische volk begrijpt de zie] va$ 't Aziatische Dan de Slavische half Oostersche muziek, met de toonen die als korte stooten op elkaar volgen met de overgangen van de zachtglijdende droo- merigheid tot plotselingen hartstocht, die het verwende Kopenhaagsche pu bliek tot geestdrift brengt. Onhandig buigend dankt de jonge matroos tel kens met breeden glimlach voor 't ap plaus. De „impresario" van Tivoli. de heer Larssen, [de man, die de groote tuin feesten organiseert, geeft me nog een paar cijfers. Op een gewoon-goeden avond worden dertigduizend entreebe wijzen uitgeven, maar verder zijn er nog zesduizend abonnees Per jaar komen 700.000 bezoekers" „En alles wat op de wereld te ge nieten is muziek, zang, variété, come- die dat komt hier." Toen wandelden we naar huis. Tivoli is wel de vroolijkste plek van Denemarken. Maar toch ook daarbuiten is de in druk een gelukkig land J. J. B. EINDE -

De Soester | 1922 | | pagina 1