Roester Courant voor Soest en Omgeving KINDERWAGENS D. F. Volgt VAN DEN BERG Co. den geliealen dag GESLOTEN zijn. Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk F. C. - Soestdijk Sinnenland. SPAARBANK Crediet- en Effectenbank Rentevergoeding Julianaplein SOEST Effecten Coupons Credieten Lokefkluis LH POKTE Co.* No. 12 Elfde Jaargang Oplaag 1750 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Zaterdag 24 Maart 1923 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Kuyperstraat 3 en 5 TELEFOON No. 117 Wij ontvingen de NIEUWSTE MODELLEN uit de Koninklijke Kinderwagenfabriek te te Tilburg, waarvan wij voor onze gemeente ALLEEN-VERKOOPERS zijn Bezoekt ons Magazijn Aanbevelend S. A. OLIJVE Vraagt prijs j Buitenland. OVERZICHT. Langzamerhand wordt het eentonig, dagelijks de sabotages der Duitschers in het Roergebied te lezen en de repres- saille maatregelen der Franschen. Wij zijn het geheel eens met wat Prof. Kohnstamm in het Handelsblad schreef naar aanleiding van de Roerbezetting „Dóór de Roer heen", betitelt de hoog leeraar zijn geschrift, en hij licht dezen titel aldus toe: „Wij moeten niet slechts kijken naar de Roer, wij moeten er overheen kijken naar de oplossing der schadevergoedingskwestie in haar ge- heelen omvang. Jawij moeten niet slechts k ij ken naar de oplossing der schadevergoedingsvraag, wij moeten die oplossing ook bereiken. Welnu, die weg naar den overkant voert dóór de Roer heen." Lord Grey, de leider van de liberale oppositie in het Hoogerhuis en voor malig minister van buitenlandsche zaken, sprak te Bristol over den Volkenbond en den internationalen vrede. Hij zeide: „lk geloof en ben van meening, dat de meerderheid van het Britsche volk ook deze opinie is toegedaan, dat de kwestie der schadeloosstelling door den Volkenbond kan worden opgelost en dat zij waarschijnlijk ook geen andere op lossing zal krijgen. De Fransche regeering denkt er echter anders over en wij kunnen een oplossing door den Volken bond niet opdringen voor en aleer de Fransche regeering er mede instemt. Maar ook Duitschland heeft tot heden geweigerd tot den Volkenbond toe te treden. Is dat, omdat het zijne boeken niet open wil leggen In de Berlijnsche „Welt am Montag" heeft Von Gerlach een uiteenzetting ge geven van het Duitsche fiscale stetsel. In dit artikel zegt de schrijver o.a. het volgende: Vóór den oorlog was de opbrengst der belastingen in Engeland en Duitsch land ongeveer gelijk en beliep deze een bedrag van ongeveer 750 millioen goud mark. In Engeland is de belasting aan zienlijk verhoogd ten einde de kosten van den oorlog te dekken. Zoo beliep aldaar de ontvangsten over hetfinantieele jaar 1921/22 6.900 millioen goudmark. In Duitschland daarentegen is de op brengst der belastingen, vergeleken met voor den oorlog gedaald. In het finan- tieele jaar 1921/22 bedroeg er de op brengst 650 millioen goudmark. De werkgevers en grondbezitters zijn niet gehouden, voor het einde van het jaar inkomstenbelasting te betalen. „De exporteurs, aldus Von Gerlach, gaan met enorme winsten strijken, ter wijl voor millioenen aan Duitsch eigen dom naar het buitenland gaat. Toch geeft de regeering hun nog overvloedig crediet. Een uitstel van zes maanden voor het voldoen der verschuldigde belasting beteekent bovendien voor de exporteurs een voordeel." Dit schrijft een Duitscher in een Duitsch blad. Lord Robert Cecil, die binnenkort naar de Vereenigde Staten zal vertrekken, ontkende in een onderhoud met een vertegenwoordiger van de „Manchester Guardian", dat hij zich daarheen zou begeven met een speciale missie. Hij zeide o.m,„Het zou dwaasheid zijn te beweren, dat ik niet hoop iets te zullen bereiken door het beïnvloeden van de openbare meening, opdat deze een gunstiger denkbeeld zal krijgen van den Volkenbond, doch mijn doel is slechts, verschillende personen te bezoeken en hun meening te weten te komen." Lord Robert Cecil verklaarde voorts van oordeel te zijn, dat sommige onjuiste voorstellingen, welke men zich in Amerika van den Volkenbond maakt, geleidelijk aan het verdwijnen zijn. Het is duidelijk genoeg, dat de hulp der Vereenigde Staten noodzakelijk is voor het econo misch herstel van Europa, en ik geloof niet, aldus Lord Robert Cecil, dat het Amerikaansche volk zal weigeren, die hulp op het juiste oogenblik te verleenen, of dat het op den duur zal weigeren, deel te nemen aan de nog grootere belangen, welke op het spel staan. Verleden jaar heeft Clemenceau in zijn schitterende redevoeringen reeds een groot deel van het Amerikaansche volk overtuigd van het recht, dat Frank rijk heeft op schadeloosstelling en veilig heid en nu zal Lord Cecil trachten, Amerika te overtuigen van zijn plicht, om de noodlottige gevolgen van den oorlog, dien het mede gestreden heeft, op te lossen. Drogist - Opticien Maakt Foto's voor alle doeleinden, ijks depöt voor- post- en rentezegels Burgem. Grothestr. 28 - Soestdijk OVERZICHT. In de Tweede Kamer is de nieuwe jachtwet aangenomen. Door verschillende amendementen is er van het oorspronke lijke ontwerp niet veel overgebleven. Zoo bijvoorbeeld het artikel, dat de grondgebruiker het jachtreeht op dien grond geeft, werd gewijzigd door de toevoegingtenzij in het pachtcontract de grondeigenaar het recht aan zich houdt. Bij de stemming over de amende menten werd met 47 tegen 29 stemmen aangenomen het amendement van mevr. Banker-Hort, dat de konijnenstrik weert en het gebruik van vallen, beugels en en klemmen aan beperkende bepalingen bindt. Het amendement Duymaer van Twist (verbod van schieten van schade lijk gedierte op Zondag) werd aange nomen met 54 tegen 22 stemmen. Vóór de rechterzijde, de liberalen en Platte landers. Pas is aan het eind der vorige week de Memorie van Antwoord van minister Aalberse omtrent het wetsontwerp tot beperking van den invoer van schoenen verschenen of reeds thans is besloten dit zoo belangrijke en principieele ont werp nog deze week te behandelen. Aan het slot van eene vermoeiende zitting zal nog even over de richting van onze handels en welvaartspolitiek eene beslissing moeten worden genomen, waarvan de gevolgen op dit oogenblik nog niet zijn te overzien. Het moge juist zijn, dat in de gewisselde stukken herhaaldelijk wordt verzekerd, dat wij hier met een bijzonder geval, met een specialen noodtoestand te doen hebben, het valt evenmin te ontkennen, dat in zijn antwoord de minister dc beteekenis van dezen eersten stap op den slechten weg der bescherming, aanmerkelijk heeft vergroot. Zeker, de minister zegt nogmaals, dat vrijheid van handel regel behoort te blijven en dat wij hier louter kunnen spreken van een tijdelijken noodmaatregel, welke enkel ten doel heeft, aan een voorheen bloeien- den tak van industrie, die in zeer bij zondere mate van de huidige conjunctuur te lijden heeft en die, in een klein deel van het land geconcentreerd voor de aldaar wonenden het eenige bestaans middel vormt, het voortbestaan mogelijk te maken. Maar even later zegt hij ook, dat indien mocht blijken,, dat in een anderen tak van nijverheid de toestand van dien aard zou worden, dat ver arming eener bepaalde streek hiervan het gevolg zoude zijn en dus ingrijpen van Overheidswege, mede tot behoud dier industrie op gezonde basis mogelijk en noodzakelijk zou zijn, de onderge- teekende niet zal aarzelen daartoe de noodige voorstellen te doen. Op Zaterdag 17 Maart heeft het Cen trale Comité van Actie tot Behoud van den Zomertijd weder een algemeene vergadering gehouden in Hotel Krasna- polsky te Amsterdam. De voorzitter deelde mede, dat tot dat oogenblik ruim 350.000 adhaesiebetuigingen waren bin nengekomen, waarvan ongeveei 230.000 uit de grootere steden en ruim 120.000 van kleinere plaatsen en het platteland, Feitelijk is echter het aantal adhaesie betuigingen veel hooger, omdat vele besturen van corporaties adhaesie heb ben betuigd namens alle leden, zonder er bij te vermelden hoevelen zij ver tegenwoordigen. Naar „Het Huisgezin" verneemt, wordt door de regeering ernstig overwogen een wijziging te brengen in de Tabakswet in dien zin, dat alleen de kistjes ge- banderolleerd zullen moeten worden en niet meer de losse sigaren. van de UTRECHT Kromme Nieuwe Gracht 6. Directeur: N. JANSSEN. Commissarissen H. VAN ANDEL, De Bilt. Mr. Dr. A. VAN DOORNINCK, Utrecht. J. S. VAN DUREN, Soestdijk. Geopend alle werkdagen van 9-5 uur. Zaterdags van 9-1 uur. Publicatie. VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Soest brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 10 April aan staande, zal plaats hebben de candidaat- stelling voor den Gemeenteraad. Op dien dag kunnen, van des voor middags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den Burgemeester ter Se cretarie der gemeente worden ingeleverd LIJSTEN VAN CANDIDATEN, als be doeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 18 candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste 25 personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor den Gemeenteraad in de Gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermel ding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteeke naars aan hen de voorkeur wordt gegeven Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echt genoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de vooi letters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voor komen op meer dan één lijst. Bij de lijst moet worden overlegd de in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 December 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomende candidaat dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangewezen. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de hier bedoelde verklaring tele- graphisch worden gedaan en is zij niet aan het olficieele formulier, hierboven bedoeld, gebonden. De inlevering der lijst moet geschic- den persoonlijk door één der onder teekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn.. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afge geven. Formulieren voor de lijsten en v'»or de schriftelijke verklaring, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer ge meente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt: Hij die eene lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voor zien is van handteekeningen van per sonen, die nietbevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inleve ring geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geld boete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij Artikel 35, heeft onderteekend Soest, 19 Maart 1923. De Burgemeester voornoemd, DE BEAUFORT. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dat Gelegenheid tot kostelooze inenting zal worden gegeven Op Dinsdag 27 Maart a.s., des n.m. om 3 uur in de O. L. School te Soest, Kerkebuurt Op Donderdag 29 Maart a.s., des n.m. om 3 uur in de O. L. School aan de Beetzlaan Op Donderdag 29 Maart a.s. des n.m. om 4 uur in de School met den Bijbel op Hees. Tot het nazien der ingeente kinderen zal gelegenheid worden gegeven Op Dinsdag 3 April a.s. des n.m. 3 uur in de O. L. School te Soest, Ker kebuurt Op Donderdag 5 April a.s des n.m. om 3 uur in de O. L. School aan de Beetzlaan Op Donderdag 5 April a.s. des n.m. om 4 uur in de School met den Bijbel op Hees. Ter voorkoming van infectie verdient het aanbeveling, dat de armen der kinderen tevoien goed met water en zeep gewasschen worden. Soest, den 20 Maart 1923. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. DE BEAUFORT HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Floor om vergunning tot uitbrei ding van zijn Rund- en Varkensslagerij met een electromotor van 2 P.K. in zijn perceel aan dc Julianastraat no. 32, kad. bekend in sectie H no. 2527, door hen is toegestaan. Soest, 17 Maart 1923. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, Dc Burgemeester, J. BATENBURG. DE BEAUFORT. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van W. C. Priem en D. Bitter, om vergunning tot oprichting van een stoomtimmerbedrijf met plaat sing van verschillende houtbewerkings machines, gedreven door 3 electro mo toren, ieder van 5 P.K., op het perceel Beukenlaan 21c, kadastraal bekend in sectie G no. 3143. Op Donderdag 5 April a.s., des voor middags 10 uur zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Soest, 22 Maart 1923. Burgem. en Weth. van Soest. De Secretaris, De Buigemeester, J, BATENBURG. DE BEAUFORT. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat het in hun voornemen ligt op 1 April a.s. het ophalen van asch en vuilnis te Soesterberg een aanvang te doen nemen. Zij zullen over het verschuldigde be drag te zijner tijd beschikken en wijzen belanghebbenden er op, dat zij verplicht zijn de vuilnisemmers enz. AAN den weg te plaatsen. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. DE BEAUFORT. VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1923 1924 van den 23 Maart tot en met den 21 April a.s. op de secretarie der gemeente (3e afdeeling voor een ieder ter inzage wordt neder- gelegd, en tegen betaling der kosten, in afschrift, en stemdistrictsgewijze, in uit treksel wordt verkrijgbaar gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur ver beteringvan de bovengenoemde kiezers lijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in stiijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet be hoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Soest, 22 Maart 1923. Bnrgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. DE BEAUFORT. Burgelifke Stand. GEBORENJohannes Reinier Corne- lis, z. v. R. de Ridder en A. G. Klarenbeek Curnelis, z.v. H. v. d. Broek en A. Hornsveld Wouter, z. v. T. Overeem en L. Gerritse Johannes, z. v. G. Haage en C. Hamstra Maria Clasina, d. v. H. J. Ruyer en A. Lam Johannes, z. v. J. H. Isings en E. H. P. Niesten Cornelia Dina Maria, d. v. B. Beuken en M. C. Kerkhof. ONDERTROUWD G. J. Brinks en H Lagemaat H. D. Rooster en M. G. Rosenboom. GETROUWD Cornelis Dirk Vonk en Maria van Asselt. OVERLEDEN: Hendrik Brons, oud 36 jaar. Cornelis Lambertus v. Stra ten, oud 41 jaar, echtgen. v. C. J. de Marie Gerardus Adriaan Aloïsius Eeltink, oud 51 Jaar, echtgenoot van Margaretha Waardijk. Plaatselijk Nieuws. KORFBAL. Clubnieuws „Helpt Elkander". De laatste competitiewedstrijd is ge speeld. Het was een goed gespeelde, en vooral voor de rust een uiterst spannende Sirijd. Voor de rust speelde H. E. met de sterke wind in den rug. Daardoor was H. E. sterker. Maar na de rust had Bilt- hoven den wind achter en ze kwamen in de meerderheid. Het resultaat was dat Bilthoven won met 2-1. Dc 2-1 uitslag geeft uitstekend de verhouding weer. Bilthoven was inderdaad iets sterker. Ziezoo, H.E.'ers, deze competitie is weer achter den rug. We staan no. 3 op de ranglijst, met de Gooiers en Bilthoven boven ons en de drie andere clubs onder ons. Dat is dus nog lang geen slecht resultaat I Voor vanmiddag zal worden getracht, een wedstrijd voor 11.E. II te krijgen Voor morgen is ook een club aange vraagd. En dan volgt 2de Paasc.hdag, maar daar schrijf ik de volgende keer over. In de woningen van de Bouwvereeni- ging „Goed Wonen", Beetzlaan alhier, zal vanaf Zaterdag 24 Maart tot en met Woensdag 28 Maart een tentoonstelling worden gehouden van Woning-Inriehtirtg en Meubileering van Arbeiderswoningen De tentoonstelling wordt hedenmiddag 3 uur plechtig geopend door onzen Burgemeester. De toegang is kosteloos. Verschillende handeldrijvenden Mid denstanders hebben aldaar cenige arti kelen geexposeerd, waarvan de Meubel- Irrichting wel de grootste plaats inneemt. Het zal zeker <le moeite loonun om een kijkje te gaan nemen. Door de Vereeniging is een gids verspreid waarin onze lezers de bijzon derheden, betrekking hebbende op den bouw der woningen, alsmede op de tentoonstelling zullen kunnen vinden. Zoowel vereeniging als exposanten wenschen wij een goed succes. N. V. Middenstands Credietbank voor Amersfoort en Omstreken. Naar wij vernemen, wordt het agent schap van bovengenoemclebankinstelling, hetwelk ruim vijf jaren ten huize van den Heer Wagner, Steenhofstraat is ge vestigd geweest, opgeheven en zal met ingang van Donderdag 5 April a.s. een bijkantoor geopend worden in het perceel gelegen van Weedestraat No. 37, alhier. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9 -10 uur terug te bekomen de volgende gevonden voorwerpenEenige postzegels, 1 Hee- renportemonaie, 1 Jongenshoepel, 1 lederen Ceintuur, 1 Damespolshorloge. 1 Duozitting van een motorrijwiel, 1 aanzetslinger van een Auto en een Rijwiellantaarn. Thans met het vergrooten van het Kerkhof der N. H. Gemeente, is het niet mogelijk dat bedoeld Kerkhof steeds gesloten kan zijn. Voor iemand die een beetje mensche- lijk verstand heeft, hindert dit ook niets, men mag daar dan ook gerust op komen, om de laatste rustplaatsen van de over ledenen bezoeken. Doch wat is nu gebeurd Baldadige onopgevoede en gevoel- looze jeugd heeft er een oogenblik een speelplaats van gemaakt en hebben in hun wi!de vernielzucht een der graf- werken midden door gebroken. Het is te hopen dat de politie de dader(s) te pakken krijgt, die dan hun welverdiende straf niet zullen ontloopen. Jammer is het, dat de politie dikwijls zoo weinig medewerking (althans in vele gevallen) van het publiek heeft, Door den Heer Kommies-Dienstge- Ieider, le klasse bij 's Rijks directe belastingen aldaar, is tegen ingezetene te Soesterberg proces-verbaal opge maakt, terzake het voorhanden hebben van ongestempelde speelkaarten, alzoo wegens overtreding der wet van 25 Juli 1919, St.bl. 513. Woensdagavond omstreeks 7 uur, ont stond een hevige binnenbrand ten huize van B. van Dijk aan den Korteweg alhier. Door een krachtdadig optreden van de buren en van de politie, slaagde men er in het vuur meester te worden met behulp van emmers waters. Hel Soester Mannenkoor „Apollo", Directeur de heer Fred. Breekveldt, zal Donderdag 5 April aanstaande een Openbare Uitvoering geven in de Rem- brandtzaal alhier. In ons volgend nummer hopen we hierop teiug te komen. De Raad dezer gemeente kwam gisterenmiddag in Openbare Vergadering bijeen. Verslag in ons volgend nummer: Wij vestigen de aandacht op een advertentie in dit blad, waarbij wordt aangekondigd een billard-wedstrijd tus schen Prof. Lichnowsky (Kampioen Weenen) en Prof. John van Delft (Den Haag op Zaterdag 24 Maart, dus heden avond, in het Stations-Koffiehuis van den Heer J. van Kooy, alhier. Billardliefhebbers kunnen we aanra den deze wedstrijd te gaan bijwonen. AFDEELING SOEST DER S.D.A.P. L.l. Maandag 19 Maart, hield boven genoemde Afdeeling eene Openbare Vergadering in de Rembrandtzaal, waarin de Heer Kleerekoper, lid der Tweede Kamer, als spreker optrad met het onder werp „De Mensch of de Gulden". Na de openingsrede van den Voor zitter vergastte het gemengde zangkoor „De Stem" ons op twee nummers. Dat zangkoor gaat werkelijk sterk vooruit, zoowel wat quantiteit als qualiteit be treft. Er werd bepaald fraai gezongen. Dc Heer Kleerekoper begon daarna zijn rede, met eene vergelijking te maken tusschen de bezuiniging in een gewoon huisgezin, dat boven zijn finantieele krachten leeft en de bezuiniging in het huishouden van de Staat. In het gewone huishouden stond men voor de keus om het versterkend voedsel voor het zwakke kind te laten vervallen, de extra lessen voor den zoon, die zoo goed studeeren kon, af te schaffen, of een nieuwe mantel voor de dochter niet te koopen. De regeering staat voor dergelijke gevallen, maar heeft de verkeerde be zuiniging toegepast. Bezuinigd zal wor den op de hygiëne, op de woningbouw, op de woningkeuring, op de subsidies voor tuberculosebestrijding, bezuinigd zal worden op de volksuniversiteiten, op de openbare leeszalen, op het Lager Onderwijs, maar op Oorlog en Marine kan niet bezuinigd worden, wij moeten onze vloot hebben, vanwege het vlag vertoon, en wat het militairisme betreft: wanneer alle arbeiders wegerden de wapens op te nemen, zouden andere arbeiders niet op deze weerloozen schieten en zou er geen oorlog meer zijn. Wij kunnen deze meening niet in alle opzichten deelen. Verder zei spreker zeer tegen het verbod op de invoer van schoenen te zijn. Deze protectie zou door andere gevolgd worden en de prijzen van alle levensbehoeften doen stijgen. Veel nieuws vermocht de Heer Kleere koper ons niet te vertellen en hoewel een vlot spreker, is hij geen oratorisch redenaar. Dank zei de twee laatste nummers van het zangkoor gingen wij met zuivere en schoone klanken in het oor huis waarts. LEZING VAN Ds. A. R. DE JONG. Uitgenoodigd door de Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen hield Ds. de Jong, uit Bussum, 1.1. Vrijdag 16 Maart in de Rembrandtzaal eene lezing over „Het Eeuwige Licht". Spreker begon met eene tegenstelling, die hem op eene reis in Duitschland getroffen had. In Neurenberg had hij in een kerk een rood lichtje zien branden. Iemand had per testament bepaald, dat dat licht ten eeuwige dage ter zijner nagedachtenis zou branden. Dat inner lijke licht sprak echter niet tot zijn hart en in Constanz gekomen zijnde, bezocht hij het graf van Johannes Hus, die voor zijn geloof zijn leven op den brand stapel liet. Dat was de man, die voor de waarheid streedt en voorbeeld was voor het nageslacht. Na den oorlog kon men zoowel in Duitschland als in Frankrijk een drang naar godsdienstzin bespeuren, maar het was de reaclie op geestelijk gebied, de ouderwetsche kerkelijkheid, die, volgens spreker, vooral in Frankrijk door de geestelijkheid en de autoriteiten werd aangemoedigd, om haat te zaaien tegen Duitschland. Hiertegen moesten mannen opstaan, die het Eeuwige Licht in zich voelde branden, revolutionairen, die de massa uit de slavernij verlosten, zooals een Gandi in Engelsch-lndië. Terloops het jubileum der Koningin besprekende, zei spreker niet tegen der gelijke jubilea te zijn, maar dan moest men in de eerste plaats Prins Willem I herdenken, de revolutionair, die tegen het gezag van Spanje opstondt. Spreker wilde menschen hebben, die neen durfden zeggen. Gelijk de gloeiende massa in onze aardbol door de vulkanen tot uitbarsting komt, wilde Spreker mannen, die de waarheid durven zeggen en verdedigen en een lichtbaak voor velen zijn. Zoolang gij op de wereld zijt, zijt gij het licht der wereld 1 Het was eene met gloed en over tuiging uitgesproken rede, maar ik had mij eene lezing over „Het Eeuwige Licht" anders gedacht Waar de Spieker op politiek terrein afdwaalde, kwam men in verzoeking, met hem in debat te komen. Van alle vorige lezingen in de Ver eeniging van Vrijz. Godsdienstigen kwam ik meer voldaan, meer innerlijk gestich^ Ondergeteekenden berichten hiermede, dat hun kantoor en Safe- Inrichting Goeden Vrijdag, 30 Maart en Zaterdag 31 Maart a s. KANTOOR SOEST

De Soester | 1923 | | pagina 1