Soester Courant Nieuws- en Advertentieblad. voor Soest en Omgeving Verschijnt eiken Zaterdag. STRIJKER's Brandstoffenhandel La Porte Co T DEPOSITO'S Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. EEN DROEF GRAPJE. Garage „MIDDELWIJK" LUXE VERHUUR-AUTO'S VAN DIJK's! S MEUBEL-TRANSPORT NEDERL. OOST-INDIË PUROLer op! Het verzacht en geneest STOFFEN REGENJASSEN ZELFBINDERS W. P. J. VENEMA VAN DEN BERG Co. ALLE BANKZAKEN Publicatiën j. batenburg: ALLE BANKZAKEN Abonneert U op dit Blad! No. 2 Adre3 voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Veertiende «laargang Zaterdag 9 «fan. 1926 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. KERKSTRAAT 20 TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 Om den oorlog „menschelijker" te maken Achting voor de gasuitvinders? Ja, het klink wel heel eigenaardig, een „droel" grapje. Een contradictio in terminis. Maar het is toch werkelijk een sinister grapje en het komt uit Duitsch- land. Daar verscheen onlangs een nieuw boek van een expert op het gebied van gifgassen voor oorlogsdoeleinden. De schrijver van dat boek was blijkbaar niet alieen een geraffineerd chemicus, doch tevens een man, die over een groote dosis galgenhumor beschikte. Immers, hij vraagt ons niets minder, dan achting te willen hebben voor de menschlievende uitvinders van oorlogs- gassen, welke verstikken, het vleesch wegvreten tot op het gebeente, die ver blinden of krankzinnig maken. Omdat deze menschenvrienden werken voor een meer goedaardige en verfijnde wijze van oorlogvoeren. Welnu, is dit geen aardige grap, al is zij wellicht wat droef, door den geest die er uit spreekt? Terecht kon een Engelsch journalist opmerken, dat die vraag om achting voor den gifgasuitvinder eerder doet denken aan „lach"-gas dan aan „stik"- gas- Deze chemische weldoener dan, wil den oorlog wat prettiger maken, wat minder wreed. En hij grasduint daarom met een ware wellust in tal van spits vondige berekeningen. Hij werkt met een onschuldig gas, dat met zooveel berekening en handigheid gebruikt wordt, dat de vijandelijke legermacht er alleen maar een poosje door buiten gevecht wordt gesteld. Later, door mid del van een handig tegengif, worden de slachtoffers weer tot het leven terug gebracht. Ondertusschen zijn ze natuur lijk jammerlijk verslagen, maar lichame lijk is hen geen haartje gekrenkt. De oorlog is dus geen verschrikking meer, het wordt een onschuldige sport of lie ver nog, een pretje. Wat een staaltjes van heldenmoed zullen er dan geleverd worden, als er immens toch geen doods gevaar meer aan verbonden isi En het moet inderdaad een leutige gewaarwor ding zijn, om slachtoffer te wezen. Men trekt ten strijde, ademt wat onschuldig gas in, verliest het bewustzijn en als men weer wakker wordt, kom' men tot de ontdekking, dat de ,slag" voorbij is. Waarlijk, de oorlog wordt nog ge- vaarloozer dan een bokspartij, waarbij men althoos nog de kans loopt, een gebit of een welgevormde neus te ver liezen. Is de vijand heel slecht, dan dient hij zijn tegenstanders zooveel gas, toe, dat ze pas de kans hebben om weer tot bewustzijn te komen, wanneer ze veilig en wel als krijgsgevangenen achter een prikkeldraadomheining zitten. De beweringen van den Duitschen gasexpert zijn zeer fantastisch en feitelijk zoo grappig wanneer we ze ten minste niet au serieux nemen dat men hem er ernstig van verdenken kan, te dicht in de buurt van een kolf met lachgas te zijn gekomen. Maar toch zit er een element van groot gevaar in deze en dergelijke uitlatingen. Want het is een indirecte propaganda voor den oor log, voor het oplossen van geschillen door geweld, wanneer de rede de menschheld in den steek laat. Juist door het voorstellen van den oorlog als gevaarloos en humaan, wordt dit treurigste exces van onze schijnbescha- vingeer aangemoedigd, dan veroordeeld. Laten we nuchter de zaken bekijken en ons niet laten verstrikken in chemische fantasterijen. De oorlog blijft verschrik kelijk. Dat hebben we in den wereld oorlog gezien. Nagenoeg alle gassen, welke nu zoo het onderwerp van be spreking in de chemische kringen van alle landen uitmaken, waren tot op zekere hoogte toen reeds bekend en in toepassing. Werd de oorlog er humaner door? Vraagt het aan de duizende slachtoffers, de blinden, de wrakken Vraagt het aan de houten kruisjes, die, half vergaan, hun witgebleekte armen omhoog steken, ginds in Vlaanderen's vlakten, in Noord FrankrijkWij, menschen van de huidige generatie, wij weten, hoe vreeselijk de oorlog was. En wij hebben besloten den oorlog te verdelgen. Daarvan was het Protocol van Genëve, en later het verdrag van Locarno, het resultaat en tevens het bewijs. Maar laten wij niet afdwalen. Laten we niet probeeren, den oorlog te voorkomen, door ons te vermeien in visioenen omtrent zijn verfijning en verhoogde humaniteit. Want de oorlog is altijd onmenschelijk. Dr. F. C. Voor allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onregel- matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer- tabietten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. KAMERKRONIEK Da Tweede Kamer en de Zomertijd - De handels betrekkingen met Rusland - De crisis. De Tweede Kamer zal zich binnen kort voor de zooveelste maal in een opgewekt zomertijddebat mogen ver heugen. We waren zoo aardig op weg naar een compromis. Slechts enkele weken terug, toen de Kamer voor waar een zeer bijzonder verschijnsel bijeen kwam, ter afdoening van eenige ontwerpen, werden er twee compromis voorstellen ingediend. Een van den heer Braat (PI.) om den zomertijd in te voeren tusschen 31 Mei en 1 Septem ber, en een van den heer van der Waerden (s.d.), die een vervroeging met 40 minuten, in plaats van met 1 uur voorstelde. Het voorstel van der Waer den werd verworpen, maar de heer Braat moest het gedoogen, dat de Ka mer een amendement van Dijk, Bijleveld c.s. aannam, waardoor de zomertijd tusschen 10 Mei en 9 October zou worden ingevoerd. Toen vroeg de heer Braat schorsing van de behandeling, hetgeen de Kamer na stemming toe stond. Maar nu juist dezer dagen heeft de heer Braat aan de Tweede Kamer doen weten, dat hij het voorstel van wet tot regeling van den duur van den zomertijd intrekt. Dus zijn we feitelijk geen stap opgeschoten. En het is dus te verwachten, dat we, vóór het zomer zal zijn, nog een lustig zomertijddebat zullen te hooren krijgen. Het Tweede Kamerlid Duys had on langs den minister van Buitenlandsehe Zaken eenige vragen gesteld betreffende onze handelsbetrekkingen met Sovjet Rusland. Naar wellicht bekend is, is den laatsten tijd een vrij groote belang stelling voor den handel met Rusland merkbaar, zoodat het van belang was te weten, in hoeverre de regeering bij haar eens ingenomen standpunt vol hardde. Het ging namelijk om een dag- bladbericht, volgens hetwelk de Belgi sche regeering van de Sovjetvertegen woordigers de verzekering zou hebben ontvangen, dat zij er de voorkeur aan gaven, gebruik te maken van de haven van Antwerpen, liever dan dat Russische schepen Rotterdam zouden aandoen, omdat volgens de Sovjetheeren de Rot- terdamsche haven te veel onder Engel- scheri invloed zou staan. Vooral deze laatste opmerking der Sovjetheeren gaf blijk van een „de-druiven-zijn-zuur" IrioeststillendOlijmoplossend-Heerlijke smaak Doozen en Flacons 40 en 60ctr ——I Bij Apoth.sn Drogisten gemoedsgesteldheid, zoodat het niet hoeft te verwonderen, dat de minister antwoordde, dat er geen aanleiding bestaat, om onderzoek naar de waar heid dezer mededeelingen te doen. Want de Belgische regeering en de Sovjetregeering onderhouden geen be trekkingen en er worden geen officieele mededeelingen gewisseld. En de reden voor de voorkeur voor de Antwerpsche haven acht de minister te zeer met de werkelijkheid in strijd dan dat deze eenige navraag omtrent de juistheid van de voornoemde mededeelingen zou wettigen. De minister ziet dan ook niet in, dat op grond van het voornoemde bericht de noodzakelijkheid zou bestaan, zoo spoedig mogelijk tot regelmatige handelsbetrekkingen met Rusland te komen, desnoods met voorafgaande er kenning der Sovjetregeering. De regee ring blijft het standpunt handhaven, dat onlangs te Berlijn werd ingenomen bij de met Rusland gevoerde onderhande lingen, welke tot geen resultaat leidden. Wellicht zal men opmerken, dat we hier te doen hebben met de opinie van een demissionair bewindsman. Doch daarbij zij aangemerkt, dat dit standpunt door gezaghebbende kringen gedeeld wordt en dat de Kamermeerderheid zich er mee vereenigen kan. Misschien zal het niet zoolang meer duren, of Nederland zal, zonder van standpunt te veranderen, het braakliggende handelsterrein van Rusland kunnen gaan exploiteeren. Want verklaarde de groote Nederland- sche petroleumkoning, Sir Henry Deler- ding niet, dat het bolsjewisme in Rusland zal hebben afgedaan, voordat 1926 ten einde zal zijn? Dr. de Visser dwaalt nog steeds rond, op zoek naar een ministerie. Voor enkele dagen heeft de formateur H.M. de Koningin opnieuw verslag uitgebracht van de tot nu toe door hem gedane stappen. De opdracht werd nog niet teruggegeven. Er is dus nog hoop. Maar in welke richting het nu zal gaan De profeten zwijgen sedert eenigen tijd. Een ding is nog eens extra onderstreept, n.I. dat de hoop op een in stand hou den der Chr. coalitie met behulp der Chr. Hist. voor het oogenblik vrij on waarschijnlijk wordt geacht. Dit werd van gezaghebbende R.K. zijde zonder omwegen verklaard. Die illusie heeft men „kalm laten varen". Van dezelfde zijde wordt de vraag op- Talef. 145 SOEST PrivéFERDINAND HUYCKLAAN 6, SOEST geworpen, of men bij de verschillende pogingen tot kabinetsformatie niet een andere methode had kunnen volgen. Men redeneert aldus, voorloopig vor men Katholieken en A. R. een sterk christelijk geheel. Weliswaar niet sterk genoeg om een christelijk kabinet met een parlementaire meerderheid achter zich te kunnen vormen, maar, in een parlementair kabinet, met christelijke tendenzen, zouden zij, in samenwerking met andere partijen een sterke positie innemen. Voor de samenstelling van zoo'n kabinet, dat dus zijn eigen partij zou uitsluiten, zou dr. de Visser niet te vinden zijn geweest. Daarom steft men de vraag, waarom men niet een ander, niet-geprononceerd partijman met de kabinetsformatie belastte, daar die wellicht spoediger een parlementair kabinet had kunnen vormen. Maar intusschen zijn we reeds in ccn ander stadium van crisis getreden. Men zoekt nu naar een kabinet, zonder meer. Opmerkelijk is in dit verband, de ver klaring van het Tweede Kamerlid Mr. A. van Wijnbergen (R.K.), die de kans allerminst uitgesloten acht, dat ten slotte deze crisis een voordeelig saldo zal opleveren. De heer Wijnbergen wil nog niet aannemen, dat na den verkiezings strijd van vorigen zomer, het stumperige figuur zou worden geslagen, dat men niet bij machte zou blijken, de in de coalitie geslagen breuk te herstellen. Aannemend dus, dat weldra het kabinet- Colijn **ijn taak zal kunnen hervatten, zal de crisis deze winst opleveren, dat door velen de beteekenis en waarde der coalitie beter dan tot dusver is be grepen. In aansluiting op deze merk waardige uitlatingen dient nog vermeld, dat men in politieke kringen gelooft, dat de pogingen van den huidigen forma teur gaan in de richting van het aan blijven van het huidige ministerie. Er zou dan toch een compromis komen op basis van de gelijktijdige accreditee ring van den gezant te Bern en te Rome. Mr. Schokking zou deze oplossing niet aanvaarden. Daarom zou Jhr. de Geer diens porfeuille overnemen, terwijl zijn plaats in het ministerie zou worden in genomen door dr. de Visser (Buiten- landsche Zaken). In het licht der jongsie uitlatingen van de Chr. Hist., lijkt een en ander voorhands nogal ongeloofwaardig, im mers, nadrukkelijk werd door de Chr. Hist. verklaard, dat het niet ging om de kosten van het gezantschap, maar om hel principe. Maar ten slotte moet er een .op- luaaing ironicn, iiou \Jan ook". fc;n V.fcti neer de Chr. partijen gesteld zijn op een Chr. regeering, dan zal de coalitie, op welke manier dan ook, hersteld die nen te worden en zullen partijen even- tueele partijprincipes moeten opofferen voor het algemeene principe, n.I. Chr. Regeering. Laten we ons dus over niets verwonderen. POLITICUS. VOOR UW VERHUIZINGEN X CONCL'RREERENDE PRIJZEN g STEENHOFSTRAAT 57 TEL. 69 9. DE TROPISCHE PLANTENWERELD (Vervolg) Van de Indische houtsoorten, waarvan er niet slechts tientallen, maar honderd tallen voorkomen, is hier te lande na genoeg alleen in gebruik het djati- of teak-hout, een gewild materiaal voor buitendeuren, voor fraaie raamkozijnen en voor lambrizeeringen, terwijl het in lndië „het" materiaal is voor de meubel makerij. Het is fraai oranjebruin van kleur en zeer duurzaam, welke laatste eigenschap het hout ook bijzonder ge schikt en gewild maakt voor spoorweg- dwarsdragers. Wegens de hooge handelswaarde wordt deze houtsoort op Java zorgvuldig aan gekweekt in staatsbosschen. Het ijzerhout, dat ik reeds vroeger bij den huizenbouw vermeldde als mate riaal voor dakbedekking (Sirappen), staat in duurzaamheid nog boven het djati-hout, doch het is zóó hard, dat het uiterst moeilijk te bewerken is. Het Iaat zich gemakkelijk splijten, maar voor de schaaf, zaag of beitel is het moordend. Daarbij komt nog dat op den duur ijzer sterk inwerkt op deze houtsoort, zoodat een gespijkerde plank na enkele jaren losraakt. Ondanks deze bezwaren wordt het ijzerhout toch wel gebezigd voor brugbouw, maar het is dan ook een zeer gewoon iets, dat alle planken rammelen, als men met eenig voertuig over het dek rijdt. Zeer gewild is het materiaal voor het maken van palisadee- ringen, zoodat men het ziet toegepast bij militaire versterkingen en opslag plaatsen. Andere zeer mooie houtsoorten zijn o.a. op Bornco het „impas", ongeveer in de kleur van donker mahonie en het aldaar voorkomende ebbenhout elders leerde ik kennen het „marbou", een houtsoort, die wat kleur betreft doet denken aan donker eikenhout en het „blangiran", mede een houtsoort, die aan mahonie doet denken. Ondanks de vele goede houtsoorten, die in het oerwoud voorkomen, is ont ginning dezer bosschen als hout-winning in lndië nog uiterst zeldzaam, wat voor namelijk een gevolg is van den zeer moeilijken afvoer van de zware stammen. (In Amerika en Europa heeft dit vervoer bij voorkeur plaats als de bodem be sneeuwd en dus glad is). Ontginning van bosch-voortb rengselen komt meer voor en betreft dan vooral rottan, damar (hars) en z.g. wilde rubber. Dit bedrijf is voornamelijk in handen van de bewoners van het binnenland, die zooals ik reeds vroeger vermeldde deze waren als ruilmiddel bezigen om zich in de kustplaatsen het noodige te kunnen verschaffen. Tegenover de boven vermelde harde houtsoorten, staan er natuurlijk tallooze van mindere hardheid en ook eenige, die uitmunten door zeer snellen groei en daarmee gepaard gaande groote broosheid. Toch hebben ook deze soorten soms bijzonder nut en worden zij ajs „schaduwboomen" geplant tusschen jon ge thee- en rubberplantjes, om deze tegen te veel zonnehitte te beschermen. Als zoodanig moet vooral genoemd worden de „aibizzia", die met een kant fijn bladerdak is getooid. Slechts zeer spaarzaam vertegenwoor digd is in lndië het „naaldhout". Toch komt ook dit voor in de „Tjemarah", die ik in uitgestrekte bosschen zag in het Tengger gebergte nabij Tosari en ook in verspreiden vorm langs de kusten van Billiton. Wij willen nu een woord wijden aan de bladerverwisseling. lndië heet Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Gesprongen Handen, Ruwe huid en Schrale Lippen; Barsten, Kloven, Winterhanden, Wintervoeten, Winterooren, Winterteenen Huidwondjes, Ontvellingen, Huidschavin- gen, Snij-, Stoot-, Brand- en Valwonden, Roode ontstoken Huid, Schrijnen en Smetten der Huid. PUROL in Doozen van 30, 60 en 90 cent; Tuben 80 cent. Bij Apoth. en Drogisten het land van „het eeuwige groen". Men kent er geen „algemeene" bladwisseling als in onzen winter. Wel valt ook daar het blad, maar meestal eerst, wanneer het door het nieuwe blad, dat op het punt staat zich te ontplooien, wordt afgestooten en dit gebeurt dan nog dikwijls taksgewijze, zoodat men aan den boom zelf deze verandering nauw- lijks opmerkt. Toch zijn er enkele soorten, die wèl in eens kaal worden. De „ketapan" wordt eerst prachtig rood van kleur, zooals flicr dc AtncrHi'. eik, dan valt alle blad in 2 of 3 dagen af en weer enkele dagen later staat hij opnieuw in een frisch groen kleed 1 Ook de djati-boom behoort tot de soorten, die tijdelijk ge heel naakt staan, doch hier zonder de tooverachtig mooi-rooden gloed. Wij bespraken hier reeds velerlei kinderen van het oerwoudik wil nu trachten den lezer door een korte be schrijving nog een indruk van het on gerepte bosch als geheel te geven. In het oerwoud is het een wir-war van allerlei gewassen, van laag hout en opschietende boomen. De laatste voeren een onderlingen strijd om licht en om lucht, zoodat zij zeer snel omhoog schie ten, zonder zich tijd te gunnen een goed takkenstelsel te vormen en dus eindelijk op een zeer hoogen stam slechts een nietig kroontje dragen. Niet zelden vindt men er boomen die een hoogte van 40 Meters en meer bereiken. Tusschen dit geboomte, dat nauw op een staat, slin geren zich de veelal doornachtige lianen, waarvan wij reeds den rollan noemden, en op de takken en tegen de stammen woekereii tal van boomvarens, die soms in zeer grillige vormen zooals de hertshoornvaren omlaag hangen. Verder komen in deze bosschen vele orchidee-soorten voor, soms met fraai groote bloemen, vaak ook als nauwlijks opvallende kleine vlindertjes. Ook in het oerbosch is het een voort durend sterven van boomen en struiken en een steeds zich herhalend ontkiemen van gevallen zaden. Telkens sluit men op gevallen boomstammen, die daar vaak reeds tientallen van jaren gelegen hebben en dan ook nagenoeg geheel vergaan blijken te zijn. De tropische regens werken daartoe in hooge mate mede, vooral in vlakke gedeelten, waar het water moeilijk wegvloeit en de bodem veelal als een moeras doorweekt is. Dat het zich banen van een doortocht door zulk een woud, nu eens over een moerasbodem, dan weer langs steile hellingen omhoog of omlaag, klimmende over gevallen boomstammen, lianen en doornstruiken links en rechts wegkap- EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN TELKF. IOO pende, niet gemakkelijk is, zal men zich wellicht kunnen voorstellen. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de met water damp oververzadigde atmosfeer vooral in de lage streken uiterst drukkend is en dc geuren van het rottende hout vaak zeer onwelriekend zijn, dan begrijpt men licht, dat hoe overweldigend mooi de plantenweelde op zich zelf is - zoo'n tocht niet altijd een genoegen is. W. D. JULIANAPLEIN 5 -K V TELEFOON* 163 SOEST ONDERGRONDSCHE BRAND-INBRAAKVRIJE KLUIS SCHULDVORDERINGEN Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest, brengen (er openbare kennis le Dat allen, die over het jaar 1925 wegens leverantiën of arbeid gelden van de Gemeente of van het Grondbedrijf der Gemeente te vorderen hebben, hunne gespecificeerde rekeningen vóór den 31e Januari 1926 moeten inzenden, voor zoover dit althans nog niet is geschied. 2e. Dat vorderingen, welke te laat worden ingezonden en daardoor komen te verjaren, niet meer betaald kunnen worden. 3e. Dat ter Gemeente-Secretarie in lichtingen zijn te bekomen omtrent vorm, specificatie, enz. der in te zenden reke ningen. Soest, den 31e December 1925. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, VAN DEN BERG w.-b. De Secretaris, HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Soest, gelet op het bepaalde bij de artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter algemeene kennis: dat op de Secretarie der Gemeente ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. Warmte Technische Industrie „Calor" te Zeist, om vergunning tot het oprichten en in werking hebben van een werkplaats voor metaalbewer king, gedreven door een electro-motor van 7.5 P.K. en een windmolen, in het perceel Beaufortlaan No. 16, Kad. Ge meente Soest, Sectie D, No. 1457 dat op den 19 Januari 1926, des voormiddags te 10 uur gelegenheid is om ten Gemeentehuize bezwaren in te brengen tegen het oprichten dier inrich ting en dat gedurende drie dagen voor dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat niet tot even tueel beroep van de later op het verzoek te nemen beslissing gerechtigd zijn zij, die niet op de aangewezen plaats en het aangegeven uur in de vorengenoem de ingevolge art. 7 der Hinderwet te houden zitting zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Soest, 5 Januari 1926. Burgem. en Weth. van Soest, De Burgemeester, get. v. d. BERG w.-b. De Secretaris, J. BATENBURG. BANKIERS BAARN SOEST BUSSUM CHEQUE REKENINGEN MET RENTEVERGOEDING Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie. Naar aanleiding van de verdediging van Mevr. van der Mandele gaarne een paar opmerkingen. De gewraakte zinsnede uit haar eerste stukje liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. Wanneer Mevr. v. d. M. er niets smalend tegenover soldaten mede heeft bedoeld, wat is haar bedoeling dan w e I geweest Dat zij 20 jaar met een Officier is gehuwd geweest en dus jaren met beste en trouwe oppassers heeft omgegaan, doet hier niets ter zake. De militairen die van de grijze bussen gebruik maakten, waren in hoofdzaak geen jongens, doch meest allen ge huwden. die de jongensschoenen reeds lang waren ontwassen. De moederlijke verdediging van Mevr. v. d. M. over hun stoeien enz. zal zeker door de betrokkenen op de juiste waarde worden geschat. De tegenwoordigheid van cene Officier zoude in de gedragingen van deze militairen geene verandering hebben gebracht, om de eenvoudige reden, dat zij zich even correct gedroegen als dc andere passagiers. Waarom Mevi. v. d. M. dit dan ook aanhaalt is mij een raadsel, eveneens wat hare bezoeken aan het Comman dantshuis met deze zaak te maken heeft. Tracht Mevr. v. d. M. soms zooals dat in den soldaten term luidt een tikje „dienst te verkoopen"? Neen, Me vrouw, ruiterlijk erkennen dat U misschien ondoordacht een blaam hebt geworpen op de betrokken „sol daten" wie zij dan ook maar mogen zijn, ware juister geweest. Thans is Uwe verdediging een niets zeggende uitvlucht. U, geachte Redactie dankende voor de verleende plaatsruimte. D. DIJKSTRA. Overwerkte Zenuwen hebben in de Eerste plaats een Kalmeerend en Versterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten geven kalmte en nemen gejaagdheid en overspanning weg. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Geachte Redaktie Mr. v. Doorne trad in Uw blad van 24 Dec. 1.1. op als aanklager tegen de Directie van de Ned. Spoorw. en daar het stuk mij niet erg overtuigend leek, wierp ik mij op als verdediger. Ik meen geheel steunende op en uitsluitend aanhalende de „eigen woorden" van den Heer v. D. zijn aanklacht, zooals die door hem is om schreven, te hebben ontzenuwd en met cijfers te hebben aangetoond, dat er op 10 Dec. geen gevaar aan den Spoorweg- overweg heeft gedreigd. Nu antwoordt de schrijver, dat ik zijn stuk niet goed gelezen of niet begrepen heb. Dit moet vermoedelijk hierop slaan, dat ik niet aanhaalde zijn woorden „indien de chef zich aan zijn voorschrif ten, welke luiden, dat de boomen moeten gesloten worden 3 min. voor de aankomst van de trein aan het station, had ge houden, waren er groote ongelukken gebeurd". Inderdaad heb ik niet eiken zin van het zeer uitvoerige stuk besproken. Doch ik wil ook dezen zin bezien. Ik schreef reeds, afgaande op de woorden van Mr. v. D. dat de trein om 5.16 is afgebeld. De trein rijdt van Baarn naar Soestdijk in 6 min. (zie öfxxwb^eïcja), Hns moest, om 5.22 te S. verwacht worden Dit zou dan 3 min. vóór aangegeven tijd zijn. De Chef begreep dus, dat öf de trein te vroeg vertrokken was uit B., öf dat de klokken van B. en S. niet gelijk liepen. De derde mogelijkheid dat de trein te vroeg was afgebeld mocht hij, „vei ligheid voorop" (goed Hollandsch voor „safety first") stellende, niet aannemen. In elk geval moest hij zorgen, dat de boomen gesloten waren 3 min. vóór aankomst van de trein, in dit geval dus om 5.19. Had hij langer gewacht, tot zijn klok 5.22 wees, dan waren, zooals Mr. v. D. terecht zegt „de grootste ongelukken gebeurd"als gevolg van zijn (des chefs) nalatigheid. Mr. v. D., de aanklager, noodigt mij verdediger uit om den Chef te hooren als „getuige ten gunste van aan klager" om te ervaren dat hij van A tot Z gelijk heeft. Dit lijkt mij een gang van zaken, die Mr. v. D. in zijn vakpraktijk toch zeker niet geleerd heeft. Overigens merk ik op, dat ik omtrent de feiten door Mr. v. D. vermeld, geen twijfel heb uitgesproken, maar wel zijn gevolgtrekkingen onjuist acht. U dankend voor de verleende plaatsing, Hoogachtend, W. H. C. DOORMAN. UITREIKING VAN HET MOBILISATIE KRUIS Door het Provinciaal Comité te Utrecht is medegedeeld, dat het aantal personen, hetwelk zich heeft aangemeld om het Mobilisatiekruis te ontvangen zeer g ot is, waardoor het niet mogelijk is in Utrecht een zaal te bekomen geschikt om allen te bevatten, waarom dat bestuur zich genoodzaakt heeft gezien, de uit reiking van het kruis uit te stellen tot het a.s. voorjaar om de daaraan verbon den plechtigheden op een geschikt terrein in de open lucht te doen geschieden. Naar aanleiding van bovenstaande wordt door het bestuur der PI. Afd. Soest, het navolgende ter kennis van belanghebbenden gebracht. Zoodra de juiste datum der uitreiking van het Mobilisatiekruis bekend is, zal hiervan mededeeling worden gedaan. Door dit uitstel wordt gedurende korten tijd de gelegenheid weer open gesteld, dat rechthebbenden op het kruis, zich bij een der ondergeteekenden daar toe kunnen opgeven. Spoedige opgave is noodzakelijk. Soest, 7 Januari 1926. Het dagelijksch bestuur der Afd. Soest, J. C. C. PHAFF, Julianastraat 63. J. B. UITERWIJK, Steenhofstr. 45a. P. J. v. NES, Wilhelminalaan 26. J. H. SAR, Amersfoortschestr 29. D. v. d. HAVEN, Laanstraat 9a.

De Soester | 1926 | | pagina 1