Soest er Courant voor Soest en Omgeving ienws- es Advertentieblad Verschijnt eiken Zaterdag. H&NDIIIMIPGHIH STRIJKER's Brandstoffenhandel Fotografie Atelier Pianoleerares M.V. WIIDD£NSTANDSB#fcNK voor AMERSFOORT en OMSTREKEN INCASSO'S - DiEPöSüTQ's CARNAVAL Moeders! i Ruwe,Schrale Huid PU ROL Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk fDoor VAN DIJK'S I MEUBEL-TRANSPORT STOFFEN REGENJASSEN ZELFBINDERS W. P. J. VENEMA NEDERL. Ö0ST-INDIË DEN BËüiG O o. ALLE BANKZAKEN Garage „SV1SDDELW1JK" LUXE VERHUUR-AUTO'S ,S0LI DEO GLORIA" Soest jMOPiötir wan No. 7 Veertiende «laargans Zaterdag 13 Febr. 1926 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest AdvertentiÜn worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE ADVERTENT1EN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker In vele landen heerscht in dezen tijd van het jaar een zekere feeststemming. Want het is carnavalstijd. In direct ver band staan hiermede de bal-masqué's, welke meestal het balseizoen besluiten. Weinig zullen de vroolijke feestgangers, die in allerlei fantastische costumes uit- gedoscht, met grillige maskers onkenbaar gemaakt, zich aan vreugd en jolijt over geven, vermoeden dat de oorsprong van het carnavalsfestijn ver vóór het begin van de christelijke jaartelling gezocht moet worden. Het woord carnaval zelf, wordt op verschillende manieren ver klaard. De een beweert, dat het van „caro" (vleesch) en „vale" (vaarwel) afstamt. Anderen weer meenen, dat men het achtervoegsel „aval" met verwijdering (of avallare verminderen) moet ver klaren. Maar in ieder geval, de carna valstijd is een periode van feesten, welke valt tusschen Driekoningen (6 Januari) en Asch Woensdag. Venetië vormt daarop een uitzondering, omdat de carnaval daar al op St. Stephanusdag 26 December begint. In Spanje begint men eerst veel later, n.1. op St. Sebastiaansdag, 20 Ja nuari. Het karakter van de carnavals feesten is in wezen overal vrijwel het zelfde. Door allerlei vermaken en festi viteiten wil men zich eigenlijk een beetje i schadeloos stellen voor de komende onthoudingen. Maar de oorsprong moet elders gezocht worden. Daartoe moeten we teruggaan tot de oud-heidensche lentefeesten, die bij de verbreiding van het christendom, zooals met vele van onze gebruiken op Christelijke feestdagen het geval is, gekerstend werden. De gebruiken bleven dus hetzelfde, alleen schonk men er een andere beteekenis aan. In de carnavalsvermaken vinden we dus de heidensche lentefeesten terug, de Lupercalia en Bacchanalia van de oude Romeinen, de joelfeesten der Ger manen. Die feesten ter eere van de lente, verklaren het werpen met bloemen en lekkernijen enz. dat we ook thans nog aantreffen. Het werpen met serpentines en confetti is een uitvloeisel daarvan, een uiting van uitbundige vreugde over de komende schoone lente. In de don kere middeleeuwen bestonden de feesten hoofdzakelijk uit geweldige eetpartijen, waarbij tevens niet zoo zuinig gedronken werd. Dat begon al op Driekoningen, ten minste voor de rijken in den lande. De mindere man moest zich met één enkele feestweek vergenoegen, n.1. de laatste week voor den vastentijd. Karak teristiek noemde men die week daarom de „Malle week". De armen, die natuur lijk niet aan die eindelooze feesten kon den meedoen, maar toch ook niet heele- maal op een houtje wilden bijten, vierden enkel de laatste 2 of drie dagen feest. En dit laatste is in gebruik gebleven in het Zuiden van ons land, in België, Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk. Daar wordt het carnaval dus meestal geduren de de drie laatste dagen vóór Asch Woensdag gevierd. Als uw Kinderen zich bezeerd hebben gebruik dan onmiddellijk 30-60-90 ct. PUR'OL Een van de eigenaardigste gebruiken in den carnavalstijd, is wel het dragen van maskers. Opmerkelijk is, dat het verbergen van de eigen gelaatstrekken en het daarvoor in de plaats stellen van maskers, een speciaal gebruik is bij vele primitieve volken. Verschillende neger stammen in Afrika dragen bij hun feesten maskers. In ons Indië worden bij de verschillende feesten, door de dansers, die tevens tooneelspeler zijn, maskers gedragen. We denken daarbij aan de bekenden feesten op Bali, waarbij de dansers zich tot zulk een enthousiasme op zwepen, dat ze tenslotte bewusteloos moeten worden weggedragen en bijge bracht met rauwe eieren. Vooral bij de primitieve volken is de voorliefde voor het masker zeer groot. Maar, al bekennen we het ons niet, ook bij ons, beschaafde kinderen der Twintigste eeuw, bestaat een groote voorliefde voor het masker. Gemaskerde bals zijn altijd stampvol en er heerscht steeds uitgelaten vreugde. Waarom toch Wel, wij menschen, we doen ons dikwijls zoo graag anders voor, dan we in werkelijkheid zijn. We kruipen zoo graag in een ander velletje, dat ons mooier, schitterender lijkt. We lijken zoo graag interessant. En dan, die ro mantiek van het geval. Voor ëën avond voelen we ons werkelijk die ridder zonder vrees of blaam, die stoeren cow boy, die goudgegallonneerde officier uit het Napoleontische tijdperk, die inters- sant bleeke Pierrot. En de jonge meisjes en vrouwen Een avond zijn ze werkelijk springsnde lippen Doos30-60-90ct. TubeöOct. Bij Apoth.en Drogisten KAMERKRONIEK Voor Allen die sukkelen met Verstopping of moeilijken en onregei- matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer- tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. het vroolijke danseresje, die kwieke Pierrette, dat elegante gravinnetje, dat ze uitbeelden. En dan dat heerlijke mas ker, dat de laatste gelijkenis met den ouden mensch, die onder het mooie pakje is weggestopt, wegneemt. O, zonder die maskerade zou het feest niet volmaakt zijn. Maskerade carnaval Wel, we hoeven niet te wachten tot de laatste dagen vóór Asch Woensdag, om maskers, mooie maskers te zien. We kunnen ze eiken dag om ons heen zien, maar we weten het niet, beseffen het niet. Achter het mom van een zorgeloos vroolijk gezicht, schuilt immers vaak, o, zoo schrijnend verdriet, achter uitgestreken, kuische en preutsche trekken, de felste hartstochten, misdaad, schande. O, als we eens achter al die maskers in het dagelijksche leven konden zien, als nie mand meer iets verbergen kon, wat ontstellende ontdekkingen, maar ook, wat ontroerende onthullingen zouden we dan doen. Maar dit demasqué komt nooit. Bijna nooit. Dr. F. C. De kansen van het kabinet Limburg - De P.T.T.-misère - Eenige bijzondere vragen van Kamerleden. Met steeds minder hoop wordt ten aanzien van de schier eindelooze kabi netscrisis de vraag gesteldWachter, wat is er van den nacht Tot nog toe is het optimisme van den nieuwen ka binetsformateur mr. Limburg niet beves tigd. We wachten nog steeds geduldig op zijn „extra-parlementair" kabinet. De leider der V. D., mr. Marchant heeft dezer dagen zijn houding ten opzichte van een eventueel kabinet-Limburg uit een gezet. Heel vriendelijk staat de V. D. partij niet tegenover een dergelijk ministerie en wel om deze twee redenen le Omdat het ernstig gevaar op zou leveren voor een koninklijk kabinet en 2d omdat het zou bijdragen tot de be vestiging van de coalitie. Het gevaar van het koninklijke ministerie bestaat hierin, dat een zoodanig ministerie des noods geen rekening zal houden met uitspraken van de volksvertegenwoordi ging. Er is geen verzekerd verband met de volksvertegenwoordiging. Een extra parlementair kabinet, dat geen koninklijk kabinet kan of wil zijn, kan dat verband niet missen. Het tast dan in den blinde rond. Volgens den heer Marchant zal een kabinet-Limburg, hoe ook verder samengesteld, niet als koninklijk kabinet kunnen regeeren, maar het zal wel, in zijn hulpeloozen toestand, het optreden van een Koninklijk kabinet onvermijdelijk kunnen maken. Waardoor dus het par lementaire stelsel ondermijnd zou worden De V.D.-Ieider doet dan nog een middel aan de hand. Hij meent, dat, wanneer de coalitie-partijen het aanblijven van het kabinet-Colijn onmogelijk wenschen te maken, de aangewezen weg zou zijn, het vormen van een kabinet, steunende op de 6 parlementaire partijen, en dat zich ten doel zou moeten stellen, den staatsdienst te reorganiseeren, naar een plan, waarvoor het bereiken van over eenstemming geenszins is uitgesloten. „Im Groszen und Ganzen" zou men ten slotte tot de slotsom komen, dat het er voor een kabinet-Limburg al heel triest uitziet. Maar de onmiddellijke voor uitzichten op een levensvatbare regeering zijn nog veel tiiester. Intusschen heeft het demissionnaire kabinet nog kans gezien, een ernstige postcrisis te ontketenen. We werden n.1. opgeschrikt door de mededeeling, dat de eerst sedert voorjaar 1925 opgetreden directeur-generaal Damme, met ingang van Maandag j.1. „met verlof" zou zijn. Zijn werk werd overgenomen door drie plaatsvervangers, n.1. den algemeen sec retaris der P.T.T. en twee tijdelijke hoofd inspecteurs. Ofschoon het van officieelc zijde ontkend wordt, moet den heer Damme tegen zijn zin „verlof zijn ver leend en moet dit in verband staan met ernstige meeningsverschillen met den KERKSTRAAT 20 TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 minister van Waterstaat. We schijnen een en ander als een voortzetting van den reeds eenige jaren gevoerden strijd in zake het bestuur der P.T.T. te moeten opvatten. De regeering schijnt voorstand ster te zijn van een directorium van drie hoofdambtenaren en daaruit schijnen de herhaalde conflicten met de direc-, teuren-generaal voort te vloeien. Want in vier jaar tijd hebben we vier direc teuren-generaal versleten. Hetgeen voor den dienst der P.T.T. niet anders dan fnuikend kan zijn. In November j.1. stelde het kamerlid Boon reeds vragen aan den minister omtrent de geruchten, dat de regeering tot een directorium van drie personen zou besloten hebben. Een antwoord kreeg het kamerlid niet. Maar intusschen scheen de regeering toch al in dien geest beslist hebben, maar H. M. de Koningin weigerde het besluit te bekrachtigen, in verband met het demis sionnaire karakter van het ministerie. Desniettegenstaande krijgt de heer Dam me „verlof". Met het oog op de weigering van H.M. maakt dat al een heel vreemde indruk. Het is dan ook niet te verwon deren, dat het kamerlid Boon opnieuw vragen tot den minister gericht heeft. WORDT T.T GOEDKOOP EN' NETJES VERHUISD S STEENHOFSTRAAT 57 TEL. 69 Misschien zouden we nu kans op ant woord hebben in deze zeer raadselach tige, edoch hoogst belangrijke aangele genheid. Een zeer vooraanstaande persoon op parlementair gebied is dezer dagen ont slapen. Wij meenen hier Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, oud-minis ter in kabinet-Mackay, oud-commissaris der Koningin in Limburg, welke op 83 jarigen leeftijd overleed. Van 1880 tot 1888 was deze bekende staatsman lid van de Tweede Kamer, waarna zijn benoeming tot minister van Justitie in het kabinet Mackay volgde. Toen dit kabinet in 1891 aftrad, kwam hij weer in de Kamer, tot 1893, waarna hij Com missaris der Koningin in Limburg werd, welke functie hij tot 1918 waarnam. Tal van hooge posten werden door den heer Ruys bekleed, o.m. Staatsraad in buiten- gewonen dienst. Met den heer Ruys is een staatsman van den ouden stempel heengegaan. Het Eerste Kamerlid, prof. dr. D. van Embden heeft tot den minister van Bui- tenlandsche Zaken een vraag gericht, in verband met het verzoek van de Belgische regeering, om ter bevordering van de intellectueele toenadering tusschen Nederland en België, tot wederzijdsche uitwisseling van hoogleeraren te komen. De heer van Embden vraagt lichtelijk ironisch, of, wanneer uit het hem op 2 Febr. j.1. gegeven antwoord moet worden opgemaakt, dat dit verzoek der Belgische regeering ca. 4 1/2 jaar zonder bescheid bleef, zulk een gragslijn aan het depar tement „gebruikelijk" is en of datwen- schelijk is, als pogingen tot internationale toenadering worden gedaan. Wel eenigs- zins begrijpelijke vragen. POLITICUS. EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN TEJLEF. 169 11. DE LANDBOUW. Indië, vooral Java, is van ouds een landbouwland, waar de zeer vruchtbare gronden en het gunstige klimaat, er den bewoner van zelf toe brachten, zonder veel inspanning, zijn hoofdvoedsel de rijst te kweeken. De ontzettende toename der bevolking, die zooals wij vroeger reeds opmerk ten Java maakte tot een land met dichter bevolking zelfs dan Holland, was oorzaak, dat niet steeds genoegzame bouwgrond, d.w.z. grond inet voldoenden waterafvoer, voor dezen cultuur beschik baar was. Zoodoende mocht men tot kunstmiddelen komen, om den wateraf voer te regelen. Hoewel de Javaan zelf wel besef had van de noodige werken, komt toch de eer van regeling op groote schaal toe aan de irrigatie- of bevloei- ïngsafdeeling van onzen Indischen Wa terstaat. Reeds sedert tientallen van jaren zijn er groote werken op dit gebied door onze Ingenieurs uitgevoerd en nog steeds gaat men voort met het aanleggen van stuwen en het maken van leidingen en sluizen, om het water te brengen op punten, die anders hier vrij wel van verstoken zouden blijven. Groote sommen worden hiervoor jaarlijks uitgetrokken en zoo noemt de begrooting voor 1926 hiervoor een bedrag van ruim 6 inillioen guldens. Hoe zeer dit water noodig is, zal den lezer blijken, wanneer ik in het kort vermeld hoe de rijst verbouwd wordt. In de laagvlakten en tegen flauwe berghellingen wordt daartoe het terrein verdeeld in zuiver horizontaal bewerkte terrassen, elk vlak stuk omgeven door een smal dijkje van een paar decimeters hoogte. Nadat de grond geploegd is met door karbouwen getrokken ploegen, wordt het water toegevoerd naar het hoogst gelegen terras, van waar het, zoodra het den bodern eenige centimeters dekt, cloor een overstort in het dijkje verder slroomt naar een lager gelegen terras. Hier heeft weer hetzelfde plaats, enz. totdat ten slotte alle terrassen onder zacht stroomend water staan. Vanaf het laagste terras vindt het water zijn weg naar de rivier. In enkele der gevormde vakken wordt nu de rijst zeer dicht uitgezaaid en wel dra ontkiemd ze, een licht groene scheut omhoog zendend, zoodat spoedig zoo'n zaai- of bibit-veld er uit ziet als een fluweelig, malsch-groen tapijt. Zoodra de plantjes, die dus in zeer- zacht-stroomend water staan, slerkgenoeg zijn, worden ze uit het kweekbad gehaald en verdeeld over de andere velden, waar zij geplant worden in den door de waterbedekking modderigen grond. Wanneer eindelijk de halm-vorming plaats heeft, wordt de watertoevoer gestaakt en beginnen de velden gaandeweg onder de tropische zonnestralen te drogen, waarna de halmen tot rijpheid komen. Niet als op onze korenvelden wordt nu de rijst met den sikkel gemaaid, maar halm na halm wordt met een mesje afgesneden. Tegelijk worden de halmen gebundeld. Voor dit werk worden dus vele handen vereischt, zoodat voor dezen oogst de geheele kampong in het veld verschijnt, waar het een vrolijke bonte mengeling van mannen en vrouwen is. Men ziet dus, dat het water hierbij een groote rol speelt. Men noemt deze plantwijze de natte rijstbouw, in tegen stelling met den drogen bouw, die men toepast op niet-bevloeibare velden. Meestal zijn dit maagdelijke terreinen, waar het hout wordt gekapt, het lichte hout, de takken en blaren verbrand wor den, terwijl men de zwaarste stammen eenvoudig laat liggen. Tusschen deze overblijfselen wordt de rijst uitgestrooid en ook daar komt ze tot rijpheid, echter met een veel geringer beschot. De natte rijstbouw is dan op het i dichj-beyolkte Java verre overwegend, terwijl in de schaars-bevolkte Buiten bezittingen meer de droge plantwijze voorkomt. De te velde staande en de pas gesneden rijst heet „padi", de losse KASSIERS JUUAHAPIEIH 5 - TEIEFOOM 163 - SOEST OXDUliGRONDSCHE URAND-INBRAAKVRIJE KLUIS merhand in een soort dwangstelsel met verschillende booze uitwassen. Wel vloei den er vele millioenen naar Holland, maar het gevolg was een verwaarloozing van de teelt van eigen voedingsmiddelen en daardoor hongersnooden. Toen er na 1848 in het parlement stemmen opgingen tegen dit stelsel, werd de toepassing milder en werden zelfs gaandeweg deze gedwongen aanplantingen opgegeven, waarna het cultuurstelsel langzaam uit stierf. Daarentegen kreeg nu in 1870 de vrije Europ. ondernemer gelegenheid voor bergcultures in het groot, door de wet telijke bepaling, dat de Gouw. Generaal gronden voor 75 jaren in erfpacht kon uitgeven, mits deze afstand van grond geen inbreuk maakt op de rechten van de inlandsche bevolking. gemeente uitsluitend zal mogen plaats vinden. II de plaatsen en uren, waarop de aangifte volgens de keuringsverordening zullen kunnen worden gedaan en II de uren, waarop keurig van vee en vleesch zal kunnen plaats vinden. Voor nadere inlichtingen verwijzen zij naar het officieele aanplakbord terwijl voorts ter Secretarie der Gemeente om trent deze aangelegenheid nadere in lichtingen kunnen worden verkregen. Soest, 6 Februari 1926. Burg. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, (get.) v. d. BERG wnd. De Secretaris. (get.) J. BATENBURG. Telef. 145 SOEST PrivéFERDINAND HUYCKLAAN 6, SOEST korrels, die als hoender- en paardenvoer dienen, noemt men 'in het Maleisch „gabah". Zijn de korrels ontbolsterd dan luidt de naam „bras" en is de rijst gekookt, dan is het „nasi". Dit ter voor lichting van a.s. Oost-Indië-gangers. Ondanks den aanleg van bevloeiings werken, ziet men toch het voedingsvraag- stuk op Java vrij donker is, zoodat of de bevolking moet worden gebracht tot verhuizing naar andere eilanden, of dat ze leert geld verdienen hetzij in de industrie, hetzij in andere cultures, om aldus in-te-voeren levensmiddelen te kunnen betalen. Het industrie-vraagstuk zullen wij afzonderlijk bespreken, doch omtrent de landverhuizing willen wij er op wijzen, dat deze door ons bestuur wordt aangemoedigd en in goede banen geleid, zoodat bijv. reeds 25.000 |avanen zich hebben gevestigd in Zuid-Sumatra, waar zij een ruimen rijstoogst winnen. Wij noemden ook de mogelijkheid om geld te verdienen in andere cultures, waarbij wij dan vooral het oog hebben op de bedrijven onder Europcesche leiding n.1. suiker, koffie, thee, kina, ca cao, tabak, rubber, agave, coca e.a. Wel bestaan er ook eenige Inlandsche cultu res, doch deze worden slechts bij uit zondering op eenigszins groote schaal gedreven. Wij noemen als zoodanig dc kapok, de zg. bevolkingsthee en tabak. Er is een tijd geweest, dat het Bestuur grooten invloed heeft geoefend op de inlandsche cultures. Toen omstreeks 1830 de Nederlandsche kas versterking noodig had, meende de Heer v. d. Bosch, dat men deze gemakkelijk uit Java kon halen. Zijn plannen vonden instemming bij Koning Willem I, en hij werd tot Gouverneur Generaal benoemd met op dracht zijn z.g. „Cultuurstelsel" door te voeren. Het stelsel beoogde aanvankelijk door overeenkomsten, dus vrijwillig, de bevolking er toe te krijgen om op één vijfde van haar gronden te kweeken voor de Europ. markt, die aan het Gou vernement werden ingeleverd. Men begon met indigo en suiker, later gevolgd door tabak, thee, peper enz., terwijl ook de koffie, hoewel niet op dessa-gronden gekweekt, zich in de bijzondere aandacht verheugde. Het stelsel ontaarde langza- NED. HERV. ZANG-VEREENIGING Directeur: FRED. BREEKVELDT, Baarn De repetities worden gehouden des Woens dagsavonds van 8 tot 10 uur in de Ned. Herv. Kerk te Soest. Contributie bedraagt 75 cents per maand. Dames en Ucercn die als werkend lid willen toetreden gelieven zich te vervoegen bij een der leden of des avonds ter repetitie. KERKDWARSSTRAAT 15 - DAGELIJKS GEOPEND - BRUIDSPORTRETTEN FAMILIEGROEPEN EN VERROOTINGEGN Dit stelsel, waarbij voornamelijk ma ag- delijke bosschen worden uitgegeven, bestaat nu nog en heeft Java tot grooten voorspoed gebracht. Gaan wij na, wat onder dit erfpacht stelsel hier is bereikt, dan zien we, dat vooral thee en kina worden geplant in W. Java in Oost-Java overheeschen sui ker, tabak en koffie, terwijl in Midden- Java veel gemengde aanplantingen voor komen, waarnaast in de Vorstenlanden (Djokjakartaen Soerakarta) vooral suiker en tabak staan. Rubber komt over heel Java voor. Deze verdeeling is niet toevallig, doch houdt verband met terreinsgesteldheid' en ontwikkelings voorwaarden der ge wassen. Suiker en tabak n.1. groeien in de laagvlakte, rubber op een hoogte tot 600 meter, thee soms reeds op 150 M. doch meestal hooger en dan tot 1500 M. toe. De hoedanigheid van dit gewas neemt toe met de hoogte, om boven 1500 M. plotseling te verminderen. Java- koffie groeit nog op 1500 M., doch deze soort is bijna uitgestorven en vervangen door andere soorten, die lager groeien. Kina tiert eerst boven 1000 M. en dan tot een hoogte van 1700 of 1800 M. Thee vereischt veel, en het heele jaar door, regen en groeit vooral op maag- deüjken oerboschgrond tegen de vulkaan hellingen. Rubber is minder veeleischend. doch niet bestend tegen langdurige droogte. Koffie vereischt betrekkelijk droog weer in den bloeitijd. Men ziet hoe de eischen uiteenloopen en het is juist door de reeds genoemde verspreiding, dat de meeste eischen ver vuld kunnen worden. (Wordt vervolgd) W. D. Hoofdpijn bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Publicaftiën HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest, maken bekend, dat het verzoek van de Wed. P. M. Zuiderwijk-v. d. Meent te Soest om in het perceel Bosstraat, kadastraal bekend als Gemeen te Soest in Sectie D, No: 1193 een brood-, koek- en beschuitbakkerij te mo gen oprichten door hen is toegestaan. Soest, 5 Februari 1926. Burg. en Weth. voornoemd De Burgemeester, (get.) v. d. BERG wnd. De Secretaris, (get.) J. BATENBURG. SCHOUW. Burgemeester Wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Dinsdag 23 Februari e.k., zal worden gevoerd de SCHOUW over de in de gemeente gelegen wegen, voetpa den, waterleidingen, bruggen, heulen, heggen, enz. Belanghebbenden worden daarom herinnerd aan de artt. van het Regle ment op het Onderhoud en gebruik der wegen in de Provincie Utrecht. Overtreding der daarin voorkomende bepalingen wordt overeenkomstig dat Reglement gestraft. Soest, 4 Februari 1926. Burg. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, v. d. BERG w.b. De Secretaris, J. BATENBURG. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemeene kennis, dat door hen bij besluit van 2 Februari j.1. zijn vastgesteld I de wegen langs welke de in- en doorvoer van vee en vleesch binnen de aufgeHiJice Stanst GEBOREN Albertina, d. v. S. Prins en Th. M. E. Balvers Johannes Gerhardus Arnoldus, z. v. G. A. Batenburg en B. M. F. Stoffels Teuntje, d. v. W. Stemerding en S. Hendrikse. ONDERTROUWD: W. Kleijn en G. Meerding. GEHUWDJ. H. v. Breukelen en M. v. Renswouw G. v. Nimwegen en M. J. Willemars J. Kooloos en C. J. de Marie. OVERLEDEN: Anthonius Arnoldus Roest 29 jaar, echtgen. v. Petronella de Ruijgt. VESTIGING VAN 4—10 FEBR. 1926. J. C. Wiekenkamp, Kampweg 84, van Utrecht J. P. C. W. Teunissen, idem, Vliegkamp A. v. Blaaderen m. gezin, Vinkenweg 25, v. Amsterdam C. Breij m. gezin, Postweg 18, v. Utrcchl G. J. Peek, Kolonieweg 5, v. Amsterdam H. v. Diermen m. gezin, Vinkenweg 9, v. Hilversum C. M. v. Dalen m. gezin, KI. Engendaalw. 11, v. Hoogland J. Breedijk m. gezin, Amersï.str. 42, v. de Bilt H. L. v. Dalen, KI. Engen daalw. 11, v. Amersfoort B. v. d. Linden, Hellingweg 1-5, v. Amersfoort J. Westerlaken m. gezin, Birkstr. 88, v. Amersfoort J. R. Ruiten, Amersï.str. 18, v. Kampen. VERTREK VAN 4—10 FEBR. 1926. A. Woudenberg, n. Baarn, Amalialaan 4 R. Cieraad m. gezin, n. Apeldoorn, Bloemwijklaan 1 M. v. den Broek, n. Leersum, Middelweg R. Roodselaar m. gezin, n. Hilversum, Naarderstr. 37 W. Radstake m. gezin, n. Utrecht, Gansstr. 1 A bis H. ter Beek, n. N. O. Indië M. A. Batenburg, n. Gemert, p./a. W. v. Kemenade A. P. G. v. d. Laan, n. Amsterdam, Bertelmanstr. 8 N. W. v. Meggelen, n. Hillegom, Haven 92 rood J. v. Buren, n. Hil legom, Krochtstraat W. Stout, idem A. P. v. Hamersveld, n. Bussum, Meentweg 2 a G. M. Schimmel, n. Bilthoven, Ruijsdaellaan 22 S. C. v. Dorresteijn, n. Baarn, Eemnesserweg 64. NIEUWERHOEKSTRAAT 2. Billijke eend. - Moderne meth. Spreekuur eiken Zaterd. van 1—2 uur of schriftel. aanm. Engezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd verzoeken onder staande regels een plaatsje in Uw blad in te ruimen. Er is een spreekwoord dat menigeen wel zal kennen, nml.hoe dichter bij Rome, hoe grooter ketter. In dien geest, doch met de noodige variatie zou men ook iets voor Soest kunnen zeggen en welhoe dichter bij een lid der Koninkl. familie hoe minder Koningsgezind de bewijzen daar voor waren talloos hoeveel vlaggen zag men wapperen op een zóó gedenkwaardigen dag als 1.1. Zondaghet 25-jarig jubileum van onze Koningin Indien ooit dan had men Zondag 1.1. bijna huis aan huis moeten vlaggen, en, hoeveel vlaggen zag men Ik geloof geen 20 in de ge heele Gemeenteneen, Soesternaren, ge hebt hierdoor duidelijk te kennen gegeven, dat ge niet Koningsgezind zijt welk een verschil met bijv. Baarn; dit nu moet ieder voor zich zelve beoor- deelen maar het wordt weer toegevoegd aan het lijstje waarop reeds zooveel punten zijn genoteerd, die te samen oorzaak zijn geworden, dat men zoo menigmaal hoort zeggen ,,'t is weer Soest"want er gebeurt in Soest zooveel wonderlijks, wat in andere Gemeenten niet gebeurt, doch wat alles behalve pleit in 't voordeel van Soest; neemt de belasting-administratie maar eens, om van de rest wonderlijkheden nog maar niet te spreken. Een zeldzaam geval echter, eenig in zijn soort, en alleen in Soest gebeurt zij nog vermeld, nml. de afwisseling die

De Soester | 1926 | | pagina 1