Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen Soest e i' C o ii r a n t voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Alaam. Begrafenis-Ondern, Soest Fa. STRIJKER Brandstoffen en Grint HET ZWARTE GOUD. W. P. J. VENEMA A. FUGERS - Kerkstraat 3 Vreest geen examen MIJNHARDT's NEDERL OOST-INDIE VAN DEN BERG Co. JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 163 - SOEST ALLE BANKZAKEN Door VAN DIJK'S MEUBEL-TRANSPORT No. 24 Veertiende «Jaargang Zaterdag 12 Juni 1926 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE ADVERTENT1ËN Van 1—5 regels 75 ct. Eikeregel meer 15ct' Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk Directie: J. KOETS, Tel. 226 en J. Arend W1ERSMA, Tel. 86 Eerste aanspreker W. VAN DIERMEN, Talmalaan 17, Telefoon 118 Kantoor: Spoorstraat 24, Telef. 226 Vervoer van overledenen door geheel Nederland per trein en per auto. regeling voor crematie enz. Eigen kistenmakerij Veldweg van coöperatieve verkooporganisaties in den geest van het Duitsche Kartell. Doch reorganisatie van de industrie is het allernoodigste. En dit verkrijgt men niet, door een kortzichtige loonsverla- gingspolitiek. FLORIS C. Een wereldprobleem. Al weken en weken lang wordt in de grauwe mijndistricten van Groot Brittan- nië een hardnekkige strijd gestreden, een strijd om het bestaan. De mijnwerkers vechten voor hun loon, de mijneigenaars voor hun bedrijven, die in den interna tionalen concurrentiestrijd niet meer mee kunnen. Opmerkelijk is, dat, terwijl anders de publieke opinie zich in twee vrijwel gelijke deelen splitst, de één voor, de andere tegen de arbeiders, thans in vrijwel alle landen, zelfs ook in Engeland een al of niet uitgesproken sympathie bestaat voor den delver naar het zwarte goud, die met den moed der wanhoop, honger en gebrek ten spijt, vecht om zijn loon op het oude peil te handhaven. De reden hiervoor is, dat men hoe conservatief men ook overigens in denkwijze kan zijn inziet, dat men dezen arbeider met zijn toch reeds zoo weinig aangenaam bestaan, niet mag knotten op zijn loon dat in vele gevallen maar juist voldoende is, om in zeer matige behoeften te voor zien. Want de man, die voor ons de kolen delft, waagt eiken dag opnieuw zijn leven voor ons. Zelfs in onze Ne- derlandsche mijnen, die toch met de modernste hulpmiddelen en werktuigen zijn uitgerust, komen wekelijks, ja bijna dagelijks, ongevallen, doodelijke ongeluk ken voor. Uit een onlangs verschenen statistiek betreffende den mijnbouw in Duitschland bijv. bleek, dat het aantal ongevallen per jaar uitkwam op 1 op elke 5 arbeiders. Is het dan eigenlijk zooveel gevraagd wanneer deze zwart- bestoven kerels voor hun levensgevaarlijk werk levensgevaarlijk vooral in de vele Engelsche mijnen, die met absoluut verouderde, gevaarlijke systeemen delven een loon vragen, dat, den hoogen levensstandaard in Engeland in aanmer king genomen zeer matig is? Ver hooging vragen ze niet,slechts handhaving van het oude peil, dat de mijneigenaars willen verlagen hetzij direct, hetzij door verlenging der arbeidsuren als eenig middel om hun industrie voor ondergang te bewaren. Dit conflict oogenschijnlijk een gewoon arbeidsconflict, heeft dieplig gende oorzaken. We hebben hier te doen met een wereidprobieem, zoo groot, dat alle kolenproduceerde landen er ten nauwste bij betrokken zijn. En het merk waardige is nu, dat juist het voorstel der Engelsche mijneigenaars (n.1. verzorging der arbeidsuren, om zoodoende de ko- lenprijzen te kunnen drukken en dus beter te kunnen mededeelingen op de wereldmarkt) voor hen zelf de desastreuse gevolgen zoo meebrengen, die ze willen ontwijken. De officieele Engelsche kolen- commissie, welk deze kwestie onderzocht kwam eveneens tot de conclusie, dat een verlenging van den werkdag in de En gelsche mijnen de ernstigste gevolgen zou hebben. Immers het ligt voor de hand, dat een dergelijkearbeidsverlenging een precedent zou scheppen, dat al spoe dig aanleiding zou geven tot een zelfde gestie in de andere kolenproduceerde landen. Daarmede zou dan alweer meteen het op het buitenland verkregen voordeel door verlenging van den arbeidsdag in de Engelsche mijnen, verloren zijn ge gaan. Dit offer zou dus van nul en geener waarde worden. Maar de gevolgen zouden nog veel ernstiger worden. Door de verhoogde productie, zou het aanbod nog verder stijgen, de prijzen nog meer dalen en de strijd om het bestaan in de Engelsche mijnindustrie nog verder ge accentueerd worden. Daarom zou dus, juist van de zijde van de Engelsche mijneigenaars, een dergelijke stap niet mogen uitgaan. Want men moet wel begrijpen, dat er in de laatste jaren op de kolenmarkt een buitengewoon ingrij pendeverandering heeft plaats gevonden. In 1924 was de wereldkolenindustrie ingesteld op een productie van P/s milliard ton. Doch men kon slechts met 4/5 van zijn capaciteit werken I Voor de rest was geen afzet. De daling in hel steenkoolgebied was een natuurlijkgevolg van dc vermeerderde toepassing van electriciteit. In 1914 werd de voortbewe gingskracht van 88% van de wereldvloot uit steenkool verkregen. In 1926 bedraagt datcijferslechts66%-Maaroudcr(ussehen nam de productie snel toe. Azië, Afrika en Australië produceerden in 1924 23 millioen ton meer dan in 1913, hetgeen 1/4 bedraagt van Engeland's hoogste exportcijfer. In ons land steeg de produc tie van 1.873.000 ton in 1913 tot 5.877.000 ton in 1924. De Saarproductie in 1920 niet noemenswaard, liep op tot 14 mil lioen, Frankrijk's productie van 38.543.700 ton in 1923 tot 48.033.564 ton in 1925. Het is dus glashelder, dat de Engelsche kolenindustrie dezen nieuwen toestand moet tegemoet treden met veel grooter efficiency, dan in 1870 toen dc productie der Engelsche mijnen van de wereld productie bedroeg. Onbevooroordeelde en voorziende mijneigenaars als bijv. Sir Alfred Mond zien dit in en betongen dan ook nadrukkelijk dat de allereerste behoefte is, reorganisatie van de industrie uitrusting met de meest economische en modernste hulpwerktuigen en verder organisatie van de industrie in den zin HEEREN- EN DAMES- KLEERMAKERIJ Emmalaan 10 - SOESTDIJK - Tel. 169 Afd. Gemaakte Heerenkleeding Blauwe Costuums f 58.- Ragenjassen f32.-, f38.-, f40.- KAMERKRONIEK Het Belg. Nederl. verdrag in de afdeelingen - De Indische Marine - Kamerlid zonder partij De Tweede Kamer krijgt, wanneer zij binnen enkele dagen den arbeid weer in het openbaar hervat Dinsdag a.s. meteen het voorstel te behandelen, om op dien zeilden dag, na afloop van de openbare zitting, in de afdeelingen te doen onderzoeken het wetsontwerp betreffende het Ned. Belgische verdrag, alsmede het aanvullend Ned. Duitsche verdrag en eenige andere ontwerpen van wet. Verder zullen in de openbare vergadering een aantal wetsontwerpen van niet zoozeer belangrijken doch meer spoedeischen aard worden behandeld. Wat echter nu het Belgisch-Nederland- sche verdrag betreft, dat zooveel pennen in beweging bracht en waarover reeds zooveel stof is opgewaaid, kan gecon stateerd worden, dat in vrijwel alle kringen in den lande de overtuiging heeft postgevat, dat een bevredigende oplossing van deze kwestie zeer ge- wenscht is, aangezien het hier gaat om de vriendschappelijke betrekkingen van ons land met zijn Zuiderbuur. In de verschillende politieke kampen legt men er sterk den nadruk op, dat hoewel men de zakelijke kant van de kwestie natuurlijk ook ter dege in het oog moet houden, het toch van zeer groot belang is, voor Nederland èn België, dat de goede vriendschapsbetrekkingen tus- schen deze buurstaten gehandhaafd blijven en versterkt worden, waar mogelijk De tegenstanders van het verdrag zien dit ook duidelijk in en het valt waar te nemen, dat men ook in de kringen van de tegenstanders verschillende punten in de jongste memorie van antwoord van minister van Karnebeek apprecieert en men nadere en rustige overweging van het verdrag, met zijn additioneel protocol, geboden en ten volle de moeite waard acht. Dat het wetsontwerp echter nog in deze zomer maanden in openbare behandeling ge nomen zou kunnen worden, hetgeen Jhr. van Karnebeek wenschte acht men in parlementaire kringen zeer dubieus Maar op dit oogenblik zijn de kansen van Jhr. van Karnebeek met zijn Ned. Belgisch tractaat niet onaanzienlijk ge stegen. Omtrent het aanvullend Ned. Duitsch verdrag (eigenlijk zijn het er twee, één voor het Ned. Duitsche Han delsverdrag van 1851 en één van het Ned. Duitsche douane- en credietverdrag) is men in Nederlandsche werkgevers- kringen de direct geïnteresseerden dus niet erg te spreken. Er werd dan ook een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarbij ten slotte de Kamer uitgenoodigd wordt het wetsontwerp niet aan te nemen. Want, zoo redeneert men o.m., de op neming van het meest begunstigings principe in dit verdrag is zoo'n waarde- .GAZELLE" RIJWIELEN volle concessie niet. Dat is niets anders dan bevestiging van een reeds bestaanden toestand. Zelfs rijst de ernstige vraag, of Duitschland zich niet, bij art. 28, het recht voorbehoudt om langs den weg van surtaxe of toeslagen de meest begunstiging te omzeilen. Er moest dus eigenlijk een arbitrageclausule opgenomen worden. En wat het credietverdrag be- tieff, vindt tnen, dat hetgeen voor onze industrie bij dit verdrag bereikt is, maar een pover beetje is en dat de door Nederland verkregen reductie voor een deel maar problematische waarde heeft, omdat Italië voor verschillende artikelen reeds verder gaande concessie heeft bedongen. Dan kwam de minister van Oorlog en Marine met de reeds verwachte sup- pletoire begrooting voor de tweetorpedo- bootjagers, voor Indië, die dit jaar op stapel zouden worden gezet. Totaal wordt mede voor eenige andere voorzieningen een verhooging van het eindcijfer der Marine-begrooting met 12.201.225 gevraagd, waartegen over een grootere opbrengst der middelen van f 1.100.000 staat, n.1. een restitie uit de Indische middelen. En als dit voorstel behandeld is, krijgen we spoedig de reorganisatie van Marine.; in plaats van een directeur-generaal, een Raads adviseur in algemeencn dienst en dan de inwendige reorganisatie van Marine en de voorbereidende werkzaamheden verbonden aan de samenvoeging van Oorlog en Marine. En als eindelijk het platteland geen duiten geeft, zal de Kamer heel spoedig het ongemeene schouwspel krijgen van een Kamerlid zonder partij, een „wilde" dus 1 De heer Braat heeft n.1. in zijn blad een ernstig beroep op de leden van den Plattelandersbond gedaan om vóór 20 dezer 6 mille bijeen te brengen. Lukt dat niet, dan zal de bond bijeen komen om liquidatie te bespreken. Moet dat het einde zijn van den vurigen bestrijder van den zomertijd POLITICUS. Publicafiën HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest, gelet op het. bepaalde bij de artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter algemeene kennis dat op de Secretarie der Gemeente ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van H. Burgman, Nieuweweg 66 (Nieuw 68) te Soest, om vergunning tot het op richten van een slachtplaats worstmakerij en sepüctank op het perceel Nieuweweg No. 68, Kad. Gemeente Soest, Sectie G. No. 3052 dat op de Secretarie der Gemeente ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de Sinolair Union Petroleum Co. te Amsterdam, Keizersgracht 165, om ver gunning tot het oprichten van een onder- grondsche benzinebewaarplaats met een daaraan verbonden meetpomp op het perceel Rademakerstraat No. 3, Kad. Gemeente Soest, Sectie E, No. 1597 dat op den 18 Juni 1926, des voormid dags te 10 uur gelegenheid is om ten Gemeentehuize bezwaren tegen het op richten dier inrichting in te brengen en dat gedurende DRIE dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat niet tot eventueel beroep van de later op het verzoek te nemen beslissing gerechtigd zijn zij, die niet op, de aangewezen plaats en het aangegeven uur in de vorengenoemde ingevolge artikel 7 der Hinderwet te houden zitting zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren Mondeling toe te lichten. Soest, den 4 Juni 1926. Burg. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. G. DEKETH. Want er is een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten 19. Verkeersmiddelen, Koninklijke Paketvaart Mij. Het ligt voor de hand, dat in een eilandenrijk de groote verkeerswegen van ouds op het water hebben gelegen en wij zullen dus beginnen met deze te bespreken. Hierbij speelt een overheerschende rol de Kon. Paketv. Mij. (kortweg ge noemd de K. P. M.), die verreweg het leeuwendeel van het scheepvaartverkeer in handen heeft. Door welwillende medewerking van de Direktie dezer onderneming, heb ik het geluk over de noodige gegevens betreffende dit lichaam te kunnen be schikken. Langs meer dan 50 verschillende vaarlijnen doorkruist de vloot der K. P. M. ons lusulinde en wanneer men de kaart bekijkt, waarop al deze lijnen zijn geteekend, dan ziet men dat de booten niet alleen tallooze kustplaatsen der groote Soenda-eilanden aandoen, maar ook nagenoeg alle middel-groote eilanden bezoeken, waarbij ik onder middel-groote eilanden versta, dezulken, waarvan men in zijn leven wel eens den naam heeft hooren noemen. Het spreekt van zelf, dat er naast die eilanden nog honderd-tallen kleinere bestaan, die hoogstens bij name bekend zijn bij de bestuursambtenaren onder wier gezag zij hebben behoord of bij de zeelieden, die ze zich van hun uitstekende zee kaarten herinneren. In totaal bezoekt de K. P. M. ruim 300 havens 1 Naast deze ruim 50 zee-lijnen, bevaart dc Maatschappij ook een 3-tal rivierlijnen n.1. op Sumatra de rivieren, waaraan Palembang en Djambi gelegen zijn en op Borneo de Barito, aan welks zijrivier, de Martapoera, Bandjermasin ligt. Deze rivieren worden bevaren met z.g. hek- wielers, d.w.z. raderbooten met één, aan de achterzijde (het „hek") geplaatst scheprad. Deze booten hebben zeer weinig diepgang en het rad is door deze plaatsing betrekkelijk beveiligd tegen onklaar worden door aanraking met in de rivier drijvende voorwerpen. Over die voorwerpen toch moet men niet licht denken, daar na zwaren regen soms tal van boomstammen en zelfs afgescheurde oeverstukken als drijvende eilandjes worden meegevoerd. Belangrijker dan de rivierlijnen zijn verder de, eerst in latere jaren ingestelde lijnen op Australië en Azië, t.w. een maandelijksche vaart van Singapore langs Java's Noordkust en Makassar naar de N. en O. kust van Australië tot Melbourne, een maandelijksche vracht- dienst JavaBangkok (Siam), een 14- daagsche dienst Deli-Hongkong-Swatow- Amoy (China) en een zelfde dienst Deli-Rangoon (Eng. Achter-Indië). Men zal begrijpen, dat voor zulk een uitgebreiden dienst heel wat schepen noodig zijn, doch de meeste lezers zullen niet vermoeden, dat hiervoor een vloot in de vaart is van 100 zeeschepen en 5 hekwielers. De zee-vloot omvat 61 passagiers- en 39 vrachtschepen Van beide soorten meet het grootste schip ongeveer 6000 bruto-tonnen, ter wijl de geheele vloot 180.000 ton meet. Het grootste passagiersschip kan 170 le en 2e kl. reizigers opnemen, benevens ruim 1900 dekpassagiers. In aanbouw zijn thans nog 11 schepen. Ik wil nog eenige cijfers laten voigen, betrekking hebbende op het jaar 1923: afgelegd aantal zeemijlen 3.5 millioen, d.w.z. ongeveer 160 X den aardomtrek; vervoerde lading 3 millioen ton passa giers 725.0001 Het aantal Europeesche opvarenden, (schepelingen) 988. Van 19091923 werden voor de K. P. M. gebouwd 61 schepen, waarvan 60 op Nederl. werven. De kosten hiervan bedroegen rond 51.5 millioen guldens, die dus bijna geheel het moederland ten goede kwamen. Wij kunnen hier de geschiedenis van de K. P. M. die na de Kon. Petro- leum-Mij. het grootste in Indië werkende lichaam is niet uitvoerig bespreken, doch bepalen ons tot het volgende In 1850 voer in Indië, behalve de gouvernements-schoeners en kruisbooten slechts één particulier stoomschip. In dat jaar kwam een overeenkomst tot stand met een ingezetene, die tot eind 1865 bestendigd bleef, waarbij deze zich verplichtte verschillende lijnen te bevaren, waarvoor het gouvernement een subsidie betaalde. Na een aanbesteding werd begin 1866 de vaart toevertrouwd aan de Ned. Ind. Stoomvaart Mij., die, ondanks den Hol- landschen naam, feitelijk een Engelsche onderneming was met zetel te Londen. Ware Engeland toenmaals in oorlog gekomen, dan was vermoedelijk de ge heele vloot dier onderneming uit Indië teruggetrokken. Dit was een groot gevaar en daar er ook andere klachten bestonden, gingen gezaghebbende stemmen in Nederland op om dit bedrijf in eigen handen te brengen. Dit leidde in 1888 eindelijk tot oprichting van een Maatschappij, die door samenwerking van de Stoomv. Mij. Nederland en de Rotterd. Lloyd was opgezet en waaraan bij een wet de vaart in Indië werd gewaarborgd, met uitsluiting van de N. I. Stoomv. Mij. Zoo ontstond de K. P. M., die echter eerst I Jan. 1891 de vaart zou openen. Begonnen met een kapitaal van 6 millioen gulden en een vloot van 27 schepen, werkt zij nu met 30 millioen gulden en ruim 100 vaartuigen 1 Doch ook aan land heeft zij waardevolle bezittingen. Een prachtig kantoorgebouw verrees voor enkele jaren aan het Koningsplein te Weltevreden, fn 85 plaatsen heeft zij agentschappen, waarvan 57 met eigen kantoren. In de groote overscheephavens, Tand jong Priok, Soerabaija en Makassar heeft zij groote terreinen en pakhuizen in huur of in eigendom. Te Priok staan 2 residu-tanks, een electrische herstel lingswerkplaats (1500 werklieden), een sloepenhelling, waschinrichting, slagerij met vries-inrichting, bakkerij enz. Aan de Berauw-rivier (Oost-Borneo) ontgint de K. P. M. eigen kolen-mijnenop verschillende plaatsen heelt zij eigen prauwenveeren (waarover later). Ten behoeve van het personeel ver melden wij een cursus voor verdere opleiding van stuurlieden en machinisten, een eigen ziekenhuis met 160 bedden en een logeergcbouw voor studeerenden en aan den wal vertoevend personeel voor 116 gasten, een en ander gevestigd te Weltevreden. De voorwaarden, waaronder de K. P. M. werkt, zijn sedert haar oprichting eenige malen gewijzigd en ten vorigen jare is dit opnieuw geschied bij verlen ging der overeenkomst met hel gouver nement. De maatschappij is verplicht om een zeker aantal lijnen, in overleg met de regeering vastgesteld, te bevaren. Verder kan het gouvernement in gevallen van nood schepen met personeel inhuren. Dit is in het verleden o.a. geschied ten behoeve van de Lombok-expeditie in KASSIERS ONDERGHONDSCHE I3RAND-INBRAAK.VRIJE KLUIS KERKSTRAAT 20 W. D. BOS TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 1894 en in 1896 ten behoeve van den Atjeh-krijg. De K. P. M. vervoert de post en ontvangt hiervoor betaling en heeft verder als eenig rechthebbende het vervoer van lands-reizigers en goederen, terwijl het gouvernement geen particuliere rei zigers zal vervoeren met zijn eigen vaartuigen. De maatschappij, die bij de oprichting subsidie genoot, krijgt deze reeds lang niet meer, doch ontvangt slechts betaling voor bewezen diensten. Bij opening van de Australische lijn kreeg zij als voor schot een subsidie, doch deze voorschot ten zijn reeds geheel terugbetaald uit de winsten ook op deze lijn gemaakt. Het gaat de Maatschappij goed, hoewel geen overdreven winsten worden gemaakt. Over 35 jaren werd aan aan deelhouders een gemiddelde uitkeering betaald van 8.28 Per Jaar- Gedurende de laatste 15 jaren beliep die uitkeering bij het telkens vergroote kapitaal een totaalsom van 27 millioen gulden, terwijl aan den staat in dien tijd ten deel viel aan belastingen enz. 16.3 millioen. Aan personeel werd in die 15 jaren uitbetaald met inbegrip van pensioenen 130 millioen gulden. Men ziet hoe deze krachtige onder neming niet alleen aandeelhouders, maar ook den staat en vooral heel wat werk nemers ten goede komtl Nog één zaak moeten wij even aan stippen, n.1. dat de maatschappij meer dere lijnen bevaart, waarop verlies geleden wordt, maar die uitsluitend bevaren worden in het algemeen belang en om ook afgelegen streeken tot meerdere bloei en ontwikkeling te brengen. W. D. 8 WORDT U GOEDKOOP EN NETJES VERHUISD 8 STEENHOFSTRAAT 57 TEL. 69 GEMEENTERAAD VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 28 Mei 1926, 's avonds half acht. (Vervolg) 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aanvaarden van eene garantie aan de Gemeente Zeist in ver band met de Gasvoorziening van een deel van Soesterberg. Het voorstel luidde als volgt Wij deelen U mede, dat ons gebleken is, dat te Soesterberg aan de Banning- straat en aan de Amersfoortschestraat vanaf „Ons Belang" tot de grens Amersfoort, ook een toenemende be hoefte wordt gevoeld aan gas, voor namelijk voor verwarmingsdoeleinden. Aangezien volgens de met de ge meente Zeist gesloten overeenkomst betreffende gaslevering in bovenge noemde weggedeelten geen hoofdleidin gen worden aangelegd, tenzij de ge meente Soest deze uitbreiding wenscht en volgens art. 4 dier overeenkomst voor elke f 100.door Zeist geraamde aanlegkosten der betreffende uitbreiding een jaarlijksch verbruik van 900 M:1 betaald gas garandeert in dien zin dat Soest zich verbindt voor eiken aan dit aantal ontbrekende Ms aan Zeist jaarlijks 1V2 cent uit te betalen binnen 2 maanden na de verbruiksopgave door Zeist, hebben wij den Directeur van het Gas bedrijf te Zeist verzocht een onderzoek in te stellen naar het vermoedelijk gas verbruik aan die weggedeelten. Het resultaat van het door dien Directeur ingesteld onderzoek is mede gedeeld in zijn hierbij gevoegd schrijven van 1 Mei j.l. No. 2327, waaruit blijkt dat indien de gemeente Soest de boven bedoelde garantie aanvaardt, de eerste jaren naar schatting een bedrag van f 225.voor de Banningstraat en f625.voor de Amersfoortschestraat, alzoo in totaal naar schatting een bedrag van f 1050.per jaar voor rekening dezer gemeente komt. Bij toenemende bebouwing en aansluiting zullen deze bedragen natuurlijk minder worden. Waar U voorstellen zullen bereiken om voor Soest een gasbedrijf op te richten, waaraan ook in de eerstvolgende jaren risico's zijn verbonden en waarin Soesterberg ook zal moeten bijdragen, wil het ons uit billijkheidsoogpunt wenschelijk voorkomen, dat thans ten behoeve van Soesterberg de gashoofd- leidingen in meergenoemde weggedeel ten worden aangelegd en dat alzoo in verband daarmede de bovenvermelde garantie wordt aanvaard. Wij stellen U derhalve voor dien overeenkomstig te besluiten, en de hieruit voortvloeiende uitgaaf te zijner tijd te regelen bij suppletoire begrooting. De heer De Koning herinnert aan de afscheidingsplannen. Spr. gelooft wel, dat van een en ander niets zal komen, maar zoolang niets definitiefs bekend is, wil Spr. dit punt maar aanhouden. De Voorzitter zegt dat Soesterberg nog steeds een deel van Soest is, mede draagt in de belasting, dus even zoo zeer recht heeft op onze zorg dan de andere deelen der gemeente. De heer Scheffer ontroert over deze gunstige uitlating over Soesterberg en dankt den Voorzitter. Spr. gelooft ook dat de afscheiding zoo'n vaart niet zal nemen, want te Zeist zullen de belastingen in verband met den bouw van een nieuw ziekenhuis wel stijgen. De heer Hilhorst grijpt de gelegenheid aan den raad er op te wijzen, dat zij ook over andere groepen zoo consequent zullen denken. Spr. bedoelt die groepen, die aan wegen zitten waaraan haast niets gedaan wordt, maar die ook in de kosten van aanleg en onderhoud der bevoorrechte wegen bij te dragen hebben. De heer Foeken noemt het zelfs een zeer sympathiek voorstel. Soesterberg levert Soest een aardige rente op, Spr. noemt een bedrag van f 12000.— 's jaars, door indertijd aldaar verkochte terreinen. Het voorstel wordt unaniem aange nomen. Rondvraag De heer Endendijk vraagt om aandacht voor de Wieksloot, de weg is goed, maar de bodem deugt niet. Weth. v. Elten zal ondanks de be perkte middelen het mogelijke doen ten behoeve van dezen weg. De heer Hilhorst vraagt naar het uitbreidingsplan. De heer v. d. Breemer wijst op de mooie wandelpaden aan den Soester- bergschestraat die door ruiters vernield worden. De vergadering wordt gesloten. Burgerlijke Stand GEBOREN: Maria Antonia Martina, d. v. J. M. Janssen en W. v. Marwijk Jacobus, z. v. H. Hooft en H. Kok Hendrika Johanna, d. v. ONDERTROUWDTh. H. de Moor en T. G. Meerding T. J. H. Werk hoven en H. Tietge. OVERLEDENJohannes Jacobus Staal, 82 jr. Aukje Brinkman, 34 jr. Aalbertus v. Gelderen, 83 jr. VESTIGING VAN 27 MEI—9 JUNI 1926. T. v. Lubek m. gez., v. A'dam, Schriks- laan 49 J. B. Eerland, v. R'dam, Birkstr. 12 cc C. A. de Vries, van Kattendijke. Vredehofstr. 21 S. Buiten huis, v. Baarn, Hartweg 6a R. Stik- voort, v. Utrecht, Amersf.str. 65 G. J. A. Derie, v. Hoorn, Talmalaan 5 F. L. Geijs, v. Baarn, Utr.weg 4 C. A. Vermeulen m. gez., v. A'dam, Beetzl. 37 F. J. Wortelboer, v. R'dam, Soes- terb.str. 42 J. P. Jaspers m. gez. v. Baarn, Beukenlaan 1 C. S. Vermeulen, v. Maasbree, Beetzl. 37 Paula Brenne, v. Dusseldorf, Spoorstr. 32 A. M. Boksebeld, v. A'foort, Steenhofstr. 46 J. Steussy, v. Utrecht, Casino L. V. A. - J. Th. G. Coljee, v. Zeist, Sinnema- plein 7 H. Tietge, v. A'dam, Veen- huizerstr. 80 P. Talens, v. Assen, Casino L.V.A. L. Seegers m. gez., v. Bussum, Kerkp. NZ. 11 M. Roos m. gez., v. A'dam, Kl. Engend.w. 46 T. Boersma, v. Zeist, Talmal. 14a W. H. lseger m. gez., v. Utrecht, Veen- huizerstr. 45 A. Smid, v. Maarsseveen, B. Grothestr. 49 A. J. Beumers m. gez., v. Mannheim, Dijkhuisstr. 18 A. W. P. Visser m. gez., v. Utrecht, O. Utr.weg 15 A. v. Mastricht m. gez. v. R'dam, Birkstr. 18d J. L. B. Sertons, v. A'foort, Casino L.V.A. W. Lusten- houwer m. gez., v. Zuilen, Nieuwstr. 38 F. Walthuis m. gez., v. Enkhuizen, F. Huijckl. 4c H. J. Ruizendaal, v. Mook-Middelaar, Kostverl.w. 6 J. L. Plasman m. gez., v. Bergen op Zoom. Amersf.str. 19 A. B. de Vos m. gez., v. N. Amstel, de Beaufortl. 8 H. v. d. Brink, v. Baarn, v. Weedestr. 18 N. A. Piek m. gez., v. R'dam, Laanstr. 18d J. C. v. Wijk, v. Bemmel, Steen hofstr. 39 D. de Haar, v. Laren (N.H.), Bosstr. 25 J. R. Brügeman, v. Utrecht, Kerkp. Z.Z. 28 H. P. Snabel, van A'foort, Vredehofstr. 4.

De Soester | 1926 | | pagina 1