Inrichting n Gelaat st Co Mester Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt eiken Zaterdag. dern. Soest toringen n door IP9EÏI Algem. Begrafenis-Ondern. Soest Fa. STRIJKER Brandstoffen en Grint tke- en Platvoeten ER PRINS, Arts traat 7 ist-Baarn-Amsterdam Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. VENEMA E. VAN MEURS hervat Maandag 23 Aug hare Piano-, en Muziek- Theoretische Lessen Autogarage „MIDDELWIJK" NEDERL. 00ST-INDIË Door VAN DIJK'Sf MEUBEL-TRANSPORT 8 A. FUGERS - Kerkstraat 3 VAN DEN BERG Go. ALLE BANKZAKEN W. I). BOS TELEFOON 84 Kunst-Inrichting T. L. BLOK Belangrijke Prijsverminde ring op alle Kunst-Artikelen 1 WIERSMA, Tel. 86 Imalaan 17, Telefoon 118 >4, Telet. 226 land per trein en per auto. kistenmakerij Veldweg 4. Spoorstr. 4-6 EKKER tiek, Lumbago, Zenuwpijnen Asthma, Chron. Bronchitis, van 23 uur. No. 34 Veertiende «laargang Zaterdag 21 Aug. 1926 ide prijzen nomen met: t van Dr. Brümer, Aits te Gro- middel tegen zwaren, hardnek- >est en Bronchitis. Ook voor ;nschen het meest baatgevend. bronnen van Carlsbad. Tegen loedzuiverend, zacht laxeerend f 1.15. en Drogisten. :K TRECHT v. Dijk en v.d. Broek Tel. 37 (alleen v. Amsterdam) ;nstraat 10. Telef. 43919. 3405. en Transporten t. z. conc. prijzen ïd, Dijk v. d. Broek, Korteweg 2 op korten termijn Credieten n borgstelling NDEPOT 6 maanden vast 4 1 jaar vast 47S% E. HARTOG, Oalweg 4, Baarn De Directie: J. C. DE BEAUFORT N. C. DE RUIJTER Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Ad verteritten worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur SOESTER ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 ct. Eikeregel meer 15ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Directie: J. KOETS, Tel. 226 en J. Arend WIERSMA, Tel. 86 Eerste aanspreker W. VAN D1ERMEN, Talmalaan 17, Telefoon 118 Kantoor: Spoorstraat 24, Telef. 226 Vervoer van overledenen door geheel Nederland per trein en per auto. regeling voor crematie enz. Eigen kistenmakerij Veldweg 4. De trieste lijst der slachtoffers van het ellendigste wapen dat wij kennen den onderzeeër groeit en groeit. Het is opmerkelijk, dat dit ontzettende oor logstuig, zoo vreeselijke tol eischt van hen, die het hanteeren. Geen van de militaire en maritieme strijdmiddelen, welke de moderne strijdbare staat kent, wordt zoo dikwijls door rampen getroffen als juist de onderzeeboot. In oorlogs- of in vredestijd, bij storm of spiegelgladde zee, steeds vraagt zij óffers. Terwijl de vliegmachine, nog jonger product van menschelijk denken, de onberekenbare jeugd reeds achter zich heeft en zich ontwikkeld heeft tot een hoogst nuttig en betrouwbaar transportmiddel, strekt zich de reeks van droeve verhalen van geramde onderzeeërs en booten, die elkaar onder water aanvoeren of wel door een inwendige explosie naar den bodem der zee gingen of soms door onnaspeurlijke oorzaak zonken, om nooit meer boven te komen, onafgebroken uit door oorlogs- en vredesjaren. Al de wijsheid en kunde van een geheele ge neratie, die zich met bouw en verbetering der onderzeebooten bezig hield, schijnt niet toereikend te zijn om de bemanning dier monstrueuse agressieve wapenen ook maar een schijn van veiligheid te ver schaffen. Dit alles kwam ons in de gedachten, toen onlangs in Engeland al weer een onderzeeboot H 29 die met open luiken aan de oppervlakte voer zonder eenige zichtbare aanleiding kap- sijsde, zoodat het water naar binnen golfde en het vaartuig in enkele seconden zonk. Waarna de lijst der slachtoffers wederom met zes namen werd uitgebreid. In dit zelfde land verdween verleden jaar de M 1 met 68 man in de diepte, ten gevolge van een onbeteekende stoot van een passeerend schip, voor enkele maan den werd in Amerika tol betaald en gingen daar tientallen levens verloren, in 1921 zonk in Engeland de K 5 met 57 man. Schier eindeloos is de vreese lijke conduite-staat van de onderzee boot Een vloek schijnt er op den onderzeeër te rusten. Aan zijn dunne stalen wanden kleven, onafwischbaar, de gedachten van zijn geestelijke makers. Gedachten, die bezield zijn met een streven naar ver nietiging van leven en goed van een ongezienen vijand, op de afschuwelijkste vijand, op de afschuwelijkste manier, welke een in duistere banen geleid menschelijk denken kan concipieeren. En gelijk de boomerang tot zijn eigenaar terugkeert, zoo keert de uitgezonden onheilbrengende gedachte tot zijn schep per terug en deert hemzelf het meest. De gedachte, die achter onze daden staat, is het die de waarde van ons handelen bepaalt. En even zeker, als een goede, eerlijke daad, nooit anders dan goede gevolgen kan voortbrengen zoodat men rustig, zonder ook het minste voor de gevolgen te vreezen, elke daad die het geweten voorschrijft kan uitvoeren hoe moeilijk of ondoenlijk dat soms ook lijkt zoo zeker moeten we rekenen op de onafwendbaar slechte gevolgen van oncreuse daden. Nog heeft de roep om afschaffing, over de geheele wereld, van de onderzeeboot als zijnde een ongeoorloofd wapen, geen voldoenden weerklank gevonden. Zoo min als voor de absolute ontwapenings gedachte, schijnt het werelddenken voor dit voorstel rijp te zijn, al valt er voor uitgang te bespeuren. En ook hier zou al te groote overhaasting wellicht scha delijk, althans ondoeltreffend zijn. Immers het heeft geen doel, den menschen een bepaald wapen te ontnemen, wanneer de gedachte onder hen nog leeft, dat sommige zaken met kracht van wapenen moeten worden „berecht". Zoolang deze gedachte nog wordt gekoesterd, zal de materieele ontwapening niet afdoende zijn om de wereld vrede te verschaffen. Want aan de materieele ontwapening, moet de geestelijke voorafgaan, zooals aan de daad, immer de gedachte voor- Gedachten het zijn onze geestelijke kinderen. Voor onze kinderen zorgen we en waken we, opdat het goede en eerlijke menschen zullen worden. Zoo moeten we voor onze geestelijke kin deren, onze gedachten waken, opdat het goede en eerlijke gedachten zullen zijn. FLORIS C. Pijnlijke Voeten Stukgeloopen, Geblaard of Branderig, verzacht en geneest men met PI 'ROL KAMERKRONIEK Een groote figuur uit het parlementaire leven - Ver leden en heden - Het werk voor de Kamer hoopt zich op - Wat er voor Drente gedaan zal worden. Er zijn van die figuren op het terrein der binnenlandsche politiek, die door hun integriteit, hun bijzondere maat schappelijke verdiensten, hun onver moeid streven naar maatschappelijke opheffing en verbetering van belangrijke groepen der bevolking, hun eminenten burgerzin en groote offerbereidheid ten bate van het algemeen, zich een zeer aparte plaats in aller waardeering hebben verworven en bij alle partijen, zonder uitzondering zeer hoog aangeschreven stonden. Zulk een man, was dr. H. F. R. Hubrecht, die onlangs op ruim 80- jarigen leeftijd overleed. Elders heeft men zeer uitvoerig dezen begaafden en fijn voelenden mensch herdacht. Wij willen daarom slechts memoreeren, dat dr. Hubrecht, bij de zeer talrijke functies die hij in zijn werkzaam leven waarnam, in 1901 tot lid van de Tweede Kamer werd gekozen. Voorstander van een vrijzinnige handelspolitiek, verzette hij zich tegen het ontwerp-tariefwet. En waar hij in de kamer een bijzonder prestige genoot en allen aandachtig toeluisterden, als deze schaarsche spreker dus een scheuring onder de Katholieken. Wat dat beteekent, wijzen de naburige katholieke landen maar al te duidelijk aan. De bisschop kon zich dan ook niet begrijpen, dat een goed katholiek er zelfs maar aan denkt, aan die scheuring mee te werken. In tweede instantie gaf deze zelfs te kennen, dat de R.K. Volkspartij door haar scheuring straks verantwoordelijk zou zijn voor de gevolgen, als een verzwakte Kath. partij niet meer in staat zal zijn om krachtig de katholieke be langen te verdedigen. Aan duidelijkheid laat een en ander niets te wenschen over. Zoodat men in parlementaire kringen aanneemt, dat het laatste uur der R.K. Volkspartij welhaast geslagen zal hebben. Eindelijk nog eenige vragen aan den minister. Het Eerste Kamerlid P. Danz, die van den minister van Oorlog wilde weten, of hij wel wist, dat er bij de Hevea Rubberfabriek in Oosterbeek gasmaskers voor „Oorlog" worden ge maakt en dat de arbeiders daaraan 70 uur per week moeten werken. En waarom daar zoo'n haast bij is. Ja, dat is iets, waarover we wel eens iets meer zouden willen hooren. Alshet ten minste waar is. POLITICUS. F. C. KUIJPERSTRAAT 10a - TEL. 169 SPECIALITEIT IN DE FIJNE HEEREN-MODEARTIKELEN m DEPOT PALTHE "i het woord verkreeg, is het voornamelijk aan hem te danken geweest, dat destijds het ontwerp viel. Zeventien jaren nam hij een zetel in de Tweede Kamer in. Tot 1918, toen hij zich niet meer her kiesbaar stelde. Een klein bewijs voor zijn oprechten burgerzin Het zoo nuttige „Koloniaal instituut", dat op zijn initiatief tot stand kwam, ontving in benarde tijden, toen geld voorvoortzettng van het gebouw ontbrak, van een onbe kenden gever in totaal 1 1 V4 millioen Die anonymus was Hubrecht. En nu, bij zijn dood, heeft hij deze instelling een bedrag van f 1.500.000 gelegateerd. Vierentwintig karaat Een figuur uit het verleden. Nu het heden. Het werk voor onze dierbare Kamer hoopt zich van lieverlede op. Wetten en wetjes worden voorbereid en wachten de welhaast volledig uitge ruste Kamerleden reeds. De onderwijzers krijgen een beurt. Maar nu is het goed nieuws. Want één voorstel tot wijziging van de Lager Onderwijswet omvat een nieuwe regeling ten aanzien van de examens voor de Hooldakte L.O. Was tot nog toe de bepaling van kracht, dat een onderwijzer twee jaar als zoodanig werkzaam moest zijn geweest, voordat hij in de gelegenheid kon worden gesteld examen voor de hoofdacte te doen. thans zal deze bepaling aanmerkelijk verzacht worden en soepeler worden toegepast Dan is er een nieuwe wacht geldregeling voor het onderwijzend personeel bij het L.O. op komst. Drente zal binnenkort ook geholpen worden en het is te verwachten, dat de Kamer daarin ook een woordje mee te spreken krijgt, in verband met de vrij belangrijke eischen, die daarbij aan 's Lands schatkist zullen worden gesteld. Minister Kan, die een grondig onderzoek heett ingesteld naar den noodtoestand in Drente, is van meening, dat er nu eindelijk een eind aan moet komen. Maar voordat Drente land- en tuinbouw- provincie kan worden, moet de ontzet tende voorraad fabrieksturf, die te velde staat en die niet afgeleverd kan worden, omdat de lage verkoopsprijzen, de ver voerkosten niet eens dekken, weggewerkt worden. De eindelooze werkverschaffing is een lapmiddel en de minister wil, naast emigratie, ook en vooral zoo spoedig mogelijk de ontginning van vruchtbaren tuingrond bevorderen, door afvoer van de turf. Daartoe heeft hij zich een subsidie van een kwartje per kubieken meter afgevoerden fabrieksturf NIEUWERHOEKSTRAAT 2 Cond. f6.-, f4.50, f3.- per mnd. MUZIEK IN BRUIKLEEN gedacht, mits deze afgenomen wordt door bepaalde soorten fabrieken, die in den uitvoeringsmaatregel zijn genoemd o.a. de strokartonfabrieken. Zoo acht de minister en ook de commissie tot onderzoek naar de maatregelen voor het wegnemen der veenlaag het mogelijk de turf af te voeren. Natuurlijk zal tegen steken van nieuwe turf gewaakt worden. Het is dus geen cadeau in den blinde, vond minister Kan. Zal de R.K. Volkspartij verdwijnen Men zou geneigd zijn te zeggenja. Want in twee instanties heeft de bisschop van Haarlem, mgr. Callier, tot wien het bestuur van de R.K. Volkspartij (kieskring Noord-Holland) zich wendde, verklaard dat het ontoelaatbaar is, dat Roomsch- Katholieken zich organisceren in de R.K. Volkspartij. De R.K. Volkspartij staat buiten de Staatspartij en veroorzaakt Telef. No. 1 Torenstr. 7 VERHUUR-INR. VAN LUXE AUTO'S Publicatiën BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat blijkens aanschrijving van Heeren Gede puteerde Staten van Utrecht de in het najaar van 1926 te houden gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten, voor zooveel de provincie Utrecht betreft, op Donderdag 26 Augus tus a.s. te Utrecht, voor hengsten type tuigpaard, zullen worden gehouden. De Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in dit Gewest heeft bereids zitting gehouden tot het aannemen van inschrijvingen. De hengsten moeten op 26 Augustus a.s. des voormiddags ten 9 '/a ure aan wezig zijn op een terrein der Veld- Artillerie kazerne „Damlust" te Utrecht. Soest, 19 Augustus 1926. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. G. DEKETH. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest Gelet op het bepaalde bij de artt. 6 en 7 der Hinderwet brengen ter algemeene kennis: dat op de Secretarie der Gemeente ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van R. Bokma te Soest, Beukenlaan 34 om vergunning tot het oprichten van een slachtplaats, waarin een worstmakerij en rookkast, in het perceel Beukenlaan on genummerd, kadastraal bekend als Ge meente Soest Sectie G. No: 2555; dat op den 27 Augustus 1926, des voormiddags te 10 ure gelegenheid is om ten Gemeentehuize bezwaren tegen het oprichting dier inrichting in te bren gen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat niet tot even tueel beroep van de later op het verzoek te nemen beslissing gerechtigd zijn, die niet op de aangewezen plaats en het aangegeven uur in de vorengenoemde ingevolge artikel 7 der Hinderwet te houden zitting zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren MONDELING toe te lichten. Soest, den 13 Augustus 1926. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. G. DEKETH. sche kolen niet meer werden aangevoerd, de opbrengst tot 1/3 millioen ton per jaar wist op te drijven. De kolenlagen zijn hier zeer dik, zoodat 3 lagen te zamen 10-16 meter zwaar zijn. De totale voorraad wordt hier geschat op ruim 200 millioen ton. Voorloopig geschiedt de ontginning geheel door tunnelbouw, zonder putten, zoodat men een natuurlijke waterloozing heeft. In hoofdzaak wordt hier gewerkt met gestrafte, tot dwang arbeid veroordeelde, inlanders en ten deele ook met contract-koelies. De ont ginning is in Gouvernements handen. Reeds omstreeks 1858 wist men dat ook in de Palembangsche bovenlanden kolen waren, doch het duurde tot de oorlogsjaren eer men hier tot ontginning kwam. In 1915 werd een proef begonnen, waarbij men 3 kolenlagen vond, samen ongeveer 28 meter zwaar zijnde t Eenige jaren geleden schatte men den voorraad voorloopig op 150 millioen ton steenkool en 200 millioen ton bruinkool. De kolen dezer gouvemements-ontginning, dez.g. Boekit-Asam-kolen, geheel gewonnen door tunnelbouw, worden langs een daartoe aangelegden spoorweg afgevoerd naar de Palembangrivier. De kolen voldeden aanvankelijk bij de staatsspoor wegen goed, doch volgens latere berich ten moeten zij spoedig verpoederen, hetgeen leidde tot pogingen om ze tot briketten te verwerken. Het hiervoor noodige bindmiddel mist men in Indië en aanvoer daarvan brengt te groote kosten mee. Ik meen intusschen, dat dit vraagstuk nog in behandeling is. Ook op Java, Celebes en Nieuw- Guinea zijn kolen bekend, hoewel nog niet met ontginning op noemenswaardige schaal is begonnen. Aan de begrootingscijfers voor 1926 ontleen ik, dat men voor dit jaar de opbrengst van de gouvernements ont ginningen raamt op 700.000 ton uit de Ombilin-ontginning, 175.000 ton van Poeloe-Laoet, 325.000 ton uit de Boekit- Asam-mijn, dus 1.200.000 ton totaal, waarmee vrij wel de geheele Indische behoefte is te bevredigen. (Het Neder- 25. MIJNBOUW. (Steenkolen, Ijzer, enz.) Reeds ongeveer 75. jaren geleden had het Gouvernement een steenkolen- ontginning in Pengaron in Z.O. Borneo. Van 1848-'84 bedroeg de opbrengst echter slechts in totaal 300.000 ton en in laatstgenoemd jaar werd dan ook dit werk gestaakt. Er waren echter ook verschillende andere plaatsen langs de Oost-kust van dit eiland, waar kolen voorkwamen. Nabij Martapoera, bij Samarinda (in Koetei), bij Berau en bij Boelongan zijn ze bekend. In het Koeteische werkt de Oost-Borneo-Mij., bij Berau heeft de K.P.M. een eigen ontginning. Van belang zijn verder de afzettingen op Poeloe-Laoet, een eiland bij den Z.O. hoek van Borneo, waar aanvankelijk particulieren werkten, doch welke ont ginning in 1913 door het Gouvernement werd overgenomen en waar thans 5 mijnputten, elk 150 M. diep, in bedrijf zijn. Ook Sumatra heeft zijn kolen. Sedert 1892 worden zij gewonnen uit de Om- bilin-velden (boven Padang), waar men tijdens de oorlogsjaren, toen buitenland- 3 WORDT U GOEDKOOP EX NETJES VERHUISD STEENHOFSTRAAT 57 TEL. 6! landsche jaarverbruik, met veel grooter industrie en spoorwegnet en met zijn huisbrand, bedraagt ongeveer 10 millioen ton). Helaas schat men voor 1926 de winst op deze kolen op nagenoeg n u 1 en dit als gevolg van de thans geldende lage prijzen. Omtrent het algemeen voorkomen der kolen, wil ik nog even enkele gegevens vermelden, ontleend aan een beschouwing van den mijn-ingenieur Hövig in het Polytechn. Weekbl. De Ind. kolen behooren tot een be trekkelijk jong geologisch tijdperk. Volgens hun ouderdom zouden zij feitelijk slechts tot de bruinkolen gerekend kunnen worden, doch vermoedelijk door de verwarming, als gevolg van vulkani sche invloeden, zijn de afzettingen wat men noemt veredeld. Ook wijst deze deskundige op het groote aantal en op de merkwaardige dikte der Indische kolenlagen, zoodat men bij de Berau-ontginning niet minder dan 70 lagen heeft geteld, waarvan er thans 5 ontgonnen worden. Deze ont ginning, zooals gezegd, gedreven door de K.P.M., volgt de technisch meest ontwikkelde werkwijze. De totale Ind. kolenvoorraad wordt door ir. Hövig opgegeven als te bedragen 5 tot 6 milliard ton. Met de Borneo-kolen zijn thans proeven in behandeling om ze tot cokes te ver werken, proeven die wel is waar tot nu toe nog niet tot algeheele oplossing van dit vraagstuk hebben geleid, maar die, volgens sommige deskundigen, toch iets goeds beloven. Dit zou van belang zijn tot inleiding van een Indisch hoog- ovenbedrijf, waartoe ook de benoodigde ijzerertsen ruim voorhanden zijn. Ijzerertsen toch komen in Indië veel vuldig voor en de inlanders weten reeds sedert eeuwen met hun eenvoudige smeltwerken en smederijtjes hieruit goede wapens te vervaardigen. GAZELLE" RIJWIELEN In het begin dezer eeuw meenden particulieren tot een ontginning te kunnen overgaan van z.g. titaanijzerzand, voor komende op de Z. kust van Java, doch deze bedoelingen zijn niet verwezenlijkt. In dien tijd kwamen ook Japansche technici in ons gebied om onderzoekingen in te stellen naar de ijzerafzettingen, doch ik meen dat hun plannen afstuitten op de groote kosten van vervoer der ertsen naar hun land. Intusschen vond men op Celebes uitgestrekte velden met goed ontginbare verweerde ijzerertsen, die bovendien sterk nikkelhoudend waren, waardoor gerekend mocht worden op een betrek kelijk kostbare ijzer- en staalsoort. De K A. S8IE R JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 163 - SOEST ONDERGRONDSCUE BRAND-INBRAAKVRIJE KLUIS KERKSTRAAT 20 JULIANASTRAAT 7 ontginning, waarvoor groote waterkracht- werken zouden moeten worden aangelegd, vereischt een aanzienlijk kapitaal, wat in verband met de thans nog geboden zuinigheid, van overheidswege niet beschikbaar gesteld kon worden, waar door deze plannen voorloopig bleven rusten. Daar echter ook op Borneo thans goede ijzerertsafzettingen zijn gevonden en de kolen daar in de nabijheid aan wezig zijn, is het mogelijk, bij welslagen van de cokes-oven-proeven, hier een hoogovenbedrijf te stichten. Zoo mogen wij dus aannemen, dat binnen niet al te langen tijd ons over- zeesch gebied ook wat ijzer en staal betreft, zich onafhankelijk zal weten te maken van het buitenland en zelfs een overschot zal hebben, wat beschikbaar is voor uitvoer naar Australië of Japan. Hiermee zijn de voornaamste mijn- bouw-voortbrengselen zij het ook vluchtig afgehandeld en wij willen nu nog slechts enkele anderen kort vermelden, die öf reeds gewonnen worden, öf wellicht in de toekomst nog van belang kunnen worden. In een enkele tinertsafzetting is ook „wolframiet" aangetroffen. In vroegere eeuwen werd dit als een lastig bijmengsel beschouwd, doch later heeft men ook voor het metaal wolfram een nuttig afzetgebied gevonden en wel als middel om werktuigstaai te verbeteren en als grondstof voor de gloeidraden der electr. lampen, zoodat nu het wolframiet zorg vuldig wordt verzameld. Ook lood is wel mèt het tin aange troffen, doch dit gaf geen aanleiding tot ontginning. Op de O.-kust van Borneo echter heeft men omstreeks 1900 ijverig gewerkt, toen daar een loodader met hoog zilvergehalte door de bevolking was aangetoond. Het schijnt, dat die ader slechts zeer plaatselijk een ontgin bare afmeting had en dat men er toen niet in is geslaagd neven-aders te vinden, zoodat men ten slotte dit werk heeft gestaakt. Toch wijst ook dit op „moge lijkheden". Ook diamant komt in Z.O. Borneo voor en wordt daar reeds lang door de bevolking gedolven en zelfs geslepen. Daar werden o.a. een paar uiterst zeld zame zwarte diamanten gevonden, waar van de Sultan van Koetei er een, ter gelegenheid van Hare troonsbestijging, aan H.M. de Koningin ten geschenke aanbood. Wij zouden onder dit hoofd ook nog gewag mogen maken van zwavel- en jodium-winning, doch volstaan met het noemen dezer namen. Hebben wij thans alle mineralogische schatten van Indië vermeld Het is moeilijk dit met „ja" te beantwoorden, zoolang nog uitgestrekte gebieden nage noeg ondoorzocht zijn. Trouwens ook Java, waar wij wel overal speurden, brengt nog verrassingen, zooals onlangs het goud-voorkomen in deZuid-Preanger. Wie weet dus, wat de toekomst ons nog zal openbaren W. D. Wegens gevorderd Seizoen VREDEHOFSTR. 3a - Nieuwerhoek Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. M. d. R. Wilt U s.v.p. onderstaand berichtje in Uw Courant opnemen Maandagochtend werd alhier een hond overreden door een auto. Nadat het dier geruimen tijd bewuste loos had gelegen en blijkbaar stervende was, waarschuwde men „Dierenbescher ming". De dierenarts Dr. Daams was toen spoedig ter plaatse en droeg het dier naar een dichtbij gelegen schuurtje, waar het rustig behandeld kon worden. Thans wordt de hond, die door een dierenvriend (die hem echter niet be houden kan) goed verzorgd wordt, weer beter en men hoopt, dat spoedig de eigenaar zal komen opdagen. Komt geen eigenaar zich aanmelden, dan is er wellicht een hondenliefhebber, aan wien hij gaarne zal worden afgestaannatuur lijk niet om te gebruiken als trek- of kettinghond, doch als huisdier. Laat toch ieder lid worden van de Afd. Baarn e.o. van Dierenbescherming, die altijd dadelijk, waar het noodig is, hulp verleent. Burgerlijke Stand GEBORENGerardus Wouterus, z. v. G. v. Logtesteijn en C. A. Hilhorst Gerrit, z. v. C. Radstok en A. Wijnands Albertus, z. v. C. A. Boots en G. Schouten Johannes, z. v. L. v. 't Klooster en J. Sukel Gerardus Hendrikus, z. v. J. C. v. Agterveld en H. ElschoU GEHUWD Anthonie Olieman en Alijda Hermina Thonhauser Adrianus van den Berg en Annigje 't Lam. OVERLEDENAaltje v. Dorresteijn, 75 jr, weduwe v. Hendrik Grift Pieter Frederik Karei Hugo de Haas 37 jr, echtgen. v. Hendrika Kwant, eerder wedr. v. Wilhelmina M. Bauersch Haije Bouma, 4 jr. VESTIGING VAN 12—18 AUG. 1926. W. Krielen m. gez. Kostverl.w. 5, v. A'dam J. H. Marcelis, Verl. Postw. 43, v. den Haag H. J. Hengland, v. Weedestr. 43, v. Elburg H. L. Mor- purgo, le Heeserl. 5, v. Ankeveen J. C. Bom m. gez. Pr. Hendrikl. 13, v. Nieuwerkerk a.d. Ijssel B. j. Koopmans Kerkpad Z.Z. 34, v. A'dam Wed. F. v. Eijck m. gez. Soesterb.str. 65, v. A'frt L. L. J. Heugen, Kampweg 74, van A'foort C. ten Broek, Dijkhuisstr. 7, v. Hilversum G. G. Vogelaar, Koudeh. straat 15, v. A'dam G. Pot, Heuvelweg 16, v. Utrecht J. Kruijtzer m. gez. Steenhofstr. 71, v. Nijmegen M. Hut, Verl. H. Akkerweg, v. Utrecht C. F. v. Mill Jr. Nieuweweg 98, v. Gorcum Wed. W. Douma, de Genestetl. 3, v. A'dam. VERTREK 12—18 AUG. 1926. A. P. M. Cornet, Julianastr. 89, naar Alphen Rijn J. Bosman, Langstr. 52, n. Bunnik J. M. Cezijnsen, Rembr.l. 60, n. Bilthoven H. v. Diermen m. gez. Hilverscheweg 112, n. Hilversum B. J. v. Loenen, Anemoonstr. 25, n. A'foort M. Jansen, B 234, n. Dussen G. P. v. d. Kleijn, Geref. Burger- weesh. n. R'dam Wed. A. J. Abspoel n. Zwitserland Wed. J. B. Uiterwijk, Stationslaan 2, v. Harderwijk E. E. J. Rotteveel, Padangstr. 24, n. A'dam N. de Heer, Barneveld-Voorthuizen Am. straat 227 J. Wesseling, Ede M. C. Timmer, Sumatrast. 189, n. A'dam M. A. v. Bemmel, Gorinchem J. Mariens, p.a. C. H. Moree, n. Maurik J. Th. G. Coljee, Odijkerweg, 18, naar Zeist J. v. Vliet, Lanen 21, n. Har- lingen C. R. Brans, Hoevestraat 5, n. Rotterdam. Plaatselijk Nieuws. OPENLUCHTSPELEN „HET TEEKEN DES KRUISES" Het openluchtspel „In het Teeken des Kruises" alhier is Zondag en Woensdag een succes geworden. Alle zitplaatsen (800) waren bezet. Het stuk is evenals vorige keeren zeer goed gespeeld. De verschillende rollen werden op zeer verdienstelijke wijze vertolkt, getuige het telkens en telkens weer applaudisee- ren door de vele belangstellenden. Wegens enormen toeloop heeft de Commissie besloten nog drie extra voor stellingen te geven en wel Zondagmiddag 22 Aug. 's nam, 2 uur, Woensdag 25 Aug. 's nam. 2 uur en 's avonds 7 uur een afscheidsvoorstelling met toortslicht en gekleurde belichting. GEVONDEN VOORWERPEN. Op werkdagen, des voorm. tusschen 912 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Een rozenkrans, lederkinderportemon- naie, zwart lederenportemonnaie met veel inhoud, pet, armband bestaande uit drie strengen bloedkoralen, mantel, cein tuur, zilveren dameshorloge, een Va KG. gewicht, en twee belastingplaatjes. Aangeloopen twee honden en een bruine jonge hen. Te Soesterberg gevondeneen paar lederen handschoenen, regenjas, zwarte overjas en een kinder schortje. Aangeloopen een hond. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder hoopt Zaterdagmiddag de voorstelling bij te wonen van het „Teeken des Kruises". COLLECTE. Vanwege „Het Groene Kruis" zal op Zaterdag 28 Augustus a.s. in deze ge meente een collecte gehouden worden. MOND- EN KLAUWZEER De gevallen van mond- en klauwzeer onder het vee nemen in deze gemeente steeds toe. Herhaaldelijk komen weder nieuwe aangiften bij het Gemeentebestuur in. Thans heeft zich weder een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan onder het vee van de landbouwers P. v. H. en L. J. K.

De Soester | 1926 | | pagina 1