Dr. DE VOS Piano leerares Meisjes KE. van lfleur>s, Begeleiding er verwacht, enover twee jaar ligt het heele grondbedrijf op z'n je weet wellet is op of Brandnetel'* voorspel ling niet uitkomt. Tot de volgende week hoor BRANDNETEL. Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid en Handen en Gelaat, dan 30-60-90 ct. PUROL Plaatselijk Nieuws. BENOEMD Onze plaatsgenoot de heer M. E- Keizer, volontair bij de politie te Hil versum, is dezer dagen benoemd lot Adjunct-Inspecteur van politie te Deventer Voorzeker een mooie promotie en een felicitatie waard. UITVOERING „APOLLO" Naar w.j vernemen hoopt de M.tn- nenzangvereeniging „Apollo" alhier op Donderdag 3 Fcbr. a.s. haar uitvoering te geven in Gebouw „Religie en Kunst" aan de Rembrandtlaan. Meerdere bijzonderheden in een vol gend nummer. RAADSVERGADERING Maandag 10 Jan. j.l. kwam de raad dezer gemeente in een spoedeischende vergadering bijeen ter behandeling van een voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een geldleening, groot f400.000 tegen 3 pCt. 's jaars, tot 1 Mei 1927. Verslag in een volgend nummer. LEZING. Dinsdag 18 Januari a.s. 's avonds half acht, zal in de Rembrandtzaal Dr. B. Wielinga uit Amsterdameen lezinghouden over „Het geestelijk lied in Nederland". LEZING Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de zeer belangrijke lezing op a.s. Vrijdag overChristendom en BuJdhisme, welke gehouden zal worden door Ds. H. G. v. Wijngaarden, de bekenden voorganger van de Vrije Gemeente te Amsterdam. Het Bestuur van de Ver. v. Vrijz. Godsd. wenschf, door den toegangsprijs uiterst laag te stellen, het ieder belang stellende mogelijk te maken, deze lezing bij te wonen en rekent dan ook op een geheel gevulde zaal. Men zie de advertentie. Muziek-theorie, Compositie, Muziekgeschiedenis Condities f6.—, f4.50, f3.— per maand. Muziek in bruikleen. Spreekuur: 's Zaterdags van 1-2 N1EUWERHOEKSTRAAT 2. KEGELEN Te Soesterberg heeft men dezer dagen een Kegelclub opgericht onder den naam „De Eerste Soesterbergsche Ke gelclub". Als bestuursleden zijn gekozen de heeren Grootewal, voorzitter, Wiers- ma, secretaris en v. d. Griendt, baan commissaris. De kegelzaal in Hotel ,,'t Zwaantje", speciaal daarvoor gebouwd, zal tegen het einde dezer maand gereed zijn en biedt plaats voor 500 personen. We wenschen Soesterberg geluk met dezen aanwinst. THEOSOFISCHE VEREENIGING Centrum SoestSoestdijk Maandag 10 Jan. j.l. hield Mevrouw A. v. d. MeulenHibma in gebouw „Religie en Kunst" een openbare voor dracht met als onderwerp „de Berg rede". Zij begon met eenige bladzijden voor te lezen uit een der werken van Dr. Annie Besanf. Het leven, of beter gezegd de vele levens, welke de mensch noodig heeft om „volmaakt te worden gelijk de Vader in den hemel volmaakt is", kunnen we beschouwen als een hoogen berg, waarvan de top is het Goddelijk leven, 's menschen eenen oorsprong. De menschelijke ziel moet eerst den langen weg van dien top naar de voet van dien berg afleggen, dit is de inwikkeling van de Geest in de Stof of de weg van Involutie, om daarna op te stijgen langs het moeilijke smalle pad omhoog, dit is de weg van Evolu tie. De zaligsprekingen, welke we in den bijbel vinden, zijn ons gegeven om den moeizamen Pelgrim op zijn tocht den weg te wijzen en te steunen. Hierop dieper in te gaan, zou ons te ver voeren. De Spreekster heeft ons veel it ooie momenten gegeven. L.V. AANGEHOUDEN De politie hield deze week 2 jongens van 9 en 10 jaar aan, die de ouderlijke woning te Amsterdam hadden verlaten. Door haar goede zorgen zijn de kna pen weder daarheen teruggebracht. BENOEMING Wegens ziekteverlof gedurende twee maanden van den heer Horvers, is in diens plaats tot tijdelijk onderwijzer aan 3e St. Bonifaciusschool alhier benoemd de heer P. J. A. Teunissen uit Haarzuilen. GEVONDEN VOORWERPEN. Op werkdagen, des voorm. tusschen 912 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Een schakel armband, een mondhar monica, een zwart lederen portemonnaie, twee rijwielbelastingmerken 1927, huis of kastsleulel. Aangevlogen een postduif. Aangeloo- pen een hond en een krielhaantje. CONCERT De Soesler Harmonie Patiëntia Vincit Omnia" zal op Woensdag 26 Januari a.s. een Concert geven in de Rembrandt zaal alhier. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. CORRESPONDENTIE Wegens overvloed van copy en plaatsgebrek moesten tot onzen spijt wederom enkele ingezonden stukken en berichten tot een vol gend nummer blijven overstaan. GEMEENTERAAD VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 28 December 1926, 's midd. 2 u. Vervolg Avondzitting De heer Van Eek wijst bij hoofdstuk Onderwijs er op, dat het bij de tegen woordige regeling voor veel menschen groote bezwaren heeft de schoolgelden in eens te voldoen. Spr. verzoekt het daarheen te leiden de menschen de gelegenheid open te stellen, in termijnen te kunnen betalen. De heer Besselsen zegt in verband met deze klacht dat hij reeds eerder een gemeentelijken belasting ophaal- en stortingsdienst bepleitte. Mevr. Droste informeert of de ge meentelijke verloskundige hare inkoms ten boven de f 800.—aan de gemeente moet afstaan. Weth. v. d. Berg antwoordt ont kennend. De bedoeling is na te gaan tot welken pensioen grondslag voor haar te komen. De heer Besselsen is ook zoo iets ter oore gekomen. Weth. v. d. Berg acht dit een weinig apocrief, daar hij veel met deze dame in aanraking komt (vreugde bij de raadsleden) en nooit iets hieromtrent van haar hoorde. De heer Endendijk wil in de notulen opgenomen zien, wat geschieden zal, dat bepaald wordt dat aan den nieuw te benoemen ambtenaar van den Bur gelijken Stand in geval hij in de eerste zeven jaren volgende op zijne benoeming gepensionneerd wordt, hem een inkomen wordt gegarandeerd gelijk aan het pensioen dat hij zou genieten, wanneer zijn pensioensgrondslag ware vastge steld op f3100. De heer Endendijk wil tevens voor den conciërge een costuuin hebben, ook al als decor voor het gemeentehuis. Weth. v. d. Berg antwoordt dat hier tegen wel bezwaren zullen zijn men zal er den draak mede steken. Bij Ged. Staten en hoogere instellingen zijn er ook geen costuums voor heeren con ciërges. Weth. v. Elten meent, dat het waar- digheidsteeken hetwelk de conciërge heeft voldoende is. Ook zal de con ciërge wel zorgen in het zwart te zijn bij plechtige gelegenheden, en dat staat ook netjes, zegt Spr. De heer Endendijk zal bij zoo weinig succes van zijn wensch geen voorstel maken en vestigt vervolgens de aan dacht op post 190, waarvan in het rapport der fin. comm. het volgende zegtTijdens het onderzoek der be grooting deed de Voorzitter voorlezing van een voorstel van B. en W. tot intrekking van den post ad f 100. als toelage voor diploma „Mercurius". Spr. merkt op, dat hieraan een eigen aardige geschiedenis is verbonden, waardoor een ambtenaar een blaam opgelegd wordt. Dit subsidie was hem reeds tweemaal uitbetaald en nu eerst bemerkt men dat slechts voor diploma „Gemeentebelangen" een salarisver- hooging van f 100.wordt toegekend. Daar genoemde aipbtenaar op de af- deeling Comptabiliteit werkzaam is, dus ook met het uitschrijven der man daten is belast hadden B. en W. een onaangenamen indruk over deze historie gekregen. Toch is hier volgens Spr. niets vreemd in, daar de vorige Bur gemeester toezegging had gedaan en de ambtenaar overtuigd was van een goed resultaat dier bespreking. Spr. stelt voor het subsidie te geven. Weth. v. d. Bergdie bespreking heeft dan altijd zonder Wethouder plaats gehad. Mr. v. Doornedat noemen ze particulier initiatief. De heer Endendijk vindt deze zaak allerergst voor den ambtenaar en zegt dat juist om hem te rehabiliteeren de raad verplicht is dit subsidie uit te keeren, in afwachting van de nadere salarisregeling. Mr. v. Doorne vraagt of in de notulen niets te vinden is over dit subsidie. De Voorzitter zegt dat alleen voor diploma „Gemeentebelangen" subsidie wordt bepaald. De heer De Koning ziet de zaak iets anders in. De betrokken ambtenaar zit op die afdeeling, waar juist deze zaken onder de oogen komen en mis schien heeft hij het mandaat zelve wel geschreven. Als 't nu blijkt dat hij geen recht op dit bedrag heeft moet niet alleen deze post geschrapt, maar zou hij ook het vroegere ontvangene terug moeten betalen. Maar de ambte naar heeft reeds 2 maal dit subsidie genoten zonder dat van welke zijde ook aanmerking is gekomen, terwijl hem ook een belofte werd gedaan. Nu weet een ambtenaar dat een belofte nooit geven kan beteekent, tenzij uit eigen portemonnaie misschien, maar het bedrag werd gevoteerd. Aan wien dus de schuld. Spr. stelt voor den ambtenaar dit jaar het bedrag alsnog te schenken. De heer Foeken is het volkomen eens met den heer De Koning. De belofte kwam van het hoofd der ge meente en het valt daarom te veront schuldigen dat de ambtenaar meende dat de zaak in orde kwam. Spr. wil de man niet de dupe laten worden. Bij de nieuwe regeling hoopt Spr. dat subsidie voor diploma's worden afge schaft. De beide Wethouders zijn niet zeer te spreken over deze kwestie en over de waarde die gehecht wordt aan de belofte van den vorigen burgemeester. Als dit zoo zou blijven, kunnen de Wethouders wel naar huis gaan. De Wethouders waken zooveel mogelijk er voor geen mandaten te teekenen, niet tot hun ressort behoorende. Toch komt het wel eens voor dat hiervan afgeweken moet worden. Bij zulk een gelegenheid werd Weth. v. Elten dit mandaat voor gelegd, die te goeder trouw teekende. Alles kunnen de Wethouders niet controleeren, zij moeten afgaan op de hoofd- en andere ambtenaren. Nog veel en lang wordt over deze minder verkwikkelijke geschiedenis gesproken, totdat de Wethouders met het voorstel komen dat aangezien bedoelde ambtenaar geen recht heeft op dit subsidie, teruggave moet ge schieden, met terugwerkende kracht welk voorstel zij later weder terug nemen. Het voorstel van B. en W. om dezen post van f 100.— te schrappen komt thans in stemming. Het voorstel wordt verworpen met 7 tegen 6. Voor stemden de heeren De Koning, v. d. Berg, Mr. v. Doorne, Mevr. Droste, Besselsen en v. Elten. De ambtenaar krijgt voor 1927 alsnog dit bedragvoormoed, beleid en trouw volgens Weth. v. Elten. De heer De Koning informeert bij post 195: „tijdelijke benoeming eener typiste", of deze aanspraak kan maken, indien tot een vaste benoeming wordt overgegaan. De Voorzitter zegt van neen. Uit vrije keus zal dan benoemd worden. Bij post aankoop van meubelen ad f 700.roept de heer De Koning om een geschilderd portret van H.M. de Koningin in de raadszaal. Zelfs in meer roziger raadzalen vindt men een portret van het staatshoofd. De heer Besselsen vindt het best. De heer De Koning gelooft, dat een der Soester Kunstschilders wel voor een civielen prijs een portret wil schilderen. Weth. v. EltenKunstschilders zijn anders duur. Mr. v. Doorne verzet zich tegen den post ad f 350.voor aanschaffing van een schrijfmachine. Er zijn wel goede tweede hands machines te krijgen, volgens Spr. Weth. v. Elten is niet voor tweede hands machines. De heer Endendijk bepleit in verband met het voorstel van B. e.n W. om geen telefoonabonnement meer te ver goeden aan den Secretaris, directeur van het grondbedrijf en directeur van Publ. werken, juist de bestendiging ervan, als zijnde ook ten gerieve van de raadsleden. Verder verzoekt Spr. „Hees" te verbinden. Weth. v. Elten voelt niet veel voor bestendiging van den ouden toestand. Als de ambtenaren thuis zijn, zijn ze niet meer in dienst en moeten zij niet lastig gevallen kunnen worden. De heer Scheffer bewijst echter, dat een telefonische verbinding met den directeur van het grondbedrijf na dienst tijd tot verkoop van grond leidde. De Voorzitter meent dat de telefoon voor 99 voor huishoudelijke aange legenheden wordt gebruikt. Weth. v. d. Berg betwijfelt 't, of de raadsleden die geen telefoon hebben, wel naar den eersten den besten kruidenier of bakker loopen om deze ambtenaren per telefoon inlichtingen te vragen. Omtrent de verbinding „Hees" wordt opgemerkt dat het beter is te wachten totdat de nieuwe politieformatie in toepassing is gebracht, daar waarschijn lijk aldaar een politiepost zal worden gecrëeerd. Het voorstel Endendijk om genoemde ambtenaren in het vrije bezit te laten wordt daarop verworpen. Voor stemden de heeren Hilhorst, Scheffer, Legemaat, Endendijk en Foeken. De heer De Koning ziet f1500. staan voor het uitbreidingsplan. Spr. meende, dat dit er nu was. Weth. v. Elten merkt op, dat deze post is voor de detail teekeningen. Mr. v. Doorne vindt de post ad f 40.vergoeding rijwiel Secretarie ambtenaar hulpsecretarie Soesterberg rijkelijk hoog. Weth. v. EltenMen kan de man toch niet laten loopen. In behandeling komt hoofdstuk Openbare Veiligheid en in verband daarmede het bekende voorstel van den Burgemeester, omtrent de politie formatie, wat gedurende 3 jaar f5000.- per jaar, derhalve na 3 jaar f15000.— verhooging der uitgaven zal mede brengen. Enkele leden opperen wel eenige bezwaren en geven middelen aan de hand, die echter door den Voorzitter lapmiddelen worden genoemd Uitbreiding met een paar man heeft geen zin. De gemeente is veel te uit gestrekt voor het kleine korps. Gerekend moet worden 1 man op 800 k 900 zielen. De heer De Koning weet echter den raad geheel te overtuigen, dat reorga nisatie en uitbreiding van het korps noodzakelijk is. Van onze agenten mag niet langer een diensttijd gevergd worden welken nu van hen geëischt wordt. Ook eischt het gemeentebelang meerdere vaste posten. Op deze wijze gaat de Spr. door. De heer Endendijk, die eerst ook tegenstander was, is na de zaak over dacht te hebben bekeerd en sluit zich bij den heer De Koning aan. De Voorzitter dankt den heer De Koning voor zijn pleidooi. Ernstige tegenstand ondervindt het voorstel niet. Zij die er tegen zijn, zijn dit niet zoo zeer omdat zij niet over tuigd zijn van de noodzakelijkheid eener uitbreiding, dan wel uit bezuinigings maatregel. Het voorstel komt in stemming en wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Hilhorst, Scheffer, Legemaat, Besselsen en v. d. Breemer. Later hoort de raad dus meer van deze reorganisatie en uitbreiding. De Straatverlichting behoort mede tot de zorg der heeren. Post 252 Straatverlichting In het rapport lezen wij bij dezen posthet is de commissie gebleken, dat het voornemen van B. en W. bestaat boven het aantal lampen berekend naar 370 nog 100 overhangende lampen te doen aanbrengen. Eendergelijketoename van lichtpunten acht de commissie te veel, weshalve wordt voorgesteld in 1927 aan B. en W. een crediel toe te kennen van f 1500.ten einde naar eigen goedvinden de straatverlichting te wijzigen of uit te breiden. Weth. v. Elten wees er nog op dat als de raad niet wat meewerkte, hij niet langer de verantwoordelijkheid op zich kan nemen. Als er geen verlichting is, zegt Spr., krijg ik de schuld, maar ik heb geen spie. Algemeen is men van oordeel, dat uitbreiding en ver betering der straatverlichting eiscli is. Van alle zijde wordt dit vraagstuk besproken. Ten slotte wordteen voorstel van Weth. v. Elten aangenomen die na eerst berekend te hebben f3500. noodig te hebben, ten slotte genoegen neemt met f2500.— voor betere ver lichting, alhoewel ook de Voorzitter verklaarde, dat gemeenten als Soest bijna niet te verlichten zijn. Tegen stemden de heeren Hilhorst, Scheffer en Endendijk, die meenden dat 't voorloopig met wat minder kon. De heer Scheffer en Hilhorst bespreken den Keuringsdienst en wenschen den slager bij den Keuringsdienst opgenomen te zien onder het gemeentelijk personeel. De heer Besselsen hoopt, dat de a.s. salarisregeling ook voor dezen man een gezonde oplossing zal geven. De heer v. Eek betreurt het gemis van een post „Bad- en Zweminrichting". Spr. vraagt of niet een Pro Memorie- post in uitzicht kan worden gesteld. Mevr. Droste spreekt in gelijken geest. De Voorzitter antwoordt, dat als er maar geld was dan zouden B. en W. wel scheutiger zijn, zelfs voor andere inrichtingen. De heer De Koning verwacht ook wel iets van een pro memoriepost. De heer Besselsen daarentegen niet. Reeds vroeger kwam zulk een post voor. Er kwam echter niets. De Voorzitter merkt geruststellend op, dat een en ander onder de aandacht blijft van B. en W. Post 305 Onderhoud straten en pleinen ontgaat niet de aandacht. De heer Hilhorst wijst er op dat in een vorige vergadering het bedrag met f4600.— werd verhoogd met het oog op werkverschaffing. Spr. wil ervan nu een gedeelte intrekken nu de tijd weer aanbreekt, dat de menschen elders werk kunnen vinden. De heer v. Eek denkt er anders over. In het begin van het jaar kan het weer wel weer omslaan. Gaan we nu dit bedrag aftrekken dan komen de men schen bij de armbesturen terecht. De heer Besselsen meent ook dat het nog niet zoo zeker is dat post werkverschaffing niet noodig zal zijn. Als er een event. overschot is, dan kan dit bewaard. De heer Hilhorst merkt op, dat men hem niet begrijpt. Het grondwerk kan blijven, zoolang het weer dat niet belet. De heer Besselsen zeker om de boeren aan mooie paden te helpen. Weth. v. Elten zegt dat de boeren het zelfde recht hebben tot een goeden toegang tot hunne woningen als de burgers. Er zijn boerderijen die haast niet te bereiken zijn bij slecht weer, ook niet voor den brievenbesteller. De heer Besselsen bepleit een vaste aanstelling van vast-losse arbeiders, die eenige jaren als zoodanig dienst deden. Spr. wijst er op dat ook de loonregeling voor die menschen eigen aardig is, sommigen hebben f 18. anderen f24.— per week. VMr. v. Doorne die f 24.krijgen hebben zeker een diploma. De heer v. Eek meent dat hier iets niet in den haak is. Weth. v. Elten zegt overweging toe. Ook Spr. meent dat voor sommigen een vaste aanstelling moet komen. De heer Besselsen vindt post 306 ad f300.voor 10 banken te hoog. De heer v. Eek is 't niet met hem eens. Als de bank goed is komt men spoedig aan dit bedrag. De heer Hilhorst wil dezen post schrappen. Op de banken gebeurt meer kwaad dan goed (gelach). Spr. dit bemerkende haast zich er aan toe te voegen, dat deze banken niet direct onder het oog van het publiek komen te staan en de ervaring leert dat de meeste banken die wat verwijderd staan veelal aan vernielzucht bloot staan. (Het is helaas zoo). De heer Endendijk acht de voorge stelde subsidie ad f 100.aan elk der daarvoor in aanmerking komende ver- eeniging (2) te hoog en stelt voor ze te brengen op f25.— voor iedere vereeniging. De Voorzitter wijst er op, dat beide vereen, verdienstelijk werken. De heer De Koning die het bedrag ook wat hoog schijnt te vinden merkt op, dat de vereen, nog andere bronnen van inkomsten bezitten. Weth. v. d. Berg is voor dit hooge bedrag. Spr. ziet in deze paden ook een indirecte reclame voor het grond bedrijf. De heer Foeken treedt bemiddelend op. Hij stelt voor ieder ver. f 50.te geven, waarmede men accoord gaat. De heer Besselsen betreurt het, dat de Oudercommissies verloopen. Weth. v. d. Berg beaamt dit. Als de ouders hun belang niet begrijpen valt er weinig aan te doen. Spr. kan ze niet na loopen. Post kosten schoolfeestjes welke B. en W. voorstellen onder te brengen op Hoofdstuk VIII Par. 2 en voor memorie uit te trekken brengt den heer Endendijk in het geweer, die maar bang schijnt te zijn dat de kinderen der Bijz. Scholen er bij te kort zullen schieten. Weth. v. d. Berg weet hem te be wijzen en te overtuigen, dat wat B. en W. voorstellen, meer in het belang dier kleinen is dan wat de heer E. wenschte. Post 410 subsidie muziekkorpsen. B. en W. stellen voor subsidie te verleenen onder de volgende bepalingen De gemeente verleent een subsidie van f70.— per te geven concert tot een maximum van zeven concerten. Van de zeven concerten zullen er vijf te Soest en twee te Soesterberg moeten worden gegeven. Als verplichte dagen voor het geven van concerten worden bepaald 2 Aug. en 31 Aug. en zullen op het programma der uitvoeringen op die dagen moeten voorkomen nationale Volksliederen, w.o. het Wil helmus. De heer Besselsen vindt de bepalingen wat zwaar. Niet steeds zal een nieuw repertoire gereed zijn. Spr. zou geen bezwaar hebben wanneer de concerten op verschillende plaatsen van het dorp gegeven konden worden, bijv. in de richting van het Soesterveen, maar dan zou daar een tent moeten komen. Een repertoire kan dan voor 2 concerten dienen. De heer Foekendat kan, een tent zou in werkverschaffing gemaakt kunnen worden. De heer Besselsen wil derhalve den directeur van het korps niet zoo gebonden zien. De heer Scheffer hoopt ook op een tent voor zijn Soesterbergers. De heer De Koning stelt voor een verplaatsbare tent te maken. De heer Besselsendie je zoo op de fiets mede kunt nemen. De nieuwe gezichtspunten trekken de welwillende aandacht van B. en W. en ongetwijfeld zal Soest eerlang over de geheele linie muzikale ver zorging genieten. Post 417 ondersteuning aan behoeftigen in geld, ad f 15000.—. De heer Endendijk stelt voor den post met f 1000.— te verlagen. B. en W. kunnen zich daar niet mede vereenigen gedurende het jaar moeten tusschen 1800 en 2000 uil- keeringen plaats hebben. Deze gemid deld te stellen op f7.eischt deze post f 15000.—. De heer v. Eek hoopt dat een begin gemaakt wordt met de oprichting van een Burgerlijk Armbestuur. Een persoon kan niet alle gevallen onderzoeken. Vrij geregeld geschieden er onbillijk heden buiten den Wethouder om. De een kan ook beter een medelijdend gezicht zetten dan een ander. Spr. heeft gehoord dat een vrijgezel zat te snoezen dat hij wel f 6.k f 7.ontving. De heer Foeken moet niet veel van dergelijke instellingen hebben. De ervaring leert dat de uitgaven dan verdubbelen. Spr. ziet liever den Wethouder een ambtenaar toegevoegd, 't Is onmogelijk dat een man alles na kan rijden. De heer De Koning vertelt iets van zijn ervaringen toen hij in zijn kwaliteit van Wethouder belast was met dit werk. Ook deze Spr. meent dat het geen werk is voor een man. Weth. v. d. Berg merkt op dat het bedrag oorspronkelijk op f20000.— was geraamd. Spr. waarschuwt tegen praatjes. Er wordt zooveel gezwetst waar niets van aan is. Spr. is niet zoo bang uitgevallen en laat zich niet intimideeren door brutaal optreden. Spr. vertelt ook wat van zijn ervaring op dit gebied, waaruit blijkt dat deze Wethouder lang geen kwaad hart heeft voor zijn armen broeder of zuster, maar gebrek aan middelen belet hem soms wat meer te geven dan het hoog noodige. Spr. is in zijn hart dan ook niet zoo te vreden dat hij gebonden zit en niet steeds kan, wat hij zou wenschen te geven, al kreeg hij destijds ook een pluimpje van den vorigen burgemeester dat de armenzorg hier zoo goed geregeld was. Ook de werkverschaffing eischt haar tijd van bespreking. De meerderheid der fin. commissie stelt voor in den kapitaaldienst voor werkverschaffing f 12000.uit te trekken en van dit bedrag 60 pCt. bij te dragen uit den gewonen dienst. Zij stelt daarom voor dezen post te brengen op f 7200. B. en W. kunnen zich daar niet mede vereenigen. De post is al zoo zuinig mogelijk berekend. Na diepzinnige beschouwing komt het voorstel fin. commissie in stemming. Tegen waren de heeren v. d. Berg, Mr. v. Doorne, Mevr. Droste, v. Eek, Besselsen en v. Elten. Bij deze bespreking hoorden wij dat aan event. sneeuwruiming niet veel meer zal gedaan worden, dat trouwens, volgens den heer De Koning, in groote plaatsen ook niet meer zoo intensief geschied. De heer v. Eek informeert naar de permanente woningen. De Voorzitter en Wethouder v. Elten antwoorden, compleet zullen er zes eenvoudige woningen komen (blok- systeem). De heer Hilhorst ziet gevaar in dergelijke woningen. Ze zullen onge- wenschte elementen naar Soest trekken. Weth. v. d. Berg daarentegen ver dedigt den bouw. Waar moeten wij de menschen anders onderbrengen als ze uit hunne woningen worden gezet. De heer De Koning betoogt dat andere gemeenten over oude gebouwen beschikken, waar plaats is voor dergel. gezinnen. De heer Foeken sluit zich bij den heer Hilhorst aan. Ook deze Spr. ziet er een stap in op een gevaarlijken weg. De heer v. Eek merkt op, dat de bouwvereenigingen hunne woningen niet kunnen geven aan menschen die absoluut geen woning behoorlijk kunnen bewonen en in gebreke blijven De heer Foeken werpt den Spr. tegen, dat het dus indirecten steun aan den woningbouw wordt. De heer v. Eek ontkent dit. De gemeente zou dan toch moeten betalen. Maar het geld hier tevens voor menschen die onmogelijk f 5.50 per week kunnen verwonen. De heer Besselsen wil in deze woningen een soort van doorgangs huizen zien. Er moet toezicht gehouden worden, dat maar niet ieder er inkomt; ook moeten de woningen niet te lang door een zelfde gezin bewoond kunnen worden, de bewoners moeten leeren begrijpen dat het een noodmaatregel is. De heer De Koning gelooft dat het aan de politie overgelaten kan worden wie in aanmerking zou kunnen komen. Als er een is die de menschen leert kennen dan is het wel de agent. Niet steeds is hij de boeman met het proces verbaal meer treedt hij de huizen binnen voor steun of hulp. Mr. v. Doorne stelt voor naar huis te gaan. ('t Is bij tienen). De Voorzitter wil doorwerken, daar de behandeling op zijn einde loopt. Post no. 506 Scholenbouw neemt een geduchten tijd van bespiegeling in beslag, waaruit we alleen dit distilleeren, dat waar noodzakelijk lokalen bijge bouwd moeten worden dit zal geschieden daar Weth. v. d. Berg het niet over zijn hart kan verkrijgen, dat kleine peuters van 6 jaar bijv. gedwongen zouden worden een half uur of drie kwartier te loopen naar een andere school omdat de school waar zij vlak bij wonen over bevolkt is. Ook zegt Spr. niet overtuigd te zijn dat de ouders kunnen gedwongen worden hun kin deren van de in de nabijheid van hun woning gelegen school te nemen en ze naar een verder gelegen school te verwijzen. Spr. volgt met aandacht een rechtsgeding dat juist over een dergelijk geval gaat en waarbij er alles op wijst dat de rechter de ouders bij zal vallen die weigerden de kinderen van school te nemen. Mr. v. Doorne herhaalt zijn verzoek van straks om te eindigen, ('t Was kwart voor twaalf). De Voorzitter wijst even op de begrooting. Het zal niet meer zoolang duren. Het duurde ook niet meer zoo lang. Eindelijk was het einde daar. Had de fin. commissie in haar rapport gezegd dat 't haar een behoefte was te verklaren, dat de ontwerp-begrooting op goede wijze werd geraamd en opgezet is op eene wijze die de controle ten zeerste heeft vergemakkelijkt en dank brengt aan B. en W. bij het einde van de openbare behandeling spreekt de heer De Koning woorden van dank aan B. en W., voor het groote voorbereidingswerk in dezen en prijst hij de werkkracht van den Voorzitter maar ook de verdiensten van beide Wethouders. De Voorzitter dankt den heer De Koning en den raad voor de betoonde welwillendheid op dezen dag en ook gedurend het geheele jaar en wenscht den leden een zalig uiteinde toe. De rondvraag was kort. De heer Legemaat vestigt even de aandacht van B. en W. op de woningstichting „Ons Belang" te Soesterberg. Niet minder dan 30 van deze volkswoningen staan leeg. De gemeente kan daar niet veel aan doen. Het bestuur moet zelve de hand aan den ploeg slaan. De vergadering wordt gesloten. (Ongecorrigeerd) SPORT VOETBAL E.S.V.AC. Na langen tijd van rust eindelijk weder eens een wedstrijd op eigen terrein, Bussum II, nummer één in zijn afdeeling komt hier Esvac II bekampen en zal trachten door een overwinning op de bovenste plaats te blijven. Aan Esvac II geven wij de raad hun huid zoo duur mogelijk te verkoopen en door een overwinning zelf trachten eenigzins omhoog zien te komen. Aanvang der wedstrijd 2 uur terrein einde Bosstraat bij. de nieuwe feestzaal van den heer v. d. Kuilen. Kerkberichlen. Zondag 16 Januari 1927 SOEST Ned Herv. Kerk Voorm. 10 uur (Ringvacaturebeurt) Ds I. Kievit van Baarn. 's Avonds 6 uur (Ringvacaturebeurt) Ds. K. den Hollander van Amersfoort. SOESTDIJK Rembrandtzaal Voorm. 10.30 uur Ds. E. B. Couvée van Utrecht. 's Avonds 6 uur DsJ W. J. Kolkert van Eemnes-Buiten. Donderdag 20 Jan. 's avonds 7 uur Rembr.zaal Ds. A. v. d. Kooij van Kampen. Oeref. Kerk Julianastraat Voorm. 10 uur B. Alkema. Nam. half 6 Ds. B. Alkema. Soesterbergschestraat Voorm. 10 uur Ds. J. v. d Meulen. Nam. half zes Ds. J. v. d. Meulen Viering H. Avondmaal. Christel. Oeref. Kerk. Voorm 10 en nam. half 6 Ds. B. Oosthoek. Donderdagavond 7 uur Ds. B Oost hoek. V r ij z. Godsdienst i gen. Gebouw Religie en Kunst Rembrandtlaan Geen dienst. Zondag 16 Januari is aanwezig ADVERTENTIËN Het faillissement van B. VAN DEN BRINK, slager te Soest is door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst geëindigd. De Curator, Mr. F. C. TERLINGEN. Van Weedestraat 44. Heden overleed zacht en kalm in den leeftijd van ruim 80 jaar, onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Groot vader DE HEER Antonie Sander Schoevers. Soestdijk Wed. A. M. SCHOEVERS- Crouwel Alphen a./d. Rijn M. K. JACOBSEN—SCHOEVERS» J. A. JACOBSEN. Amsterdam H. A. M» SCHOEVERS. P. G. SCHOEVERS. M. J. SCHOEVERS—LöCHNER. 's-Gravenhage J. S. SCHOEVERS en Kleinkinderen. Soestdijk, 10 Januari 1927. Spoorstraat 41.

De Soester | 1927 | | pagina 2