PUROL bij Brand- en Snijwonden 30 AUTO- KLUIS Dr. VAN DONGEN ct. AUTOMOBIELEN NEDERL OOST-INDIË MEISJE, NET MEISJE HOME inhoud, dan is er minder kans dat je den verkeerden voor den schrijver houdt. Jammer dat „Piet en Klaas" hun sa menspraken niet meer houden in het Soester Nieuwsblad. Wat was dat toch geestige, en hoogstaande lectuurAf en toe een smerige insinuatie, maar die nam ik graag op den koop toe. Werkelijk een groot verlies voor de lezers. Zij zouden zoo gezellig over Brandnetel hebben kunnen boomen. En wat krijgt die meneer Haver weer op z'n ziel. Ditmaal van een zekere meneer Criticus. Eigenaardig dat die meneer, net als meneer X, onder een schuilnaam schrijft. Echt flauw. Nou moet je weer gaan zoeken naar taal en stijl van andere menschen om te trachten te vinden wie die lui zijn. En men vergist zich zoo gemakkelijk. Zoo was dat stukje van Criticus nou heelemaal taal en stijl van den woordvoeder voor de gemeente bij de behandeling van die historie. En aan den anderen kant zeg ik toch ook weerde burgemeester zal toch niet zoo dwaas zijn zoo iets te schrijven. En dan nog wel in het Soester Nieuwsblad Jammer dat Criticus persoon en zaak door elkaar haalt. Het gaat niet om ambtenaar A of B te treffen. Het gaat alleen tegen het stelsel dat nog steeds op het gemeentehuis schijnt te heerschen, dat in 't kort hierop neerkomtwij doen precies wat we willen en hebben lak aan wet of verordening. En daar is die niet-aankondiging n aar één voorbeeld van uit vele. Dat Criticus er een per soonlijk iets van maakt is begrijpelijk. Het is de eenige manier om iets dat nog een schijntje van verdediging heeft, aan te voeren, 't Is anders wel erg kort en doorzichtig Mocht onze gissing van zoo juist blijken een vergissing te zijn, dan weet de schrijver in elk geval welken indruk een dergelijke „verdediging" van het huishoudelijk beleid maakt. De Soester van verleden week was weer erg interessant. Niet alleen door mijn filmpje daar heb je die verdraaide eigenwaarde weer maar vooral om het gevecht van meneer Foeken tegen den deskundigen medewerker van De Soester. (Tusschen haakjes taal, woord keus, overmoed, eigenwaarde onfatsoen lijkheid, kortzichtigheid en de verder niets beteekenende inhoud gelijkt zoozeer op den woordvoeder enz. enz. zie verder Soester Nieuwsblad van Vrijdag 14 Januari 1927 6de jaargang No. 2, gecon troleerde oplaag 65.000 exemplaren, uitgave G. J. Smit Soest, redactie Criticus en X Utrecht, bladz. 2, derde kolom, 17 de tot en met 23ste regel van boven). Maar wat een oliedomme kerel 1 Die kijkt alleen maar naar de creditzijde! Ha, ha, wat een stommert! Als ie dat altijd doet is ie binnen een paar maanden op de flesch. Nee man, de debetz\\de moet je in 't oog houden. Heb jij, olie- dommeling, nog nooit de debetzijde van de gemeente hier bestudeerd Wacht dan maar tot je je aanslagbiljet van de belasting thuis krijgt, dan heb je alvast een van de vele debetpostjes te pakken. En wat maakt meneer Foeken zich er handig afNee maar, dat is toch een slimmertDat doet me denken aan dat heele kleine joodje die ruzie kreeg met een heelen grooten soldaat die 'm wel in z'n zak had kunnen steken. Weet je wat dat joodje toen zei „Dacht jij dat ik met jou wou vechten Poeh, ik ben korporaal geweest, ik vecht niet beneden m'n stand I" Ja, dat is de manierde eer aan jezelf houden. Net als indertijd met dat trambedrijf. Vaatje Buskruit, de wethouder van dat bedrijf, had allerlei liefelijkheden te slikken van meneer Foeken. Maar toen het er op aan kwam om ook wd2r te maken wat gezegd was, zei de meneer die het A.B.C. van het burgelijk fatsoen wel beweert te kennen „Daar praat ik niet meer overonder het verleden heb ik een streep gezet". Erg gemakkelik. Maar je figuur redt je er niet mee. Er zijn hier in Soest een boel strepen gezet. Ik bedoel nietlijnen getrokken. Dat is heel wat anders, en daar hebben ze hier nooit in der eeuwigheid aan ge daan I Maar het is wel eens goed dat er af en toe zoo'n streep weer eens wordt uitgevlakt en nog eens gelezen wordt wat er boven stond. Brandnetel heeft prima gomelastiek 1 En dat bewijst op z'n tijd even grooten dienst als z'n vulpen. Let maar eens op I BRANDNETEL. MIJNHARDT'S Keelpijntabletten genezen, ontsmetten en zui veren de Keel. BijApoth.en Drogisten. Flacon 60, Buisje GEMEENTERAAD Maandagavond 10 Januari te 7 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen ter behan deling van een voorstel van B. en W. inzake het aangaan van een geldleening, groot f 400000.tegen een rente van 3 pCt. 's jaars, tot 1 Mei 1927. Aanwezig waren alle leden, met uit zondering van den heer Legemaat, die van zijn verhindering had bericht gezonden. De Voorzitter opende de vergadering, waarna de heer Bossert, die hedenavond, wegens ziekte van den secretaris, als waarnemend secretaris fungeerde, het gebruikelijk gebed voorlas. Hierna nam de Voorzitier het woord en meent in deze eerste vergadering in 1927 een enkel woord te moeten spreken. Hij wenschte den Raad in de eerste plaats Heil, Zegen en voorspoed en brengt deze wensch ook aan de gemeente Soest. Spreker memoreert nog even, hetgeen in het afgeloopen jaar is tot stand gekomen en zegt, dat bij den Raad en in het college van Burgemeester en Wethouders over het algemeen een geest van vriendelijkheid en welwillend heid heerschte. In dit verband zegt hij voorts, dat, mocht er wel eens verschil van meening hebben bestaan, deze wolken spoedig weder voorbij trekken. De voormalige tramremise passeert de revue, het tegenwoordige Gasbedrijf der gemeente en wordt mededeeling edaan, dat bij B. en W. het voornemen bestaat ook de herziening van de contracten voor levering van water en Electriciteit in behandeling te nemen. Ook de heer Benschop wordt niet vergeten en spreekt de Voorzitter woorden van waardeering tot hem, aangezien deze dc gemeente Soest een reeks van jaren zijn besle krachten heeft gegeven. SDreker herinnerde zich een spreuk, die luidt als volgt: „Doel van onzen arbeid zij het algemeen welzijn, dan brengt de arbeid Zegen" en wil ook deze spreuk voor 1927 iot richtsnoer nemen. Binnenkort zal in groote lijnen, in den vorm van een Uitbreidingsplan de toekomst van Soest worden overgelegd. In dit verband wees Spreker op het omvangrijke werk, hetwelk de ontwerpers van dit plan hebben gehad en sprak daarvoor een woord van dankbaarheid uit. Ook het ambtenarenreglement zal binnenkort den Raad bereiken, alsmede een nieuwe salarisregeling, terwijl de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat spoedig over den bouw van een abattoir in onze gemeente moet worden beslist. De heer v. d. Breemer vroeg als oudste lid van den Raad het woord en dankt den Voorzitter voor het gesprokene tot den Raad en wenscht ook hem namens dezen Geluk, Heil en voorspoed. Hierna behandeling van het eenige punt der agenda„Aangaan geldleening, groot f 400000.— tegen 3 pCt. tot 1 Mei 1927. De Voorzitter licht dit punt uitvoerig toe en zegt nog, dat door hem al het mogelijke is gedaan om de leening in een vaste om te zetten, doch dat dit hem niet is mogen gelukken. Om althans de op 1 Januari 1927 aflosbare obligatiën der geconverteerde 61/2 pCt. leening, groot f516000.te kunnen uitbetalen, is ons Effectenbezit bij de Nederl. Bank beleend tot een bedrag van f 300000. Bij de Amsterd. Bank was in dispositi f216.000.Uit een en ander blijkt dus, aldus Spreker, dat het aangaan van een geldleening dringend noodig is, zoodat ons effectenbezit dan weder vrij komt en kan worden aangewend voor eventueele andere uitgaven in den loop van het jaar. Spreker deelt nog mede, dat de Financieele Commissie met een en ander kan vereenigen. De heer De Koning vraagt of de rente van de leening 3 pCt. zal bedragen, waarop de Voorzitter bevestigend ant woord. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit punt daarna aangenomen. Rondvraag Evenals de heer Legemaat in een vorige vergadering, vroeg thans de heer Scheffer de aandacht te willen wijden aan de Woningstichting „Ons Belang" te Soesterberg. Vele woningen zijn onverhuurd. Willicht is verbetering in dezen toestand te brengen door huur- verlaging, waarom spreker de wensche- lijkheid van een onderhoud met den Minister betoogd. De heer van Eek merkt op, dat bij hem niet de overtuiging bestaat, dat bedoelde Woningstichting alle mogelijke moeite doet om deze woningen te verhuren. Naar hetgeen spreker was ter oore gekomen eerder het tegendeel. De heer van den Berg dient de heer Scheffer van antwoord en zegt, dat langdurige correspondentie omtrent eventueele huurverlaging steeds moet worden gevoerd alsmede over het betrekkelijk duur bouwen ter plaatse. Hij vreest, dat geen voldoende resultaat zal worden bereikt. Nadat de Voorzitter overweging van een en ander heeft toegezegd, sluit hij deze eerste vergadering onzer vroede vaderen in het jaar Onzes Heeren 1927. OVERLANG-WILLY'SKNIGHT TELEF. 152 C. H. RANZIJN Burgerlijke Stand GEBOREN Jenna Maria Hendrika, d. v. W. v. Hamersveld en M. v. Hofslot Hendrikus Gerardus, z. v, G. J. v. Vliet en G. G. van Zwanenburg Cato, d. v. P. Stuurman en C. C. M. Koolschijn Pieter Willem, z. v. A. W. 't Lam en M. A. Timmer Willem Siebe, z. v. J. J. Mets en M. C. Besselsen Cornelia, d. v. H. Pastunink en P. Slootweg Hen drikus Petrus, z. v. G. E. Onwezen en G. Westhof Gerard, z. v. A. v 't Klooster en B. M. Ruijer ONDERTROUWDJ. H. v. Schaik en G. Reijerse OVERLEDEN: DorotheaElisabeth Leef- lang, 56 jr, geh. m. J. D. Steffens Susanna Hendrikse, 31 jr, geh. m. W. Stemerding Hermanus Bos 96 jr, wedr. v. Jannetje de Koning Plaatselijk Nieuws. DRIETAL Door het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk is, ter vervulling in de vacature onstaan door vertrek van Ds. Brans. het volgende drietal opgemaakt: Ds. A K. Straatsma van Zandvoort, Ds. W A. Zeijdner van 's Heereuberg en Ds. J. I. van Schaik van Nieuwe-Pekela. VER. VAN VRIJZ.-GODSDIENSTIGEN Het Bestuur maakt opmerkzaam, dat de morgendienst op a.s. Zondag door een avondbeurt is vervangen. GEVONDEN VOORWERPEN. Op werkdagen, des voorm. tusschen 912 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Een gouden of gebrand zilveren me- dailljon waarin portretje en haar, een kinderhandschoen, en een grijs bontje. UITVOERING „APOLLO" Zooals reeds in het kort gemeld, zal de Mannenzang-Vereeniging „Apollo" alhier op Donderdag 3 Februari a.s. een uitvoering geven in het gebouw „Religie en Kunst". Welwillende medewerking zullen ver- leenen Mevrouw Felioitas Panstingl- Budding, Sopraan, den Haag, den heer D. Kok, Tenor, den Haag en den heer H. J. van Maurik, Viool, Utrecht. We gelooven wel, dat dit een ware kunstavond zal worden, daar door het koor werken van Richard Hol, Fr. Abt, Bern. Diamant enz. ten gehoore zullen worden gebracht, welke onder de be kwame leiding van hun directeur, den heer H. J. v. Maurik ingestudeerd zijn. De toegangsprijs is zeer laag gesteld en bedraagt slechts 75 cent (belasting inbegrepen). Daarom houdt dezen avond vrij 1 Zie de advertentie in een volgend nummer. VIERDE ABONNEMENTSCONCERT Gebouw „Religie en Kunst" De griep had de gelederen der toe hoorders zeer gedund. Jammer voor de afwezigen. Ongetwijfeld is dit concert het schoonste geweest wat wij tot dusver van den cyclus hoorden. Ras- virtuositeit, innig doorvoelde voordracht, volmaaktheid in stijl en opvatting, dit alles had een smettelooze weergave tot resultaat. In het eerste nummer Sonate trois b.kl.t. van Loeillet liepen viool en cello iets terug, blijkbaar tengevolge van de ietwat hooge stemming van den overigens schitterenden Steinway concertvleugel. Dit kleine euvel daarge laten het was spoedig verholpen gaf deze avond ons te genieten zooals slechts het allerschoonste een muziek liefhebber kan te genieten geven. Violist en cellist speelden hun partijen vrijwel uit 't hoofd slechts af en toe een oog op het muziekblad ter herinnering zoodat hun geheele wezen gecon centreerd bleef op de wedergave. Het behoeft dan ook niet te verwonderen dat hunne prarstatie eene bijzondere was, al ligt de muziek van hun eigen land hen ook het beste en werd het trio 3 e gr. t. van Mozart dan^)ok ietwat droog weergegeven. Doch welk een openbaring vol gouden klankschit tering en parelend gejubel, was het slotnummer, trio op 18 f, gr. t. van St. Saens. Hier leefde dit Fransche trio hun St. Saens uit, hierin legden zij hun ziel zooals de componist de zijne aan dit werk had gegeven. Dit te hooren alleen reeds was genoeg om intense bewondering te hebben voor hun superbe vertolking, een bewondering, zich uitend in klaterend applaus, dat hen noopte tot een herhaald in ontvangst nemen der enthousiaste betuigingen van dankbaarheid, voor het zeldzame kunstgenot dien avond gesmaakt. M. OUDSTE INWONER OVERLEDEN Heden overleed vrij plotseling onze oudste ingezetene, de heer Hermanus Bos wonende Belvedèreweg alhier, in den leeflijd van 96 jaar en 7 maanden. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer D. C. van Kempen slaagde dezer dagen te Haarlem voor het diploma van het Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage in Ne derland. LOOP DER BEVOLKING IN 1926 Op 1 Januari 1926 bestond de be volking dezer gemeente uit 5832 man nen en 5936 vrouwen, totaal 11768 zielen. In 1926 werden geboren 161 mannen en 155 vrouwen, in totaal 316. Door vestiging vermeerderde de bevolking met 829 mannen en 913 vrouwen, in totaal met 1742 zielen. De totale ver meerdering gedurende 1926 bedroeg dus 990 mannen en 1068 vrouwen, alzoo met 2058 personen. De bevolking verminderde door over lijden met 69 mannen en 42 vrouwen, totaal 111 personen door vertrek met 670 mannen en 725 vrouwen, totaal 1395 personen, zoodat de totale ver mindering bedraagt 739 mannen en 767 vrouwen, is 1506 personen. De Soestersche bevolking vermeer derde in 1926 dus met 251 mannen en 301 vrouwen, is 552 zielen. Het zielenaantal onzer gemeente be droeg alzoo op 1 |anuari 1927: 6073 mannen en 6637 vrouwen, in totaal dus 12320 zielen. Wanneer we juist zijn is dit getal grooter dan in onze aangrenzende ge meente Baarn. Erg jammer is het, dat de minister nog maar steeds geen termen aanwezig acht om Soest, die toch ai zoo stief moederlijk bedeeld is met kapitaal krachtigen, in een hoogere klasse te plaatsen. Moge de uitgesproken wensch van onzen Burgervader in de vergadering van Maandag j.l. behelzende Heil, Zegen en Voorspoed, ook doordringen tot den Haag. Wellicht kan van daaruit nog veel goeds in 1927 voor onze gemeente verwacht worden. RIIKSTELEFOONDIENST. Nieuwe aansluitingen: B 644 Cosijnse E. Slager, Acacialaan 42 Vervallen aansluitingen: S 132 Fides Nederl. Levensverz.bank, v. Weedestraat 3 Soest. S 117 Olijve S. A, Bazar, Lindenlaan 10 Soest. S 201 Rozendaal J. A. C. Tandarts, Soesterbergschestraat 10c Soest B 570 Wallis de Vries, D. H. Heems kerklaan 17. SOESTER SCHAAK- EN DAMCLUB Dinsdag j.l. speelde de Soester Schaak- en Damclub een wedstrijd tegen O.K.K. II uit Baarn. Deze wedstrijd werd evenals de vorige door Soest gewonnen, zoodat Soest met 3 gewonnen en 2 verloren wedstrijden een goede plaats inneemt, in de 2e klas competitie der Utr. Prov. Dambond. Nu moet zij nog naar Utrecht om H,D.G. III te bekampen, mocht deze wedstrijd ook door Soest gewonnen worden, dan komt ze op de le of 2e plaats, een goed begin voor deze club, welke dit jaar voor het eerst in den Bond speelt. A.s. Dinsdag beginnen de onderlingen competitie's weer. Zij die lust hebben hieraan deel te nemen, kunnen zich Dinsdagavond 8 uur melden aan „Oran jehof" Spoorstraat of bij den Secretaris Burg. Grothestraat 28. De contributie is slechts 5Ü cent per maand. De uitslag van bovengenoemde wedstrijd is als volgt Soest 1—O.K.K. II 10—4 S. de Zoete—A. A. Benning, 2—0 D. StaalA. Noordijk, 20 C. J. Oskam—J. Klomp, 20 J. de Boer—H. v. Kip, 11 J. B. MuldersW. A. Stroo, 11 P. Reeringh—D. Luschen, 0—2 D. Waal—G. Geleyns, 2—0 NEDERL. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN Afd. Baarn en Omstreken Maandrapport Inspecteur, Schrikslaan 51 Soest. Te Soest een trekhond eenige tijd rust laten nemen om te voorkomen, dat hij de huid óp zijn borst zou doortrekken. Op een gemeenschappelijke klacht van het hinderlijk blaffen van een ket tinghond, de eigenaar verzocht dit te doen beëindigen, waaraan bereidwillig voldaan werd door de hond binnen te nemen. Bij een hond, welke door verkeerde inspanning met zijn keel trok, het gereel laten veranderen. Eenige honden en katten van een nieuwe eigenaar voorzien. Naar aanleiding van een klacht over een paard, dat met de koude zonder eten en drinken in een weide bij de Eem te Baarn stond, een onderzoek ingesteld. De eigenaar bleek de stal liever als pakhuis dan voor zijn paard te gebruiken. Het dier heeft echter een warme stal, eten en drinken gekregen. Bij de controle aan het Buurtstation bij het uitladen van vee zijn geen op- of aanmerkingen wel was er een klacht bij de chef ingekomen, dat bij een van de- haltes te krachtig was geremd, waardoor de dieren kunnen vallen. Influenza en Griep Koortswerend en genezend zijn Sanapirin-tabletten (Wettig beschermd tegen vervalsching) Bij Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. 34. De Indische Dierenwereld (Vervolg) Het Indische vee kan niet halen bij onze Hollandsche koeien, wat niet te verwonderen is, daar ons malschegras ginds ontbreekt. Ingevoerde Hol!, en ook Engelsch-Indische koeien gaan daardoor spoedig sterk achteruitalleen in de hooge bergstreken wordt soms met vrucht Europeesch vee geteeld. Tot het beste Indische slachtvee be- hooren de runderen van Madoera en van het eiland Bawean. De Indische buffel of karbauw, met zijn machtige zware horens en zijn onheilspellenden, eenigszins loerenden blik, is nauw ver want aan het rund. Ondanks zijn kracht is dit groote dier als een lam in de hand van den kleinsten inlandschen jongen. De karbauw bewijst goede diensten bij het ploegen der rijstvelden en wordt tot loonlater opgegeten. Op de Eur. tafel komt het karbauwenvleesch slechts zelden en dan bijna alleen „gedroogd", als z.g. „dendeng". Het varken is, evenals de hond, voor den Mohamedaan een onrein <Jier. De islamitische inlander houdt zich hier aan en zal geen varkensvleesch eten. De Chinees echter is dol op dit gerecht en zoo zijn de varkensfokkers en -slagers dan ook uitsluitend Chineezen. Meermalen heb ik hooren zeggen, dat men het Ind. varkensvleesch lekkerder vindt dan het Hollandsche. Niet tot den islam behoorende inlan ders eten met graagte een varkensboutje en o.a. de Dajaks maken gaarne jacht op de in Borneo evenals trouwens overal in Indië veel voorkomende wilde varkens. Zoo komen we van zelf op het „wild". Naast de varkens komen het meest verspreid voor de herten en wel het groote hert (roesa), de Indische ree (kidang) en het dwerghert (kantjil), het laatste ter groote van een haas. Gevaar lijker wild is de banteng of wilde buffel, die o.a. op Java en Celebes voorkomt. Voor echte jachtliefhebbers isdebanteng- jacht eerst echte sport en zulks naast de jacht op panters en tijgers, welke laatste op Java en Sumatra voorkomen. Minder gevaarlijk dan deze dieren is de kleine Maleische beer. We komen nu tot de dikhuiden, die in Indië vertegen woordigd worden door tapir en olifant en die worden aangetroffen op Sumatra en in enkele streken van Borneo. Wat de zoogdieren betreft moeten we nu nog noemen wij hadden er eigen lijk mee moeten beginnen de apen. De aap leeft bij voorkeur in de boomen en men ziet hem dan ook weinig in de landen, die voor rijst of voor andere culturen benut worden, terwijl hij zich in de sleden niet meer waagt. Toch zijn er plaatsen in Java, waar de aap leeft in de onmiddellijke nabijheid van den inlander, ja zelfs door den laatste in een soort reuk van heiligheid wordt gehou den. Op de buitenbezittingen echter komt de aap overvloedigvoor en wanneer men als Europeaan woont aan den rand der bewoonde wereld, dan ziet men de apen niet zelden in troepen op zijn erf verschijnen, waar zij de vruchten stelen en zelfs de eieren uit het kippenhok halen. De oerang-oetan, de menschelijke aap, die in Artis steeds zooveel belang stelling trekt, hoort thuis op Sumatra en op Borneo. En nu de reptielen, het kruipend ge dierte I Hier komen we tot een griezelig hoofdstuk. Indië toch is bij velen berucht als het land van muskieten, apen en slangen I Inderdaad zijn er vrij veel slangen, maar in de stad is men veilig voor dit dier. De slang leeft bij voorkeur in de boschstreken en dus zooals ik boven zeide, gehuisvest aan den rand der bewoonde wereld, ziet men deze ongure bezoekers wel eens op zijn erf. Dhar zijn de kippen niet altijd veilig voor slangen of voor leguanen (een groote hagedis-soort van een halve tot 1 meter.) Dan komt zelfs wel eens een slang in ons huis en het komt voor, dat daaronder een giftige is 1 Toch zag ik slechts één maal in mijn Indischen tijd, doorgebracht buiten Java, een giftige slang tusschen mijn huis en de bijgebouwen en éénmaal een niet-giftige slang in mijn kantoor. Tot de groote Indische slangen be hoort de Sawah-slang, die soms tot 8 of 10 meter lang wordt. Deze slang is een goede muizen-vanger en als zooda nig hadden wij in onze rijstpakhuizen op Billiton een slang van 3 of 4 meter in plaats van een kat. De slang kroop tusschen de stapels zakken, zocht er zijn prooi en deed verder geen mensch kwaad en werd natuurlijk ook door de menschen zelf zoo min mogelijk gestoord. Uit dit alles ziet men dat het slangen- kwaad nog al meevalt. Maar erger maken het de krokodillen of kaaimannen, die in tal van beneden rivieren en soms langs zee voorkomen. De kaaiman, waarvan ik op Borneo een beest zag van zeker 6 meter lengte, is brutaal en vraatzuchtig. Hij waagt zich tot bij de inlandsche kampong en ligt soms bij avond op den openbaren weg. Op Koetei werd men als vreemdeling daarvoor ernstig gewaarschuwd. Op Bil liton kwam niet zelden een kaaiman op mijn, langs de rivier gelegen erf. Slacht offers, door kaaimannen gegrepen tijdens het baden of bij andere bezigheden langs de rivieroevers, komen in Indië jaarlijks nog bij tientallen voor. Zelfs vertelt men hoe deze dieren roeiers uit hun vaar tuigjes weghapten. Wij zijn nu eenmaal bij het water en komen dus nu van zelf tot de visschen e.d. Hoewel het Indische water rijk genoeg is aan visch, eet men toch slechts zelden lekkere visch, wat in de eerste plaats een gevolg zal zijn van het warme kli maat, waarin visch moeilijk houdbaar is, te meer waar de vangst wordt uitge oefend door den inlander, wiens bootje niet is ingericht op visch-bewaring in ijs. Eet men een enkele maal visch aan boord van een stoomer, waar men ze zelf ving, dan is de smaak zeer goed. Een goede kakap doet voor geen schel- visch onder. Men heeft bij Tji-panas, in W. Java, vischvijvers, waar men even als in Europa met forellen geschiedt de visch op bestelling vangt en terstond toebereidt. Ook dan is de smaak over heerlijk. Eenmaal woonde ik het bij, dat op de kust van Billiton een groote school visch kwam en ieder er op uit trok ter visch- vangst. Visschen (ikan-tenggirih) ter zwaarte van 4 of 5 pond werden voor 10 cents per stuk verkocht en alle in woners aten en droogden dien dag visch. Wegens het moeilijke bewaren wordt in het algemeen veel visch gedroogd of gezouten en aldus door inlanders en Chineezen gegeten. De Indische garnaal is meestal 8 tot 10 c.m. groot, soms zelfs tot 30 c.m. lang, doch haalt in fijne .smaak niet bij onze Zuider-Zee-garnalen. Kreeften en vooral groote krabben zijn een lekkernij bij de rijsttafel. De oester is in sommige Indische wateren bekend, terwijl verder een Chineesche lekkernij is d'e tripang, een kwal. We gaan nu over tot de vogelwereld. De kip, de Indische kip wel te ver staan, is een soort steltlooper, die niet haalt bij onze goed gevulde hoenders. Door invoer van Chin. kippen is hier en daar het ras verbeterd, hetgeen ook aan de eieren, die van de Ind. kip zeer klein -zijn, ten goede komt. De jonge hanen worden door de Chineezen veelal besneden en gemesteen vette kapoen ontbreekt aan geen Chineesch feestmaal en doet ook een Europ. tafel alle eer aan. Wilde eenden (melivi) komen slechts weinig voor, doch tamme eenden en ganzen worden veel gefokt. Hetzelfde geldt voor de duiven, welke zich in tammen staat zeer snel vermenigvuldigen. Een jong gebraden duifje of duivensoep zijn niet te versmaden gerechten. Men hoort wel eens zeggen, dat in Indië geen zangvogels voorkomen. Ik spreek dit ten stelligste tegen. Deboeroeng vogel) merang is een soort zwart met witte lijster en zingt zeer liefelijk. Ik had vaak een zwerm beo's in eenige wilde vruchtboomen nabij mijn huis en was steeds verrukt over den prachtigen metaalklank van het luidruchtig vogelge- sprek. Een bijzondere eigenschap van de Ind. vogelwereld is verder de kleurenrijkdom. Men denke aan de kakatoe's, de glinste rende kolibri's, de bonte ijsvogels, de metaalgroene duiven, de rijstdiefjes, de verscheidenheid van paradijsvogels en zoovele anderen. Onder de Indische faisanten is de beroemde Argus-faisant een der mooiste soorten. Deze vogel is zoo schuw, dat ik wel eens hoorde zeggen, dat geen Europeaan hem ooit in het wild zag. Ik zelf hoorde den kreet van dezen vogel meermalen in het oerbosch, maar zag hem nooit. Trouwens dit is mij steeds opgevallen, dat ik in het oerwoud op Borneo bijna nooit eenig dier zag. Ik hoorde er apen en vogels, doch zag niets. Ik hoorde des nachts een hert bij mijn huis, doch zag er niet één. Slechts een paar wilde varkens, door mijn honden opgejaagd, kreeg ik overdag nabij mijn huis te zien's avonds smulden wij en onze Chineezen dan aan een versch stukje vlcesch. Alleen op de rivieren, zag men iets van al wat er leefde in deze wildernis. Daar zag men watervogels en kaaimannen, daar zag ik een enkele maal varkens, die de rivier overzwommen, daar ook zag ik zwermen van honderden of dui zenden kalongs, die tegen zonsondergang hoog boven ons hoofd het luchtruim doorkliefden met hun machtige vlucht. De kalong of vliegende hond is een groot soort vleermuis, die alleen van vruchten leeft. Een paar dezer vraat zuchtige dieren kunnen in één nacht een boom vol vruchten vernielen. Slechts bij name wil ik nu nog noemen twee zeer afwijkende vogeltypen, n.l. de neushoorn-vogel in het Westelijk deel van den Archipel en de Casuaris, de Australischestruisvogel.opNieuwGuinea, om hiermee mijn bespreking over de fauna te beëindigen. W. D. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V.V. SOEST Het 4e Jaarfeest onzer Vereeniging gehouden op 17 Jan. j.l. ten huize van den Heer Kappé (Stationskoffiehuis) is een waar succes geweest, zoodat de V.V. Soest op een geslaagden avond kan terugzien. Allen die medegewerkt aan het wel slagen van deze onze welgemeende dank. Zondag a.s. 2 uur n.m. terrein Soest Soest II—E.S.V.A.C. II aan de Soesterb.straat, achter „Bosch- lust". E.S.V.AC. A.s. Zondag ontvangt Esvac I de Ver. „Voorthuizen", op het terrein aan den Koudhoornweg, (aanvang 2 uur). Het 2de elftal gaat bij de vereen. Soest II op bezoek, (aanvang 2 uur). Kerkberichten. Zondag 23 Januari 1927 SOEST Ned herv. Kerk Voorm. 10 uur Ds. K. W. Vethake van Utrecht. 's Avonds geen dienst. SOESTDIJK Rembrandtzaal Voorm. 10 uur (Ringvacaturebeurt) Ds M G. Gerritsen van Amersfoort, men lette op het aanvangsuur 10 uur 's Avonds 6 uur (Ringvacaturebeurt) Ds. A. Adriana van Baarn. Donderdag 27 Januari (Rembr.zaal) 's avonds 7 uur Ds. J. H. Th. Rappard van Barneveld. Oeref. Kerk Julianastraat Voorm. 10 uur Ds. J. v. d Meulen. Nam. half zes Ds. J. Ubels van Gro ningen. Soesterbergschestraat Voorm. 10 nur Ds. J. Ubels van Nam. half zes Ds. J. v. d. Meulen Christel. Geref. Kerk. Voorm 10 en nam. half 6 Ds. B. Oosthoek. Woensdagavond 7 uur Ds. B. Oost hoek. Vrijz. Godsdienstige n Gebouw Religie en Kunst Rembrandtlaan 's Avonds half acht, Ds. A. R. de Jong van Bussum (wegens verhinde ring van Mej Tony de Ridder). Zondag 23 Januari is aanwezig ADVERTENTIËN Tot onze diepe droefheid overleed heden, in den ouderdom van ruim 71 jaar, onze beste Man, Vader, Behuwd- en Grootvader WILLEM FREDRIK VAN 0LDENB0RGH Oud-Commies der Posterijen. J. A. VAN OLDENBORGH- Thomsem. J. VAN OLDENBORGH. J. J. VAN OLDENBORGH- VAN ROSSEM. WIMPJE. SOESTDIJK, 19 Januari 1927. Burgem. Grothestraat 71. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 22 Januari a.s. 's middags 12 uur, op de Ned. Herv. Begraafplaats te Soest. Heden overleed tot onze diepe droefheid, ons aller lieveling RENÉ in den ouderdom van bijna 4 jaren. J. BATENBURG. b. batenburg-stoffels ALDA aernout JACOB JAN Soestdijk, 19 Januari 1927. 't Donckje Eenige en algemeene kennisgeving Geen rouwbeklag Gevraagd een net voor de morgenuren. Heuvelweg 24. boven 15 jaar gevraagd, voor de huishouding voor dag of dag en nacht, voor direct of met I Februari. Loon naar overeenkomst. „Mea Vota", Torenstraat 2d. Alleen wonende DAME te Soest zoekt een voudige, beschaafde huisgenoote wier bezig heden buitens huis liggen. Matige pension- prijs. Brieven onder letter M.M. aan het Bureau van dit blad.

De Soester | 1927 | | pagina 2