Luxe Veriiüur-Auto's T DEPOSITO s 'S o e s t e r C o si r a n t voor Soest m Omgeving Nienws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. HANDELSCREDIETEN HIT ZAAD GEMEENTE-FILM W. D. BOS Jr., Brandstoffen - Grint La Porta Go. Piano leerares Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. M.V. M1S9DENSTANDSBANK INCASSO'S - DEPOSITO'S VENEMA's KLEEDING NAAR MAAT Garage „MIDDELWÜK" CHEQUE REKENINGEN MET RENÏEVERGOEOING ALLE BANKZAKEN Leekediehtjes van Jan Joris BSERSC&-ST vairi PJeurs, No. 11 Vijf tiende Jaargang Zaterdag 12 Maart 1927 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. voor &MËRSFOORT en OMSTREKEN Telef. 97, Van WeedestraaS 37 t.o. den Heer Haremaker We live in deeds, not in years, In troughts, not breafhs, In feelings, not in figures on the dial". BA1LEY. (We leven in daden, niet in jaren in gedachten, niet in ademtoch ten in gevoelens, niet in de cijfers op den zonnewijzer) Soms, in deze dagen, wanneer de zon met schier onverwachte kracht door dikke wolkenlagen heenbreekt en ons een plek innig blauwe hemelkoepel laat zien, kan de aarde plots vol van een hevig tril lend leven zijn. Dan opeens hooren we zelfs te midden van grootestadsleven, hoe de vogels in opgewonden onafge broken sjilpen en fluiten en roepen elkaar en de wereld het groote blijde nieuws toejuichenhet voorjaar komt. Ja zeker, het voorjaar komt. En nu worden alom de landen bereid tot nieuwen groeinu gaat het zaad weer aan moe der-aarde toevertrouwd worden, om, gekoesterd in de veilige schoot, door brengend zonlicht, vrucht voort te brengen, honderd- en duizendvoud. Bij sommige volken is het zaaien een daad van piëteit, die met pieuse aandacht verricht wordt. Maar hoe anderen er ook over mogen denken, één ding is wel heel prominent, dat allen met de grootste zorg de aarde bereiken en er het zorgvuldig ge kozen zaad met veel toewijding aan toevertrouwen. Nietwaar? Men hoopt van dit zilveren zaad, gouden vruchten te oogsten. Er hangt zooveel van het kleine zaadje afof het rijke oogst en overvloed zal zijnof misoogst en mislukking. In dezen tijd van het zaaisel denkt men onwillekeurig aan dien anderen vruchtbaren bodem, die wacht op het zaad, dat we er aan zullen toevertrouwen namelijk aan de jonge, nog ongerepte gedachten der jeugd. In dien tijd, dien men dikwijls de lente van het leven noemt, is het ons werk, ons groote, verantwoordelijke werk, in het denken der kinderen te zaaien. Maar dan moet het ook zuiver en goed zaad zijn, willen we er goede, goede vruchten van ver wachten. Zoomin als de grond planten en vruchten kan voortbrengen, waarvan het zaad niet gezaaid is, zoomin kan de kinderziel gedachten en eigenschappen demonstreeren, waarvoor de kiem door ons niet gelegd is. Er zijn menschen die zeer zeker ten onrechte spreken van de verwording en de corruptie van de jeugd in den huidigen tijd. Maar deze naiëven vergeten, dat zij daarmede tevens de veroordeeling uitspreken over hun eigen werkwant als de kinderen verkeerde eigenschappen en gedachten tot uiting brengen, dan is dat de vrucht van het zaaisel der ouderen dan is het zaad niet goed geweest, dan is, niet nauwkeurig het teere plantje bij zijn opgroei bewaakt, dan is onkruid tusschen het zaaisel geslopen. En kan men den akker daafvan een verwijt maken Of is het onze schuld, hebben wij niet goed opgelet en bijtijds het onkruid uitgerukt en het goede zaad beschermd Daarom is elke poging, om goed zaad in de gedachten der kinderen te doen ontkiemen, toe te juichen en van niet te omvamen strekwijdte. Een fijn symptoom in dit opzicht is de oprichting in Boston van de Edison-Big Brother Club (Edison-groote-broer-club) welk: geestelijke vader, Robert Emery, gedu rende 5 dagen per week meer dan 30.000 jongens en meisjes van Nieuw- Engeland per Radio opwekt en toespreekt Een van de bepalingen van de club is, dat elk lid per dag minstens één „Groote Broederlijke" daad moet verrichten en daarvan ééns per week, volgens bepaling in het reglement, verslag moet schrijven. De „groote broer" Emery verklaarde Ik geloof, dat het feit, dat we 25.000 brieven per week ontvangen, bewijst, dat we die jongens werkelijk bereiken. Jongens van 7 tot 17 jaar kunnen lid worden. Als we die allen ertoe brengen, eiken dag een „broederlijke" daad te doen, moe ten de goede resultaten komen. Met deze „broederlijke" daden bedoeld hij niet bepaald groote dingen. Hoed en mantel ophangen voor moeder, zoodat zij dat niet behoeft te doen, is bijvoor beeld één van die daden. Waarmede hij wilde zeggen, dat het niet zoozeer gaat om de dingen zelf, dan wel om de vriendelijke, hulpvaardige gedachte, die er achter staat. Hij wil in de gedachten der kinderen doen postvatten een altijd waakzame, voortdurend actieve menta liteit, geörienteerd naar altruïsme, hulp vaardigheid, vriendelijkheid, gevens-be- reidheid, liefde. Wetend, dat wanneer dit goede zilveren zaad in den vruchtbaren bodem der kinderziel opgroeit en wortel schiet, het gouden vruchten zal voort brengen, indien vorm van ontelbare goede, vriendelijke, liefdevolle menschen, die op hun beurt weer kostelijk zaad zullen zaaien Het is een heerlijke, hoopvolle tijd, voorjaar FLORIS C. XI Ziezoo daar is ie weer. Allemachtig jammer dat ik net de heele vorige week afwezig was. Ik had zoo graag, alle zweet- en natte jasluchtjes ten spijt, m'n gewone plaatsje op de tribune ingenomen. Maar aan den anderen kant, als ik thuis gebleven was had ik niet het genoegen gehad in Parijs een ouwe kennis te ontmoeten, die zich allerbuitengewoonst voor Soest interesseerde. Hij droeg nog steeds witte handschoenen. Nou weten jullie wel wie ik bedoel. Hij kwam re gelrecht uit Algiers. Waar ie veel nuttig werk verricht had. Bij de dames had ie de witte handschoenen in zwang gebracht. Voorts had ie daar de beginselen van het brandspuit-bedienen onderwezen. Ook had ie nog een paardenhandeltje gedreven en daar verschillende hoofden van woestijnvolkeren Soester knollen in handen gespeeld. Kortom al zijn oude liefhebberijen had ie daar beoefend. En nou hoorde hij weer ineens van Soest. Ik liet hem het U. D. lezen waar de heele speech van Mr. Jan in stond. Waarachtig, zei ie, ik had het zelf niet beter kunnen doen. Hij vond ook dat de directeur van het Chr. Hist. Bedden magazijn precies zijn zelfde betoogtrant had gehouden. Een hoop gewichtig-doe- nerij, maar weinig om 't lijf hebbend. „Zoo zie je", zei ie, „dat er in een Raad behalve sluimerende risico's ook nog wel sluimerende talenten kunnen zitten". We hebben samen gezellig gekletst over de ouwe tijd. En over de ouwe burge meester. En over de nieuwe. En toen hief ie z'n glas op en zei„Nou het beste met Soest, Prosit 1" Een dag erna zat ik weer in Soest. Ik reisde, met den laatsten trein uit Utrecht, met een lid van den Raad. Die natuurlijk geen flauw idee had dat ie met Brandnetel reisde. En als ie dit nou lees», zal ie toch z'n mond wel houden, want hij heeft me veel te veel verteld, en ik heb hem beloofd te zwijgen. En daar verbind ik nou meteen hier de wederkeerige ver plichting aan dat ie ook z'n mond houdt. Doet ie dat niet, dan acht Brandnetel zich ook ontslagen van zijn belofte. Hij vertelde me 't heele zaakje over die begrooting. Ook dat de man met het Konjpklijk woord en het Vrouwtje van Soestduinen beide hadden gezegd dat Mr. Jan volkomen in zijn recht was ge weest z'n vraag te stellen. Wat ook wóór was, al had hijzelf dat ook niet met zoovele woorden gezegd. Wat ik flauw van 'm vond, en dat 'm ronduit zei. Maar hij had het niet gemogen. 'T was zoo afgesproken. Maar hij had alle be wondering voor de speech van Mr. Jan. Daar had toch geen mensch iets tegen kunnen inbrengen. En nou is het af wachten wat de hooge heeren in Utrecht zullen beslissenMocht het of mocht het niet We zullen eens kijken hoe het staartje van dat muisje er uit ziet. Ondertusschen stond ik te kijken van De Soester verleden week. Die verslag gever van van den Bovenkamp was er leelijk naast. Vond ik tenminste. In de eerste plaats omdat ie heelemaal vergeet dat Mr. Jan degene is geweest die de kat den bel heeft aangebonden in den Raad. En wie zou dat in zijn plaats gedurfd hebben We weten nou allemaal toch wel dat er in Soest een heilig huisje is, dat gemeentehuis heet, en waar zelfs de raadsleden niet durven aan te komen. En als ze 't een enkele keer doen, dan doen ze weer alles om maar te zorgen dat ze toch vooral niet uit de gratie raken. Dat zagen we de vorige keer aan van Eek. Eerst zei ie de ambtenaren zijn de baas en de burgemeester heeft niks te vertellen. En tien minuten erna klapte hij het hardst van allemaal na de verheerlijkingsrede op de ambtenaren door den burgemeester gehouden. En ik dacht nog wel dat de socialen niks van die ambtenaren-heerschappij moesten hebben. Ik voor mij vind het heelemaal niet verkeerd dat de zaak eens aan de groote klok is gehangen. Al hebben ze in de krant ook méér van gemaakt dan het was. Maar in elk geval zullen nou voortaan op het gemeentehuis wel wat voorzichtiger cn accurater zijn. En dat is al een heeleboel waard. Was de zaak in een stiekem-onderonsje af gedaan, dan was die prikkel er niet geweest. De verslaggever van De Soester was bang dat die ruchtbaarheid ten ge volge zou hebben dat de menschen niet meer in Soest zouden komen wonen. Wat een stumperd I De menschen weten nou EN HEEfïEN-MODE-MAGAZIJN F. C. KUIJPERSTRAAT 10 - TEL. 169 tenminste dat Soest bestcUU. En van de lezers van de dagbladen wist dat zeker geen tien procent. En ik denk dat ze van zoo'n begrootingsheibetje niet zullen terugschrikken. Maar wel van de aan staande belastingverhooging. En daar heeft die heele kwestie niks mee te maken. Wat kan het de menschen eigenlijk schelen of er kift in de gemeenteraad is 1 Dat raakt hun portemonnaie niet, maar wel de belasting. En die hooge belasting is het gevolg van het prachtig gemeen tebeleid van de laatste tien jaar. Toen ik in Soest kwam wonen betaalde ik achttiende procent, zegge vier vijfde procent, zegge nog géén procent, en nou betaal ik tien maal zooveel. Mot je niet uitvlakken. Ze hebben me wel eens ver teld dat meer dan de helft van de ge meentebelasting weggaat aan salarissen van gemeentelijke ambtenaren en werklui. Of 't waar is, moeten ze op 't gemeen tehuis maar eens narekenen. En dan daarna net als bij 't Rijk gaan afvloeien tot er maar de helft meer over is. Maar jawel. Volgend jaar weer vijftien duzend gulden erbij voor de nieuwe politie agenten, en voor een inspecteur met een fijne degen opzij en een zwart-lakensche- uniformpet - met - het - wapen - van - Soest. FoetsiDaar gaan onze centen weer. Toen ik thuis op m'n gemak alle krantenverslagen nog eens nalas, was er één die me bijzonder meeviel. En dat was de burgemeester. Nee, werkelijk, wat gezegd moet worden, moet gezegd. Ik had nooit gedacht dat ie zoo handig zou zijn. Met een linke zwaai laat ie me daar de heele vraag van Mr. Jan zwemmen, praatte daar niet meer over, maar gooide 't over een heel andere boeg. „Vinden jullie 't nou zoo erg" vroeg ie an de raadsleden. En ze vonden 't allemaal heelemaal niet erg. Maar de .vraag was niet of 't erg was, maar alleen of 't mocht. En nou hebben ze mij altijd ver teld, dat er geen dubbeltje mag veranderd worden in de cijfers die de raad heeft vastgesteld. Ik kan 't mis hebben. Dat zullen ze dan in Utrecht wel uitmaken Maar de vraag van Mr. Jan was alleen of de twee begrootingen verschillen. En laat er nou eens één komen, die zegt dat dat niet het getfal was. Het was dan ook veel ruiterlijker geweest als d$ bur gerpa éérst ronduit bekend had wat ie nou toch moest doenDe vraag was gerechtvaardigd. Maar we hebben 't heusch niet zoo bont gemaakt als de menschen wel veronderstellen. „En dan had het zin gehad daaromtrent het oordeel den Raad te vragen". lij inOei ziiTI maar eens verplaatsen op het standpunt van een raadslid die een begrooting mee vaststelt en dan later andere cijfers ziet. 't Zou wat moois zijn, als die dan niet het recht had om te vragenhoe zit dat Maar, nee, in Soest mag dat niét. Dan schreeuwt er dadelijk een „Dat is een beschuldiging van opzettelijke fraude" een ander stelt een motie van afkeuring voor, (en blijft in z'n hemmetje staan omdat niemand mee durft), een derde zegtdat is een relletje om politieke reclame te maken. (Wat Mr. |an heel wijselijk met minachtend stilzwijgen voor bijging) Van de week was ik bij een kennis die een paar paarden op stal heeft. Daar ben ik altijd bang als de dood voor geweest. Voor die paarden namelijk. Hoe iemand zoo maar achter die beesten durft loopen, met de kans z'n hoofd over den staldeur te zien vliegen, is me een raadsel. Toen ik er kwam zou ie net den stal eens uitvegen. Ik stond erbij te kijken. „Kom er maar in" zei ie. „Ik zou je danken" was m'n antwoord, vrouw wil geen weduwe worden. „Óch 't is maar een durf" zei ie toen ze hebben een hekel aan een bezem die ze zoo om d'r pooten kriebelt maar als je maar inééns doorzet, doen ze niks. Toen be gon ie ineens te lachen. „Wat heb je nou ineens" vroeg ik, „Wel", zei ie „het schiet me ineens zoo te binnen. Het is hier net als in den Raad. Om den be zem in het vuile stalletje te zetten, je weet dat de paarden gereed staan om je een trap te geven, is alleen een kwestie van durl". En gelijk had ie. Nou schei ik er eens uit. Grootje heeft de thee klaar, en ik ga m'n gouwenaar eens stoppen. BRANDNETEL. TELEFOON 1 Ruime wagens Billijk tarief UrsgeaeosTicaers Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. HET WEGENFONDS. Bij besluit van onze vroede vaderen van 30 Juni 1924 werden de gemeente naren van Soest gelukkig gemaakt met een verordening op en de instelling van een Wegenfonds. Alvorens een dergelijke verordening van kracht is, en ten uitvoer kan worden gelegd, behoeft zij goedkeuring van de Kroon. Deze goedkeuring is echter nimmer verleend Niettegenstaande dat, zijn talrijke bouwondernemers en particuliere perso nen gedwongen geworden aan dit fonds bij te dragen. Wat te denken van een overheid, die wetende, dat haar verordening niet is goedgekeurd en geen bindende kracht heeft, doet alsof dat wel het geval is en Wie stemt op de V. D. B. Doet aan esn goed werk mee. Afd. SOEST V.D.B. van de haar gegeven macht gebruik maakt om belanghebbenden te dwingen tot het storten van gelden, waartoe deze volgens geen enkele wet of verordening verplicht zijn. In die gedwongen stortingen zijn be grepen de gelden voor het verharden der weg, waarvoor de storting plaats had, voor het eeuwigdurend onderhoud daarvan, alsmede voor den aanleg van waterleiding en rioleering. Degelden zijn gestort, doch verharding, rioleering en waterleiding laten zich wachten. Gaat men de verschillende gegevens na, zooals deze in de begrootingen van de jaren 1925, 1926 en 1927 te vinden zijn dan blijkt, dat al die cijfers en gegevens in strijd met elkander zijn en onmogelijk een juist beeld van den waren stand van het Wegenfonds kunnen geven. Ten overvloede komen belangrijke be dragen, die door verschillende personen voor verharding of voor onderhoud zijn gestort, niet op den staat der stortingen voor. Alles wijst op een administratieve chaos, een ontbreken van elke boek houding en wat nog erger is, het ont breken van elk afzonderlijk beheer. De gelden werden ontvangen door verschil lende personen op kwitantiën van ver schillend maaksel en model en afgedragen aan het architectenbureau. Van al deze gelden, die alleen gebruikt hadden mogen worden voor verharding en onderhoud der wegen, waarvoor ze gestort zijn, ontbreekt in de begrooting 1927 met de daarbij behoorende memorie van toe lichting verder elk spoor. Het wil mij voorkomen, dat zoowel het publiek als zij, die hun gelden ge stort hebben, recht hebben te weten, wat ermede gebeurt is en waarvoor ze even tueel zijn besteed. Het is te hopen, dat het College van B. en W. spoedig het volle licht op deze zoo duistere geschiedenis zal willen doen schijnen. M. IBURG. VOORHEEN FA. STRIJKER KERKSTRAAT 20 TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 Plaatselijk Nieuws B/LSïKSÏSetS BAARN - SOEST - BUSSUM VERZUCHTING. Ach, waren alle menschen wijs En deden daarbij wel, Dan was deez' aarde een paradijs Nu Hs ze vaak een hel. Ach, leefden alle menschen toch In roerende harmonie, Dan was er nimmer ruzie, en ook Geen advocaterie. Ach, ware elk gemeentehuis Een oord vol poüzy, Dan was de raadszaal 'n slaapcoupé, Nu is 't vaak vechtpartij. Ach, ware er toch geen politiek En geen partijgewrijf, Wat zou het dóór dan rustig zijn Nu is 't als maar gekijf. Ach, ware er geen belasting meer Dus ook geen dwangbevel Dan was 't hier nóg geen paradijs, Maar nu is 't hier een hel. Ach, ware elke steen in Soest Een tientje, en van mij, lk kocht hier alle huizen op En maakte alles hei. Ach, waren alle cijfers juist En ganschelijk vertrouwd, Dan was elke begrooting goed, Nu is ze dikwijls fout. Ach, waren alle menschen braaf, Als engeltjes zoo rein Wat zou 't dón in dit wereldje Verdraaid vervelend zijn 1 OVERREDEN Dinsdagavond omstreeks 7 uur werd in de Birktstraat tusschen Amersfoort en Soest een man dood op den weg gevonden. Het onmiddellijk door de politie ingesteld onderzoek heeft uitge wezen dat de man vermoedelijk door een vrachtauto is overreden. Een ont boden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Nader vernemen wij dat het lijk geï dentificeerd is als te zijn dat van den heerj W. de Kruyff, oud 50 jaar, on gehuwd en inwoner van Soest. Omtrent den automobilist is niets bekend. Daar de heer De Kruyff op het fietspad gevonden werd ligt het vermoeden voor de hand dat hij aan den juisten kant van den weg heeft geloopen. GESLAAGD. Voor het cand. ex. geneeskunde slaagde te Utrecht onze vroegere plaats genoot de Heer J. J. du Saar. RIJKSTELEFOONDIENST Soest—Baarn Nieuwe aansluitingen: 651 Crocq H. G. du Leeraar van het Lyceum Smutslaan 11. Vervallen aansluitingen: 632 Baumans M. J. Spoorstr. 8bis. ONBESTELBARE STUKKEN. Onbestelbare stukken waarvan de afzenders onbekend zijn, terugontvangen te Soest in 2e helft Februari. 1. G. J. v. d. Grift, de Bildt 2. Pensioenraad, Haag 3. J. J. Wichel, Amsterdam 4. Briefkaart zonder adres. VOLKSZANGDAG. Maandagavond 7 Maart j.1. kwam de commissie voor Volkszang rnet hoofden en personeel van de lagere scholen ten raadhuize bijeen. De hoofden van Open bare en Bijzondere scholen verklaarden zich bereid om aan een volkszangdag in de maand Juli mede te werken. Naar schatting zal het getal deel nemende kinderen circa 600 bedragen. De beste manier om daartoe te komen werd in den breede besproken. Voor begeleiding van den zang zal de Soester Harmonie uitgenoodigd wor den. Tot dekking der noodzakelijke kosten zal eerstdaags een lijst bij de ingezetenen circuleeren, om gelden te verzamelen. De commissie rekent voor dit mooie doel op milden steun van de inwoners van Soest. PLUIMVEEVEREENIGING. Maandagavond vergaderde de Pluimvee- vereeniging Soest en Omstreken in hotel de Gouden Ploeg. Na opening door den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. Ondanks het slechte weder, was de opkomst groot. Besproken werd het „Marktplan", waartoe eene commissie werd benoemd, waarin zitting zullen nemen de heeren G. J. Lieshout, E. J. ten Raa, P. van Meel, A. Hilhorst. Deze commissie zal onderzoeken of een eier markt te Soest bestaansmogelijkheid zal hebben. Deze commissie zal zoo noo- dig uitgebreid worden, vergaderingen zullen te dier zake worden belegd, enz. Voorts werd bespoken de Pluimvee- tentoonstelling in het a.s. Najaar. In een volgende vergadering zal men met na dere voorstellen komen. Ten slotte hield de Voorzitter een lezing over „Broeden met de kloek" en Gpfokken van kuikens". Spreker toonde aan 't zetten van de kloek, hoe 'tnest moet zijn, hoeveel eieren, het broed- schaf maken van overbodige kloeken en dat men ze niet ruw maar verstandig moet opsluiten in hokjes, met voer en drank. De kuikens moet men de eerste 2 dagen geen voeder geven, aldus spreker. Kunstmoeders waren ter demostratie aanwezig. Een bakkunstmoeder (voor een 20 tal kuikens) en kachelkunstmoe- ders voor een 600 tal. Bovendien werden met een zelfge maakt zeer practisch schouwtoestel een- ige onbevruchte en aangebroede eieren beschouwd. Een pons om kuikens tus schen de vliezen te kenmerken was tevens aanwezig. Een 5 tal nieuwe leden gaven zich op. Voor de rondvraag had men niets, waarna deze hoogst belangrijke ver gadering werd gesloten. Zij, die nog niet geabonneerd zijn op dit blad en prijsstelten op een geregelde ontvangst, gelieve hot in dit nummer afgedrukte Inteekenbiijet in te vullen en te bezorgon aan ons bureau Van Weedestraat 7. DE UITGEVER. Begeleiding Muziek-theorie, Compositie, Muziekgeschiedenis Condities f6.—, f4.50, f3.— per maand. Muziek in bruikleen. Spreekuur: 's Zaterdags van 1-2 NIEUWERHOEKSTRAAT 2. LEZING OVER VEGETARISME Maandagavond hield arts IJ. Hettema uit Hilversum in Religie en Kunst een lezing over de vegetarische leefwijze. Vegetarische v o e d i n g is onthouding van spijzen, afkomstig van hetgedoode dier; vegetarische leefwijze omvat veel meer dan dat. Omdat het woord „vegetas" beteekent: gezond, krachtig, opgewekt, tracht de ware vegetariër door zijn geheele leefwijze zijn gezond heid te bevorderen. Vandaar dat verre weg de meeste vegetareërs geheelont houder zijn, niet rooken, zich geheel of gedeeltelijk onthouden van prikkelende specerijen en genotmiddelen, veel doen aan baden, frissche lucht, enz. Spreker behandelde nu de voornaam ste beweegredenen, die iemand er toe brengen vegetariër te worden. Ten eerste het ethische beginsel, dat men geen dier mag dooden en doen lijden voor zijn pleizier. Ten opzichte van vleesch eten is dit het geval, omdat de ervaring, vooral in den oorlog, en ook de weten schap hebben aangetoond, dat men zich even gezond en krachtig- kan voeden zonder als met vleesch. Men gebruikt het dus alleen omdat men het gewend is en het lekker vindt. Spreker schreef aan zijn patiënten, die vegetarisch willen leven, vóór om in plaats van het ge bruikelijke vleesch een glas melk te drinkendan was de eiwithoeveelheid, die het lichaam aan het vleesch ontleent, voldoende aangevuld. Hij wees op het ethische verkeerde dat er in ligt om datgene, waar men zichzelf te goed voor vindt, door anderen te laten opknappen. De meeste menschen zouden geen vleesch eten als zij zelf de dieren moesten slachtenmaar dit laten zij liever aan de slagers over. Bovendien is aan het geheele veefok- bedrijf veel wreedheid verbonden, b.v. vervoer van nuchtere kalveren en kippen. Daarna behandelde spreker de sociaal- economische en de medisch-hygiënische argumenten. Eenzelfde stuk land kan veel meer menschen werk en voedsel verschaffen als het bebouwd of als tuinderij bewerkt wordt, dan dat men er vee van voedert. Daarbij gaat 80% der energie van het voedsel verloren. Vervolgens gaf Dr. H. een overzicht van de gevaren die het vleesch voor de gezondheid biedtzoowel die 't gevolg zijn van vleeschvergiftigingen, lintwormen enz., als door het nucleïne- eiwit, waardoor verschillende prikkelende stoffen, purinederivaten, in het lichaam gebracht worden, waarvan een overmaat aanleiding kan geven tot jicht, niersieenen, asthma enz, zoodat ook niet-vegetarische medici aan zulke patiënten het vleesch verbieden. Na de pauze gaf Spr. een interessant overzicht over de beginselen der voe dingsleer en vooral over de geheim zinnige stoffen, de vitaminen, die in verschillende spijzen min of meer voorkomen en die, zij het ook in zeer kleine hoeveelheden, onmisbaar zijn voor de gezondheid. Ontbreken die vitaminen, dan kunnen ziekten ontstaan als rachitis of Engelsche ziekte, beri-beri, scheurbuik en bij kleine kinderen, die met te veel gekookte melk gevoed worden, de Bar- lowsche ziekte, met scheurbuik verwant. Spreker toonde aan, dat deze vitaminen vooral in groenten, vruchten, in de buitenste lagen der graankorrels voor komen dat ze met koken en ook met te ver vermalen en builen van het graan en met het glanzen van de rijst verloren gaan. In verband daarmede wees hij op de vegetabilistische voeding, uitslui tend van plantenspijzen en het meerdere gebruik van rauwe groenten en vruchten volkorenbrood. Bananen, tomaten enz. bevatten alle noodige vitaminen. Vleesch echter bevat enkele in 't geheel niet; daarom leidt vleeschvoeding eerder tot vitaminentekort dan vegetarische voeding, vooral als men daar aan sla, rauwe vruchten en dergelijke toevoegt. Op deze lezing volgde nog een leer zame gedachtenwisseling. Vóór en na de lezing en in de pauze werden de aanwezigen vergast op een aantal liederen, gezongen door Mevr. Houtman—van der Es, met pianobegeleiding door Mej. H. van der Esde aardige en zoo frisch gezongen liederen verwierven, evenals de zoo belangwekkende lezing zelve. Dankbaar applaus. Aan het slot deelde de Voorzitter, de heer M. L. van der Es, mede, dat het voornemen bestaat binnenkort een cursus de vegetarische voedingswijze te geven, waarbij één cursusavond bestemd zal worden voor praktische bereiding van vegetarische gerechten, jus, enz. Belangstellenden die wenschen deel te nemen, kunnen zich bij den heer van der Es, Kolonieweg Soest, opgeven. F. O. VIJFDE ABONNEMENTSCONCERT Gebouw „Religie en Kunst". Al was het voor hen die zich spe ciaal hadden opgemaakt om Di Moorlag te hooren, ongetwijfeld een teleurstelling, hunne verwachtingen niet te zien be vredigd, niettemin had Het Concertbu reau er toch voor gezorgd dat de laatste avond van den cyclus er een was vol kunstgenot. Voor den aanvang van het concert nam de Heer Wüst het woord en deed een beroep op het Soester publiek om den volgenden winter door hun belangstelling wederom een con certcyclus mogelijk te maken. Zij die voor 1 Mei a.s. niet van een tegen gestelde meening hebben blijk gege ven aan een der leden van het comité de Heeren Wüst, Mr. van Doorne en Lekkerkerker worden geacht ook een abonnement voor het volgend seizoen te willen hebben. Behoudens natuurlijk onverwachte en niet te voorziene ge-

De Soester | 1927 | | pagina 1