Winteraardappelen STORMSCHADE! WONINGBUREAU P. MAN S. DE ZOETE Ook GIJ zult er toe besluiten! Neemt gelden - a Deposito - Verstrekt Credieten op korten termijn. t Meubelmagazijn van W.J.v.Ee i Radio BESSELSEN, Spoorstraat 18 Til. v. KALLEVEEN Aanleg van Gas- en Waterleiding De Landbouwbank Wollen Dekens Gewatteerde Dekens Donzen Dekens Tocht Dekens Tocht band Magazijn De Toren Dagelijksche Besteldienst Soest-Baarn-Amsterdam Voor VILLA'S f0.60, voor Inboedels f 0.30 per Mille. Wij noodigen ieder uit te komen luisteren naar de prachtige weergave van onze apparaten ADVIEZEN EN TEEKENINGEN GRATIS LOOD- EN ZINKWERKER te Utrecht Staat op 31 October 1927 de Heer E. HARTOG te Baarn GEMEENTERAAD Dc gemeenteraad kwam op Woensdag 2 November 1927, des namiddags 2 uur bijeen in openbare vergadering. Afwezig de heer Dammers. 1. Voorstel van den Voorzitter om in geheime vergadering over te gaan Nadat de vergadering door den Bur gemeester was geopend, stelde deze voor af te wijken van de agenda en de geheime vergadering niet aan het begin te houden, doch in den loop der ver gadering. D« heer Busch wenscht de punten te weten waarover in geheime verga dering zal worden gesproken. De heer van Doorne meent dat be antwoording van die vraag eveneens tot straks kan worden verschoven. Z. h. sf. besluit de raad de geheime zitting zoo noodig later in den middag te houden. 2. Vaststelling van de notulen der vergadering dd. 29 September j.l. De notulen worden z. h. st. onveran derd goedgekeurd. 3. Stemming over de in de vorige vergadering ingediende motie door het raadslid Busch, verband houdende met de aanvrage van het bestuur „Ken school met den Bijbel" tot medewerking van beschikbaarstelling eener school. De heer Busch trekt, daar de feiten toch vaststaan, zijn motie in, waarin de raad bewilligt. 4. Vaststelling van eenige besluiten tot wijziging der gemeentebegrooting 1927, en begrooting van het Gasbedrijf 1927. Z. h. st. en onveranderd goedgekeurd, 5. Voorstel van B. en W. tot verharding van een gedeelte van den Dalweg en aanvrage van een daarvoor benoodigd crediet, groot f875. Burgemeester en Wethouders hebben den Raad als volgt voorgesteld De toenemende bebouwing in de omgeving van den Dalweg en de Talmalaan en de daarmede gepaard gaande vestiging van bewoners der gebouwde perceelen brengt ons er toe U het voorstel te doen het ge deelte van den Dalweg, gelegen tusschen de Beethovenlaan en de Mendelssohnlaan in een goeden staat te brengen. Wij doen U dit voorstel, omdat met de N.V. „De Enghrand" is overeengekomen, dat zij ten behoeve van hare onderneming zal bijdragen in de kosten van verharding van dat weggedeelte en wel voor de helft van de kosten. De andere helft zal in de toekomst gedekt moeten worden door bijdragen van eigenaren der gronden, gelegen aan de over zijde van dien weg. Zoolang die bijdragen nog niet in de ge meentekas zullen zijn gestort, zal de helft der kosten van verharding voorloopig door de gemeente moeten worden betaald. Als kosten moeten worden geraamd: 400 M2 wegverharding f 1600.— 150 M trottoirband f 150.00 f 1750.00 Zooals hierboven reeds is medegedeeld, wordt van deze kosten f875.— betaald door dc bouwonderneemster de N.V. „Enghrand", zoodat het restant bedrag, ad. f 875.—tijdelijk uit leening moet worden gevonden, te dekken door bijdragen van hen, die in de toekomst voornemens zijn aan de overzijde de terreinen als bouwterrein te exploiteeren. De bedoeling is om een strook grond onverhard te laten zoodat voor die terreinen de weg als niet verhard blijft aangemerkt. De heer Doorman vraagt wat de be doeling is met die strook, welke onver hard zal blijven, waarop wethouder Koenders antwoordt, dat dit slechts een zeer smalle strook aan het trottoir zal zijn, opdat de gemeente zijn rechten i.c. zal houden. Hierna z. h. st. goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een vrachtauto, tevens sproeiwagen ten dienste van openbare werken, en tot afschaffing van 2 gemeente-paarden, Wij hebben de eer uwen Raad mede te deelen, dat bij de Afdeeling Publieke werken de ervaring is opgedaan, dat het gebruik van een vrachtauto tevens sproeiwagen in alle opzichten goed voldoet. De besproeiing van het uitgestrekte wegen net kan, zonder dat aan de doelmatigheid daarvan wordt tekort gedaan, op zeer vlugge wijze geschieden, terwijl in tijden, dat be sproeiing niet noodig is, de auto gebruikt wordt voor het versieepen van vrachten bij het aanleggen en onderhouden van wegen. Op grond van deze gunstige resultaten hebben wij gemeend de besproeiing van de wegen te Soesterberg in de toekomst ook te doen geschieden met een auto-sproeiwagen, en wel op de wijze zooals zulks in Soest geschiedt. De te Soesterberg in gebruik zijnde tank kan voor dit doel worden benut, en de vracht auto kan zijn diensten verrichten aan de wegen. Wanneer hiertoe het besluit kan worden genomen, ligt het in de bedoeling van de vier gemeen te-paarden er twee te verkoo- pen. Het voorstel van deze reorganisatie is in een rapport van den gemeente-architect nader aangegeven, met den inhoud van welk rapport wij ons kunnen vereenigen. Onder verwijzing naar het bovenstaande doen wij U hierbij het volgende voorstel. Vóór het einde van dit jaar ten dienste van Publieke werken aan te koopen een Ford-auto in te richten voor sproeiwagen en vrachtwagen volgens constructie als die welke in het bedrijf is gesteld, en daarvoor een crediet toe te staan, groot f3500.— af te lossen in 5 jaren te beginnen in 1928. Voorts verzoeken wij U ons te machtigen twee gemeente-paarden in het openbaar te verkoopen, zoodra de vrachtauto in dienst wordt gesteld, en de opbrengst van dien verkoop te brengen in mindering van het voor de aanschaffing der auto te ieenen bedrag. Indien U overeenkomstig ons voorstel zoudt kunnen besluiten, wordt U hierbij tevens tot vaststelling aangeboden een besluit tot ver leening van het gevraagde crediet alsmede tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1927. De Financieele commissie kan zich met het voorstel en de ontwerp-besluiten, daarbij ge voegd, vereenigen, doch vestigt hij de aan dacht van B. en W. op dat er kosten ad. f3500.— wegens aanschaffing der Ford-auto vrachtwagen naar hare meening hoog voor komen. De heer van Doorne vraagt of de prijs van f 3500.niet erg duur is voor een Ford, Wethouder Koenders antwoordt, dat de bedoeling is een verzwaarde 2 tons Ford-truck, die ongeveer f3000.zal kosten. Indien echter iets beters voor dien prijs verkregen kan worden, kan ook eventueel een ander merk worden gekocht. De heer v. d. Breemer adviseert met den verkoop der paarden nog even te wachten, 't Is thans winterdag en dus slecht verkoopen. Het voorstel wordt hierna z. h. st. aangenomen. Hierna komt aan de orde: 12. Herbenoeming van Leden der Commissie van taxatie der gronden ingevolge de verordening op het beheer van het grondbedrijf. Aangezien de thans reeds 2 jaren zitting hebbende leden moeten aftreden, doch her kiesbaar zijn, hebben B. en W. de volgende voordracht voor deze commissie. J. v. EIten aftr. P. Beekman A. O. Dammers aftr. P. v. d. Breemer. W. v. d. Velden aftr. J. J. v. Schadewijk. Een der leden moet tevens raadslid zijn. Voorgesteld wordt de belooning per lid per jaar te verlagen van f 100.— tot f50.—. Bij de eerste stemming behalen de heeren van EIten 5, Dammers 12, v. d. Velden 12 en v. d. Breemer 7 stemmen. Daar de heeren Dammers en v. d. Breemer dus gekozen zouden zijn, doch beiden raadslid zijn, wat op grond der bepalingen niet mogelijk is, is deze stemming ongeldig. Bij de tweede stemming behalen de heeren van EIten 8, v. d. Velden 11, Dammers 6, v. d. Breemer 6, Schade wijk 3 en Beekman 2. Gekozen zijn dus de heeren van EIten en v. d. Velden. Bij de herstemming, waarbij de heer v. d. Breemer niet meestemt, verkrijgt de heer Dammers 5 en v. d. Breemer 6 stemmen, zoodat als derde lid der commissie is gekozen de heer v. d. Breemer, die de benoeming aanvaardt. De heer Busch stelt voor de vergoe ding vast te stellen op f50.per jaar in totaal en de heer van Doorne op f25.per jaar per persoon. De heer de Bruin wijst er op, dat andere commissies, die veelal veel meer werk doen, in het geheel geen presentie geld ontvangen en wenscht te bezuinigen. De heer Dammers, die inmiddels ter vergadering is gekomen, deelt mede, dat bij de oprichting van het grondbe drijf het presentiegeld van f 100.per lid per jaar niet te hoog was, doch voor de latere jaren vond spr. f 50. een behoorlijke vergoeding. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 8 tegen 4 stemmen aange nomen (de heer v. d. Breemer hield zich als betrokken commissielid buiten stemming). Tegen stemden de heeren de Bruin, Busch, v. Doorne en Grootewal. 13. Vaststelling van een suppletoir kohier Hondenbelasting dienst 1927. Z. h. st. onveranderd vastgesteld. 14. Vaststelling van een ontwerp besluit tot in schenking aanvaarden van een strook grond. B. en W. stellen voor in schenking te aan vaarden van H. de Beer, landbouwer te Soest een strookje grond ter grootte van 300 M2 kadastraal bekend Sectie G No. 2612, teneinde deze te bestemmen voor wegverbreeding. Nadat de Burgemeester heeft mede gedeeld, dat de heer de Beer thans aan zijn verplichtingen heeft voldaan, wordt het ontwerp-besluit door den Raad z. h. st. goedgekeurd. 15. Behandeling van aanvragen om aankoop en erfpacht van grond, en vaststelling van de daarmede verband houdende besluiten. B. en W. stellen voor 1ste. Aan de Arnhemsche Waterleiding Mij te Arnhem' in verband met de aan die Mij. verleende concessie, te verkoopen een ge deelte van het kadastrale perceel Sectie D, 3352 ter breedte van ongeveer 175 M. en ter diepte van ongeveer 115 M. dus groot ongeveer 20.000 M2.) voor den prijs van f II.000. zijnde 55 ets. per M-'. Ten bate van het Wegenfonds moet voor aanleg van de wegen door de koopster gestort worden f9000. Het terrein zal bestemd zijn voor een daarop te stichten pompstation in verband met de watervoorziening onzer ge meente. 2de. Aan H. J. Brokkelkamp te A'dam te verkoopen een gedeelte van het perceel bekend als Sectie D te Soest onder no. 1755 ter grootte van 2000 M2 tegen een prijs van f 1.75 per M2. 3e. Aan A. Legemaat te Soest te verkoopen het perceel no. 1 van complex 15 van het grondbedrijf dezer gemeente, bekend als ge meente Soest in Sectie C onder No. 45—1246 en 1115 ter gezamelijke grootte van ongeveer 695 M2. tegen een prijs van f3.75 per M2. 4e. Aan W. v. d. Velden aannemer te Soest, onder intrekking van het raadsbesluit van 16 Maart 1925, te verkoopen de perceelen grond nos. 44, 45 en 46 van het complex 17 van het Grondbedrijf ter gezamelijke grootte van on geveer 1000 M2. tegen een prijs van f3. per M-', kadastraal bekend Sectie H no. 4679, en voorts het perceel grond no. 47 van gemeld complex 17 ter grootte van 340 M2. vooreen prijs van f 1650.— 5e. Aan J. Sinning te Soesterberg te ver koopen het perceel no. 17 van het complex XVI van het grondbedrijf dezer gemeente ter grootte van 572.25 M2. zijnde een gedeelte van het kadastrale perceel der gemeente Soest Sectie E no. 1572 voor den prijs van f 1800. 6e. Aan J. Groenhuizen, brandstoffenhande- llar te Baarn onderhands te verkoopen de perceelen grond, kadastraal bekend als Ge meente Soest in Sectie H nos. 1567 en 1568 respectievelijk ter grootte van 0.36 Are en 23.34 Are, dus in totaal 23.70 Are tegen een prijs van f0.90 per M2. Op 1 Januari 1928 loopt het erfpachtsrecht van verschillende perceelen af. B. en W. stellen nu voor opnieuw in erfpacht te verieenen voor 22 jaren, dus tot 1 Januari 1950 aan le C. van Rouwendaal, arbeider te Soest, drie stukken grond, ter gezamelijke grootte van 46,08 Are tegen een canon van f28.39. 2e H. C. Pohlman, schoenmaker te Soest twee stukken grond, ter gezamelijke grootte van 49,20 Are tegen een conon van f21.24. 3e E. Egbers, winkelier te Soest 2 stukken grond ter gezamelöke grootte van 44,61 Are tegen een coHon van f26,97. Ten aanzien der andere perceelen, waarvan de erfpacht afloopt, doch die niet meer op nieuw in erfpacht worden gevraagd, stellen B. en W. voor hen te machtigen maatregelen te nemen deze te verhuren. Na verkregen resultaat zullen dan de noodige voorstellen tot verhuur aan den Raad worden aangeboden. De heer Doorman vindt de prijs van f 3.per M2. aan de Anna Paulowna- laan te laag. Alleen in verband met de vroegere duurdere verkoopen aan den zelfde van aangrenzende terreinen vindt hij het voorstel toelaatbaar. Echter wil hij in de toekomst het bestaande ver kavelingsplan niet volgen en grootere perceelen uitgeven. De heer den Bliek wil de gemeente grond niet steeds zoo duur mogelijk verkoopen, doch wil meer kapitaalkrach tige inwoners krijgen, die behoorlijk belasting betalen. Wethouder Koenders geeft toe, dat de perceelen van het verkaveiingsplan zeer klein zijn, waarna de Burgemeester toezegt later met voorstellen tot grootere perceelen te zullen komen. Hierna wordt de voordracht zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hierna komt aan de orde: 11. Aanbieding van een ontwerp- reglement voor de werkverschaffing, winter 1927-1928, en vaststelling van de in werkverschaffing uit te voeren werken. B. en W. bieden den Raad aan ter vast stelling een reglement op de werkverschaffing voor inwoners van Soest, bevattende een 13 tal artikelen en houdende de algemeene regelen voor de werkverschaffing. Daarnaast stellen B. en W. voor dezen winter in werkverschaffing uit te voeren de navolgende werken le het grondwerk en de aanleg der plant soenen voor het op te richten sportpark aan het Paardengat, (zie agendapunt 10), kosten f4000.-. 2e het maken en leggen van rioolbuizen voor de waterafvoering van Burgemeester Grothestraat, Dalweg, Talmalaan en Rem- brandtlaan, kosten f8000.—. 3e het egallseeren van wegen en bermen en het verbeteren van waterlossingen, kosten f 4550.-. Op de begrooting 1927 is beschikbaar f8000.— voor werkverschaffing. Benoodigd is f 16550.— Aankoop beplantingsmateriaal f 5300.— Rest f 11250. waarvan tot 31 December 1927 noodig is f 6700.-, B. en W. stellen nu voor boven het be schikbare bedrag ad f8000.— een nieuw crediet toe te staan van f 5300.— te besteden als bovenbedoeld, voor aankoop van materialen De post werkverschaffing in de begrooting 1928 zal dan moeten worden verhoogd van f 8000.— op f 10.000.— Dit punt lokt zeer wijdloopige dis cussies uit. De heer Busch vindt f 15.loon voor een gezin onvoldoende en stelt voor het loon te stellen op minstens f 18.per week, verhoogd met een kindertoeslag van maximum f 1.per dag. De arbeiders zullen dan natuurlijk den plicht hebben daarvoor behoorlijke arbeid te presteeren en zal in de toe komst wel blijken, dat ze f 20.en meer waard zijn. Daarenboven moet er behoorlijk toezicht zijn. De heer van Doorne is niet tegen verhooging tot f 18.—, mits er behoor lijk toezicht zij, dat er flink gewerkt wordt. De heer Giootewal is ook voor f 18, doch wi! dan als eisch stellen uitslui tend productief werk, waarmede de heer den Bliek zich algeheel vereenigt. De heer van Klooster is bang, dat er dan te veel werkeloozen om steun zullen aankloppen, terwijl de heer Endendijk dan liever werkverruiming wil en alle werkverschaffing stop zetten. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Hilhorst, stelt de Burge meester voor de leeftijdsgrens van 60 op 65 jaar te brengen en als kostgan gers te beschouwen zij, die sedert 1% jaar in eigen behoeften voorzien en niet meer in het ouderlijk huis wonen. Wethouder Koenders verdedigt het voorstel van B. en W., terwijl de Bur gemeester bang is op een te hoog loon geen hoogere goedkeuring te zullen krijgen. De heer Busch constateert, dat de werkeloosheid geen crisisverschijnsel is waarvoor crisisloonen passen, doch permanent is geworden; spr. stelt voor aan de niet-verzekerde werkeloozen 5/o van het loonbedrag uit te keeren. Hierna wordt de vergadering ge schorst en de thee gedronken. Na heropening komt de Burgemeester met een nader voorstel van B. en W., n.l. het loon te bepalen op f 2.50 per dag, een tegemoetkoming in de huur van f2.50 per week en f 0.15 toeslag per kind per dag, te rekenen vanaf het derde kind, tot een maximum van f 4.— per week, derhalve een maximum uit- keering van f 21.50. De heer de Bruin maakt ernstig be zwaar, dat de regeling, eenmaal in de commissie, waarvan ook hij lid is, vast gesteld, thans buiten deze commissie om wordt veranderd. Het aldus gewijzigd voorstel wordt met alle 13 stemmen voor aangenomen. Thans komt tevens in behandeling punt 10 van de agenda: 10. Behandeling van het verzoek van een plaatselijk comité tot behartiging der sport, verzoekende tot het in erfpacht bekomen van gemeentegrond en mede werking te verieenen tot het oprichten van een sportpark. De heer C. Sevenhuijsen e.a. verzoeken irv erfpacht te mogen ontvangen gedeelten van de gemeente terreinen aan het Paardengat bij de Waldeck Pyrmontlaan om aldaar te stichten een sportpark met 3 lawnfennisbanen en een sportterrein. Gezien de onooglijke toestand van het terrein zou door dien aanleg een grootere verbetering ontstaan. De noodige werken kunnen in werkverschaffing worden uitgevoerd B. en W. stellen voor genoemde gronden in erfpacht uit te geven voor 50 jaar tegen een canon van fO.45 per Are per jaar aan de op te richten rechtspersoonlijkheid ver krijgende sportvereeniging. Het grondwerk voor dit sportpark zal voor rekening van de gemeente worden verricht, alsmede de aanleg der plantsoenen. De heer v. d. Breemer wil liever het Paardenhoogt, dat is scheidingberg tus schen Soest en Soesterberg wegwerken en meent dat zulks heel goed kan en stelt een plaatselijk onderzoek voor. De heer Grootewal ondersteunt dit. Na nog eenige discussie wordt punt 10 onveranderd goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. tot het bouwen van 6 semi-permanent woningen en afbraak van alle bestaande nood woningen. B. en W. stellen voor over te gaan tot het bouwen van een zestal semi-permanente woningen, te stichten in één bouwblok aan de Wijkslooterweg O.Z. op een perceel ge meentegrond en daarvoor een crediet te verieenen van f 12.500.—. De oude noodwoningen (Heete Akkerweg, Bosstraat en Koudhoornweg) kunnen dan alle worden verkocht. De opbrengst van deze woningen komt in mindering op genoemd bedrag van f 12.500.—. Omtrent de wijze van verkoop zullen t.z.t. nadere voorstellen worden gedaan. De aannemer der nieuwe woningen zal de noodige arbeidskrachten in Soest moeten betrekken, waarvan 70°/o uit de lijst van werkeloozen. Na een korte oppierking van den heer Busch over de plaats der nood woningen z.h.st. onveranderd goed gekeurd. 7. Voordracht van B. en W. tot wijzi ging van belastingheffingen voor 1928, en vaststelling van de daaruit voort vloeiende ontwerp-besluiten. B. en W./hebben zich gewend tot Mr.J. H. Worst te Amsterdam, teneinde dezer te ver zoeken het beroep bij de Kroon over de dekking van het tekort i.z. de Navordering te verdedigen. Mede naar aanleiding van dit antwoord stellen B. en W. voor het tekort ad f44.000 te dekken door: meer ontvangen dan geraamde op brengst gemeentelijke inkomsten belasting f 11.732.07 50 opcenten Vermogensbelasting 1928 f12.500. 50 opcenten Vermogensbelasting 1929. f 14.000.- vermoedelijk batig saldo rekening 1926 f 5.800.- 44.000. Dekking van het ontstane tekort ad f 44.000 zal dus reeds in 1929 geheel zijn gevonden, waarmede tevens is tegemoet gekomen aan de vroegere kenbaar gemaakte wenschen van Ged. Staten om uiterlijk uit 2 dienstjaren deze ifekking te vinden. B. en W. stellen bij aanneming van dit voorstel voor, in te trekken met aanhangige beroep bij de Kroon. Tengevolge van de wijziging der wet op de Personeele belasting, waardoor de hoofd som wordt verminderd zal de heffing der gemeentelijke opcenten eveneens verminde ring ondergaan. Deze heffing brengt thans op f 32000.— tot dekking der mindere opbrengst stellen B. en W. voor verhooging van het getalopcenten, zoodanig dat de opbrengst voor de gemeente toch gelijk blijve, daar zij het wenschelijk oordeelen, dat in de thans bestaande verdeeling der gemeentelijke lasten zoo weinig mogelijk verandering wordt ge bracht. B. en W. stellen voor voortaan 65 in plaats van 50 opcenten te heffen, waardoor de op brengst ongeveer gelijk zal blijven. Het voorstel van B. en W. inzake de Ver mogensbelasting is, zooals boven omschreven, om met ingang van 1 Mei 1928 te heffen 50 opcenten op die belasting. De heer Dammers vindt het onbillijk dat thans wordt voorgesteld het bekende tekort te laten dekken door slechts enkelen, terwijl het tekort is ontstaan door een te geringe heffing van alle ingezetenen. Daarenboven zal de heffing van 50 opcenten op de Vermogensbe lasting vestiging in Soest van kapitaal krachtigen tegengaan, daar als spr. wel- is ingelicht de omliggende gemeenten geen van alle zooveel opcenten heffen. Tenslotte heeft spr. bezwaar tegen een zoodanige „tijdelijke" heffing, terwijl het tijdelijke ervan niet uit de stukken blijkt en zoo'n tijdelijke heffing maar al te vaak in de practijk permanent wordt, waartoe spr. niet wil medewerken. De heer den Bliek heeft de actie van zekere zijde tegen de navordering nooit bewon derd en die actie steeds betreurd. In middels heeft de Hooge Raad echter de reclamanten in het gelijk gesteld. Spr. wil nu maar de uitspraak van de Kroon afwachten en niet naar het rechts gevoel vragen, doch naar de billijkheid. Het voorstel van B. en W. is onbillijk en onrechtvaardig en moreel niet te aanvaarden, zelfs op utiliteitsgronden onverdedigbaar. Nu Mr. Worst verzoekt ontheven te worden van de opdracht om het beroep te verdedigen, lijkt spr. verhooging van de factor het best, men krijgt dan meer terug dan men moet betalen. Spr. stelt voor de factor te brengen op 2,1 voor één jaar. De Burgemeester zegt, dat de factor eenmaal is vastgesteld en niet veranderd kan worden. De heer den Bliek wil dan nader afwachten tot de uitspraak van de Kroon. De heer Grootewal brengt in herin nering dat met ingang van 1 Januari 1928 alle gehuurde perceelen worden herschat, ook voor perceelen, die niet verhuurd zijn. Volgens spr. zal deze herschatting een zeer beduidende ver hooging van de belasting brengen en is verhooging van opcenten niet noodig. De Burgemeester meent dat de her schatting voor Soest geen of weinig verschil maakt. Daarenboven komt Soest misschien ook in een hoogere klasse. De heer Grootewal handhaaft zijn cijfers en constateert dat de herclassifi catie vast niet voor 1929 tot stand komt Spr. wenscht nader onderzoek. De heer Busch zegt, dat om het tekort te dekken weer nieuwe bronnen moeten worden aangeboord. Hij is van meening dat de voorgestelde belastingverhooging niet van tijdelijken aard zal blijken te zijn, waarmede hij zich niet kan ver eenigen. Spreker zegt naar aanleiding van wat de heer Grootewal zoojuist naar voren heeft gebracht, dat dit punt nog maar moest worden aangehouden en hierover in een daartoe te houden ver gadering nauwkeurig zou kunnen worden gesproken, alvorens hierin een besluit kan genomen worden. De heer Grootewal noemt nog eenige voorbeelden ten aanzien van zijn voorstel, waaruit men kon zien dat dé nieuwe schatting van huizen een meer dere ontvangst van de Pers. Bel. zou geven van ongeveer 20 De heer Doorman zegt dat er nog andere grondslagen zijn voor de Person. Belasting en is ook tegen verhooging van opcenten op de Vermogensbelasting. De heer de Bruin kan met het stand punt van den heer den Bliek mede gaan en zou ook het voorstel om factor Inkomsten-Belasting te verhoogen, willen ondersteunen. De Voorzitter zegt dat dit niet kan, omdat de Raad op een eenmaal vast- gestelden factor niet terug kan komen, daar de Kroon hierin een beslissing moet nemen. De Heer den Bliek verwondert zich hierover, daar Ged. Staten toch hun goedkeuring aan het besluit hebben onthouden. De Voorzitter zegt dat het voorstel van den Heer de Koning voor de Ge meente een nadeel zou hebben opgeleverd van f 15.000.<t f 16.000.wat in dit geval aan rente en aflossing betaald had moeten worden. Spreker zegt dat het tekort van i 44.000.te dekken in 1927, in 2 jaren zou kunnen worden gedekt, daar Ged. Staten dit als uiterste toezegging hebben gedaan en hoopt dat genoemd college deze aflossing in 1928-1929 zal toestaan, zoodat dit tekort, dat op grond van, laat ons maar zeggen onkunde, is ontstaan, dan aangezuiverd is. Ook zal het hooger beroep bij de Kroon, ingesteld tegen de uitspraak van Ged. Staten inzake voorstel de Koning, zoo goed als zeker worden vernietigd en spreker vermoedt dat de Kroon zich niet met den factor zal bezig houden, daar deze enkel let op de rechtsgeldig heid van een besluit. De heer Grootewal dringt er op aan, de 50 opcenten te handhaven en zoo de Raad hiertoe niet zou kunnen besluiten, dit punt tot verdere behandeling aan te houden. De heer Busch vraagt den Voorzitter of uitstel van een besluit t.a.v. dit voorstel mogelijk is en of dit voor de Gemeente geen moeilijkheden zal opleveren. De Voorzitter zegt dat in deze aan gelegenheid het er met de muts naar gooien zal zijn. De kohieren zouden in dit geval te Baarn zuiver moeten worden nagegaan, wat veel tijd zal kosten en zelfs wanneer dit geschied zou zijn, zou men nog geen vaste cijfers kunnen be palen, omdat er altijd veranderingen geschieden. Vóór 1 Januari 1928 moeten de opcenten goedgekeurd zijn door de Kroon, dus er is haast bij. De heer Grootewal zegt dat de her schatting niet eerder bekend is geworden en dat, zoo men aan de juistheid van zijn genoemde cijfers mocht twijfelen, hij gaarne had dat men deze onderzocht. Aangezien in dit geval een haastig onderzoek tot geen resultaten zal leiden, besluit de Raad dat de Financieele- en Belasting-Commissie de door den heer Grootewal gemaakte beschouwingen gezamelijk zal bespreken en dit te doen om 7 uur 's avonds. De Voorzitter deelt hierna mede dat om 7.30 n.m. een begin zal worden gemaakt met de geheime vergadering en schorst de openbare vergadering tot 8.30 n.m. Het behandelde in de avondvergade ring volgt in het volgend nummer. Reeds thans kunnen wij mededeelen dat het voorstel tot verhooging der opcenten op de Personeele Belasting is aange houden en het voorstel tot heffing van 50 opcenten op de Vermogens-Belasting voor 2 jaren is aangenomen. Voor de kwestie van Klooster ver wijzen wij naar elders in dit nummer. Vraagt prijs en monsters van prima Wfnteraard. welke onder garantie worden gekeverd. Groenten, Fruit en Aardappelen Binnen- en Buitenlandsch Fruit BURG. GROTHESTR. 41 - Tel. 2140 UfA„riaeli.9af *7r» Talal 1RCI Van Weedestraal 7a - Te let. 16B Zie de etalage Zie de etalage TORENSTRAAT IC - P EKEL - SOEST Speciaal aanleg van Gas-, Waterleiding en Electra enz. Reparatie op allerlei gebied. Handel in Lampen, Kappen, Fittingen enz., Ge reedschappen, Gas- en Kolenbranders, Comforen en Fornuizen. Vertegenwoordiger van Technisch Bureau voorheen Nierstrasz op gebied van Radio toestellen en luidsprekers enz. ALLES ONDER VOLLE GARANTIE I VAN DEN BROEK Bestelhuizen SOEST. Wed. D. Haks, Tel. 2037, Nieuwstr. 37, Torenstr. Wen Visser's Boekhandel. Tel. 2272AMSTERDAMStroomarkt 19, Telef. 43919 Verder belasten onderget. zich met Verhuizingen en Transporten t. z. conc. prijzen Beleefd aanbevelend, VAN DEN BROEK, NIEUWSTRAAT 37, SOEST Verzekert U tegen STEENHOFSTRAAT 5 TEL. 2045 BIJ HET STATION SOESTDIJK Velen talmen nog met het aankoopen van een Radiotoestel. De weergave lijkt hen niet volmaakt of de bediening te omslachtig. Laat ons U van het tegendeel overtuigen. Oroote keuze in Toestellen, Luidsprekers en Onderdeelen voor zelfbouwende amateurs VAN WEEDESTRAAT 59 Oude Gracht 113 - OPGERICHT 1897 Kas Accepten Belegd Reservefonds Aandeelen Rekeninghouders Diversen 33.768.6879 2.976.250.— 105.303.32 1.500.000.— 242.564.89 457.083.16 yg 5.314.970.06 Kapitaal 2.500.000.— Reservefonds 153.114.28 Deposito o.g. 1.353J86.921/* Verdisconteerde promessen 1.175.325 Diversen 133.343.85'/.. 5.314 970 06 met 3 dagen opzeggens 3% voor 6 maanden vast3%% voor 3 maanden vast 374% voor iaar vas* Agent: De Directie: J. B. DE BEAUFORT N. C. DE RUYTER.

De Soester | 1927 | | pagina 4