Dr. DONKER MIJNHARDT'S Üij PUROL GEMEENTERAAD COLLECTE VOOR DE ZENDING Maandag 19 Maart hopen eenige dames wederom een aanvang te maken met het inzamelen der gelden „Guldens Collecte" voor de zendings corporatiën te Oestgeest Deze collectie wordt beleefd aanbe volen. De opbrengst in 1927 bedroeg f 148.— Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten ORGELINWIJDING RELIGIE EN KUNST Donderdag 8 Maart j.l. vond de in wijding plaats van het nieuwe orgel in het gebouw „Religie en Kunst" alhier. De groote zaal was vrijwel geheel ge vuld met leden van de Vereeniging der Vrijz. Godsdiensligen alhier en ge- noodigden, waaronder de Burgemeester en enkele leden van den Raad. Als spreker voor dezen avond was uitge- noodigd Ds. Miedema uit Amersfoort die met een eenvoudige gevoelvolle rede deze voor het bestuur van Religie en Kunst en de Vereen, der Vrijz. Gods- dienstigen gewichtigen avond herdacht. Hierbij werd door hem achtereenvolgens behandeld de beteekenis van het orgel voor den eeredienst in het algemeen, de geschiedenis van het orgel en de symbolische beteekenis van dit instru ment. Hierbij memoreerde spreker dat het orgel een der oudste instrumenten is, reeds dateerende uit een tijd van de Romeinen, sinds dien meer en meer geperfectioneerd, totdat thans een hoogte daarbij bereikt is, dat welhaast geen meerdere volmaking mogelijk is en het orgel terecht wordt genoemd de Koningin der Instrumenten. Een enkel ander instrument toch vereenigt in zich zoo tal van andere instrumenten, welke hier door de registers afzonderlijk of gecom bineerd, naar keuze van. den bespeler, in werking kunnen worden gesteld. In dit verband vergeleek spreker het orgel met de maatschappelijke samenleving, waarin ook tal van verschillende stroomin gen zijn, die evenals bij het orgel, bc- hooren op te lossen in één enkel koraal, één gezamenlijken jubelzang ter eere Gods, van wien alles afkomstig is. De avond werd opgeluisterd door orgelspel van den heer Anton Tierie, een van Nederland's beste organisten, die het orgel inwijdde met het beroemde Praeludium in Es van Bach. Voorts werden nog door hem vertolkt: Sonate van Reinbergen, Adagio van Bach, Pastorale van Tettenrode en Praelude van Pierne. Het is overbodig uit te wijden over het schitterende spel van den kunstenaar. Zijn naam alleen reeds waarborgt een vlekkelooze vertolking, zooals alleen den meest begaafden is weggelegd. Hij heeft den toehoorders het orgel in al zijn schoonheid gede monstreerd. Mej. Stans de Bussy, voor Soest geenszins een onbekende, heeft tusschen de orgelnummers de toehoorders doen genieten van haar warmen mezzo. Leek het otis aanvankelijk dat hel plechtige en belangrijke van dezen avond haar zenuwen niet geheel onbeïnvloed lieten, gelukkig bleek dit slechts voor een oogenblik te zijn. Op waarlijk uitnemende wijze vertolkte zij „Der Lobcnde" van Strattner, „Friede" van van Oort, „Geloof" van Tettenrode en tot slot het heerlijke, nooit genoeg te hooren Die Himmel rumen des Ewige Ehre, van Ludwig von Beethoven. Tot slot zongen alle aanwezigen voor het eerst met begeleiding het schoone triomfliedHalleluja eeuwig dank en eere I Daarna betrad de heer Schuylenbnrg het podium, die namens het bestuur van Religie en Kunst dank bracht aan Ds. Miedema en de twee artisten voor hun medewerking dezen avond tot een onvergetelijken te maken. Voorts aan allen die door hun financieelen steun het aanschaffen van dit prachtig instru ment hebben mogelijk gemaakt, daarbij een beroep doende op hen, die alsnog het bestuur een gift zouden willen doen toekomen, daar het orgel nog niet geheel is afbetaald. Verder aan de orgelcom missie en den heer Breekveld voor hunne bemoeiingen bij het aanschaffen en ten slotte aan den orgelbouwer, J. de Koff, wiens naam als zoodanig reeds een beroemden klank in ons land heeft gekregen. Voor belangstellenden zij in het kort het orgel beschreven Pneumatisch kegelsysteem, 2 klavieren vrij pedaal. Speeltafel voor het orgelfront, Electrische windvoorziening. Vijf kop pelingen, 14 registers, t.w.Bourdon 16 voet, Prestant 8 voet, Roerfluit 8 vt. Fluit 8 vt. Octaaf 4 vt., Woudfluit 2 vt. Trompet 8 vt. Tweede klavierViole d' amore 8 vt., Vox Celeste 8 vt, Gems hoorn 8 vt, Fluit 4 vt, Holpijp 8 vt. Pedaal: Bas 16 voet, Violoncello 8 vt. Een schitterende registratie dus, die vlotte vertolking van de zwaarste orgel muziek mogelijk maakt. Wij twijfelen er dan ook niet aan of de kundige organist van de Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen, de heer Breekveld, zal, indien hij zich op het nieuwe instrument thuis gevoelt, den toehoorders nog tallooze malen doen genieten. Wij mogen waarlijk de gemeente Soest niet vergeten geluk te wenschen waar het aanwezig zijn van een zoo schitterend orgel zijn muzikale in- en omwonenden de gelegenheid schept voor voorheen nog niet gesmaakt kunst genot. Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Hoe bewijst men zijn onschuld. Onder bovenstaand opschrift trof ik vorige week in het Soester Nieuwsblad een door dat blad uit het Weekblad van de Ned. Bond van Gemeenteambte naren overgenomen artikel aan, waarin Prof. Mr. van Poeljé de vraag stelt of het de overheid geoorloofd is den regel in toepassing te brengen, dat men die ven met dieven vangt. De schrijver heeft het oog op de gevallen van gas- corruptie en komt tot de conclusie, dat het de overheid niet geoorloofd is dien regel in toepassing te brengen en indien zij deskundige voorlichting behoeft, slecht gebruik mag maken van de besten, wier onkrenkbaarheid boven alle ver denking verheven staat. Heelemaal in de lijn van het Soester Nieuwsblad, dat steeds blijken gaf de waarheid te schuwen als het een fraude betrof, door een der coalitiegenooten begaan, en welk blad ook thans niets liever zou zien, dan dat h.h. corruptie plegers in deze gemeente met rust werden gelaten. Het wil mij voorkomen, dat de stel ling, die Prof. Mr. van Poeljé in deze inneemt, niet wel houdbaar is. Wat toch zou er van onze strafprocedures terecht komen als de rechterlijke macht slechts die categorie van getuigen zou mogen hooren, die volgens Prof. Mr. v. Poeljé daarvooi in aanmerking kunnen komen. En hoeveel van die besten der besten zouden achteraf blijken niet die goede eigenschappen te bezitten die men hen aanvankelijk toedacht. Men herinnere zich slechts hoe in den beginne van het corruptie-schandaal de overheid zich unaniem liet voorlichten door gasdirec- teuren, wier onkreukbaarheid boven alle twijfel verheven scheen. Men herinnere zich verder hoe die zelfde onkreukbaren steeds tot de conclusie kwamen, dat er geen vuiltje aan de lucht was en dat collega directeur Die en Die geen pen ningske van de leveranciers had aan genomen. Men herinnere zich dan tevens hoe later bleek, dat vele van deze on kreukbaren zelf in staat van beschuldi ging werden gesteld en moesten erken nen, dat ook zij zich aan corruptie hadden schuldig gemaakt. Hoe dat kwam? Och, heel eenvoudig. Een dier corruptieplegers had zijn daad geboet, had zijn straf ondergaan, had derhalve niets meer te vreezen en bracht tot groote ontsteltenis van die slechts schijnbaar onkreukbaren aan het licht, dat deze en tal van andere personen zich ten koste der gemeenschap op allerschandelijkste wijze hadden verrijkt. Dat heeren corruptieplegers van zulk een lastigen ter zake kundigen getuige niet terug hebben, Iaat zich verstaan. Dat zij .alles in het werk stellen om bij voorbaat de getuigenis van zoo iemand te wraken, laat zich begrijpen. Van hun standpunt gezien spreekt het vanzelf dat zij liever van die beste onkreukbare getuigen hebben, die op eigen be houd bedacht verklaren, dat er geen vuiltje aan de lucht is. Doch de Over heid, die van zijn diensten gebruik maakte en er dank zij zijn hulp in slaagde een aantal ambtenaren te ont maskeren, die de gemeenschap voor millioenen hadden benadeeld, valt niet te laken, integendeel, zij heeft haar plicht gedaan. Om strafbare handelingen aan het licht te brengen heefi men de getuigenis noodig van menschen, die het weten kunnen en voor de waarheid durven uit te komen. De overheid te verplichten alleen ge bruik te maken van de categorie getui gen als door Prof. Mr. van Poeljé be doeld zou tot gevolg hebben, dat tal van de zwaarste misdadigers bij gebrek aan bewijs vrij zouden rondloopen. Eneen dergelijke uitzonderingstoe stand te scheppen alleen voor de cor ruptieplegers, kan toch niet de bedoeling zijn van Prof. Mr. van Poeljé, die zal willen toegeven, dat deze heeren geen haar beter zijn dan de arme die uit nooddruft een brood steelt. M. IBURG. Hand wondjes Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Dinsdagavond j.l. te 7.30 kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. De publieke tribune was geheel bezet, zoodat voor deze vergadering geen gebrek aan belangstelling was. Nadat de vergadering op de gebrui kelijke wijze geopend is, blijkt dat de heer van Doorne afwezig is. 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen d.d. 31 Januari, 1 en 28 Februari j.l. Zonder bemerkingen goedgekeurd. 2. Vaststelling van besluiten tot wij ziging der gemeente-begrooting 1927 en 1928, begrooting van het Grondbedrijf 1927 en 1928, en Gasbedrijf 1927. Na eenige opmerkingen van den heer Doorman zonder h. st. aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener kasgeldleening. Zonder h. st. aangenomen. 4. Vaststelling van besluiten inzake belegging van gelden. Als voren. 5. Voorstel van B. en W. tot het geven van bevoegdheid aan een 2-tal ambte naren van het Centraal Bureau voor Verificatie der Vereeniging van Nederl. Gemeenten om kas en boeken van den Ontvanger en andere comptabele amb tenaren op te nemen. Na eenige bemerkingen van den heer Busch zonder h. st. aangenomen. 6. Vaststelling van een ontwerp-besluit tot aankoop van een boerderij met bij- behoorend groenland, gelegen aan den Lange Brinkweg en credietaanvrage daarvoor met wijziging der gemeente- en grondbedrijfsbegrooting 1928. De heer Busch heeft geen bemerkin gen over de aankoop van de boerderij en groenland en vertrouwt dat de Raad unaniem met het voorstel accoord kan gaan, doch wil slechts spreken over de kosten van overdracht die z.i. te hoog zijn, daar er gesproken werd over 8','a pCt., hetgeen volgens spreker niet mogelijk is en vraagt daarom aan de hand van welk tarief deze berekening geschiedt. Nots. Dammers merkt op, dat de gewone kosten worden berekend. De heer Busch bestrijdt dit en zegt dat in art. 60 van de wet op het Notariaat staat vermeld, dat door het openbaar bestuur bij afzonderlijk gege ven voorschrift een tarief is bepaald. Dit tarief zegt in art. 1 sub. 4 dat bij openbare verkoop buiten de gewone kosten als schrijfloon, publicatiekosten enz. nog in rekening mag worden ge bracht tot f3000.— 1 tot f 10.000.- Vs van meerdere boven de f3000— tot f20.000.— '/4 van het meerdere boven de f 10.000.en daar boven 7« van het meerdere boven de f 25.000.— zoodat spreker het onmogelijk lijkt hooger te komen dan 37. Wel is waar, bestaat er een geheime overeenkomst tusschen de notarissen in den ring Utrecht, welke een totale kosten van 87a pCt. toelaat, doch spreker wil hierbij opmerken, dat dit in flagranten strijd is met het tarief door de Overheid bepaald. Er is ook een bepaling die zegt, wanneer een goed in veiling gebracht niet binnen 3 maanden wordt verkocht, er 87a pCt, in rekening zal worden gebracht, terwijl bij het niet doorgaan der veiling het gebruik ter plaatse zal gelden. Spreker zou dus onomwonden willen vernemen hoe of de kostenberekening zal zijn, daar dit voor de gemeente een bedrag van f 2500.— zal uitmaken. Spreker zegt dat het hem spijt voor Nots. Dammers, doch dat hij hier niet zit voor personen, doch voor waarheid en recht, het eenigste waarmede het gemeentebelang kan worden gediend. Na eenige opmerkingen van Nots. Dammers en de Voorzitter vraagt de heer Busch voor de 3e maal het woord om zijn argumenten nader te definieeren hetgeen de Voorzitter weigert, waarop de heer Busch een beroep doet op den Raad, die eveneens dit niet wilde verleenen, waarna de heer Busch het voorstel deed met het transport te wachten tot de termijn van 3 maanden verstreken is, daar z.i. er niet de minste haast bij is het transport thans te doen plaats hebben, hetgeen een groot voor deel voor de gemeente beteekent. Nots. Dammers merkt op, dat dit moet geschieden 31 Maart a.s. en dus geen uitstel mogelijk is, waarop de Raad het voorstel Busch afwijst en aan het voorstel van B. en W. goed keuring verleent. Punt 6a. Voorstel van B. en W. om de aangekochte boerderij en groenland te verhuren voor den tijd van een jaar aan W. v. d. Winden voor f 2000.— per jaar. De heer Busch maakt de opmerking dat wellicht nog andere gegadigden voor deze verhuring in aanmerking zouden willen komen. De heer de Bruijn zegt dat v. d. Winden volgens deskundigen een ab normaal hoogen prijs heeft geboden en dat deze in bedoelde gebouwen en terreinen den weg weet, hetgeen voor andere huurders wellicht moeilijkheden zou opleveren. Z.h.st. wordt het voorstel van B. en W. hierna aangenomen. 7. Vaststelling van een besluit tot aanvaarding van een strook grond ter verbreeding van een weg. Z.h.st. aangenomen. 8. Crediet-aanvrage voor vernieuwi/w en verbreeding van de Talmalaan. De heer Doorman heeft met genoegen kennis genomen, dat men het voor nemen heeft, de Talmalaan, die tot een van de toegangswegen tot de ge meente behoort, in een goeden toestand te brengen. Spreker vindt dat men om den enkelen eigenaar die niet genegen is om afstand te doen van de aanlig gende grond, niet de verbetering dient op te schorten. De spoorwegoverweg daar ter plaatse vindt spreker ook te smal en zou b.v. in overleg met de directie der spoor wegen of in eigen beheer hierin ver betering willen brengen. De heer Koenders zegt dat aan de verbetering van de Talmalaan een heele lijdensgeschiedenis is voorafge gaan. Het draait nu maar om 2 of 3 personen inzake de medewerking tot afstand voor den voor de verbetering noodigen grond, zoodat deze zaak ver moedelijk spoedig geregeld zal zijn. Omtrent de verbreeding van den spoorweg-overgang zijn meerdere malen dienaangaande met de Directie der Spoorwegen onderhandelingen gevoerd, doch afgestuit op de hooge kosten die deze daarvoor bedong. Een verzoek om deze werkzaamheden in eigen beheer te doen uitvoeren, werd door de Directie afgewezen. Hierna werd ook dit voorstel z.h.st. goedgekeurd. 8a. Vastelling vaneen ontwerp-besluit tot het in erfpacht geven van grond aan de Vereeniging „Van Lennep's Sportpark". De Voorzitter zegt dat genoemde Vereeniging nog niet de Koninklijke goedkeuring heeft verkregen zoodat tot op heden nog niet kan worden over gegaan tot genoemd voorstel. Na eenige besprekingen wordt be sloten, indien blijkt dat de Koninklijke bewilliging de data vermeldt van 13 of 12 Maart het voorstel als aangenomen kan worden beschouwd en zoo dit niet het geval mocht blijken te zijn, de Vereeniging in een volgende vergadering op haar verzoek kan terugkomen. 8b. Behandeling van eenige aanvragen om aankoop van grond. 1ste (een aanvrage van J. van Elten tot koop van het perceel weg gelegen naast het eigendom van den heer H. van Klooster (SteenhofstraatKerkpad). B. en W. stellen voor den grond te verkoopen voor f4.— per M2 en het Kerkpad aan den openbaren dienst te onttrekken. De heer van Klooster heeft bezwaren om genoemd pad aan den openbaren dienst te onttrekken. Er wordt veel gebruik van gemaakt door wandelaars die door middel van dit pad van de straatweg kunnen komen waar het wandelen door het drukke verkeer soms levensgevaarlijk is. Spreker zegt dat veel ingezetenen daartegen bezwaren zullen maken en zegt dan ook niet op het voorstel te kunnen ingaan. De Voorzitter zegt dat het de be doeling is genoemd pad aan den open baren dienst te onttrekken en dit door publicatie bekend te maken, zoodat bezwaren hiertegen kunnen worden ingewacht en alsnog in een andere vergadering een beslissing hierin kan worden genomen. Na eenige verdere besprekingen van eenige raadsleden wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met 8—4 aangenomen. Tegen het voorstel stemden de heeren van Klooster, HÜhorst, van de Bremer en Pronk. 2de. Voorstel van B. en W. om over te gaan op het aanbod van de heer Penning om alle nog resteerende ter reinen complex Julianastraat, zijnde 12. 712 M2 aan hem te verkoopen ad f 3.50 per M-', uitmakende een som van f44.492 te verhoogen met f 750.— wegens ge deeltelijke kosten van verharding weg Prins Hendriklaan—Julianastraat. Wethouder Koenders licht het voor stel toe en zegt dat de schuld die op die terreinen rust f 40.000 bedraagt, leder jaar wachten met den verkoop, brengt met zich mede dat 5°/u rente of f 2.000 moet worden betaald. Spr. ker twijfelt of wellicht een dergelijk bod ad f 3.50 per Min de toekomst zal worden gedaan. Kooper heeft toe zegging gedaan dat bij aankoop direct tot den bouw van 6 huizen zal worden overgegaan. Indien de Raad niet tot den verkoop mocht besluiten, ziet de heer Penning van alle onderhandelingen af en koopt grond in de Bilt. De heer Doorman verblijdt zich wel over het voorstel, doch daar bij verkoop ongeveer f 7.500 uit de gewone midde len moet worden bijbetaald (door taxatie boekwaarde ad f4.— per M2 van die gronden) zegt spreker dat er van eenige winst naar de reserve, geen sprake is. Spreker meent dat het bod van f3.50 per M2 in de toekomst gaan- derweg zal stijgen en zou met den verkoop nog willen wachten. Inmiddels komt de heer van Doorne ter vergadering. Wethouder Koenders zegt, dat ieder jaar f2000.— uit de gewone dienst aan rente moet worden betaald en noemt het een experiment te wachten om een kooper te vinden die f4. per M2 zal betalen. De heer Busch zou met den verkoop ook nog willen wachten, aangezien hij de meening toegedaan is dat voor bedoelde gronden en in 't bijzonder in dit rayon, een hoogere prijs zal zijn te bedingen. De heer den Bliek zegt dat hij zich daarmede niet kan vereenigen en dat men zich niet blind moet staren om alleen winst op die gronden te moeten maken. Op het terrein zullen huizen gebouwd worden en de bewoners daarvan zullen ook weer aan grond en andere belastingen betalen, wat dus ook weer de gemeente ten goede zal komen. De heer de Bruijn vindt het aanbod een prachtverkoop, doch zou willen voorstellen Ged. Staten kennis te geven van deze voorgenomen verkoop, en daar door de vroegere commissie een te hooge boekwaarde is getaxeerd en het verschil uit de gewone middelen moet worden bijbetaald, genoemde taxatie te herroepen. De Voorzitter zegt dat reeds vroeger een zeer toegelicht adres aan Ged. Staten is gezonden waarin toestemming gevraagd werd grond te mogen ver koopen beneden boekwaarde, waaraan deze geen goedkeuring konden verleenen De fout ligt volgens spreker bij de commissie die in 1923 de gronden te hoog heeft getaxeerd. Inmiddels zegt spreker, zijn de balan sen van het grondbedrijf over 1923 en 1924 bijna gereedgekomen, althansop een oor na gevild en adviseert tot verkoop over te gaan. De heer Busch juicht het toe dat de balansen haast gereed komen, doch er is nog steeds sprake van verlies en hij zou daarom bij Ged. Staten willen zien aangedrongen het zgn. verlies te laten vervallen, daar men anders steeds voor een tekort komt te staan. Het ware beter, zegt spreker de gelden die men steeds bij het grondbedrijf moet bijbetalen, voor sociale doeleinden werden besteed. De heer Grootewal zou ook wel voor den verkoop zijn, indien men van Ged. Staten kon gedaan krijgen dat het nadeelige saldo over 3 jaren kon verdeeld worden. De heer v. Doorne zegt dat deze verkoop in verband met het grondbedrijf waar aan den eenen kant het geld in de la komt en aan den andere kant er dubbel uitspringt, wel voor ieder raads lid een moeilijke kwestie zal zijn. Doch het is een redelijk aanbod en spreker kan dan ook wel aan deze verkoop zijn goedkeuring hechten. Hierna komt het voorstel in stemming en wordt met 10—3 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren Busch en Doorman, terwijl de heer Grootewal zich van stemming onthield. 8c. Benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School in de Kerkebuurt. Met algemeene stemmen wordt de heer v. Meurs benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school. 9. Voorstel van B. en W. tot uitkeering van een voorschot op de vergoeding ex art. 101 der Lager Onderwijswet aan de Bijzondere scholen. Z. h. stemming aangenomen. 10. Behandeling van een 2-tal verzoeken van schoolbesturen tot het verleenen van medewerking door beschikbaarstelling van gelden voor aankoop van school banken. Na een opmerking van den heer Busch z.h. stemming aangenomen. 11. Behandeling van het verzoek van het Bestuur der R.K. Meisjesschool om medewerking te verleenen tot uitbreiding der school. Na eenige opmerkingen van eenige raadsleden z.h. stemming aangemomen. 12. Adres van G. Meerding, inhoudende bezwaren tegen door B. en W. opgelegde verplichting inzake ophalen asch- en vuilnis. Dc Voorzitter zegt dat mede in ver band met ingekomen klachten, dat door Meerding geen tuinvuil zou worden medegenomen, deze Ophaaldienst even tueel door de gemeente zelf ter hand zou kunnen worden genomen. De heer Busch zegt dat de verorde ning van de asch- en vuilophaaldienst niets rept ten aanzien dat hieronder ook het tuinvuil gerekend moet worden. Spreker zegt dat men kan begrijpen, indien Meerding verplicht zou zijn van alle tuinen het vuil te moeten ophalen, hij zijn faillissement wel kon aanvragen. Het gaat hier niet aan, om een gegeven recht, waarmede iemand tracht een broodje te verdienen, tegaan verkrachten. De klachten die binnen gekomen zijn blijken achteraf de meeste afkomstig te zijn van personen die voorheen geen vergoeding daarvoor aan de gemeente hadden betaald en Meerding die eerlijk en reëel zijn taak opneemt, heeft vele verwezen naar het gemeentebestuur, alvorens hij het vuil medenam van personen die vroeger met een fooitje dit gedaan konden krijgen. Het gaat dus niet aan, iemand die de gemeente zelfs voordeel bezorgt, onrechtvaardig te behandelen. Vele raadsleden zijn ook deze meening toegedaan, zoodat na eenige besprekin gen besloten wordt voor dit jaar de ophaaldienst op de zelfde voorwaarden door Meerding te doen geschieden en dezen opdracht te geven, waar het betreft het medenemen van b.v. een mand blad, dit door hem behoort te geschieden. 13. Voorstel van B. en W. inzake uitbreiding van het gasnet met crediet aanvrage daarvoor en aanwijzing der begrooting van het Gasbedrijf 1928. De heer Busch maakt hierover ver schillende opmerkingen en heeft ver schillende bezwaren o.a. dat in de voorgestelde uitbreiding van het buizen net een gedeelte ongebruikt in den grond zal liggen en verder dat de meting ernstig moet worden gecontro leerd. De heeren Endendijk en de Bruijn geven in verband hiermede eenige toelichtingen. De heer Grootewal heeft gezien dat door de firma Wilson voor dezen aanleg is ingeschreven voor f 10.180.— en dat een inwoner van Soest daar f 10.— beneden is en daar het een ingezetene betreft zou spreker wenschen dat hier mede wel rekening zal worden gehouden. Door een der leden wordt opgemerkt, dat dit verschil niet in die f 10 zit, doch dat de aanleg 3 mnd. later zal kunnen worden opgeleven dan de ge stelde termijn. De heer Busch vraagt of in het crediet van f 12.000 ook is begrepen de leiding waarvoor de Raad 26 Aug. 1927 reeds f4.125 heeft gevoteerd. De Voorzitter antwoordt daarop dat dit laatste er geheel buiten staat en in het geld voor den nieuwen aanleg niets is begrepen voor den aanleg waarvoor vroeger door den Raad reeds een crediet is toegestaan. De heer Busch meent dit te moeten betwijfelen aangezien z. i. de maten niet kloppen, maar zal zich neerleggen bij de uitdrukkelijk verzekering van den Voorzitter. Na eenige verdere besprekingen wordt het voorstel z.h. stemming aangenomen. 14. Voorstel van B. en W. tot toeken ning eener rijwieltoelage aan den fitter- meteropnemer bij het Gasbedrijf. Is door B. en W. teruggenomen. 15. Behandeling van een adres van L. J. Th. Bekkers te Soesterberg, verzoe kende beschikbaarstelling van gemeen tegrond voor plaatsing eener kiosk. De Voorzitter zegt dat de heer Bek kers inmiddels is overleden, doch de Weduwe verzocht thans dit verzoek te mogen overnemen en een andere plaats te mogen innemen. Mr. van Doorne zegt dat de nieuwe raadsleden de geschiedenis daaraan verbonden niet kennen, maar de oude raadsleden zullen zich deze nog wel herinneren. Indertijd heeft de heer Bekkers getracht een schamel boter hammetje te verdienen door een kiosk te exploiteeren op het terrein bij het Vliegkamp door den verkoop van ver- verschingen enz. aan dagjesmenschen en hiertoe een verzoek aan den Raad gericht. De gemeentearchitect heeft toen geadviseerd dat de kiosk naar voorge schreven teekening diende te worden gemaakt hetgeen door den heer Bekkers werd gedaan en wat hem ongeveer f 600 kostte'. Bij de tot twee maal door den heer Bekkers gedane verzoeken werden door B. en W. destijds bezwaren daartegen gesteld, o.a. als zoude de mid denstand daardoor schade lijden. Metder- gelijke nonsens kon de Raad ook niet mede accoord gaan zoodat dan ook in beide gevallen den heer Bekkers zijn verzoek werd toegestaan. Spreker zegt dat wij nu in den vas tentijd zijn waarin het lijden en sterven van Jezus wordt herdacht. Jezus heeft nooit geboden dat men in dien tijd niet mocht dansen en zingen, doch wel met nadruk geboden voor armen, nood- druftigen, weduwen en weezen te zor gen. Spreker vertrouwt dat deze recht- sche Raad dit gebod zal naleven en de weduwe Bekkers haar broodje niet zal ontnemen. De heer Grootewal zegt aan de wel sprekende rede van Mr. van Doorne niet veel te hebben toe te voegen. Hij kan verklaren dat de middenstand het eerder kwalijk zal nemen, indien aan de Wed. Bekkers geen vergunning zou worden verleend tot het plaatsen van een kiosk. Na nog eenige besprekingen waarbij de Voorzitter opmerkt dat het hem persoonlijk is gebleken dat de heer Bekkers een grootere plaats innam als welke hem was toegewezen en de in druk werd gevestigd om de inrichting tot een restauratie te vergrooten, waar men b.v. bij maneschijn een glaasje wijn zou kunnen nuttigen, wordt z. h. st. besloten aan de Wed. Bekkers de vergunning te verleenen op de zelfde voorwaarde als in 1927. 16. Voorstel van B. en W. naar aan leiding van een ingekomen adres van W. A. L. Couturier te Amsterdam, ver zoekende medewerking te verleenen door aan H.M. de Koningin te verzoeken B. en W. te machtigen een vergunning in gevolge art. 5 der Drankwet boven het vastgestelde maximum te verleenen. Verschillende leden verklaren zich in principe tegenstanders van het verlee nen van vergunningen. De heer Busch begrijpt niet de noodzakelijkheid dat voor deze vergun ning de Raad in 't geweer moet worden geroepen, daar b.v. een vergunning van „Bosch en Duin" reeds weken geleden is aangevraagd en nog niet in behan deling is genomen. De Voorzitter zegt dat het hier een buitengewone inrichting betreft van maatschappelijk verkeer en dat de door den heer Busch bedoelde aangevraagde vergunning in onderzoek is. Mr. van Doorne gunt ieder zijn slokje en als andere vergunningaanvragers er niet door achter komen te staan, is hij voor toewijzing. De heer de Bruin is als tegenstander om uitbreiding van het aantal vergun ningen, tegen het voorstel. In gelijken geest spreekt ook de heer Endendijk. Na eenige besprekingen, waarbij ook de billijkheid tegenover andere verzoe kers in 't midden werd gebracht, komt het voorstel in stemming en wordt met 103 stemmen verworpen. Thans is aan de orde punt 17. 17. Vaststelling van een ontwerp-regle- ment van orde voor de vergaderingen van den Raad. De heer Busch noemt het een droevig verschijnsel dat men weer met een reglement van orde op de proppen komt en vraagt of het in den Raad dan zoo'n wanorde isDe besprekingen mogen soms wel eens scherp wezen, maar van links waar in de toekomst toch de goede daden van zijn te verwachten, is dit toch een spontane uiting om de waar heid en het recht te dienen en wel over de hoofden van de personen naar het doel. Spreker kan zich met een dergelijk ontwerp-reglement van orde niet ver eenigen waarbij de raadsleden zich zelf onder voogdij zullen stellen en heeft zeker wel 25 punten, waarbij hij be merkingen op heeft. Ook de heer de Bruijn heeft eveneens vele bezwaren. De Raad komt na eenige besprekin gen tot de conclusie dat het inmiddels voor dit punt te laat is geworden en besluit dit in een volgende vergadering te doen geschieden, waarbij dan ook het ambtenarenreglement in behande ling zou kunnen worden genomen. Bijd e rondvraag merkte de heer Van Klooster op dat de notulen zeer uitge breid worden gesteld, hetgeen voor de ambtenaren veel werk en tijd eischt en voor de Raadsleden soms moeilijk is om te doorworstelen en vraagt of dit b.v. niet in telegramstijl zou kunnen geschieden. Mr. v. Doorne heeft hiertegen be zwaren. De notulen kunnen niet uit gebreid genoeg gesteld zijn, daar dit bij het nagaan van oude notulen meer dan eens is gebleken en waarbij zoo'n kortheid was betracht dat men er niet meer uit wijs kon worden. Tevens brengt spreker nog in herin nering het aanbod van een uitgever, die de notulen gratis wil drukken en waarop nog steeds geen mededeeling is gedaan. Spreker meent toch, wat men voor niets kan gedaan krijgen, dit wel dient te aanvaarden. Verder wil spreker om een woord te memoreeren van wijlen Foeken, mededeelen, dat er „een lek" in de gas- commissie zit, daar toch in een enkele bladen feiten werden vermeld die in die commissie waren behandeld en waar geheimhouding aan de leden daarover was opgedragen, blijkt dat dit geschonden is en verzoekt den Voorzitter een ernstig onderzoek daarna te willen instellen en dringt aan dat alle leden der commissie een schrifte lijke verklaring in deze zullen afleggen, dat ze met geen enkel woord over het onderzoek tegenover anderen hebben gesproken, tenzij dit in het belang van het onderzoek heeft plaats gevonden en dan met vermelding aan wien mede deeling werd gedaan. De Voorzitter zegt serieus onderzoek toe, mede in verband met een hem ter oore gekomen schending van geheim houding in een der laatste geheime vergadering opgelegd, waarbij Mr. van Doorne zich volgaarne aansluit. Voorts maakt Mr. van Doorne aan merking op stank, voortkomende uit het riool naast het café Jasper aan de Vredehofstraat, wat voor de omwonen den ondragelijk is. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna ging de Raad in geheime vergadering tot behandeling van be lastingreclames. SPORT VOETBAL CLNIEUWSUB V.V. „SOEST" E. S. V. A. C. Het le elftal gaat Zondag 18 Maart a.s. ten tweede male de reis naar Nijkerk ondernemen om de vereeniging van dien naam te bekampen. Wij vertrouwen dat de spelers ernstig zullen aanpakken en de winstpunten mede naar Soest zullen brengen. Vertrek per bus om half één vanaf Hotel „De Gouden Ploeg". Het 2e elftal wacht een zware taak daar zij bezoek krijgt van de kampioen harer afdeeling en wel het Doornsche D.E.V. II. Wij rekenen er op dat de Esvaccers hunne huid zoo duur moge lijk zullen verkoopen en flink tegenstand zullen bieden. Aanvang der wedstrijd 2 uur op het Esvacterrein aan 't eind van de Bosstraat Zaterdagmiddag 2 uur oefenen. Zondag 18 Maart Is aanwezig

De Soester | 1928 | | pagina 2