„H tr 1 Él Dr. E VOS n Hl Dagdi stbode, Flink Ti ede-Meisje N ster, Heerenriju wil aannemei pinker Te huur Pensii Voor Schilt HENI M leisje No hulp Die tbode net J( Visser'sl mensch, loekhandel Looi bngen. lis zoekt fismaking SOESTE Wij bieden Overhei Dass< Sol Z Luidspre 10 beste I W. BOS! Verhuisd D. BLEUE! Koudeho Behangen 30 cl J. O. WA „DE SOESTEF ZIET DE El PENSI Tre f ra» A. C. F. v< OP MAAI Zang, V< Mevroi AARDAPPEI Soesterbergsc eisch dat de heer Reder een teruggave ontvangt van i 7.50. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in deze aangelegenheid het oordeel moesten vragen van de Gezondheidscommissie en deze gaf een verklaring dat het water goed was. Mr. van Doorne merkt op. dat de Centrale Gezondheidscommissie het water heeft afgekeurd. *De heer Endendijk zegt dat de be handeling van deze zaak zeer normaal is geschied. Voor zoover spreker bekend is, heeft hij nooit vernomen dat er van de Centrale Gezondheidscommissie een schrijven is gekomen dat het water ondeugdelijk zou zijn. Spreker meent dat het een ieder vrij staat het water te laten keuren, doch zegt dat men zich moet houden aan de uitspraak van een commissie die B. en W. hebben geadviseerd. Na eenige besprekingen stelt de Voor zitter voor, op deze zaak in een volgende vergadering terug te komen, als men de bewuste stukken in handen van het College stelt tot nader onderzoek. De heer Busch kan zich hiermede vereenigen. De heer Doorman maakt de bemerking dat in het gemeenteverslag gesproken eV\e^ wordt van den goeden toestand waarin de wegen verkeeren, doch zegt dat de Rijksstraatweg toch zeker niet in orde is. 7. Vaststelling van een gewijzigd besluit tot verhuur van de boerderij aan den Lange Brinkweg aan VV. van Winden. De heer de Bruijn zegt dat er geen enkele reden is om de huur met f500.- te verminderen (de huur was gesteld op f 2000.—). Spreker meende dat de Notaris de usance die bij een dergelijke verhuur gebruikelijk is wel zou gevolgd hebben. De heer van Klooster zegt dat de r.k. fractie met de heer Bruijn in deze accoord gaat. Spreker zegt dat men in de bespre kingen tot overeenstemming is gekomen de huurwaarde der landerijen te stellen op f 1600.en die van het huis op f 400.en de verhuur te doen geschie den als een z.g.n. boerenjaar, (dit is van April tot en met Dec.) Over de 3 ontbrekende maanden zou men f 100.op de huurwaarde van het huis dan kunnen korten en aldus den totalen huurprijs stellen op f1900.- Na eenige besprekingen nemen B. en W. hun nieuwe voorstel terug en nemen het voorstel van de r.k. fractie over. De heer Busch betreurt het dat er geen verhuur bij inschrijving is geschied. De heer Endendijk merkt op, indien v. d. Winden die 3 overige maanden wil blijven wonen, dit dan zou kunnen geschieden, mits hij dan totaal f2000.- betaatl. Aldus wordt het voorstel aangenomen. Thans is aan de orde punt 8a. 8. Voorstel B W; a. tot het aan den openbaren dienst onttreken van het perceel kad. bekend in Sectie A, nr. 1824; De Voorzitter doet mededeeling dat er van het R.K. Partriarchaal kerkbestuur van de H. Apostelen Petrus en Paulus een request is binnen gekomen en leest bedoeld request voor waarin den Raad verzocht wordt het voorstel van B. en W. aan te nemen, daar dergelijken paden leelijk zijn en geen enkel openbaar belang vordert dat dit pad er blijven moet. Het request vermeldt voorts dat de reinheid, de welvoegelijkheid, de veilig heid, de zindelijkheid, de zedelijkheid en andere belangen de opheffing van dit pad eischen en dat daarmede een ongewenschte toestand wordt opgeheven. De heer de Bruijn wil in de eerste plaats opmerken dat bedoeld request niet bij de stukken ter inzage heeft gelegen en noemt het een klap op de vuurpijl na nu wel begrepen te hebben dat bedoeld request reeds 21 April is binnengekomen. Verder meent spreker dat de waarde van de grond dient gesteld te worden op f7.— en zeker niet op f 4.—per M2. De heer Busch zegt aanvankelijk niet op de hoogte te zijn geweest met deze zaak, doch bij nader onderzoek blijkt hem dat aan dit steegje een wrang bijsmaakje zit. De pastoor zit achter deze kwestie en toont zich geen geestelijk leider, maar een geestelijk drijver die voor demenschen gaat staan met bedreigingen tot het ontnemen van het brood. Er is een lijst met 37 handteekeningen om het pad te behouden en daarop zouden er nog wel meer gestaan hebben als de broodvrees hen niet weerhouden had. Bosboom, als eerste onderteekenaar om het pad te behouden, heeft naar aanleiding van bedreigingen van den pastoor zijn handteekening terug geno men. Spreker heeft dit alles uit betrouwbare bron vernomen en spreekt zijn afkeuring hierover uit en zegt dat dit adres van het kerkbestuur naar de prullemand dient te worden verwezen. Verder zegt spreker, is hem bekend dat oud-wethouder van Elten heeft ge zegd„dat steegje krijg ik wel, daar zorgt mijn vriend Koenders wel voor". Mr. Van Doorne zegt met verbazing vernomen te hebben de inhoud van het request van het kerkbestuur. In de acht jaren dat Spreker hier te Soest woont, heeft hij nog nooit gehoord van al die slechtheid die in bedoeld request wordt genoemd, wat niet pleit voor de parochianen van pastoor Vos- senaar. Met dit al vindt Spreker deze be zwaren verschrikkelijk gezocht. Indien jongelui willen minnekoozen, is daartoe genoeg gelegenheid en zal men daar voor niet dat pad gebruiken, zegt Spr. hij betreurt het sterk, dat een geestelijk leider zich aldus met de gemeente zaken gaat bemoeien. De heer van Klooster heeft reeds vroeger de handhaving van dit pad bepleit, wat voor vele wandelaars een groot gerief is. "Uit de verzamelde hand- teekingen blijkt nu wel dat men het behoud van dit pad wenscht en Spr., die naast het pad woont, kan toch zeker het best wel beoordeelen dat zulks inderdaad gewenscht is. Sprekert keurt het ten zeerste af dat menschcn, die teekenen wilden bedreigd werden in hun affaire; hij zou hieromtrent nog heel wat meer kunnen zeggen, maar meent dat dit voldoende is. De heer Hilhorst betreurt het dat het request van het kerkbestuur niet bij de stukken gelegen heeft en keurt het af d »t men de personen, die hun hand teekening stelden voor het behoud van het pad. bedreigt heeft met het ontne men van werk. Hij zou dit pad dan ook wenschen te handhaven voor het publieke verkeer. De heer Koenders protesteert tegen de insinuatie van den heer Busch inzake van Elten en zegt dat de prijs van be^ doelde grond z.i. daar gemiddeld niet hooger dan f 5.50 per Ma. is. De heef van Klooster bepleit nog maals de wenschelijkheid om het pad te behouden en om de behoefte van pad aan te toonen wil spreker over 5 jaar het pad koopen voor een nu vast te stellen bedrag. Na eenige verdere besprekingen komt het voorstel van B. en VV. in stemming en wordt met 84 stemmen verworpen zoodat bedoeld pad voor het publiek verkeer bestendigd blijft. Vóór het voorstel stemden de heeren Den Bliek, Koenders, Doorman en En dendijk. 8b. tot verkoop van dien weg aan verzoeker J. van Elten. Komt door verwerping van het voren genoemd voorstel te vervallen. 9. Vaststelling van een besluit tot verhuur van een perceel aan M. van Klooster. Zonder h. st. aangenomen. 10. Vaststelling van een besluit tot het in erfpacht geven van gemeente grond aan de Vereeniging „Van Lennep's Sportpark". Zonder h. st. aangenomen. 11. Vaststelling van besluiten tot het in schenking aanvaarden van grond van G. A. Kerkkamp, M. Hornsveld en J Geijtenbeek. Zonder h. st. aangenomen. 12. Behandeling van aanvragen tot aankoop van grond. De heer van Klooster maakt de be merking dat een der aanvragers tot koop van grond, de heer Scheffer, de prijs veel te hoog vindt en aangezien hij het niet accepteert, stelt hij voor den prijs te verlagen. De heer den Bliek meent dat in de toekomst op bedoelde grond wel meer winsi is te maken en zou dus niet voor verlaging zijn medewerking kunnen verleenen. De heer Busch wil deze kwestie nauwkeurig overwegen alvorens de grond voor een zacht prijsje van de hand te doen voor speculatieve doeleinden. Hij zou eerst wel wenschen dat de balans van het grondbedrijf gereed is en vraagt wanneer dit eindelijk zal zijn, daar men toch eerst behoorlijk een goed overzicht van het grondbedrijf dient te hebben, mede in verband met gronden die de gemeente zelf noodig zal hebben. Spreker merkt op de desillusie die weder ontstaan is over de verkoop van het complex gronden aan het Juliana- plein, welke verkoop niet doorgaat, daar kooper in een dusdanige toestand is komen te verkeeren, dat hij geen over eenkomsten meer kan aangaan. Na eenige besprekingen trekken B. en VV. het voorstel in en voeren het van de agenda af. 13. Behandeling van verzoeken om ontheffing van bepalingen der Bouw verordening. De heer Busch vraagt of er niet een vorige aanvraag van v. Lint is geweest die geweigerd is. Wethouder Koenders zegt dat deze zaak op zich zelf staat en met vorige aanvragen niets te maken heeft. De heer Busch zegt den indruk ge kregen te hebben, dat destijds ontheffing geweigerd is, nadat eerst te veel grond was afgenomen. De Voorzitter zegt dat dit niet in zijn tijd is geschied en zegt dat door de gemeente bij den dwarsweg te veel grond van verzoeker is afgepaald. De heer Busch stelt voor dat de Raad zijn leedwezen zal uitspreken en dit ter kennis zal brengen aan verzoeker en voorts dat aan hem principieel een schadevergoeding wordt verleend van f 1.of f0.50 daar dit weer eens een fout van den gemeente-architect van Vliet is. Wethouder Koenders zegt dat alles op een vergissing berust. Er was bedoeld 2 M., doch later is per ongeluk 1 M. meer genomen. De heer Grootewal zegt dat de men- schen wel gereclameerd hebben, toch niet op de juiste wijze. Er is een grove fout gemaaktmen heeft 50 meer genomen dan afgesproken is en spreker vindt het billijk dat men blijk van schulderkenning geeft De Voorzitter zegt dat bij meting terstond de gemaakte fout is gebleken hij zou dan ook wel het leedwezen willen uitspreken dat er meer genomen is. Hierna komt in stemming het aan vankelijk voorstel Busch, dat gewijzigd wordt n.l. dat men Juffr. v. Lint zijn leedwezen zal betuigen over de gemaakte fout, hetgeen met 102 stemmen wordt aangenomen. Tegen dit voorstel stemden de beide Wethouders. De gevraagde ontheffing wordt hierna z.h.st. verleend. De aangevraagde verzoeken om ont heffing van bepalingen der Bouwver ordening zijn met een verzoek aangevuld van J. G. Flapper, die ontheffing vraagt om vier winkelhuizen onder één dak te mogen bouwen aan de Vredehofstraat bij Nieuwerhoek. B. en W. adviseeren dit te weigeren. Mr. van Doorne juicht het zeer toe, dat die aanvrage niet ingewilligd wordt daar ter plaatse de mooie omgeving, die toch al door het vellen van boomen totaal bedorven is, niet verder wordt ontsierd. Thans is men gekomen aan punt 14. 14. Adres van J. Vos, verzoekende hem een gedeelte der wegens aankoop van gemeentegrond betaalde registratie kosten terug te betalen. Mr. van Doorne zet deze kwestie uit voerig uiteen en zou gaarne zien, dat over deze zonderlinge historie klare wijn werd geschonken. De Voorzitter zegt, dat kooper was J. Vos, Pensionhouder te Soest. Nots. Dammers, die de acte van overdracht voor de gemeente zou maken, heeft des tijds den gemeentewerkman Vos opge beld. Van deze aangelegenheid, zegt Spreker, weten wij niets. Het betrekke lijk raadsbesluit is in handen van den notaris gesteld en de gemeente treft in deze geen schuld. De heer Busch zegt, dat dit niet ge heel juist is. Dit is alweer een blunder van den gemeente-architect Van Vliet, die verzuimd heeft het juiste adres op te geven. Spreker stelt voor deze kwestie aan te houden tot Nots. Dammers aan wezig is en doet een voorstel om een commissie te benoemen van 3 personen die zullen onderzoeken of er in deze schuld is bij den notaris of gemeente architect. Spreker acht deze kwestie be langrijk genoeg om tot een dergelijk on derzoek over te gaan. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt met 75 stemmen verworpen. Voor dit voorstel stemden de heeren Grootewal, v. Doorn, Busch, Doorman en Van Klooster. De heer Busch zegt, dat men hier een onderzoek vreest. De heer Grootewal zou deze zaak nader willen uitstellen om de noodige inlichtingen omtrent deze kwestie te kunnen krijgen, hetgeen z. h. st. wordt aangenomen. 15. Behandeling van een adres van de Wed. L. J. Th. Bekkers te Soester- berg, verzoekende wijziging in de haar aangewezen standplaats voor een te exploiteeren kiosk. De heer Grootewal zegt, dat hier ook weer een fout gemaakt is. In de vorige vergadering is besloten aan de Wed. Bekkers vergunning te verleenen op de zelfde plaats voor het exploiteeren van een kiosk. Men heeft haar thans een eindje verder een plaats aangewezen. Spreker vraagt of het de bedoeling is geweest de vergunning onder dezelfde voorwaarden als in 1924 te verleenen of niet, en in het tweede geval hebben B. en W. zich dan vergist. De Voorzitter licht een en ander toe en zegt dat hij persoonlijk hedenmorgen naar het terrein is geweest om mogelijk een betere plaats te vinden. De heer Grootewal meent een oplos sing gevonden te hebben om haar een standplaats te geven 15 M. van de bank en 30 van den hoek, waar naar het vlie gen wordt gekeken en dan aan beide zij den van de kiosk een ruimte van elk 3 Meter toe te staan om stoelen en tafelt- tjes te plaatsen en dan dit niet vóór de kiosk. Mr. v. Doorne meent, dat in de vorige vergadering besloten is de vergunning te verleenen op dezelfde voorwaarden als in 1927, dus ook dezelfde plaats. Na eenige besprekingen van den heer Koenders en Grootewal stelt de heer Busch voor dat B. en W. met beide par tijen in onderling overleg deze zaak tot genoegen zullen vaststellen, hetgeen al dus besloten wordt. Hierna stelt de heer Busch voor 5 minuten te pauzeeren, waartoe wordt besloten. Na de pauze komt aan de orde punt 16. Vaststelling van ontwerp-veror deningen op de heffing en invordering eener belasting op de honden. De heer den Bliek vindt, dat met deze verordening overtredingen worden uit gelokt. De termijn voor pensiongasten, die een hond medebrengen binnen 3 dagen aangifte vindt Spreker te kort. Verschillende raadsleden ondersteu nen dit en na eenige besprekingen wordt besloten de verordening te wijzigen met de bepaling, indien voor honden in an dere gemeenten belasting wordt betaald, dan vrijstelling hiervan te geven. Nader wordt gestipuleerd, dat de belasting voor de eerste hond 6.en voor meer dere honden 10.bedraagt. 17 a. Voorstel van B. en W. om te besluiten aan het hoofd van het Gas bedrijf aan te stellen een Chef-fitter, met vaststelling van het aan de betrek king verbonden weekloon. b. Benoeming van een Chef-fitter. c. Benoeming van een fitter. Mr. van Doorne zegt met gemengde gevoelens kennis te hebben genomen omtrent de plannen die B. en W. uitge sponnen hebben inzake deze benoe ming. Ten aanzien van den titel had eerst de desbetreffende verordening op het gasbedrijf gewijzigd dienen te worden. Ook de advertentie, die in de verschil lende bladen heeft gestaan, is onjuist geweest, aangezien daarin niet genoemd is een aftrek van 5y2 voor pensioen bijdrage. Spreker zegt voorts zich ten zeerste verwonderd te hebben, dat de heer Van der Stel niet op de voordracht voor komt. Het lijdt toch geen twijfel of van alle sollicitanten is de heer Van der Stel de beste. Niet alleen kent hij het gas bedrijf van az, maar bovendien is hij administratief volkomen onderlegd, heeft tal van wetenschappelijke bijdra gen gepubliceerd op gasgebied, is vol komen op de hoogte van waterleiding en electriciteitsbedrijf, zoodat wat ken nis betreft geen enkele sollicitant met hem kan concurreeren. Wat mag dan wel de reden zijn dat de heer Van der Stel zelfs niet is genoemd? Het ant woord ligt voor de hand: zijn verleden. Van der Stel is de bekende figuur uit de gascorruptie; maar ook is hij de man die zijn zonde geboet heeft en nu als gelouterd weer wacht op de gelegen heid in de maatschappij terug te kee- ren. Spreker zegt van het rechtsche col lege van B. en W. verwacht te hebben, dat deze allereerst gedacht zou hebben aan hun plicht, die hen in den bijbel wordt voorgeschreven: de naastenliefde. Indertijd heeft Ds. van der Meulen spre ker aangevallen omdat hij wantoestan den had blootgelegd en de bedrijvers ervan gepubliceerd; mijn plicht was geweest, volgens Ds. van der Meulen, niet om deze menschen in het openbaar te trappen, maar om ze zedelijk en maatschappelijk te verheffen. Afgezien van het feit, dat Ds. van der Meulen mijn handelingen verkeerd beoordeel de, zegt spreker, mag de rechtsche raad van Soest zich deze les thans ter harte nemen. Het is gemakkelijk genoeg om Van der Stel te trappen; maar doet thans uw christenplicht, waar Ds. van der Meulen zoo op attakeerde, toont thans dat gij, rechtsche raad, dien man die gezondigd maar ook geboet heeft, weer wilt helpen terug te keeren in de maatschappij waar hij thans weer thuis hoort en geef hem de gelegenheid dat te toonen, roept spreker uit. Het is ge makkelijk genoeg een of andere uit vlucht te vinden om uw christelijk ge weten het zwijgen op te leggen, ver volgt spreker; maar als gij wilt laten zien, dat er maar één geloof bestaat, onverschillig waar gij u bevindt en dat gij dat geloof onder alle omstandighe den hebt te belijden, belijdt dan thans de christelijke naastenliefde, waarop thans ik, als liberaal, den rechtschen raad blijkbaar moet wijzen. Met klem dringt spreker er op aan, dat de raad zich niet door allerlei smoesjes het ge weten zal sussen, doch dat men thans eens laat zien dat er geen verschil is tus- schen christelijkheid onder de preek stoel en christelijkheid in het dage lij ksch leven. En wanneer men bang is dat de buitenwereld B. en W. zal vra gen, hoe ze er toqh in vredesnaam toe gekomen zijn Van der Stel te benoemen, dan moet dat rechtsche college er een eer in stellen fier te kunnen zeggen: Wij hebben onzen christenplicht niet verzaakt en niet veroordeeld, maar de hand gereikt. (Applaus op de tribune.) De heer Busch heeft aan het gespro kene door Mr. van Doorne niets toe te voegen, doch wijst op de mooie gedach te van menschelijkheid die daarin be sloten ligt. Spreker zou, alvorens verder te wil len gaan, den titel willen veranderen en zou tevens tot fitter willen benoemen J. H. Matthesius, die thans al 8 jaar op een aanstelling wacht en bij het gasbedrijf werkzaam is en dienaangaande steeds in hoop en vrees leeft. De Voorzitter merkt op, dat de naam chef-fitter niet in strijd is met den titel der verordening, die spreekt van tech nisch ambtenaar. De heer Busch zou den chef-fitter voorloopig voor één jaar willen benoe men, gelijk gewoonte is en waarmede eventueele moeilijkheden kunnen voor komen worden en ontraadt vaste aan stelling direct ten zeerste. De Voorzitter zegt, dat de vermelding van 5l/2 pensioenaftrek inderdaad niet in de advertentie is opgenomen; daarom stellen B. en W. voor, de gas- commissie gehoord hebbende, dien af trek voor dezen functionaris niet toe te passen en het aanvangssalaris direct te stellen op 42.per week, zoodat de titularis ongeveer 40.per week net- in handen krijgt. Wethouder Endendijk zegt, dat de Raad niet mag gaan evangeliseeren. Als particulier kan men het met de redenee ring van Mr. van Doorne eens zijn, als wethouder niet. De heer Busch interrumpeert: „Dus tweeërlei geweten!" Spreker zegt, dat Van Gorkum voor de benoeming van fitter in aanmerking komt, daar deze fitter is en Van Mat thesius oorspronkelijk smid is. Tevens zegt spreker, dat het nooit aanbeveling verdient iemand die reeds in vasten dienst was bij een andere ge meente, een tijdelijke aanstelling te ge ven; dat geeft onzekerheid. De heer Van Doorne zegt, dat uit de dans- en vloekverboden in ons land wel overtuigdend blijkt, dat de gemeentera den wel evangeliseeren. Hij stelt voor den heer Van der Stel voor één jaar als proef te benoemen met den titel van leider van het gasbedrijf. De heer Endendijk zou het met de re deneering van den heer v. Doorne eens kunnen zijn als het gold iemand uit Soest. De heer Den Bliek zegt, dat de partij van Mr. v. Doorne juist tegen gods dienst in den raad is, doch waar het hier een protégé betreft, speculeert mr. v. Doorne op de rechtsche ideeën. De heer Busch wil niet insinueeren gelijk de heer Den Bliek deed, doch vindt het wel eigenaardig, dat de eerste candidaat gereformeerd en de twee an deren ook protestant zijn. Zou er geen enkele geschikte katholieke candidaat zijn geweest? vraagt hij. De heer v. Doorne zegt, dat de heer Den Bliek insinueert; hij heeft v. d. Stel precies tweemaal gesproken! Het gaat hier niet om rechtsche politiak, maar om zuiver christelijke ideeën. De heer Grootewal stelt zich op een zakelijk standpunt en wil in elk geval den besten kracht benoemen. Wethouder Endendijk wil alleen Van Gorkum aanstellen als filter, daar wel licht in de toekomst 2 fitters te veel zul len zijn. De heer Van Klooster steunt met zijn fractie no. 1 van de voordracht en wil Van Gorkum nu niet vast aanstellen Het salaris voor den chef-fitter wordtj ad 42.per week z.h.s. goedgekeurd. De heer Van Doorne wil als titel: lei der van het bedrijf, waarop de Burge meester antwoordt, dat dan ook wel de naam van technisch ambtenaar kan blij ven bestaan. Aldus vrordt besloten. Het voorstel-BuS'Ch om dien tech nisch ambtenaar te benoemen voor een jaar proef, wordt veifworpen met 102 stemmen. Voor het voorstel waren de heeren Busch en Van Doorne. Hierna wordt overgegaan tot stem ming tot het benoemen van den tech nisch ambtenaar, waarbij 3 stemmen werden uitgebracht op den heer Van der Stel en 9 stemmen op den heer W. Kerkhoff te Rijnenburg, zoodat de laat ste is benoemd. Thans komt aan de orde de benoe ming van een fitter. Dit punt wordt echter op voorstel van den heer Klooster voorloopig uitgesteld met 102 stemmen. Tegen uitstel waren de heeren En dendijk en Den Bliek. 18. Mededeelingen cn Ingekomen Stukken. De fieer Busch vraagt, waarom Gedepu teerde Staten hun beslissing over den plaats gehad hebbenden verkoop van grond hebben uitgesteld. De Burgemeester antwoordt, dat Gedepu teerde Staten, ook voor den vervolge, nauw keurige opgave hebben verzocht bij grond- verkuopen van den juisten kostprijs der gron den. 19. Rondvraag. De heer Busch verzoekt, het prikkeldraad bij den Albert Hahnweg bij het Sportpark te verwijderen. Bij avond is dit zeer gevaar lijk. Voorts vraagt hij de Torenstraat defini tief te verbeteren; het is daar een treurige toestand met groote kuilen. Nu langzamerhand blijkt, dat het Gasbe drijf financieel goed functioneert, verzoekt hij te overwegen, of nu niet in de eerste plaats de 3U cent Meterhuur per maand voor de muntmeters kan vervallen. Ook de Zwarteweg is zeer slecht en heeft vele en groote kuilen. Spr. verzoekt deze kui len te dichten, dat heel weinig kost. Wethouder Koenders zegt, dat het geas- phalteerde deel van de Torenstraat uitstekend daar is niets op te zeggen; het andere deel wordt gerepareerd. In het eerste deel is slechts één klein gaatje, vooraan links, en dat is er van het begin af aan geweest. Voor verbetering van den Zwarteweg heb ben een 17-tal boeren een verzoekschrift in gediend, waarop hij hen heeft gevraagd, een bijdrage van 25.a 30.per persoon. De heer Busch zegt, dat 35 is gevraagd, doch adressanten gaan daar niet op in. Spr. vraagt dan ook alleen maar dichten van de kuilen en geen wegverbetering; dit dichten kost zoowat niets. De heer Pronk beaamt, dat de weg zeer slecht is en dikwijls alleen met 2 paarden kan worden bereden, wat iedereen niet uitkomt. De heer v. d. Breemer wil het eerste deel, een 100 a 200 Meter, verharden en de rest bijwerken. Wethouder Koenders zegt, dat daarvoor een crediet noodig is; voor het bijwerken echter niet, waarop de Burgemeester verbetering toezegt. De heer Busch constateert, dat het eigen domsrecht van verschillende wegen en steeg jes in Soest niet vast staat en veelal betwist wordt. Hij adviseert de Commissie voor het Grondbedrijf een staat te willen opmaken van de eigenaren en onderhoudsplichtigen der wegen. In het bijzonder heeft hij het oog op het hangende geschil over de Vaarde-Hoogt- weg en over het stuk Wieksioterweg vanaf Schoolstraat tot Spoorlijn. Tevens beklaagt hij zich er over, dat dit maal aan de Raadsleden geen enkel stuk is thuis gezonden, behoudens dan de 2 nage komen stukken; daarenboven heeft hij opge merkt, dat de pers, indien zij iets over de raads-stukken wil publiceeren, deze stuk voor stuk zelf moet overschrijven, wat hij zeer on- gewenscht vindt. Hij stelt voor, zooveel mo gelijk alle stukken te cyclostyleeren en deze aan de Raadsleden toe te zenden en ook aan de Pers. De Burgemeester zegt toe, hiermede rekening te zullen houden; indien er een Ge meenteblad was, zouden alle stukken toch ook daarin voorkomen, zoodat tegen publi catie geen enkel bezwaar is. De heer Busch vraagt, waarom er geen ge volg is gegeven aan het voorstel van" Van de Bovenkamp om de officiëele notulen van den Raad gratis te drukken. De Burgemeester zegt, dat men ter Secretarie onmogelijk de officiëele Notulen in 1 of 2 dagen persklaar kan maken, wat toch een eventueele drukker wel zal verlangen. Nadat de heeren Busch en Van Doorne opgemerkt hebben, dat dit ook niet noodig is (immers de officiëele no tulen kunnen best een week later verschijnen), zegt de Burgemeester overweging toe. De heer Busch vraagt voorts naar de balans 1924 van het Grondbedrijf, waarop de Bur gemeester na afloop der rondvraag zal ant woorden. Dezelfde spreker vraagt, of voortgang wordt gemaakt met de nieuwe regeling be treffende de Waterleiding; vooral in het Veen is het water slecht. De Burgemeester zegt toe, in de volgende Raadszitting rnet voor stellen te zullen komen. De heer Busch, die nog altijd aan het woord is, zegt, dat het electrisch licht in vele deelen der Gemeente zoo slecht is, wat zijn oorzaak vindt in spanningsverlies en overbe lasting en verzoekt maatregelen daartegen. Voorts vraagt hij naast de rijwielpaden aan den Dorresteinweg en aan den Koudhoorn- weg voetpaden aan te leggen. Hij vraagt te vens of door de salarisregeling van den In specteur van Politie geen precedent gescha pen is; het blijkt thans, dat wij het uitstekend getroffen hebben met dezen ambtenaar, die feitelijk hoofd is van een afaeeling, doch een salaris geniet, minder dan meerdere klerken ter Secretarie. Tenslotte deelt Spr. mede, dat de broodprijzen in de groote steden en om liggende plaatsen veel lager zijn dan in Soest, n.l. 16 cent afgehaald en 18 cent bezorgd, terwijl men in Soest 22 ct. rekent. Deze quaes- tie is een levensbelang voor de bevolking en Spr. verzoekt B. en W. een enquête hiernaar in te stellen. De heer Doorman vraagt voor de zooveel- ste maal naar het uitbreidingsplan, dat vol gens Wethouder Koenders ter visie is gezon den aan den heer Kuypers en binnenkort in behandeling komt. Tevens deelt de heer Door man mede een andere uitleg te hebben der verordening op het Grondbedrijf, dan B. en W. en Gedeputeerde Staten; hij meent, dat zijn uitleg zeer verdedigbaar is, waarbij boekwaarde geenszins gelijk is met taxatie waarde. Door de manier waarop thans wordt gefinancierd, wordt voor de toekomst een potje gemaakt uit het belastinggeld der te genwoordige ingezetenen. Hij meent dat het nooit de strekking van een belastingheffing mag zijn, toekomstige reserve's te belasten. De rekening 1925 is nog niet goedgekeurd in Utrecht en hij stelt voor, die rekening alsnog volgens zijn idee te wijzigen. De heer Van Doorne komt nog even terug op de benoeming van den technisch-ambte- naar bij het Gasbedrijf, waarbij zijn voorstel, den candidaat met de beste capaciteiten te benoemen, zoo weinig instemming vond; hij dankt den Raad ironisch voor de ondervon den consciëntieuze medewerking. De heer Grootewal zegt, dat het ophalen van vuilnis te Soesterberg op zeer ongere gelde tijdstippen geschiedt, soms 's morgens vroeg, andere keeren weer 's avonds na 6 uur, zoodat dan den geheelen dag de vuilnis vaten buiten staan en vraagt of hier geen re geling voor is. De Burgemeester zegt, dat er een contract is en zal de zaak onderzoeken. De heer De Bruyn zegt, dat indertijd be sloten is drie lokalen van de Openbare School van den heer Veenstra aan de Kerkebuurt voor het bijzonder onderwijs te bestemmen, doch dat daaraan nog geen uitvoering is ge geven. Inmiddels is echter op Hees een klas met 68 kinderen. De Burgemeester zegt, dat de zaak in beroep is bij de Kroon. "■"Waar geen van de andere leden meer het woord voor de Rondvraag verlangt, wil de D--gemeester thans een verklaring afleggen r het Grondbedrijf en waarom de Balans 1924 zoo lang achterwege bleef. Eigenlijk was deze Balans er reeds op f*rond van het oprichtingsbesluit van het Grondbedrijf. Op 15 Juni 1926 werd besloten de gronden in te brengen voor een totaal waarde van rond 1.500.000. De boekwaarde is aangenomen op 1 Jan. 1923 en toen was de getaxeerde waarde te vens de boekwaarde. Zoo is b.v. het complex Julianaplein toen getaxeerd op 4.— per M2. De Directie van het Grondbedrijf heeft echter geen uitvoering aan die besluiten ge geven, daar meermalen verkocht is tegen minder dan de taxatie-waarde, wat natuur lijk nooit had mogen gebeuren; ook heeft de Directie nooit de hand gehouden aan het feit, dat de boekwaarde gelijk was aan de taxatie waarde. Bij den verkoop indertijd aan den heer Iburg van 6000 M2. heeft de Directie de waarden der gronden vastgesteld op nihil en dus alles als zuivere winst beschouwd, ter wijl als winst slechts was te beschouwen datgene wat de grond meer opgebracht heeft dan 4.— per M2. en verlies was, al datgene wat zij minder opbracht. Zelfs indien men, wat in strijd is met de verordening, als winst beschouwde al hetgeen boven den kostprijs voor den grond gemaakt is, dan had men nog maar als winst mogen berekenen het bedrag wil Vwooi irdtlBurp ird. over boven 2.28 per M2., doch nooit of te nimmer had de waarde op nihil mogen worden ge steld. Dit geldt evenzeer voor den verkoop aan de Anna Paulownalaan. Het bewuste be drag van 15.000.had dus nooit mogen worden overgebracht als winst, daar dit geen winst was. De Directie heeft nu wel betoogd, dat de rekening 1923, waarin deze posten ten deele zijn opgenomen, toch door Gede puteerde Staten is goedgekeurd, waarmee dit College dus zijn goedkeuring aan het gevoer de beheer heeft gegeven, doch deze betooging algeheel in strijd met de werkelijkheid. De rekening 1923 is namelijk door Gedeputeerde Staten slechts goedgekeurd onder een uit drukkelijke reserve ten opzichte van het Grondbedrijf; de voorwaarden voor goedkeu ring zijn schriftelijk medegedeeld, doch de Directie en de administratie van het Grond bedrijf hebben deze voorschriften eenvoudig niet uitgevoerd. Een en ander is mij eerst voor korten tijd ter oore gekomen, daar de Directie mij hiervan niet op de hoogte had gesteld; het was mij dan ook niet bekend. Daarenboven was in het College van B en W. een meeningsverschil over den uitleg der verordening. Na analogie van andere Gemeenten en de historie meende ik met ze kerheid dat mijn standpunt juist was; Wet houder Koenders had echter een andere mee ning en wij hebben toen besloten het geschil te laten uitmaken door Gedeputeerde Staten. Het antwoord van dit College is thans geko men en stelt mij volkomen in het gelijk. De boekwaarde is dezelfde als de getaxeerde waarde en er is dan alleen winst als er ver kocht wordt tegen een prijs hooger dan de boekwaarde. In alle andere gevallen is er verlies. De Directie heeft zich, zeer tot schade van de Gemeente, nooit rekenschap gegeven van den kostprijs van den grond en dikwijls win sten becijferd, als er slechts verlies was. Daarenboven moet naar mijne meening bij den kostprijs nog komen de rente, ook al is die betaald door de Gemeente. Deze rente toch maakt den prijs der gronden hooger en moet bij de winstberekening in aanmerking worden genomen. Ook dit punt is in onder zoek bij "Gedeputeerde Staten, doch hierover is thans nog geen beslissing. Bij de uitvoe ring der verordening heeft de Directie van het Grondbedrijf het juiste standpunt verla ten; zij heeft de verordening toegepast in strijd met haar uitdrukkelijken tekst, in strijd met haar bedoeling en in strijd met de door de Gedeputeerde Staten gegeven voorschrif ten. Daarenboven was de administratie van het bedrijf, zooals u allen weet, in het ge heel niet in orde. Het is daarom dan ook, dat wij indertijd den administrateur van het Grondbedrijf hebben ontheven van zijn func tie en de administratie van het bedrijf in haar geheel hebben overgebracht naar het College van Burgemeester en Wethouders zelf, opdat wij de verdere verantwoordelijkheid ook zou den kunnen dragen. De directie heeft alleen gehouden de voorloopige besprekingen in zake Grondverkoop. De groote strop voor de gemeente is, dat de Directie de verordening en de voorschrif ten niet heeft nageleefd. Volgens voorloopige berekeningen is er thans nog over 1923 (in verband met het hiervoren opgemerkte over de slechts voorwaardelijke goedkeuring der re kening 1923) een bedrijfsverlies van 11.000 is, dus een totaal-verlies van 29.000.dat nog gedekt moet worden. B. en W. hebben besloten zich bij de uit spraak van Gedeputeerde Staten over den uitleg der verordening zonder meer neer te leggen, ten einde deze zaak eindelijk eens definitief af te wikkelen; zij heeft thans wer kelijk lang genoeg geduurd. Ik zou het zeer onaangenaam vinden als tenslotte de Raad of eenig ingezetene zich bij die uitspraak niet zou neerleggen. Dit toch zou de zaak maar weer ophouden en het is strikt noodzakelijk om een en ander spoedig definitief af te wikkelen. Niemand zal mij er ooit toe brengen om fouten, door anderen gemaakt, te dekken, in dien daarvoor schade uit financieel oogpunt voor de Gemeente is voortgekomen De Gemeente mag en kan die schade niet dragen en ik zal daarom nooit die door anderen gemaakte fouten dekken, zelfs niet al zou ik er voor moeten wijken. (Applaus!) Naar aanleiding van dit applaus, merkt de Burgemeester nog op, dat hij in het geheel geen applaus wenscht en daarvoor ook niet deze verklaring aflegt; ik zeg dit, zegt Spr. nadrukkelijk, omdat men mij wel eens verwe ten heeft, dat ik steeds maar alle gemaakte fouten door ambtenaren vergoelijk en dek. In dit geval denk ik daar niet aan. Eerst is de balans opgemaakt door den heer Van Arkel, daarna door den heer Kraay- kamp, verificateur van de Gemeente Amers foort; deze laatste wist echter niets van de toenmaals door B. en W. gedane toezegging aan Gedeputeerde Staten de balansen in over eenstemming te brengen met de voorwaarden waaronder rekening 1923 is goedgekeurd. Tenslotte heeft het hoofd der afdeeling comptabiliteit van onze Gemeente, de heer Momsma, op last van B. en W. de balansen gemaakt overeenkomstig de eischen van Ge deputeerde Staten. Deze balansen moeten nog worden behandeld in de betrokken Commis sie en worden dan Uwen Raad ter goedkeu ring aangeboden. Waar van te voren Gedeputeerde Staten zeer in strijd met de gewoonte, hunne mee ning reeds aan ons hebben medegedeeld, zou het zeer onaangenaam zijn als de Raad nu weer anders zoude beslissen. Van harte hoop ik echter dat de gemaakte fouten door den betrokkene zullen worden erkend en zullen worden herzien. (Deze verklaring van den Burgemeester, met grooten nadruk afgelegd, liet niet na, op den Raad zichtbaren indruk te maken. Red.) De heer Doorman handhaaft nu reeds zijn uitleg van de verordening, die hij meent, dat alleszins verdedigbaar is en wil desnoods bij de Kroon in beroep gaan. Hij behoudt zich uitdrukkelijk voor zijn recht om te zijner tijd zich tegen de uitspraak van Gedeputeerde Staten te verzetten. De Burgemeester zegt, dat zijn standpunt algemeen wordt aangeno men en ook in alle andere Gemeenten, die een grondbedrijf hebben, wordt toegepast. Per slot van rekening kan men de verorde ning op terugwerkende kracht hebben tot 1923. De balansen uit de vorige jaren moeten dus met in acht neming van de thans gel dende verordening worden opgemaakt. De heer Van Doorne vraagt den Burge meester uitdrukkelijk en wenscht daarop een positief antwoord: Waarom is de Directeur van het Grondbedrijf afgeweken van de ver ordening? en van de nadere voorschriften, door Gedeputeerde Staten gesteld? De Burgemeester kan hierop niet antwoor den; hij weet het niet, het is hem niet bekend De heer Busch heeft met groote belangstel ling de verklaring van den Burgemeester ge hoord en dankt hem zeer voor zijn uitvoerige voorlichting. De geheele materie is echter zeer ingewikkeld, veel te ingewikkeld om zoo maar eens even op te nemen. Hij vraagt den Burgemeester een schriftelijk resumé van een ien ander op te maken en dit dan den Raads leden ter bestudeering toe te zenden. De Burgemeester kan zich daar heel wel mee vereenigen en zegt dit schriftelijk resu mé toe. Wethouder Koenders wil nog even opmer ken, dat het lezen der verordening geen ver band houdt met de gemaakte foutenook in dien de verordening op de bewuste punten eigenlijk eenigszins anders moet worden ge lezen, waren de gesignaleerde fouten toch gemaakt, zij het dan ook misschien voor an dere bedragen. Hierna sluit de Voorzitter deze verg adering te ruim half één des nachts. Met opzet hebben wij de beraadslagingen over het Grondbedrijf zooveel mogelijk ste nografisch opgenomen, teneinde onze lezers in staat te stellen zich een juist en onbevoor oordeeld idee te vormen omtrent het „geld opslokkende Grondbedrijf", waarover wij reeds meer dan een jaar geleden schreven, dat het totaal verkeerd was opgezet en dat alle becijferende winsten slechts fictief waren en er eigenlijk groote verliezen werden ge leden. Of ooit een meening of voorspelling zoo zuiver is uitgekomen als deze, laten wij over aan het onbevooroordeelde oordeel van onze lezers. En die hebben in de komende week dan tevens gelegenheid om uit bovenstaan verslag eens zonneklaar op te diepepi, welke persoon nu eigenlijk in onze Gemeente voor dezen benauwend grooten strop verantwoordelijk is, en dat is de r| drijf en van Oj*q architect de heer Zeer zeker ko, ,r van het Grondt e- erken, de gemeente- Vliet. —ft 0n die verantwoor delijkheid volgenjj^K "ont; tprug. „Og wel eens te™Sé GEVONdi voorwerpen 2 Belast,;,,.,,. pikhouweel, 1 zak met g^eel, parasol, gedeelte van L carbidlantaarn, 1 portefeuille, 1 Cienrijwiel. Aange- loopen 1 Duits|%jercjershond. Soesterberg Jonden 1 belasting plaatje, 1 col!iC^ PONOENTIE In verband ro |,et zeer belangrijke raadsverslag, i Gemeentefilm en enkele andere richten, deze week niet geplaatst pril 1928. ST N ed. ft v. Kerk V.m 10 uur [JOberman uit Utrecht 's Avonds 6g Ds. Kruishoop SCfeTDIJK Rem «n d t z a a 1 Vm. 10 uur «Kruishoop. 's Avonds 6ff Ds. J. I. v. Schaick Jeugddienst l |ees Nam. 2.30 unDs. Kruishoop. GEREFO^EERDE KERK Juli|a s t r a a t Voorm. 10 f Ds. v, d. Meulen. Avondmaal._ v. d Meulen dankzegging, gschestraat Alkema ichten. Nam. half 6 H. Avondmaal S o e s terb Voorm. 10 uids. B H. Avondma Nam. half 6 h. Avondma CHRISTEL! Juli Voorm. 10 u Leesdienst. VRIJZ. GOlDIENSTIGEN Gebouw f gie en Kunst Rem Voorm. van Bussum. 0 wijde reddrjpnzer ziel of kennis der waarheid? P. Schaaf, MORGEN (ZOAG) IS AANWEZIG gooooooooo* 11 Mei D.V Ouders, Behw GERRIT B. Alkema. n dankzegging. GEREF. KERK a s t r a a t 's avonds 6 u ndtlaan Ds. A. R. de Jong rwerp Wat zoeken ozang van den Heer ADVElft-ENTSËN Soest, 22 April WILLEM hunne 45-jarig herdenken, Dal mogen blijven dankbare Kindi kinderen. Soest, 2S Ap Terstond aagd een nette bij Mevr. Jekel,versteeg 17 Soestdijk. Aanmelding d. n ENDRIK van DROST en DROST-van Doornik 'Moooooooooooo ipen onze geliefde 8 Grootouders N DE HOEF HE KOOPS chtvereeniging te nog lang gespaart wensch van hunne Behuwd- en Klein- 3QÖOCXXJÜÖQCOOC jevraagd op de 3rins Hendrikour zoo spoedig mog ist Sillem Hoeve" (bij n diensttreding liefst Mej. J. C. Brans. gevraagd voor e fvoor spoedig). N Joh. Tak, Kerkpad udigen administratie, or Brandstoffenhandel Voo gevraagd, wegem thoe Kingma, Tal ekt een ite. Mevr. van Beijma in 27. Mevrouw de Vc 16, vraagt voor t! voor dag en na en werken, v.g£ Èverdingen, Lindenlaan een flinke 3oed kunnende koken Gevraagd voor Maandags of Dinsdags ook voor verstell no. 245 Bureau v stoppen. Brieven onder t Blad. G voor loop- en w; werken. Flink lotj voegen bij KER gd een perk. Vlug en accuraat zoo sp. mog. te ver- [AAT 20a n Adres Wed. Stal Z.Z. 60. fcd nette (ef. Bakkerij, Kerkpad Te koop ol 'c i a.d. Soesterb.straat bev. 5 kam.. ke| Huurprijs f650 li bergschcstraal "f Ien een groote tuin. Jek. Te bevr. Soester- Nel Pt,s1 met net meisje. Leeftijd ongeval worden op fete no. 250 Bureau1 fel eigen zaak Imet eenig vermogen. F. Jaar- Br. met portret I temg gezonden. Br. plad. Te koop een zoo goe merk (Stromberg), gekost gulden. Adres M. v. Kooij AANGEBOD met terugtrapnaaf f35.— e wijkstr. 26a Soest. TE KOOF Adres G. Strumpel, Pijnt OUDE GRACH'. Bosstraat 23D, sleutel er nj per jaar. MELKHAI van Torenstraat De AMSTEROAMSCHI Grooten keuze behangpapii Aanbevelen SOESTERBERGSCHE! BEHANGER - SI Pulpastix - Pulpasti Alleen verkrijgt TORENSTRAAT 1B - Reeds nu komen uit de binnen voi Het wordt dus nu tijd on op UW pension te vestig i«\met Deze worden aangenome hooging b het goedkoops! SCHOUTENKAli Speciaal adres voor PLAFONDS IN IN DE REi Sp Toegang voor Leden JMT~ is U adr Zie steec

De Soester | 1928 | | pagina 2