bijblad <GI MIEMIE®^® behoorende bij „DE SOESTER van Zaterdag 15 September 1928, uit gave Eerste Soester Electr. Drukkerij De Raad dezer gemeente kwam Maandagavond 10 September j.l. te 7.3o in openbare vergadering bijeen. Bij de opening op de gebruikelijke wijze, blijkt het aftredende Raadslid Nots. Dammers afwezig te zijn. Als eerste punt der agenda worden de notulen der vorige vergadering z. h.st. goedgekeurd. 2. Mededeeling van B. en W. terzake goedkeuring gemeentebegrooting 1928 door Ged. Staten. b. Vaststelling van besluiten tot wijzi ging der gemeentebegrooting 1928. De heer Doorman maakt ten aanzien hiervan de bemerking, dat de benaming buizenretributie die in de gemeente begrooting naar voren wordt gebracht, niet juist is, aangezien hij zich op het standpunt blijft stellen dat hier van retributie geen sprake is, doch van recognitie. De Voorzitter zegt dat naar aanleiding hiervan Ged. Staten een schrijven heb ben gezonden, waarin deze verzoeken bij het aanbieden van de begrooting 1929 de zienswijze van den Raad in dezen te vernemen, zoodat hierop nader zal worden teruggekomen. Verder vraagt de heer Doorman eenige inlichtingen ten aanzien van post 2b de garantiestelling ad. plm. f1360.— aan de gemeente Zeist inzake gasleve ring te Soesterberg en of deze garantie gedekt is. De Voorzitter zegt dat deze post niet tijdig door de Afdeeling Compta biliteit is opgemerkt, doch alsnog in de begrooting zal tot uitdrukking komen. Na eenige besprekingen wordt dit punt z. h. st. aangenomen. 3. Vaststelling van besluiten tot be legging van gelden. Wordt z. h. st. goedgekeurd. 4. Aanbieding der gemeente-rekening 1927 met een besluit tot wijziging der begrooting 1927. De heer Doorman heeft met veel ge noegen geconstateerd, dat over 1927 een overschot van ruim f32.000 is op de gemeenterekening en aangezien door de Raad destijds opcenten op de Vermo gensbelasting werden gelegd, welk be sluit thans zelfs niet de onverdeelde instemming van de voorstanders van voorheen kan dragen, dringt Spreker e? op aan bedoelde heffing op de be grooting van 1928 niet meer te laten voorkomen. 5. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit dd. 26 Juni 1928, 4e afd. nr. 1-2-111 tot wijziging der gemeentebegrooting 1928 in verband met het niet door Ged. Staten goedkeuren der uitgaven wegens betaling van regi stratierechten aan J. Vos, pensionhouder alhier. De heer Busch vraagt nu de goed keuring aan dit besluit door Ged. Staten is onthouden, hoe de man nu aan zijn geld moet komen. Spreker stelt deze vraag daarom, om dat de gang van zaken toch heeft be wezen dat door de gemeente hier een fout is begaan. Het feit dat de Raad zich voor deze terruggave van registratie- kosterf- heeft uitgesproken, geeft toch te kennen dat men daar een reden voor heeft en dit niet als een douceurtje heeft beschouwd. Het is niet goed te praten om er zich nu maar van af te maken nu Ged. Staten hier afwijzend hebben beschikt en Spre ker stelt daarom voor zich behoorlijk gedocumenteerd over deze kwestie tot de Kroon te wenden, om alsnog deze zaak te laten uitmaken. De Voorzitter zegt dat voor de toe kenning geen rechtsgrond, doch alleen een utiliteitsgrond aanwezig was. Hoe de man op 't oogenblik aan zijn geld moet komen, weet Spreker ook niet. Bovendien zegt Spreker, is de termijn van beroep ook verstreken. Mr. Van Doorne zegt het erg jammer te vinden dat deze zaak afgekitst is. Spreker zou op utiliteitsgronden er voor wezen om in beroep te gaan, doch Ged. Staten houden met moraliteit en utili teit geen rekening, doch houden zich alleen aan den letter der wet. Evenzoo is dit gebleken ook bij de Kroon het geval te zijn, wat men in de laatst ge nomen beslissing inzake deChr. School kwestie heeft kunnen zien. Daarom zou Spreker het zonde vinden van den tijd en moeite die men hiei aan zou besteden. Wij hebben onze goeden wil getoond en betreuren het allemaal dat de zaak zoo afgeloopen is, zegt Spreker. De Voorzitter zegt dat het niet uit gemaakt is, dat de Gemeente hier schuld heeft, maar dat de Raad tot terugbetaling besloten had. De heer Busch zegt dat het wel degelijk is uitgemaakt dat de Gemeente hier een fout heeft erkend, hetzij door nonchalanche of verzuim begaan. Spreker zegt dat het hem ook reeds bekend was, dat de beroepstermijn verstreken was, doch wilde dit gaarne uit den mond van den Voorzitter vernemen. „Hier is dus al weer een slachtoffer"! roept spreker uit. Daarna wordt dit punt z.h.st. vast gesteld. 6. Voorstel van B. en W. tot verhooging van de voor 1928 toegekende subsidie aan de Ver. tot bestrijding der T.B.C. te Soest,' met aanbieding van een besluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1928. Z.h.st. aangenomen. 7. Crediet-aanvrage van B. en W. voor het maken van een spreekkamer in de O.L. School Kerkebuurt. De heer Grootewal maakt hierbij de bemerking dat de bedragen die in genoemd voorstel worden geraamd, z.i. veel te hoog zijn. Dit lijkt hem een begrooting die geenzins op een wer kelijke grond rust en hij noemt dit een gooi met de muts ernaar. O.a. wordt in de raming de kosten van het metselen van een muur opgegeven, die hem veel te hoog voorkomt. De heer Busch zegt dat dit waar schijnlijk komt door de „bijzondere" specie die daarvoor gebruikt zal worden. De heer Grootewal betoogt dat het veel beter zal zijn een blanco crediet te verleenen tot een zeker maximum, dan zich te houden aan een begrooting die hem veel te hoog voorkomt. Na enkele toelichtingen van den Voor zitter en Wethouder Koenders wordt aldus volgens het voorstel van den heer Grootewal besloten. 8. Crediet-aanvrage van B. en W. ter voorziening in de herstellingen der schoollokalen afgestaan aan de Vereeni- ging „Een School met den Bijbel", Kerkebuurt. Dit voorstel, verband houdende met het vorige punt, wordt alszoodanig volgens het voorstel van den heer Groote wal z. h. st. vastgesteld. 9a. Verzoek van het bestuur der Engendaalschool tot beschikbaarstelling van gelden voor aankoop van leermid delen. b. Als voor van het Bestuur der Vereeniging „Een School met den Bijbel" ten behoeve der school Kerkebuurt. Z. h. st. aangenomen. Mr. Van Doorne maakt hierbij de op merking dat in de toelichting gesproken wordt van het „wettelijk" recht der Bij zondere School, wat inderdaad zeer juist is". De heer Busch„Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig". 10. Voorstel van B. en W. tot het huren van een vierde leslokaal der Nijverheidsschool ten behoeve der En gendaalschool, met aanbieding van een besluit tot wijziging der gemeente-be grooting 1928. De Voorzitter doet mededeeling dat dit punt komt te vervallen. 11. Benoeming van een lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim te Soesterberg, zulks in verband met de ontslagname van den heer G. A. Koppen. De heer Busch komt no. 2 van de voordracht het meest geschikt voor, in bedoelde commissie te worden benoemd, aangezien deze uit hoofde van zijn be roep dagelijks in aanraking komt met gezinnen. De heer Grootewal zegt, dat er te Soesterberg tusschen de hoofden der verschillende Scholen een aangename samenwerking bestaat en acht daarom de eerste candidaat daarvoor de aan gewezen persoon; waarmede de heer Busch zich thans kan vereenigen. Hierna wordt tot schriftelijke stemming over gegaan. De Voorzitter verzocht den heeren Doorman en van Doorne het stembureau te vormen. Na opening blijkt de heer D. Lub met algemeene stemmen voor bedoelde functie te zijn gekozen. 12. Voorstel van B. en W. a. tot aanvaarding van eenige garanties te verleenen aan de Waterleiding Maat schappij in verband met enkele uitbrei dingen van het hoofdbuizennet b. tot het verleenen van machtiging aan Burg. en Weth. om in den vervolge onder bepaalde voorwaarden garanties voor uitbreiding waterleiding en gas leiding voor Soesterberg te nemen. De heer Busch zegt dat in verband met de voorgenomen uitbreidingen van het buizennet der Waterleiding o.a. de aansluiting van de in het voorstel ge noemde G. Betlem reeds is geschied en noemt het nu een wassen neus om de machtiging tot het aanvaarden van garanties thans aan den Raad te vragen. De Voorzitter geeft toe dat in dit geval het een wassen neus is, doch zegt dat in 't vervolg de Raad dan niet telkens afzonderlijk voor iedere uitbreiding deze garantie behoeft goed te keuren en de aanneming van dit voorstel het college de vrijheid van handelen in deze geeft. De heer Busch zegt dat hij zijn goed keuring daaraan niet kan geven, op grond dat hij in deze geen cent ver trouwen heeft in het College van B. en W. Bij dit college ontbreekt alle initiatief. Voor het treffen van sociale maatregelen zijn ze doof, zegt spreker en het eenigste waarin ze uitblinken en waarin ze een landelijk record hebben behaald, is in geleden échecs Dit is een kwestie van parlementair fatsoen, waarop ik bij de begrooting nader zal terugkomen. De heer Hilhorst vindt het een goede regeling die in het belang van de ge meente zal blijken te zijn en stelt vol komen zijn vertrouwen in het college van B. en W. Hierna wordt tot stemming overge gaan, waarna het voorstel met 11—1 wordt aangenomen. Tegen stemde het raadslid Busch. Mr. Van Doorne wenscht nog een enkel woord aan zijn stem voor dit voor stel toe te voegen en zegt dat dit be sluit de verantwoordelijkheid van den Raad geheel weg neemt. De verant woordelijkheid in deze kwestie draagt thans geheel het College van B. en W. en spreker hoopt dat dit College niet door roekelooze of lichtzinnige hande lingen met deze machtiging de standjes van den Raad zal moeten in ontvangst nemen. Spreker heeft in de Financieele Commissie ervaren dat zoodanige mach tiging als gevraagd is, noodig is ten gerieve van de ingezetenen, maar B. en W. moeten wel weten dat zij hiermede een nieuwe verantwoording op zich laden. 13. Voorstel van B. en W. tot uit breiding der hoofdgasleiding in een gedeelte van den Klein Engendaalweg. Aldus besloten. 14. Voorstel van B. en W. tot het geven van een vaste aanstelling aan J. N. Matthesius en S. van Gorkum, resp. tot smid en fitter bij het gasbedrijf. De heer Van Klooster zegt dat het hem zeer sterk verwonderd heeft dat B. en W. thans met dit voorstel komen. Bij de Gemeente zijn nog veel men- schen in dienst die er 6 jaren en langer werkzaam zijn en nog steeds op hun vaste aanstelling wachten. Spreker heeft absoluut niets tegen de voorgestelde personen, doch meent dat men hier ten opzichte van anderen die zelfs nog langer bij de Gemeente te werk zijn gesteld, onrecht pleegt. Waar in een der vorige vergaderingen men zich heeft uitgesproken om momen teel personen die in tijdelijken dienst zijn, nog geen een vaste aanstelling te geven, is dit thans een vooruit loopen op de werkzaamheden van de Commissie belast met de salarisregeling. Aangezien genoemde Commissie haar taak nog niet beëindigd heeft en andere menschen ook voor een vaste aanstelling in aan merking komen, kan Spreker zijn goed keuring niet aan het voorstel geven en geeft B. en W. in overweging het terug te nemen. Wethouder Endendijk zegt dat het voorstel meer ter tafel is gebracht. De gascommissie meende werkelijk aan de verschillende bezwaren tegemoet te kunnen komen, daar er geen wijziging in de bezoldiging van genoemde per sonen is gekomen. Dat hier verschil wordt gemaakt, kan spreker niet zeggen, aangezien de andere tijdelijke werk lieden tot een andere categorie behooren. De heer van Klooster blijft zich op het standpunt stellen dat men niet tot vaste aanstellingen kan over gaan, als- vorens de door hem genoemde com missie de salarissen heeft geregeld. De heer den Bliek meent dat met die twee personen weer op deze manier gesold wordt en de zaak daardoor ge voelig wordt. Gevoelig zegt spreker, omdat het voor dit bedrijf dat nog jong genoemd kan worden, verandering van personeel niet bevordelijk is en wellicht deze menschen, het wachten moede op de in het uitzicht gestelde benoeming, naar een andere gemeente of betrekking gaan uitzien. De heer Busch juicht het toe dat men deze menschen die 6 jaar en langer in tijdelijken dienst zijn, thans vast wil benoemen. Doch wanneer men de eene aanstelt, moet men het de anderen ook doen, zegt Spreker. Daarom had Spr. van den Wethouder van Publieke Wer ken reeds lang een voordracht verwacht van personen die ook voor een benoe ming in aanmerking kwamen, en meent, daar dit op heden niet is geschied, een woord van afkeuring aan het adres van deze Wethouder te moeten laten hooren. Wethouder Koenders zegt dat hij tot zijn spijt niet het verwijt van den heer Busch kan aanvaarden. Bedoelde voor dracht lag al lang klaar, doch deze voordracht betreft de Gascommissie en het is bovendien usance dat de minder heid zich in het College van B. en W. bij de meerderheid neerlegt. De heer Busch wenscht een tusschen- voorstel te doen, waarbij de andere werklieden die daarvoor in aanmerking komen, zoo spoedig mogelijk ook wor den aangesteld en waarbij het voorstel van B. en W. in behandeling komt zoo- dra de meergenoemde Commissie is gereed gekomen. De Voorzitter zegt dat aan de salaris sen van deze personen niet getornd zal kunnen worden, aangezien dit reeds is vastgesteld in verband met de werk zaamheden die tot de onderhoudskosten, behooren. Wethouder Endendijk zegt dat Mat thesius en van Gorkum aanvankelijk voor een jaar op proef waren aange nomen en dat daarna hun vaste aan stelling zou volgen. Dit laatste is echter niet geschied. De heer Busch zegt dat dit een fout van den Wethouder is. Wethouder Endendijk erkent dit en zegt dat deze fout nu hersteld wordt. Na eenige besprekingen wordt dit punt door B. en W. teruggenomen. 15. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het besluit dd. 25 April 1928, 3e afd. nr. 5-3-8 tot het in erfpacht uitgeven van grond aan de Vereeniging Van Lenneps Sportpark en vaststelling van nieuw aangeboden besluiten toterfpachts- uitgifte en verhuur, zulks in verband met de onthouding der goedkeuring door Ged. Staten. De heer de Bruijn zegt geen voor stander te zijn van transactie's voor menschenleeftijd. Hij zou gaarne de erfpacht willen stellen op 20 jaar, in plaats van 50 jaren en de verhuur van het terrein op 3 jaar willen bepalen. Spreker meent dat bedoelde gronden mogelijk later als bouwterrein nog waarde zullen krijgen. De heer Busch betwijfelt het, dat die gronden ooit meer bouwrijp zullen worden gemaakt. Niemand zal zich de kosten getroosten om in dat gat dui zenden wagons zand te storten teneinde er een huis op te kunnen bouwen, zegt Spreker. De Voorzitter zegt, dat als het alge meen belang dit noodzakelijk maakt, men ten allen tijde de erfpacht kan opheffen. Daarna wordt dit punt z.h.st. aan genomen. 16. Voorstel van B. en W. tot gedeel telijke intrekking van het raadsbesluit dd. 16 Maart 1925, 3e afd. nr. 5-3-12 inzake het aan E. J van Lint te Soes terberg verleenen van ontheffing van art. 9 der toen geldende Bouwverorde ning. Ook dit punt wordt na eenige op merkingen z.h.st. goedgekeurd. 17. Vaststelling van een besluit tot het in schenking aanvaarden van grond van J. de Goede Iz. te Soesterberg en vaststelling van een besluit tot wijziging van het raadsbesluit dd. 13 Dec. 1927, 3e afd. nr. 5-3-38 tot aanvaarden van strooken grond voor wegverbreeding. De heer Hilhorst vraagt den Voor zitter of de overdrachtkosten bij schen kingen van grond niet voortaan door de Gemeente kunnen worden betaald. In een vorige vergadering heeft hij hierover ook al gesproken. De Voorzitter zegt, dat dit kan ge schieden als de belangen van de ge meente daarbij grooter blijken te zijn als die van de particulieren. Zoo door de betrokken persoon wegens finan cieele omstandigheden daaraan moeilijk zou kunnen worden voldaan, zou men dit alsnog in overweging kunnen nemen. Daarna wordt ook dit punt z.h.st. goedgekeurd. 18. Behandeling van verzoeken om aankoop van grond, alsmede van ver zoeken om schadeloosstelling wegens beëindiging van huurovereenkomsten tengevolge van het verkoopen van ver huurde perceelen. De heer Busch zou er in 't vervolg prijs op stellen, behalve het sectie- en perceelnummer, ook de straatnaam te vermelden. Men moet zich nu een gang naar het kadaster te A'foort ge troosten om dit laatste te kunnen ver nemen. Betreffende de verkoop van het stuk grond aan den heer Legemaat, wenscht spreker te zeggen dat het z.i. zeer gevaarlijk is daartoe over te gaan, het geen hij ook aan den Wethouder heeft te kennen gegeven. Men moet niet uit het oog verliezen, zegt Spreker, dat de Koudehoekstraat, Parklaan, Nieuwe Weg enz. een ver keersader voor de Gemeente in de toe komst zal worden. Hiermede dient in het Uitbreidingsplan rekening gehouden te worden en wij hebben noodig geen wegen van 12, maar liefst van 16 Meter breedte. Het verkeer neemt hand over hand toe en in het bijzonder bij het bedoelde punt. Het wordt tijd, zoover de mogelijkheid bestaat, dat gedeelte en Driehoeksweg en Kolonieweg te ver beteren en te verbreeden, daar er geen belemmeringen meer zijn, nu de grond reeds is aangekocht. Het kan zeer wel mogelijk wezen dat wij bedoelde verkoop kunnen toestaan zegt Spreker, doch eerst wenscht hij zich te overtuigen door behoorlijke opmeting. Wethouder Koenders zegt dat hij zich zelf ter plaatse een onderzoek heeft in gesteld, waaruit de mogelijkheid is ge bleken. De heer Busch zegt dat de Wethou der dan zeker een wazige bril heeft gehad, want Spreker heeft zich ook overtuigd en constateert dan, inplaats van één, 2 hoeken te krijgen. (Inmiddels wordt de desbetreffende schetskaart ter tafel gebracht en door de Raadsleden bestudeerd). De heer Doorman zegt dat in het bij het uitbreidingsplan behoorend register staan aangegeven de strooken grond die moeten worden afgestaan en vraagt den Wethouder of hij hierover ook inlich tingen kan verstrekken. Wethouder Koenders zegt deze vraag maar zoo niet te kunnen beantwoorden. De heer Doorman zegt dat de Wet houder dit had behooren na te kijken en dat hij nu zijn stem niet aan het voorstel kan geven. Na eenige besprekingen wordt dit punt verwezen tot behandeling in een volgende Raad. 19. Verzoek van de Wed. L. J. Th. Bekkers te Soesterberg om haar toe te staan bier te verkoopen in haar kiosk, met voorstel van B. en W. het desbe treffend raadsbesluit te wijzigen. Dit punt wordt z. h. st. aangenomen. 20. Vaststelling van een suppletoir- kohier Hondenbelasting 1928. Eveneens z. h. st. aangenomen. 21. Mededeeling van de ontslagname van den heer A. O. Dammers als lid van den Raad en onderzoek van de geloofsbrieven van diens opvolger den heer H. J. Gasille. De Voorzitter verzoekt den heeren Van Klooster, de Bruijn en Doorman de geloofsbrieven van het nieuw be noemde Raadslid Gasille te willen onder zoeken, waarbij hij de vergadering een oogenblik schorst. Nadat genoemde heeren dit onder zoek hebben verricht, deelt de heer Doorman als Voorzitter der Commissie mede, dat er tegen de toelating van den heer Gasille geen bezwaren zijn, zoo dat aldus wordt besloten. De geschorste vergadering wordt thans weer voortgezet. De Voorzitter zegt, nu Nots. Dammers zijn ontslag heeft genomen als Raadslid hij hem daarbij dank wil brengen voor hetgeen hij als zoodanig voor de ge meente heeft gedaan. Spreker zegt, dat het slechts een korten tijd was, dat de heer Dammers onder zijn presidium deel uitmaakte van den Raad, maar dat hij daarbij de aangename samenwerking met hem wil herdenken die hij in de commissie, waarin spreker ook zitting had, heeft mogen ondervinden en ver trouwt dat de Raad zich ermede kan vereenigen Nots. Dammers in een schrijven namens den Raad daarvoor dank te brengen. De heer Busch vraagt den Voorzitter of hetgeen hij omtrent den heer Dam mers heeft gezegd, werkelijk zijn meening is, of conventie. Is dit conventie zegt Spreker, dan stel ik voor met deze huichelarij te breken. Is het werkelijk gemeend, dan wensch ik dit te betwisten, aangezien mij geen andere feiten bekend zijn betreffende den heer Dammers als raadslid, dan de f2500.— die hij aan de Gemeente verdiend heeft met de verkoop van de boerderij van v. d. Winden. De bezuinigingscommissie, waarvan de heer Dammers voorzitter was, zegt Spreker, is zelfs niet eenmaal door hem opgeroepen. Het wordt tijd, zegt Spreker dat wij met die lofuitingen over personen wat schaarscher worden. Ook, wanneer de heer Dammers wel veel voor de ge meente had gedaan, deed hij niets meer dan zijn plicht en is hij slechts dank verschuldigd voor het vertrouwen van hen, die hem op deze plaats brachten. Ik zelf, aldus Spreker, beschouw den heer Dammers als een zeer gemoedelijk mensch en heb als zoodanig achting voor hem en hoop dat het hem goed gaat, doch meen hem niet te moeten bedanken voor hetgeen door hem niet is verricht. De Voorzitter zegt, dat hij van het tegendeel overtuigd is. Meent de heer Busch, aldus Spreker, dat men den heer Dammers geen dank verschuldigd is, dan is hem dat wel, doch dan zal Spre ker dit persoonlijk doen en nog aan genamer zal het hem zijn, als de andere raadsleden hem hierin willen steunen. Over het voorstel in deze van den heer Busch wordt gestemd, hetwelk met 111 wordt verworpen. Mr. van Doorne motiveert zijn stem door te verklaren dat het hier een vorm van beleefdheid geldt, die z.i. in acht genomen dient te worden. 22. Benoeming van Commissiën voor het jaar 1928/1929. Hierover worden uitvoerige discus sies door verschillende Raadsleden gevoerd. Wenschte de Voorzitter aan vankelijk een stemming en bloc over de verschillende commissies, de heer Busch maakte hiertegen bezwaren. Spreker zou in de gascommissie waar enkel Protestanten zitting hebben, ook 2 Katholieken willen benoemd zien, wat nu verzuimd is. Waar Spreker reeds voor een 3 maanden geleden een lijst met vragen om inlichtingen heeft ingediend aan gaande het gasbedrijf en daarop nog niets vernomen heeft, zegt Spreker als lid van deze commissie te willen be danken, en zag Mr. v. Doorne gaarne in zijn plaats benoemd. Volgens berekening in mijn bezit zegt de heer Busch, kost ons het gas bedrijf voor het eerste jaar duizenden guldens te veel en hiervan wil ik zeker heid hebben. Ik hoop en vertrouw dat het beter zal gaan, maar wensch ook werkelijk de wetenschap daarvan te kunnen erlangen. Spreker zegt dat voor de gasexploi- tatie werken zijn uitgevoerd die o.a. voor f 16:300 waren aangenomen en f 24000.— hebben gekost Achter mijn rug wordt gezegd en zelfs van geestelijke zijde, zegt spreker, dat ik voor mijn onderzoekingen en bemoeiingen goed betaald wordt, doch instede van hiervoor iets te ontvangen kost mij dat onderzoek honderden guldens. Spreker vindt deze functie te verantwoordelijk om zich hiervoor als kruier te laten gebruiken. Daar men tot op heden nog geen antwoord op mijn ingezonden vragen heeft gegeven, komt het Spreker voor dat B. en W. zelf niet heelemaal zuiver staan en dus niet goed daarmede voor den dag durven te komen. Spreker zegt, dat hij zich het recht zal voorbehouden te doen en te laten wat hij in 't algemeen belang nuttig en noodig oordeelt, eventueel door publicatie. Het publiek heeft het recht te weten, waar hun belastingpenningen gebleven zijn, zegt Spreker. De Voorzitter zegt dat het pleidooi van den heer Busch hierop neerkomt om de heer van Doorne in de gascom missie te benoemen. Ieder is vrij te kiezen wie hij wil, zegt Spreker. Er worden inmiddels besprekingen gevoerd omtrent de voorgeschreven wettelijke samenstelling van de ver schillende commissies aan de hand van de gemeentewet. De heer Busch wenscht niet in de Heide- en zandgrondencommissie meer zitting te nemen, aangezien het grootste werk daarvoor bestaat zegt Spreker, om uit te maken of voor plaggen een gulden of f 1.50 moet worden betaald, waaraan men heele avonden zoek brengt. De heer de Bruijn zegt met verwon dering te hebben geluisterd, hetgeen de heer Busch gezegd heeft. Aan mijn adres zegt Spreker, is door de heer Busch destijds een verwijt gemaakt van sectarisme. Als er ooit sectarisme werd gevoerd, dan was dit wel in het betoog van den heer Busch zegt Spreker. De heer Busch zegt dat de heer de Bruijn zich in de vorige vergadering met den heer Hilhorst en Van Klooster bij interruptie voor sectarisme hebben verklaard en daarmede dus ook de scheidingslijn getrokken te hebbenzij moeten dit nu ook consequent door voeren, zegt Spreker. Maar afgezien van dit feit, hetgeen niet ligt aan ons, doch aan de wil van genoemde heeren, wenscht Spreker als democraat en als eisch van recht en billijkheid een vertegenwoor diger der 5 man sterke Katholieke fractie in de gascommissie benoemd te zien. Nadat over iedere Commissie afzon derlijk gestemd wordt met briefjes, wat geruimen tijd vordert, worden de Com missies conform voorstel vastgesteld. Het voorstel Busch om de Commissie van Bijstand Gasbedrijf met 2 leden uit te breiden, wordt met 10-2 stemmen verworpen. Voor dit voorstel stemde mede Mr. Van Doorne. Ten aanzien van de Commissie voor de Heide- en Zandgronden en die van Bijstand voor het Grondbedrijf werd bepaald dat door dezelfde personen daaruit in beide Commissie's zitting zal worden genomen. In de Commissie inzake onderzoek Ambtenaren-Salarissen wordt in de plaats van Nots. Dammers met alge meene stemmen de heer Gasille be noemd. 23. Behandeling van reclames en verzoeken om ontheffing hondenbelasting, straatbelasting en schoolgeld. Wordt behandeld in geheime ver gadering. 24. Mededeeling van ingekomen stukken. Ten aanzien van de mededeeling van B. en W. dat door hen geen inlichtin gen zijn verstrekt aan de pers, zou de heer Busch eindelijk wel eens willen weten, wie die inlichtingen dan wel verstrekt hebben en vindt het hoog tijd dat daarna een ernstig onderzoek wordt ingesteld en dat op het eergevoel van desbetreffende redactie eens wordt ge werkt om te verklaren van wie zij de bedoelde inlichtingen hebben gekregen. Mr. Van Doorne interrumpeert„Dan zal je lang moeten wachten"! De Voorzitter zegt dat men zich niet kan mengen in publicatie's van couran ten, In elk geval zegt Spreker, dat het lek niet in het College van B. en W. zit. Thans wordt overgegaan tot de Rondvraag De heer de Bruijn vraagt wanneer het Reglement van Orde nu eindelijk eens in behandeling komt. Spr. wenscht vooral de ingekomen stukken het eerst te behandelen en verder is er nog heel wat over het Reglement te zeggen. Voorts verzoekt Spr. de Talmalaan spoedig te herstellenhet crediet ervoor is toege staan, doch hij wacht van den Wethouder niet alleen beloften, maar ook daden De F. C. Kuyperstraat is zeer gevaarlijk, doordat het uitzicht bij de Nieuwesteeg niet voldoende is, door hooge heggen. Tenslotte verzoekt Spr. een grondig onderzoek in te stellen naar de groote motorsproeiwagen die elk oogenblik defect is, doch waar wij nog garantie op hebben. De Burgemeester meende, dat de Raad geen prijs stelde op verdere be handeling van het Reglement van Orde. Nu dit wel zoo blijkt te zijn, zal hij het Reglement in de eerstvolgende raads zitting aan de orde stellen. Wethouder Koenders kan over de Talmalaan om begrijpelijke redenen nog niet in het openbaar spreken. De hoek F. C. Kuyperstraat-Nieuwesteeg heeft reeds zijn aandacht gehad. De sproeiwagen is het laatst van De cember defect geweest en nadien niet meer. De Heer Grootewal heeft het over de door de Genie afgesloten wegen bij hoogte 50 te Soesterberg. De Kanton rechter heeft uitgemaakt, dat deze af sluiting door het Militair gezag onrecht matig was. Spreker verzoekt onderzoek, of de weg Gemeentegrond is, dan wel particuliere grond, waarop de Burge meester toezegt, dit onderzoek alsdan ook te zullen uitstrekken tot de andere zijwegen van den Rijksstraatweg. Voorts noemt Spr. de vuilnisophaling te Soesterberg onhoudbaar, daar den gcheelen dag de gevulde vuilnisvaten maar buiten blijven staan. De Burge meester zegt onderzoek toe en zal even tueel voorstellen, wijziging der overeen komst. De Heer Van Doorne wil de Genie sommeeren, de borden te Soesterberg te doen weghalen. Indien de borden er blijven, geeft zulks moeilijkheden, ook al, omdat verschillende particulieren het voorbeeld van de Genie reeds gaan volgen. De Heer Doorman meent, dat de over weg aan den Kolonieweg (bij trein 8.28) bijna geen uitzicht op den spoorlijn heeft afdoende hulp is wellicht niet mogelijk, maar hij kan toch wel veel verbeterd worden. De Burgemeester geeft dit toe, ook wat de Talmalaan betreft. De heer Busch heeft nagegaan de ge volgen van de herschatting voor de Personeele Belasting. Hij verzoekt prae- advies van B. en W. over verlaging der Gemeentelijke opcenten over die belas ting. De Burgemeester antwoordt, dat waarschijnlijk met 1 Januari 1929 Soest in een andere klasse komt, n.1. in de vierde klasse, wat verlaging van den aanslag tengevolge heeft; de heer Busch wil dan tot zoolang wachten. Het prae-advies over de broodprijzen is nog steeds niet verschenen. De heer Busch dringt er op aan dat daar eens wat gang achter gezet wordt. Volgens Spr. is de sproeiwagen wel na December gerepareerd en wel in Mei. Het is gewoon oud roest en een ding van niets. Spreker adviseert, het terstond op te ruimen als de garantie is afge loopen, daar, als men er op deze wijze mee doorgaat, het de Gemeente wel een f 100.000 gaat kosten. Reden dat er zoo weinig gesproeid is, is het gevolg van het feit, dat men het bakbeest dat 1- op 1 verbruikt, op stal liet staan en de Fordsproeiwagen van Soesterberg liet komen, om daar mede de benzinerekening zoo laag mo gelijk te houden, waardoor de schijn moet vermeden worden, hetgeen door Spreker reeds eerder is betoogd, dat deze wagen een benzinevreter is. Hij verzoekt den Raad toestemming, om een interpellatie te mogen houden over de gevallen beslissing inzake de interpretatie van de verordening op het Grondbedrijf. Spr. legt over eenige brieven van de Gezondheidscommissie te Baarn waaruit blijkt dat het water van den Heer Reeder totaal ongeschikt als drinkwater was. De Gezondheidscommissie deelde mede, dat er eerst op 30 M. drinkbaar water was, doch de Gemeente-Architect heeft reeds op 13 M. met boren laten op houden. Hij verzoekt thans teruggave der f 7.50 kosten voor wateronderzoek. Voorts vraagt Spr. of bij de inschrijving voor kolen monster is gevraagd. Wet houder Koenders zegt, dat de naam van de Mijn is opgegeven, doch de Heer Busch zegt, dat dit niets geeft. In een zelfde Mijn zijn verschillende soorten kolen, zoodat dan net zoo goed vetkolen kunnen worden geleverd. Voorts verzoekt de Heer Busch betere verlichting van de Molenstraat, verbetering van den Olijkeweg, wat in werkverschaf fing kan gebeuren. Tenslotte deelt Spr. mede, voornemens te zijn, als lid der Gascommissie te bedanken, omreden hij reeds 3 maanden geleden inlichtingen heeft gevraagd, doch B. en W. blijkbaar niet genegen zijn, hem die te geven en de toestand liever willen verbloemen. Hij houdt zich het recht voor, verder te handelen zooals hem goeddunkt. Volgens zijn gegevens heeft het Gasbedrijf in het eerste jaar een geweldig verlies opgeleverd, zoo ongeveer tusschen de 30 en 40000 gulden, doch de officieele gegevens ontbreken nog steeds en Spr. is niet voornemens, verder op te treden als figurant en kruier. De Burgemeester antwoordt, dat hij inzake Watervoorziening Reeder gewacht heeft op de stukken van den Heer Buschhet advies komt nu spoedig. De watervoorziening heeft zoolang ge duurd, omdat Gedeputeerde Staten be zwaar hadden, de concessie goed te keurenonlangs heeft de Kroon echter het goedgekeurd en nu kan afgewerkt worden. De vragen over het Gasbedrijf waren onvolledig gesteld, onduidelijk en inge wikkeld. Te zijner tijd zullen de gegevens verstrekt worden. De Heer Van Doorne zegt, dat een nauwkeurig antwoord op de vragen zeer lang duurt, terwijl hem persoonlijk is gebleken dat het alweer de heer Momsma is, die alles moet napluizen en rappor teeren. Deze ambtenaar is de eenige aan wien een dergelijk serieus werk kan worden opgedragen en het is voldoende bekend hoezeer diens tijd bezet is. Wan neer de vragen ingewikkeld zijn of er zijn onduidelijkheden in, welnu, dan vrage de burgemeester aan den steller ervan om opheldering. Maar in ieder geval moet deze de zekerheid hebben dat zijn vragen niet terzijde worden gesteld, doch serieus aan de beantwoording wordt ge werkt. Wanneer de burgemeester die zekerheid kan geven, dan wil Spreker er ten sterkste op aandringen dat de heer Busch zijn plaats in de commissie van onderzoek inzake het gasbedrijf niet prijs geeft. Het is Spreker uit eigen er varing gebleken, en hij kan dat beter zeggen dan de heer Busch zelf, dat deze aan dat onderzoek buitengewoon veel werk besteedt en er heel wat meer avon den aan opoffert als er vergaderingen over plaats vinden. Ook uit d»en hoofde zou het voor de commissie en voor den goeden gang van zaken te betreuren zijn als de heer Busch wegging, zoodat Spreker vertrouwt dat deze van zijn be sluit zal terugkomen. De Voorzitter toont dan, dat reeds ver schillende vellen vol getypt zijn met de beantwoording der vragen en geeft de verzekering dat alleen groote drukte oor zaak is geweest van het lang uitblijven van het antwoord. De heer Busch kan verzekerd zijn dat de volledige beant woording niet lang op zich zal wachten laten, met welke verklaring de heer Busch zegt, voorloopig genoegen te kunnen nemen. (Zie vervolg hoofdblad).

De Soester | 1928 | | pagina 5