F. Br ALI Eerste Soester Electr. Drukkerij HET ADRES voor Vereenigingen Speciale Reclame-Aanbieding voor Soest STORMSCHADE! Esrste Soester Electrische Drukkerij Advertentie-Bureau - Soek- ee Papierhandel Aanleg van Gas- en Waterleiding Tijdschriften, Kalenders, Agenda's en Utreohtsche Almanakken enz. u Til- v. 6 1 KEI VAN WEEDESTRAAT 7 - TELEF. 2062 Wij KUNNEN concurreeren en wij WILLEN concurreeren. Wij KUNNEN het goedkoopste zijn en wij WILLEN het goedkoopste zijn. Wij WILLEN zijn het GOEDKOOPSTE in prijs en leveren het BESTE in kwaliteit irrtmrrïiaKrpff VRAAGT PRIJSOPGAVE! INSTITUUT VOOR PHYSISCHE THERAPIE J, C. KOELINK, Talmalaan 15 - Telefoon 2118 Verzendt Uwe Goederen naar Amsterdam per Expeditie J. v. d. WOORD. Voor VILLA'S f 0.60, voor Inboedels f 0.30 per Mille. WONING-BUREAU P. MAN Aanleg van Gas- en Waterleiding LOOD- EN ZINKWERKER Wed. W. J. v. Ee - v. Weedestraat 7a Van Weedestraat 7 Telefoon 2062 ALGEM. BEGRAFENIS-ONDERNEMING „SOEST" FEUILLETON KAMERKRONIEK op, de ko. dit eei d\s' alU dei I bei', ga» bel min tinj C var gez lan. ren de ven zijn' fin 2* om kon gro- rmt ring» na dij vere onal bele op men mee fen D rege reini gaaf Ti biedi de g» belas bare hare totali Huls rijk dt onder» mende ding ti^ zoude Soest liet tl ontwer tinanti. ken v& steld; verliev* ringen, dere u duidem lastingi gen be als tha Hoew gelijk g, thans meenen' ren als huidige den Rijl, mate oi Ofscl wonertc ningen dragen der noc ook voo kan zij den aan meerder nen wo inkomsti baten ui de primi op 26.( op 30. ting geb. 1928 op en niet ii Gemeent eenzelfde over hel 275.00( aanneme Met stel belasting zal word Ofscho uitgang, meer nat achten, h voorstede moeten o dat voors factor, ge. komen, d dat de fi. uit in vo( nog niet aangelege beslissing hooging - herziening belasting. 1930 der lasting, w sel werd I geen niet het afloop dering. Na een bleef een welk bedr; mede in vi voorkomer rekening v omstandig] danig bati Wij dur zichtigheid rekening v het wellich sluiten. samengest» van de fin meente bi werp, re ge tusschen h Het doo neraal aan herziening tusschen h aanleiding ken van d bij aannen voor de C vloeien. Over kamerdebatten en kerstgans. De trouwe luisteraars. Drank-oorlog >n de Kaïner. De overwinning der „dro gen". Defensie-praai Diversen. Kijk, in de donkere dagen van December, als het jaar op zijn einde loopt, en ook de begruotingsdiscussie in de Tweede Kamer wunt ju, vóór Kerstmis moet nu eenmaal de zaak klaar zijn, anders kunnen onze brave politici niet rustig van Kerstgans en andere geneugten genieten dan beseft men in de Kamer pas goed, dat het nuttig is en braaf en troostrijk, dat er nog parlementaire jour nalisten zijn, die elke rede tot het bittere einde toe aanhooren. Want zóóveel solida riteitsgevoel hebben de heeren afgevaardig den toch niet, dat ze elkaar's redevoeringen blijven aanhooren. En zoo sprak menige spre ker dikwijls slechts voor den voorzitter, of den minister, en enkele getrouwen, voorts voor stoelen en tafels. En ons, beroepsluister aars. Die begruoting op begrooting aan ons laten voorbijgaan. En maar wachten, wachten op „belangrijke" dingen. Die vrijwel niet ko men. Want men heeft haast, en zegt plicht matig wat men 2eggen moet. Voor de partij. En de tribune. En de komende verkiezingen. Bij Financiën? Een merkwaardige belang stelling voor de oud-gepensionneerden. Vele leden kwamen hun belangen behartigen, vroe gen een betere regeling. En de minister was open voor de geuite bezwaren en wilde ern stig overwegen, suppletoir nog een bedrag aan te vragen, waardoor eenigermate tege moet zou worden gekomen aan het belang rijke verschil in inkomsten tusschen oud-ge pensionneerden en die der laatste jaren. Dan nam de minister nog een begrootingspost van f 165.000 terug, die bij nota van wijziging extra waren aangevraagd, om definitief den maatregel van belastingbetaling op post kantoren ten uitvoer te leggen. De terugne ming geschiedde o.a. op aandrang van me neer Boon, die vond, dat men tot dien stap niet mocht overgaan, zonder over de noodige gegevens te beschikken, en dat de Kamer de zaak op regelmatige wijze moest kunnen be kijken. Goed, zei de minister, teruggenomen. En ik zal het bij suppletoire begrooting weer indienen. Dan kunt gij er lang en breed over praten. Herclassihcafie der gemeenten, al zoo lang noodig, zou uitblijven, al lag het wetsontwerp «laartoe gereed; omdat waarschijnlijk nog dit jaar het ontwerp tot herziening der finan- aeele verhouding van rijk en gemeenten wet wordt. En dan heeft het geen zin meer. Al leen voor Eindhoven zou misschien een apar te regeling getroffen worden. Defensie? Ja 't heette voor den eersten keer „Defensie" en niet meer „Marine" en „Oor- Jog". Er waren leden, die gewaagden, van de bezuiniging der fusie weinig te kunnen merken. Het aantal sprekers was legio. En de bekende standpuntverkiaringen eveneens. Ze gingen van „gevaar voor schade aan de belangen der marine", o.a. door meneer van Rappard gevreesd, naar „eenzijdige" ontwa pening, als middel om oorlog te vermijden, wat door s.d. en comm. geëischt werd. Drauk-strijd hadden we ook al. Meneer Smeenk achtte het heel ernstig te laken, dat men op enkele uren in kampementen en can- tines van officieren en onder-officieren bor rels wilde laten schenken. Drank moest van rijksterrein geweerd worden. Zóó dachten er meer over. En de minister was niet zoo goed, of hij moest deze bepaling intrekken. Al mop perde hij ook, dat niet teveef de vrijheid der onder-officieren aan banden gelegd mocht worden. Ook bij deze begrooting overigens ernstige aandrang tot verbetering van de po sitie der oud-gepensionneerden. Terwijl er ook nog iemand was, die het zoo jammer vond, dat men in West-Indië tegenwoordig nog maar zelden een marine-vliegtuig ziet. Dat was een gevolg van de feitelijke ver zwakking der vloot, meende meneer v. Rap pard. De heeren van Dijk en Snoeck Henke- maris kwamen o.a. voor de vloot op, wilden een bouwprogram en maatregelen voor op leiding van personeel. Sneller vernieuwing en uitbreiding van de vloot was noodig, vooral voor lindië. En men moest nu eindelijk eens ophouden met het gereorganiseer van het leger. Lou de Visser was heel erg ontevre den. Kan het anders? Kan een ras- en kleur echt communist zicb in zijn sas voelen te mid den van een bende van 99 „burgerlijke mili taristen"? Ja zeker, want de s.d.a.p.-ers en v.d.-ers waren al evenmin wasch-echte ont- wapenaars. Volkenbond, Locarno en Kellogg- pact was volksbedrog. Nu, de rest kan men er zelf wel bijdenken. 's Ministers betoog stond wat men noemt „op pooten". De samenvoeging der departe menten zou eerst later en geleidelijk een fu sie worden, vandaar dat de bezuiniging niet zoo dadelijk opviel. Wat het ontwapenings- vraagstuk aangaat, bombardeerde hij de s.d. a.p. en v.d. met uitlatingen van hun eigen leiders (Troelstra) dat „eenzijdige ontwape ning pure demagogie is" en (v. Embden) dat „eenzijdige ontwapening misdadig is", terwijl volmaakte weerloosheid een invitatie van een belligerent is om binnen te komen. De minis ter ontkende krachtig, dat ons land weerloos is. En hij zou voorts de positie der oud-ge pensioneerden ernstig overwegen, om te zien, of er een wijziging te brengen ware in de normen van uitkeering, in den gee6t van den heer van Dijk. Overcompleet van beroeps officieren was er niet meer, evenmin als een tekort aan reserve-officieren. De nieuwe aan bouw van de marine maakte geen slecht fi guur bij vorige jaren. Maar vlootuitbreiding met een kruiser en 4 jagers voor Nederland kou hij niet aanvaarden. En ging men tot verdere uitbreiding van de vloot in Indië over, dan moest dat gebeuren met jagers en onderzeeërs. Zoolang Indië het noodige niet had, kon aan het overbodige niet gedacht worden. Een volgende regeering zou eerst liebben te zorgen voor 4 jagers en 4 onder zeeërs. Aan de Staatsmarine wilde hij vast houden, verklaarde de minister. De Indische begrooting? Zeilde laken een pak. Bekende argumenten en wenschen. Hot heele lange betoog van meneer Cramer werd als het ware gecomprimeerd in vier moties, die vroegen; amnestie aan alle politieke ge straften, afschaffing der „exorbitante" rech ten, opheffing van de interneering van Tjipto en ontbinding van het Digoel-kamp. En van christelijke zijde werd, door diverse schakee- ringen weer aangedrongen op zendingsvrij heid, en volmaakte vrijheid van prediking. Verder eenige vermaningen, om onze positie in Indie toch krachtig te doen handhaven. En tevens: bezuiniging, ten einde een krachtige welvaartspohtiek te kunnen voeren. Het is inderdaad een troost, dat de heeren afge vaardigden alles op papier ten minste zoo heerlijk kunnen uitteekenen. POLITICUS. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT. Waf is venten Ook voor Soesterberg geldt het ventver- bod zonder vergunning der Soester Politie verordening. Daar was de bediende van een „centrale" met zijn boter aan de huizen van afnemers geweest. De een had noodig, de ander had niet noodig. De waar was in allen geval niet vooraf besteld en zoo liep het uit op proces-verbaal en dit liep weer uit op vrij spraak, als zijnde het venten niet beslist ko men vast te staan. Mond- en Klauwzeer. Deze Bek- en Pootplage, zooals het op zijn Vlaamsch heet, vormde deze week een af zonderlijke branche; minstens tien dezer overtredingen ontvingen een boete-douceur, 't Was óf niet tijdig aangeven van verdacJite verschijnselen, óf vervoeren op den openba ren weg van verdachte stuks vee. Eemnes gat vele dezer rechtszaakjes, we gens het'brengen in den polder, maar ook Soest had er twee. A. J. S. verweet zich de domheid, dat hij zich om vee te verkampen niet rechtstreeks naar den betrokken Inspec teur had gewend in plaats van 20 cent te storten aan het Gemeentehuis te Soest om dien Inspecteur telefonisch te verwittigen. Nu had hij 9 dagen moeten wachten, en nu is vrij gegeven, waarvoor hij hier terecht staat, het vervoeren langs den openbaren weg De opgelede boete bedroeg 10—. G. v. R. had een curieus geval. Zijn wei land, om de boerderij heen gelegen, was ver dacht of besmet verklaard. Nu krijgt het een van de vrouwelijke runderen in het hoofd, om toch te kalven. De veehandelaar H. van Boeyen had het kalf afgetrokken en bracht het naar het boerderijerf orn het te vervoe ren naar de Barneveldsche markt. Dat doet deze Hendrik voor vele boeren; hij is voor hen commissionnair in nuchtere kalveren. Toen het verbaal viel wegens vervoeren van verdacht vee langs den openbaren weg, was dat niet van Boeyen maar v. R., de eigenaar. Zoo'n nuchter kalf hadden ze aangezien voor een vrij geval. Wat is het gevolg geweest? v. R. heeft het kalfje moeten houden en mesten met melk, waar zijn afnemer 12 cent voor betaalt en die dat mesten met leede oogen ziet, want eigenlijk staat v. R. volgens- contract onder verplichting van geen kalve ren te mesten; de afnemer- moet alle melk hebben, 't Werd een boete van 5. Getuigen moeten compareeren. Een verdachte kan wegblijven voor het Kantongerecht. Dat gaat niet met een op geroepen getuige. Als men hem niet noodig had, zou hij niet zijn opgeroepen. D§ patroon van Ee te Soest, had verbaal wegens over treding Arbeidswet. Hij ging zelf ter ge rechtzitting van 24 Oct. Er viel niets te ont kennen en zoo kon zijn knecht W. v. d. V. wel wegblijven, al was deze als getuige op geroepen. Dat vond de Ambtenaar van O.M. niet, en zoo kreeg W. v. d. V'. thans 10 boete voor dit wegblijven. Staahvijk-Rietsloot-Turfxvvg. Men kent de rechtzaak over dezen weg, liggend over grond van den heer Insinger. Onderlaatst volgde vrijspraak van loopen over dezen weg, omdat het verbod was opge schort lot uitspraak zou zijn gevallen in het Burgerlijk geding. Toen is in de Soester het geval breedvoerig besproken. Toch stond er thans weer zoo'n verbaal te behandelen. Van der Schacht, de bosch baas en verbalisant, zal worden opgeroepen om te weten of het hier om wat anders gaat, anders begrijpt men dat verbaal niet. Te vorderen loon. Dat niet te kunnen binnenkrijgen is hard, maar dan moet men het niet op een drinken zetten en vervolgens onzinnige dingen doen als schreeuwen en met een mes zwaaien. En dit had E. C. v. B. te Soest gedaan, toen hij de 25 loon van v. D. niet kon los krijgen. Eerst gaan drinken toen de invor dering weer niet was gelukt, en daarna drei gen en schreeuwen tegen v. D., toen deze uit een auto stapte. Van dat mes zwaaien wist verd. niets af: de zenuwen waren hem de baas geweest. 25 loon nog in de lucht en nu weer 12 uit den zak wegens de thans beloopen boete. De aanrijding met dood el ijken afloop. Heden Woensdag viel eindelijk vonnis in de aanrijdingszaak van heden zomer tusschen Soesterberg en Amersfoort, waarbij de 17- jarige de Greef het leven verloor. De Kantonrechter wilde nog een mogelijk heid aannemen, dat verblindend licht van een andere auto had gehinderd, al was dit niet komen vast te staan. Bovendien nam hij in overweging, dat gemis van bevoegdheid om auto te rijden broodeloosheid beteekende voor den man en zijn gezin. De eisch van een maand hechtenis en twee jaar gemis van bevoegdheid om te rijden leidde tot een vonnis van 100 boete. AANPLAKBILJETTEN 25 stuks CONVOCATiEBILJETTEN (kleine) 250 stuks CONVOCATiEBILJETTEN (grootere) 250 stuks CONVOCATIEKAAKTEN 250 stuks PROGRAMMA'S (éénzijdig bedrukt) 250 stuks ENVELOPPEN 250 stuks ENVELOPPEN 1000 stuks BRIEFHOOFOENPAPIER 250 stuks BRIEFHOGFDENPAPIER 1000 stuks MEMORANDUM's 7. 250 stuks MEMORANDUM's 7, 1000 stuks f 2,00 en hooger vanaf f 2,15 II II vanaf f 2,50 II II vanaf f 1,70 II II vanaf f 2,80 II II vanaf f 2,10 II II vanaf f 4,90 II II vanaf f 2.10 II II vanaf f 5.00 li ff vanaf f 1.85 II II vanaf f 3.25 II »1 (Oeneeskundige Badinrichting) UTRECHT - TELEFOON 11115 - WESTERSTRAAT 4 (b.h. Centr. Station) BEHANDELING van Algemeene Zwakte (bleekzucht, bloedarmoede)Ge- wrichts- en Spierrheumatiek, Zenuwpijnen (ischias, enz.)Hart- en Vaataandoeningen, Asthma, Chron. Bronchites, Maag- en Darm stoornissen, enz. SpreekuurMaandag, Woensdag en Zaterdag van 2—31/i uur. VOETKLACHTEN Pijnlijke-, Zwakke- en Platvoeten. SpreekuurMaandag, Woensdag en Zaterdag van 4-5 uur. DE DIRECTIE. Lood- «en Zinkwerker Electro Technisch Installatie-Bureau Sanitaire Werken BESTELKANTOREN SOESTTorenstraat 8, Telefoon 2086. SOESTDIJK„Ons Boekenhuis" (Autokluis). BAARNNleuwstraat 3, Telefoon 621. AMSTERDAM N.Z. Voorburgwal 55, Telefoon 43641 en 40941. Verzekert U tegen STEENHOFSTRAAT 5 TEL. 2045 BIJ HET STATION SOESTDIJK Van Wee des traaf 59 - Tel. 2196 rm Waar is de Kwaliteit het beste Waar is de prijs het laagst Waar is de voorraad het grootst Sn het Meubelmagazijn van Teteloon 2168 ZIET ETALAGE ZIET ETALAGE Kantoor: TORENSTRAAT 8, Telef. 2086 n! J. AREND WIERSMA, Torensfraat 8. Tel. 2086. u>recue.( j KOETS Sp00rstraat 24, Telefoon 2226. Eerste aanspreker W. VAN DIERMEN, Talmalaan 17, Telefoon 2290 14). Uit het Engelsch van RYBY M. AYRES fNadruk verboden De advocaat deed geen poging om te ant woorden. Hij wist nu, dat zijn vermoeden juist was. Roderick hield nog altijd van Li- ban Fane en er was zelfs geen plekje in zijn hart, waarin bijzondere teederheid school voor het meisje, dat hij uit louter egoïsme en voos zelfbeklag roekeloos aan zich gebonden had, het meisje, op wier graf bij al een prach tig monument wou oprichten, zonder dat hij zich terdege overtuigd had, of ze werkelijk wel gestorven was! Rorie weet het stilzwijgen van mr. Ferger son aan gebrek aan meegevoel. Wat kon zoo'n oude vrijgezel ook begrijpen aan ge voelens, van gloeiende driften, die hem op het oogenblik teisterden? Maar dit oordeel was toch niet rechtvaardig; de oude advo caat dacht op dit oogenblik terug aan het oogenblik, lange jaren geleden, toen hij zijn vriend Eustace Myers had moeten gelukwen- schen met diens verloving! Hij kon zich uit stekend voorstellen wat er op dit oogenblik in den jongen Briton omging en zijn gedach ten over hem waren in dit opzicht ook uiterst mild en deelnemend. Als je vrouw nog geleefd had, Rode rick, zei mr. Fergerson eindelijk had je het nieuws van de verloving van miss Fane ook moeten aanhooren en te boven komen. Is het nu zooveel moeilijker? Duizendmaal moeilijker, klonk hetharts- tochtelijk. Ik zou het dan hebben kunnen verdragen, omdat ik het had moeten ver dragen, maar nu Je vergist je jongen, zei Fergerson met vaderlijke vriendelijkheid. J bent nu nog overtuigd, al je geluk van miss Fane af hangt, maar je zult nog wel eens tot de con clusie komen, dat je het nu mis moet hebben gehad. Als zij werkelijk van je gehouden had Ik weet wat u zeggen wilt, viel Rorie hem snel en geprikkeld in de rede; maar ge looft u me, dat was niet haar schuld. U weet hoe haar moeder is. Voor die is geld en luxe alles. En Lilian moet" eenvoudig doen wat zij zegt. Als ze verloofd is met den ouden Quer- ne, is dat eenvoudig het werk van haar moe der. Daar durf ik een eed op te doen. Mr. Fergerson glimlachte. Hoor eens, we leven niet meer in een tijd, dat men onwillige bruiden gillend naar het altaar sleept, zei hij droog. Hij had miss Fane heelemaal ontmoet en zij had allerminst den indruk van een zwak, willoos schepseltje op hem gemaakt, integen deel, het scheen een kloeke natuur, die heel goed wist wat ze wilde. Enfin, zei Rorie; het is nutteloos om te praten over alles wat had kunnen zijn. Ik zou er mijn rechterhand voor over hebben als ik Rosabe terug kon balen Meen je dat nu heusch of zeg je dat [maar zoo? vroeg Fererson scherp. Rorie aarzelde. Neen, als ik eerlijk wil zijn, geloof ik toch niet, dat ik het echt ineen Aha! Fergerson liet zich met een grimmigen trek op zijn gezicht weer in zijn stoel vallen. Rorie liep opgewonden de kamer op en neer en verstolen wierp hij achterdochtige blikken op den advocaat. Plotseling kwam hij vlak voor den ouden heer staan; Hebt 11 iets gehoord, iets nieuws? vroeg hij. Fergerson bedacht dat het toch misschien ook wel zonde zoude zijn voor het dappere kleine meisje om voor haar leven aan zoo'n moreelen slappeling gebonden te zijn. Maar hij antwoordde onverstoorbaar-bedaard: Als je denkt, dat ik wat voor je achter houd, waarom ga je er dan zelf niet heen om te informeeren? Er zelf heengaan? Ik hoop er nooit meer te komen. In de heele buurt niet. Ik wou dat ik de „Four Wihds" van de hand kon doen. Dan koop ik een huis in Londen. Maar dat is nu heelemaal niet mogelijk. Het is onvervreemdbaar familiebezit. Fergerson legde zijn hand op den arm van den jongeman en sprak hem vriendelijk toe: Roderick, wanneer zul je toch eens iets ernstigs beginnen? Het is schandelijk, dat je je geld en je beste jaren wegsmijt. Er zit toch zooveel goeds in je. Je hebt me verteld, dat dat arme meisje je beschaamd had gemaakt, dat ze je gebrek aan levensernst en levens moed heeft Jaten voelen. Dat is het, wat je noodig hebt; een dappere, trouwe vrouw, die je kameraad is, die je den goeden weg wijstgeen luxe-vrouwtje, geen speelpop, die aan niets anders denkt dan aan de din gen, die ze van jou geld kan koopen. Je hebt je handen vol mogelijkheden, Roderick ben je van plan ze op den grond te laten vallen? Op een terechtwijzing van den ouden Fer gerson had Rorie allerminst gerekend. Hij probeerde zich wijs te maken, dat hij bclec- digd was, maar daarvoor was de herinnering aan Rosalie te hard aangekomen. Neen, de klap was raak geweest. Hij voelde een prop in zijn keel komen en een tweede herinnering kwam zich bij de eer ste voegen. Hij zag zich weer met Rosalie staan op den landweg naar Bedmund bij het kruispunt, waar hij haar na de voltrekking van hun huwelijk had afgezet. Hij zag weer hoe zij haar schuwe oogen Jiaar hem opsloeg; hij voelde den zachten druk van haar kleine handen op zijn schouders. Wat er ook gebeure, ik zal altijd blij zijn, dat je mij getrouwd hebt. Met een plotselingen ruk trok Rorie zich los uit den vriendelijken, lichten greep van den ouden Fergerson. Zonder een woord te zeggen, maar met een vuurrooden blos van schaamte op zijn gezicht en tranen in zijn oogen, rende hij de kamer uit. De ottdc heer luisterde naar de gejaagde voetstappen op de trap, in de hallDaarop hoorde hij de voor deur dichtslaan Er kwam een warme tinteling in zijn hel dere oogen en hij zei in zichzelf: Ik zal het toch maar wagen; ik geloof, dat ik het toch maar wagen moet! XI. Roderick rende in één opwinding de straat op. Van ergens ver af kwamen de klanken van een muziekcorps in den vochtigen avond. Het deed de herinnering ontwaken aan den optocht van den circustroep en hij vroeg zich af, of hij de heugenis van de beklemmende dagen wel ooit zou kwijtraken. Een taxi reed hem achterop. Taxi, sir? vroeg de chauffeur, die wel een vrachtje wilde hebben. De jonge Briton aarzelde een oogenblik en antwoordde dan: All right. Hij maakte het portier open en zei op een toon die bijna uitdagend klonk: IIdersley Gardens 45 West. De auto had een snelle vaart en Rorie leun de achterover in de kussens. Hij staarde met een afwezigen blik door het portierraampje. Er was iets dat hem dreef om naar het huis van Lilian te rijden. De taxi had het idee spontaan bij hem doen opkomen. Hij wist dat ze waarschijnlijk niet thuis zou zijn; hij was in een gewoon costuum en in Ildersley Gar dens waren ze erg op de vormen gesteld. Maar het was, alsof hem dat op dit oogen blik allemaal niets kon schelen. Hij was weer in dezelfde onverschillige stemming als op den dag dat het eerste testament geopend was ert dat hij weggetuft was om Rosalie op te zoeken in zijn heftig verlangen naar be moediging en troost. Toen hij op de stoep van het huis stond voelde hij een ongekend gevoel van zenuw achtigheid in zich opkruipen. Hij had Lilian niet weergezien sinds dien avond toen hij ijlings naar de Four Winds had moeten ver trekken. Hij had den brief, waarin zij hem zijn vrijheid teruggegeven had, niet beant woord en haar evenmin van het terugkrijgen van zijn vermogen op de hoogte gesteld. In zijn ontsteltenis om den dood van Ro salie was hij niet weer naar l ilian gegaan, maar toch had hij er zich meermalen op be- trapt, dat hij een visioen had van hun weer zien van Lilians vreugde als hij haar ver tellen zou, dat nu niets meer hun huwelijk in den weg stond. Huwelijk! Plotseling zag hij zich weer te rug in dat kleine, eenzame, lialfverlichte kerkje; de. herfstbladeren dwarrelden buiten over de graven van liet kerkhof en de kille regendroppels drupten als tranen langs de zerken. Hij voelde Rosalie's kleine hand weer beven in de zijne en hoorde weer haar ver legen. stem. Dat was het huwelijk geweest, dat hem bond wat was hij voor een harteloos man, om te denken aan een ander, terwijl deze tragedie nog zoo versch was? Het dienstmeisje deed de deur voor hem open. Zonder een verzoek af te wachten, stajjte hij de hall binnen. Hij was zoo buiten zichzelf, dat hij niet wachtte tot het meisje hem behoorlijk zou hebben aangediend, maar op haar mededeeling, dat miss Fane thuis was, liep hij de hall door naar de woonka mer. Voordat hij de deur bereikt had werd deze al geopend en verscheen Lilian zelf op den drempel. Rorie! Hij volgde haar de kamer binnen en ging met zijn rug tegen de.deur staan. -Je verwachtte zeker niet dat ik het zou zijn. Zijn hart klopte heftig. Neen. Ze keek hem aan van den over kant van de kamer; haar wenkbrauwen wa ren gefronst. Je had hier niet meer moeten komen; ik heb je in mijn brief alles gezegd wat er te zeggen viel. Daarom kom ik ook niet. Ik wou je alleen maar iets vragen. Is het waar, dat je verloofd bent met Querne? Er was een oogenblik stilte. De zijden shawl, die om Lilians hals was geslagen, gleed af en het gedempte licht viel op haar schouders. Ze had een kostbaar ntnborkleu- rig zijden toilet aan met een tuiltje theerozen in haar corsage. In haar donker haar had ze een gouden band en een prachtige diamanten ster schitterde in de kant van haar uitge sneden japon. De jonge Briton kende dit kleinood; het was een van zijn buitensporige geschenken geweest in de eerste dagen van zijn verblindenden hartstocht. Fier antwoordde ze: Ik zou wel eens willen weten wat je het recht geeft op dezen toon vragen te komen stellen. Wat heb je er mee te maken of ik Hij liep de kamer door en greep haar pol sen. Ik heb er zeker wat mee te maken. Ik houd van je en je hebt me gezegd dat je ook van mij hield. Geef antwoord! Ben je met Querne verloofd of niet? Er was iets onweerstaanbaars in zijn harts tochtelijk, driftig optreden en tegelijk iets^ja thetisch-jongensachtigs. Lilian was veel 'we reldwijzer en geraffineerder dan hij» maar on danks haar zelfbeheersching kwam er toch een diepe blos over haar mooi gezicht. Toe, Rorie, vraag niets en ga heen, zei ze met trillende stem. Zijn gedecideerd optre den had haar zelfvertrouwen toch een schok gegeven. Toe, Rorie, ga nu weg, zei ze zacht. Ik zal gaan als je me antwoord ge geven hebt. Ben je verloofd met Querne, of niet? Ze keek verlegen langs hem heen. Ja, het is zoo. Hij zei niets en liet haar polsen los. Zijn greep had een rood merk op haar blanke huid achtergelaten. Je hebt me pijn gedaan, zei ze. Ook hierop zei hij niets. Hij wendde zich naar de deur. Ze keek naar hem van onder haar lange wimpers en dacht aan Barlott Querne, die noch jong, noch forschgebouwd, noch knap, zooals Rorie, maardie millionair was. Het was, alsof ze een stekende pijn in haar hart voelde. Rorie! Er klonk iets zachts in haar stem. Zij liep snel de kamer door en legde haar hand op zijn arm, juist toen hij de deur wilde openen. Rorie, ga niet zóó weg! Ik kon de ge dachte aan levenslange armoede niet verdra gen... maar ik houd van jou; van jou heb ik altijd gehouden, dat weet je immers De jonge Briton bleef staan. Als dat werkelijk zoo was, dat je van mij hield, dan zou het je niet hebben kunne" schelen om ook armoede met me te deelen, zei hij stroef. De les van den ouden Ferger son begon vruchten te dragen. Daar heb je toch ongelijk in. Lilian's zachte vingers zochten zijn hand. En niet jou is het precies zoo. Je zoudt onmogelijk van me kunnen houden als ik eiken dag de zelfde armoedige japon aan had en goed- koope schoenen en Jeelijke hoeden droeg. Ik weet wel, dat je denkt, dat het niet zoo is dat denken alle mannen, maar je zou heusch niet van me blijven houden. Jij hebt mis schien nog meer behoefte aan rijkdom en mooie dingen en een gemakkelijk leven da» ik. Ik kan me voorstellen, wat er in je moe' zijn omgegaan, toen het testament van je va der bekend werd. Ik had zoo met je te doen en het was zulk een teleurstelling voor me* zelf. Ik weet wat armoede is. Ik heb mij» heele leven dat getob gekend. Moeder en ik moeten schulden maken voor onze kleeren e» voor ons eten. (Wordt vervolgd)

De Soester | 1928 | | pagina 4