Uw Zenuwen VERLOREN SPEL Met genoemd looneelproduct trad het Hollandsch Tooneel Woensdagavond in de zaal van Hotel Bosch en Duin op, welke slechts matig bezocht was, zeker tengevolge van de ijspret. Het gegevene is naar een oud stramien opgezet en daarop voortgeborduurd. Het stuk stelt voor een boerenfamilie, vader, moeder en zoon, aangevuld met de hulp vm eene dienstmaagd. Deze laatste heeft een misstap begaan, maar wordt er ge lukkig tiiet door verstooten. De zoon is zelfs zoover gegaan, dat hij haar zijn liefde heeft verklaard en een vader voor het kind wil zijn. De vader echter ver zet zich er tegen met ijzeren wil, om dat hij zelf de vader is van het kind. Hevige scènes zijn het gevolg, zoowel tusschen vader en zoon, hoewel de laatste de ware toedracht niet weet, als tusschen vader en dienstmaagd. De eerste gooit allerlei leelijks naar het hoofd der maagd, ofschoon hij zelf de schuld draagt. Zoo gaat het veelal, de schuldenaar gaat vrij uit, de schuldige, al was zij het alleen, wordt geminacht. Het eind van het lied is, dat de zoon trouwt met de dienstmaagd, maar waar de vader het haar nog steeds lastig maakt, komt het tot een uitbarsting. De vrouw- werpt zich onder de locomotief, de zoon vergrijpt zich aan zijn vader. Ge heel in de lijn werd dit ontroerend spel gegeven, de vader een verloopen alco holist, was perfect in zijn rol. Zijn weer- galooze woede, die hij uit tegenover de dienstmaagd was af; hij wil zijn schuld wegdrinken, maar het kwaad wortelt voort. De vrouw, het type van eene lijdende onder de tiranny van haar man, maar een goede trouwe hulp voor de dienstmaagd. De zoon, een pracht- type, zooals er meer moesten zijn, die eene afgedwaalde wil redden, door zijn hart en hand haar te schenken. De dienstmaagd, eene verschoppeling, die niet weet waar redding zal dagen, maar met een hart van goud voor haar kind. De deurwaarder, een geknipt type, maar die niet vies is om den dronkaard nog verder in den poel te laten zinken. 't Geheel, een prachtig sluitend ge heel dat insloeg, het applaus en drie maal halen was daarvan het bewijs. Tot slot een gezellig bal. Het duo Vermeij-v. d. Ree uit Zeist, zorgde voor prettige entre acte-muziek, ook voor de begeleiding van het bal. Vermelding verdient nog dat aan Mevr. L. Taber bloemen werden aan geboden. Verder dat 12 Februari a.s. het gezelschap terugkomt met het lach succes „Jans de Brutale", spel uit de Jordaan, tevens jubileumavond van Me vrouw L. Faber, die alsdan haar 15- jarig jubileum herdenkt. komen tot rust en worden gesterkt door Mljnhardt's Zenuwtabletten Qlazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten TOONEELUITVOERING Door leden der R.K. Dames Zang- vereenlging alhier, zal op Zondag 13 en Maandag 14 Januari a.s. in het SL Josephgebouw opgevoerd worden Maria's Macht te Lourdes, drama met zang en apothéose, in 4 bedrijven en „Een mislukte speculatie", blijspel in een bedrijf. STAND DER BEVOLKING Op 1 januari 1928 telde onze gemeente 12668 inwoners, terwijl dit aantal op 1 Januari 1929 bedroeg 13236, zoodat de gemeente in 1928 met 568 zielen is vooruitgegaan. Geboren werden in 1928 172 jongens en 141 meisjes. Er vestigden zich 829 mannen en 992 vrouwen. In 1928 zijn overleden 61 mannen en 69 vrouwen. Naar elders vertrokken 654 mannen en 782 vrouwen. VEREENIGING HET GROENE KRUIS TE SOEST Zooals reeds eenige jaren geleden geschiedde, zal er door bovengenoemde Vereeniging hier ter plaatse in de tweede helft dezer maand een z.g. Moedercursus gegeven worden. Deze cursussen worden gegeven door de Provinciale Vereeniging ter bevordering der belangen van Moeder en kind. Deze cursussen zijn vooral bedoeld voor a.s. moeders, jonge vrou wen en meisjeszij leeren hier het kindje te verzorgen vanaf de geboorte totdat het een jaar oud is. Voeding, kleeding en opvoeding worden besproken en door modellen aanschouwelijk voor gesteld. Van hoeveel belang dit alles is, be hoeft wel niet te worden toegelicht; hoevelen staan niet hulpeloos als zoo'n klein wezentje aan hun zorgen wordt toevertrouwd. Uit liefde voor hét kind roepen wij U op deze cursus te volgen welke gedurende zes of acht achtereenvolgende weken zal gegeven worden telkens op Vrijdagavond van kwart over zeven tot kwart over acht, in de zaal van C. Verschoor aan de Laanstraat. De cursus begint Vrijdag 18 Januari en is voor leden van Het Groene Kruis geheel gratis. Van niet leden-deelneemsters wordt ter gemoetkoming in de nood zakelijke onkosten van zaalhuur etc. een bijdrage verlangd van slechts twee gulden voor den geheelen cursus. Men wordt verzocht zich ten spoedigste aan te melden bij den Secretaris Mr. F. C. Terlingen, Van Weedestraat 44 of bij Mej. R. Westra, Julianastraat 53. IJSBAAN „SOEST VOORUIT" De ijsbaan „Soest Vooruit" heeft een gecostumeerd ijsfeest georganiseert op de haar banen aan den Eemweg, dat hedenmiddag gehouden zal worden. MANNENKOOR „APOLLO" Donderdagavond a.s. geeft genoemd koor een concert in de feestzaal van 17 jaar: Donderdags 17 jaar: Maandags 10 Hotel „Bosch en Duin" aandenKoud- hoornweg. HULDIGING KONINGIN-MOEDER De Chr. Oranjevereniging „Juliana van Stolberg" had de luisteraars Don derdagavond genoodigd voor de radio uitzending uit de Groote Kerk Ie Den Haag, waar de huldiging plaats vond vai H.M. Koningin-Moeder. Vooral werd de speech beluisterd van Ds. Voor- steeg uit Gouda, waarna het concert plaats vond. Subliem van uitvoering en tot in de puntjes verzorgd. Solisten, koor en dirigent een waardeering voor de prestatie. Onder de vele luisteraars mei kien we o.a. op den heer Burgemeester met echtgenoote. De firma Steenhuijsen Co komt een woord vart dank toe voor het gra tis afstaan der radioinstallatie. ADMINISTRATEUR Als administrateur der Nederlandsche Hervormde Diaconie te Soest is voor 1929 aangewezen den heer A. Legemaat. DE SOESTER TURNCLUB Het bestuur der Algemeene Gymna stiek Vereeniging „De Soester Turnclub", deelt hierdoor aan belanghebbenden mede, dat de lesuren als volgt zijn vastgesteld. Junioren Meisjes van 6 tot 12 iaarZaterdags van 2—3 uur. Jongens van 6 tot 12 jaarZaterdags van 34 uur. Adspiranten Meisjes van 12 tot 17 jaar: Donder dags van 61/..77a uur. Jongens v&n 12 tot 17 jaar: Maandags van 7—8 uur. Volwassenen Dames boven van 77a9 uur. Heeren boven van 8—97» unr. GehuwdenDonderdags van 9 uur. De lessen worden geleid door den Directeur de heer Kerkhoven, leeraar Gymn. M.O. te Baarn. PROTESTVERGADERING WERKELOOZENKASSEN Naar men ons mededeelt, zal heden avond, Zaterdag 12 Januari, te 7 uur een protestvergadering worden gehouden inzake toeslag werkeloozenkassen in Hotel „Bosch en Duin" bij den heer S. van der Kuilen aan den Koudh'oorn- weg. Als spreker is uitgeroodigd het gemeenteraadslid, de he r W. F. H. Busch, terwijl toegang en debat vrij zullen zijn. ARBEIDSBEURS Aanvraag om werkkrachten. Een Kruideniersbediende, plm. 18 jaar, voor direct, loon 14 a 15 gulden per week, voor vast, goed kunnende fietsen. 2e Machinist, gem. betr., goed salaris, moet bekwaam machinist bankwerker zijn en voldoende ervaring van het koel- bedrijf hebben, dienstwoning aanwezig. Aanb. aan arbeidsbeurs Amersfoort met opgave van leeftijd en tegenw. werkkr. Een ongehuwde huisknecht (inw.), voor een tehuis van ouden van dagen. Moet bekend zijn met stoken centrale verw. en met huish. bezigh. Aanb. onder opgave van tegenw. werkkr., leeftijd enz. aan den arbeidsbeurs Bussum. Aanbieding werkzoekenden 44 metselaars, 1 huishoudster, 58 op perlieden, 2 stucadoors, 33 grondarbei- ders, 2 machinale houtbewerkers, 43 losse arbeiders, 1 reiziger, 15 schilders, 1 typiste, 1 machinestopster, 14 timmer lieden, 1 chauffeurs, 1 kok, 1 stoker- hulpmonteur, 2 kantoorbedienden, 21a- briekstimmèrlieden, 12 landarbeiders, 1 bode huisbew. ine., 1 bouwk. opz. tee kenaar, 2 fitters, 1 metaalslijper, 1 car rosseriebouwer, 1 broodbakker, 3 voe gers en 3 pannendekkers. BUURTVEREENINING KOUDHOORNWEG EN OMGEVING J.1. Maandagavond heeft in Hotel „Bosch en Duin" van den heer S. v. d. Kuilen de oprichtingsvergadering plaats gehad van de buurtvereeniging. Ruim 100 personen hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven en nadat het doel en streven war uiteengezet, werd de vereeniging onder groot enthou siasme opgericht. Waar men voorzag binnenkort enkele honderden leden te zullen tellen, werd besloten een algemeen bestuur te kiezen van 17—20 leden, zooveel mogelijk uit iedere straat 2. Tot voorzitter werd gekozen de heer F. X. Meier. Binnenkort zullen de statuten worden vastgesteld. CORRESPONDENTIE v. P. Aangezien Uw ingezonden artikel niet zakelijk is en te persoonlijk karakter draagt, kunnen wij het niet opnemen. „Inwoners Soesterberg". Verzoeke Uw ingezonden stuk te onderteekenen. Soesterberg LUCHTVAART-AFDEELING Naar wij vernemen kan binnenkort tegemoet worden gezien de bevordering bij den Generalen Stal tot Kolonel van dnn luitenant-kolonel J. H. Hardenberg, Commandant der Luchtvaartafdeeling. Door den Cdt. IV Divisie is op 12 fan. 1922 de zilveren medaille voor 24 jaar trouwen dienst toegekend aan den Sergt. Maj. Adm. E. Ch. Mulder van het 18 R. L, gedetacheerd bij de Lucht vaartafdeeling. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT. Verslag van de Zitting. Geen leeken Op 29 Nov. was H. v. B. in de Birktstraat Winterhanden Wintervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid te Soest, dat is dus op liet gedeelte Rijksweg buiten de kom, richting Amersfoort aan het manoeuvreeren met zijn auto. Eerst achteruit en toen plotseling naar links op het erf aan naar de garage. En dit plot seling links opschieten was geschied zonder teeken geven. Reeds eer is dit geval, voor geweest en verd. was thans niet aanwezig, behoefde niet meer aanwezig te zijn. Thans was de beurt aan mej. K., geleidster aan het verplegingshuis Sonneveld. Dit on verwachte oversteken had haar een aanrijding op het wielerpad bezorgd. Daar getuige niet was gekomen met een eisch van schadevergoeding, maakte de Kan tonrechter haar hier opmerkzaam op. En zoo heeft H. v. B. buiten de 10 boete ook 1.90 te betalen voor een paar kousen. Hij mag van geluk spreken, dat mej. K. op Sonneveld vrije geneeskundige behandeling heeft, an ders had hij ook nog voor den dokter te suppleeren gehad. De Reflector. Iemand had Zaterdagsavonds gewielerd in de Langestraat te Amersfoort. Dan ligt fiets- verbod op deze straat, üelijk met dit verbaal kwam hij op den bon voor het gemis van reflector. Dit laatste bracht een eisch van 2, welke de Rechter tot op een enkele pop verlaagde. De wet eischte nu eenmaal /.ooiets, maar re flector of geen reflector, 't maakte in de practijk niets uit, van de honderd deugden er geen twee. Een klucht als naslukje. Bijna twee uur had ze in de verzamelkooi staan wachten om den Kantonrechter daarna te spreken. Wel juffrouw, is u vergeten? Neen, ze was niet vergeten. En zwaaiende met het papier, dat haar vonnis van 19 Dec. vermeldde, kwam ze naar voren. Dien vonnisdag had ze keelpijn gehad en daarna waren de Feestdagen gekomen. Reden waarom ze eerst thans verscheen in verband met dat vonnis, wat haar heelemaal niet aan stond. Maar ze bemoeide zich alleen met den edel- achtbaren Rechter en den edelachtbaren Griffier. Maar ze bemoeide zich niet met den Dokter. Dit was, notabene, de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie. En de bijschrijvers had ze niet noodig Alweer een nieuwe naam voor de edel achtbare persmenschen. De „Dokter" kreeg nog een zin te hooren, waarin het niet-favoriet-zijn was neergelegd. De Kantonrechter snapte de rede van deze dame op rijperen leeftijd. Hij zou nu de Openbare Zitting sluiten, dan kon ze hem over een kwartier in de Raadskamer spreken. 'k Heb geen tijd, was het wederwoord van haar, die anderhalfuur geduldig met haar papier had staan wachten. Ze kende de wet zoo goed als alle edelachtbaren samen. Nu dan moet u ook weten, dat u thans over een kwartier moet terugkomen. Geen kwestie van. En met een tirade, waar in sprake was van In naam der Koningin, stoof de juffrouw de deur uit. Kostelijk stonden de gezichten der nog aanwezigen, en smakelijk was de lach, die volgde. Uitspraken. Arbeidswet: S. A. V., Soest, 2 maal 1 of 1 d.; H. E., Soest 2 of 1 d.; G. v. M., Soest 2 maal 5 of 2 d.; G. T., Soest, 7.50 of 5 dagen. MelkbesJuit: J. V., Soest 2 of 1 d.; J. v. d. B„ Soest 3 of 2 d.; J. A. K. d. B. id.; M. K. id.; J. v. D. id. Motor- en Rijwielwet: J. V., Soest 4 of 2 d.; J. v. R., Soest 5 of 2 d.; v. d. B., Soest 17.50 of 10 d. Met auto te snel rijden: in Soest: W. G,, Amersfoort 25 of 20 d. k. en s.d.a.p. Want dat dit alles een groot- sche schijnbeweging zou zijn, om de andere rechtsche partijen meer plooibaar te maken, lijkt wel een heel krasse bewering. Ofschoon het geen kwaad kan, in de politiek met alles rekening te houden. Een veel omstreden vraagstuk zal binnen kort in de Kamer komen, namelijk de kwestie van den handel in alcohol-houdende dranken. Thans is verschenen het verslag van de com missie van voorbereiding betreffende het wetsontwerp, houdende bepalingen tot rege ling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken, alsmede de beantwoording der re geering van de verschillende bezwaren en de wijzigingen, door haar in het ontwerp aan gebracht. In het kort kan men zeggen, dat de bedoeling van het wetsontwerp is: Plaat selijke keuze waartoe de minister zich ge bonden acht zoowel door de regeeringsver- klaring van 11 Maart 1926, als door het feit, dat zij van vele zijden begeerd wordt en verder, door technische herzieningen bepa lingen van de drankwet 1904 soepeler te doen werken, en tegemoet te komen aan be zwaren of wenschen van belanghebbenden. De Minister liet zich voorts leiden door het gevoelen, dat het feit, dat particuliere be langen moeten worden teruggedrongen voor het algemeen belang, op zich zelf nog niet grond kan zijn voor schadevergoeding. En tot beperking van het voorstel in hoofdzaak tot scherpe maatregelen tegen het gebruik van alcoholhoudende dranken door de jeugd kon de Minister vooralsnog niet overgaan. Het maximum-vergunningsstelsel heeft tot grondslag van de wet gediend. Vergunnin gen, verleend vóór 1 Mei 1904 zijn aan de werking der regeling onttrokken. Wat som migen leden de opmerking ingaf, dat ten ge volge hiervan in verschillende gemeenten het stelsel nog in geen 15 jaar toepassing zal kunnen vinden. Mogelijk, vond de minister, maar zelfs voor deze zeer wenschelijke maat regelen kon geen geld beschikbaar gesteld worden. De in het ontwerp geschapen mo gelijkheid van plaatselijke keuze ten aanzien van één of meer wijken eener gemeente werd door verscheidene leden toegejuicht. Ten slotte gaf de minister nog gedeeltelijk toe aan den geoefenden drang tot een verbod tot het verkoopen van sterken drank in open bare dansgelegenheden: in dien zin, dat ver lof van den burgemeester noodig zal zijn. De groote tegenstellingen, die bij het af- deelingsonderzoek tot uiting kwamen, wijzen er op, dat het in de Kamer bij de openbare behandeling er wel eens heet kon toegaan. POLITICUS. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatlgen Stoelgang zijn Mljnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. KAMERKRONIEK De senaat, die onderdook. Van het politieke slagveld. Strijd- cominuniqé's. Nieuwe gnoepee ring, ofVan plaatselijke keuze en nog iets. Neen, veel afleiding bezorgde de ijverige senaat ons niet. De Eerste Kamer vertoonde zich slechts heel even in het openbaar,, om eenige wetsontwerpen af te doen, die weinig om het parlementaire lijf hadden (wijziging van de int. overeenkomst inzake het Intern. Landbouw Instituut te Rome en bepalingen betreffende procedure van kantongerecht zaken) om vervolgens voor onze waarneming te verdwijnen en onder te duiken in de „af- deelingen", om daar weer nijver wetsont werpen te gaan „onderzoeken", zooals de wijziging van de Indische staatsregeling een mooi parade-paardje en verlaging van den accijns op gedistielkerd enz, Eif na tuurlijk de noodige begrootingen. Er is in deze dagen de nadagen van het welhaast demissionnaire parlement, ten min ste wat de Tweede Kamtr aangaat meer activiteit buiten, dan binnen het parlement. Van alle politieke velden wordt „campagne"- nieuws gemeld. Alom wordt gedelibereerd en gemarchandeerd over de bezetting der plaat sen op de kieslijsten. De partijen brengen hun kampioenen in het vefcd, die her- en der waarts hun politieke geloofsbelijdenis uit bazuinen. En natuurlijk treedt ook onzé na tionale specialiteit: de splijtzwam, weer op, doet sommige groepen wat afbrokkelen en is de oorzaak van eenigv miniatuurpaitijtj Voor wie zich boven de partijen jioogt te stellen en tracht een objectieven indruk van het gebeuren op parlementair gebied te ver krijgen, kan het, althans voor het oogenblik. schijnen alsof de wendüng in de politieke groepeering, van de reditsche coalitie naar een Roomsch-roode combinatie, waarschijn lijker wordt. Na de oogenschijailijke avan ces van r. k. zijde, die van s.d.a.p.-zijde vrij gunstig schenen opgenomen te worden, was van laatstgenoemden kant verklaard, dat een samengaan met de r. k. alleen dan kon plaats vinden, indien in die partij een krachtig ar beiderselement naar voren zou komen. Het antwoord damrop willen velen zien in de actie, die momenteel binnen de r. k. partij gevoerd wordt, en die tot uiting komt in een rondschrijven, dat o.a. door eenige r. k. ar beidersleiders werd verzonden en waarin o.a. het volgende verklaard wordt: „Gij zult evenzeer als wij overtuigd zijn van de nood zakelijkheid. dat wij ons als arbeiders zul len moeten beijveren om in de Tweede Ka mer-fractie der r. k. Staatspartij een zoo groot mogelijk aan taf leden te krijgen, die meer rechtstreeks uit de arbeiders zelf voort komen". Verder wordt dnn aanbevolen, het daarheen te leiden, dat zes arbeidersleden verkozen zullen worden. En ten slotte wordt verklaard: Het is natuurlijk overbodig om te zeggen, dat wtij als arbeiders-kiezers onze hooggewaardeerde mannen als dr. Nolens, inr. Aalberse, jhr. Ruys, mr. v. Schaik en anderen in de voor hen bestemde kieskringen van harte wllen steunen. Maar overigens stellen en steunen we allen onze eigen can- didaten". Het is begrijpelijk, dat velen, dit alles te zamen b«7ie»cle, hierin een aanwijzing temeer zien in de rpchting ven een samengaan van Historische Crimineele Gevallen en Avonturen. De gevangenschap van BENVENUTO CELL1NI In den tijd, dat Florence groot was en machtig, en dat onder het bestuur van de Medicis de kunsten en weten schappen er bloeiden, leefde daar Ben- venuto Cellini, die nog steeds geldt als de meester der goudsmeden als de man, die door zijn talent en zijn groote artistieke gaven prachtstukken van goud smeedkunst te voorschijn bracht. Zoo wel hooge geestelijken als wereldlijke heeren, de Paus niet uitgezonderd, be stelden bij hem kettingen, ringen en al wat tot verfraaiing kon dienen. Zoo doende vestigde Benvenuto zich te Ro me, waar hij, om zijn kunstvaardigheid eene bijzondere bescherming genoot. Zelfs bleek men terwille van deze ta lenten geneigd om de oogen te sluiten voor de keerzijden van zijn karakter, want hij was een opvliegend, hart stochtelijk, twistziek man, die zelfs, in een woordenwissiling, die hij met een zijner voornaamste concurrenten, den goudsmid Pompejus, had, niet aarzelde dezen op de plaats zelf te doorsteken. Slechts met veel moeite, en tengevolge van reen alleszins onjuiste voorstelling der feiten, slaagde men erin Paus Paul III te bewegen om hem brieven van gratie te schenken, dit echter op de begrijpelijke voorwaarde, dat hij zich in de naaste toekomst beter en meer intogen zou gedragen. Paus Paul 111 toonde al spoedig niet de lankmoedig heid te bezitten, die zijn voorganger, Paus Clemens VII, althans ten opzichte van Benvenuto Cellini, had betoond. Het heette eenigen tijd daarna, dat de goudsmid van de troebelen, die in 1527 plaats hadden, en die Paus Clemens VII ertoe dwongen om het fort St. Ange in staat van tegenweer te stellen, had gebruik gemaakt om een deel, wellicht slechts een klein deel van de schitte rende steenen van den pauselijken schatkelder zich toe te eigenen en deze naar zijne woning over te brengen, ge naaid in de zoomen van zijne kleeren. Het pleit niet voor Benvenuto Cellini, dat men ook in den kring dergenen, die zijn kunst zeer bewonderen, er vrij velen vond, gereed om deze beschul diging te gelooven. De Paus beval zijne inhechtenisneming, en een der hoofd lieden van de z.g. Sbirren, een zekere Crespino, werd aangewezen om hem in hechtenis te nemen. Zij kwamen hem tegen, rustig als gewoonlijk zijne dagelijksche wandeling doende Hij geloofde aanvankelijk aan eene vergissing; meende, dat men hem voor een ander hield, maar Crespino overtuigde hem al spoedig van zijn ongelijk, en nam hem mede naar het kasteel St. Ange, waar lieden van zijn stand en talenten werden gevangen ge zet. Men had de noodige zorg voor hem; behandelde hem beleefd, maar niettemin sloot men hem in een vertrek veilig gelegen, op. Benvenuto poogde zich vrij te pleiten van het hem ten laste gelegde; zelfs slaagde hij erin den Franschen koning Frans I, die hem aan zijn hof te Parijs verwachtte teneinde er eenige bestellingen uit te voeren, te zijnen gunste te doen pleiten. Maar de Sieur Jean de Montluc, de gezant van Frans I, vroeg tevergeefsde Paus vond geen reden om Benvenuto in vrijheid te stellen. Wel trof de goudsmid het in zooverre, dat de resideerende gouver neur van het kasteel St. Ange Florern tijn van geboorte was, en niet naliet hem, voorzoover zijne bevelen hem dit vergunden, zekere vrijheden toe te staan. Toen men echter verdenking be gon te koesteren, dat hij van die vrij heden zou hebruik maken om te ont snappen, kortte men ze in. Men had Benvenuto op zijn eerewoord doen be loven, dat hij geen poging zou doen te ontvluchten en niet ten onrechte achtte hij zich aan dit eerewoord niet meer gebonden, toen men duidelijk te kennen gaf hem niet te vertrouwen en tegen hem de maatregelen nam, bij gewone misdadigers gebruikelijk. Hij sneed de beddelakens in stuk ken; wanneer inen hem schoone bracht en de vuile terugvroeg, zeide hij deze te hebben gegeven aan eeni ge arme soldaten van de garde, die hij niet bij name wilde noemen ten einde hen niet te verraden. Hij ver stopte de aldus stukgescheurde lakens in zijn matras, en, teneinde te voor komen, dat deze matras een te gmo ten omvang zou krijgen, haalde hij het stroo eruit, en verbrandde dit in het vuur, dat ter verwarming van zijn kamer aanwezig was. Zoodoende kreeg hij voldoende lakens bijeen om de stukken ervan te gebruiken tenein de in den nacht zijne gevangenis te verlaten. Het toeval wilde, dat de gou verneur, die hem zoozeer genegen was, een soort zielsziekte had, die zich gedurende een bepaalden tijd per iar uitte in waanvoorstellingen. Het eene jaar dacht hij een oliekruik te zijn; het andere jaar een schildpad; een derde jaar weer dacht hij zich dood en moest men hein begraven. Dit jaar uitte zich de zielsziekte in het waandenkbeeld, dat hij een vleermuis was. Het geluk diende Benvenuto in zooverre, dat hij erin slaagde den gouverneur door zijn geestige ge sprekken wat op te vroolijken. Zoo liet men hem nogal eens bij den gou verneur komen, en hij wist dezen op verschillende wijzen te kalmeeren. Maar, sprak hij van de vleermuis, dan geraakte deze weer in de gewone ex tase, en hij zag Benvenuto aan alsof hij slechts wilde zien of deze beter zou kunnen vliegen dan hij ais vleermuis. Zoodoende schoot Benvenuto met zijne pogingen tot ontvluchting niet erg op. Een ander zou dubbele voor zichtigheid hebben betracht, maar zijn heftig karakter verzette er zich tegen en meer dan eens snauwde hij zijn bewakers, die hem zorgvuldig ga desloegen, toe: „Sluit mij goed in, en let goéd op mij, want ondanks alles zal ik jullie toch ontsnappen." Dat hij zoodoende zijn eigen bewaking onnoo- dig verzwaarde, behoeft geen betoog. Maar hij bleef op ontsnapping zinnen. Hij wist zich op behendige wijze en kele werktuigen te verschaffen, en die werktuigen werden^evenals de stuk ken der lakens in de matras opgebor gen. Maar op een dag kwamen de be wakers, door een nieuwen uitval van Benvenuto weer opgeschrikt, zijn ka mer onderzoeken. Zij wilden reeds be ginnen zijn matras na te speuren, toen hij, met waarlijk niet voorgewenden schrik, hen toeriep dat zij daar met hun handen zouden afblijven; dat zij niet konden verwachten en verlangen, dat hij nog rustig op die lakens en op die matras zou slapen, indien zij deze tevoren met hunne handen hadden vuil gemaakt! Al was Benvenuto een gevangene, men wist, dat hij groote beschermers achter zich had. Men kwam hem dus zooveel mogelijk tegemoet, en de be wakers waagden het niet om tegen zijn gebod in de matras te onderzoe ken. Den volgenden dag beklaagde hij zich bij den gouverneur over hen, en zoo goed deed hij zijn woord, dat de bewakers strenge opdracht kregen om zijn bed, zijne meubelen, zijne kleeren, ja al deze dingen met rust te laten. Is het wonder, dat Benvenuto meen de, dat hij nu de poging wel kon wa gen. Hij koos een avond, dat het uit allerlei teekenen,"tot in de verste uit hoeken van het kasteel bleek, dat een geweldige nieuwe aanval van waan zinnigheid den gouverneur prikkelde. Hij nam zijn werktuigen ter hand; zet te zich aan den arbeid, en slaagde na twee uren moeizaam werken, voort durend in spanning of allicht een der 'bewakers zijn kamer zou betreden, er in om voldoende ruimte te maken, dat hij naar buiten kon gaan. Hij bond de lange strook linnen, tevoren in gereed heid gebracht, aan den toren, naast zijn vertrek gelegen, vast. Hij liet zich naar beneden glijden, in zijn eene hand een dolk, die hij zich evenals de werk tuigen listiglijk had weten te verschaf fen. Tot zijn geluk was er geen maan; toch was het een heldere nacht, hel der genoeg in elk geval om hem te doen zien, van welke hoogte hij neer gegleden was en hoe gelukkig hij zich behouden mocht rekenen. Maar als hij gedacht had reeds ontsnapt te zijn, vergiste hij zich. Want hij stond nog voor een tweetal muren, die de gou verneur had laten bouwen om zijn stad en de ruimte, waarin zijn gevogelte was, te beschermen. Hij vond kettin gen langs de muren; kettingen met stevige ijzeren pinnen. Hij waagde het daartegen op te klimmen; zijn handen gansch bebloed; zijn beenen hier en daar door deze pinnen opengereten, kwam hij over den muur. Hij ademde de vrije lucht in, maar nog was hij niet vrij, want in zijn onmiddellijke nabijheid waakte een schildwacht, die evenwel, den ontsnapten gevangene met een resolute beweging op hem ziende toestappen en gewaar worden de, dat deze een ontblooten dolk in de hand droeg, rechtsomkeert maakte en deed alsof hij niets zag. Zoo verging het hem ook met den tweeden schild wacht, en nog vóór zonsopgang stond hij voor een der poorten van Rome. Maar zijne ontsnapping had hem bloed en wonden gekost; zijn been scheen gebroken; hij was verzwakt; hij sleepte zich te langen leste meer voort dan dat hij liep. Met zijn dolk en dank zij steenen, wist hij het slot van de poort te forceeren; hij kwam Rome binnen, maar het was klaarlich ten dag en elk oogenblik liep hij ge vaar herkend te worden. De honden, destijds in Rome berucht gelijk zij het later in Constantinopel zijn geworden, wierpen zich op hem en niet dan na met groote moeite hield hij hen van zich terug. Toen zag hij, tot zijn vreugde, zijne onmiddellijke nabijheid een wa terdrager, die zijn ezel, zwaar met zakken water beladen,bij zich had. Hij wist hem een heel verhaal te doen. dat het hart van dezen man beroerde. Hij was een arme jongen, zoo zeide hij die. om de eer van een dame uit een der eerste geslachten van Rome te redden, uit een. raam was gesprongen, over tuinhekken was geklauterd en zich nu hier bevond, elk oogenblik in gevaar om door de dienaren van den echtgenoot van die dame tc wórden ingehaald en herkend. Hij stelde zijn welvoorziene beurs den waterdrager ter hand, en deze hielp hem; droeg hem de treden van den St. Pieter op, en snelde toen heen, naar zijn ezel te rug. Benvenuto had maar één gedachte, en dat was om de woning van den hertog Octavio te bereiken, gehuwd met de dochter van Karei V, die tevo ren weduwe van Alexander de Medi cis was geweest. Deze prinses zou hij was ervan overtuigd haar vroe- gèren landgenoot niet alleen laten; op haar hulp kon hij rekenen. Maar, ter wijl hij zich de treden van den St. Pie ter af sleepte, om de poort van het kas teel van hertog Octavio te bereiken, herkende hein een dienaar van kardi naal Cornaro, die tijdelijk in het Vati- caan verblijf hield. Hij snelde naar het vertrek van zijn hoogen meester en deelde hem mede wat hij gezien had. Trouwens, terwijl de dag in Rome be gon te leven, deden de verhalen van Benvenuto's ontsnapping reeds de ronde; zijn leege cel was opgemerkt; de stukken laken waren gevonden, en zoozeer had het indruk gemaakt op den gouverneur, dat zijne waanvoor stellingen als met één slag waren ver dwenen en hij van vleermuis weer denkend mensch was geworden. Niettemin, Benvenuto was ge zien de heerschappij, die de machtige heeren van dien tijd over eigen wo ning en grondgebied uitoefenden vrijwel in veiligheid. Kardinaal Cor naro was hem goedgezind, en Messire Roberti Pucci al niet minder. Zoozeer waren zij hem genegen, dat zij den Heiligen Vader om een onderhoud verzochten, zich aan zijn voeten wier pen en om genade voor den talentvol- len Collini vroegen. Zij deden uitko men, dat men hem niet mocht be schouwen als een gewoon mensch; dat zijn schuld aan het misdrijf, waarvoor hij was gevangen gezet, in geen enkel opzicht was bewezen, maar zelfs, al zou dat het geval zijn, dat zij dan nog zijn vrijheid vroegen om hem in staat te stellen zijn talentvol werk voort te zetten. De Paus echter wees op den heerschzuchtigen, heftige» aard van Benvenuto; kon niet toegeven, dat hij ten onrechte was gevangen gezet. Maar de Heilige Vader bleek niet on geneigd hem verzachting van straf toe te dienen. Wij zullen hem bij ons houden, aldus luidde zijn uitspraak, opdat hij in onze nabijheid kan wer ken en niet naar Frankrijk behoeft te gaan. Maar er was er een in de omgeving van den Paus, die zeker zijn heil niet wenschte. Dat was de zoon des Pau sen bloedverwant, Pierre Louis Far- nèse. Deze wees hem op alle de slech te dingen, die op rekening van Benve nuto vielen te schrijvenwees hem er op. dat. al had men den Heiligen Va der ook eene andere lezing trachten te geven, de moord op den goudsmid Pömpejus was begaan op klaarlichten dag, in de volte van het toenmalig drukke gewoel van Rome. Indien hij thans genade ontving, zou dat slechts voor hem een spoorslag zijn, om op den vroegeren weg voort te gaan. De Paus moest veel daarvan als juist erkennen, en voorloopig bleef Benvenuto onder de hoede van Kar dinaal Cornaro. Totdat deze, het on recht inziende, dat hij beging, hem ter beschikking van den Heiligen Vader stelde, die beloofde hem zijn bijzon dere opmerkzaamheid niet te zullen onthouden. Zoo kwam dus Benvenuto opnieuw in de pauselijke kerkers te recht, maar zijn lot was beter dan hij het vroeger had gehad, en beter, mo gen wij zijn tijdgenooten gelooven, dan hij het had verdiend. Weer ver bleef hij op het kasteel St. Ange; ten einde hem de ontsnapping onmogelijk te maken, bracht hij eerst een tijdlang in een onderaardsch gewelf, daarna in een der hoogst gelegen vertrekken door. Maar andere invloeden deden zich te zijnen gunste gelden. Het was opnieuw de Fransche koning, die zijne invrijheidstelling verzocht. Benvenuto was een kunstzinnig, maar een uiter mate bewegelijk onderdaan. Zijn schuld was niet bewezen; hem losla ten zou hem in zijne hoogmoedigheid gestijfd hebben en hem onmiddellijk tot nieuwe excessen hebben verleid. Zoo werd hij aan den Franschen ko ning overgegeven, en de gezant van dezen kon aan zijn vorst melden, dat hij een diplomatieke overwinning had behaald, waarop hij, had hij in de kaarten der tegenpartij kunnen zien. niet zoo trotsch zou zijn geweest. Niet lang overigens is Benvenuto gebleven aan het Fransche hof. Maar toch, ondanks al zijne karak terfouten, ondanks al zijn groote ge breken, blijft hij voor ons leven als de groote kunstzinnige artist. en van die kunst getuigen de overblijfselen, die zich echter slechts in de schatkamers van vorsten of van machtige geslach ten, die de stormen der eeuwen heb ben getrotseerd, bevinden! SPORT CLUBNIEUWS V.-V. „SOEST" Zondag a.s. 2 uur terrein Koudhoorn- weg Soest IISoestdijk 11. Tweede elftalspelers doe je best en tracht de bovenste plaats bezet te houden. Het le elftal speelt om 2 uur in Utrecht tegen Elinckwijk I. Het zal er wel spannen, wij gaan echter vol vertrouwen naar Utrecht toe, in de overtuiging dat onze le elftal- spelers hun uiterste best zullen doen, om deze zoo gewichtige wedstrijd te winnèn. Vertrek 12.40 per trein vanal den Nieuweweg.

De Soester | 1929 | | pagina 2