K IU (0 z 2 z lil D tl PUROL b 8 li s Verstopping «5 PUROL er op! Zen u wstillend 5 1 - S 5; f Wat verdient den slager. BALMASQUE BAUMA. De jeugdigen van jaren zijn Maandag avond uit hun slof geschoten, waar door het balmasqué in Hotel „Eem- land" ais geslaagd mag geboekt wor den. Toen we circa 10 uur de zaal binnenkwamen stonden wij perplex. Circa 80 gemaskerden bevonden zich op den dansvloer, en er werd ge foxtrot, gestept en ook gesprongen en gehotst. Er was stemming onder de maskers en dat zegt voor Soest alles, want dat hadden wij het geheele sei zoen nog nergens bespeurd. Zeer goede en aardige maskers hepen gearmd rond of zaten in gemoedelijken kout bijeen. Zoo ontwaarden wij een Mephisto (vrouwelijk en mannelijk), de twee „groote onbekenden, dames en heeren Jockeys, een Poolsche, regenboog draagster, de „Samenzang"' uit het Stadion, H.H. Officieren, cowboy's Apachen, Negers, Matrozen enz. enz. te veel om op te noemen. Wat door den voorzitter der jury, een bekend dansleeraar te Utrecht, werd opgemerkt, was ons ook reeds opgevallen, dat de maskers niet altijd den persoon typeer den die het costuum moest voorstellen. Al deze maskers stepten, walsten of foxtrotten. Op de leutige toonen van het strijkje De Boer vermaakten men zich kostelijk en was voor velen veel te vroeg het klokje van het demasqué daar. De jury had een zeer moeilijke taak om naar aller tevredenheid de fraaie luxe artikelen toe te kennen, maar is daar zeer goed in geslaagd. Dit balmasqué is een unicum in Soest geweest. De leider de heer H. Bauma heeft eer van zijn arbeid, hij heeft er slag van gehad om de mas kers bijeen te trommelen. De zaal zelf was smaakvol versierd het atelier „Modern" bracht velen op de gevoelige plaat, wat een aardig aandenken geeft voor later. MANNENZANGVEREEN. „APOLLO". Bovengenoemde vereeniging hoopt op Donderdag 7 Februari a.s. haar jaarlijksche uitvoering te geven in het gebouw „Religie en Kunst", waarbij medewerking zal worden verleend door de Heeren G. H. Goossens te Utrecht en J. Spruyt te Breukelen. Het pro gramma, dat op dezen avond zal wor den afgewerkt, is keurig verzorgd, ter wijl de medewerkende heeren ook geen onbekenden zijn. Een ieder houde dus dien avond vrij. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- eri snijwonden, ontvellingen en en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. IJSWEDSTRIJDEN Dinsdag 29 Januari, hebben er op de banen van „Soest Vooruit" wed strijden plaats gehad in het schoonrijden. Het ijs was in goeden staat en hoewel er met een sterken wind te kampen was, hadden de wedstrijden een vlot verloop. De Jury bestond uit de Heerenv. Gemeren (Baarn), Paland (Baarn) en Wlist (Soest). De uitslagen luiden als volgt: Dames: 1. Mej. T. Zwart, 2. Mevr. Alblas-Hornsveld, 3. Mej. L. v. d. Berg. Heeren1. Warner, 2. Lengers, 3. Strooband. Paren: 1. Mevr. Alblas-Hornsveld en de Heer v. Veere2. Mej. T. Zwart en de Heer J. Veenstra 3. Mevr. Cleve- ringa en de Heer Strooband. De troostprijs bestaande uit een taart, aangeboden door den Heer P. Lüschen, viel ten deel aan Mej. 't Lam en den Heer Starink. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer H. A. Fugers, slaagde dezer dagen voor het •xamen van Radiomonteur, afgenomen door de Nederlandsche Vereeniging van Radiohandelaars te Amsterdam. KAMER VAN KOOPHANDEL In de laatste zitting van de Kamer van Koophandel werd medegedeeld door het Bestuur, dat voor het Postkantoor te Soest, waaromtrent in den laatsten tijd ernstige klachten waren, thans goede wijzigingen in petto zijn. Voorts sprak men over het wegenplan van Soest, daar in die Gemeente evenals elders een sterke strooming is om den nieuwen grooten verkeersweg dóór de plaats heen te houden. Uit een omleggen buiten de kom vreest men nadeel voor den ne ringdoenden middenstand ter plaatse. Op de Kamer was een beroep gedaan om steun in dezen bij de autoriteiten, doch op voorstel van den heer Huygen stelde de Kamer zich tenslotte op het volgende standpunt: Wij, als Kamer, moeten waken voor het districtsbelang; wanneer dus een groote verkeersweg, die nu buiten ons district geprojecteerd wordt, evengoed naar onze meening door ons district kon loopen, moeten wij daarvoor ijve ren. Maar de locale uitvoering ligt op het terrein der plaatselijke acties en niet op onzen weg, daar wij dan gevaar zouden loopen, om ons te betrekken in locale conflicten van belangen. De Ka mer moet dus slechts de algemeene streekbelangen behartigen maar mag niet ageeren in plaatselijke kwesties bij de uitvoering van een wegenplan. Indien de neringdoende middenstand in Soest dus evenals elders (bijvoor beeld Amersfoort) waar men thans bezig is, het hoofdverkeer weer minden door de stad te leiden, wil ageeren om den nieuwen grooten verkeersweg door de plaats zelf te houden en niet buiten om, dan weet zij dus, wat haar thans te doen staat. Zelf en eendrachtig haar belangen plaatselijk voorstaan door een krachtige actie. HANDELSREGISTER In den laatsten tijd schijnt men bij het Handelsregister zeer actief te wor den om nalatigen, die nog niet de ver- eischte inschrijvingen en doorhalingen deden geschieden, op hunne plichten te 'wijzen. Het gevolg hiervan is, een groot aantal inschrijvingen en verande ringen in den laatsten tijd, veelal da- teerende van maanden geleden. Als nieuwe zaken zijn ingeschreven voor de Gemeente Soest: C. Koning, Drogisterij, Veenhuizer- straat 2B, eigenaar C. Koning, per 30 October. Magazijn „de Toren", Technisch Bu reau, Torenstraat IC, eigenaar P. Ekel, per 30 October. Garage „Madjoe", Stationsweg 6, eige naar H. J. van Putten, per 30 October. H. Bokking, Tabak en Sigaren, Birk- straat 3, filiaalhouder H. Bokking, per 2 November. P. Matthijssen, Slagerij, F. C. Kui perstraat 35, filiaalhouder A. Spelt, per 12 November. „Albartos", Termijnbetaling, Ferd. Huycklaan 28, eigenaar J. Groenenboom, per 22 November. ,Het Getouw", Atelier voor Kunst- handweven, Soesterbergschestraat 24, eigenaar H. Geurer Stringa, per 3 Dec. N.V. Centrale Slachtplaats van de ge meente Soest, Lange Brinkweg, Direc teur K. Th. van den Berg, Commissa rissen P. H. Hesp, J. Floor Pz., H. v. Klooster, Mr. J. H. v. Doorne en L. den Bliek. Maatschappelijk kapitaal f 40.000.-, geplaatst en gestort f25.000.-, per 28 December. Angora-Farm „The White World", Dorresteijnweg 3, eigenaar N. Gront- houd, per 27 December. Als wijzigingen en opheffingen zijn genoteerd Fa. van Dijk Jonker, Behangerij, Steenhofstraat 55, opgeheven per 4 Sept. W. Stemerding, Schilderszaak, Kamp weg 8, Soesterberg, verhuisd naar Post weg 12, per 5 September. P. Selderbeek, Eemweg, verhuisd naar Birkstraat 37, per 30 October. A. Entrop, Rijwielhandel, Stationsweg 6, opgeheven per 30 October. „De Soester Vijzel", Torenstraat 1B, verhuisd naar Soesterbergschestraat 1, per 30 October. P. C. W. Foeken, Beddenzaak, Van Weedestraat 34a, opgeheven per 30 October. BENOEMD Burgemeester en Wethouders hebben aangesteld tot hoofd der afdeeling Fi nanciën ter gemeentesecretarie alhier de heer Hospers, thans adjunct-com mies bij de afdeeling financiën ter ge meentesecretarie te Utrecht. ST. VINCENTIUS-VEREEN1GING De Bijzondere Raad der St. Vincentius- vereeniging heeft zich als volgt gecon stitueerd president de heer Dr. J. H. A. Rupert;vice-president de heerj. G. A. Batenburg; secretaris de heerA. C. B. Trautweinpenningmeester de heer J. Kruijtzer; bibliothecaris de heer P. H. Hesp en lid de heer J. H. Pieper. Soesterberg LUCHTVAART-AFDEELINO Door deh Commandant van de Lucht- vaartafdeeling zijn met ingang van 1 Februari bevorderd tot dienstpl.-ser- geant-titulair de dienstpl. korporaals Schouwenaars, Jansink, Cramer en Constant. Bij beslissing van den Chef Gene- ralen Staf is met ingang van 1 Febr. de bronzen medaille toegekend aan den sergeant-kok Bakker en de vliegtuig- makere Möller en Hofman. Met ingang van 2 Febr. aan de vlieg tuigmakers La Maire, Kreeftmeijer en Haarmans; met ingang van 3 Febr. aan den vliegtuigmaker Dijkman. gen dus geen vereeniging oprichten, al loopen ze op klompen? Voor een sociëteit is ook de gewone vergunning van kracht. Hier moest ontslag van rechtsvervolging komen. Schriftelijk von nis over 14 dagen. UITSPRAKEN Wielrijden aan de linkerzijds van den wegJ. M. H., Soest, f 3.of 2 d. Bij verandering van richting der auto geen teeken geven: A. G. v.T.,Soester berg, f5.of 2 d. en Zenuwsterkend is de werking van Mijnhardt's Zenuwtabletten Olazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Mond- en Klauwzeer Dat was nu eens een gevalletje van deze veeziekte, dat met vrijspraak ein digde. En dat mag aan de balk. Bij M. en K. zijn ze niet karig met straf. Maar hoe kon W. v. H., veehouder te Soest, ook kennis geven, dat één of meer van zijn beesten de kenmerken der gevreesde ziekte vertoonden, als werke lijk niets te merken was. Hoor het relaas. Hij had een rund, dat al een jaar lang wat aan de keel sukkelde. Het beest teerde als het ware weg. Dus slachten. Bij de uitwendige keuring niets te zien. Later bij de 2e keuring, toen het beest open lag, toen merkte de veearts (keur meester Winter) zoowaar de bekende teekenen. Toen naar de stal. Men ziet niets; nergens schuim om den mond. Bij nauw keurig onderzoek in de bekken, worden lidteekens der ziekte ontdekt bij het rund, dat naast het geslachte had gestaan. Neen, dat had W. v. H. niet kunnen merken. Vrijspraak was het eenig mogelijke. T. O. G. „Tot Ons Genoegen" is de naam der 5 Jan. opgerichte Sociëteit te Bunscho ten, in de Iocaliteit van Abraham de Graaf, de eenige vergunffinghouder daar ter plaatse. Geen andere? Neen, maar Spakenburg en vermoedelijk ook Bun schoten heeft haar winkeltjes, waar men „levertraan" kan krijgen. Die winkeltjes zijn al wat vaak genoemd voor het Amersfoortsche Kantongerecht. En die winkeltjes hebben meer te doen gekre gen, dank zij een besluit van den Ge meenteraad, waar de burgemeester vier kant tegen is. Hij wenscht den menschen der nieuwe sociëteit veel succes. Dat prachtige Raadsbesluit (Bunscho ten levert meer prachtige dingen) was een reactie op de stoute aanvraag van Abraham de Graaf, om zijn zaak Zater dags niet om 9 uur, maar om 10 uur te mogen sluiten. De Raad zeiDan zullen we 6 uur als sluitingsuur stellen, al worden dan de menschen op dien eenigen vrijen avond de straat op ge stuurd met stijgend debiet der winkeltjes. Zaterdag 5 Jan. opgericht en Zater dag 12 Jan. het eerste verbaal. Dit werd thans behandeld. De Ambtenaar nam die Sociëteit ondanks de 33 leden, vol bestuur, statuten, huishoudel. reglement, aangevraagde Kon. Goedk. en 5 cent maandcontributie, niet echt, en stelde den eisch van f 10.— boete. Mr. Moolhuizen uit Amsterdam vond het wel echt. Deze menschen zijn allen van gelijk maatschappelijk milieu. Mo- Landbouw LEZING R1IKSLANDBOU WCONSULENT Op verzoek van de afdeeling Soest van den A.B.T.B. zal Dr. Van Daalen, rijkslandbouwconsulent in Utrecht, te Soest een lezing met lichtbeelden komen houden over „Moderne cultuur op zand grond". Wij twijfelen er niet aan, of de boeren, die zoo graag over hun bedrijf praten, zullen ook gaarne een lezing daarover hooren, te meer, daar hier een bij uitstek deskundige aan het woord komt en niet minder, omdat de land bouwers nu kunnen kennis maken met de nieuwere methodes van bemesten, verplegen enz. De lezing wordt gehou den in de vergadering van den A.B.T.B. op Dinsdag 5 Februari, des avonds te half zeven in het R.K. Verenigingsge bouw, Steenhofstraat, en is toegankelijk voor alle landbouwers en allen die in de landbouw belang stellen. De heer P. van Zijl, landbouwer le Bunnik, schrijft in hel A. N. Landbouw blad: Boek houd misère. Het wordt er dan landbouwers niet gemakkelijker op gemaakt tegenwoordig. De tijd van het „zich maar laten aan slaan" door de inspecteurs is voorbij, want de zoogenaamde normberekeningeia die zij er op na houden, komen altijd falikant uit voor den boer. Dus werden ze langzamerhand gedwongen tot het maj- ken van aanteekeningen omtrent hun be drijf, zoodat zü, daarmede gewapend, den inspecteur althans eenige voorlichting konden geven omtrent hun gang van za ken. Maar ook dit bleek niet voldoend*?. En van de zijde der inspecteurs werd er hoe langer hoe meer op aangedrongen dat de boeren boekhoudcursussen zoudeii gaan volgen om met een behoorlijke boek houding voor den dag te kunnen komen. Velen hebben daaraa^gcvolg gegeven, hebben tijd, geld £'n jfjfcrfte er voor over gehad om zich de kuiist van boekhouden eigen te maken, zijn ter inspectie op de proppen gekomen met een werkelijk goed en accuraat bijgehouden boekhouding volgens het systeem dat hen geleerd was, en mogen nu vernemen, dat dat systeem, en dus hun geheele boekhoude- rij ondeugdelijk is. Ook mij werd eenige jaren geleden door den inspecteur der directe belas tingen te Zeist de nadrukkelijke raad ge geven: „ga boekhouden; er worden toch van rijkswege cursussen gegeven. loOp zoo'n cursus af. leg de boekhouding a^n die dflar wordt voorgeschreven, houd die nauwkeurig l)ü en u bent klaar." Al dus deed ik en volgde do Rykslandbiouw- winterschool te l'treeht, waar gedurende den winter dagelijks les gegeven wordt. Als systeem van boekhouding werd ons geleerd dat van den heer .1. Heidema, Directeur der Middelbare Landbouw school en der Rijkslandbouwwinter- sehool le Groningen, dus een autoriteit op dat gebied. De eerste maal de beste dat ik met die boekhouding bij den in specteur kwam, werd het al noodig ge vonden, de boekhouding in handen van den rijksaccounlant te stellen. Hoe diens rapport luidde weet ik natuurlijk niet, maar wel vernam ik later dat zijn resul taat maar een paar honderd gulden met het mijne scheelde. Ondanks mijn boek houding werd de aanslag, die meer dan 5000 te hoog was, gehandhaafd. En nu komt het fraaie. Voor den Raad van Be roep betoogde dezelfde inspecteur die mij het boekhouden zoozeer had aange raden, dat de boekhouding van den heer Heidema ondeugdelijk was, omdat er niet de privé-kas in was bijgehouden, en dat daarom de geheele boekhouding moest worden uitgeschakeld. Nu weet ieder, die het systeem-Heidema kent, wel, dat dit systeem vrij uitgebreid is en deugdelijke controle zeer wel mogelijk maakt. Wat wil men meer? Moeten de boereu nu ook al hun kleeren, schoeisel, kruidenierswa ren, hun sigaar, hun borrel en hun kop koffie gaan opschrijven? Op deze manier maakt men den boeren het boekhouden onmogelijk. De Raad van Beroep te Utrecht was het met den inspecteur eens, Weliswaar werd de aanslag verlaagd, doch deze bleef toch nog belangrijk bo ven het resultaat der boekhouding. Wan neer men het bovenstaande in het kort zou willen samenvatten, dan komen we tot de volgende eigenaardige conclusie: Een rijks-ambtenaar dringt aan op boekhouden en het volgen van een cur sus. Op den cursus die vanwege het rijk gegeven wordt, wordt een systeem ge leerd door een rijksleeraar\ samengesteld door een directeur van een rijks-land bouwschool. De Raad van Beroep, een rijks-instelling, oordeelt met den rijks ambtenaar, die zoo op boekhouden heeft aangedrongen, dat het systeem door een directeur van een rijks-school ontwor pen, en vanwege het r(/7r gedoceerd, on deugdelijk is! Niet alleen moet het buitengewoon on aangenaam zijn voor den als algemeen zeer bekwame en deskundige landbouw- specialiteit bekend staanden heer Heide ma, dat het rijk, in wiens dienst hjj is, hem zoodoende een slag in het gezicht geeft, maar voor de boeren die, vertrou wend op hetgeen hen van rijkswege wordt opgelegd en geleerd, meenden aan het juiste adres te zijn, is het eenvoudig... om dol te worden. OM DE DIEREN TE KENNEN. Voor mij ligt een kort opstel van een geleerde, die in zijn ergenis tegen zijn medemenschen toornt hij slaat wel wat vreeselijk door, maar ik durf niet zeggen dat hij heelemaal misslaat. Om de dieren te kennen zoo schrijf hij moet men belang in hen stellen. En als gij er eens toegekomen zijt, u voor hen te interesseeren, dan zal het u misschien berouwen dat gij het niet eerder hebt gedaanGeloof mij, ik die van dieren houd, een enkel levend dier al is het maar een spin in haar web, een muis op den vloer, een papagaai in haar beugel of een hond aan uw voeten; één zoo'n dier wekt meer en betere gedachten1 bij ii op dan een heel gezelschap van uw mede-' menschen in een koffiehuis, dan een kamer vol gasten, die in panischen schrik zouden rondspringen als er een muisje zich te midden van hen ver toonde. Keer u af van de medemenschen en neem een dier, een zacht katje op uw schoot, lees in zijn oogen en let op zijn spinnen en voel aan fluweelige vel, dat het een schepsel is, een dier met wat minder deugden misschien, en zeker met minder ondeugden dan vele menschen. En besef, dat de dieren verstandiger zijn als soms vele menschen en dat een van hun grootste deugden zijn: dat zij niet praten. Althans niet met woorden die gij begrijpen kunt. En wijs sommige menschen eens hoeveel zij nog van de dieren kunnen leeren Maar zij denken er niet aanze ken nen de levende dieren ook niet. En gij die u zooveel inbeelt over uw ver stand, uw wetenschap, gij boekenworm, let niet op het microscopische diertje, de echte boekenworm, die uw papieren doorknaagt en met zijn familie uw ge heele wetenschap opeet! Wel te verstaandeze geleerde vaart aileen zoo uit tegen de menschen die niet van dieren houden. Gij en ik lezer, doen dat wel. J. K. „De Dierenvriend". Belastingvragen. (Vragen op dit gebied door abonné's gedaan, worden in deze rubriek gratis beantwoord). Letter G. H. vraagt: Ik ben pachtboer en toch rekent de inspecteur een bedrag voor huurwaarde eigen woning. Hoe kan dat? Antwoord U hebt natuurlijk de pacht in zijn geheel onder de uitgaven gebracht, dus ook voorzoover betreft het door U be woonde gedeelte van de boerderij. Maar evenmin als iemand anders mag U huis huur, als zijnde een privé-uitgaaf in mindering van uw inkomen brengen. Daarom heeft de inspecteur dat door in mindering gebracht bedrag en wel tot het bedrag dat de huurwaarde van Uw woning volgens de personeele belasting is bijgeteld. Dat is dus volkomen in orde. Letter B. vraagt: Wat verstaat de wet onder bedrijfs auto? De kosten hiervan mag men ip mindering brengen, maar wanneer is een auto bedrijfsauto? Mag men d(e dan nimmer voor genoegen gebruiken Antwoord: Of uw auto 'n bedrijfsauto is, hangt natuurlijk van de omstandiheden 41 waaronder hij gebruikt wordt. Er zijn landbouwers geweest, die een auto kochten en er af en toe eens mee naar de markt reden en overigens voor ge noegen hieldennatuurlijk werd hun auto niet als bedrijfsauto aangemerkt. Wanneer echter de auto hoofdzakelijk voor Uw bedrijf wordt gebezigd, zooals bijvoorbeeld bij een dokter het geval is, en het voor genoegen rijden is ge heel bijkomstig, dan zal de ficus heusch genn chicanes maken. Letter J. O. vraagt: Is aftrek toestaan voor een inwonen de bloedverwante die door ons onder houden wordt? Ja, want de wet verplicht U tot dat onderhoud, aangezien zij behoeftig is. Kan zij echter ten d e e 1 e in haar le vensbehoeften voorzien, dan dient hier mee rekening te worden gehouden, daar dat in mindering komt van het door U ten koste gelegd bedrag. w fc- m O C z co o 2 o 2 C <L> O) O) Q> O) beEkcm-toèrfte minder algemeen bekende eigenschappen. Onder de suikersoorteu is honing de eenige ijzerhoudende soort; daarom ver dient voor kinderen en jonge meisjes honing de voorkeur boven staalpillen en wat dies meer zij. De bestrijding an bleekzucht geschiedt in Denemarken én Hannover algemeen door honing- gebruik. Zijn hoog ijzergehalte in ver band met zijn rijkdom aan fermenten doet hem een gewichtige rol spelen bij 'de vorming van roode bloedlichaampjes en daardoor is honing een zeer geschikt voedsel voor lijders aan hartzwakte. De buitengewone voedingskracht en de absoluut verstrekkende werking van den honing is het gevolg van het feit, dat hij als vóór verteerd product bijna zon des vertraging direct in de menschelijke bloedbaan kan worden opgenomen. Ons tegenwoordig zenuwachtig, zwak en gedeeltelijk gedegenereerd geslacht heeft een dergelijke krachtbron meer dan ooit noodig. Meerdere professoren noemen den echten honing dan ook de hoofd bron voor kracht en rythme voor het menschelijk hart. De genezende kracht van den honing berust, vooral op zijn slijmverwekkende oplossende kracht. Op het geheele darmkanaal oefent hij allereerst 'n heil- zamen invloed door de aanwezige slijm- massa's op te lossen, daardoor ontste king te verzachten en hare genezing te bevorderen. Bovendien doet zijne gehalte aan minerale zuren een zachte en aan gename prikkeling op de slijmvliezen ontstaan. Honing doet wonderen bij hoesten, catharrale aandoeningen der borstorga- nen, strottenhoofd, luchtpijpen en longen. Honing behoort thuis op de dage- lijksche spijskaart van personen, die veel gebruik moeten maken van hun stemzij vermijden door honinggebruik verkoudheid en schorheid. In de inrich tingen voor longlijders in Zwitserland en Duitschland wordt bij eiken maaltijd steeds honing gebruikt. Nierziekten van velerlei aard worden door honinggebruik gunstig beëindigd, omdat daardoor de eivvittoevoer gedeelte lijk wordt stopgezet en voorts omdat de dorstverwekkende eigenschap van honing een sterke opname van vloeistof in de hand werkt en daardoor betere doorspoeling bewerkt. Als huismiddel neemt honing de aller eerste plaats in. Het getal recepten*' waarin honing aangeprezen wordt voor verkoudheid, influenza, griep, slapeloos heid, darmaandoeningen en die van keel- eii ademhalingsorganen, is schier grenzeloos. In melk en koffie is honing een lek kernij zonder weerga. Veel beter dan de moeilijk verteerbare suiker kan de huismoeder honing gebruiken om de melk voor kleine kinderen zoet te ma ken. In plaats van levertraan die door vele kinderen met tegenzin wordt op genomen, moet ge aan zwakke en bloed- arffie kinderen honing geven, waarop ze dol zijn. To?n men aan Diogenes, den hon derdjarige vroeg, waaraan hij zijn hoci- gen leeftijd dankte, antwoordde hij: „Aan het overvloedig gebruik van ho ning 1" - Als honing zoo'n uitstekend genees middel voor tal van dagelijks voorko mende kwalen is, waarom dan zooveel gefd gespendeerd aan allerlei kwakzal versmiddelen, aangeprezen door dure advertentie's, als ge een veel beter en oneindig veel goedkooper middel hebt zelfs aan tal van apothekersdrankjes? En de voedingswaarde èn zijn genees krachtige werking staan toch als een paal boven water geen enkel weten schappelijk man zal er gevonden wor den, die dit in twijfel trektKunt ge nu verklaren waarom nog zoo velen eèn antipathie tegen honing hebben? Waar om hij nog zoo weinig gebruikt wordt Of speelt hier onkunde en onwetend heid de hoofdrol? IA O IA o zijn collega die zijn klanten heeft in de rijke wijken, bij eenzclfden omzet. Een oorzaak noemden wij reedsden gereederen omzet van het grove vleesch, waarbij nog komt een willig afzetgebied voor gehakt en worstsoorten. Verder: een eerste klas slagerij brengt mede een eerste klas winkel- en slagersinstal latie en eerste klas bediening, zoodat dé exploitatieonkosten steeds belangrijk hooger zuljen zijn. Voorts zal de „chique" slager' veelal op rekening verkoopen hij moet dus over een zeker bedrijfs kapitaal beschikken en als hij dat niet heeft is hij aangewezen op leening tegen veelal niei matige rente. Het verkoopen op rekening brengt tevens risico van wanbetaling met zicheen blik in het debileurenboek van een groote slagerij zou hem, die dit zou onderschatten, spoedig overtuigen welke groote bedragen soms „onder de klanten staan'. De slager die een middenstands- of volksslagerij exploiteert, heeft allereerst voor, dat zijn inkoopsprijs geringer is. Ook vleesch dat niet afkomstig is van een eerste-kwaliteit koe, kan niettemin zeer goed zijn. Maar voor zijn clientèle heeft hij geen prima gemeste vaars noodighij kan volstaan met een oudere koe, die, na haar diensten als melkgeefster verricht en een korten tijd de weelde van vetgemest of vetgeweid te worden, genoten te hebben, slachtrijp genoeg geacht wórdt voor de markt, waar slagers en grossiers gereed staan om hun bod te doen. Ook dit laatste is een kunst op zichzelfen de mate van kunde en ervarenheid die men heeft in het taxeeren van gewicht en kwaliteit, is dus ook weer een van de factoren die mede de winst bepalen. Elke'kilo te hoog getaxeerd is evenzoovele guldens schadehel mee- of tegenvallen in slachtgewicht is dus een niet te onderschatten factor. Dan de kwaliteit: „in elk geval eerste kwaliteit" is het paröol van den eerste klasse slager; „voorzoo weinig mogelijk geld een goede kwaliteit" is dat van den middenstandsslager. Beiden hebben gelijk, van hun eigen standpunt bezien maar wie het voordeeligst uit zal zijn is volstrekt niet van te voren te zeggen. Nadat de koop is gesloten, moet de koe, alvorens haar laatsten gang naar slagerij of abattoir te gaan, worden veraccijnsd. Het bedrag dat aan accijns moet worden betaald is 10% van de door den kooper aangegeven waarde. Het spreekt dus vanzelf dat men minder accijns betaalt naarmate men lager aangeeft. Maar, de belastingcommies heeft daartegenover het recht bij naar Voorde Huisvrouw Honing als genot- en geneesmiddel. Honing op het brood, Maakt de wangen rood. Sedert overoude tijden heeft de volks geneeskunde in den honing zooveel geneesmiddelen vereenigd gezien als 't getal bloemen, dat haar sap eraan gaf. Het eenige, wat van het vroeger veel vuldig gebruik van honing bij de huidige maatschappij is blijven hangen, is zijn genezende en verzachtende werking tegen alle slijmvlies aandoeningen. Ieder een, die absoluut niéts van honing weet en hem dus ook nooit gebruikt, weet u met een zekere schoomvalligheid toch nog te vertellen, dat hij goed moet zijn bij verkoudheid, kinkhoest enz. Deze algemeene bekendheid ontslaat mij van den plicht hierop uwe speciale aan dacht le vestigen; ik kan me dus be- Mr. J. H. v. Doorne medewerker akn „D. T" schrijft in dit blad: De interessante artikelen van He(iri van Wermeskerken over het slagersbe- drijf hebben ongetwijfeld bij tal van lezers nieuwsgierigheid opgewekt over de winsten, die in dit bedrijf worden behaalden zeker niet het minst bij de huisvrouw, wier huishoudelijk budget aanmerkelijk pleegt bezwaard te worqen door de slagersrekening. De vraag wat een slager op een koe verdient is echter niet maar zoo een, twee, drie te beant woorden behalve natuurlijk doorde belastinginspecteurs die dat door een eenvoudig rekensommetje in een omjne- zientje becijferen. Ja, wij moeten zelfs erkennen dat het ons onmogelijk is een gemiddelde winst per stuk slachtvee te berekenen, daar deze afhankelijk is van tal van bijzondere factoren, wier invloed bij ieder bedrijf verschillend is. Twee van de gewichtigste zijn al dadelijk de kwaliteit van het vleesch en de kwaliteit van de klanten. De slager die uitsluitend eerste kwaliteit vleesch slacht, zal hier voor een hoogeren inkoopsprijs moeten betalen dan zijn collega die het kan stellen met een koe van mindere kwaliteit. Men zal onmiddellijk tegenwerpen dat de eerste dan toch ook zooveel hoogere verkoopprijzen kan bedingen. Volkomen juistmaar dit geldt alleen voor de beste deelen van de koehet mindere vleesch is aan een vrijwel constanten prijs gebonden, terwijl juist volksslage rijen dit vleesch veel gereeder kunnen omzetten. Het komt dan ook herhaaldelijk voor dat een eerste klas slager met een gedeelte van zijn vleesch blijlt zitten en dit voor inkoopsprijs aan anderen, die daarvoor wel afzet hebben, moet overdoen. Men is zoo gemakkelijk ge neigd om te denken dat een „chique' slagerij die bekend staat eerste kwaliteit vee te slachten, beduidend meer Winst moet maken dan een middenstands- ol volksslagerij. De practijk leert echter anders en hiermede komen wij tot den tweeden belangrijken factor die van invloed is op het winstcijferde kwaliteit van de klanten. Een eerste klas slagerij beteekent lang niet. altijd eerste klas winst. Integendeel het komt herhaaldelijk voor dat eeji slager die hoofdzakelijk middenstanders en arbeiders tot klant heeft, beduidend meer verdient dan Doos 30-60 es 90 cl. Tube 80 ct. Bij Apoth. cc Diogltua zijn meening te lage aangifte, de koe tegen het aangegeven bedrag over te nemen, te „benaderen". Hierin ligLdus een rem tegen té lage aangifte, maar tevens een soort sport voor de aangevers om de laagste waarde aan te: geven welke gewaagd kan worden. De döor de kommiezen benaderde koeien worden weer voor rijksrekening verkocht, zoodat ook de mate van handigheid en be kwaamheid van de kommiezen in dezen de schatkist een buitenkansje of een strop kan bezorgen. Na de accijnsbetaling gaat het slachtbeest in de grootere plaatsen naar het gemeentelijk abattoir om te worden geslacht, opgehangen-en gekeurd, waarna het vleesch, voorzien van het gemeentelijk keuringsstempel zijn weg vindt naar de slagerijen. In de plaatsen waar geen abattoir is, slachten de slagers hun vee thuis en mag niét tot verkoop worden overgegaan alvorens de keurmeester zijn bewijs van goedkeurirg op de bouten heeft gestem peld. Voor slagers, die zelf niet inkoopen zijn de grossiers de tusschenpersonen. Dezen koopen op de markt, doen aan gifte, laten slachten en verkoopen van het abattoir uit het vleesch, per heele of halve koe, of per bout, (een „bout" is een voor- of een achterkwart), aan hun afnemers. Is eenmaal de koe in de slagerij „opgehangen" dan begint het „uitbeenen" of „uitponden". De wijze waarop dit geschiedt is op zichzelf ook weer een factor die de winst beïnvloedt. Gezorgd moet worden voor het minst mogelijke verlies het zoo voordeelig mogelijk uit snijden, want de zoogenaamde „afsnijd sels" zijn óf waardeloos óf ze brengen beduidend minder op dan het andere vleesch. Laten wij thans eens zien wat zooal een uitgebeende koe van 600 pond „slachtgewicht" (de vier bouten schoon aan den haak) komt, en wat dit opbrengt. Wij nemen als verkoopprijs dien welken een middenstandsslagerij momenteel kan bedingen 10 100 Biefstuk Haas Borst en klapst. Lenden en dikke rib 150 Vang 25 Hals 50 Kort vleesch en schenkel 100 Nierbedden 25 Beenderen 80 40 pond tegen f 1,25 is f 50.- fl^5 f0.70 f 0.90 f040 f 0 .70 f Ó.70 f 0.65 f 0.10 Totaal 580 pond opbrengend f406.75 Wij komen dus 20 pond te kort, die verloren gaan door verspatten, inwegen en indrogen. Deze becijfering geeft echter nog niet de geheele opbrengst weer. De koe is uitgebeend naar het slachtgewicht, maar ook de kop, de tong, de huid en het losse vet brengen nog een f40op, zoodat de geheele koe bij verkoop opbrengt 1446.75. Wanneer hiervan wordt afgetrokken de inkoopsprijs 50 ct. per pond, accijns 130 keurloon f 8.slachllootlén, transportkosten f 12.- dan resteert dus een winst van f94. Dit is echter riog maar de brutowinst ter verkrijging van de nettowinst moeten nog in mindering komen winkelhuur, rente van geleend geld, loonen van personeel, onderhoud van machines en rijwielen, afschrijving hierop, ijs, water, vuur, licht, electrische kracht, papier en andere winkelbenoodigdheden, gereed-

De Soester | 1929 | | pagina 2