E.S.VAC. I-U.V.V. i STEMT VRIJZINNIG I STEMT VRIJZINNIG STEMT VRIJZINNIG Ford-Touring STAATSLOTERIJ BEL OP 2310 Bloemistknecht Slagersleerling Een flinke Jongen gevraagd WERKMEISJES Torenstraat 8 N.V. Rentevergoeding op Deposito's Plaatselijk Nieuws. Leger des Heils. Op 14Augustus a.s. zal het Leger des Heils "weder zijh Nationalen Velddag houden, ditmaal in het bosch van H.M. de Koningin Moeder aan den Amster- damschen straatweg nabij Baarn, welk bosch door II.M. welwillend ter beschik king is' gesteld. Extra treinen zullen de feestgangers uit alle deelen des lands aan voeren, en Commandant Vlas, die de voorbereidingen treft, rekent op een komst van duizenden. Stadsautobusdienst Amersfoort. 1 >e gemeenteraad van Amersfoort be sloot met .20 tegen 2 stemmen tot stich ting van een N.V. tot exploitatie van een stadsautobusdienst met 2 lijnen, waarvoor de gemeente de eerste vijf jaren jaarlijks een bedrag van f 10.000.— zal bijdragen. De huidige particuliere exploitant N. Hil versum zal bij de nieuwe N.V. garage chef worden. Verzet. Door de Directie der Eerste Soester Elec. Drukkerij werd assistentie der Po litie ingeroepen aangezien de provisie reiziger K., het voorbeeld van de vorige drukkers dier inrichting volgende, zrjn betrekking op staande voet wenschte te verlaten en daarbij de eisch stélde dat hem terstond f120.zou worden uit gekeerd, en hij zonder dit de winkel niet wenschte te verlaten. Hem werd te kennen gegeven dat hij een behoorlijke afrekening kon indienen en als daaruit zou blijken dat hij nog eenig geld. te vorderen zou hebben, hij daarover elk uur van den dag zou kun nen beschikken. De persoon werd door de Politie ver wijderd, terwijl proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Boazbank. Eenigen tijd geleden hebben wij reeds in een uitvoerig artikel gewezen op de financieele debacle der „Christelijke" Boazbank. De liquidatie van die Bank vordert nog steeds langzaam en de verliezen worden blijkbaar hoe langer hoe grooter. Uit de balans per 31 December 192S van de Coop. Spaar- en Voorschotbank „Boaz" in liquidatie te Utrecht (waaron der ook de Bank van Soest viel) blijkt, dat het liquidatie-verlies thans is in totaal f 1.624.723,44, (Ruim 1.5 millioen gul den Dit verlies moet gedekt worden door de oud-leden, in totaal 233, die daarenboven nog 50 pCt. toeslag moeten betalen voor voorloopige dekking van allerlei onvoor ziene omstandigheden en zoodoende elk op tafel moeten brengen f 10.459,59. De liquidatie-commissie .heeft thans aan alle oud-leden, waaronder er ook vele in Soest wonen, verzocht, dit bedrag maar even vóór 1 Juli a.s. te hunnen kantore aan de Kas te komen voldoen. Wij gelooven niet te veel te zeggen, als wij meenefi." dat zij, die indertijd als lid tot deze „Christelijke" bank zijn toege treden, hun onbezonnen daad wel heel duur moeten betalen, terwijl ook de soli diteit van die bankinstelling, waarbij zeer klinkende namen van op den voorgrond tredende „Christelijke' personen als ge- interesseerden genoemd werden, benauwd bedroevend schijnt geworden te zijn. Arme leden! Pënningmeters. Door de directie van de Gasfabriek worden op aanvraag penningmeters ge plaatst; voor vele gezinnen, een uitkomst. Jubileum. 1 Juli a.s. herdacht den heer J. El- bertse, klerk ter Gem. Secretarie afd. Hinderwet zijn twaalf en half jarig jubi leum. Wederom in overtreding. Zooals we r eeds eerder vermeldden, werd tegen den heer C. B. alhier pro ces-verbaal opgemaakt wegens het laten dansen in zijn zaal, grenzende aan- en in verbinding staande met de aan voornoem den heer B. toebehoorende verlofsloka liteit. Heden werd deze zaak voor den Mr. Kantonrechter te Amersfoort behan deld, waarbij 7 getuigen waren opgeroe pen. Na efen zeer uitgebreid requisitoir eiseh- te de Ambtenaar v. h. Openbaar Ministerie ten slótte f25.boete of 10 dagen hechtenis. Als verdediger van den heer B. trad op dr. Frankema te Amsterdam. Thans is meergenoemde heer B. we derom verbaliseerd en wel voor dezelfde overtreding. Uitslaande brand. Woensdagmorgen ongeveer 11 uur brak brand uit in. de Emaillefabriek van den heer Tabernal 'aan de De Befaufortlaan te Soestduinen, welke brand zich zeer ern stig liet aanzien. Een groote schuur, ge heel vol met hout en stroo, stond in lich telaaie en op slechts H 2 M, afstand stonden de andere fabrieksgebouwen en schuren, waarin de machinerieën en voor raden waren ondergebracht. Eenige duizenden kachelplaten lagen reeds voor de verzending gereed en een halve wagon papier vormde een zeer brandbaar object. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en gaf met 2 stralen op de waterleiding water. Zij mochten ook het genoegen smaken alle verdere fa brieksgebouwen en schuren geheel te be houden, ook d ie welke pal onder den wind stonden. Wel schroeide het houtwerk en de verf en sprongen de ruiten door de enorme hitte, doch daarbij bleef het. .Waar de druk ter plaatse zeer onvol doende bleek werd de motorspuit er tus- schen gep. 'ratst, wat echter niet veel hielp, daar de diameter der waterleiding buizen daar blijkbaard gering is. Uitbreiding der brand in de nabij gele gen bosschen en heide, waarvan een klein stuk in brand geraakte, kon gelukkig wor den voorkomen. Het nablusschen van de loods vorderde langen tijd, daar deze geheel moest wor den uitgehaald, zoodat eerst tegen 4 uur de brandweer kon inrukken. Ongetwijfeld heeft hier onze Vrijwillige Brandweer weer prachtig werk verricht en wist zij den brand geheel te beperken onder moeilijke omstandigheden, tot dat gene, wat bij haar komst reeds in lich telaaie stond. De oorzaak is waarschijnlijk gelegen in onvoorzichtigheid met vuur door het personeel. Een en ander was laag ver zekerd. E. H. B. 0. De ver. Eerste Hulp bij Ongelukken hoopt Zaterdag 15 Juni a.s. haar 2e feest avond te houden in Hotel „Eemland", waarbij tevens de' diploma's uitgereikt worden aan hen, die na den wintercursus geslaagd zijn. Benoemd. Onze plaatsgenoote Mej. M. J. vaD Doornik, werd met ingang van 7 Juni be noemd tot ambtenares bij den Rijkswater staat Arrondissement Utrecht. Concours Hippique. De ruitersport vereeniging „Eemland" zal op Zondagmiddag 23 Juni a.s. op het sportterrein Birkhoven nabij Amersfoort een concours hippique houden, alsmede rennen. Aanvang 2 uur. Nadere inlich tingen en voorverkoop kaarten bij het Verkeersbureau, Stationsplein te Amers foort. Vrijz. Dein. Bond. Dinsdagavond hield de afd. Soesteene openbare vergadering in de „Gouden Ploeg'' onder praesidium van Mevr. Dros- te-Wilmans welke aardig bezocht was. De voorzitster riep allen het welkom toe en gaf daarop direct het woord aan Mr. A. M. Joekes, uit den Haag, welke als onderwerp kiest: „De Staatkundige toe stand", en de V. D. B. Spr. wjjst er op, dat 3 Juli a.s. uitspraak zal worden gedaan hoe ons land de volgende perio de zal gezegend worden wat van zeer groot belang is, want hen, die de politieke toestand hebben gevolgd zullen bemerkt hebben dat de Regeering niet in over eenstemming is met de Kamer. Zooals de coalitie er nu voorstaat, heeft zij geen Staatskundigen grondslag als bindmiddel voor de komende 4 jaar. Wel is zij voor huiselijke wetherziening maar in Chr. geest, de V. D. B. is voor gelijke waar digheid van man en vrouw, daar het met die wetgeving heelemaal niet in orde is. Het werk der coalitie is in hoofdzaak negatief. Duidelijk is echter te merken dat er democratische geest heerscht onder het volk. Spr. hoopt dat allen daar toe mede zullen werken. Dat de regeering los van de Kamer stond, heeft zij dui delijk gedemonstreerd bij de behandeling van het 7e leerjaar, toen zij voor de stemming mededeelde, dat hoe de uitslag ook zou zijn haar niets interesseerde, wat een ongezonde toestand is, waaraan een eind moet komen. Voortgaande betoogt Spr. dat van de 36 lijsten meer dan de helft zijn zonder staatkundige lijn. De Dem. Partij parasiteert op de V.D.B. en al deze stemmen zijn zoo goed als ver loren. De religieuse strooming is onzui ver wanneer de politiek er bij worde gehaald, velen van hun staan dwars tegen over elkander. De A. R. willen verboden opleggen waai'mede de coalitie niet instemt; daar bij vergaderen zij in kerkgebouwen, wat niet te pas konlt. Vooral moet gewaakt worden tegen de partij Kerstenv. Ling- beek, daar die groote gevolgen kan heb ben. De partij der Communisten valt niet in den geest bij den Hollander; het groote beginselverschil met de S.D.A.P. wordt duidelijk uiteen gerafeld. De V.B. zegt dat zij opkomt voor de maatschap pelijke vrijheid, maar over het geheel is zij puur conservatief zij is een remmende kracht. De V.D.B. zoekt de gelijkwaar digheid voor het volk en het onderwijs op breeden grondslag, zij heeft hoogstaan de waardeering voor de Zendingsarbeid in N. O. I. Zij is ook voor haar handha ving der orde ook in N.I. en zoekt sa menwerking met allen voor een duur zame vrede, tot stand gekomen door we reldorganisatie, geen macht maar recht. Allen moeten mede werken aan de Vrede en de ontwapening, daar anders de strijd ontbrandt. De kleine Staten moeten het voorbeeld geven, daar hun weermacht geen veiligheid biedt. De V. D. B. is ver anderd naar het doorloopen der hand- school in 1914. Dqarom durft zrj lijst 15 aan te bevelen op 3 Juli a.s. Zij begrijpt niet dat Mevr. Wijnaendts Francken de gifgasoorlog in bescherming neemt; zij moet het boek maar eens lezen over het Wes ter-front. Nadat spr. was dank gezegd en een tweetal vragen had beantwoord, werd de vergadering gesloten. Bond van Oud-Onderofficieren. Den 31en Mei j.1. herdacht de Afd. Soest, van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren haar le Lustrum met een feestelijke bijeenkomst in de smaak vol versierde zaal van Hotel Eemland. Het prachtige vaandel van de Afd. was op het podium opgesteld. Toen om ruim 8 uur n.m. de Eere-Voorzitter, Z. H. E. G. Kolonel b.d. P. M. Vogelsang, het welkomstwoord uitsprak was de zaal flink bezet. In het bijzonder heette hij welkom den Edelachtbare Heer G. Deketh, Burgemeester van Soest en Beschermer der Afd. de Beschermvrouwe Mevrouw v. Veen, Z. H. E. G. Luit.-Kol. b.d. J. C. C. Phaff, eere-lid der Afd., de Heer Uding, Ii.-B.-lid en enkele Bestuursleden van de Vereeniging Rust- en Vacantieoord van den Bond en de Afd. Amersfoort en herdacht met enkele woorden de leden, die 5 jaar geleden een werkzaam aandeel hebben gehad in de oprichting. Na gememoreerd te hebben, dat de Afd. in het korte tijdsbestek een groote vlucht had genomen en de volle sympha- tie geniet, gaf spreker het woord aan den Voorzitter, de Heer J. B. v. d. Maden. Deze gaf een overzicht van het wel en wee, dat de afd. in die jaren had meege maakt, bracht naar voren, dat de oprich ting werkelijk in een behoefte had voor zien en constateerde, dat de oprichters den Bond een goeden dienst hadden be wezen. Aan de Beschermvrouwe, Mevr. v. Veen, werd met een toepasselijk woord het insigne van Eere-lid, waartoe zij op de laatste ledenvergadering was be noemd, uitgereikt. Vervolgens werd de Afd. gecomplimen teerd door het H. B. lid de Heer Uding. namens het H.B., de Heer v. Klaveren na mens het Bestuur van R. E. V. O. en de Afd. den Haag, de Heer Burgemeester en de Heer Soetekouw, namens de Afd. Amersfoort. De Heer van Klaveren bood namens R. E. V. O. een prachtige bloemenmand aan. Telegrammen van gelukwenschen wa ren ingekomen van den Algemeen-Voorzit ter en Secretaris van den Bond en de Afd. Utrecht. Aan het programma, dat vervolgens vlot en keurig werd afgewerkt, was veel zorg besteed. De toepasselijke proloog werd uitste kend vertolkt door Mej. v. d. Maden en den Heer G. Maris Jr. Namens den nog ongenoemden auteur dankte de Heer v. Baerle beiden en bood Mej. v. d. Maden een bouquet aan. De Heer A. v. Weert, een goede be kende in de Afd., had met zjjn humoris tische Voordrachten weder een groot suc ces en wij hopen hem nog meermalen te zien optreden op de feestavonden. De Gebr. de Boer maakten zich verdienste lijk den avond met muziek op te luisteren. Na de pauze, waarin de dames en hee- ren werden getracteerd, werd opgevoerd 't blijspel „Jochem Pezel, wat ben je voor 'n ezel". Hieraan verleenden hunne mede werking de Heer en Mevrouw G. Maris Jr., de Heer en Mevrouw K. de Boer Jr., Mej. v. d. Maden en Smit. De scenes tusschen den Luitenant en zijn huishoud ster werden goed gespeeld, terwijl om de vele onhandigheden van den oppasser Jochem, die goede momenten in zijn rol had, hartelijk werd gelachen. Ook de be scheidener rollen werden door de andere dames goed gespeeld. Na afloop werden de dames met bloe men gehuldigd. Een geanimeerd bal, onder leiding van den Heer A. v. Weert, besloot deze ge zellige bijeenkomst en de Afd. kan met genoegen terugzien op den welgeslaag den avond. „Nederland en Oranje". De A. R. kiesvereeniging hield een openbare vergadering in de Chr. U.L.O. School, welke aardig bezocht was, o.a. door den heer Burgemeester, Wethouder Endendijk, het Raadslid de Bruyn, Ds. v. d. Meulen, Ds. Fenkink, Ds. Rullmann e.a. De vergadering werd geopend met het zingen van Psalm 99, waarop gele zen werd Psalm 99 en het gebed werd uitgesproken. Daarop riep de voorzitter allen het welkom toe in 't bijzonder Ds. B. Alkema, den spreker voor dezen avond, welke ,met het koloniale vraagstuk op de te is. Spreker geeft hem daarop het woord. Deze het woord overnemende vraagt of het in dezen modernen tijd ge wettigd is, volgens staatsrecht koloniaal bezit i te hebben, vooral de extremi- tische politiek stelt dien eisch, waarin veel waars ligt. Het is hier geen roof- politiek zooals die om Tunis door Italië- Turkjje wordt gevoerd. Indië is door den band der Historie aan Nederland gebon den. Het lag niet in de bedoeling der O. I. C. land te rooven, maar een recht van zelfstandigheid te verkrijgen daar de Inl. Vorsten destijds onbetrouwbaar wa ren. Men moet ook dit werk der O. I. C. beoordeelen naar dien tijd. In de 18e eeuw bezat de O. I. C. slechts één derde van Java en liet in 1898 een schuld na van 134 mill. en 12 mill. rente, welke door de Republiek werd overgeno men. In 1913 werd het Staatsbezit. In 1903 werd besproken hoe Indië gere geerd zou worden. In '15 werd de Koning als eenig wet gever erkend. In '30 werd het cultuur stelsel ingevoerd wat een terugslag was voor Indië. Het stelsel is er na de veer tiger jaren in decadence geraakt. Bij de grondwetherziening in '48 is deze geregeld afgebrokkeld, de wetge vende ,macht verhuisd naar de G. G., als uitvloeisel daarvan kwam in '54 het re geringsreglement, i wat noch vleesch, noch ,visch was. De eene wilde de bevol king, de andere de cultures beschermen, totdat Mr. Keuchenius de rechten der bevolking voorstond. De Max Havelaar, die in '64 verscheen heeft, naast veel goeds, vooral in dezen tijd veel kwaads gesticht; het was slechts populariseeren. Veel is verknoeid gewor den door de evolutie politiek in het on derwijs. Men wilde de neutraliteit bewa ren, zoodat het godsdienstig element ge- gespend werd. Deels door het onderwijs kwam de ontwaking, maar deze moest wel van boven af worden doodgedrukt. .Deze beweging is ten slotte geinfecteerd door Nederlandsche Socialisten en Com munisten (Sneevliet) en keerde zich tegen het Nederlandsche gezag. Later is echter gebleken dat het een zuiver nationalis tische beweging was, welke om mede zeggingschap vroeg. Want het gezag in Indië is gecentraliseerd in den G. G., de ze heeft absolute macht. In den loop der jaren is decentralisatie van boven af ge komen en kreeg men in 1905 de locale raden. De volksraad in '16 voorgesteld door Minister Pleyte, is in '19 tot stand gekomen, zjj is zeer sterk, maar had geen wetgevende bevoegdheid, wel ont zaglijke gebreken. In '25 is deze fout niet weggenomen. Wel is de rassenhaat er door aange kweekt. De belofte indertijd gedaan door den G. G. inzake wijziging was inconsti tutioneel, waartegen de Ned. reg. had mqe- ten opkomen, maar zij durfde niet en de R. K., A. R. en C. H. volgde haar gewil lig, wat onwaardig was. Men vreesde de haat van het Moeder land. Colijn nu wilde uitbouw van den Volksraad, totdat de ontvoogding zoover is dat de inlander zich zelf kan besturen, de algemeene zaken kunnen zij nu zelf wel af. Prof. v. Vollenhoven staat in deze aan zijn zijde, dit is practische politiek. Bljjft de Volksraad zooals zij nu is, dan komen in den een of anderen tijd conflicten en daarmede de losmaking van Indië. Met het oog op het geestelijk welzijn van Indië zou dit een debacle worden. Nadat door een 6 tal personen vragen waren gesteld en beantwoord werd den spreker dank gezegd voor zijn helder be toog en wordt de vergadering door Ds. Alkema met gebed gesloten. Kerkberictiten. Ned. Herv. Kerk Zondag 16 Juni Kerk v.m. 10 uur: Ds. J. Ch. W. Kruishoop. n.m. 6 uur: Geen dienst. Rembrandtzaal v.m. 10 uur: Ds. A. J. A. Vermeer, em. pred. te Doorn, n.m. 6 uur: Ds. J. Ch. W. Kruishoop. Vergadering Jeugddienstbfezoekers. Op Donderdag 20 dezer zal te 8 uur in de Rembrandtzaal een vergadering van Jeugddienstbezoekers worden gehouden, waar het werk der Jeugdkerk zal worden besproken. Bovendien hoopt Ds. van Schaik een inleiding te houden over het onderwerp: „Hoe zag de wereld eruit in de oogen der Bijbelschrijvers". Wellicht zingt het Jeugdkoor enkele liederen. Christ. Geref. Gemeente Julianastraat 66 Zondag 16 Juni voorm. 10 uur: Godsdienstoefening. 6 uur: Godsdienstoefening. Woensdag 19 Juni nam. 7.30 uur: Ds. B. G. Croes van Gouda. Vereeniging van Vrijzinnig Godsdienstigen. Zondag 16 Juni voorm. 10 uur: Mej. S. Kutsch Lojenga van Hilversum. Plaatselijk Nieuws. Soesterberg DAM RUBRIEK Correspondentie en oplossingen (binnen 8 da gen) te zenden aan H. Bakker, Soest Laanstr. 32 Benoemd. Tot klerk bij den Dienst van Bouw- en Woningtoezicht der Gemeente Amersfoort is met ingang van 1 Juli benoemd onze plaatsgenoot, de Heer J. van Dijk. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V. V. SOEST. i.s. zal de returnwedstrijd plaats vinden tusschen B. F. C. II en Soest 1 te Bussum om het kampioenschap der U. P. V. B. Daar Soest I den eersten wedstrjjd gewonnen heeft, heeft ze dus nog slechts één puntje noodig om den eeretitel te bemachtigen. Aanvang 2 uur. Eerste elftalspelers, veler oogen zijn op U gevestigd, speelt open spel, geeft den tegenstanders geen gelegenheid tot schieten en blijft van het begin tot het einde steeds goed aanpakken. Veel suc ces, jongelui. Vertrek per bus vanaf den Heer v. Veenedaal om 1 uur. E. S. V. A.C. Serie-Wedstrijden. Voor de 2e ronde vonden Zaterdag en Zondag de navolgende wedstrijden plaats met de daarachter vermelde reslu- taten. N.I.O. (adsp.)E.S.V.A.C. (adsp.) 2—2 Baarn 4—E.S.V.A.C. 2 3—1 Soestdijk 2't Gooi 6 11 (na verlenging) 3.V.C. 1—N.I.O. 1 1—1 (na verlenging) E.S.V.A.C. 1—Soesterberg 1 4—5 Baarn 2En Avant 1 42 (na verlenging) De vereenigingen Soesdijk en N.I.O. kwamen door loting in de finale. Het programma voor de laatste week luidt als volgt: Zaterdag 15 Juni: 't Gooi (adsp.)E.S.V.A.C. (adsp.) aanvang 4 uur Zondag 16 Juni: 3e Afdeeling Soestdjjk 2Baarn 4 aanvang 1 uur le Afdeeling Baarn 2't Gooi 3 aanvang 3 uur 2e Afdeeling N.I.O. 1—Soesterberg 1 aanvang 5 uur Direct na afloop heeft de prijsuitrei king plaats in de groote zaal van hotel „De Gouden Ploeg". PROBLEEM No. 6 Zwart; 7 12 345 47 48 49 50 Wit: 8 zwart 8 schijven op 7-13-14-17-19-21- 22-25 wit 8 schijven op 23-28-31/33-35-42-43 wit speelt en wint Oplossing probleem No. 5 De stand in cijfers was; zwart 2-4-8- 10-15-16-36 en dam op 50 wit 17/19-25-28-33-39-46 wit wint als volgt 17-11 19-14 25-20 46-41 18-13 39-34 34x1. Een moeilijk probleem. Dit was ook de algemeene opinie van de oplossers. Vooral de beide tempozetten 18-13 en 39-34 zijn mooi verborgen, terwijl in den aanvangsstand geen enkele rond- slag te zien is. Goede oplossingen ontvangen van P. Floor, D. Waal, D. Salemink, S. de Z., D. Staal, D. F. Voigt, K. Janson. RECHTSZAKEN KANTONGERECHT TE AMERSFOORT. Verslag van de Zitting. „Het dansende Soest", 2e editie. Je mag niet dansen Je zal niet dansen, zoo zingt de Soester politi§. Dansen is onze regel wel Knol en Knollinnetje dansen wel, antwoorden de Soester jongelui en de heer Belt op Birkt- hof, nabij de Amersfoortsche limiet is op de hand der jongelui, ook omdat een stuk brood er bij betrokken is. Onderlaatst werd B. veroordeeld. Geen permissie van Burg. en Weth. en zijn „besloten dansclub" gewogen en te licht bevonden. Na dien is het reglement veranderd. Er wordt gedanst in het gedeelte der lo- caliteit waar het niet is „verlofhoudend". Men ziet uit in het verlofhoudende ge deelte van het établissement. Wil men thans lid worden, dan mag men niet di rect meedansen. Eerst moet het bestuur zoo'n nieuw lid aanvaarden. Volgens ge tuigen zou men dus eerst een week na aandiening mogen steppen. Nu had bij een der vrouwelijke getuigen de secre taris wel direct bij aandiening toestem ming gegeven zonder bestuursvergadej- ring, maar dat aandienen was geschied bij hem aan huis te Soestdjjk, maar die ver zekering van aannemen mocht wel ge geven worden voor een bekend persoom En de nieuwe leden moesten zelf hun naam schrijven in het ledenboek. De zaak leek dus heel wat meer voor elkaar, dan bij de le editie een maand geleden. Een mal ding was echter, dat de voorzitter bij herhaling volhield, dat de contributie niet bedroeg 10 cent per maand, maar iper week; hoe zou men anders uitkomen? En toch had deze voorman het blijkbaar mis; een ander bestuurslid sprak van 10 cent per maand, en de drie jonge dames hadden ook nooit meer betaald dan 10 cent per maand. En die voorzitter sprak ook van 2 dubjes contributie betalen, als men na een week verzuim weer opdook. Bleef men langer weg, dan kwam geen navor dering; daar was het ledental te groot voor. Als getuigen traden op drie jonge da mes en de bestuursleden der club, de pianist-voorzitter, de dansmeester-secre taris (voorheen was hjj ook penningmees ter) en de zwager van den heer Belt penningmeester. Deze laatste is sein- wachter aan de spoorlijn te Baarn. Zijn funcie van contributiebeurder zal bijgevolg de secretaris nog wel eens moeten op nemen. Was er geld te kort in kas om de muziek te betalen, dan trad de heer Belt subsideerend op. De dansmeester leek bij geen ontvangst op een houtje te moeten bijten. Dit viel op te maken uit de getuigenis van den penningmeester. De club had geen huur te betalen voor de danslocaliteit, evenmin als de veree niging Goed Wonen zaalhuur heeft te betalen voor haar vergaderingen. De Ambtenaar van Openbaar Ministerie haalde de behandeling op van het vroe gere verbaal. Toen had een der dansenden verklaard geen lid te zijn of te willen zijn. Toen kon het principieele blijven rusten. Thans echter kwam dit naar vo ren. 't Was hier geen bonafide dans club maar slechts een bedenksel van den heer Belt. Er is thans wel zekere con trole, maar practisch is geen verschil bij toegang h 10 cent. De advertentie van 8 Juni in een Soester blad spreekt van Dancing op Donderdag en Zondag. Dit zou misleiden zijn, als iemand kwam en dan nog een week had tew achten, voor hij aan het dansen mocht deelnemen. Ook konden deze vrouwelijke getui gen van 17 en 16 jaar geen lid zijn uit Juridisch oogpunt, zonder toestemming van hun ouders. Een dezer getuigen be zat die toestemming niet. Spr. wees den Kantonrechter op' diens veroordeelend vonnis in zake de Bunscho- ter Sociëteit, welk vonnis door de Recht bank was bekrachtigd. Evenmin als daar, geldt het hier een reëele vereeni ging, reden waarom spr. den eisch stelde van f25 of 10 dagen. De advocaat van den heer Belt, mr. Frank uit Amsterdam, die ook als zoo danig gefungeerd had bij het eerste ver baal, wees op de soort sport, die deze zaak bij de Soester Politie vormt. Over al werd onderzocht; den vorigen keer was als bezwarende getuige voorgevoerd de dochter van een concurrent van den heer Belt. Spr. is het er mee eens, dat het een principieele zaak geldt. Volgens de juris prudentie over den aard van vereeniging en voor publiek toegankelijk zijn; is het criterium of slechts leden mogen binnen komen. Dit is hier het geval. De noodzaak van ouderlijke toestemming voor lidmaat schap van minderjarigen ziet spr. niet zoo in, gezien de practijk van het lid maatschap van sportvereenigingen. Als de heer Belt in zijn advertientie zou zeggen: Komt dansen, en het bestuur zegt neen! dan danst zoo iemand niet. Volgende week uitspraak. Uitspraken Vee laten loopen op andermans grond A. J. de R. Soest f 5 of 3 d., f 10 of 5 d., f 10 of 5 d. Boterwet: J. v. O. Soest f5 of 2 d. Te Soest waren verkoopen, die niet voldoen aan de eischen: A. G. K. aldaar f30 of 15 d. Autorijden links van den weg: H. J. V. Soest f 10 of 5 d. Met auto te snel rijden in Soest: J. R. Amsterdam f 15 of 10 d., R. C. K. Loos duinen f3 of 3 d. Voor direct gevraagd een aankomend Adres: FRITS PUL, Bloemist, Vinken- laan, Bilthoven. GEVRAAGD een nette liefst zoo spoedig mogelijk G. VAN MUNSTER Soesterbergschestraatweg 81 aan de fabriek van tuinmeubelen EIGENDOMWEG 104 gevr. voor halve en voor heele dagen. 's Zomers Buiten SOESTDUINEN GOED PENSION GEZOCHT voor dame op leeftijd liefst in kl. da mesgezin te Soestdijk of omgev. Br. letter P bur. v. d. blad. ADVERTENTIËN Heden overleed onze lieve Echt genoot, Vader, Behuwd- en Groot vader de Heer H. J. ENTER in den ouderdom van 79 jaar. Uit aller naam: Mevr. de Wed. J. J. ENTER- Hazeü SOESTDIJK, 11 Juni 1929 Korte Bergstraat 5 Oeen bezoek. Mevrouw ABBING, Bartilottelaan 22, vraagt een NET MEISJE voor dag of dag en nacht. GEVRAAGD een HELDER DIENSTMEISJE netjes en flink kunnende werken. Mevrouw RAN, Soesterbergschestraat 15a. TE HUUR Vrij huisje met veel grond bevattende beneden twee kamers, keuken en boven twee kamers, zolder, schuur. Huur f 6.— per week. Te bevragen J. Moester, Schouten Kampweg 29 TE KOOP Een Landhuisje, bevattende beneden 2 kamers, keuken. Boven twee mooie slaapkamers, zolder. Tuin pi.m. 600 M. met schuurtje. Hypotheek aanwezig. Te bevragen J. Moester, Schouten kampweg 29. Te koop een FORD-TOURING zonder gebreken, loopt uitstekend beste motor, voor den prijs van f 150.— Hote l„DE VIERSPRONG" Heden ZATERDAGAVOND 7 UUR COMBIBATIE BURGEM. DEKETHPARK. Briefjes spelende hierop verkrijgbaar Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Utrecht d.d. 12 Juni 1929 is verklaard te verkeeren in staat van faillissement J. VAN DE WALL, van beroep wijnhandelaar, wonende te Soest, Wilhelminalaan 22, met benoeming van den E. A. Heer Mr. H. van Wagenin- gen tot Rechter-Commissaris en van ondergeteekende tot curator. Mr. H. J. G. Janssen van Raay. Baarn, Cantonlaan 5. LUXE BROOD- en BANKETBAKKERIJ D. VOSKUILEN - BIRKTSTRAAT 43 Amsterdam 's-Gravenhage Rotterdam Dadelijk opvorderbaar 27a 1 .maand opzegging 3 °/o 3 ftiaanden opzegging 37» 6 opzegging 4 12 47, W r T I

De Soester | 1929 | | pagina 2