Alg.Begrafenisonderneming„Soest" LI POOTTE M* H* v+ Raalte HOTEL OKHUIJSEN Fa- B- KRAAL Gvan Duint F-W.Cv.d.YEEN Luxe Verhuur-inrichting Automobiel-Centrale, No. 46 Zeventiende Jaargang Zaterdag 16 November 1929. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Uiig. Eerste Soester Electr. Drukkerij v.h. G. v. d. Bovenkamp, Redactie-Adres: VAN WEEDESTRAAT 7, SOESTDIJK. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. N. V. Middenstandsbank Bijkantoor Soest Deskundige voorlichting bij den in- en verkoop van Effecten. Verhuring v. Safeloketten Verzilveren van Coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaardeposifo's rente 4 pCt. Amersfoort S Wollen- en Zijden Japonstoffen, Fluweel, Vyelia's, Kragen, S Bontgarneeringen Directeur J. Arend Wiersma koopt uw Heeren Mode - Artikelen Langestraat 25 AMERSFOORT Geeft een Souvenir van blijvende waarde in Goud of Zilver. J. COERDES - Fotografisch Atelier BAARN - BUSSUM - SOEST BEHANDELEN ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN - SAFE-DEPOSIT Rentevergoeding voor Deposito's o.a. voor een maand vast 4 pCt. 's jaars. Telefoon 2061. StoomwasscheriJ „DE KOLK" Fords succes voor een aanzienlijk inselen is te danken, maar dat zijn eke. doch practisch-idealistische, helijke en logisch economische bc- lag Ford niet beschouwen als een t meer geboft zou hebben dan an- i doet men Ford onrecht en toont ter weinig van zijn denkbeelden te oote Dearborner heeft zijn weerga onder zijn concurrenten; hij wordt een apartcn geest geleid, die hem uïtief, zonder adviezen van z.g. ex- i goeden weg te vinden, waarlangs gd waarlangs de maatschappij, de ruit nioet komen. De practijk heeft dat wanneer het Ford goed gaat, elbaar veel anderen, over de gan- ofijt trekken, niet het minst zijn in het woord „concurrenten" nu tellig in den geest van Ford zelf jen in 1927 de Fordfabrieken een ijnbaren stilstand doormaakten en ui radicalen ombouw weinig wa- rieken werden geproduceerd, on- autofabrieken en tal van andere van terugslag. Naïevelingen dach- iu met de phenomenale welvaart laan was en dat thans de pijnlijke n worden gedragen van de luxe, durende een reeks van jaren in de fnitteerd. Het „verzadigingspunt" istrie zou zijn overschreden en van reesde men zou het daarmee afwaarts blijven gaan, todat het :au (om in de terminologie te blij- ereikt, waarop men zich zou kun- en om de gewone slijtage aan te ne is niet bewaarheid. Het nieuwe i het begin van 1928 verschenen en met rassche schreden vooruitge- ik, dat Ford nu wel niet ver meer tie van 10.000 wagens per dag af t Ford zijn de andere automobiel- cces gestegen, terwijl de geheele welvaart grooter is dan zij ooit eest. Iedere Amerikaan heeft zijn idio, telefoon, badkamer en allerlei iets wat voor talrijke Europeanen uziek is. En toch beschikt Europa r bodemschatten die het zulk een n kunnen bezorgen. Doch Europa een warnet van grenzen en tollen, s van talen en oude gebruiken, een van militaire en andere verplichtin- :aansche geest is hier over het alge- de geest van Ford ontbreekt ten Europa. toch die mystieke kracht van Ford lien vragen. Ik zou dan willen ant- s de resultante van zijn beginselen, regelen hoop ik duidelijk te maken, Ie bedoel. innige overtuiging, dat op den duur ine, de techniek tot in haar uiterste geperfectionneerd, de menschheid van de loonslavernij, waarin nog nen harer leden verkeeren. Dan pas zich volkomen kunnen uitleven, vol- genieten van den onmetelijken rijk- begrensde schoonheid der natuur, h niet meer dan enkele uren per dag immeren om de eigenlijke productie jen niet meer behoeft deel te nemen, gesproken zal de menschheid dan bereikt hebben, wanneer zij slechts •jes heeft te drukken om het geheele voer- en distributiemechanisme in len, zooals wij thans reeds door een knop van ons radio-apparaat steni gden van de wereld tot ons kunnen <en, of door een enkele handbewe- :le stad of landstreek in het duister en, zooals wij eerlang binnen onze lebben, te zien wat elders op den hetzelfde moment, dat wij kijken, it zijn massa-werkloosheidsarmoede aan arbeidsgelegenheden, integen- dan de volkomen gemechaniseerde genieten en 't leven zal aan schoon- hebben gewonnen. :lat niet beleven maar deze weten ons niet van den plicht, te streven Ford deed dat blijkens zijn hande- publiceerde denkbeelden, zijn resul- staat bij hem voorop. Het rmlie- vanzelf, als gevolg. Doel is dat laat- :enszins. In Ford culmineert, bij een geloof in de toekomst en een groot de menschen, de technische efficien- zegt hij terecht, ten opzichte daar aan het begin; we komen evenwel stap verder en een volgend geslacht ju vinden wat wij thans nog als on thouwen. i Fordwagen geheel in handenarbeid vervaardigd, dan zouden slechts s zulk een luxe kunnen aanschaffen >u de machine op verre na niet zoo -erken als zij thans doet, nu zij in zenden per dag grootendeels mecha- ervaardigd. Ditzelfde geldt voor al- m die wij in den dagelijkschen om- n. Massa-productie, mechaniseering e behoeven volstrekt geen vervlak- ïg van geest tengevolge te hebben, rtistieke zin, schoonheid in woord en iel beter tot de massa kunnen door eer enkele uitverkorenen, enkele be- oon aangeven en de reproductie en >veel mogelijk mechanisch geschie- neer ieder op eigen houtje aan het distributieproces deelneemt, veel van wat de menschheid noodig ;s mechanischen weg veel sneller en verkregen dan tot nu toe. Maar om doorvoeren, moet geest vóórgaan, grijpt, die begrijpt tevens de beginse- J. M. A. KROES. (Ford-kroniek.) er ae aigemeene asnuaemi wat op ae ak gevestigd weFd. Een uitvoerig uit- ;ksei zonder in nadere bijzonderheden treden, in de groote geneeskundige tgd- hriften, zou stellig de zaak ten goede men." (Wordt vervolgd). DE SOESTER Bureau voor AdministratieVan Weedestraat 7 - Soestdijk Advertentiën worden ingewacht tot uiterlijk Donderdags Ingezonden stukken tot Dinsdagavonds 9 uur aan het Bureau TELEFOON 2062. SOESTDIJK. Advertentiënvan 1 tot 5 regels 75 cent. EJke regel meer 15 cent Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting Abonnementsprijs 50 cent per drie maanden franco per post Het auteursrecht van dit blad wordt uitdrukkelijk voorbehouden, overeenkomstig artikel 15 van de auteurswet 1912 (Staatsblad nummer 308) MIJLPAAL. Vrede moet zijn het werk van oneindig geduld, getrouwheid jyi goedheid. Anon. Ik durf te gelooven, dat tijdens onze generatie, de oorlog evenzeer uit den tijd zal raken, als de menschelijke slavernij. Josephus Daniels. Men heeft dit jaar weer, evenals in de tien voorgaande jaren, met een stilte van eenige minuten, den Wapenstil standsdag herdacht. In de landen die aan den oorlog deelnamen. En ook daar buiten. En zooals we met het komen der jaren en tfan den wapenstilstandsdag 'n immer toenemende afschuw van den oorlog en 'n versterking van de hunke ring naar den vrede konden waarnemen zoo zagen we ook dit jaar, in nog weer veel sterker mate dan ooit te voren, een vrijwel universeel beroep op de menschheid, om den vrede nog steviger te bevestigen en toch het dwaze, nutte- looze en mensch-onteerende van 't oor logsbedrijf te wijlen inzien. Van uit de verste, meest uiteenliggende hoeken der aarde komen de signalen die tot den vrede oproepen. Daar is de man uit Minesota, de boven aangehaalde woor den van Josephus Daniels aanhalend, die zegt: Wel, waarom zouden we dat niet gelooven? Er zal een tijd komen, dat de oorlog zal gaan en de vrede zal komen; waar om zou dat NU niet zijn? Het feodalisme, dat in zijn tijd zoo stevig gegrondvest scheen als wat ook in de geschiedenis, moest verdwijnen... Evenzoo de menschelijke slavernij, waarvoor zelfs de aanhangers zich be riepen op en angstvallig vastklemden aan aanhalingen uit den Bijbel, om toch maar de eeuwige voortduur daarvan te bewijzen. Toch verdween de slavernij uit de beschaving, toen het geweten der menschheid er tegen in opstand kwam. Hetzelfde was het geval met het eertijds universeele duel. Zoo ook de oorlog; deze monsterlijk- ste en meest onlogische en dwaaste al ler menschelijke dwaasheden, zal even zeker verdwijnen, als de dageraad volgt op den nacht. Zij, die den oorlog helpen verdwijnen kunnen heengaan... met denvrede van hetweten, dat zij iets hebben gedaan om het leven beter te maken voor hen, die na hun komen. En onder degenen, die het meeste daartoe bijdragen, zijn zij die het meeste gelooven, zooals Jo sephus Daniels doet, en niet diegenen die in steeds slinkende aantallen en met afnemend geluid, blijven beweren, dat „je de menschelijke natuur niet veran deren kunt", en dat er altijd oorlog moet zijn, omdat er altijd oorlog is ge weest. Dan komt er een stem uit Nieuw-Zee- land, die sterk accentueert, wat zoo tal- loozen die op den wapenstilstandsdag met ontbloote hoofden tijdens de minu- tenstilte hun dooden gedenken, steeds voor Amersfoort en Omstreken Van Weedestraat 37 - Telef. 2097 Vertegenwoordiger J. N. PLEMBER van BALEN. krachtiger gevoelen. Namelijk, dat als we op de meest waardige wijze de her innering aan de heldhaftige dooden wil len eeren, we er voor dienen te zorgen, dat zij niet te vergeefs gestorven zijn. De stilte van eenige minuten moet niet beschouwd worden als een herdenking alleen, maar als een opdracht, waarbij men zich er rekenschap van geeft, dat de grootste en waarachtigste gedenk zuil voor de gevallenen nog gebouwd moet worden... Deze daad van devotie- en herdenking brengt onwillekeurig weer in de gedachten, de boodschap, die de prins van Wales ter gelegenheid van den negenden Wapenstilstandsdag uitzond, zeggende: „Indien we onszelf en hen die na ons komen willen bewa ren voor een herhaling, in een nog ver schrikkelijker vorm, van alles wat we in den grooten oorlog leden, moeten we, door al onze daden, in onzen dagelijk schen omgang, en zelfs in onze eigen gedachten, den vrede zoeken en na streven". Zoo wordt dus ieder jaar niet alleen de herinnering levendig gehouden aan den dag, die verlossing bracht van lij den en verschrikking, die de wereld 4 jaar lang in banden hadden geslagen, maar tevens wordt de gedachte onver- STOOMEN - VERVEN mijdelijk op de toekomst gericht. De ramp van den oorlog van 1914 maakte het vredesideaal tot een kostelijk ding voor ongetelde millioenen menschen over de heele wereld. De Wapenstil standsdag bracht aldus de vrienden van den yrede bij millioenen tezamen tege lijkertijd. En gaat voort dat te doen. Aldus een steeds sterker en machtiger bolwerk des vredes vormend. Floris C. SOESTERBERG. Van den Heuvel. Er is in Soesterberg nog al het een en ander, wat te wen?chen over laat. Dit nu zou op zichzelf niets bizonders zijn, want nog nergens is en werd het volmaakte bereikt. Maar er is hier zoo veel en op verschillend gebied waaraan iets hapert en het is daarom goed en in 't belang van allen, die het aangaat, wanneer dit manke en scheeve eens stuksgewijze belicht en voor het forum gebracht wordt, opdat het de algemee- ne aandacht gaat trekken. Zoo alleen is ware vooruitgang mogelijk; dat is een gang, die altijd naar het betere gaat. Het is hier een bijna algemeen geuite klacht, dat men zich zoo weinig aan ons gelegen laat. Door den Berg, die LANGESTRAAT 34-36-37 SPECIALITEIT IN ons van Soest scheidt, zijn we geheel en al aan het bestuursoog onttrokken, dat slechts peinzend ons kan gadeslaan, in abstracto, zouden we haast zeggen, maar dat niet de vitale belangen ziet of aan den lijve voelt. Een ongelukkige si tuatie, door elkeen hier beseft en waar in maar geen afdoende verbetering mag komen. In den gemeenteraad van Soest is slechts één lid, zegge één lid gezeten, dat de plaatselijke belangen van Soes terberg van nabij kent en er voor op kan komen. En al vertegenwoordigt nu volgens de gemeentewet elk lid de ge meente in haar geheel en al heeft elk lid dan ook bij zijn aanvaarding van het lidmaatschap de eed of belofte afgelegd dat hij de belangen der gemeente met al zijn vermogen zal voorstaan en be vorderen, uit de practijk weten we wel, wat hiervan terecht komt, zoo die ge meenteraadsleden een belangrijk deel der gemeente niet kennen, omdat zij er in één woord „weltfremd" tegenover staan. Onbekend maakt onbemind. Er zijn zoo van die dingen, die onna tuurlijk zijn en een van deze is ook, dat Soesterberg communaal bij Soest is in gedeeld, terwijl het volgens zijn natuur lijke ligging bij Zeist hoort waarvan het niet door een slagboom gescheiden is, maar waarmee het landschap in aesthe- tisch verband op pittoreske wijze sa men vloeit. Er is bovendien een recht- streeksche verbinding met Zeist, terwijl die met Soest allerongelukkigst is, zoo dat een gang naar het Raadhuis aldaar, een ware bedevaart wordt. Er bestaat nog niet zooiets als een zelfbeschik kingsrecht, noch bij de Staten van Eu ropa, jioch bij de gemeenten binnen de landsgrenzen gelegen. Zoo dit wel be stond, dan zouden de Socsterbergers zich in groote meerderheid bij Zeist willen voegen of anders '11 zelfstandige gemeente willen worden. Het eerste ware wellicht het beste, want men zou dan deelen in de bloei en opkomst van een vooruitgaande gemeente, die in vele opzichten op bekwame wijze bestuurd wordt. Maar nu die wensch in afzien- baren tijd wel tot de pia vota gerekend worden kan, moet men de toestanden maar nemen, zooaJs zij zijn, met dien verstande echter, dat er voortdurend op gehamerd worden moet, dat er verbete ring kome. Soesterberg mist uit zich zelf zoo goeil als alle bestaansvoor waarden. Voor land- en tuinbouw is de ze bodem tot op heden niet geschikt, terwijl industrie eveneens zoo goed als TORENSTRAAT 8 - - - TELEFOON 2086 Burg. Grothestraat 32 SOESTDIJK. TELEPHOON 2173. Stroomend, warm en koud water; aile kamers centraal verwarmd. Afzonderlijke zaal voor Dinars. Soupers en vergaderingen. Restaurant a ia minute. afwezig is, alhoewel dit misschien an ders worden kon, maar waarover later wel eens meer gezegd zal worden. De handel is zuiver locaal, zofider meer. Zoo kan deze overigens zeer schoone streek zich alleen als woon- en verblijfplaats een bron van bestaan scheppen, wat hier reeds eerder gezegd is. Flet kan echter een zeer groote bron van welvaart worden, zoo van de zijde van belanghebbenden en van bestuurs- wege hierop groote aandacht worde ge vestigd en met vooruitziende blik en krachtige hand hierop worde aange stuurd. Niet maar denken dat alles van zelf wel gaat en terecht komt, want dan ontstaat er tenslotte een totale ver vreemding, die ook funest werken moet voor het eigenlijke Soest. Een verarmd Soesterberg tot heidevlek verschrom peld zou voor Soest nooit een gelukkig bezit kunnen zijn, het zou een verdorde hoofdtak wezefi aan zijn levensboom; een welvarende streek daarentegen een bron van rijke inkomsten. Alhier is gevestigd een Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, genaamd „Soesterbergs Bloei". Het accent moet vooral vallen op de toevoeging. Want al is de bevordering van het vreemde lingenverkeer een harer voornaamste doeleinden, hiermede hangt toch onver breekbaar samen de bevordering van den bloei dezer landstreek en dan, zoo dit mogelijk is en hiertoe de leidende krachten in staat zijn, deze bevordering lietst zoo ruim mogelijk opgevat, zoo wel het cultureele als het economisch materieele bestrijkend. Deze gebieden sluiten elkaar niet Uit, zooals zoo vaak ten onrechte gemeend wordt, doch ze doordringen elkaar, daar het geestelijke het stoffelijke belevendigt om zich hier door kenbaar te maken en omhoog te werken. Alzoo haar taak ruim en zuiver opge vat en de belangen van allen dienende, kan deze vereemging hier veel nuttigen arbeid verrichten, een zegen wordende voor deze streek. Maar dan wordt het een groote nood zakelijkheid voor elk inwoner van Soes terberg om lid te worden van deze ver eeniging, opdat een krachtige, algemee- ne werking hiervan kan uitgaan. De luttele contributie van één gulden per jaar kan voor bijna niemand 'n bezwaar zijn én wordt in vele opzichten ruim schoots vergoed. Zoo kan deze vereeniging, mits goed bestuurd en geleid een opperkrachtig orgaan worden, waardoor geheel Soes terberg zich eendrachtig kan uitdrukken en zich als één man kan doen gelden in zijn rechtmatige strijd voor zelfhand having. „Toeschouwer". Aan de Tweede Kamer der St. Gen. te 's-Gravenhage. Geven met verschuldigden eerbied te kennen: A. J. ten Hope en J. L. Rauh, resp. als Voorzitter en- Secretaris vertegenwoor digende den Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, gevestigd te 's-Gra venhage aan de Laan Copes v. Catten- burch 10, waarvan de statuten laatste lijk zijn goedgekeurd bij Kon. Besl. van 15 Sept. 1927 no. 30; dat tot hun groot leedwezen uit de ingediende ontwerp-Rijks-begrooting voor 1930 blijkt, dat door Zijne Excel lentie den Minister van Fin. wordt voor gesteld de bijdrage aan 't Wegenfonds, bedoeld in art. 31 sub 1 van de Wegen belastingwet, voor het dienstjaar 1930 terug te brengen tot 3.000.000, terwijl deze in de jaren 1928 en 1929 onder scheidenlijk heeft bedragen 5.273.686 en f 5.089.000; dat zulks gemotiveerd wordt door de HET ADRES HIERVOOR IS: JUWELIER OPTICIEN AMERSFOORT - TEL. 898 UTRECHTSCHE STRAAT 23. zinsnede in de „Nota, betreffende den toestand van 's lands financiën" luiden de: „In verband met het hooge bedrag, waarop de wegenbelasting kon worden geraamd, is de bijdrage van hoofdst. IX aan 't Wegenfonds teruggebracht kun nen worden tot ƒ3.000.000"; dat deze motiveering niet alleen vol strekt onvoldoende moet worden geacht maar ook bij hen ernstigen onrust heeft verwekt; dat n.1. gevreesd wordt, dat nog hoo- gete opbrengst van de wegenbelasting en deze zal in verband met de toe name van het aantal motorrijtuigen ze ker steeds en waarschijnlijk progressief stijgen ook in de volgende jaren we der als motief zal worden aangegrepen om de hierboven bedoelde bijdrage nog meer te verminderen; dat zulks in strijd moet worden ge acht met de bedoeling, die bij de in voering der wegenbelastingwet heeft voorgezeten; dat deze n.1. nimmer ten doel heeft gehad de bijdrage, die voor de invoe ring van die wet uit de Alg. Rijksmid delen voor 't onderhoud der wegen af gezonderd werd, te verminderen, doch uitsluitend de volle opbrengst der we genbelasting te doen strekken tot ver betering en moderniseering van liet Ne- derlandsche Wegenstelsel; dat de wegenbelasting bepaaldelijk en uitsluitend een bestenimingsbelas- ting moet worden geacht en dat naar hunne meening niet alleen het landsbe lang, maar ook de billijkheid dringend gebiedt, ook wanneer de opbrengst van de wegenbelasting stijgt, deze tot het volle bedrag voor de bestemming waar- lste KLAS INRICHTING VOOR ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN VOOR AMATEURS BAIARN EEMNESSERWEG 46 - T E L. 575 BANKIERS .itJiSas mede zij is ingesteld, te besteden; dat, indien zulks niet geschiedt, men, in strijd met de toezegging aan de weg gebruikers, die deze belasting opbren gen i.c. de autohouders de ver betering en moderniseering van het Ne- derlandsche wegennet, niet in dat tem po zal voortzetten, als uit een finantieel oogpunt mogelijk moet worden geacht, terwijl het verkeers- en daarmede het landsbelang juist de grootst mogelijke versnelling van dat tempo eischt; dat zulks te meer noodzakelijk moet worden geacht, waar deze verbetering in geen enkel opzicht gelijken tred houdt met de groote toename van het verkeer en daardoor steeds meer en meer de onvoldoende capaciteit en ge schiktheid van het Nederlandsche we gennet, om het verkeer op te nemen, als een ernstig nadeel voor handel en nij verheid steeds nijpender wordt gevoeld dat reeds vroeger in een adres van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland d.d. 13 Juni 1927, gericht aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, de vrees werd uitgesproken dat de bovenbedoelde bijdrage bij stij gende opbrengst van de wegenbelas ting zou worden verminderd en daarom in dit adres o.a. werd gevraagd: „de bijdrage in het Wegenfonds, be vloeid in art. 31 van de wegenbelas- „tingwet sub 1, voor 1927 te verhoo- „gen tot een minimum van 4j/2 milli- „oen gulden en vast te leggen, dat „ook de volgende jaren deze bijdrage „daar beneden niet zal dalen"; dat naar hunne meenning de toestand van 's lands financiën in geen enkel op zicht de bovenbedoelde vermindering noodig of zelfs ook maar wenschelijk maakt; dat ook reeds bij voorbaat de even- tueéle tegenwerping, dat de beschikba re personeele en materieele hulpmidde len een versneMing van het tempo der wegverbetering in evenredigheid met 't beschikbaar komen van meer fondsen niet zouden toelaten kan worden beant woord met de mededeeling, dat hun be kend is, dat vele voorgenomen werk zaamheden in 1930 niet tot uitvoering zullen kunnen komen, uitsluitend, om dat geen voldoende geldmiddelen ter beschikking van de betrokken ingeni eurs zullen worden gesteld, waardoor 'n zeer ohgewenschte vertraging in die werkzaamheden zal ontstaan; redenen, waarom zij zich tot uw college wenden met het eerbiedig verzoek de bijdrage, bedoeld in art. 31 sub 1 van de Wegenbelastingwet voor het dienst jaar 1930 op ƒ5.000.000.te willen vaststellen. 't Welk doende, enz. 's-Gravenhage, 6 Nov. 1929, A. J. ten Hope, Voorz. J. L. Rauh, Secretaris. stelt ons in staat de ons toevertrouwde wassehen naar de eï- sehen destijds te be haptujen Ome prr Zijn uitepst billijk steld zoodat ook dit <}een herwaar, voor U be hoeft te rijn ïtjh \/ev 2ekerd le<)en brand Schade.Van hui HYGIËNISCHE 5T00HWASCH ehSTRIJKIMRICHTIMG BAARN TELEFOON W SOEST. Gemeenteraadsverslag. De Raad dezer gemeente kwam op Maandag 11 Nov. 1929 des avonds te V uur in openbare vergadering bijeen, ter behandeling van dc reeds in ons vo rig nummer gepubliceerde agenda. Afwezig was Mr. van Doorne, terwijl de heer Grootewal eerst later ter ver gadering kwam. Na het gebed stelde de Voorzitter aan de orde: 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen d.d. 18 en 30 Sept. 1929. Na eenige wijzigingen van redac- tioneelen aard, die reeds tevoren door den heer Doorman schriftelijk opgege ven waren, werden deze notulen vast gesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. De voorz. deelt mede, dat zijn inge komen a. een adres van den heer Brons betreffende de ontsierende autokerkho ven. Door de voorgestelde wijziging van de Algem. Politieverord. zal hierin worden voorzien.; b. een adres van dc Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer „Soest Vooruit" en „Soesterberg's Bloei" om subsidie voor een te stichten Verkeersbureau. Gesteld in handen van B. en W. om prae-advies; c. een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Voor ken- G. G. I. ALBLAS nisgeving aangenomen. d. een adres van de vereen. „Volkson derwijs" tot het instellen van cursussen voor fröbelonderwijs. Gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. e. een schrijven van de Arnhemsche Waterleiding Mij. over de uitlegging van de gesloten overeenkomst met de gemeente, waaruit blijkt, dat de over eenkomst slechts bedoeld is te gelden alléén voor het gebied, gelegen ten N. van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. Voor kennisgeving aangenomen. f. verschillende goedkeuringsbesluiten van Ged. St. betreffende begrootings- wijzigingen. De heer Gasille vraagt of men reeds oog heeft op een plaats, waar het Ver keersbureau zou kunnen worden geves tigd. De burgemeester zegt daarover nog niets te kunnen mededeelen; dat komt later wel; natuurlijk heeft men wel een idee. De heer Busch wil deze zaak in elk geval bij de a.s. begrooting behandelen wat wordt toegezegd. De Voorzitter stelt nu allereerst aan de orde een punt, dat haast heeft, n.1.: 5. Voorstel van B. en W. inzake hypot- heekverleening aan de N. V. Centrale Slachtplaats. B. en W. schrijven hier omtrent aan den Raad, dat eerst was voorgesteld 35.000-te verstrekken, wat ruim 60 pCt. was van de geschatte waarde der gebouwen. Waar de slacht plaats hiermede niet geholpen is en de goede exploitatie in het algemeen be lang is, wordt thans voorgesteld de te verleenen eerste hypotheek te verhoo- gen tot 45.000. De slachtplaats had wel verzocht garant te blijven voor af lossing en rente van een door haar aan te gane leening van 45000, maar dat achten B. en W. niet gewenscht, zoodat zij thans eerste hypotheekverleening tot 45000 voorstellen. De Burgemeester motiveert nog nader dat 60 pCt. van de geschatte waarde voor de N.V. Centr. Slachtplaats niet voldoende is gebleken, zoodat om die N.V. tegemoet te komen, thans wordt voorgesteld ƒ45.000 als eerste hypo theek te verleenen. DeTieer Doorman zegt, dat de tweede voorwaarde niet goed is geredigeerd. Er moet staan 28 termijnen van ƒ1575 aflossing en 'n laatste termijn van ƒ900. Uit voorwaarde 12 zou volgen, dat de sehuldeischeres (dat is dus n.b. de ge meente), alle rechten en kosten op deze hypotheekleening vallende zou moeten betalen. Dat moet echter de N.V. doen! Beide wijzigingen worden overgenomen en het voorstel z.h.s. goedgekeurd. 3. Vaststelling van besluiten tot wijzi ging der gemeentebegrooting. Z. h. s. goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. tot bepalen van het bedrag der door den technisch ambtenaar bij het Gasbedrijf ten be hoeve der gemeente te stellen zeker heid. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad, dat de technisch ambte naar slechts 1000 in kas mag hebben en zij daarom voorstellen het bedrag der zekerheid te bepalen op eveneens 1000. De technisch ambtenaar heeft gekozen deze zekerheid te geven via de vereen, van tot zekerheidstelling ver plichte gemeente-ambtenaren te Den Haag, welke vereeniging zich als borg stelt overeenkomstig de Gemeente Borgtochtenwet. De heer Doorman vraagt of er ook AMERSFOORT - TEL. No. 615 EEN GOED ADRES VOOR: UW WASCH. AFHALEN en THUISBEZORGEN IEDEREN DAG. controle wordt uitgeoefend, of inder daad nooit meer dan 1000 in kas is, daar anders er toch geen zekerheid is. Als het verificatiebureau die controle uitoefent is het natuurlijk te laat; spr. laat de persoon van den huidigen titu laris hier geheel buiten, doch het prin cipe moet worden vastgelegd. Weth. Endendijk zegt, dat overschrij ding niet steeds te voorkomen is; er gaat veel om, zoodat een groot over schot soms al over een paar uur ver dwenen is. Spr. zegt echter toe over schrijding zooveel mogelijk te zullen voorkomen. Door steekproeven kan het verificatie-bureau achteraf altijd nog controleeren en als overschrijving dan te veel blijkt te zijn voorgekomen, kun nen daarvoor maatregelen worden ge nomen.

De Soester | 1929 | | pagina 5