2e BLAD I Handel in gedistilleerc Massa's Schilletje Se in!o i A. J. C. MOOY Ingezonden. Maison Hërtel MANTELS EN C0STUUMS Het Valutahuis Burgelijke Stand Eerste Baarnsche Mode-Vakschool Opleiding voor Examen DE VIERDAAGSCHE OORLOG. De „Soester Courant" van den vorigen Zaterdag bevatte een schunnig stukje van den gewezen thans uitgesloten op- perstaker van de Eerste Soester Eectri- sche Drukkerij, den gewezen bedrijfsleider J. J. van Ark. Het zou verstandig zijn op de wartaal niet in te gaan, ware het niet, dat hij zijn onbehoorlijken aanval op zijn gewezen pa troon. den lieer M. lburg, ten slotte nog met cijfers tracht goed te praten. En waar deze cijfers voor den buitenstaander on- kontroleerbaar zijn, en. men straks zal zien, hoe geraffineerd gemeen het is, deze cijfers tegenover den heer lburg uit te spe len. zijn wij wel verplicht op dat schot schrift van Van Ark een kort antwoord te geven. Eerst een paar opmerkingen. Van Ark is natuurlijk teleurgesteld. En dit verklaard veel. Hij had gehoopt, door een wilde, communistische staking^ uit te lokken, zijn positie te verbeteren. Van Ark i-, namelijk de communistische beginselen toegedaan. hij was vroeger ook zetter op de zetterij van „De Tribune te Am sterdam, orde en gezag tegenover boven hem geplaatsten erkent hij dus nietals het „kapitalisten zijn. Tegenover „kapi talisten" is alles geoorloofd, denkt hij, en dus begon hij met den boel er bij neet- te gooien, na zich eerst verzekerd te heb ben van de medewerking van het per neel, dat op hem, als hun „bedrijfsleider", vertrouwde. Toen echter na vier dagen de besten van het personeel Van Ark's intriges door schouwden. en dezen besloten zich aan Van Ark's praatjes te onttrekken en weer aan het werk te gaan was de zijn ontslag genomen bedrijfsleider diep teleurgesteld en werd hij kwaad. Zelfs dreigend. Hij dreigde de campagne van den, ook onzen lezers en geheel Soest welbekenden vori gen advertentie-colporteur der Eerste Soester Electrische Drukkerij, voort te zet ten en schandaal te maken bij de adver teerders van „De Soester" Ook dreigde hij een der voornaamste kliënten van de druk kerij. dat als deze hem of aan Smitje het werk niet gaf, dat thans op de Eerste Soester wordt gemaakt, hij ook schandaal zou maken bij de adverteerders van diei kliënt. Met dergelijke vieze praktijken trachtte Van Ark zijn zaak bij de kliënten van de drukkerij te verdedigen. Op dezelfde vieze manier verdedigt hij zichzelf in de „Soes ter Courant". Al wat Van Ark zegt ten opzichte van de Eerste Soester Electrische Drukkerij, is volkomen onjuist, om niet te zeggen opzettelijk gelogen. Het zou. belachelijk zijn er met een woord op in te gaan. Maar dat hij de lezers van de „Soester Courant" dus leugenachtig inlicht, dat willen met enkele woorden aantoonen. De vrouw van Van Ark en zijne moedei zijn nimmer in dienst geweest van de Ee ste Soester Electrische Drukkerij. Dat zijne vrouw den winkel waarnam, en daarin meehielp, is bij iederen winkelier of zet baas het geval. Het zou belachelijk zijn ah men de dagen, van 's morgens tot 's avond als er bij tusschenpoozen iemand in den winkel wat komt koopen, als volledige werkuren van de vrouw ging aanrekenen En de uren dat de vrouw dan in haar huis houding Dat de moeder in de huishouding mee hielp, dat spaarde Van Ark een dienst meisje uit. Van Ark gebruikte zijn moedei dus als dienstbode! Maar dat moet hij niet stellen op rekening van de Eerste Soestter, waarvan hij bedrijfsleider was en die met de moeder geen enkel dienstverband had Zoo kan hij zijn vierjarig dochtertje, al voor de in de plaatsstelling van de gemeen tefondsbelasting, waarover straks nader. Een groot voordeel van de bovengenoem de wet is, dat zij ons een goede stap na der brengt in de richting van de z.g. nivel leering der plaatselijke belastingen. Daar onder verstaat men het zooveel mogelijk gnemen van het verschil in belasting- k in de onderscheidene gemeenten des rijks. En dit verschil is niet gering. Men raadplege slechts de door het Centraal Bu- au voor de Statistiek te 's-Gravenhage tgegeven vergelijkende overzichten van den belastingdruk in de verschillende ge meenten des rijks. Uit het in de maand Mei dezes jaars uitgegeven overzicht betreffen de den belastingdruk 1928-1929 halen wij illustratie van het verschil in belasting- uk in diverse gemeenten aan, dat een ge huwde belastingplichtige zonder kinderen met een zuiver inkomen van 5000.aan gemeentelijke belasting op het inkomen moest betalen in de gemeente: Wijnen en Likeuren. SPECIALITEIT in de bekende SLIJTERlvan ftmersloort. HAVIK 41. TELEFOON 292 Is de belastbare som 4000.— of meer, doch minder dan 7000.dan is ver schuldigd 90.—, benevens 4.— voor elk geheel bedrag van 100.—, waarmede zij de sont van 1000.te boven gaat. Is de belastbare som 7000.— of meer, doch minder dan 10.000, dan is verschul digd 210.—, benevens 5.— voor elk ge heel bedrag van 100.—, waarmede zij de som van 7000.te boven gaat. Is de belastbare som 10.000.— of meer, dan is verschuldigd 360.benevens ƒ6. voor elk geheel bedrag van 100.waar mede zij de som van 10.000.te boven Oude Pekela Leek Ambt Hardenberg Steenwijk Emmen Rotterdam 's-Gravenhage Huissen (G.) Oud- en Nieuw Gastel Wassenaar Amersfoort Baarn De Bildt Driebergen Rhenen Soest Utrecht Veenendaal Zeist Zuilen 679.72 654.82 628.16 623.30 604.95 191.10 175.27 75.48 45.76 42.33 295.82 171.11 180.44 143.28 288.76 242.06 306.16 161.67 165.62 299.54 dat eens een boodschap ging doen, óók wel in' dienst van de Eerste Soester berekenen Dan Van Ark had niet 45 gulden per week. zooals hij telkens zegt, maar hij had bovendien vrij wonen, vrij vuur en vrij licht, zooals hij éénmaal, doch zeer tei loops, dan ook erkent. Van Ark schatte dat zef op 15 gld. per week. En dat was niet te hoog berekend. Bij de opgave voor zijne inkomstenbelasting moet Van Ark dus 60 gld. per week declareercn! En nu de klap op de vuurpijl. De loo- nen, die Van Ark opgeeft, heeft.... Van Ark zélf vastgesteld, zonder ook maar één oogenblik met den heer lburg te overleg- kjén! Als zij dus te laag waren, dan heeft Van Ark dat zélf zoo gewild, misschh om een wit voetje bij den heer lburg halen, maar misschien ook wel in zijn eigen •"belang, omdat hij 10 procent van de ge maakte winst zou krijgen. Hoe lager de ,v> loonen dus, hoe meer kans op winst, óók voor Van Ark!.... Zoo ziet ge, als de bediende partoon wil spelen! Maar, aan den anderen kant, Van Ark weet óók, dat het voornemen was, de loo nen der menschen op peil te brengen van de Bondsloonen!Dat hij dit niet ver meldt, is zijn kwade trouw. En dat dit ^geschieden zal voor de enkelen, die nog niet bereikt hebben, dat ten de werklieden! Ook weten zij (en dat wist ook Van Ark) dat de overige Bonds- bepalingen op onze werklieden zullen wo den toegepast, zoo bv. wat de erkende christelijke feestdagen betreft, den over- werk-toeslag enz. Trouwens, men heeft maar te vergelijken het lijstje dat Van Ark geeft van de normale loonen en de werkelijk uitbetaalde bedragen, die wij een week tevoren publiceerden, om tot de ont dekking te komen hoeveel overwerk er .soms werd betaald. Al het andere wat Van Ark vertelt, ook ten opzichte van den verkoop der drukke rij. zijn dingen waar hij óf niets mee te maken heeft, óf die liggen buiten zijn com petentie. Van Ark heeft het publiek ge haald bij allerlei dingen van huishoudelij- ken aard, en wij hebben ons verplicht ge voeld tegenover onze lezers die bewerin gen te moeten recht zetten. Daarmede is i/óor ons de zaak nu verder uit. Wat echter niet uit is, is, dat door Van Ark's totaal ongemotiveerde actie drie werklieden op straat zijn komen te staan, om van hem zelf en zijn gezin niet te -spfreken, dat nu misschien door Smitje wordt onderhouden!? Want dat deze wilde, anarchistische staking zuivere koffie was, dat wil cr bij ons niet in! DE HERZIENING VAN HET GEMEEN TELIJK BELASTINGSTELSEL. De gemeentefondsbelasting. De wet van 15 Juli 1929, Staatsblad no. 388 tot herziening van de financiëele ver houding tusschen het rijk en de gemeenten, di^: haar voorgangster van 24 Mei 1897, Staatsblad no. 156 intrekt, brengt een in- grijpende verandering teweeg in ons plaat selijk belastingstelsel. Behoudens wijziging van eenige andere bepalingen betreffende de plaatselijke belastingen is de hoofdscho tel van de herziening de afschaffing van de jyyneentelijke inkomstenbelasting en daar- De wetgever, de onbillijkheid van dezen ongelijkmatigen belastingdruk inziende, heeft hieraan door de in den aanhef dezes genoemde wet, die de gemeentelijke inkom stenbelasting met ingang van 1 Mei 1931 afschaft, getracht zooveel mogelijk paal en perk te stellen. Dit is hem in zooverre ge lukt, dat bij de invoering van de nieuwe wet de belastingdruk in iedere gemeente aan een minimum zal zijn gebonden. De ge meentefondsbelasting, die de eer heeft de opvolgster te zijn van de gemeentelijke in komstenbelasting, brengt n.1. voor alle ge meenten des rijks een gelijk belastingtarief, behalve voor de gemeenten Amsterdam Rotterdam en 's-Gravenhage; voor-de be lastingplichtigen van deze gemeenten is een eenigszins voordeeliger regeling getroffen. In verband met de grootere financieele be hoeften van verschillende gemeenten, heeft de wetgever de mogelijkheid voor de ge meenten opengelaten zich een meerdere op brengst uit de gemeentefondsbelasting te verzekeren en wel door het heffen van op centen op deze belasting of wel doordat de gemeente zich voor de bepaling van het zuiver inkomen in een hogere klasse rang schikt. De opbrengst der gemeentefondsbe- lasting komt niet rechtstreeks ten bate dei gemeente van wier ingezetenen zij geheven dt, doch ze wordt gestort in een fonds in de wet „gemeentefonds" genoemd, waarvan de inkomsten en uitgaven jaarlijks bij afzonderlijke begrooting worden vastge steld. Uit dit fonds ontvangen de gemeenten over elk jaarlijksch tijdvak van 1 Meif~ April a. een uitkeering ten bedrage van 75 pro cent der jaarwedden van den burgemees ter en den secretaris, volgens de regeling geldende op 1 Januari 1931, welke uitkee ring nochtans een bedrag van 3.000 niet te boven gaat; b. een uitkeering per inwoner der ge meente op 1 Januari aan het genoemde uit keeringstijdvak voorafgaande. Voor de bepaling van de sub b genoemde uitkeering zijn voor iedere gemeente in het bijzonder de volgende factoren van belang a. het belastbaar inkomen volgens de ko hieren der rijksinkomstenbelasting in de be trokken gemeente over het belastingjaar 1927—1928; b. het bedrag der volgens de gemeente rekeningen over 1926, 1927 en 1928 gemid deld jaarlijks ten laste der gemeente blij vende gewone uitgaven voor: 1. politie; 2. lager onderwijs, voor zoover deze al: verplichte uitgaven door de Lager Onder wijswet 1920 op de gemeenten worden ge legd; 3. armenzorg, met inbegrip van de voor zieningen tegen werkloosheid; c. het aantal inwoners der betrokken ge meente op 31 December 1927. De hiervorengenoemde meeropbrengst tengevolge van de klassificatie in een der drie klassen, waartoe de wet vrijheid laat of tengevolge van de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting komt rechtstreeks aan de gemeente, wier behoeve dc rangschikking in een hoo- gere klasse of de opcentenheffing plaats heeft, ten goede. Dit over de gemeentefondsbelasting zel ve; thans een en ander over het tarief vol gens hetwelk de belasting wordt geheven. Tot grondslag van de heffing strekt het zuiver inkomen, vastgesteld volgens de re gelen, die gelden voor de heffing van rijksinkomstenbelasting. Het zuiver inkomen wordt, alvorens/&/& Het zuiver inkomen wordt, alvorens het na te noemen tarief daarop wordt toege past, verminderd met den kinderaftrek van artikel 38 der wet op de inkomstenbelas ting 1914 en daarna verhoogd met een be drag, afhankelijk van de klasse, waarin d( gemeente is gerangschikt. Deze verhooging bedraagt in gemeenten der eerste klasse 100.voor de ongehuwden; in gemeen ten der tweede klasse 100.voor ge huwden en 200.voor ongehuwden er in gemeenten dei derde klasse 200.— voor gehuwden en j 300.voor ongehuwden Met gehuwden worden gelijkgesteld perso nen, die gehuwd geweest zijn en kinderaf trek genieten. De gemeenteraad bepaalt in welke van de drie klassen de gemeente moet worden gerangschikt. Behalve voor de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, voor welke gemeenten zooals hiervoren reeds werd me degedeeld een eenigszins gunstiger tarief is vastgesteld, wordt de gemeentefondsbe lasting geheven volgens het onderstaand tarief: Belastbare som: belasting 800.— of meer, doch minder dan ƒ.850.- 850.— of meer, doch minder dan 900.— 900.of meer, doch minder dan 1000.— 4 950.— of meer, doch minder dan 1000.— 4.. 1000.of meer, doch minder dan 1050.- 5.. 1050.— of meer, doch minder dan HOO.— 6. 1100.of meer, doch minder dan 1150.— ƒ7. J 1150.of meer, doch minder dan 1200.- 8. J 1200.of meer, doch minder dan 1250.— 9. 1250.of meer, doch minder dan 1300.- 10. 1300.— of meer, doch minder dan 1350.- 11, 1350.of meer, doch minder dan 1400.— 12, 1-J00.of meer, doch minder dan 1450.— 13. 1450.of meer, doch minder dan 1500.- 14, 1500.of meer, doch minder dan 1550.— 15. 1550.of meer, doch minder dan 1600.— 16.50 Uit vorenstaand overzicht moge de be lastingbetalende burgerij van Soest blij ken, dat het tarief der gemeentefondsbe lasting gunstig afteekt bij dat van de in haar gemeente geheven plaatselijke inkom stenbelasting. Nu is den gemeenteraad de bevoegdheid voorbehouden zooals hiervo ren reeds werd medegedeeld, zich een hoo gere opbrengst uit de gemeentefondsbe lasting te verzekeren door de heffing van opcenten op de hoofdsom der belasting tot een maximum van 80; in een bijzonde: geval n.1. indien de gemeente er niet in slaagt haar begrooting sluitend te maken :en maximum van 100. In dit geval dat naar we hopen, in de praktijk tot de uitzonderingen beperkt zal blijven, moet echter aan een tweetal voorwaarden wor den voldaan en wel: Is de belastbare som 1600.of meer, doch minder dan 4000.—, dan is verschul digd 18.benevens 3.voor elk ge heel bedrag van 100.waarmede zij som van 1600.te boven gaat. 1.500 2.000 2.500 3.000 4.000 5.000 6.000 7.500 10.000 15.000 20.000 25.000 50.000 100.000 8.40 16.80 29.20 43.20 69.20 101.60 133.60 182.— 272.— 470.40 707.20 984.— 2.968.— 8.718.40 3 3 <n C C c 8 S belasting; bij een ran 1.9. In! 1 "Z O M-S 2 i sv over 1929- C et ia .O H 26.69% f 50.25% 76.— 103.64% 164.35 231.51% 304.66% 424.27 647.42% 1.122.42% 1.597.42% 2.072.42% 4.447.42% 9.197.42% 10 18 33 48 78 114 154 215 340 636 936 1.236 2.736 5.736 Amersfoortsche Muziekschool Prinses Julia nalaan 13 bij den Utrechtscheweg. DIPLOMA CONSERVATORIUM le. moeten de overige gemeentelijke hef fingen tot redelijke bedragen zijn opge voerd en mag de opcenten-heffing niet naar progressief tarief geschieden. Irf dit verband wijzen wij er op, dat de wet het beginsel van proportioneele hef fing der opcenten, dat is heffing op alk aanslagen van een gelijk aantal opcenten, voorop stelt. Zij laat echter afwijking van dit beginsel toe en veroorlooft het tarief der opcenten op zoodanigen voet in te .ichten, dat een geleidelijk stijgend getal opcenten wordt geheven bij toeneming van de belastbare som. Voor het geval onze gemeenteraad eventueel toe zoude besluiten het alleei voor een speciaal geval toegestane maxi mum van 100 opcenten te heffen, dan zou de de aanslag in de gemeentefondsbelas ting nog, gelijk uit vorenstaand staatje blijkt, voor de daarbedoelde belastingplich tigen dezer gemeente met een zuiver in komen van 5.000.— en daar beneden, voordeeliger zijn dan hun tegenwoordigen aanslag naar een gelijk inkomen in de gemeentelijke inkomstenbelasting. Op grond van een globale berekening, gemaakt aan de hand van de in de nieuwe wet voorkomende bepalingen, waarbij aan de gemeenten een bepaalde minimum uit keering uit het gemeentefonds wordt ge waarborgd, is thans reeds met aan zeke: heid grenzende waarschijnlijkheid vast 1 stellen, dat deze gemeente, mits zich geen bijzondere omstandigheden voordoen, en buitengewone stijging der uitgaven terke daling der inkomsten tengevolge hebben, niet tot heffing van het maximum aantal opcenten van 80 op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting zal behoeven over te gaan. De aan de gemeenten gega randeerde minimum-uitkeering uit het ge meentefonds is voornamelijk afhankelijk van de bruto-opbrengst der gemeentelijke inkomsten over de belastingjaren 1926- 1927, 1927-1928 en 1928-1929 en de brengst in hoofdsom der personecle be lasting, die over 1928 voor dc betrokken gemeente onder de ontvangsten der Rijk: rekening is verantwoord. Bij aandachtige beschouwing van hiervoren wergegeven cijfers blijkt voorts, dat de aanslag in de gemeentefondsbelas ting in het bijzonder voor de lagere aange- slagenen in deze gemeente vrij wat voor deeliger uitkomt dan de aanslag naar een gelijk inkomen in de gemeentelijke inkom stenbelasting. Evenwel heeft de Gemeen teraad het in zijn hand dit voordeel voor de lagere aangeslagenen te beperken door de gemeente voor de heffing der gemeente fondsbelasting in de tweede of derde klasse te rangschikken. Voor de hoogere aange slagenen is het voordeel der nieuwe be lasting procentsgewijze berekend niet zoo groot als voor de lagere aangeslagenen. De beter gesitueerden, n.1. de aangeslage nen in de Vermogensbelasting, worden door de nieuwe wet bovendien nog op andere wijze getroffen, n.1. hierdoor, ten behoeve van het „gemeentefonds" iedere gemeente 50 opcenten op de hoofd som der Vermogensbelasting zullen wor den geheven. Daarentegen wordt de be voegdheid der gemeentebesturen tot hef fing van opcenten op de hoofdsom de vermogensbelasting beperkt tot 50 in maxi mum (thans 100). Opmerking verdient voorts nog, dat gemeentefondsbelasting in verhouding tot de in deze gemeente geheven plaatselijke inkomstenbelasting in het algemeen der drukkend is voor de gehuwder voot" dc ongehuwden. De oorzaak daarvan is voornamelijk gelegen in dc omstandig heid, dat de kinderaftrek hij dc gemeente fondsbelasting hooger is dan bij dc ge meentelijke inkomstenbelasting. Bij eer genoemde belasting is ze gelijk aan den kinderaftrek van de rijksinkomstenbelas ting en varieert naar gelang van het inko men en van het aantal kinderen van 100 tot 250 per kind, terwijl ze bij de ge meentelijke inkomstenbelasting voor ieder kind slechts 75 bedraagt. Indien echter het aantal kinderen grooter is dan twee, dan wordt ingevolgde de jongste wijziging der desbetreffende verordening bij raad: besluit van 19 Februari 1929, in werking getreden 1 Mei 1929, voor ieder der ki deren boven het aantal van twee, een kin deraftrek toegepast van 100 per kind. Ten aanzien van dc in gezinsverband sa menwonende personen houdt de nieuwe wet een voor deze personen minder voo deeligc bepaling in. Zij zegt, dat indien van in gezinsverband samenwonende personen twee of meer belastingschuldig zijn, voor ieder dezer belastingschuldigen de belast- base som verhoogd wordt met zooveel maal 50 als het aantal samenwonende belastingschuldigen bedraagt, met dien verstande, dat een echtpaar voor één per soon gerekend wordt en dat als belasting schuldig alleen wordt aangemertk ieder persoon, die, ook zonder de toepassing van deze bepaling, voor een aanslag in aan merking zou komen. Ter toelichting diene het volgende voorbeeld van een ingezins- verband samenwonende familie, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, welke allen belastingschuldig zijn. Ieder dezer belastingschuldigen zal nu een aanslag thuis gestuurd krijgen, berekend naar zijn inkomen, dat voor de berekening der be lasting terzake van de samenwoning voor ieder verhoogd wordt met 5 maal 50 is 250.—. We zullen nu van de gemeentefondsbe lasting afstappen om ons tenslotte nog even bezig te houden met eenige andere veranderingen, die de in den aanhef dezes genoemde wet in het gemeentelijk belas tingstelsel aanbrengt. Volgens artikel 20 dier wet staat het rijk af ten behoeve der gemeenten drie vierde gedeelte van de zuivere opbrengst van de hoofdsom der grondbelasting ter plaatse geheven. De bevoegdheid der gemeente besturen tot heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting, in maxi mum 20 voor de ongebouwde en 80 voor gebouwde eigendommen, blijft onver kort bestaan. Onder de thans vigeerende wettelijke be palingen is het den Gemeentebesturen, die geen progressieve plaatselijke inkomsten belasting heffen, geoorloofd om opcenten te heffen op de hoofdsom der rijksinkom stenbelasting tot een maximum-aantal van 100, eventueel gecombineerd met heffing niet progressieve inkomstenbelas ting. Vermits nu ingaande 1 Mei 1931 in alle gemeenten de gemeentefondsbelasting zal worden geheven en wel naar progres sief tarief, is de bevoegdheid der gemeen tebesturen tot heffing van opcenten op de rijksinkomstenbelasting en die tot heffing eener niet progressieve inkomstenbelasting met ingang van evengemelden datum ver vallen. Verder is een belangrijke wijziging ge acht in de regelen betreffende de foren sen-beweging, ook wel eens genoemd de belasting op de vrije beweging van het individu. Meerderen zal deze verandering ten goede komen. Zij betreft in de eerste plaats de afschaffing der door velen zoo onbillijk geachte belasting op de bedrijfs- forensen. Het oorspronkelijk ontwerp ging zelfs zoo ver, dat het de geheele forensen belasting afschafte. Een amendement Oud herstelde echter de belasting op de woon- forensen. De heffing dezer belasting wordt niet zooals de tegenwoordige wettelijke bepalingen doen, aan de Gemeentebesturen gebiedend voorgeschreven. Evenals onder de bestaande bepalingen, ontstaat de belas tingplichtigheid onder de nieuwe wet ook bij het hebben van 90 malen nachtverblijf n een andere gemeente dan die van hoofd verblijf, anders dan als verpleegde in een krankzinnigengesticht of ziekenhuis en bo vendien bij het meer dan 90 dagen voor ich of zijn gezin beschikbaar houden een gemeubileerde woning in een andere gemeente dan die van hoofdverblijf. Na drukkelijk is verboden, dat de belasting ge heven wordt naar den grondslag van het nkomen of een deel van het inkomen. De heffing geschiedt naar den duur van het verblijf of naar de huurwaarde der gemeu bileerde woning dan wel naar andere, bij de verordening vast te stellen grondslagen De verwachting is, dat deze belasting bij eventueele heffing geen belangrijke bata ral opleveren, althans geen overwegenden nvloed op de tarieven der overige belas tineen zal uitoefenen. Tenslotte het laatste punt, dat we nog even willen releveeren is dc afstand de gemeenten van de rijkspersoneele be lasting. In het oorspronkelijk ontwerp was be paald, dat de rijks personeele belasting zoude vervallen, waartegenover aan de ge meentebesturen de bevoegdheid werd ge geven een eigen verteringsbelasting te hef fen met inachtneming van de bij de wet gestelde regelen. Deze bepaling is echter in het gewijzigd ontwerp niet overgegaan. Dit ontwerp laat de wet op de rijksper soneele belasting voortbestaan; de invor dering blijft bij het rijk, terwijl aan de ge meenten voorts nog de bevoegdheid is ver leend: om in de heffingstarieven voor de di verse grondslagen wijziging te brengen: b. de belasting naar een of meer de grondslagen, mobilair, dienstboden, paar den. pleiziervaartuigen en biljarten niet te heffen c. te bepalen in welke van de negen klas sen zij voor de heffing der belasting enscht te worden ingedeeld en d. ten aanzien van de heffing naar den grondslag huurwaarde progressie in te voeren. Deze progressie was in het oor spronkelijk ontwerp niet voorgesteld, doch is in de wet gekomen tengevolge van een amendement van Gijn. Een ander amende ment van Gijn, beoogende heffing der per soneele belasting naar andere grondslager dan de in die wet genoemde, mogelijk te maken, werd niet aangenomen. De bevoegdheid der Gemeentebesturen tot heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting blijft ook bij de nieuwe wet ongewijzigd gehandhaafd. Zooals den aandachtigen lezer uit het vorenstaande zal zijn gebleken, vloeit uit de toepassing der nieuwe wettelijke bepa lingen veel extra werk voort voor de rijks- belastingadministratie. De Gemeentebestu ren krijgen echter in dezen ook weer hun deel. In het volgende kalenderjaar zullen dc Gemeentebesturen de tengevolge van de nieuwe wet noodige belastingverordenin gen moeten vaststellen. Aan de voorberei ding, daarvan zullen veel extra werkzaam heden verbonden zijn. Zoolang echter de uitkeering per inwoner der gemeente uit het gemeentefonds niet bekend is en der halve ook niet de som die de gemeente door eigen belastingheffing zal moeten vin den, zoolang ook zullen de ontwerpen der nieuwe verordeningen niet te vaststelling kunnen worden voorgedragen. Intusschen is nu reeds aan de hand van de kohieren der rijksinkomstenbelasting een bereke ning te maken van de vermoedelijke bruto- opbrengst der gemeentefondsbelasting in deze gemeente. Ten behoeve van de bepa ling van het aantal opcenten, alsmede voor de indeeling in een der klassen, zal deze Programma voor Zondag a.s Ie elftal vrij. 2e elftal idem. 3e elftal krijgt Esvac II op bezoek. 4e elftal gaat naar Amsvorde lil. Clubnieuws V.V. Soest. De Verloting. (Goedgekerud door B. en W., besl. 1 Oct. '29). De trekking van de verloting der Voet balvei eeniging Soest, zal plaats hebben op Maandag 2 Dec. a.s., om 8 uur n.m. in Hotel-Pension „Bosch en Duin aan dc Koudhoornweg, alhier. Na afloop gezellig samenzijn. De wedstrijden voor a.s. Zondag zijn voor het 2e en 3e elftal nog niet bekend. Het le elftal is vrij. si aoi-ioo uaujapoui uap uba .ïajjjcaujj joji massamoord, aantasting der burgerbevol king enz. „Hebt Uw naasten lief gelijk U zeiven." Dat is onze grondslag. En de internatio nale rechtsorde willen we helpen opbou- o.a. door weg te doen het instrument der eingenrechtverschaffing: het oorlogs- leger. Onbestelbare stukken. Onbestelbare stukken, waarvan de zenders onbekend zijn, terug ontvangen te Soest: 1. Caston Clargae, Haag. 2. Briefkaart /.onder adres. 3. G. Bos. Brussel. Een zwaar varken. Bij den heer W., Boschstraat, is des, week een varken geslacht, dat bij afhak- ken 612 pond schoongewicht woog. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 grijs taschje met inhoud. 1 heerenhandschoen. 1 zilveren rozenkrans. ARBEIDSBEURS SOEST. Stand oi 20 Nov. 1929. Metselaars Opperlieden Grondarbeiders Losse arbeiders Schilders Wevers Letterzetters Timmerlieden Chauffeurs Stokers Machinist-bankwerkers Kantoorbedienden Landarbeiders Stucadoors Hulp in de Huishouding Onderwijzeres voor maats Bode-Huisbew.-Inc. ONTSLAG Mr. VAN DOORNE. i een ingezonden stuk, voorkomende in het Soester Nieuwsblad, tracht de Heer v. Doorne het te laten voorkomen, alsof zijn ontslag als redacteur van „De Soester" plaats had nog voor hij daartoe mijnerzijds en wenk had gekregen. Daar de courant ter perse gaat, moet ik voor het oogenblik volstaan, met er op te wijzen, dat ik dezelfde relatie, waarop hij ich in zijn ingezonden stuk beroept, reeds lang te voren, sprekende over zekere han delingen, die de heer v. Doorne zich ten mijne opzichte en ten opzichte van mijne vennootschap, had veroorloofd, woordelijk heb toegevoegd: „Laat hij toch zijn ontslag nemen, hij kan het toch beter nemen dan krijgen." Hieruit blijkt wel, dat de ontslag name toch niet zoo vrijwillig was als de- heer v. Doorne het gaarne zou willen laten voorkomen. Dat ik die relatie, wat de ontslagname- betreft, correctie zou hebben toegezegd, is beslist onwaar. De redactie van het Soester Nieuwsblad, die een onderschrift onder het ingezonden tuk plaatste, meen ik te moeten opmerken: Dat de wijze, waarop Mr. v. Doorne za- :n en personen in de Soester besprak, niet ltijd mijne goedkeuring heeft weggedragen en ik herhaaldelijk daarop remmend heb gewerkt. Genoemde redactie zou ik nog willen toevoegen: Oordeci niet voor het tijd is, dus weet of wacht. M. IBURG. Buiten Soest worden gevraagd: 3 Metselaars. Ervaren waterbouwkundige opzichters (toezicht houden uitvoering bestratings- werken), hoog loon, los dienstverband. Een tijdelijk teekenaar, gemeentebetrek king, hoog loon. Nadere inlichtingen verstrekt de Arbeids beurs alhier. Nederl. Ver. tot Bescherming van Dieren, afd. Baarn en O. Maandverslag Inspecteur, Steenhofstr. 32, Soest. De woonwagenkampen te Soest en Baarn geïnspecteerd en in orde bevonden. Bij de los- en laadplaatsen van vee aan de stations geen overtredingen geconsta teerd. Het nieuwe slachthuis te Soest bezocht. Daar is een kennisgeving opgehangen, dat de dieren met zachtheid moeten behan deld worden, dat ruw optreden tegen de dieren verboden is: verder mag het slach ten niet plaats hebben, voordat de dood volkomen is ingetreden. Een zwervende hond een goed tehuis be zorgd. Een weggelooper^ hond weer per radio omroep aan zijn baas terugbezorgd. Een oude hond laten afmaken. Onderzoek gedaan naar een trekhond van een vischvrouw uit Spakenburg, wel ke zijn voetzolen had doorgeloopen. Daal de hond uitgespannen was, kon geen pro- ces-verbaal opgemaakt worden. Vele oogkleppen bij paarden doen beteren, zoowel in Soest en Baarn al Bunschoten en Spakenburg. Middenstands-Bank voor Amersfoort Omstreken. De Middenstands-Bank voor Amersfoort en Omstreken heeft het bedrijf van de Ne derlandsche Middenstandsbank waarvan een filiaal daar ter plaatse was gevestigd, voor wat deze gemeente betreft, overgeno men. Als 'liquidateur van genoemd bedrijf is benoemd de heer A. H. Martens, direc teur van de N.V. Middenstands-Bank voor Amersfoort. De Middenstands-Bank voor Amersfoort en Omstereken heeft hier ter plaatse een bijkantoor, gevestigd sedert 1914, van Weedestraat No. 37. dat Amersfoort KORTEGRACHT 6 t/o POSTKANTOOR Nieuwste modellen Pelterijen bruto-opbrengst ten naaste bij bekend moe ten zijn. Summa summarum mcenen wij in het vo renstaande tc hebben aangetoond, dat de nieuwe wet tot herziening van de finan ciëele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten den algemeenen belastingdruk in deze gemeente zal verlichten. En met den wensch, dat zij ook op de financiën der gemeente Soest geen nadeeligen in vloed zal mogen uitoefenen, besluiten wij dit artikel. Soest, Nov. 1929. G. HOSPERS. Clubnieuws V. V. Soestdijk. Het eerste elftal was vrij. Het tweede elftal speelde een wedstrijd tegen Soest II. Beide partijen waren zeer goed tegen elkaar opgewassen. Jammer, dat een der backs van Soestdijk zelf een doelpunt maakte in eigen doel, de stand is geëindigd 33. Het 3e elftal speelde tegen Laren III. Ook deze wedstrijd eindigde in een gelijk spel 11. Het IV elftal ging naar Barneveld bij dc Schaffelaars II op bezoek en verloren daar met 50. Jammer, dat er maar 10 rood-wit gcblokten in het veld waren. De kleine mannen deden het al beter als de vorige keer. Jullie moeten maar moet houden jongens! UTRECHT, Potterstr. 22, Vreeburg 36, Steenweg 62. HILVERSUM - Leeuwenstraat 28. AMERSFOORT - Krommegracht 4 Het meest gesorteerde en goedkoopste adres voor SIGAREN, SIGARETTEN, TABAK Vrijz. Dem. Bond Wapenstilstandsdag. Mr. L. G. v. Dans herdacht 11 Nov. de Wapenstiltandsdag voor de afd. Hij sprak over de etische en redelijke grondslage van ons pacifisme. Aan de hand van Efeze 6 12 tot 17 plaatte hij twee dingen op den voorgrond in onze actie: de waar heid en de gerechtigheid. Achter volgens ging hij na hoe dc orthodox Christenen en de Katholieken in dezen den ken. De orthodoxie acht oorlog een ge volg der zonae, wel in te perken, nooit uit te roeien. Spr. toonde aan, hoe ze te genover ziektebestrijding, slavernij e.d. ook zoo hadden gestaan. En toch is daar tegen met succes opgetreden. Het stand punt der Katholieken is niet zoo pessi mistisch. „Het Evangelie van Christus het Evangelie van den vrede" zegt Prof. de Langen Wendels. Wat is onze grondslag? vraagt spr. Dat een spoedige geestesomkcering bij het gros der menschen, den oorlog zal doen ver dwijnen, gefooven we niet. We willen daar om den historischen weg gaan der rechts ordening, die immers ook den binnenl. vrede heeft geschapen. Recht zonder macht kan niet; in de burgergemeenschap niet, in de statengemeenschap evenmin. In de „Zondeval van het Christendom" van Prof. Heeringa wordt terecht dc noodzakelijk heid van politiemacht erkend. Maar in een ander gedeelte tracht Prof. H. aan de han van de oud-Chr. geschiedenis weer aan (c toonen, dat alle geweld uit den booze i: Hierin is spreker hel niet met hem eens meer met Prof. Kohnstamm. Het interes seert ons niet, zegt spr., of de strijd der Maccabeeërs, of die van Willem van Oran je gerechtvaardigd waren, maar alleen, of in onze wereldordening een oorlog, zoo als hij n u gevoerd wordt, geoorloofd is. 14—20 Nov. 1929. GEBOREN: Johan, z. v. G. Aalderink i G. Meerveld, Dorresteinweg la; Aal- berta Jentje Hendrika, d. v. G. J. Brinks Lagemaat, Nieuwstraat 32; Cornelis Petrus, z. v. P. B. Rademaker en C. A. Brouwer, Laanstraat 15; Anna Maria, d. H. Th. v. d. Berg en M. C. Hazelaar, Steenhofstraat 45; Wilhelm Pauhis, z. v. J. E. Reulen en H. Broeksma, Kolonie- weg lb. ONDERTROUWD: P. J. Dekking en l. v. As; G. J. H. v. d. Hoeven en L. H. Betlem. GEHUWD: J. G. Dashorst en M. de Ruig: D. H. Huver en W. Verwoerd. OVERLEDEN: Anna Maria Schutze, 71 jaar, geh. m. G. v. Setten, Rembrandtl. 18. Vestiging 1420 Nov. 1929. W. H. v. Haselen van Amersfoort naar Julianastr. 60; T. Hoekstra van Den Haag naar Lt. Koppenl. 21; G. C. Wijntjes van Stoutenburg naar Kerkpad NZ 43a; Wed. A. Dirckx van Baarn naar Koninginnelaan 67a; M. Baan Hofman m. gez., van Wijn gaarden naar Kerkstr. 11; W. v. Driel van Papendrecht naar Postweg 18; J. A. Ver- heijen van Huissen naar Beckeringlistr. 12a: M. Stevens van R'dam naar Smitsweg 16; H. J. Kwak van Den Haag naar Nieuwe- weg 25; A. Vredeveld van Baarn naar K. Hartweg 1; H. Koerse van Hilversum Weedestraat 36a; C. J. v. Velzen van Sassenheim naar Julianastraat 36; M. P. IJpelaar van Haarlem naar Vredehof straat 2; E. Mastenbroek van Stoutenburg naar Hartweg 25; H. Kemp van Hoenkoop naar St. Josephgest.; A. P. Dorrestein van Werkhoven naar Schoolstraat 22; M. van Vliet m. vr. van Heerlen naar Koninginne laan 25b; J. M. Crevecoeur van A'dam naar Da Costalaan 3; G. v. Essen van Baarn naar Kerkpad ZZ 14; J. de Munnik-Rade- maker van R'dam naar Sinnemaplein 2; J. C. M. Simon Thomas van Zeist naar Lt. Koppenlaan H. L. van Dalen van Eemnes naar Kerkstraat 3<J. Elberts van Zeist naar Postweg 5; Wed. W. H. Mels van A'foort naar Heideweg 36; H. J. Sach- teleben van Raamsdonk naar Kolonieweg lc; M. H. Berenos e. z. van Avereest naar Nieuwerhoekstr. 8; P. Meijwes m. gez. van A'foort naar Braam weg ong.; W. Wiel- houwer van Den Haag naar Luchtv.afd; G. L. Reijmers m. vr. van A'foort naar Soesterb.straat 12. Vertrek 1420 Nov. 1929. Wed. G. Haveman van Nicuwcweg 67 naar Utrecht, Klaverstraat 8bov.Wed. P. F. K. H. de Haas m. k. van Dorrestein weg 8 naar A'dam, Driekoningenstr. 15: J. v. Lotten van Kerkstraat 2 naar A'foort, Huijgenslaan 5: J. G. v. Eijden van Birkt- straat 57 naar Hoogland, B 13; P. Tensen van Birkstraat 39 naar Engeland, Walver- hampton; Wed. J. Koets van Spoorstr. 24 naar R'dam, Siondw.str. 77: L. Winhou- wer van Praamgracht 3 naar Hilversum, Soestdijkerstr. 14; A. E. v. Goor den Oos- terlingh van Lindenlaan 14 naar N. O.- Indië, Weltevreden: K. v. Wijngaarden van v. Lijndenlaan 10 naar Wognum, wijk I 9; J. m. Rietveld m. gez. van Sinnemaplein 4 naar Naarden, Nieuweweg 20 (Keverd.); A. W. P. Visser m. gez. van Molenstraat WZ 42 naar Utrecht, Amsterd.strw. 125; N. K. J. Verboom van Amersf.str. 05 naar Hilversum, Orchideestr. 31; J. Th. v. Os m. gez. van Vosseveldl. 7 naar N.O. Indië. Batavia; G. A. Koppen m. gez. van Kamp weg 44 naar Batavia, Ind. Luchtv. Mij.; H. J. Vos van L. Brinkweg 49a naar Voor burg, Heerenstraat 108; A. Brinkman van Birktstraat 23 naar Ransdorp (Durgerdam) A. F. Koenraads van Luchtv.afd. naar Den Haag, Galileïstr. 131. Verhuizingen de gemeente van 14—20 Nov. 1929. A. Gaasbeek van v. MaarenstraatO naar Verl. Postweg 41.; J. Bolhuis van Nieuw straat 24a naar Bectzlaan 76; A. C. L. dc Munnik van Verl. Postweg 4 naar Sinne maplein 2; S. H. Komst van Spoorstraat 24 naar 26; J. Marochek-Benkel van Nicu wcweg 62 naar Klaarwaterw. 23; H. Wallet van Nieuweweg 62 naar Klaarwaterw. 23: K. Post van Nieuwstr. 35b naar Hartweg 28; W. F. Jacobs van O. Utr.weg 2 naar Soesterb.sti87; G. v. Ek van Postweg 46 naar v. Maarenstraat 1; A. Strumpel van Soestcb.str. 16 naar 122; H. J. Seholtmeijer van Banniggstr. 88 naar de Beauiortlaan 12; A. v. Rooijen van Paltz 1 naar Ameis- foortschestraat 1; H. A. v. Roomen van Birktstraat 54b naar Birktstraat 05; J. Bol- tcrblom van Birktstraat 69 naar 51b.; J. Oosterbeek van Vaardehoogtvveu 2 naar Wieksl.weg OZ 7. Nassaulaan 41 - Baarn (Afdeeling van de in 1911 Koninklijk goedgekeurde vereeniging van Mode-Vakscholen in Nederland.) Jonge meisjes, die de school hebben verlaten, kunnen ingeschre ven worden op het spreekuur: 's Woensdags van 3 tol 4 uur en van 7 lot 8 uur. Dag- en Avond-, Club- en Privaatlessen. Ook voor oudere dames beslaat gelegenheid voor eigen gebruik alle voorkomende kleeding, geheel zelfslandig te leeren vervaardigen Prospectussen verstrekt de Directrice Mej. W. BEKKER

De Soester | 1929 | | pagina 5