J. Schmidt 2e BLAD urg UÉ 'aardenvieesch DE LEEUW DAG I. sm M. v. Hornsveld Zn. H. aOKiVLI Drogisterij Verfhandel srkstraat 5 Baarn et Oudste en ertrouwdste Adres!! EJBlSJSBjiEUBJ este en goedkoopste aadhande! W. S. Veltman taines Inlaids Linoleum ichzelf recommandeert. irma GEBRs. STAAL VAN BURGSTEDEN andel in Aardappelen Groenten en Fruit J. AREND WIERSMA j Mode-Vakschool pleiding voor Costumière, Coupeuse en Leerares Gemeenteraad. erbrug ij ven zich bij voortduur beleefd aan- velen voor alle werkzaamheden in METSEL-, BETON-, PUT- EN RIOOLWERK. - WITTEN EN GEWOON SCHILDERWERK :hoonmaken van huizen van binnen en buiten. :hoorsteenvegen. Ledigen van put- n. Aanleg en onderhoud van Tuinen en Grondwerk, sveren van boom- en bloemgewas, iet- en Stroomatten. Beton- en Tuin- grint. L ONS WERK GEBEURT VAK KUNDIG TEGEN BILLIJKE PRIJZEN. Hoogachtend, kenhorstweg 2 Soestdijk Verkrijgbaar eerste kwaliteit van jonge paarden iefstuk "0 cent iefstuk (haas) 80 osbief 50 ukjes 45 nllade 45 agere Lappen 40 oorregen Lappen 35 ihakt 35 a contant, rkensvteesch concurreerande prijzen. Beleefd aanbevelend, sUKENLAAN 20B - SOESTDIJK Honden- en Kattenbrood met Vleesch, is het bij uitstek voedsel voor UW dieren! :ukenlaan 31a SOEST et een verbruiker na jaren en jaren g, omdat het ten slotte begint te vervelen irslijten doet men het echter niet arom is het 'n dankbaar artikel hetwelk ilen met prijsopgaaf worden op verlangen gaarne toegezonden door oninginrichters - Heuvelweg 8 NIEUWSTRAAT 55 GED. PEDICURE, MANICURE S GRIMEUR. Torenstraat 8, Telef 2086 ngestraat 104B - Amersfoort. iel systeem, zonder rekenen en tee- nen. Knippatronen voor ieder mode^ hanteeren, schreef hij toch volgens het barmhartige dictaat van den professor verpletterende bekentenis van zijn schuld t einde. Wallroth nam het door Artois onder kende vel papier van de tafel en las het g eens opmerkzaam van het eerste tot t laatste woord over. ,,Goed!" zeide hij. ..Voorloopig zijn wij met elkander klaar. Daar de Voorzienig- id genadig genoeg was, het gelukken van misdaad te verhinderen, moge de stren- straf u bespaard blijven terwille van ju arm kind, dat helaas nog uw afschrik- kkende naam draagt. Gij zult u in het 1 of ander verborgen hoekje terugtrek- i, totdat de scheiding is uitgesproken en iet dan Europa voor altijd verlaten. E>it i mijn eenige voorwaarden. U weet, dat u in het tuchthuis kan doen opsluiten, lien u het zoudt durven wagen één de- voorwaarden onvervuld te laten. Wilt u dus aan deze eischen onderwerpen:" iiegmund Artois antwoordde slechts door i stommen hoofdknik, waarop de profes- vertrok. det een rauwe kreet van de waanzinnig- vertwijieling viel de privaat-docent na i vertrek voorover op zijn schrijftafel. (Wordt vervolgd). behoorende bij het Nieuws- en Advertentie blad „De Soester" van Zaterdag 21 Dec. 1929, No. 52. Iln de ontwerp-begrooting v. 1930 is geraamd voor bui tengewone uitgaven 18.328.31 De Gemeenteraad kwam op Woensdag 18 December 1.1., des namiddags 2 uur, weder om in openbare vergadering bijeen, ter be handeling van de begrooting voor 1930. Alle leden zijn aanwezig. Na de gebruikelijke opening stelt de bur gemeester aan de orde: 1. Een ingekomen stuk van de vereeni- ging Soesterberg's Bloei over de storting van weggeld voor den verlengde Postweg, als verharden weg, met verzoek het Wegen fonds, op te heffen en een baatbelasting te gaan heffen evenals te Zeist. Gesteld in handen van B. en W. 2. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening 1928, rekening Wegenfonds 1928 en rekening Gasbedrijf 19271928. De Burgemeester verwijst naar het rap port van de afdeeling Verificatie van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. De finantieele commissie adviseert conform dat rapport tot voorloopige vaststelling. Bij de bedrijfsbegrooting voor het Gas bedrijf verwijst de heer Doorman naar het rapport van de gascommissie omtrent de af schrijvingen. B. en W. hebben deze over 1927 en 1928 liooger genomen, dan de Raad heeft vastgesteld. De oprichtingskosten had den al geheel moeten zijn afgeschreven, doch daarvan rest nog 50 Het batig saldo ad 7900.is daardoor geflatteerd, en had dus eigenlijk 6000.moeten zijn. De gasbedrijfrekening wordt hierna goed gekeurd, evenals de rekening Wegenfonds. Ook de inbreng-cijfers van Gasbedrijf Wegenfonds in de Gemeente-rekening vin den -geen bestrijding, terwijl tenslotte ook dc Gemeenterekening 1928 zelf onveranderd wordt vastgesteld. 3. Voordracht van B. en W. tot het aan gaan van kasgeldleeningen voor den dienst 1930, met ontwerp-besluiten. B. en W. schrijven daaromtrent aan den Raad: Wij hebben de eer Uwe vergadering hierbij ter vaststelling aan te bieden een drietal ontwerp-besluiten tot het tijdelijk opnemen van kasgeld gedurende het jaar 1930. De opname van deze gelden is noodig, doordat de gemeente gedurende de jaren 1927 en 1928 belangrijke kapitaalsuitgaven heeft gedaan, waarvoor nog geen detiai- tieve leening is aangegaan, terwijl ook voor het jaar 1929 credieten tot belangrijke be dragen door Uwe vergadering zijn toege staan ter dekking van onderscheidene kapi taalsuitgaven. Voor de specificatie van de hierbedoelde uitgaven mogen wij U verwijzen naar den hierna opgenomen staat. Op grond van dc in dien staat vc melde cijfers stellen wij U voor te besluiten tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldlee- ning tot ten hoogste 506.060, met dien verstande, dat slechts tot het opnemen van gelden zal worden overgegaan, indien dit in verband met den kasstand der gemeente noodig wordt geacht. Het U hiernevens aangeboden ontwerp besluit No. 604, vermeldt een op te nemen bedrag, groot 450.000, waarbij in het oog moet worden gehouden, dat bij raadsbe sluit d.d. 25 Augustus 1925, 4e afd. No. 1, 2, 45 werd besloten tot het aangaan van rekening-courant-overeenkomsten met de in deze gemeente werkende woningbouwver- eenigingen en -stichtingen; hierbij werd overeengekomen, dat deze vereenigingen en stichtingen hare kasgelden, eventueel ver minderd met te doene betalingen, bij den gemeente-ontvanger in rekening-courant zouden storten. Deze eventueel gestorte gelden, moeten beschouwd worden als door de gemeente tijdelijk opgenomen kasgeld. Wij zouden het bedrag, dat te dezer zake zou kunnen worden opgenomen, ten hoogste willen stellen op 30.000, waarvoor U het bij gaand ontwerp-besluit ter vaststelling wordt aangeboden (4e afd. No. 604). Voorts is het gewenscht de met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten d.d. 28 Maart 1927, 4e afd. No. 4, 1, 9, gesloten rekening-courant-overeenkomst te besten digen. Bij deze rekening-courant-overeenkomst is toegestaan een crediet groot 20.000, voornamelijk benoodigd om de door de Bank automatisch overgeschreven bedragen van de rekening der gemeente naar die van het Rijk, te kunnen betalen. Hierop heeft betrekking het ontwerp besluit 4c afd. No. 604. Intotaal zal alzoo het op te nemen bedrag ten hoogste 500.000 beloopen. Overzicht op te nemen kasgelden, dienst 1930. Gedekt moet worden: le. Het nadeelig slot van den kapitaaldienst 1928, zoo als dit ter gewijzigde voor loopige vaststeling is aan geboden 178.930.00J4 2e. Kapitaalsuitgaven 1929 (geraamd) 494A. Voorziening brandwezen 4.500 494B. Plaatsing brandkranen 1.425 498. Stichting badhuis 37.675 498A. Hypotheek- verleening slachthuis 45.000 504. Vernieuwing van wegen 3.300 501A. Noodwoningen (bouw) 5.000 506A. Aankoop vrachtauto 3.500 506B. Aanleggen sportpark 75 507A. Aanleg rioleeringen 3.800 507B. Vernieuwing van wegen 1.581.47 507F. Verbetering Koninginnelaan 9.000 514. Bouw O.L. School Soesterberg 10.000 514. Verbouw oude O. L. School id. 2.000 517/522. Kosten bijzondere scholen.. 93.832.55)4 530. Kapitaal verstrek king grondbedrijf 25.710 539, Idem gasbedrijf 600 Div. Verbouw Raadhuis enz19.200 296.199.02 J4 waarbij nog is te voegen het in dc primitieve begrooting voor 1929 geraamde bedrag voor kapitaalsuitgaven ad 74.712.29 Totaal 568.169.63 Hiervan kan worden afge trokken een bedrag groot, rond 73.000 hetgeen is vrijgenko- i ter belegging door de gewijzigde aststelling der ge meenterekening over 1924, welk bedrag als nog te beleggen in de gemeentekas voor komt en in mindering kan worden gebracht op een te sluiten kas- geldleening, en het door 't Wegenfonds bij de gemeente be legde kapitaal groot per 15 Oct. rond 37.000 110.000 verminderd met de door de woningbouw- vereenigingen en -stichtingen in reke ning-courant opge nomen bedr. totaal 50.000 60.000.— zoodat benoodigd is of rond 508.169.6 500.000.- Opgemerkt zij, dat deze kapitalen voor zoover zij noodig zijn, niet direct bij den aanvang des jaars aangewend zullen wor den; zoo zullen ook verschillende in 1929 geraamde bedragen als nog beschikbare credieten naar het volgend dienstjaar wor den overgebracht. Derhalve zal de post „Rente van tijde lijk, ter voorziening in de behoefte aan kas geld, opgenomen gelden" niet zonder meer gesteld behoeven te worden op een rente berekend naar het bovenbecijferde bedrag. Gerekend wordt, dat over het geheele jaar 1930 gemiddeld niet meer dan 300.000 kasgeld noodig zal zijn, weshalve de rente (berekend naar 5 's jaars) gesteld k; worden op rond 15.000. Onveranderd goedgekeurd. 4. Behandelingbedrijfsbegrootingen en Gemeentebegrooting voor 1930. Bij de algemeene beschouwingen consta teert de heer Busch een betrekkelijke pes simisme; de perspectieven zijn wel wat be ter, maar de toestand nog somber. De groo- te pers spreekt weinig vleiend over Soest en van de 100 personen, die zich hier wil len vestigen, zullen wel 99 terugdeinzen. Den nieuwen weg, die B. en W. willen in slaan is wel beter, maar eerst moeten nog de fouten van het slechte beheer van vroc ger worden goedgemaakt. De alleruiterste zuinigheid is helaas geboden en men moet probeeren uit de impasse te komen, waarin vroegere bestuurders Soest gebracht heb ben. De samenwerking in het college van B. en W. lijkt wel op een groentewagen, die omgevallen is en dit heeft een remmende werking op den gang van zaken. Wellicht begrijpt men elkaar verkeerd, doch elkan der hartelijk groeten met een vlek op het hart is ook niet goed. Spr. hoopt op een verklaring, dat betere overeenstemming kan worden bereikt, daar hij anders een motie van wantrouwen tegen het geheele college zal moeten indienen, daar de gemeente zeer slecht gebaat is bij die verhoudingen. Dat cr na de commissie-vergaderingen nog aparte bijeenkomsten hebben plaats ge had tusschcn enkele fracties om nader het standpunt t.o.v. verschillende zaken te be palen, vindt spr. fout. Hij hoopt, dat het college de geringe sa menwerking tusschcn hun drieën niet zal ontkennen, daar spr. meerdere feiten weet, die hij dan zou moeten mededeelen. Hij hoopt echter van harte voortaan op een stemmigheid en haimonie. De heer van Klooster zegt, dat de door den heer Busch besproken fractievergade ring niet is geweest een bijeenkomst van r.k. mpt a.r. De heer Doorman vindt het betreurens waardig, dat het mooie wegenplan wegens gebrek aan geld niet kan worden uitge voerd. De lucht is somber en niet geheel zuiver door gemis aan samenwerking en waardeering. Ook hij hoopt op verbetering. Zijn bezwaren tegen de laksheid, waar mede de verbetering van de wegen is ter hand genomen, geldt niet alleen den Wet houder voor Openbare Werken, doch het geheele college. Hij stelt echter voor om alle bezuinigingen, die de Raad zal vast stellen alleen en uitsluitend aan te wenden niet voor de post Onvoorzien, doch voor verbetering van de wegen en vraagt om trent dit punt allereerst een beslissing. Vo rige jaren is er wel eens wat roekeloos geput uit den post Onvoorzien. De heer de Bruyn zal zich niet blind sta ren op de wegen; er zijn ook andere urgente zaken, zoo bijv. belastingverlaging, iets wat toch wel niet mogelijk zal zijn, en verla ging van schoolgeld voor het uitgebreid- en lager onderwijs, wat een mooi' idee is en wellicht wel uitvoerbaar is, daar het slechts 7IJIJIJ.8000.kost, waarvoor men toch geen weg goed verbeteren kan. De atmosfeer op het gemeentehuis is ge laden, doch als men voor de waarheid uit komt, vindt men geen gehoor. Open en eerlijk zijn, zal toch steeds het beste blijven. Op de groote voordeden voor Soest van de iinantieele gelijkstelling tusschen het Rijk en de gemeenten, mag men echter niet gaan rekenen, daar men nog niets weet en men nu niet op dc toekomst moet teeren. Spr. waarschuwt daar vooral tegen. De heer Grootewal wil alleen het insti tuut-schoolarts onder de aandacht brengen en vindt het jammer, dat daarvoor geen geld is. Hij ziet geen kans om groote bezuini gingen te gaan invoeren. Dc Burgemeester, de sprekers beantwoor dende, zegt ,dat de algemeene gemeentetoe stand is verbeterd, wat waarschijnlijk komt door dc betere omstandigheden. De verhou ding tusschen de leden van het college zijn, als persoonlijke relaties, niet geschikt om in een openbaar debat besproken te wor den. De Raad heeft daar echter nog nooit nadeel van ondervonden, noch de gemeente. Spr. kan wel verklaren, dat de atmosfeer thans is opgeklaard en men elkander al weer aardig nadert, behoudens natuurlijk en eventueel zakelijk verschil van meening. De samenwerking op dit oogenblik, zooal niet reeds volkomen bereikt, zal dan toch in elk geval binnen enkele weken volledig zijn. Hij acht het niet gewenscht alle in te voeren bezuigingen ten voordcele van de wegen te laten komen. De post Onvoor zien is niet te hoog, vorig jaar moest hij zelfs verdubbeld worden en is feitelijk veel te laag voor mogelijke tegenvallers. Verdere verlaging moet hij dan ook afraden. Een voorstel tot verlaging van school geld vindt het geheele college sympathiek, daar dat een soort belastingverlaging is en j'uist in dat verband echter voorloopig on mogelijk. Men moet de finantieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten op grond van de nieuwe wet (gemeentefonds belasting) niet gaan uitbuiten, maar wel mag worden gezegd, dat de algemcente be lastingdruk voor Soest ongetwijfeld gunsti ger wordt. Het instituut schoolartsen is het college zeer sympathiek en zoodra er gelden voor zijn, zullen voorstellen niet achter wege blijven. WethouderEndendijk is ook voor verla ging van schoolgelden en voor het instituut schoolarts, doch alleen als de middelen er voor door bezuiniging aanwezig zijn. Per soonlijk voelt spr. meer om eerst de school gelden te verlagen en dan pas een school arts in te voeren. Het voorstel is in studie om de schoolgelden met ongeveer 50 te verlagen. Wethouder Koenders zegt, dat het heel goed is gebleken om met wegaanleg nog even te wachten, daar deze thans in werk verschaffing kan worden uitgevoerd, anders zou men nu 20.000 25.000 voor de werkverschaffing apart nog noodig heb ben. Het gebrek aan homogeniteit kan best worden opgelost als de een wat toegeeft en de ander wat nalaat en dan is er in het college een samenwerking te verkrijgen zooals nog nooit een college heeft gekend; de commissie voor Openbare Werken wordt echter zeer belangrijk nu zij tot commissie van bijstand is verheven en zal voortaan veel bij elkaar moeten komen. Spr. vraagt daarvoor de medewerking van de leden. De heer Busch constateert zekere over eenstemming tusschen de leden van het col lege van B. en W. De betrokken wethouder heeft de schoen, die hem paste aangetrok ken en spr. constateert gelukkig betere ver houdingen. De straatbelasting drukt erg, vooral op den middenstand en moet zoo spoe dig mogelijk verdwijnen. .Middenstand en landbouw zijn in deze begrooting slecht be deeld, zoo ook de kleine boeren. Dat de Gemeente geen nadeel heeft ondervonden van het gebrek aan samenwerking in het college ontkent spr.; de bouwvergunningen o.a. worden zeer langzaam afgewikkeld. Hij stelt voor de vereeniging Heemschut te la ten adviseeren het uiterlijk schoon van nieuw te bouwen huizen, dit geschied dan niet door één persoon, maar door een des- kudige vereeniging, die dit daarenboven ge heel gratis doet. De heer Doorman is nog onvoldaan. Er zitten in deze begrooting nog stille reserves en juist daarom blijft spr. tegen elke ver hooging van de post Onvoorziene Uitgaven. Bij de werkverschaffing waren toch alle we gen nog niet voltooid geweest, zoodat men best had kunnen beginnen. Ook het bouw rijp maken van terreinen (Talmalaan en Schrikslaan) had kunnen worden ter hand genomen. Nog steeds wacht spr. op de'hem toegezegde kaart van de Gemeentelijke Pa triarchale gronden. De wegen zijn echter thans het voornaamste en moeten vóór alles in orde worden gemaakt. De heer van Klooster vraagt of er wel door de bezuiniging een overschot komt om voor de wegen te besteden. Hij wil lie ver even afwachten, tot alle uitgaven zijn vastgesteld. Wethouder Endendijk zegt, dat over de schoolgeldverlaging natuurlijk t.z.t. de be- lastingcommissie wordt gehoord. Wethouder Koenders voelt wel wat voor het idee-Heemschut; wat leelijk is, blijft al tijd echter een persoonlijk gevoelen. Dc heer van Klooster is tegen zoo'n schoonheidscommissie, omdat hij uit onder vinding weet, dat dergelijke instituten slecht werken en een hoop aanleiding geven tot klachten en adressen. De Burgemeester wil ook het idee-Heem schut wel eens onderzoeken. De commissie voor Openbare-Werken krijgt in Soest nu een veel zwaardere taak dan in welke an dere gemeente ook. Wij staan echter nu op den tweesprong; enghartig te zijn bij het verleenen van bouwvergunningen, dan wel daarbij het breede gebaar te maken, waar bij ontplooing van de gemeente mogelijk zal zijn. Veel is reeds vroeger bedorven en njen moet oppassen voor verder bederf. De commissie zal veel meer bijeen moeten komen tot bijstand. Dat de vroegere schoon heidscommissie zoo slecht werkte, zal wel gekomen zijn door gebrek aan samenwer king, doch hopelijk wordt dat nu beter. De heer Busch meent, dat de schoonheids commissie in géén geval invloed op het wel of niet verleenen van dc bouwvergunning mag hebben; zij moet alleen adviseeren. Soms kan een huis tot een aardig geheel worden omgewerkt met precies dezelfde kosten. De Burgemeester zegt, dat vroeger de post Onvoorziene Uitgaven wel eens aan zienlijk verhoogd kon worden, doordat de belastingen meer opbrachten, dan was ge raamd, doch dat is nu niet meer te voor zien, daar alle ramingen zeer scherp zijn. Hij is echter zeer dankbaar voor die ruimte in de ramingen van verleden jaar, omdat daardoor een overschot is ontstaan, dat men nu prachtig heeft kunnen gebruiken voor dekking van tekorten. Voor 1930 is cr ech ter zeer weinig reserve en de post Onvoor zien moet men thans zoo hoog mogelijk maken en houden. Hierna worden de Algemeene Beschou wingen gesloten en wordt de begrooting van het Wegenfonds goedgekeurd, evenals het besluit tot belegging van de gelden van dat Fonds en tot vaststelling van de bij drage, die in dat Fonds moeten worden ge stort bij wegaanleg. Aan de orde komt thans de begrooting van het Gasbedrijf. Bij de Algemeene Beschouwingen daar over komt dc heer Doorman terug op de kwestie der afschrijvingen. Indertijd heb ben B. en W. die percentages wel eigen machtig veranderd en noodcloos hoog op gevoerd. Waarom kunnen wij ze dan nu niet weer verlagen? Zijn bedoeling is, de kosten zoo laag mogelijk te maken, waar door de gasprijs ook laag kan blijven. Dc kosten van verificatie ad 3UU op een totaal van 1460 vindt spr. véél te hoog; dit is meer dan 1/5 van het totaal. Hij stelt voor 16%, dat is dus 140. De lieer Busch zegt, dat de verificateur dat bedrag heeft vastgesteld en dat het wei nig beteekent op het totaal, wat de heer van Klooster beaamt, met een beroep op den heer Jansen. Dc Burgemeester geeft toe, dat B. en W. de afschrijvingspercentages eigenmachtig hebben veranderd over 1927-1928. Het eerste tijdvak was echter niet 1 jaar, doch ruim 1)4 jaar, waarom men in dit bijzondere ge val, in overeenstemming met het Verificatie- bureau en Gcdep. Staten, zonder den Raad er in te kennen, andere percentages, vast gesteld. Er moet echter stabiliteit zijn in de afschrijvingen, wat wethouder Enden dijk nog aandikt door te zeggen dat Gedep. Staten en de verordening voorschrijven, dat de aflossingen minstens gelijk moeten zijn aan •de afschrijvingen. De heer Doorman wil dan weten hoe groot dat verschil is, daar er bij dc ver laagde cijfers genoeg speling was. Het gaat hier om een bedrag van 2666. De Burgemeester zegt, dat Gedep. Staten uitdrukkelijk verzocht hebben twee posi tieve uitspraken van den Raad, n.1. over de retributie en over de afschrijving op de hoofdbuizen. Het voorstel om het Bedrijf een retri butie te laten betalen aan de Gemeente, waardoor dus de Gemeente elk jaar een ze kere uitkeering van het Bedrijf zou ont vangen en dus op die uitkeering uit het bedrijf niet behoeft te wachten, tot er een reserve van b0.060 is, waardoor echter mede de kosten van het bedrijf grooter wor den en zullen drukken op den gasprijs, wordt verworpen met 103 stemmen. Vóór de heeren Endendijk, Koenders en de Bruyn. De afschrijvingen op de hoofdbuizen zijn thans 2)4%. Gedep. Staten meenen, dat de buizen in minder dan 40 jaar moeten wor den vernieuwd en willen een hooger af schrijvingspercentage. Wethouder Endendijk zegt, dat de tech nisch ambtenaar van het Gasbedrijf ver nieuwing binnen 40 jaar in den goeden grond van 'Soest uitgesloten acht. Ook zal vergrooting van de buizen voorloopig niet noodig zijn, daar de omzet nog wel drie maal kan verdubbelen en de buizen dan nóg niet vergroot behoeven te worden. Hij stelt voor de afschrijvingen zoo te laten en het nog eens één jaar aan te zien. Dit voorstel wordt aangenomen met 103 stemmen. Tegen de heeren Hilhorst, van Klooster en Pronk. Bij de artikels-gewijze behandeling wijst de heer Busch op de onrechtvaardige en hooge heffing voor meterhuur, waardoor de meters door de gebruikers vele malen betaald worden. Hij wil op die manier geen potje maken. De Burgemeester zegt, dit verzoek xn de Gascommissie te zullen brengen, waartoe wordt besloten. De begrooting van het Gasbedrijf x\ordt hierna z.h.s. aangenomen. Thans komt aan de orde de Gemeente begrooting zelf. Allereerst de uitgaven. De Burgemeester stelt, op verzoek v in de geheele finantieele commissie, vooi de wet houders-salarissen te verhoogen in totaal met 660.en dus te brengen van 1026. op 1350.De werkzaamheden van de wethouders nemen enorm toe en de ver antwoordelijkheid dus ook. Telde Soest in 1920 7457 inwoners, op 1 Januari 1929 wa ren er dit reeds 13236 en nu is men reeds de 135U0 gepasseerd. De heer Busch vindt het voorstel ge waagd in verband met den finantieelen toe stand der gemeente. Hij wil het liever aan houden tot een volgend jaar en dan diiect een flinke verhooging toestaan. De salaris sen moeten behoorlijk op peil worden ge bracht, óf men moet wachten. De heer Grootewal vindt f 1020.ook veel te weinig. Men wil echie'- onder de wethouderssalarissen van Baarn blijven. Het volgend jaar zal door de volkstelling, die op 31 December 1930 wordt gehouden, het salaris van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger automatisch worden verhoogd, zoodat er dan geen kans meer bestaat ook nog eens de wethouders-salarissen te gaan verhoogen. De heer Doorman erkent volkomen het meerder werk en wil de salarissen op 1500.brengen. De heer van Doorne zegt, dat dit bedrag in het geheel geen belooning is voor de te verrichten werkzaamheden, die zee- om vangrijk zijn en die toch niet behoorlijk be taald kunnen worden. Volgend jaar wordt de verhouding dus nog scheever, er bij wij ze van appreciatie steunt spr. het voorstel om te verhoogen tot 1500.waarmede de heeren Hilhorst en Gasille aceoord gaan De heer de Bruyn is tegen verhooging; betalen naar arbeid doen wij toch niet, en voor de gekozen vertrouwensmannen uit de 13 raadsleden moet men geen betaalde krachten hebben. Het is een kwestie van eer, doch spr. zou desnoods voor een ver hooging tot 1350.— kunnen stómmen. Dc heer Grootewal meent, dat de wet houders niet door alle 13 raadsleden, maar feitelijk door de grootste fracties gekozen worden, dus geenszins de vertrouwensman nen zijn van den geheelen Raad. De gemoe deren moeten echter tot rust komen, en daarom is hij vóór 1500. Mevr. Landweer-de Visser zegt, dat men beneden het peil van Baarn wil blijven en vraagt hoeveel dat is, waarop geantwoord wordt 1400.-,wat echter ook een heel oude regeling is. De heer Busch zegt, dat volgend jaar ver betering niet mogelijk zal zijn. Men moet liefde voor het werk hebben en zonder eeni ge partijpolitiek moet men de meest be kwame personen kiezen. Van liefde alléén kan men echter niet eten en de mogelijk heid bestaat, dat in de toekomst iemand van dat salaris geheel in zijn onderhoud moet voorzien. Het voorstel Doormanvan Doorne om de salarissen met 966.te verhoogen en te brengen op 1500,per persoon wordt aangenomen met 65 stemmen. De beide wethouders onthielden zich van stemming, terwijl vórstemden de heeren van Doorne, Gasille, Doorman, Grootewal, Busch en Uii- horst. Post 218 wordt verhoogd met 200. om den Commies der eerste afdeeling ter Gemeente-secretarie, den heer P. C. Groot, in het bezit van een toelage te stellen ter vergoeding van extra-werkzaamheden, ver bonden aan de waarneming van het Secre tariaat der Gemeente, onder voorwaarde, dat deze verhooging niet geldt gedurende den tijd, dat de heer Groot aanspraak kan maken op uitbetaling van de aan dc be trekking van Gemeente-Secretaris verbon den jaarwedde. De post schrijfloonen ad 1800.stelt de heer Gasille voor te verlagen met 340. omdat hij een maandsalaris van 76.voor de nieuw tc benoemen typiste véél te hoog vindt. Voor 50.per maand kan men een heel behoorlijke typiste krijgen, wat echter door den Burgemeester met nadruk wordt ontkend, doch wat de heer van Door ne zeer positief beaamt. De heer Gasille merkt voorts op, dat hier weer persoonlijke belangen bij zitten; de persoon, die benoemd zal worden is reeds aanwezig en werkt al! De Burgemeester zegt, dat de zaak zoo zit: de tijdelijke typiste gaat over naar Open bare Werken, waardoor ter secretarie, waar het copiccrwerk de laatste jaren zoo aan zienlijk is vermeerderd, een nieuwe benoe ming noodig wordt van 76— per maand. Daarnaast moet nog voor schiijfwerk een tijdelijke kracht aan dc Afdeeling Finan- ticn worden toegevoegd, mede in verband met het vele te verwachten werk door de komende verandering in dc belasting-wet geving, waarvoor is uitgetrokken 75. per maand. De post is-ruim geraamd, zoo- dat er 60.over is voor eventueel over werk. Men moet dit aan B. en W. ter be- oordecling overlaten. Dc heer Busch wil niet hebben, dat onder het mom schrijfloonen feitelijk salarissen wordexi aangevraagd. De heer Gasille stelt tenslotte voor de post met 246.te verlagen, welk voorstel echter wordt verworpen met 76 stemmen. Vóór stemden de heeren van Doorne, Ga sille, Doorman, Grootewal, de Bruyn en Busch. Bij de post van de telefoonkosten maakte de heer Gasille bezwaar tegen de 208. voor de huistelefoon voor het gebouw van Openbare Werken aan den Lange Brink- weg. Hij vond deze uitgave voor zulle een klein gebouw een luxe. De lieer Busch had een onder idee daar over. Met een huistelefoon voorkomt men onnoodig heen en weer geloop en vooral ook het maken van koffievisites, waartegen anders niet veel te doen is. Er wordt dus zoodoende intensiever gewerkt. Wethouder Koenders deelt mede, dat het hier niet alleen een zuivere huistelefoon be treft, doch ook een aansluiting op de bui tenlijn, waardoor alle betrokken kamers di rect met buiten kunnen spreken. Heeft men slechts 1 buitentoestel, dan is dat onmoge lijk; het is noodig, dat het publiek direct met den betrokken ambtenaar kan worden verbonden en deze ook direct zelf kan op bellen, zonder eerst naar een ander locaal te moeten. Er zijn in het nieuwe gebouw 6 lokalen, waarvan er 5 aangesloten wor den, benevens de werf, die toch ook, als de bureaux gesloten zijn, opgebeld moet kunnen worden. Na deze uiteenzetting trekt de heer Ga sille zijn voorstel tot verlaging in en de post wordt goedgekeurd. Omtrent het uitbreidingsplan zullen spoe dig voorstellen worden aangeboden. Bij de 36.vergoeding voor het gebruik van zijn rijwiel voor den gemeentebode is de heer Doorman er tegen. Ook de heer Busch voelt er niets voor, daar de raad vorig jaar pas besloten heeft, geen rijwieltoelagen meer te geven en het zeer moeilijk is uit te maken, wie daarvoor wel, en wie daarvoor niet in aanmerking komen. Spr. wil dan liever eenige gemeente rijwielen aanschaffen cn die laten gebrui ken door degenen, die ze op een zeker mo ment noodig hebben. De heer Gasille voelt niets voor gemeente rijwielen, daar hij uit eigen ondervinding weet, dat de rijwielen dan zeer slecht wor den onderhouden. Het voorstel Doorman om deze rijwiel- toelage te schrappen wordt verworpen met 57 stemmen. Vóór de heeren van Doorne, van Klooster, Gasille, Doorman en de Bruyn. Hierna xvordt de pauze gehouden, waarin de thee zeer lekker smaakt. Na de pauze stelde de Burgemeester bij het hoofdstuk Openbare Veiligheid aller eerst een nieuw voorstel aan de orde, om namelijk, de finantieele commissie ge hoord, een snelvervoermiddel aan te schaffen ten behoeve van de politie. Men kan voor een bedrag van 1800.een auto koopen. Tot dusverre kan de politie zich niet snel genoeg verplaatsen, iets wat ook voor de samenwerking met andere ge meenten zeer ongemakkelijk is. Ook voor de veiligheid is een auto zeer gewenscht. Spr. releveert een recent geval, waarbij in de buurt van Soest en Baarn een auto met twee heeren rondreed, die popgtien aileen- loopende meisjes en -dames in hun auto mee te lokken. Als ze dan direct wegrijden, kan onze politic ze niet meer achterhalen. Ook voor de politie-verbinding met Soesterberg is een auto strikt noodig. Nu moet eiken dag één agent per fiets naar Soest komen, wat veel oponthoudt geeft en waardoor Soesterberg dan slechts nog maar over één agent be schikt. Ook in bijzondere gevallen en voor controle, als de inspecteur naar Soesterberg moet, is een snelvervoermiddel geboden. Het voorstel luidt, de auto in 5 jaar af te schrijven, het eerste jaar 46%, het tweede jaar 25% en darh 15%, 10% en 10%. De exploitatie-rekening geeft het eerste jaar, met inbegrip van de 40% afschrijving, aan onkosten 1160. De heer de Bruyn vraagt of dc auto alleen voor de politie is, of dat andere takken van dienst er ook gebruik van kunnen maken. Voorts vraagt hij de wagen vlak bij te stal len is, daar anders het voordeel illusoir wordt. Dc prijs vindt spr. echter erg laag en betwijfelt of daarvoor wel een nieuwe wagen kan worden aangekocht. De Burgemeester zegt, dat liet de bedoe ling is de auto alleen voor de politie te bestemmen; voor die dienst moet hij elk oogenblik beschikbaar zijn. De auto kan mooi worden gestald bij het gemeentehuis, naast het gebouwtje van de rijwielstalling, waar vroeger het vleesch van de noodslach- tingen werd verkocht. De heer Grootewal deelt mede, dat voor 1866.een Chevrolet coach kan worden gekocht, waarvan de prijzen wat zullen terugloopen als de nieuwe modellen uit komen. Het eerste jaar is op 256.ben zine gerekend, en op 46.olie, alles naar gemiddeld 46 K.M. per dag. Dc heer Busch merkt naar aanleiding van het algemeen gedeelte van de politie nog op, dat wel eens wat tactischer kan worden op getreden. Zoo is hem een geval bekend, waarin een bejaard persoon, die een knol letje opraapte voor zijn kleinkind, direct maar een bekeuring kreeg en zelfs gedreigd werd met een vervolging wegens diefstal. Het voorstel tot aanschaffing van de automobiel werd z.h.s. aangenomen. Bij de brandweer klaagde Mr. van Door ne er over, dat het materieel zoo slecht wordt onderhouden door de gemeente, en dat niets op tijd in orde is. De Comman dant van de Vrijwillige Brandweer moet altijd maar daadwerkelijk medelielpen om het materieel goed in orde te "hebben. Hij zou zich kunnen bepalen met de zaak te laten loopen en bij het uitbrexen van brand alleen tc constateeren, dat de boel niet in orde was, maar hij heeft zooveel verant woordelijkheidsgevoel, dat hij zelf maar de boel in orde maakt, als hij weet, dat er wat aan mankeert. Deze Commandant heeft zeer veel tact om met de leden om te gaan en daarenboven de noodige pit en kalmtWat hij geheel vrijwillig en zonder er ëén cent voor te ontvangen voor de gemeente doet, is boven alle lof verheven. Hij offert echter zeer veel tijd, moeite en derving van in komsten op voor de genieenschap, maar daar mag men toch niet op parasiteeren. Gevallen zijn bekend, dat cliënten voor zijn winkel wegliepen en bij een ander kochten, omdat hij niet thuis was cn dan was hij.... in de brandweercentrale, om voor de ge meente het materieel in orde te, brengen, eenvoudig omdat niemand anders het deed en hij als commandant de onaangename ge volgen daarvan zou ondervinden, als er eens plotseling voor brand uitgerukt moest wor den. Ook op ander gebied is hij werkzaam, waarbij spr. denkt aan het preventief brand wezen. Als het deze commandant niet lan ger mogelijk zou zijn het commando te blij ven voeren, dan zal men zeer moeilijk een anderen commandant kunnen vinden, die net zoo geschikt is en net zooveel animo heeft en ook zoo goed met de ieden over weg kan. Men kan dan wel als zeker aan nemen, dat de geheele Vrijwillige Brand weervereniging verdwijnt en dan moet dc ar 1929 SR 15 CENT KORTING 'ER POST SOESTDIJK MER 380) emand, dan had ck uit, „bedenk eekt, van piijn ngeland en niet hier eerbiedigen onze vrouwen." Ik wilde alleen rdige vrouwtjes Vaierie nu een en regel?" ivo el hoorde zij e is; het trouw- it er ter wereld ïn zie ik leugen ar ben ik zij- it arme ding", ontroering tril ij nu ook niets mij nog trouw i. Carel, als je rt, dan zou je p verbeuren." nden elkaar de /cederen zijn ver »rd ietjer. brand jde.Vönhui'jlclbui. irtijd herinner- haar aan, dat ras voor haar ot zij nu naar erkamer, waar snieën viel, al ikken door: e Peg! O, den iperig. n die houding niet. Maar in- p haar schou- tar heelt er aan? j, terwijl het eamerhand be- och nog lief? dag krijg ik lecht geweest ieselijk slecht len, keek haar -ernstig: ït een NIEUW le armenze weergevonden. FOON 2086 135.— tl voor >p het luid- 0.— trecht niet meer zoo afzydig zou houden van de groote vraagstukken by de wetgeving. Er trad meer voortvarendheid aan den dag. Afzonderlijke zaal voor Diners, Soupers en Vergaderingen Restaurant 2 la minufe van morgen zaï zyn. i Zoo kan het voor ons ook, na den zoo-1 genaainden levensstrijd van een afgeloo- uw garantie reeds 6 jaar radio toestellen.

De Soester | 1929 | | pagina 9