2e BLAD Onze Tientjes-prijsvraag Cabaret Dancing „KEIZERSKROON" Zaterdag, Zondag en Woens- dagavond's f Boekhandel „Modern" 3 Burgelijke Stand Rechtzaken. hof 19 AMERSFOORT VAN 8 TOT 11 UUR onder leiding van het bekende strijkje Voorde Huisvrouw Voor de Kinderen. f C. KOKS behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 25 Januari 1930, No. 7. DOODSLAG. Jachtopziener Kuyt te Stoutenburg. De Officier van Justitie te Utrecht looft namens het Bestuur der Nederlandsche Ver- eeniging van Jacht-opzichters, eene beloo ning uit van 300.— voor dengene of degenen, die ter be oordeeling van hem, Officier zoodanige aanwijzingen of inlichtingen geeft of ge ven, welke leiden tot veroordeeling van den dader of de daders van den doodslag in den nacht van 17 op 18 December 1929 onder Stoutenburg gepleegd op den Jachtopzich ter Johannes Kuyt. Parket te Utrecht, 17 Januari 1930. De Officier van Justitie voornoemd, (w.g.) NIJSINGH. DAM RUBRIEK Correspondentie en oplossingen (binnen 8 dat gen) te zenden aan H. Bakker, Soest Laanstr, 32 PROBLEEM No. 11 Zwart11 12 3 4 6 16 26 36 46 47 48 49 50 Wit: 11 Zwart 11 schijven op 2/4, 6, 9, 13, 14, 16, 19, 20, 40. Wit 11 schijven op 17, 25/28, 31, 32, 34, 38, 42, 45. Wit speelt en wint. Oplossing probleem No. 1. De stand in cijfers was: zwart 11/14, 18, 21, 2C; wit 23, 29, 30, 33, 34, 37, 44, 45. Wit speelt achtereenvolgens 2924, 45 40. 24—20, 20 X 36. Een eenvoudig probleem, doch met gees tige afwikkeling. Schijf 29 wandelt onver stoord naar ruit 20 en wint als eenig over blijvende witte schijf de partij. Goede oplossingen ontvangen van: P. Floor, D. Waal, S. de Z., D. Salemink, K. Janson, D. Staal. 1622 Januari 1930. GEBOREN: Arie, z. v. L. Pothoven en G. Overeem, F. Huijcklaan 5. Willemina Johanna, d. v. J. de Ridder en G. Nap, Verl. Postweg 29. Hendrik, z. v. W. v. d. Akker en J. v. d. Hoef, Korte Hartweg 1. Hendrikus Johannes, z. v. J. Westerlaken en A. Swart, Driehocksweg 10. Engelina Johanna, d. v. O. 't Lam en G. C. Leeuwen kamp, Dorresteinweg 22. Wilhelmina Maria, d. v. P. A. Hilhorst en C. v. d. Bremer, Kerkpad ZZ 27. OVERLEDEN: Alexandre Arnault Le Jeune, 68 jr., Julianastr. 65. Willem Adriaan Spelt, 6 mnd., Beukenlaan 15. Heintje Jans sen, 85 jr., wed. v. E. Oldenhof, Noorder- weg 45. Vestiging 1622 Januari 1930. J. C. Boogaard van Harderwijk naar Luchtv.afd.; J. Petrie van R'dam naar v. Lijndenlaan 10; A. C. Wuisman van R'dam naar Vredehofstraat 2; C. Schouten van Grootebroek naar Vredehofstraat 2; A. v. Gijn van Oldenzaal naar Talmalaan 14a; G. C. Kuijs van Harenkarspel naar Ban- ningstr. 108; J. Geerling m. gez. van De Bilt naar Amersf.str. 102; G. Koek m. gez. van den Helder naar Heuvelweg 28. Vertrek 1622 Januari 1930. J. F. W. S. Kalleveen van Amersf.str. 65 naar Baarn, Gen. v. Heutzlaan 14; M. W. Groenestein van Korenweg 4 naar Baarn, Heemskerklaan 6; D. Groenesteijn van Wieksl.weg WZ 29 naar Zeist, Schaerweide- laan 52; A. Akkerman van K. Kerkstr. 7 naar A'dam, Tollenstr. 95; O. J. Fransen van Soesterb.str. 28 naar Zwolle, Philoso- fenallée 32; P. H. v. Asselen van v. Weede- straat 43 naar Vinkeveen, V 24; C. J. Ver haar van Rademakerstr. 18 naar A'foort, R. K. Ziekenhuis; J. v. d. Meer van Rade makerstr. 18 naar Amersfoort, Mariastich- ting; C. Kooij van Batenburglaan 15 naar DE EERSTE SOESTER 4 ELECTR. DRUKKER IT 4 4 4 4 is het meest betrouwbare adres 4 4 voor Uw drukwerk. Met onze mo- 4 4 derne machines zijn wij in staat U 4 4 het beste van het beste te leveren 4 4 tegen zeer concurreerende prijzen 4 4 Utrecht, Turfstr. 2; Th. C. v. d. Waal van Birkstr. 34 naar Blaricum, San. Hoog- Laren; E. Bakker van Luchtv.afd. naar Den Helder, H. M. Wachtschip; J. H. Dolfin van Vosseveldlaan 40 naar Utrecht, Lijn- markt 18; C. P. H. Rinse van Soesterb.str. 150 naar Utrecht, N. Beetsstr. 24; J. Vos m. gez. van L. Brinkweg 49 naar Barne- veld, Nijkerkerstr. ."44e; N. Cleijndert m. vr. van Amersf.str. 119 naar Hilversum, Trom- penbergw. 47; B. Valkengoed van Smits- weg 3 naar A'foort, G. v. Stellingwerfstr. 74; M. v. Boeijen van Rademakerstr. 7a naar Doetinchem, Rijksopv.gesticht; Th. Bloe- mer van Rademakerstr. 18 naar R'dam, Bloemkweekerstr. 42a; M. H. J. Ormeling m. vr. van B. Grothestr. 8 naar Den Haag, Stadhoudersl. 34. Verhuizingen van 922 Januari 1930. A. v. 't Klooster van Beetzlaan 89 naar Beukenlaan 21; G. Hilhorst van O. Utr.weg 1 naar Eemstr. 4; A. G. M. Ligthart van Soesterb.str. 107 naar Braam weg 13a; G. Möller van Verl. Postweg 103 naar 62; H. v. Fulpen van Molenstraat WZ 20 naar Birkstr. 60; G. Brinkhuis van Kolonieweg lc naar Kerkpad NZ 37; Wed. J. de Ruig van Hartweg 6c naar Belvedereweg 8; D. Penning van Verl. Postweg 4 naar 43; C. Deijs-Polhout van v. Weedestraat 16 naar Bakkers weg 5; H. F. W. Bloemendaal van Beukenlaan 18 naar Smitsweg 12; B. Bloe- mendaal-Elzinga van Soesterb.str. 184 naar Smitsweg 12; M. Stevens van Smitsweg 16 naar Koudhoornweg 69; A. Westerveld van Molenstr. WZ 42 naar Eigendomweg 4; L. H. de Rooij van F. Huijcklaan 3 naar Steen- hofstraat 71; J. J. van Ark van v. Weede straat 7 naar B. Grothestraat 16; J. van Arkel van Beetzlaan 66 naar Nassaulaan 26; R. v. Dunschoten van Nieuweweg 46a naar 110. KANTONGERECHT, AMERSFOORT. Verslag van de zitting. Fatsoenlijke weg of niet. Steeds nog hangende het geval, dat een auto met 70 K.M. vaart een bakkersjongen uit Soestdijk had aangereden onder Baarn, even voorbij de v. Heemstralaan. Rechter, Griffier en Ambtenaar zijn daar op schouw geweest. En werkelijk, de verd., de autorij der M. had gelijk. Dat was me een weg, die eerst verbeterd en met uitzicht begif tigd moet worden, voor van een chauffeur mag worden gevorderd, dat hij er notitie van neemt. Eisch werd 3.vonnis werd: schul dig maar geen strafoplegging. Schuldig, de bakkersjongen kan dus om schadevergoeding aankloppen, maar dat zal hij bij civiele vordering moeten doen, en dat brengt uitgaven mee. Beter is dus: Zand er over! De Soester bouwverondening. Alweer een overtreding, al speelde H. v. B. nog zoo de onschuldige. Metselaar van den Broek was op Sinterklaasdag met het schuurtje begonnen, en van 10 Dec. dateert de schriftelijke vergunning, die, volgens verd. eerst 21 Dec. in zijn bezit kwam, al strookte dit niet met wat op Soest recht en wet is. In goed vertrouwen had hij maar laten beginnen met het werk. Als men niet aan kon op de woorden van wethouder Koen- ders en van den directeur van Openbare Werken, van Vliet, ja op wie moet men dan afgaan? Deze hadden gezegd: Begin maar vast. Neen, zei de Ambtenaar van het O. M., die hebben gezegd: Begin maar vast met de kozijnen; in het schuurtjesbouwplan dient nog iets gewijzigd te worden. Van die wijziging wist verd. ook niets af en nu kreeg hij zoowaar 2.boete te betalen. De Woudenberger Waag. Dit punt vormde een waren hoofdscho tel en Soest zal er ook wel van willen mee- happen. 2 Aug. 1928 werd in Woudenberg bij ge meentelijke verordening vastgesteld, dat bij overgang van een varken van de eene hand in de andere, geen weging mocht plaats vinden dan uitsluitend in de pas vernieuw de gemeentelijke waag. Een vet kalf, dat mocht wel op het gewicht worden onder zocht in de particuliere open waag of in de eigen waag van den exporteur C. Schim mel. Deze verordening, berustend 'op art. 135 der Gemeentewet als rakende de huishou ding der gemeente, heet gebaseerd te zijn op een adres van 60 ingezetenen, die ge meentelijke maatregelen vroeg om bedrog bij het wegen tegen te gaan. C. Schimmel wilde deze verordening eens aan den tand voelen en noodigde de po litie tot verbaliseeren uit op 9 Dec. v.m. 8 uur, toen de landbouwer Jan van Soest den door Schimmel gekochten knorder aan bracht, welke gewogen werd op Schimmel's eigen landbouwschaal met geijkte gewich ten. De Ambtenaar O.M. oordeelde de veror dening wèl van kracht. Hij haalde verschil lende arresten van den Hoogen Raad aan, waarbij het belang van een aantal parti- N.V. Göbel's Steenkolenhandel Torenstraat 10 Telefoon 2090 SPECIAAL ANTHRACIETZAAK culieren wel degelijk werd beschouwd als een algemeen gemeentebelang. Zoo herin nerde hij zich een geval uit zijn vorige standplaats, waarbij door den H. R. rechts geldig werd verklaard een verordening, waarbij geboden werd in zekere maanden korven met uitvliegende bijen gesloten te houden ter wille van den komkommeroogsl van eenige teelers. Dat in de wijziging van 11 Juli 1882 der IJkwet de weegschalen waren vrijgekomen van ijk, vormde geen bezwaar. Een ander arrest H. R. heeft uitgemaakt, dat waar het Rijk zich onthoudt, dit geen verplich ting aan een gemeente oplegt om zich even eens in die materie te onthouden. In Wou den berg leven tal van menschen van het varkensvokken. Hier in een gemeentelijk belang. Spr. eischte alzoo een boete van 50 cent. Mr. Cremer (Utrecht), de rechtskundige adviseur van Schimmel, zag hier geen ge meentebelang. De varkens, door verd. ge kocht, kwamen voor het grootste deel van elders en gingen allemaal naar elders. De verordening komt vrijwel neer op het voor den handel slechts doen wegen in de gemeentewaag. Geen algemeen gemeente belang, maar het scheppen van een mono polie. Het zou gaan om bedrog te keeren. Maar waarom dan niet met kalveren, met meel en andere zaken? Kan daarmee geen bedrog gepleegd worden? Steeds geldt bij deze ar resten van den H. R. of een algemeen be lang in het spel is. Dit was ook het geval met die bijen en komkommeroogst. Tal van menschen buiten de telers waren daarbij be trokken, in werk en vervoer. Bovendien meende spr. dat wering van bedrog niet viel onder art. 135 der Ge meentewet. Over 8 dagen zal de Kantonrechter schrif telijk vonnis wijzen. UITSPRAKEN. Drankwet: Th. J. v. d. K. Soest: geen straftoepassing. Te Soest een gebouw oprichten zonder vergunning: J. S. aldaar 3 of 2 d. Arbeidswet: J. A. v. O., Soest, 5 of 2 d. Wielrijden zonder licht: J. F. Soest 5 of 2 d.; G. S. id. Met rijwiel niet rechts houden: H. L. v. D., Soest, 3 of 2 d. Het ligt in onze bedoeling, zooveel mo gelijk eens per maand, door te gaan met het uitschrijven van prijsvragen, zooals wij dat reeds eerder deden. Waar inmiddels een Kinderrubriek is ge opend, waar raadsels worden opgegeven en voor de goede oplossingen daarvan een of meer prijsjes beschikbaar worden gesteld, zullen wij deze TIENTJES-PRIJSVRA GEN iets moeilijker maken en zullen ze dus niet voor de kinderen, doch voor de vol wassenen bestemd zijn. De eerste van die nieuwe serie volgt hieronder. ALGEMEENE VOORWAARDEN. Schriftelijke oplossingen, op de adreszijde links bovenaan het woord „Prijsvraag" ver meldende, worden aan het bureau van „De Soester", van Weedestraat No. 7, ingewacht uiterlijk tot Zaterdag 1 Februari a.s., des namiddags te zes uur. Als oplossers worden slechts erkend in woners der gemeente Soest of elders wo nende abonné's op ons blad. Inwoners van Soest, die nog geen abonné zijn, kunnen dus evenzeer mededingen. De ingezonden oplossingen worden ons eigendom en wij behouden ons het recht voor die te publiceeren. Als prijzen stellen wij voor de goede op lossers beschikbaar: 1 eerste prijs van VIJF GULDEN, 1 tweede prijs van TWEE GULDEN VIJFTIG CENT en 1 derde prijs van TWEE GULDEN VIJFTIG CENT. De eerste prijs wordt toegekend aan hem of haar, die de goede oplosing op de aar digste of geestigste wijze omschrijft, hetzij in proza of poëzie; de volgende prijzen wor den toegekend aan twee andere goede op lossers. Indien er meer dan drie goede oplos singen binnenkomen, wordt de eerste prijs toegekend voor de aardigste of geestigste wijze van oplossen; de tweede en derde prijs worden dan onder de andere goede oplossers verloot. In elk geval worden dus drie prijzen uitgekeerd, tenzij er onverhoopt minder dan drie goede oplossingen binnenkomen; in d&t 'geval worden dus slechts zóóveel prijzen toegekend als er goede oplossingen zijn ingekomen. De prijswinnaars krijgen voor hun prijs een bon. Zij kunnen voor die bon lot het daarop uitgedrukte bedrag inkoopen doen, echter uitsluitend bij die firma's, die in ons blad adverteeren. Zij moeten daartoe bij het in ontvangst nemen van de bon aan ons bu reau mededeelen, bij welke firma zij de bon in betaling wenschen te geven. In géén ge val wordt contant geld uitgekeerd of toe- betaald. Indien men echter voor een hoo- ger bedrag wil koopen, dan op de bon staat uitgedrukt, kan men zelf desgewenscht bij den winkelier wel toebetalen. De betrokken winkelier kan de bon aan ons bureau tegen contant geld inwisselen. Over deze prijsvraag wordt geen afzon derlijke correspondentie gevoerd en de be slissing van onze Redactie is voor elkeen definitief en onherroepelijk. Door het inzenden van oplossingen ver klaart men deze Algemeene Voorwaarden bekend te zijn en daarmede accoord te gaan. En nu de prijsvraag van deze maand! PRIJSVRAAG JANUARI 1930. Ditmaal een letterraadsel. Mijn geheel bestaat uit een zin van 12 woorden en 54 letters en constateert een wetenswaardig feit. 50, 28, 48, 25 is niet klein. 42, 10, 52, 54, 5, 4 is een voornaam. 11, 45, 53, 10, 31, 40 is voor een broedei hopeloos. 7, 32, 10, 38, 22, 54 is een stad aan de Adriatische Zee. 16, 24, 51, 22, 26, 13, 40 is een titel. 53, 17, 32, 4, 46, 9 is lawaai. 45, 6, 16, 38, 19, 35, 48, 25 was een groot geleerde. 39, 32, 46, 2, 11 is eveneens een titel. 12, 50, 47, 1, 14, 31, 36 en 33, 41, 15, 19 zijn twee. 4, 23, 18, 46, 34, 19 is een mooie sport. 40, 53, 0, 38 wordt veel gedronken. 3, 31, 4, 22, 8 is een graansoort. 37, 13, 11 is een noot. 27, 21, 43, 44, 30, 19, 3 vindt men op het water. 29, 41, 32,11, 20 heeft men 's zomers nooit. Opgave van den gevonden zin is voor de oplossing voldoende. En thans maar aan het raden! De oplossing met de namen van de prijs winnaars zal bekend gemaakt worden in ons nummer van Woensdag 5 Februari a.9. - VAN „HUIS TEN' HALVE" - WASPRAATJE. Er zijn nog vele huisvrouwen, die er de voorkeur aan geven om zelf haar wrijf was te maken. Vooral in den schoonmaaktijd, wanneer groote hoe veelheden „verwreven" worden. Er zijn allerlei soorten was, roode, witte, bruine wrijf was, om de linoleumwas nog niet te vergeten. Maar wat voor soort was men ook zelf wil maken, er komt altijd terpentijn bij te pas, en daarom moet allereerst deze leuze goed ingeprent worden; Houdt de terpentijn altijd ver van het vuur ver wijderd! Want terpentijn is hoogst licht onvlambaar! Nooit terpentijn op het vuur bijvoegen dus, nooit terpen tijn op het vuur warm maken, breng onder geen enkele voorwaarde terpen tijn bij het vuur! En omdat de terpentijn zoo licht verdampt (en daardoor zoo licht vlam vat) spreekt het dus van zelf, dat men de potjes zelfgemaakte was bij het wegzetten heel goed moet afsluiten. Daarom is het ook raadzaam, de was in kleine potjes te bewaren. Men spreekt dan bij het werk telkens maar een klein beetje aan, en de rest blijft in de goed afgesloten potjes. Is door on voorzichtigheid de was in een potje toch wat uitgedroogd en dus te dik geworden, dan verdunt men die met wat terpentijn, terwijl men de was week maakt, door het potje in een kom warm water te zetten. Witte was maakt men van witte geschraapte bij enwas, die men in een emaillc panne tje smelt, vervolgens van het vuur neemt, en er dan witte terpentijn bij- doet (1/4 L. op elke 100 gram was). Roode was krijgt men door roode ter pentijn en gele was te gebruiken, ter wijl men voor zwarte wrijfwas twee eetlepels zwartsel toevoegt, en dan een kopje meer terpentijn neemt. Voor linoleumwas geeft men het volgende recept: Men kookt 1 y2 kopje water met 1 ons potasch en y2 ons talkpoe der, waarbij men 2 ons gele (of witte, voor lichtgekleurd zeil) was doet. Na dat het een minuut of tien doorge kookt heeft (vooral niet laten overko ken!) neemt men de pan van het vuur en doet er een flesch witte terpentijn bij. Wanneer men deze vloerwas ge bruikt, moet men ze eerst omroeren. HUISVROUWHANDIGHEIDJES. Koude, oude thee, die men anders weggooit, is een goed middel, om wasdoek (tafelzeiltjes enz.) mee af af te nemen. Onthoudt U dat. En weet U wat een goedkoop mid deltje is om wasdoek een nieuwe vernislaag te geven? Los een dub beltje lijm op in een kleine kan wa ter. Men dweilt zeil en linoleum af en toe. Maar linoleum moet men toch zoo min mogelijk met water en zeep behandelen, omdat het anders kan gaan barsten. Zorg in ieder geval, dat men na dat dweilen het linoleum kurkdroog nadroogt. Men kan het linoleum echter veel beter schoon maken met gelijke deelen olie en azijn. Een ander middel om wasdoek prachtig op te halen is, het te wrij ven met een mengsel van gelijke dee len warme melk en terpentijn. Wanneer ergens nieuw linoleum ge legd wordt, houdt men dikwijls wel hoekjes en stukjes over, die oogen- schikt zijn. In rondjes of ovale vormen gesneden, hebben we er keurige tafelmatjes aan, om er heete pannen enz. op te zetten. HEETE BLIKSEM. Daarvoor neemt men op 3 pond appelen (zuur en zoet, half om half), 2 K.G. aardappelen, 3 ons spek, iy2 platte eetlepel zout en eenzelfde hoe veelheid vet of boter. Het in lauw wa ter gewasschen spek laat men met y2 L. water y2 uur zachtjes koken. De geschilde aardappelen worden erop ge legd, terwijl men daarover het zout strooit en alles te samen weer aan de kook brengt. Dan legt men er de ge schilde en in vierde partjes gesneden appelen op, kijkt na of het water op den bodem soms moet worden aange vuld en laat alles daarna doorkoken, tot aardappelen en appelen zacht zijn. Dat zal ongeveer 3/4 uur duren bij de ze hoeveelheid. Nu neemt men het spek uit de pan, stamt appelen, aard appelen en vet dooreen, en voegt zoo- noodig nog wat water toe. RECEPT. Wintergroenten! Ja, het is een heele toer, om eiken dag weer, in den winter, een smakelijke groen te-schotel te bedenken. Maar veel hangt er ook af van de wijze van bereiding. Daarom: hier is het recept van een sma kelijke portie gesmoordekoolraap. Op 1 flinke koolraap neemt men een half ons boter, 1 klein theelepeltje zout, en 1 theelepeltje maggi aroma. De koolraap wordi in vingerdikke plakken gesneden, die men tamelijk dik schilt, waarna men ze in gelijke reepjes snijdt. Na wasschen met een bodempje water, zout en de helft van de boter opzetten. Op een zacht vuur gaar laten worden, af en toe schuddend, en zorgend, dat ze tegelijk gaar en droog zijn (ca. een half uur). .Dan door elkaar jschudden met de aroma en de rest van de boter; op de schaal er wat nootmus kaat over raspen. HUISVROUW. Beste meisjes en jongens. De antwoorden op de raadsels van ver leden week luiden als volgt: 1. PaardPaarl. 2. Ko/ek ster ekstetr. 3. Z/wol/le Zwolle. Bij loting is als prijswinster aangewezen Jongejuffr. de Bruijn, Madelief, Nieuwe weg. De nieuwe raadsels zijn 1. Men komt mij één keer in een dag tegen, geen een keer in een week, twee keer in een maand en ook twee keer in een jaar. Rara wat is dat? 2. Ik ben een groot dier, dat heel nuttig is voor den mensch. Maar bindt men iets lekkers aan mijn staart, dan word ik opeens een vogel! 3. Neem een deel van het lichaam, doe daarbij een oude lengtemaat, dan krijgt je een nuttig voorwerp, dat men in ieder huis vindt. 4. Met ee is het iemand, die denzelfden naam draagt als jij, met ie is het een jon gensnaam, met oo is het een deel van een tafel. Wat is dat nu? OOM KAREL. 4 EEN GOED ZAKENMAN4 4 4 weet, dat net uitgevoerd Drukwerk 4 4 cachet aan zijn zaak geeft. Komt 4 4 daarvoor bij ons, wij geven U gaarne 4 4 advies en.gij zult tevreden zijn! 4 4 le Soester Electr. Drukkerii LANGESTRAAT 17 HILVERSUM MEEST MODERN INGERICHTE KANTOORBOEKHANDEL EN AANVERWANTE ARTIKELEN ZIE DE ETALAGES Beleefd aanbevelend,

De Soester | 1930 | | pagina 5