T. VAN VLIET 1 I onder grossiers- koopers van alle N.V. Eerste Soester Electrische Drukkerij I Modelslagerij z ST. BERNARD. Kunstavond CORONA. fl A. LEGEMAAT j per flesch f 3.75 Wijnhandel J. A. Schoterman Zn. Reclame-biljetten - Programma's Opvoering der Kinder-Operette Tabak Sigaren I Leeuwenstraat 16 Hilversum BOSCHSTRAAT 9 - BAARN Soesterberg. Voorde Huisvrouw Landbouw. Ingezonden. Anna Ellis Harry Naaimachines, Dekens enz. in huurkoop Kinderkoor der Zangvereeniging „MENDELSS0HN" Kinder-Matinée op Woensdag 19 Febr., aanvang 3 uur Avondopvoering op Donderdag 20 Febr., aanv. 8 uur Jnsliluul voof Viool- en 6>nsemblespel QeoFge dindemann" Mej. H. C. C. de Jager - Hof 10 - Telef. 867 AMERSFOORT (Woning-Bureau) Wij zijn OPGERICHT 1899 ALLLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEFOON No. 330 POSTGIRO No. 146487 Toen hulp kwam opdagen, vond men de vrouw in bewusteloozen toestand. Zij werd onmiddellijk naar het Stedelijk Ziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar bleek, dat zij een hersenschudding en een vrij ernstige hoofdwonde had bekomen. De andere inzittenden van de auto kwa men met den schrik vrij. De auto uit Hil versum werd geheel vernield, terwijl die uit Arnhem slechts licht beschadigd werd. PAROCHIEHUIS St. LUDGARDIS. Zondagmiddag van 26 uur was de be zichtiging opengesteld van het nieuwe ver- eenigingsgebouw aan de Vredehofstraat, van ouds „het Torentje". In overleg met het bestuur en met belangelooze medewerking der arbeiders, is daar een zeer mooi ge heel tot stand gekomen. In de gezellige conversatiezaal, waar plaats is voor 180 per sonen, staan tafeltjes en stoelen, welke lot verpoozen nooden. Een mooi eikenhout buffet is langs een der wanden geplaatst. Verder is de achterzijde der zaal eenigs- zins verhoogd voor tooneeluitvoeringc-n. Al les ziet er soliede, en degelijk uit. Langs de zaal loopt de garderobe. Het bestuur ontving vele felicitaties, ook in den vorm van bloemstukken; verder een H. Hart-beeld en mooie klok. Deze wijk is een mooi vereenigingsgebouw rijk ge worden. VER. TOT BESTRIJDING DER T. B. C. Gepasseerde Maandagavond te 8 uur, hield genoemde vereeniging haar jaarver gadering in „Religie en Kunst", onder prea- sidium van Dr. Rupert. Deze herdacht in zijn openingswoord het verscheiden van den heer de Bliek, welke gedurende 10 jaar met de noodige accuratesse het penning meesterschap heeft waargenomen. Voorze ker past daarvoor een woord van dank; zijn nagedachtenis zal steeds met eere wor den genoemd. Daar het bestuur met 1 lid werd uitgebreid, werd tegelijk voor de va cature daarvoor, gekozen de H.H. de Ko ning en van Amerorn. Uit het finantieel ver slag bleek, dat de inkomsten en uitgaven bedragen 1087.73. JEUGDDIENST. Zondagavond had te 7 uur in de Rem- brandtzaal de 5e Jeugddienst plaats, waar bij als voorganger optrad Ds. J. I. van Schaick. Na orgelspel en het uitspreken van het votum, zong de gemeente Gez. 214: 1, 4, 6, waarop gelezen werd de Wet des Heeren; gezongen als Amen daarop: Gez. 33 6, gelezen Matth. 13: 10, en 1923, waarop gebeden werd. Gezongen Gez. 3(5: 1, 3, 4. Tot tekst kiest Z.E.W. Matth. 13: 119, waar gehandeld wordt over den Zaaier. Deze is Jezus, maar Zijn dienaren op aarde ver richten Zijn werk, het is het Woord Gods dat zij brengen. Dit wordt verschillend ont vangen, wat nader wordt verklaard; alleen als men den Zaaier van gansche harte prijst brengt het veel vrucht voort. Maar daar voor moet een offer gebracht worden; maar Zijn last is licht en Zijn juk is zacht. Na orgelspel en gebed zong de gemeente Gez. 21U, waarop de zegen werd uitge sproken. Bij het verlaten van het gebouw werd een gave gevraagd voor het Jeugd werk. JONGEL. VEREEN. OP G.G. „SPREUKEN 23: 2tta." Genoemde Jongel.Vereen, vierde Maan dagavond haar jaarfeest in de Rembrandt- zaal, welke zeer druk was bezocht. De voor zitter, de heer v. d. Heuvel, verzocht te zin gen Ps. 25 2, gaat daarop voor in gebed en leest Ps. 23. Vervolgens werd Ds. Al- kema benoemd tot Eere-Voorzitter, welke de taak zoo zal opvatten, dat alles wat hij doen kan, doen zal voor de vereeniging. Daarop staat spr. eenige oogenblikken stil bij 2 Timotheus 13 en wijst op den zegen van een Christelijke opvoeding en wapen tegen elk kwaad. Hoe menigmaal is het eerste Christelijke lied aan moeders schoot geleerd, geen ba ken geweest op de latercn levensweg. Uit het jaarverslag bleek, dat de ver eeniging sterk vooruit gaat, het finantieele gedeelte geeft een batig saldo van 51.91, beide verslagen vragen om steun en gebed. Daarna wordt de avond gevuld met kwar tetzang, toespraak, voordracht en felicita- tiën door afgevaardigden, waarop de sa menkomst op de gebruikelijke wijze werd gesloten. FAILLISEMENTEN. Door de Arrondisements Rechtbank te Utrecht is in staat van faillissement ver klaard, S. A. Olijve, koopman te Soest met benoeming van Mr. E. v. d. Meulen tot rechter-commissaris en van Mr. J. H. Hoe vers de Smitt te Zeist tot curator. Door dezelfde Rechtbank is het faillisse ment van Johannes Moester te Soest opge heven wegens gebrek aan actief. GEVONDEN VOORWERPEN. een kammetje in etui een vulpenhouder, een slinger van een auto. een remboursbrief. een duimstok. OVERGEBRACHT. De Holbewoner Koops, over wiens behui zing indertijd in de groote pers bijzonderhe den zijn vermeld, is Maandag j.1. op last van Burgemeester en Wethouders met zach- ten drang overgebracht naar een van de Semi-permariente noodwoningen aan de Wieksloot. Reeds veel vaker was aan Koops een ander onderdak aangeboden, doch hij wilde nooit en weigerde, zooals in Soest gebruike lijk schijnt te zijn (men denke aan Frans de Rooy en Teus de Kat) zijn eigen krotterig home verlaten. Ten slotte heeft hij het toch moeten op geven, hoewel blijkbaar met eenigen te genzin. Zijn oude hut nabij de Kostverloren- weg en de Belvedèreweg werd gesloopt en geheel met den grond gelijk gemaakt. SIMULTAAN-SEANCE DAMMEN. Naar wij vernemen, zal op Maandag 24 Febr. a.s. een simultaan-seance gehouden worden in hotel „De Gouden Ploeg". Simul- taanspeler de heer H. Bakker, damredac- teur van ons blad. Daar de toegang en deelname geheel vrij is, raden wij iedere damliefhebber aan de zen wedstrijd mede te spelen. Aanvang half acht. BEDANKT. Naar wij vernemen heeft Ds. B. Tuinstra, Nederl. Hervormd predikant, bedankt voor het beroep naar Joure (Friesland). ONDERSCHEIDING. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is toegekend aan den adjudant onderofficier W. Fruitman van de Lucht- vaartafdeeling te Soesterberg. Griesmeelschotel. Op 2 kan melk neemt men ruim ll/9 ons griesmeel, 1 el, ll/? ons suiker, l/? citroén- schil. De griesmeelpap wordt op de gewone manier bereid, waarbij men dan l/9 van de suiker doet. De citroenschil laat men erin mee koken. De eierdooier roert men glad in een vuurvast schoteltje met de rest van de suiker, waarna men er flink roerende de heete griesmeelpap (zonder citroenschil nu) bijvoegt. Het eiwit wordt stijfgeklopt, waar na het er zoo luchtig mogelijk doorgeroerd wordt. Den rand van het schoteltjeschoon maken en het schoteltje in een matig war men oven laten rijzen en bruin worden. Da delijk uit den oven opdienen. Wil men het nog lekkerder maken, dan legt men een laag bitterkoekjes in het midden van het scho teltje. Onze mooie paraplu'tjes. Onze paraplu'tjes worden weer langer en de kleuren worden, in plaats van allerlei fantasiestreepen, weer egaal marine-blauw, bruin, groen enz. De knoppen zijn dikwijls fantastisch. Maar wat voor ons van belang is, dat is, dat er meer gewezen wordt op de goede zorgen die onze paraplu'tjes noodig hebben, willen we ze lang mooi en goed hou den. Daarom, bedenk U in de eerste plaats één ding: wanneer U een paraplu in minder dan geen tijd „naar de maan" wilt helpen, dan moet U hem gedurig onder Uw arm dragen, wanneer U een bontmantel aan heeft. Dat wrijven en schuren tegen bont is onfeilbaar om eeri paraplu grondig te be derven. In het algemeen is het zeer slecht voor een paraplu om voortdurend tegen iets aan te wrijven of te schaven, al is de stof, waartegen hij aankomt, ook nog zoo zacht. Verder hebben juist de fijnste zijden para- pluies lucht noodig. Als ze nat geworden zijn, moeten ze beslist open gedroogd wor den en wel, tot ze volmaakt kurkdroog zijn. Rol nooit een natte paraplu op en wapneer men hem droog oprolt, doe dat dan met een beslist droge hand. RUPSENPLAGEN. Eenige weken geleden heeft ondergetee- kendc een oproep gericht tot alle belang hebbenden om de noodige maatregelen te nemen ter voorkoming van een rupsenplaag in het aanstaande voorjaar. Deze maatrege len bestonden in hoofdzaakin het verwijde ren uit vrucht- en laanboomen, hakhout, ha gen en tuinen van de z.g.n. rupsennesten van de bastaardsatijnvlinder, dat zijn met een fijn spinsel samengesponnen dorre bla deren, waarin de zeer jonge rupsjes van deze vlinder overwinteren. Daarnaast was het op vele plaatsen ook noodig de eiringe- tjes, die de vlinder van de ringelrups ron dom de eenjarige takjes, vooral van vrucht- boomen, gelegd had, door afsnijding van die takjes te verwijderen. De pogingen, om tot een zoo algemeen mogelijke bestrijding te geraken, zijn op zeer krachtige en zeer gewaardeerde wijze gesteund door de heeren Commissarissen der Koningin in de verschillende provincies, en op verzoek van dezen ook door de bur gemeesters van gemeenten, waar dez.e be strijding noodig was. Verder is zeer krach tige medewerking verleend door zeer vele land- en tuinbouwvereenigingen en niet het minst door land- en tuinbouwonderwijzers en hoofden van scholen, op wier initiatief ook schoolkinderen aan het verzamelen van rupsennesten en eiringen hebben deelgeno men. Zeer belangrijke resultaten zijn reeds ver kregen. Het aantaal vernietigde rupsennes ten loopt op vele1 plaatsen in de tienduizen den, en in totaal in de millioenen; eiringe- tjes zijn ook in verscheidene gemeenten hij duizenden verzameld. Vele boomgaarden, tuinen, hagen en andere aanplantingen zijn volledig gezuiverd. De gunstige gevolgen hiervan zullen niet uitblijven, want overal waar rupsennesten en eiringetjes op voldoende wijze verwij derd zijn, kunnen de rupsen der bastaardsa tijnvlinder en de ringelrupsen niet meer op treden en heeft men zich dus voor schade dit voorjaar gevrijwaard. In sterk besmette streken moet men ech ter ook op de belendingen letten, omdat de rupsen zich van daaruit zouden kunnen ver plaatsen. Vandaar dat het noodzakelijk is, het bestrijdingswerk overal uit te voeren. Men denke echter niet, dat dit werk reeds afgedaan is. Hoewel met genoegen het gun stige resultaat der gevoerde campagne ge zien wordt, moet toch vastgesteld worden, dat op vele plaatsen nog zeer veel werk te verrichten is. Laten zij, die nog niet voldoende hun aan dacht aan de voorkopiing van de rupsen- plaag hebben gewijd, er alsnog toe over gaan, hun aanplantingen van rupsennesten en eiringetjes te zuiveren. Het tijdstip is daarvoor nu, in verband met den stilstand in vele andere werkzaamheden, zeer gun stig. Laten de besturen van land- en tuin- bouwvereenigiugen invloed uitoefenen op hunne leden, opdat deze het werk volledig uitvoeren, zoowel in hun eigen belang als tot voorbeeld voor anderen. Laten zij, die weten welke gevaren er in rupsennesten en eiringetjes schuilen anderen, die daarmede wellicht nog onbekend zijn, inlichten. Ik twijfel er niet aan of ieder, die weet, dat elk rupsennest van 1502ÖU, ja zelfs tot meer dan 5U0 rupsjes herbergt, onmiddellijk aan het werk zal gaan, om die zoo onschuldig lijkende maar toch zoo gevaarlijke, dingen uit zijn boomen en hagen te verwijderen. Laten schoolhoofden en onderwijzers ook nog zooveel mogelijk de jeugd aan het werk zetten; vele handen maken licht werk. Ik doe ook een beroep op de burgemees ters in alle gemeenten, waarin bij verorde ning het verwijderen van rupsennesten voorgeschreven is, om een stipte uitvoering daarvan door een nauwlettend toezicht te verzekeren. De politie kan hierbij niet alleen dwingend, maar ook waarschuwend en voorlichtend optreden. De raad om boomgaarden, tuinen, hagen en grootere aanplantingen te zuiveren wordt natuurlijk in het belang van hen, die deze boomgaarden enz. bezitten of behee- ren, gegeven. Nu kan men nog met een voudige middelen de dreigende plaag voor komen. Als straks de boomen uitloopen en de rupsen zich verspreiden, wordeh de moeilijkheden aan de bestrijding verbonden, veel grooter. Laat men ook de zuivering grondig uitvoeren, ook daar waar nu nog slechts weinig rupsennesten voorkomen, want als het insect zich in 1930 zoo uit breidt, als het in 1929 gedaan heeft, staat men aan het eind van dit jaar op nog veel meer plaatsen voor een grooten plaag als nu reeds het geval is. De Inspecteur, Hoofd van den Plantenkundigen Dienst, N. VAN" POETEREN. Mijnheer de Redactenr, In het verslag van de laatstgehouden raadsvergadering las ik tot mijn verwonde ring, dat de heer de Bruyn zich bij de rondvraag erover beklaagde, dat men des Zondags zelfs onder kerktijd bijna omver gereden wordt door de fietsen van melk bezorgers, terwijl hij maatregelen verzocht dit te voorkomen. Ik begrijp de heer de Bruyn niet. Ik zou zoo zeggen, dat de menschen, die in de kerk zijn, daar geen last van hebben. Of wil de heer de Bruyn ook die geloovigen in be scherming nemen, die liever driemaal om de kerk loopen, dan éénmaal erin? Ook begrijp ik niet, waarom nu juist de fietsen van melkbezorgers het bij hem ge daan hebben, Of zou het mogelijk zijn, dat hij andersdenkenden in hun de vrijheid wil beperken, ook al hebben zij, die een of an dere kerkdienst bijwonen, daar geen hinder van? Een soort drijven zou men het dan kunnen noemen. Het wil mij voorkomen, dat waar vrij denkers en anderen, die geen heil verwach ten van kerkbezoek, de geloovigen op geen enkele wijze willen dwingen zich naar hun zienswijze te regelen, de geloovigen weder- keerig niet aan de vrijheid van andersden kenden moeten tornen. De eigenaardige zang en* orgelmuziek, die ver buiten het kerkgebouw te hooren zijn, worden door andersdenkenden, al is het dan met tegenzin, gehoord, doch nim mer vernam ik, dat zij maatregelen ver zochten om die hinder te voorkomen. Een klein beetje verdraagzaamheid zou men van hen, die volgens de leer van Chris tus willen leven, toch wel mogen verwach ten. Ik hoop dan ook, dat de gevraagde maat regelen nog lang op zich zullen laten wach ten. U dankend voor de plaatsruimte, mijn heer de redacteur, Hoogachtend, P. L. Advertantiën. Heden overleed zacht en kalm mijne lieve Vrierdin in den ouderdom van bijna 84 jaar F. S. M. GUYOT Soestdijk, 16 Februari 1930 Wilhelminalaan 17 De teraarde-bes'elling zal plaats hebben Woensdag a.s 19 Februari 1930, ten 12 uur v.rr,. op de Ned. Herv. Begraafplaats te Soest Door betrouwbare Firma wor den alleen PRIMA MERKEN gegeven Geheimh. verzekerd. Br. onder No. 44 Bur. v. dit Blad BILLIJK TE KOOP prachtige ST. BERNARD, teef, Mantelhond, kampioen-afslamming, l1/, j. oud Te zien Spoorstraat 30d Soestdijk ten bate van het fonds tot aanschaffing van een ZIEKEN AUTO op DINSDAG 25 Februari, des avonds te 8 uur, in „Religie en Kunst" PROGRAMMA'S verkrijgbaar bij de N. V. ELECTR1SCHE DRUKKERIJ, bij de Firma ALDERS, Steenhofslraat en 's avonds aan de zaal Directeur: J. R. v. d. GLAS Regiseur: A. MAAS Reepelsteeltje in de Groote Zaal van „AMICITIA" te Amersfoort. Toegangsprijs: f 0 40, begeleiders f 0.75 Toegangsprijs: f 0.75 Kaarten verkrijgbaar aan de zaal en Paulus Potterstraat 76, Amersfoort. Koekhoekslraal 51 Hilversum De CORONA (Portable) is de kleine Schrijfmachine, die alle ge makken van de groote machines heeft en toch veel minder geld kost. UITERST GESCHIKT voor particulieren en zakenman. ZEER DOELMATIG voor studeerenden en vereenigings-secre- lariaten. ONMISBAAR voor H.H. doctoren en predikanten. Prijs: f 125.-- Langdurige garantie. Vraagt gratis demonstratie aan bij „SP1DO" b. d. Halte Nieuweweg Telefoon No. 2069 Cognac Vieuxx Utrechtschestraat 17, AMERSFOORT - Gevestigd 1878 - Telef. 145 De Ster Wij leveren U alle bekende merken Sigaren en Sigaretten prijzen. Het SPECIALE ADRES voor WEDERVERK00PERSI Sigaretten-bonnen tegen zeer hooge p-ijzen. I Vraagt offerte en bezoekt onze magazijnen I

De Soester | 1930 | | pagina 2