2e. BLAD wP So IHL M/kSSÊi LUXE VERHUUR INRICHTING Automobiel-Centrale TELEFOON 2061 Stoomwasscherij „DE VLIJT" i Handel in gedistilleerd Massa's Schilletje Radiateur Hoezen. n m m n m m Plaatselijk Nieuws W EMEM STOFFEN voor Colbert- costuums, Demi saisons A. J. C. MOOY Soesterberg. J FRANCO HALEN J J EN BEZORGEN J Het Valutahuis Amersfoort. Sport. Geopend: jtt GS Éi ^1,., B jj 8 1P m 1 H __18 _m HL H Predikbeurten. Andriessen. behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 1 Maart 1930, No. 15. E. H. B. O. Wie zorgt voor het ontbrekende? Men kan, om zoo te zeggen, geen win kel passeeren of men treft er dezelde vriendelijke uitnoodiging aan, de collecte te gedenken, die beoogt het begeerde be zit van een ziekenauto tot werkelijkheid te maken. Nu is men door de ijverige zorgen der commissie, die dag en nacht in de weer is, reeds zoover gekomen, dat op 5/12 na, de vereischte som bijeen is Maar de laatste loodjes wegen het zwaarst; dat zal Mej. A. Hille het beste weten, die men op alle uren van den dag tegenkomt, gewapend met haar inteekenlijst. Zij is bepaald de ziel van het streven en als de auto er niet spoedig komt, is het stellig haar schuld niet. Om te trachten in de kortst mogelijken tijd daarmede voor den dag te kunnen komen, had de commissie de hulp ingeroepen van eenige vooraanstaande musici, die oogen- blikkelijk bereid bevonden werden geheel belangeloos hun krachten te' geven om het sympathieke streven te helpen bevorderen, en werd er met hun medewerking een kunstavond georganiseerd in „Religie en Kunst", welke Maandag jl. in dat gebouw plaats vond. Een groot aantal muziekminnaars waren opgekomen, waaronder wij opmerkten den heer Burgemeester met echtgenoote, wet houder Endendijk, de raadsleden Mevr. Landweer-de Visseren dhr. Doorman e.a. De heer P. J. Drost opende den avond met een woord van welkom, en deelde o.a. mede, dat in de pauze koffie of thee zou worden geschonken, welke voor deze ge legenheid belangeloos door eenige firma's was aangeboden. Als solisten traden o.a. op Mevr. J. Veth- Prince, een sopraan van superieure kwali teit; de heer Jo Blok, een diepvoelend kun stenaar, en meer anderen. Ook „Het Klein Vrouwenkoor", onder leiding van den heer Fred. Breekveldt, liet zich hooren, waarbij wij genoten hebben van de uitnemende zangstemmen en devo tievolle uitbeelding. Alles bijeen een avond van intens kunst genot. 29 April a.s. treedt het humoristisch Stu- dentengezlschap uit Amsterdam op, en in Mei wordt een bazar voor hetzelfde sym pathieke doel georganiseerd. Alles en al leen toch maar om spoedig E. H. B. O. in het bezit van de zoozeer begeerde zie kenauto te kunnen stellen. L. A. METTROP UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein 10 Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kniniekprijzen. Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten. Ned. Bond van Abstinent Studeerenden! De afd. Baarn-Soest van de Neder- landsche Bond van Abstinent Studeerenden N. B. A. S.) hoopt a.si. Zaterdag en Zondag 1 en 2 Maart ten huize van Mevrouw van den Muyzenberg, Ferdinand Huvcklaan 8 te Soest een bazar te houden, waarvan de opbrengst bestemd is om te Oldebroek een Bondshuis-Jeugdherberg te bouwen. Zooals reeds gezegd, is de bedoeling, om ons Bondshuis als Jeugdherberg (J.K.) ;open te stellen. Een Jeugdherberg is: Een veilig onderdak voor de jeugd op haar fiets- en wandeltochten door ons land, waar zij goedkoop en op een een voudige manier kan overnachten. Een onderdak voor alle jongeren want zij worden er opgenomen, ongeacht de richting, het geloof of het geslacht waar toe zij behooren. Een Uitkomst voor de Scholen want zij opent de mogelijkheid voor schoolreis jes, langer-dan één dag, maakt ze min der duur en verschaft alle ouders de ze kerheid dat hun kinderen veilig en goed zijn ondergebracht gedurende den nacht. Een Steun voor de Opvoeding want al len, die er onderdak vinden moeten geza menlijk de Jeugdherberg schoonhouden, koken enz. en dit leert de kinderen de handen uit de mouwen steken, verdraag zaamheid door het gemeenschappelijk doen en wakkert hun initiatief aan. Een Bron van Gezondheid voor de stadsjeugd want zij maakt haar het leven in de Natuur mogelijk en leert haar den weg vinden tot een gezonde, sobere en zuivere levenswijze. Een leermeesteres in de Hygiëne want zij leert de jongeren door het frisschc buitenleven, het baden, zich flink was- schen en sober eten hun lichaam te ver zorgen en krachtig te maken. Een Bolwerk tegen Ziekte en Degenera tie want zij is alcohol- en nicotine vrij. Eventueel een toevluchtsoord wanneer Zïj in of bij een stad is gebouwd, voor alle jongeren van fabriek, kantoor of school, die „tusschen de middag" doel loos rondzwerven, zitten in cafés en par ken en leeszalen onveilig maken. Een Centrum voor de Jeugdbeweging wanneer zij tevens ruimten bevat voor DAMES- HEEREN KLEERMAKERII - RUIME VOORRAAD F. C. KUIJPERSTR 10 - TEL. 2169 G. G. J. AIBLAS Amersfoortsche Muziekschool Prinses Julianalaan 13 bij den Utrechtscheweg. DIPLOMA CONSERVATORIUM bijeenkomsten van welke jeugdorganisa- iiue ook en zoo een „home" wordt voor de Jeugdbeweging. Een Gids tot de Natuur, die de jongeren naar buiten voert en hun ons land leert kennen en liefhebben. Degenen die meer omtrent de bazar wenschen te weten, verwijzen we naai de advertentie in dit blad. RECLAME. Wij zagen dezer dagen bij de firma v. Ek, Kerkstraat 38 een aardige Recla me in den vorm van een schilderstuk, het welk aan hem of haar cadeau gegeven wordt die het juiste aantal knikkers raadt dat zich in een verzegelde glazen flesch bevindt. De zich daarin bevindende, verzegelde enveloppe met het aantal, wordt op 1 Mei a.s. geopend. Wij raden een ieder aan eens een kijkje te gaan nemen en zijn geluk te beproeven, waartoe wij ook nog naar de desbetreffende, elders in dit blad voorkomende advertentie ver wijzen. Soi/ée Dansante. De dansclub in het hotel „De Gouden Ploeg" organiseerde een soirée dansant, die zeer goed bezocht was en waar een prettige geest heerschte. De pianist J. Th. Blom, en T. R. de Jong uit Amsterdam' violist, zorgden voor de meest moderne muziek, terwijl vooi; afwisseling de heer Bern. Polak uit Amersfoort enkele voor drachten ten beste gaf. Het klokje van scheiden was daar, voor men er* erg in had. 222 NIEUWE AANSLUITINGEN TELEFOON. 26 Groot Malvahoeve Dames M. E. v. der Es en Zr. Mulder, Cantonl. 19 590 Vethake en Co. Th. P., Kantoor v. vaste goederen, Woningb. Vondel laan 7. 2069 Legemaat A., Makelaar, Eikenl. 19 Soest. 2109 Eerste IJmuider Vischhandel, v. Weedestraat 44, Soest. 2256 Wolfsen Willem, Vee en Vleesch- handel, Schoutenkampweg 2 Soest De Grootste Vijand. We verwijzen naar de advertentie in dit .nummer omtrent de vertooning van deze oorlogsfilm. Door B. en W.\is vrijstelling verleend voor het betalen van plaatselijke belasting. Benoemd. Met ingang van 1 April a.s. is tot Directrice van het Postkantoor te Soest benoemd Mej. W. M. Drost, thans Direc trice van het Postkantoor te Aalten. ARBEIDSBEURS SOEST. Stand op 26 Februari 1930. Metselaars 41, Betonwerkers 1, Opper lieden 45, Bouwk. opz. teekenaar 1, Grond- arbeiders 51. Fitters 2, Losse arbeiders 53, Kellners 1, Schilders 14, Loodgieters 2, Timmerlieden 12, Chauffeurs 2, Sto kers 1, Machinisten 2, Kantoorbedienden 1, Landarbeiders 12, Stucadoors 4, Straat- makers 1, Pannendekkers 3, Telefonisten 1, Verwarmingsmonteurs 1. Ambtsjubileum. Op 1 April' 1930 zal de geneesheer Dr. J. H. A. Rupert zijn 25-jarig ambtsjubi leum als arts herdenken. Zooals bekend is Dr. Rupert tevens gemeente-geneesheer van Soest. Aan belangstelling zal het hem op dien dag zeker niet ontbreken. GEVONDEN VOORWERPEN. een portemonnaie. een belastingplaatje in etui. twee steenkolenzakken. een sleuteltje. een rechter bokshandschoen. een heerenhandschoen. Politienieuws. Naar wij vernemen zijn door de politie dezer dagen verschillende processen-ver baal opgemaakt wegens overtredingen der Arbeidswet. Eveneens werd een bestuurder van een vierwielig motorrijwiel bekeurd, die de Torenstraat in de verkeerde richting be reed. Opgeborgen. In den nacht van 26 op 27 dezer werd door de politie een persoon aangehouden die machteloos neerlag, op de Nieuwe Steeg. Bij onderzoek bleek de man te veel aan Bachus te hebben geofferd; het was een zekere V. uit Baarn, die in het daar voor bestemde arrestantenlokaal werd in gesloten. Deze zelfde persoon werd onlangs we gens de snij partij op Nieuwerhoek tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. Veroordeeld. De inwoner H. F. werd door den Po litierechter te Utrecht tot f 30.boete of 15 dagen hechtenis veroordeeld we gens huisvredebreuk. Binnen kort zal hij wederom voor een dergelijke overtreding terecht staan. VAN DEN HEUVEL. Soesterberg staat in de reuk, dat he. leven er duur is. Die klacht hoort men hier zoo vaak en zoo algemeen in ver schillende toonaarden uiten, dat het wel de moeite waard lijkt om deze kwestie eens nader onder het oog te zien. Want ze is van zeer groot belang, daar de re putatie, welke Soesterberg dienaangaande geniet, hetzij dan meer of minder verdiend of misschien ook wel onverdiend, toch een der voornaamste oorzaken is, die ves tiging hier op eenigszins groote schaal en op duurzame wijze tegen houden. Die roep van duurte betreft zoowat al les, waarmede het huishoudelijk leven ons hier in aanraking brengt. Hij slaat op het wonen zelve, op de belastingen, die er ve lerlei en aan den hoogen kant zijn, op de diverse koopwaren, waaronder in de eerste plaats de consumptie-artikelen te noemen zijn en vele andere, die hier ver krijgbaar zijn, verder op het leidingwa ter, dat schreeuwend duur genoemd wordt, en ook nog wel de electriciteit en het gas, die allen op vele plaatsen goedkooper zijn, het water zelfs heel veel goedkooper, en allen onder gunstiger voorwaarden ver kregen kunnen worden. We zullen deze keer eens nader de con sumptie- en andere zakelijke artikelen be schouwen. Het is altijd opvallend, wan neer men buiten van de duurte spreken hoort, vooral van de levensmiddelen. Bui ten worden toch immers al deze dingen voortgebracht, terwijl de stad in dat op zicht niets produceert, maar daarom ge heel en al van het platteland afhankelijk is. Vaak om die reden, om de goedkoop te namelijk, zijn vele menschen voorgoed naar buiten getrokken. Maar wie dit nu hierom alleen doen, kunnen wel eens erg teleurgesteld worden. Want zooals in vele dingen, hebben ook op dit gebied in de laatste jaren groote veranderingen plaats gehad. Dank zij de geweldige groei van het transportwezen, worden nu de voort brengselen direct naar de grootste ver koopcentra gebracht. Een locaalhandel in dat opzicht behoort daarom zoogoed als geheel en al tot het verleden en zoo kan het daarom gebeuren, dat een artikel ten gevolge van de concurrentie en het groo te aanbod op een veraf gelegen plaats goedkooper is dan op de plaats van voort brenging zelve. Deze telt niet meer mee ten opzichte van de handelswaarde, daar bijna elk product nu een wereldartikel ge worden is. Vandaar nu het verschijnsel, dat soms vele dingen, die van buiten ko- mfn, in de groote stad vaak het voordee- ligst te betrekken zijn. Bij den eersten oogopslag lijkt dit een paradox, maar het is toch waar voor dezen tijd, die de tegen stelling tusschen Stad en Land als syno niem voor duur en goedkoop geheel en al heeft opgeheven. Dit alles geldt reeds voor de artikelen, welke binnen de lands- grer;er verbouwd of voortgebracht wor den, laat staan dus die, welke van ver- weg of uit een ander werelddeel of de koloniën moeten worden aangevoerd. Daar zullen de groote steden, welke stapel- en veilingplaatsen zijn, in nog veel gunsti ger conditie verkeeren. Behalve dit vindt men buiten op ver schillende plaatsen onderling soms nog zeer groote prijsverschillen. Eir zoo wordt er van verschillende zijden op gewezen, dat véle dingen hier belangrijk duurder zijn dan in de naburige plaatsen. En het gaat hier niet om een klein verschil, dat op zichzelf niet zoo op zou vallen, doch het verschil is somwijlen nog al beduidend. Zoo beduidend zelfs, dat vele bewoners hierin aanleiding vinden om hunne waren van andere plaatsen te gaan betrekken, waar. men zegt, dat het goedkooper is. Hiervoor komen dan in de eerste plaats Amersfoort en Zeist in aanmerking, waar veel, zeer veel zelfs van hieruit gekocht wordt, terwijl voor minder dagelijksche en meer zeldzame artikelen de Hoofdplaats van deze provincie vaak bezocht wordt. Waar dit dingen betreft, die hier ter plaatse te verkrijgen zijn, is zulks op zichzelf wel te bejammeren voor de be treffende zakenmenschen. Maar aan den anderen kant kan men het den consumen ten, die meestal ook maar van een beperkt en soms zeer bescheiden inkomen moeten leven, niet kwalijk nemen, wanneer zij M. G. VERSTEEG. W. van Mechelenstraat 29 AMERSFOORT. UTRECHT, Potterstr. 22, Vreeburg 36, Steenweg 62. HILVERSUM - Leeuwenstraat 28. AMERSFOORT - Krommegracht 4. Het meest gesorteerde en goedkoopste adres voor SIGAREN, SIGARETTEN, TABAK trachten op hun beurt hun voordeel te doen. En net verschil moet wel essen tieel zijn, wanneer men er telkenmale ut reiskosten en de tijd voor over heeft, al hoewel die moeite ook wel eens niet loo- nend blijken zal, doch men houdt hierbij nu eenmaal vast aan de gevestigde over tuiging, of deze gegrond is of niet, dat alles nier duur is. Hierbij komt nog wat direct uit andere plaatsen hier aan huis besteld wordt. Het is daarom een feit, veelzeggend en leerzaam misschien voor de zaKenmen- schen van jiier, dat alhier heel wat uil andere plaatsen betrokken wordt. Dau alles moet de omzet belangrijk drukken ter plaatse en hierover nu klagen de winkeliers weer, waarvan er velen toch al een kwynend bestaan leiden. Nu zijn er ook weer die zeggen, dat het hier een luxe streek is en men bedoelt hiermee dan, dat hier de weelde min ol mer de overhand zou hebben, omdat hier meestal menschen van grooten welstanu zich voor hun plezier zouden gevestigu hebben. Dit zou dan een zeker cachet van deftigheid en voornaamheid aan de streek verleenen, waarmee dan een stevige prijs zetting in overeenstemming zijn moet. Te gen deze redeneering nu valt nog al het een en ander in te brengen, maar boven dien is deze streek geenszins een luxe oord, maar op zijn hoogst een gemengde streek. Want naast enkele zeer gefortu neerde families, wonen er ook minder ge- fortuneerden en verscheidene middenstan ders en arbeiders, die van een matig oi zeer klein inkomen leven moeten. Verre weg de mees ten hunner moeten rekening houden met hun uitgaven, willen zij de te ring naar de nering zetten. Ook zelfs zij, die gefortuneerd genoemd worden, houden hiermee dikwijls rekening. Zoo hoort men van verschillende zijden klachten, wanneer men zijn oor te luiste ren legt. Er is misschien eenige overdrij ving in die reputatie van duurte, die ech ter eenmaal gevestigd zijnde, zoo taai van leven is en zich zoo gemakkelijk voort plant. Die duurteklacht en haar begelei dend verschijnsel van koopen in andere plaatsen kunnen wellicht voor de winke liers hier punten van ernsige studie uit maken, waardoor men tot de overtuiging komt, dat alleen een kleiner winstmarge met als gevolg een veel grooter omzet en mogelijk grooter winst het euvel in alle opzichten, tot tevredenheid van allen, af doende bestrijden kan. „TOESCHOUWER". Wijnen en Likeuren. SPECIALITEIT in de bekende SLIJTERI van HAVIK 41. TELEFOON 292 SPORTNIEUWS. Zoo wij vernemen is Soestdijk I kam pioen over haar afdeeling, daar ze van N. S. F. uit Hilversum de wedstrijd in Baarn (beslissingswedstrijd) met 21 ge wonnen heeft; het was wel is waar niet zoo'n groote overwinning doch vol gens ooggetuigen^ wel verdiend. Na dezen wedstrijd zijn de spelers van het eerste elftal gehuldigd, de voorzitter Iseger sprak zeer waardeerende woorden tegen het elftal en had gaarne dat het volgende voetbalseizoen beter aangepakt wordt, dat ook hier het kampioenschap be haald kan worden van de 2de klasse. Met een extra woord werden ze nog eens aan gemoedigd. Spreker bedankte aan het slot van zijn rede zijn mede bestuursleden die met hart en ziel aan zijn zijde al was het dan langs het lijntje hebben mede- gestreden. Daarna werden de elftalspelers ge huldigd door den aanvoerder een lauwer krans aan te bieden en kreeg iedere spe ler een herinneringmedaille uitgeloofd door den heer W. F. Jasper en een medaille voor het bewuste kastje. Alle hulde aan genoemde milde gever. Zondag heeft er een wedstrijd van veel belang plaats. Soestdijk speelt dan tegen Veenendaal. Allemaal dus naar het ter rein van Soestdjjk. E. S. V. A. C. Zaterdagmiddag 1.1. waren de adspiran- ten bij H. V. C. b. te Birkhoven op be zoek; met 50 bleven de jeugdige Esvac- cers in de meerderheid. En werd tamelijk goed samengespeeld, alleen moet vooral de achterhoede en middenlinie er op letten wanneer een bal gespeeld wordt, waar de bal keen gespeeld wordt. Nu gebeurde het nog vaak dat de bal zoo maar naar een tegenstander werd geplaatst. Zaterdagmiddag 1 Maart om half drie komt het b elftal van V. V. „Hilversum" op bezoek; deze wedstrijd kan ook ge wonnen worden. Het 2e elftal is Zondag a.s. vrij. Het le elftal krijgt Zondag in het Bur- gem. Dekethpark bezoek van het volledige N. S. F. elftal. Het N. S. F. elftal is een der sterkste elftallen der 3e klasse A, zoodat een spannenden strijd verwacht kan worden. De wedstrijd vangt te 2 uur aan. Clubnieuws V. V. Soest. Wedstrijd uitslagen van Zondag 23 Febr. Veenendaal 2—Soest 2 21 Laren 3Soest 3 30 Het 2e elftal speelde in Veenendaal. en verloor aldaar met bovenstaande cijfers. Wanneer Veenendaal haar protest tegen Scherpenzeel wint, staat zij in punten ge lijk met Soest 2, en moet er een beslis singswedstrijd gespeeld worden. Verliest Veenendaal echter genoemd protest dan is Soest 2 kampioen. Het 3e elftal kon het in Laren niet bolwerken en verloor met 30. A.s. Zondag 2 uur n.m. terrein Koud- hoornweg Soest 1Wilh. Vooruit (Amsterdam) A.s. Zondag speelt Soest 1 haar laatsten comp. wedstrijd van dit seizoen. In Am sterdam werd van deze vereeniging ver loren. Eerste elftalspelers probeer de laat sten wedstrijd in dit seizoen met een over winning te doen eindigen. Ondirdeelen en Assessoires Aanbevelend, JOH. KOSTER. Heerenstraat 20 - Telef. 2706 HILVERSUM DAMRUBRIEK Correspondentie en oplossingen (binnen 8 da- •en) te zenden aan H. Bakker, Soest Laanstr, 32 PROBLEEM No. 9 Zwart: 9 1 2 3 4 5 m W/s 46 47 48 49 50 Wit: 10 zwart 8 schijven op 4, 7, 10, 13, 16, 39 en dam op 22. wit 10 schijven op 17, 19, 24, 26, 28, 30, 32, 33, 44, 50. wit speelt en wint. Oplossing probleem No. 6. De stand in cijfers was: zwart 12, 18, 21, 25, 28, 33 en dam op 8. wit 19, 24, 31, 34, 35. 43 en dan op 3. wit wint achtereenvolgens door 31, 27, 43—39, 34.—30, 19—13.3 x 23 en wint hoe zwart ook slaat. Een goedgebouwd probleem met een zeer geestige slotstelling. Eigenaardig is hier, dat wit zijn dam moet laten slaan om te winnen. Goede oplossingen ontvangen van S. de Z„ D. Staal, P. Floor, K. Janson, A. Eisvelt en D. Salemink. Ned. Herv. Kerk Soest. Zondag 2 Maart Kerk v.m. 10 uur: Ds. van Schaick. H. Doop. n.m. 6 uur: Ds. van der Kooy van Kampen. Rembrandtzaal v.m. 10 uur: Ds. Klomp van Woudenberg, n.m. 6 uur: Ds. van Schaick. Christ. Geref. Gemeente Julianastraat. Zondag 2 Maart v.m. 10 uur en nam. 6 uur: Godsdienstoefening. Dinsdag 4 Maart nam. 7.30 uur: Ds. P. de Smit van Utrecht. Bidstond voor het gewas. Vereeniging van Vrijzinnig Godsdienstigen Geen dienst. -- MUZ EK-INSTITUUT -- Onderricht PIANO - VIOOL - CELLO ORGEL - ZANG - THEORIE Opleiding voor het exam n der Kon. Ned. Tnnnkunstenaars-Vcreenigine VEERSTRAAT 30-32 - HILVERSUM N V. Góbel's Steenkolenhandel Torenstraat 10 Telpfoon 2090 SPECIAAL ANTHRACIE1ZAAK

De Soester | 1930 | | pagina 5