Cabaret Dancing „KEIZERSKROON" Mevr. A. C. Postma-Schmidt Vervaardigt Avondjaponnen Buitenland. Zaterdag, Zondag en Woens dagavonds Massa's Schilletje H. L. J. HOKSBERGEN Handel in gedistilleerd Heeren mode Magazijn Binnenland. HOF 19 - AMERSFOORT VAN 8 TOT 11 UUR onder leiding van het bekende strijkje Amersfoopt. dochtig naar mijn bleeke gelaat en wan kelende schreden. Ik voelde me zooiets als een vloermat, waarop men ze voeten veegt, als men het land heelt. Een miserabel vod van een mensch leek ik mezelf toe, een brutale persmuskiet Hier slikte Brammetje Hamer, terwijl hij een krant uit zijn zak haalde. „Hier", zei hij, en duwde me „De Residentiebode" onder mijn neus, „lees hier nu eens." Ik las. Het was een stuk, onderteekend door een zekeren heer Secundus en het luidde „De Genua-mail liet Zaterdagmiddag een pakje Indische correspondentie in mijn bus vallen, waaronder een brief uit Weltevre den, van 2 Februari 1.1. Daarin lees ik o.a. gek dat ik nog niets van jullie hoorde over Juliana's komst. Of mag je niets ver klappen? Maar dat zou al te mal zijn. ik weet heel goed, dat de wezenlijke waar heid in Holland van officieelen kant met de officieele waarheid verbloemd wordt. Met een enkel V-D.'tje (bericht van Vaz Dias-Red.) is 't gauw klaar en de meneer die dag aan dag bij baron van Geen zijn licht gaat opsteken ik herinner me dien toestand nog uitmuntend is direct be reid om via V.D. en B. (Belinfante, of wel Ned Corr. Bur.?-R«;d.) op de meest-fatale werkelijkheid èn de waarheid een domper te plaatsen. Soedal Met deze eventueele mogelijkheden wenscht ik nu eens geen rekening te houden. Je weet, ik heb hier goede connecties, je weet zelfs waar. Nu, laat ik je dan zeggen, dat onze ja, ze is evengoed van ons als van jullie Prin ses Juliana hierheen komt. De voorberei ding is in vollen gang. Oók geen bagatel. Ik hoorde van een en ander en wat daar aan vastzat. Om persoonlijke redenen thans nog nu niets. Uitsluitend het feit: Prinses Juliana, 'n Oranje naar Indië!" Brammetje Hamer vervolgde: „Ja, er staat nog meer, maar dat is het voornaam ste, Bart. Nu zie je eens. In Indië weten ze er al alles van. En wij, hier in Holland, w ij weten nog van niets. En zie je dat er is nog een meneer, die de vermetelheid heeft naar den baron te gaan, en het staat er zwart op wit die daar zelfs zijn licht opsteekt! En ik, voddig journa- listje, pietluttig correspondentje van een wereldblad, ik mocht niet eens devraag doen! Die andere meneer gaat iederen dag, Bart, iederen dag! En ikBrammetje Hamer ging heen als een gebroken man. De vijf, van Oom Bart. DE COMMUNISTISCHE HEILSTAAT Onvoldoende voeding en tot slavernij gedoemd. Boeren en soldaten nemen de wijk naar het Buitenland. De Express Poranny bericht, dat gis teravond een detachement van twintig sol daten der Russische grenswacht, met den commandant, nabij Luninice over de grens is gekomen en zich bij de Poolsche politie heeft gemeld. De Russische sol daten verklaarden reeds lang van zins te zijn geweest het roode leger te verlaten. Zij worden in Rusland onvoldoende ge voed en moesten optreden tegen de boeren, die zich tegen de onteigeningen wilden verzetten. Daar de soldaten hadden ge weigerd te gehoorzamen en niet tegen de boeren wilden vechten, was de dicipline zoo verscherpt, dat zij als slaven wer den behandeld. De Poolsche bladen berichten bovendien, dat massa's Wit-Russische boeren even eens over de grens Polen binnenkomen. De boeren vluchten uit hun woonsteden, omdat de sovjets alle landbouwbedrijven in coöperaties onderbrengen. De Russische grenswachten zijn versterkt, teneinde de boeren te beletten het land te verlaten. Wie gesnapt wordt bij een poging tot vluchten, wordt onherroepelijk terechtge steld. In Polen verwacht men, dat het aantal vluchtelingen voortdurend zal stijgen. In Poolsche regeeringskringen wordt in ver band met den slechten economischen toe stand overwogen een concentratiekamp in te richten en ook de aandacht der Nansen- commissie op deze politieke vluchtelingen te vestigen. De regeering heeft eenige ge delegeerden opgedragen aan de grens een onderzoek in te stellen. DE TRIBUNE OVER DE ACTIE TE GEN DE GODSDIENSTVERVOL GINGEN IN RUSLAND. In het Vrijdagavond verschenen nummer van de communistische „Tribune" wordt een campagne voortgezet tegen de aankon diging de protestmeetings van de christe lijke gezindten in Nederland. Het blad keert zich met name tegen Z. H. den Paus, als tegen den hoofleider van de protestbeweging, welke op het oogenblik door de geheele wereld vaart. Het blad durft o.m. te schrijven. „En als nu naar aanleiding van de anti religieuze beweging in Sowjet-Rusland de paus onder levendig applaus der interna tionale bourgeoisie tot een kruistocht te gen Sovjet-Rusland oproept, dan is het niet moeilijk te begrijpen, dat het hier om een oorlogsvoorbereiding tegen de Sovjet-Unie gaat. „Op ter verdediging ter beschaving!" brullen de bloedzuigers van alle soort. Daarmee bedoelen zij: „Het volk moet zijn godsdienst houden!" Omdat ze weten, heel goed weten, dat godsdienst opium voor het volk is. waardoor het mogelijk is, rie men te snijden uit de huid der geknech te proletariërs, de kerkelijke kassen te vullen en de wankelende kapitalistische heerschappij te steunen. Een volk, dat niet meer gehoorzaamt aan de macht der kerk en den godsdienst - VAN ..HUIS TEN HALVE" - "jr-v ".v - van zich afwerpt, dat is niet meer in ka pitalistische boeien te slaan. Er is in Rus land geen achteruitgang, maar een gewel dige cultureele vooruitgang. En, dit nieu we heeft geen behoefte aan klokken-ge- jengelDe kleinburgelijke idylle, waar over de bourgeoisiepers bazelt, bestaat niet. Het zijn niet meer de koepelvormige kerktorens, die hun stempel drukken op Moskou, maar het zijn de bouwwerken van de gigantische fabrieken, het rhythme van het werk van den socialistischen op bouw. Het is belachelijk te beweren, dat de kerken zouden worden gesloten op bevel van de regeering, dus van bovenaf, tegen den wil der bevolking in, zou geschieden. Het is een feit, dat de kerken wordeai gesloten op grond van den wil der ge heele bevolking. Door het verzamelen van handleekeningen, door meetings en demon straties getuigt de massa van haar wil om de kerken te sluiten. En het is geen wonder, dat thans het aantal der gesloten kerken, die nu in clubs, bibliotheken, eet zalen, leeszalen, pakhuizen, enz. worden veranderd, juist in deze dagen zoo gewel dig toeneemt. De oorzaak is gelegen in den algemeenen opbloei van Sowjet-Rus- land. De Vijf dagen week, die is ingesteld op de ononderbroken productie heeft den Zon dag afgeschaft en daarmede heel wat re ligieuze nonsens. Het analabetisme ver der geloovigen in Rusland, en waarin be sloten werd geen wettig middel hiertegen onbeproefd te laten. Voorts werd besloten hiervan een afschrift aan de Regeering te zenden met het verzoek in overleg mei andere regeeringen te beraadslagen, wat aan de beschaafde naties te doen staat. De sprekers hebben 'zoowel in de bo ven- als in de benedenzaal het woord gevoerd. Ten deele 'zijn de redevoeringen met luidsprekers overgebracht. In de Zuiderkerk is gesproken door Pastoor P. J. van Buuren, oud-Katholiek en Dr. A. C. G. den Hertog, Nedj Herv. predikant; Prof. A. Kartachov, rector J. Nolet. en den heer J. Schouten. Ook hier werd dezelfde motie aangenomen. Incidenten hebben zich m deze verga dering niet voorgedaan. Een paar keer is buiten door commu nisten gepoogd te betoogen, doch zij wer den door de politie, welke zeer uitge breide maatregelen tot handhaving van de orde had getroffen, onmiddellijk uiteen gejaagd. BEGRAFENIS VAN MEJ. KOPER- BERG. Dinsdagmiddag j.1. had de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van mej. Koperberg. Zoowel „onder de Linden" als aan 't sterf- NEUWEG 18 GED. COUPEUSE HILVERSUM Elegante Coupe. Onberispelijke afwerking. liest steeds meer terrein. In de theaters, in bioscoop, op het sportterrein, in de clubs, daar is het Russische volk. Maar naar de kerk gaat het niet Reeds verleden jaar hebben vele kerken hun deuren moeten sluiten. De proletari sche staat gaf hun natuurlijk geen kopeke en omdat diegenen, die zich de kerk niet konden afwennen, ook niet in staat wa ren om de kerk op de been te houden, moest ze zich wel bankroet verklaren. Thans is de anti-kerksche beweging sterk in gang. De reden hiervoor is niet in de laatste plaats gelegen in het feit, Jat in den laatsten tijd herhaaldelijk bleek, dat onder den dekmantel van de kerk, de kerk de contrarevolutie organiseert. Witte gardisten, mensjewiki, sociaal-revolution- nairen en alle vijanden der Sovjetmacht hebben in de kerken plannen tegen de pro letarische macht uitgebroed. In zulk een situatie is het niet te ver wonderen, dat aan het rijk der kerken een einde wordt bereid. En met vreugde zullen de Iiollandsche revolutionnaire ar beiders het bericht vernemen, dat de stad Noginsk, in het Moskousche district, op een anti-religieuze demonstratie, waaraan door de geheele bevolking werd deelge nomen, tot een goddelooze stad werd ver klaard, terwijl besloten werd, alle kerken der stad te sluiten. Dit voorbeeld zal veel navolging vinden, ondanks de ophitsing der internationale contra-revolutie en haar sociaal-facistischen vleugel. In Sowjet-Rusland is de cultuur op marschEn dat is niet de cultuur van den geldzak en van den bisschopsstaf, maar dat is de cultuur van het proletariaat!" Wij drukken deze schandelijke taal af, feoo teekent de Tijd aan om de christelijke openbare meening bewust te maken van het gevaar, dat ook in Neder land dreigt, indien alle welgezinden zich niet aaneensluiten, om het te keeren. Ook hierom zullen de aanstaande protest-mee tings een gezegend werk verrichten, door het krachtig maken van de zich verwe rende publieke gedachte. GELOOFSVERVOLGING IN RUSLAND. De protestmeetingen te Rotterdam. In Rotterdam werden onder groote be langstelling eenige kerkelijke protestbe- toogingen tegen de 'geloofsvervolgingen in Rusland gehouden. Het is noodig gebleken deze gelijktijdig in drie zalen, (twee in den Doele en een in de Zuiderkerk te houden. In den Doele (is gesproken door Dt. G. Lodigenski, die een en ander vertelde over de geloofsvervolging en Dr. N. Buf- inga, Opperrabijn S. J. Hirsch, Ds. F. Dij- kema. Pastoor J. W. van Heeswijk en Mgr. H. G. T. van Vlijmen, ouil-k&tholiek bisschop van Haarlem. Aan het slot van de vergadering werd een motie aangenomen, waarin met kracht geprotesteerd wordt tegen de wreede, stel selmatige en aanhoudende vervolgingen huis te Arnhem verzamelde zich om 1 uur de menschen, om 2 uur was de belangstelling zoo groot, dat de politie uitgebreide maat regelen moest nemen om althans een ge deelte van de Emmastraat vrij te houden Een zeer groot aantal bloemstukken waarvoor een afzonderlijk rijtuig noodig was, getuigde van de deelneming van ve- lnn. Een 14-tal verpleegsters van het zie kenhuis te Velp fungeerde als slippen- draagsters. Ook op de Steenstraat ston den de menschen in dichte rijen langs den weg naar het kerkhof geschaard. Op de begraafplaats Moscowa was d< belangstelling zoo groot dat de politie ge noodzaakt was om de hekken te sluiten daarbij alleen nog een uitzondering ma kend voor enkele pernonen die uit Ede ol Bennekom kwamen. Daaronder merkter we ook op den inspecteur van politie tt Ede, de heer Hulsman, namens het ge- gemeentebestuur van Ede en de majooi van de rijks veld wacht De Vree, die in he onderzoek eveneens een belangrijk deel had. Verder waren een groot aantal beken den en sportvrienden w.o. het dagelijkse, bestuur van de hockeyclub, Upward, aan wezig. Te ruim drie uur kwam de stoet oj aet kerkhof aan. Voorafgegaan door ver pleegsters welke de vele bloemstukkeL mededroegen, werd de kist onder eerbie dige stilte van het publiek grafwaarts gedragen. Toen de bloemen rond de groe ve waren gelegd en de kist langzaam daal de werd het velen te machtig en de po litie moest enkele malen helpen, bij een in onmacht gevallen toeschouwster. Daarna nam de inspecteur van poli tie te Ede, de heer Hulsman het woord, die namens het gemeentebestuur van Ede een krans met linten in de kleuren dezer gemeente, blauw en geel, op de groeve legde. Het gemeentebestuur zeide hij, in het bijzonder de burgemeester, heeft mij opgedragen, deze krans als bewijs van deeleneming voor hetgeen in de gemeente Ede is gebeurd, neer te leggen. Daarna was het woord aan ds. A. Drost, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Arnhem, van wien de overledene een catechisanté was. Ds. Drost las Psalm 130 „Uit de diepte roep ik tot u o Heer en vervolgens vers 139 van Romeinen VIII: „Wat zullen wij dan tot deze dingen (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefocn 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. zeggen, zoo God voor ons is, wie zal tegen ons zijn, die zijn eigen zoon niet heeft gespaard, maar hem voor ons allen heeft overgegeven. Hoe zal hij ons ook met Hem niet alle dingen schenken? Wie zal be schuldiging uitbrengen tegen den uitver korene Gods? God is het die rechtvaardig maakt. Wie is het die verdoemt". Hieraan knoopte ds. Drost zijn toespraak vast, die hij met ontroerde stem uitsprak. Hierna sprak nog een zwager van de overledene vriendelijke woorden aan haar nagedachtenis. Tenslotte heeft een oom bedankt voor de belangstelling, speciaal ook jegens het gemeentebestuur van Ede, politie en ju stitie. RONDWANDELINGEN DOOR HET GOOI. Op initiatief van Baarn's Bloei in sa menwerking met de Besturen van verschil lende V.V.V.'s uit Gooi en Eemland, zullen in het komende seizoen rondwandelingen en rondritten per fiets worden georga niseerd. In verband hiermede werd Zaterdag in Hotel Zeiler te Baarn een vergadering ge houden onder leiding van den heer N, Broekhuijsen. Voorz. van Baarn's Bloei. Op deze vergadering waren aanwezig ver tegenwoordigers van de V.V.V.-besturen van Amersfoort, Bussum, Baarn, Hilver sum, Soest, Soesterberg, Zeist en Utrecht. Voorts werd deze vergadering bijgewoond door den heer Mr. A. W. Stork, Vice-con sul van den A.N.W.B. De heer Broekhuijsen bracht in zijn ope ningswoord grooten dank aan den A.N. W.B. voor zijn belangelooze medewerking in deze. De besprekingen namen daarop een aanvang. Deze hadden tot resultaat dat twee wandeltochten werden vastgesteld en een rondrit per rijwiel. De fietstocht, die in het geheel 107 K.M. lang is, vangt aan in Baarn en gaat ver volgens over Soest, Amersfoort, Soester berg, Zeist, Utrecht, Bilthoven, Lage Vuur- sche, Hilversum, Bussum, Oud-Naarden, Huizen, Laren en vandaar naar Baarn te- rug. De eerste rondwandeling door het Gooi zal eveneens in Baarn aanvangen en ver volgens zullen bezocht worden de theetuin „In de Dennen", Hilversum, Korversbosch, Spanderswoud, Bussum, Nieuw-Crailo, La ren, den Theetuin „Het Bluk" en vandaar naar Baarn terug. De tweede rondwandeling zal gaan door Eemland en wel van Baarn over Soestdijk naar Soest, Birkhoven, Amersfoort, Soes terberg, den Dolder, Bilthoven, Lage Vuur- sche en Baarn. De eerste wandeling gaat over een par cours van 38 K.M., de tweede van 42.7 K.M. Het is niet noodzakelijk, dat deze wande lingen en fietstocht in één dag worden ten uitvoer gebracht; voort kan de deelname op elk willekeurig punt een aanvang ne men. Iedere deelneemster en deelnemer moet hiervoor een inleggeld storten van 1. waarvoor o.a. een insigne en een kaart met een beschrijving der route zal worden ter hand gesteld. Deze kaart met beschrijving zal dc A.N.W.B. geheel belangeloos be- chikbaar stellen ten behoeve der V.V.V.- besturen. Die beschrijving zal onder meer in de verschillende gemeenten adressen vermelden, waar iedere deelneemster of deelnemer haar of zijn kaart ter contra- leering moet laten afstempelen. Aan de deelneemsters en deelnemers, die deze tochten tot een goed einde brengen, zal een plaquette worden uitgereikt met een inscriptie en de wapens der gemeen ten, die op de tochten worden aangedaan. Het ligt ten slotte in de bedoeling van de genoemde V.V.V.-besturen deze wande lingen en fietstocht, indien zulks mogelijk is, in het begin van de maand Juni offi cieel te openen. DE ZIEKTEWET Eenige der voornaamste bepalingen. Op verzoek van den Raad van Arbeid alhier laten wij de voornaamste bepalingen der Ziektewet hier volgen: De Ziektewet regelt in hoofdzaak de toe kenning van eene uitkeering in geld ge durende den tijd, dat een arbeider door ziekte verhinderd is zijn gewonen arbeid te verrichten. Wie zijn verzekerd? Alle arbeiders, die in loondienst van eene onderneming werkzaam zijn. Onder onder neming moet worden verstaan het bedrijf of de inrichting, waarin arbeid wordt ver richt met het doel om winst te maken. Hierdoor valt onder meer het huispersoneel (dienstboden, etc.) niet onder de bepalin gen der Ziektewet. Op den algemeenen regel zijn uitgezon derd degene: a. die niet gewoon is bij wijze van be roep arbeid tegen loon te verrichten, wan neer hij in buitengewone gevallen wel ar beid van korten duur tegen loon verricht; b. wiens loon uitsluitend bestaat in on derricht; c. wiens overeengekomen vast loon in geld meer bedraagt dan 3000.per jaar; d. die deel uitmaakt van de bemanning van een schip, dat de zee bevaart en buiten het gezicht der Nederlandsche kust pleegt te gaan; e. die als dienstplichtige in militairen dienst is; f. die volgens de bepalingen der Ziekte wet als werkgever moet worden beschouwd (o.a. directeur van een N.V., die lid van het bestuur is). Ook nog is verzekerd degene, die in aan genomen werk persoonlijk arbeid verricht en niet volgens de bepalingen der Ongeval lenwet 1921 en de Land- en Tuinbouwonge- vallenwet 1922 door de Rijksverzekerings bank als werkgever wordt beschouwd. Eveneens valt onder de wet de arbeider, die in werkverschaffing werkt, en hij, die uitsluitend tegen genot van fooien of an dere ontvangsten van derden werzaam is (kellners). Buiten de wet vallen in het algemeen de arbeiders, werkzaam in dienst van een pu bliekrechtelijk lichaam, spoorwegarbeiders, etc. Voor de losse arbeiders, dit zijn dc ar beiders, die in den regel in dezelfde kalen- derweek niet langer dan twee dagen in dienst van denzelfden werkgever zijn, is Wijnen en Likeuren. SPECIALITEIT in de bekende SLIJTER11 van HAVIK 41. TELEFOON 292 bij Kon. Besluit eene afzonderlijke regeling gemaakt. Deze arbeiders worden na aanvraag in het algemeen in het bezit gesteld van eene legitimatiekaart. Voor werkgevers en arbeiders met ge moedsbezwaren is eene afzonderlijke rege ling getroffen. Welke uitkeering ontvangt ver zekerde en gedurende welken tijd? In het algemeen bedraagt de uitkeering van de Ziektewet 80 pCt. van het dagloon over de dagen, dat de verzekerde arbeider door ziekte ongeschikt is tot het verrichten van zijn arbeid. De uitkeering heeft plaats over eiken dag, de Zondagen uitgezonderd, waarop de verzekerde ziek is en wel van den derden dag van het begin der ziekte af tot ten hoogste gedurende 6 maanden. Voor de berekening van de uitkeering wordt, evenals bij de Ongevallenwetten, geen hooger loonbedrag aangenomen dan 8.per dag. Voor de gehuwde zwangere vrouw en de gehuwde moedre, die in de verzeke ring zijn opgenomen, zijn afzonderlijke regelingen gemaakt, waarbij het ziekengeld o.m. gelijk is aan het volle dagloon.. Als dagloon geldt het loon, dat in de kalender- week voorafgaande aan de ongeschiktheid tot werken gemiddeld per dag is verdiend door gelijksoortige arbeiders in hetzelfde of soortgelijk bedrijf in de onmiddellijke omgeving. De zieke krijgt dus geen uit keering naar wat hij toevallig de vorige week heeft verdiend, maar naar het gemid delde van zijne niet zieke soortgenooten. Wanneer kan ziekengeld wor den geweigerd? Ziekengeld kan worden geweigerd als de ziekte door opzet, misdrijf of onzedelijkheid van den verzekerde is veroorzaakt. In het laatste geval moet verzekerde een bekend onzedelijk gedrag leiden. Bovendien kan het ziekengeld worden geweigerd, wanneer de ongeschiktheid tot werken bestond op het tijdstip, dat de ver zekering aanving en ook, wanneer zwanger schap ontstaan is vóórof de bevalling plaats vindt binnen een half jaar na den aanvang van de verzekering of na de aan gifte. Wie voert die wet uit? De uitvoering der Ziektewet heeft plaats: a. door de ziekenkassen van de Raden van Arbeid; b. door de erkende bedrijfsvereenigingen. De werkgever, niet de arbeider, heeft de keus tusschen Raad van Arbeid en bedrijfs- vereeniging. F. C. KUIJPERSTRAAT 10 - TELEF. 2169 Excelsior-linnen Boorden Stijve-, Halfstijve- en Slappe Semisoft- Boorden Gummi Boorden De arbeders van een niet bij eene be- drijfsvereeniging aangesloten werkgever cijn van zelf verzekerd bij den Raad van Arbeid. Ook wanneer de werkgever ver- mimd heeft zich bij den Raad van Arbeid aan te melden en daar niet bekend is, be- .aalt deze toch het ziekengeld aan de arbei der, maar zal dit, evenals de ontdoken pre mie, van den werkgever terugvorderen. Premiën. Om de uitkeering van ziekengeld mo gelijk te maken, moet door werkgever en werknemer gezamenlijk premie worden opgebracht. Zoowel bij de bedrijfsvereeni gingen als bij de Raden van Arbeid ge schiedt in het algemeen de betaling van de premie door den werkgever. Deze mag de helft door den arbeider doen betalen, door telkens bij de loon- betaling het bedrag in te houden. Echter mag het bedrag, dat van het loon wordt afgehouden, nooit hooger zijn dan de helft van de premie bij den Raad van Arbeid. Voor de bij den Raad van Arbeid verze kerden is de premie voorloopig vastgesteld N.V. Göbel's Steenkolenhandel Torenstraat 10 Telefoon 2090 SPECIAAL ANTHRACIETZAAK op 2.3 pCt. van het loon, met uitzondering van een hooger percentage voor enkele bedrijven met abnormaal ongunstig ziekte risico. Tot slot zij nog opgemerkt, dat naast de verplichte verzekering tegen ziekte de wet ook eene vrijwillige verzekering kent, terwijl krachtens art. 193 der In validiteitswet tijdens de ziekte van een verzetterde de premie voor deze wet door de Ziekenkas moet worden voldaan. Bjj niet overlegging van eene rentekaart kan dan ook de uitbetaling van ziekengeld worden geweigerd. Uit den aard der zaak zijn in dit korte overzicht slechts enkele van de voor naamste bepalingen der Ziektewet naar voren gebracht.

De Soester | 1930 | | pagina 2