Op Afbetaling 0> D M 3An5t^RNdOP M lp m JÜ ss m n m s 5 m m Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. MANUFACTUREN Net Meisje gevraagd TE KOOP GELDBELEGGING Naaimachines - Klokken Horloges - Goud - Zilver UITNOODIGING Adverteert in dit blad Eerste Baarnsche Mode-Vakschool DAMRUBRIEK m Ü6* SU li! SU 81 S S SU iSBü*if 9 KANTOOR. Naaimachines, Dekens enz. in huurkoop „Qeorge Cmdemarm" Nassau laar» Al, Baarn. Opleiding voor Examen ROOKT Ongeëvenaard in kwaliteit in prigzen van 6 tot 12 cent. Sigarenfabr. „DE STER" Rozenstraat'12-14 - Bilt CU) wegende voorstellingen, fraai uitgevoerde maquetten en modellen. Er mag dan ook worden gezegd, dat dit doel volkomen is bereikt. Bij den ingang van het gebouw treft men nog een afzonderlijke ruimte aan, waarin de afdeeling Handel en Nij verheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid en de Algemeene Ne- derlandsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer haar inzendingen hebben opge steld. De daardwerkelijke belangstelling van het Nederlandsche bedrijfsleven was van dien aard, dat het onmogelijk was aan alle wen- schen tot plaatsruimte te voldoen, waar van het gevolg is geweest, dat verscheide ne Nederlandsche particuliere bedrijven elders in de internationale afdeeling onder dak gebracht moesten worden. Verschillen de Nederlandsche ondernemingen hebben eigen paviljoens opgericht in de onmiddel lijke nabijheid van het Nederlandsche ge bouw. De Nederlandsche Land- en Tuinbouw zullen op verschillende tijdelijke tentoon stellingen vertegenwoordigd zijn. EEN PLEIDOOI VOOR DEN GODS VREDE IN 1930. Merkwaardig geluid van de Independance. Nederland en België. De Hbld.—correspondent te Brussel seint: De „Indépendance Beige" vindt het goed dat in 1930 godsvrede zou heerschen, maar zooals de voorvaderen ondanks de verwik kelingen in de periode 18311839 toch in 1835 den eersten spoorweg hebben inge huldigd, zoo moet dan ook onder den gods vrede krachtens aan het kanaal Antwer penLuik gewerkt worden. Het liberale blad, dat anders gewoonlijk een minder vriendelijken toon aanslaat, heeft verder bemerkt dat de Nederlandsche dagbladen tegenover de tentoonstellingen van Ant werpen en Luik niet onsympathiek staan. Het hoopt dat die vriendschappelijke toon het heele jaar door zal heerschen. De „Indépendance" stelt voorts den ge geven raad op prijs om België, onvertogen uitlatingen die in de hitte van de feestroes mochten worden gehoord en Nederland on aangenaam in de ooren klinken, niet te euvel te duiden. Daaromtrent mogen onze naburen gerust zijn, meent het liberale blad, want België herdenkt niet Néérlands nederlaag maar wel zijn honderdjarige on afhankelijkheid: En vergeten mag België niet dat indien Holland de eerste manche heeft verloren, België zonder de hulp van Frankrijk waarschijnlijk de tweede man che en het spel op den koop toe zou heb ben verloren. Aan den anderen kant was de verdediging van Antwerpen door gene raai Chassé een prachtstuk van militaire wetenschap en uit de geschiedenis der om wenteling blijkt bovendien dat de Bataaf sche legioenen hun eeuwenoude faam al lerminst hebben ingeboet. Dat de Belgen de dappersten Galliërs, en de Bataven de dappersten Germanen wer den genoemd, mag niet worden vergeten. De „Indépendance" is daarbij overtuigd dat de spanning die in de Nederlandsch- Belgische betrekkingen sedert enkele ja ren is waargenomen, alleen oppervlakkig is, wat blijkt uit de voortdurende krachts inspanning die zekere kringen zich moeten getroosten om de verwijdering in stand te houden en te voeden. GEZONDHEIDSCOMMISSIE TE BAARN. In de vacature van wijlen Dr. A. J. A. Thomas als voorzitter van de gezondheids commissie van Baarn c.a., is voorzien door de benoeming van den heer R. Heijbroek, arts aldaar. VERNIETIGING VAN GROENTEN. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in het Westland, in bepaalde streken van Noord- Holland en wellicht in andere deelen van het land betrekkelijk belangrijke voorra den goede levensmiddelen, in casu jonge groenten, door de zoogenaamde producen ten, de groentenkweekers, zonder meer worden vernietigd, omdat ze, naar het schijnt, deze groenten niet met winst op de markt weten te brengen? Heeft de minister reeds maatregelen ge nomen, om deze groenten gratis ten goede te doen komen aan de vele armen en werk- loozen in stad en land, die over geen of zoogoed als.geen levensmiddelen kunnen beschikken? HET GIJZELINGSGEVAL TE GOUDA. Eereraad benoemd. Naar de Goudsche Crt. bericht, heeft de heer Ed. G. Schürmann, voorzitter van den Kon. Nederl. Middenstandsbond, op ver zoek van den heer Dorgelo te Gouda, ge poogd een eereraad te vormen inzake het bekende gijzelingsgeval-Duyvesteijn. De heer Schürmann is daarin geslaagd. Deze eereraad zal bestaan uit de heeren mr. J. Drost (lib.), advocaat en procureur te Rotterdam; H. Diemer (anti-rev.), direc teur van het a.-r. dagblad De Rotterdam mer te Rotterdam en D. van Staveren (soc.- dem.), voorzitter van de Centrale Commis sie voor de Filmkeuring te 's-Gravenhage. Aan de uitspraak van dezen eere-raad zijn geen belemmerende bepalingen voor de partijen verbonden. NED. HERV. EVANGELISATIE. Deze vereeniging hield eene openbare ver gadering in de Rembrandtzaal. Ds. J. I. v. Schaick riep allen het welkom toe en stond enkele oogenblikken stil bij het vele maat schappelijke werk dat verricht wordt, om Vervolgens het woord te verleenen aan Ds. J. A. Gerth v. Wijk, welke sprak over de Rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen, waar Z.E.W. 7 jaar hoofddirecteur is geweest. Gaarne voldeed spr. aan het verzoek om over dat onderwerp te spreken, teneinde den onaangenamen klank die Veenhuizen in den volksmond heeft, weg te nemen, daar deze kolonie meer belangstelling verdient. Spr. zal echter een vrij en vol ledig overzicht kunnen geven, over dat wereldje dat op zich zelf 3200 H.A. groot is. Spr. gaat allereerst de oprichtingsge schiedenis na in het leven geroepen door Graaf Jan v. d. Bosch, gewezen Gouver neur Generaal van Ned. Indië, gesteund door Koning Willem I en zijn broeder Prins Frederik en op 1/41818 voortgezet door de Mij. van Weldadigheid. Het groo- te doel was om in die gestichten onder te brengen weezen, vrouwelijke en mannelijke bedelaars en landloopers. De eerste tijd was een lijdensgeschiedenis vooral doordat aan het weezenvraagstuk niets was gedaan; al leen in Amsterdam werd wat gedaan maar dat werk stond in een slechten reuk. In 1823 greep de Regeering in en in 1839 werd de wezenverzorging te Veenhuizen stopgezet. In Maart 1822 werd bij Kon. Besl. vast gelegd, dat bedelaars van allerlei slag wer den opgenomen. In 1859 nam de regeering de gestichten over. De rijkswerkinrichting geeft een toon beeld van verlatenheid en eenzaamheid, zij zijn gelegen op 17 K.M. van Assen, voor de ambtenaren is dit isolement een ware druk. Voor de verbouwing liet de huisvesting veel te wenschen over, in 1890 zijn de oude ge stichten afgebroken en door andere vervan gen, die toen aan de eischen voldeden. In de -stichten is een meubelfabriek, weve rij, klompenmakerij, schoen- en kleederipa- kerij, welke arbeid leveren voor de ge stichten, gevangenissen, en rijkspersoneel, alles wordt electrisch gedreven door turf- veengassen. Winst werd er niet gemaakt, daar er te veel ongeschoolde werkkrachten zijn, velen zijn arbeidsschuw. Het systeem is, open gestichten, de bewakingsdienst telt 38 man politiepersoneel met 6 politiehonden. Zoo waren er in sprekers tijd 300 amb tenaren en soms 20.000 verpleegden. Spr. roemt de prettige samenwerking, de toewij ding en trouw van het personeel daar het werk onder deze gedegenereerden veel van de ambtenaren vraagt. Werd voorheen voor de geestelijke ont wikkeling van de ambtenaren weinig ge daan, in 1922 werd voor hen een vereni gingsgebouw ingewijd. Spr. herdenkt met dankbare trots het corps ambtenaren, het welk geroepen is om in de meest afge zakte elementen hooger en zedelijker waar de wakker te roepen. Het is dan ook geen gemakkelijke levens taak in dat wereldje op zich zelf, men heeft oogen van voren en van achter noodig. Voortgaande deelt spr. mede dat er 1000 H.A. bouwland moet worden bearbeid, meestal met halve krachten in den drukken tijd. Er zijn 18 boerderijen met elk 40 H.A. land, er wordt Friesch vee gefokt. Nooit heeft de Regeering de geestelijke verzorging verwaarloosd, er zijn 2 N.H. predikanten, 1 R.K. pastoor en kapelaan terwijl in de Geref. kerk een ambtenaar dienst doet. Het kerk gaan is verplichtend, het liefst hoort men een gewone preek, want het leven heeft de meesten cynisch gemaakt. Steeds zijn er recidivisten, maar dat zijn lang de slechtste menschen niet, maar wijntje en trijntje konden zij niet weerstaan. Men moet innig medelijden met die men schen hebben, en als men er voor lang of kort op bezoek komt, leert men af, zich zelf op eigen deugd te verheffen, maar welt de bede omhoog. O God, wees mij zondaar genadig. De grootste moei lijkheid blijft de verpleegden wederom in de Mij. te plaatsen, daar deze hen met de nek aan kijkt. Op de vraag zijn zij noo dig, zegt spr. ja, daar er steeds een groot percentage is dat geestelijk defect -is, daarom is in de jeugd noodig een sterken vader en een liefhebbende moeder, en is de opvoeding voor de ouders een zware taak. Wispelturigheid en slapheid van ka rakter moet steeds bestreden worden, maar het is onze taak te helpen, wat een sociale taak is. Die staat zie toe dat hij niet valle. In de pauze werd thee gedronken, ds. van Schaick sloot met een dankwoord. bola. Mej. Kamerbeek en de heer Uiter wijk verzorgde het muzikale gedeelte. Het was een gezellig soiree. NED HERV. GEMEENTE TE SOEST. Soest. In de vacature Ds. Kruishoop is het volgende drietal opgemaakt. Ds. Rijnsbergen te Polsbroek. Ds. De Graaf te Ede. Ds. Vreugdenhil te Gorkum. STOFVERVEN. Nogmaals herinneren wij, onder verwij zing naar de advertentie in dit nummer, aan de gratis demonstratie en gratis onder richt in de techniek der Dr. Fr. Schoen- feld's Stofverven, welke gehouden wordt in hotel de la Promenade te Baarn, op 1, 2 en 3 Mei a.s. BALDADIGHEID. Van een passeerende trein werd een dezer dagen door kwajongens een ruit ingegooid. Gelukkig had dit zeer gevaarlijke spelletje geen verdere gevolgen voor de inzittenden. De politie doet naar de daders onderzoek. STAKING. Gedurende enkele dagen werd een werk willige uit Soest, die te Hilversum arbeid de. door stakers tot aan zijn woning bege leid. De politie van Hilversum begeleidde den man tot aan de grens van Hilversum, die van Baarn tot aan de Baarnsche grens en verder nam onze politie de bewaking over. Een 30 tot 40-tal stakers fietsten steeds, luid joelende en bellende, achter den werk willige aan. Tot verdere ongeregelheden kwam het echter niet. ALGEM. NED. VROUWEN VREDEBOND. Genoemde Bond noodigde de vrouwen uit tot een bijeenkomst op Maandagmid dag 2.30 uur, in het knusse gebouw der Christian Scienkste, welke matig bezocht was. Na orgelspel door den heer Luyken, riep Mevr. T. v. Berkum, secretaresse H.B., allen het welkom toe en stelt de vraag: wat doet gij vrouwen voor de Vrede. Deze vraag „wat doet gij" werd meerdere ma len in den oorlog vernomen, maar men begreep de draagwijdte er niet van. Maar nadat bekend werd dat de oorlog is een strijd om economische waarde, trokken vele vrouwen op, om de Regeering te wijzen op haar taak tegenover de vrouw. Zoo deed ook Mej. v. Wijngaarden, de stichtster van den Bond, een vrouw met een ware gods dienstige levensopvatting, welke door lec tuur verspreiding en huisbezoek veel en goed werk heeft gedaan. Zij begreep door zelf aan 't werk te gaan voor de Vrede iets te kunnen doen. Vooral wees zij de vrouwen op de dienstweigeringswet, die nog lang geen ideaal is, en op de werken van het comité tegen dienstdwang, dat in het najaar aan het werk gaat. Na nog het beginselprogram te hebben toegelicht, deel de Spr. o.m. mede, dat de Bond 21 afd. telt met 1800 leden. Nadat het Bondslied was gezongen, ga ven zich 8 leden op, waaruit een bestuur zal worden gekozen, dat het werk krachtig ter hand zal nemen. E.S.V.A.C. Tot sluiting van het seizoen bood ge noemde club aan hare leden en invité's eene soiree-amusant aan, in de Gouden Ploeg, die door het mooie voorjaarsweer niet zoo druk bezocht was, als wij dat gewoonlijk gewend zijn. De voorzitter, de heer P. Clements, opende de avond met een woord van welkom, wees de club op de a.s. serie-wedstrijden en hoopt dat de club daar een goed figuur zal slaan. Ver volgens werd door de leden der club het leuke blijspel ten beste gegeven „Gesnapte huisvaders", dat zeer goed van stapel liep. De regisseur, de heer A. v. Weert, komt een woord van lof toe. In de pauze en onder het bal door gaf hij eenige voordrachten ten beste, terwijl het geheel werd aangevuld door een tom- GEVONDEN VOORWERPEN. Eenig los geld. Een sjaal. Een blauwe muts. Een autoslinger. HEIDEBRAND. Gisterenmiddag omstreeks kwart voor twee bemerkten eenige geëmployeerden van het vliegveld, dat de heide op dit terrein in brand stond. Aangewakkerd door een sterke bries, nam deze brand in korten tijd een betrek kelijk grooten omvang aan. De brandweer van Zeist en Soest, ge holpen door een groot aantal in der haast gerequireerde militairen namen aan de blussching deel. Het vuur liep dood op een zoogenaamde brandstrook, en was ten slot te met bluschwater te bereiken. Oorzaak onbekend. Correspondentie en oplossingen (binnen 8 da gen) te zenden aan H. Bakker, Soest Laanstr. 32 PROBLEEM No. 3 Zwart: 9 6 16 26 36 1 2 3 4 5 Wt. 46 47 48 49 50 15 25 35 45 Wit: 9 Zwart 9 schijven op 1, 8, 10, 13, 18, 19, 28. Wit 9 schijven op 29, 31, 33, 34, 36, 37, 44, 46, 47. Wit speelt en wint. Oplossing probleem No. 4. De stand in cijfers was: zwart 8, 14, 24, 28, 29, 33 en dam op 3. Wit 17, 18, 22, 37, 38, 40, 42, 43, 49. Wit speelt hier 18X13, 37X32, 32X34, 49X9 en wint. Een zeer mooi meerslag probleem. Dat schijf 49 ten slotte den grondslag maakt is mooi verborgen en zeer verrassend. Goede oplossingen ontvangen van P. Floor, S. de Z., D. Salemink, K. Janson. Oplossingen in te zenden tot 10 Mei a.s. Onclergeteekende, Curator in de fail lissement van H. F. W. Busch te Soest en H. Elbersen te Soesterberg, brengt ter kennis, dat hij de lijsten der voor- loopig erkende schuldeischers alsmede de staten van baten en schulden ter kostelooze inzage van schuldeischers ter Griffie der Rechtbank te Utrecht en van het Kantongerecht te Amers foort heeft gedeponeerd. De Curator voornoemd, Mr. F. C. Terlingen Mendelssohnlaan 7. Jongedame in het bezit van Diploma M. U. L. O.-Stenographie en typen, zoekt betrekking op kantoor. Hoog sa laris, geen vereischte. Brieven franco onder No. 957 aan het Bureau van dit blad. Gevraagd te Baarn, flinke aank. juffrouw, of gevorderde leerlinge ex tern. v.g.g.v. Br. onder letter S, aan het bureau van dit blad. voor den dag. Mej. Reiman. Soesterb.straat 52. Wegens vertrek zoo goed als nieuw KIPPENHOK met 8 M. ren. 10 W. Leghorns met Haan en kuikenren. Brieven franco onder No. 958 aan het bureau van dit blad. Te koop solied gebouwd huis, waar in gevestigd zaak in huishoudelijke artikelen. Huurcontract loopt medio 1930 af. Rente bruto pCt. Brieven onder motto „zaak" aan het bureau van dit blad. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder No. 88 bureau dezer Courant. Wegens vertrek te koop aangeboden Moderne Engelsche KINDERWAGEN in uitstekende conditie. Te bevragen Lange Bergstraat 29. SOESTDIJK. Solide f.nancieele instelling, biedt aan solide personen, met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden f 200.— zon der borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan het Bureau van dit Blad. tot het bijwonen van de gratis demon stratie en gratis onderricht in de tech niek van stofverven en schabloneeren met de wereldberoemde Dr. Fr. Schoenfeld's Stofverven tc Baarn in Hotel de la Promenade, op Donderdag 1, Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Mei a.s., telkens van des middags 10 uur tot des namiddags 10 uur. Stoffen en zijde mogen medege bracht worden om op deze demonstra- tiedagen bewerkt te worden. Drogisterij J. KEIJZER. Apoth. ass. LAANSTRAAT 41a BAARN. TELEFOON 014. JD^" Door betrouwbare Firma wor den alleen PRIMA MERKEN gegeven. Geheimh. verzekerd. Br. onder No. 44 Bur. v. dit Blad (Hoek Lange Jansstraat) UTRECHT, Tel. 15070 U kunt nergens zóó rustig GRAMOFOONPLATEN UITZOEKEN als in onze comfortabele, goed verwarmde gehoorzaaltjes. Enorme keuze His Master's Voice Platen en andere merken. INSTITUUT VOOR VIOOL- EN ENSEMBLESPEL K,OBhkOQhsh?CLCil 51 - Te Soesl wovdi ook les aan huis gegeven JfzZv6PSU2D (Afdeeling van de in 1911 Koninklijk goedgekeurde vereeniging van Mode-Vakscholen in Nederland). Jonge meisjes, die de school hebben verlaten, kunnen ingeschre ven worden op het spreekuur: 's Woensdags van 3 tot 4 uur en van 7 tot 8 uur. Dag- en Avond-, Club- en Privaatlessen. Ook voor oudere dames beslaat gelegenheid voor eigen gebruik alle voorkomende kleeding, geheel zelfstandig te leeren vervaardigen. Prospectussen verstrekt de Directrice, Mej. W. BEKKER. I

De Soester | 1930 | | pagina 2