Op Afbetaling M. van Oijk-Mac Lesn TlPDINl Vervat 3AM5KQ3!5dpp £5 Stoomwasscherij t „DE VLIJT" een nette Loopjongen of Slagersleerling Bohm Wien Hoeden. Eerste Baarnsche Mode-Vakschool FRANCO HALEN EN BEZORGEN J Soesterberg. Burgelij ke Stand Voor de Huisvrouw Ingezonden. Advertentiën. Keukenmeisje Naaimachines - Klokken Horloges - Goud - Zilver GEZOCHT Naaimachines, Dekens enz. in huurkoop Te Koop gevraagd Costuumnaaister Opleiding voor Examen „Qeovge dindemann" BW©*- ROOKT -«3 99 66 Sigarenfabr. „DE STER" met een kleine straal uit de huisleiding het vuur dat op een zolderkamertje bleek te woeden, gebluscht. Naar wij vernemen is uit het ingestelde onderzoek, dat onder directe leiding van Inspecteur Schreuder plaats vond, ge bleken, dat op het kamertje waar de brand was ontstaan, een brandstapel was gemaakt. V. is gearresteerd eti zal ter be schikking van den heer O. v. Justitie te Utrecht worden gesteld. Het onderzoek duurt voort. Door de politie werden pho- tographische opnamen van een en ander genomen. De politie die blijkbaar van gevoelen is dat het groote aantal branden hier in Soest niet altijd aan toeval te wijten is, zal telkens in geval van brand een zeer ernstig en grondig onderzoek naar de oor zaak instellen. GEVONDEN VOORWERPEN. Stuk van een auto Bumper. Een rol. schoorsteenzeil. Een kinderportemonnaie met ecnig geld. Honden halsband met ketting. JUBILEUM. Morgen 15 dezer hoopt de heer Alders Gemeente-Ontvanger alhier, de dag te her denken dat hij vóór 25 jaar tot Gemeente- Ontvanger werd aangesteld. De Jubilaris zal op dien dag receptie hou den in het gebouw der St. Jiseph Jonge lingen Vereenigingen van 's middags half drie tot half vier. Het zal den Jubilaris wel niet aan be langstelling ontbreken. DRONKEN OP DE FIETS. Tegen T. H. en G. M. werd Proces-Ver baal opgemaakt wegens het in staat van dronkenschap berijden van een rijwiel. DRONKENSCHAP. L. J. B. werd door de Politie aangetrof fen in kennelijken staat van dronkenschap. Plem werd op het Politie bureau gele genheid gegeven zijn roes uit te slapen. ONHANDELBAAR. De automobilist J. H. meende dat de af sluiting van het verkeer van de Koning- ïnnelaan op hem niet van toepassing was Gewaarschuwd door de voorman W. D. reed hij toch over den afgesloten weg en Wel zoodanig dat het rijwiel van genoemde J. K. in elkaar gereden werd. Proces-Verbaal werd tegen hem opge maakt. M. O. VERSTEEG. W. van Mechelenstraat 29 AMERSFOORT. ZEDENDELICT. Door de politie werd aangehouden C. v. L., ter zake het plegen van niet nader te noemen handelingen. Aangezien de persoon nog minderjarig bleek, is hij naar Zeist overgebracht en al daar ter beschikking van den hulp officier van Justitie gesteld. ZEDENDELICT. Door de politie alhier werd aangehou den K. K., wegen het plegen van niet nader te noemen handelingen met een meisje van 7 jaar. DAMRUBRIEK Correspondentie en oplossingen binnen 8 da- gen) te eenden aan H. BakKer, Soest Laanstr. 32 „UIT EEN VLUGGERTJE'. Zwart: 17 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit 17 Zwart 17 schijven op: 3, 4, 6, 8-10, 13-19 22, 23, 27, 28. Wit 17 schijven op: 24, 30, 31, 33-36. 38-44, 46, 48, 49. In deze stelling overgenomen uit „Het Damspel' voerde zwart een damzet uit, die echter tot verlies voerde. Oplossing. Zwart: 27-32?; 23-29; 14-20; 20 x 47; 47 x 37. Wit: 38 x 27; 34 x 21; 27 x 18; 48-421!; 41 x 5. Vestiging van 17 Mei 1930. M. Bos, geh. m. W. Poot, van A'dam naar A"foort.str. 46; D. Vrolijk, m. vr., van Am sterdam naar Steenhofstr. 75; A. de Jong, geh. m. J. Vervvoerd, van Hilversum naar L. Brinkweg 43; E. A. Rademaker, van Haarlem naar Vinkenweg 41; J. de Boer, van Nijkerk naar Kampweg 48c; C. M. An- deweg, idem; A. W. Drost, m. gez., van A'dam naar Hellingweg 6; J. Rommelse, van Delft naar Vredeh.str. 2; C. J. Sie- merink, geh. m. A. v. d. Zalm, van Noord- wijk naar Kerkpad N.Z. 33a; J. Cremer, van Jülich (Dld) naar L. Brinkweg 19; A. de Schipper, van Krabbendijk naar van Weedestraat 43; J. Willig, m. gez., van Am sterdam naar Steenhofstr. 25; J. Verwijs, van Amsterdam naar Luchtv. afd.; A. P. Nawijn, van Eibergen naar Gallenk.Pelsw. 12; J. Huizinga, m. vr., van Rijswijk naar Nieuweweg 2a; A. van Assen, van A'dam, Laanstraat 9a; A. E. van Hoorn, van Utr. naar Ericaweg 4; W. L. de Bakker, m. gez van Haarlemmermeer naar v. Lennepstr. 9 J. H. Frenken, van Obbicht e. a. naar Ban- ningstraat 39; S. de Mul, van Zeist naar Luchtv. afd.; A. P. L. Bia, van Zeist naar Banningstraat 83; A. v. d. Craats van Zeist naar Postweg 80; B. C. J. Brasem, m. gez. van Utrecht naar Verl. Postweg 89; J. K. van Coevorden, van Barneveld naar Beu kenlaan 36; T. H. R. van Duinen, van Leens: naar Wilh.laan 6; S. J. v. d. Berg, m. gez van Adam naar Schoutenkampweg 33 Vertrek in de gemeente van 17 Mei 1930. W. A. C. Weurman, van Mendelssohnl. 11 naar den Haag, Daguerrestraat 152; G. J Schalk, van K. Melmweg 13 naar Ede, Bennekom, Krul weg 2; W. G. Rutgers, van Soesterb.str. 61 naar de Bilt, Looijdijk 53. J. Tiggelaven, m. gez., van Birktstraat 86 naar A'foort, Utr. weg 270; M. Hamersveld van Koninginnelaan 29b naar A'foort, O. Soesterweg 2; S. A. Gijve, m. gez., van van Weedestraat 51 naar Nieuwveen, Dorpstr. 242; C. v. d. Berg, van O. Tempellaan 4a naar den Haag, Schenkweg 1; F. H. Teune van A'foort.str. 111 naar A'dam, Valerius str. 178 boven; J. N. Oskam, van Beetzl 84 naar A'foort, Lagenweg 23; J. Kuipers, m. vr., van Soesterb.str: 89 naar Soerabaja (N.O.I.); G. L. Reijmers van Soesteb.str. 12 naar A'foort, Groenmarkt 4; K. H. Plan ken, van Koninginnel. 2b naar Delft, A. Boogerd 37; G. W. van Schaick m. gez van Amersfoortschestr. 32 naar Soeraba ja (N.O.I.);A. van Egten, van Soesterb.str. 125 naar Zwolle, Ossendorpersdijk 38; S. M. Dingemanse, van Amersf.str. 89 naar Hilversum, Rossinilaan 10; M. Kuks, van Steenhofstraat 46 naar Oostmarsum A 112 L. E. E. Steinkiihler, m. gez., van Soester bergschestr. 69 naar A'dam, B. Toussaint- sttr. 65; P. F. Hendriks, van Radem.str. 28 naar Rijk (Haarl.meer) Schiphol; T. Batter man, van Torenstr. 6 naar Hilversum, Eike bosscheweg 129; A. H. J. van Duinen, m. zuster, van Vredeh.str. 2 naar Leens te Wehe, Hoofdstraat; J. Duprée, m. gez. van Torenstr. 6 naar Groningen, Moesstr. 45a; C. Schermer, van A'foort.str. 36 naar R'dam, Mauritsstr. 81; H. Middag, van Veenpad 8 naar den Haag, Pieterstr. 35; J. Stockschen, m. gez., van Talmalaan 3 naar Lienden, Voorstraat 65 M; M. H. Brandt, van W. Pyrmontl. 3 naar Leider dorp, Hoofdstraat 44. Verhuizingen in de Gemeente van 17 Mei. W. Poot, van Luchtv. afd. naar Amers- foort.str. 46; J. Ver woerd, van Kostverl.w 9 naar L. Brinkweg 43; P. Ekel, m. gez., van Torenstr. lc naar 2c; G. v. Ooijen m. gez., van St. Jozephstr. 1 naar Molenstr. W.Z. 31; J. J. Putman, van Radem.str. 1 naar 25a; D. Maagdelijn, m. gez., van Beetz- laan 20 naar Koninginnel. 28a; Wed. M. v d. Schaft, van Koninginnelaan 17 naar 24a; C. Middelman, idem;G. T. Rukken, van Radem.str. lb naar Verl. Postweg 45; G. v. Duinkerken, van Koninginnel. 72 naar Julianastraat 50a;Peusen, geh. met G. van Duinkerken, van Vredehofstr. 21 naar Juli anastraat 50a; P. J. Clements m. vr., van Vosseveldl. 16 naar Gallenk. Pelsweg 4; H v. d. Ree m. gez., van Soesterb.str. 114 naar Vosseveldlaan 6; A. J. v. Harencarspel, van Banningstraat 56 naar Duikhuisstraat 15; D. Dijkstra, m. gez., van Molenstr. O.Z 5 naar Soesterb.str. 89; Wed. A. H. v. Westering, idem; J. Brinkman, van Kolo- nieweg 2d naar Óssendamweg 18;A. Karei sen, m. gez., van Hartweg 3 naar Juliana straat 28; D. Sijberden, van Koninginne laan 28 naar Dorresteinweg 12. IETS OVER STRIJKEN EN STIJVEN. Er zijn zoo van die kleine wenken, voort gesproten uit de langjarige praktijk van de ervaren huisvrouw, die aan menige moei lijkheid bij het dagelijksche werk een einde kunnen maken. Zoo is het bijvoorbeeld een goed ding om te weten, dat de stijfsel voor het strijkgoed enorm verbetert, wanneer we er een klein scheutje petroleum en wat reuzel door doen. De petroleum (die ver dampt en natuurlijk geen vlekken geeft) bewerkt, dat het goed niet aan het ijzer blijft kleven en door de reuzel wordt de glans van het strijkgoed verhoogt. Inplaats van reuzel lost men ook wel een stukje kaarsvet in de stijfsel op. Een andere me thode is, dat stukje kaars in een netel- doeksch lapje te rollen,-en er af en toe, on der het strijken, den bout over heen te ha len. Maakt men de stijfsel met koud wa ter aan, dan kan men ze, na gebruik laten staan. De stijfsel bezinkt dan, waarop men het water afgiet en de achterblijvende stijf sel weer droog en hard laat worden. Men kan het dan nog eens gebruiken. Om koude stijfsel maanden lang goed te houden, maakt men ze «aldus aan: een half pond stijfsel, een eetlepel terpentijn, een theelepel bo- raxpoeder en 3 liter koud, gekookt, water. ALS HET VISCHJE IN DE BRAADPAN SPRINGT Het zijn niet alle koks, die lange messen dragen, en evenmin worden alle vischjes on de juiste, smakelijkste wijze gebakken. Dus bedenk daarom, <Jat we in de eerste plaats hebben te zorgen voor een goed heet vuur, en vet in de koekenpan (bodem flink bedekt; voor fijne vischsoorten als paling en tong neemt men boter of slaolie) waar van de blauwe damp afslaat. Schol en bot (in het algemeen alle platte visschen) legt men met de lichtgekleurde zijde naar bene den in het vet, terwijl men er vooral om moet denken, dat men onder het bakken de visch zachtjes heen en weer schuift, zoodat ze niet aan de pan vastbakt. Om een mooi, gelijkmatig bruin korstje om de visch te krijgen, droogt men ze nadat het zout erin getrokken is, met een schoone doek af en rolt ze aan allebei de kanten in wat tarwemeel. Een belangrijk punt voor de smakelijkheid van gebakken visch is ook, dat men de visch na het bakken eerst heel goed op rauw papier laat uitdruipen van het overtollige vet. En het bakvet hoeft men na het bakken niet weg te gooien. Zeef het, en bewaar het voor een volgende bak partij. OEVRAAOD In de Soester Courant, uitgave Smit je, trof ik Zaterdag onder het hoofd Brand een blijkbaar als hoofdartikel bedoeld stuk je aan, waarvan de geestelijke vader, de heer Jan v. Doorne op de hem eigen wijze zijn overkropt gemoed eens lucht tracht te geven. Soit, een vogeltje zingt nu een maal zooals het gebekt is. Natuurlijk tracht hij zich weer achter een niets zeggend on derschrift te verschuilen, en heet hij ni eens niet Brandnetel, Krelis, of zoo iets: doch Brandweerman. Mogelijk zullen wij het nu wel beleven dat een of andere handlanger zich voor hem zal willen opofferen en zich de schrij ver noemen van het .bedoelde stukje, des noods nog versterkt(P) met de verklaring van Smitje, dat hij heusch niet de inzender is. Lukt tegenover mij toch niet, heer van Doorne, ik heb al zooveel van die kunstjes van je mee gemaakt, dat gij je heusch die moeite wel kunt besparen. Ik had het anders flinker gevonden, als gij het stuk met eigen naam had ondertee kend en dan was begonnen met aan mijne vriendelijke uitnoodiging gehoor te geven door ter vergelijking de vonnissen te publi- ceeren, die gij in je kortstondig, maar veel bewogen leven achter de rug hebt. UEd. schijnt die vergelijking niet al te best aan te durven; nu, dat kan ik me voorstellen. Doch laat ik mij voor het oogenblik tot het geincrimineerde stukje bepalen. De daarin voorkomende aanduidingen, als daar zijn „Een man met bol rood hoofd, dikke sigaar en er een met de haren bij gesleepte (figuurlijk lezer) chauffeuse, die geen chauffeuse is, wil ik maar overslaan, het zijn van die dingen die alleen mij regardeeren en waarvan de vermelding een eigenaardig licht werpen op het karak ter van den schuil spelende schrijver. Dat dus daar gelaten komt het niets zeggende stukje hier op neer, dat de brand weerlieden zich in geval van brand voor het algemeen opofferen, terwijl mij het verwijt wordt gemaakt, dat ik bij brand in den re gel ook aanwezig ben, m'n oogen dan goed de kost geeft, ja me zelfs durft te ver stouten m'n waarnemingen wereldkundig te maken. Wat nu dat gratis opofferen van de brandweerlieden betreft, wil ik er even op wijzen, dat er geen sprake van opofferen is. De leden van Vrijwillige Brandweeren in het algemeen en de onze in het bijzonder offeren zich heelemaal niet op, integendeel, ze zijn verzot op brand, verlangend telkens en telkens weer de sirene te hooren. Het is hun opstaan en hun naar bed gaan, zij vinden het een pretje, waarvoor zij eten en drinken laten staan en andere pretjes laten loopen. Gezien die gesteldheid kan men moei lijk van opofferen spreken. Laten de brandjes zich eenigen tijd wach ten, iets wat zelfs in ons om zijn branden berucht geworden Soest, wel eens kan voorkomen, dan lijden zij aan een ziekelijk verlangen, weer eens een mooi brandje mee te maken. Een ziekelijk verschijnsel dat in- tusschen vrij gevaarloos is, zoolang het niet besmettelijk werkt en niet ook anderen aan tast die het verlangen niet kunnen weer staan. Wat betreft het publiceeren van onge- wenschte toestanden als bij de brand bij Kok zijn waargenomen, schijnt het mij de uitgesproken taak der pers daarop de aan dacht te vestigen, het gaat toch waarachtig niet aan, dat de brandweer moedwillig vernielt dat wat het vuur spaarde. Even min gaat het op dat men traineert met wa ter geven en als er dan eindelijk water is, overal spuit, behalve in het brandende per ceel. Van modderwater was geen sprake Dit was alleen het eerste oogenblik, omdat men verzuimd had een korf om den aan voerbuis te leggen. Ik kan me voorstellen dat de heer Gro- art, die zich door de heeren Busch en v. Doorne in een ondoordacht oogenblik liet overhalen, toestemming te geven tot het noodeloos omhalen der muren, publicatie van het voorgevallene, niet aangenaam vind. De heer Busch gaf zijn ongevraagd ad vies, omdat hij meende het belang van den verzekerde te dienen, doch daarbij vergat dat de assurantie er door benadeeld werd. Voor het advies van den heer van Door ne zou ik geen andere verklaring weten dan louter brooddronkenheid. Men zal nu begrijpen, waarom en de heer Busch en de heer v. Doorne, schuldbewust als ze zijn, een lofzang op den hoofdman aanhieven. De heer Groart draagt de verantwoorde lijkheid, doch de niet verantwoordelijke schuldigen zijn zij. Om generaliseeren te voorkomen, ver klaar ik gaarne, dat onze brandweer onder leiding van haar hoofdman bij brand her haaldelijk vlug en goed werk verrichtte. De Vereeniging weere evenwel enkele on gure elementen, die brand een schoone ge legenheid vinden, om kwajongensstreken uit te halen en hun vernielzucht bot te vieren. Intusschen heb ik alle aanleiding te ver moeden, dat het voorgevallene zich niet zoo licht zal herhalen, en zal het eenige doel der publicatie derhalve bereikt zijn. M. IBURG. GEVRAAGD tegen 1 Juni, wegens huwelijk der tegenwoordige, goed kun nende koken, v. g. g. v 1 45.per maand. Brieven onder No. 1064, aan hel Bureau van dit Blad. J. VAN MANEN - N1EUWSTRAAT 17 Betrekking. Wie helpeen net, betrouwbaar persoon, vader van groot gezin, door omstandig heden buiten zijn toedoen in moeilijk heden geraakt, aan een vaste betrekking, hetzij als Looper, Incasseerder of iets dergelijks Hooge eischen worden niet gesteld. Br.even franco onder No. 1061, aan het Bureau van dit blad. Geheimhouding verzekerd. Brieyen onder No. 88 bureau dezer Courant. voor degelijk flink MEISJE, (22 jaar), opname in beschaafd milieu, ter assis tentie van de huisvrouw. Hoog salaris geen vereischte. B'ieven onder Letter Gaan hel Bureau van dit Blad. BURGrM GROTHESTRAAT 28 S0EST0IJK - Telefoon 2212 In ONZE ETALAGE de welbekerde SUTTONS. - HQCHEL. SlV" Door betrouwbare Firma wor den alleen PRIMA MERKEN te geven. Geheimh. verzekerd. Br. onder No. 44 Bur. v. dit Blad Solide financieele instelling, biedt aan solide personen, met vasle positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden f 200.— zon der borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan het Bureau van dit Blad. GEVRAAGD: 1 Zitkamer en 2 Slaapkamers met gebruik van keuken z. p. in stil gezin, van half Juli half Augustus, omtrek Soesterbergschestraatweg of Soestduinen. Franco brieven onder No. 1046 aan het Bureau van dit Blad. een in g eden staat zijnde PIANO. Brieven met prijsopgave onder No. 1063, aan het Bureau van dit Blad. STAAT TER DEKKING: een Duitsch Edelschwien Dekbeer, Dekgeld 2 Gulden, bij N. VAN DIJK, Noorderweg 81. Talmalaan II - SOEST - Hassaulaan Al, Baarn. (Afdeeling van de in 1911 Koninklijk goedgekeurde vereeniging van Mode-Vakscholen in Nederland). Jonge meisjes, die de school hebben verlaten, kunnen ingeschre ven worden op het spreekuur: 's Woensdags van 3 tot 4 uur en van 7 tot 8 uur. Oag- en Avond-, Club- en Privaatlessen. Ook voor oudere dames beslaat gelegenheid voor eigen gebruik alle voorkomende kleeding, geheel zelfstandig te leeren vervaardigen. Prospectussen varstrekt de Directrice, Mej. W. BEKKER. I INSTITUUT VOOR VIOOL- EN ENSEMBLESPEE IQoQkköBkslpCLCll 51 Te Soest wordt oofe les aan huis gegeven 'tiïlVQTBlxm (Hoek Lange Jansstraat) UTRECHT, Tel. 15070 U kunt nergens zóó rustig GRAMOFOONPLATEN UITZOEKEN als in onze comfortabele, goed verwarmde gehoorzaaltjes. Enorme keuze His Master's Voice Platen en andere merken. Ongeëvenaard in kwaliteit in prijzen van 6 tot 12 cent. Rozenstraat 12-14 - Bilt (U)

De Soester | 1930 | | pagina 2