2e BLAD m sp üp Cm, m m m jÊ m jSP nn nn s Plaatselijk Nieuws Radiateur Hoezen. Soesterberg. Predikbeurten. Burgelijke Stand Sport. Rechtzaken. Dames Confectie en naar maat z? DAMRUBRIEK B H iH 18 Si1 1 Si SP B §p ïl ïp ÏH iü m B PP 1 li 1P Si m m m Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal terrein. Kbrtc^racht 6 Amersfoort. behoorende bij E SOESTER' van Zaterdag 31 Mei 1930, No. 43 Vervolg NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS- BANK N.V. Met ingang van 1 Juni 1930 is de Heer J. van Schaik tot dusverre procuratiehouder van het kantoor Barncveld, benoemd tot Directeur van het kantoor Soest der Neder- landschc Middenstandsbank. Zooals reeds eerder werd medegedeeld vertrekt de Heer Veldhuijsen naar Utrecht waar hij als Directeur eener N.V. zal op treden. Ie ZOMER CONCERT geven door de Harmonie „Patientia Vin- Ümnia." Dir.H. Kok. Donderdag 5 Juni, des avonds 8 uur. tegenover het Raadhuis. PROGRAMMA: Marsche Des Roses. Alb. Reulle. Oreste (Dramatische Openingstuk) Sam Vlessing. Maritana (Fantaisie sur 1'Opera) Jos Kessels. Divertissements Champétre (Suite Ballet) Fern. Rousseau. PAUZE. Egmond Ouverture. Beethoven. Les Patineurs (E. VValdteufel) Wals. arr. par. G. Wittman. Guillaume Teil. (Fant. sur 1'Opera de Rossini. J. Martin. The Middy. Marsch. Iv. J. Alford. GELAUWERD UIT DEN STRIJD. Het kinderkoor „Apollo" behaalde op het gehouden Concours te Driebergen in de 2e Afd. een le Prijs met 34(3 punten. Een mooi succes, ook voor den dirigent den heer H. J. v. Maurik uit Utrecht. GEVONDEN VOORWERPEN. Een pet. Twee sleutels. Een knipmes. Een huissleutel. PROCES-VERBAAL. Dezer dagen is wederom tegen verschil lende personen proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de maximum snel heid voor motorrijtuigen. Tevens is tegen zekere v. d. B. op Hemel- vaartdag proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Arbeidswet. VULPENHOUDER ONTVREEMD. Aan een 14-jarigen jongen is een vulpen houder ontvreemd, terwijl deze in een boe- kenhandel stond. De politie deed terstond na de aangifte onderzoek en het mocht haar gelukken de ontvreemde vulpen op te sporen. Tegen den dader is ter zake pro ces-verbaal opgemaakt. HEMELVAARTSDAG. Buitengewoon mooi weder was het op Hemelvaartsdag en dus was het gevolg een intens verkeer op den Rijksstraatweg. Automobielen, fietsen en wandelaars kri oelden door elkaar heen van den ochtend tot den avond. Als bijzonderheid mag worden Onderdeelen en Assessoires Aanbevelend, JOH. KOSTER. Heerenstraat 20 - Telef. 2706 HILVERSUM vermeld, dat ondanks dat zeer drukke ver keer geen enkel verkeersoingeval te Soest plaats had. Voor een groot deel is dat on- gerwijfeld te danken aan de uitnemende ver keersregeling van onze politie, die dien dag een zware taak had. De verkeersstre- pen bij bochten en bij gevaarlijke punten, waardoor het linkerij en rechter-weggedeel- te precies werd aangegeven, hebben op dien dag hun bruikbaarheid wel aangetoond! SURNUMERAIR. Vanaf 26 Mei is bij onze gemeente-politie als surnumerair buiten bezwaar van de ge meentekas werkzaam de heer J. A. van 't Hof, tot dusver in gelijke positie werk zaam te Wornierveer. A.V.R.O.-PROPAGANDATOCHT. Woensdagavond had de aangekondigde propgandatocht plaats als protest tegen de zendtijdverdeeling. Tegen 7 uur was het bij Hotel Okhuijsen aardig druk. Velen hadden aan den oproep gehoor gegeven. Niet minder dan een 17-tal automobielen namen deel. Elk van hen kreeg het bekende A.V.R.O.-vlaggetje, op witten ondergrond de blauwe cirkels, sym- boliseerende de verspreiding der aether- trillingen. De affisches, die op de auto's waren aangebracht .wekten op tot bezoek aan de protestvergadering, die Vrijdagavond in het gebouw Religie en Kunst is gehou den. Ook verschillende andere opschriften lazen wij als: Meer zendtijd voor de A.V. R.O. Een eigen zender voor de A.V.R.O. Een volle week zendtijd, en anderen. Verschillende auto's voerden luid klin kende bellen mede, tot het vestigen van de aandacht. Ook reden een viertal hoornbla zers mede, die door hun hoornsignalen niet weinig bijdroegen, dat de stoet niet onop gemerkt passeerde. Te ruim 7.15 uur werd afgereden; voor op reed de voorzitter van het Comité van Actie te Soest, kapitein C. H. A. L. Wüst, daarachter volgde het volledige Geweste lijke Bestuur der A.V.R.O. in de provincie Utrecht, bestaande uit de heeren van Door- ne, van Dongen Bolding, Boseker, Lange- laar en Israëls, en daarachter kwamen de andere auto's. Er werd gereden door Soest en ook nog door een deel van Soestduinen en Soesterbcrg. Te ongeveer 8.30 uur kwam de stoet wederom bij Hotel Okhuiijsen te rug, waar hij werd ontbonden. Het geheel was 'n mooie propaganda voor de A.V.R.O. en zal zeker niet hebben nagelaten op te wekken tot het bezoek aan de protestverga dering van Vrijdagavond j.1. SOESTER HARMONIE. De Soester Harmonie hoopt op 2e Pink sterdag deel te nemen aan het Groot Na tionaal Concours te Baarn. VAN DEN HEUVEL. De Zondag draagt bijna overal zijn ken merk, heeft op bijna elke plaats, in elke stad of dorp zijn eigen locaal, meestal in tiem karakter. Dag van rust en vrijheid voor velen. Dag van herstel en vereffening van krachten soms voor de vele vermoei den, wier zenuwen het in de afgeloopen week zwaar te verantwoorden hadden. In een klein landelijk dorp zijn het vaak de volle vrede en diepe rust, die dan over huis en hof liggen uitgespreid; in een pro vinciestad is het gewoonlijk de stilte, die een groot contrast vormt met de bedrij vigheid in de week. De'gesloten huizen en ledige straten liggen verzonken als die van een doode stad. In de groote stad wordt men zulks niet of minder gewaar, omdat het op dien dag op verscheidene plaatsen veelal nog drukker is geworden. Maar toch weer een andere drukte als die van de week. De uitgaansdrukte heeft die van de „busines' vervangen. De meeste zaken en winkels zijn gesloten, maar de hoofdstraten en -wegen zijn voller dan anders. Er ligt ook hierin een aparte stemming. Men loopt anders, minder gejaagd, wat vooral de ouderen betreft en in 't algemeen veel op gewekter. Ook hier op Soesterberg gaat de Zondag niet ongemerkt voorbij. Alhoewel niet op sterk opvallende wijze, drukt hij toch ook zijn stempel op het leven van deze plaats. Het is er dan ook stiller dan in de week, doch in andere opzichten weer drukker, vooral des zomers. De winkels blijven meerendeèls dicht en-het kerkklokje roept reeds vroeg de menschen voor hun kerk gang op. Voor hen is deze dag een bizon- dere feestdag met een passende wijding. Het aan- en uitgaan van de kerk maakt op de zen grooten weg een schilderachtig effect. Vroeger wellicht nog meer, toen de typi sche Zondagsche kleederdracht van de lan delijke bevolking stemmig afstak tegen het volle bladergroen van de onafzienbare boo- menrijen in den zomer of wel tegen het smettelooze pas gevormde sneeuwdek des winters. Die dracht wordt ook meer en meer verdrongen door de moderne kleedij. Het vrachtverkeer over den grooten weg heeft opgehouden. In plaats daarvan ziet men nu veel meer personenauto's en fiet sers en is ook vooral in den zomer bij mooi weer het passagiersvervoer op tram en bus veel levendiger dan doorgaans in de week. In den winter kan de weg stil en ver laten zijn, vooral tegen den avond en bij slecht weer. Hij vertoont zich dan echter op zijn mooist en lokt tot een rustig be schouwen uit, daar hij alleen en niets anders de aandacht vraagt. Ook tot binnen in dè^ huizen deelt zich op Zondag de stilte mee. De postbestel lingen zijn gestaakt en de krant wordt niet of slechts in den ochtend bezorgd. Voor sommigen is het huis dien dag een toe vlucht, waarin het leven zich terugtrekt en meer inwaart blikt. Anderen gaan met mooi weer dien dag een uitsapje maken, terwijl daarentegen weer vele anderen, uit naburige plaatsen meestal, naar hier komen. Vooral wanneer er op een feestelijke Zondag vliegtochtjes gemaakt worden, komen er met verschil lende vervoermiddelen groote gezelschap pen aanzetten. Het is dan op den boulevard bij het theehuis een gekrioel en beweeg lijkheid als op een moderne badplaats. Ook op de wegen, die naar het Vliegkamp lei den, kan het dan druk zijn, vooral in den namiddag. Toch is dit alles uitzondering voor den Zondag hier, die zich juist op deze plaats kenmerkt door een anders ongewone rust in de lucht. Want het vliegen ligt dan geheel en al stil en men hoort dan niet het droefgeestig, monotoon geluid der snorrende motoren van rondtrekkende vliegtuigen. In dat opzicht geeft de Zondag een aanmerkelijk en opvallend verschil, wat zeer bevorderlijk is voor de algemeene rust en stilte, die zich zoo go^d aanpassen bij dit landschap. Bij mooi weer ziet men ook meer wande laars, die zich rustig bewegen genieten als van een ouderwetschen Zondag. Bosschen en heide lijken nu nog meer uit te komen, alhoewel er soms meer bezoek is. 't Is of de menschen nu beter de omgeving op zich laten inwerken en deze op haar beurt zich hiervoor meer vinden laat. Huizen liggen rustiger dan ooit in hun Zondagsche dom mel en 't lijkt wel of de boomen over de heggen uitkijken. Tuintjes zijn hier en daar den vorigen dag aangeharkt, wachtende op de eerste indrukken van voetstappen. Zondag in den winter of in den zomer maakt een groot verschil, maar beteekent toch het heele jaar door een rustdag. Even als vroeger, toen hij echter weer anders gevierd werd. Meer huiselijk, terwijl men er nu veel meer uit trekt. Wie van de na tuur houdt, behoeft echter niet eerst een grooten afstand af te leggen, alvorens haar te kunnen bereiken. Aan alle zijden door haar omgeven, bevindt hij zich er middenin. Wie verderop wil, kan zich makkelijk en niet al tc duur met een der vele vervoermid delen verplaatsen. En zoo is het hier dikwijls 's Zondags een komen en gaan, een bezoekdag in den zomer voor velen van andere plaatsen, waardoor het nog veel drukker zijn kan dan op een weekdag. Daarbij houdt de jeugd bij voorkeur op dien dag haar sportoefe- ningen en trekken bij hun wedstrijden vele bezoekers naar hun velden. De Zondagsstemming is misschien niet meer zoo gaaf als vroeger of in sommige landelijke dorpen, die nog heel ver van de cultuurcentra verwijderd liggen en moeilijk te bereiken zijn. Ze moge dan veel veran derd zijn en eenigszins geschonden, waar door zij niet meer tot zuivere en algemeene uitdrukking komt, door velen wordt die stemming nog persoonlijk beleefd. Voor velen is het een dag, die wat anders dan alleen haastwerk en drukte brengt, een dag, die voor indrukken meer vatbaar maakt, waardoor de schoonheid der dingen beter gezien en beluisterd worden kan. De Zondag is wellicht daarom voor deze plaats niet zoo opvallend, omdat de week dag er geen scherp contrast mee vormt, daar heide en bosch immer in groote zwijg zaamheid gehuld zijn, wat op in-eigen wijze het mysterie van hun leven uitmaakt en waardoor elke dag tot een Zondag wordt. In dien zin is de geheele streek hier op den Zondag ingesteld en biedt zij eiken dag de gelegenheid voor rust en verpoozing. Ten allen tijde weeft zich die stemming over heuvels, bosch en heide. De Zondag hoeft niet hierheen gebracht te worden. Want het is de stille natuur zelve, die niet bij weken maar bij eeuwen tellend, in af wachting haar eigen ononderbroken Zon- dagsfeest viert. „TOESCHOUWER." Tijdens een kort maar hevig onweer, dat zich 1.1. Zaterdag omstreeks 7 uur in den namiddag boven deze plaats ontlastte, sloeg de bliksem ter hoogte van „Ons Be lang" in de electrische leiding van den tram, waardoor kortsluiting ontstond en het verkeer aldaar tijdelijk gestremd werd. Na een stagnatie van ruim een kwartjer, kon de tram weer rijden. De Afdeeling Soesterberg van het Groene Kruis hoopt op 2 en vermoedelijk ook op 3 Juli a.s. ter gelegenheid van het alhier te houden Zangconcours haar jaarlijkschc col lecte te houden. De Mariavereeniging alhier hoopt op 24 Juni a.s. een gezamenlijke fietstocht te. hou den naar de St. Jans-processie te Laren.' Bij de aanbesteding voor den bouw van een koloniehuis aan den Utrechtsche weg voor de centrale commissie voor uitzen ding van Ncderlandsche kinderen naar bui ten, gevestigd te 's-Gravenhage, was minste inschrijver de heer H. de Jager, alhier, voor 66.985.Ingekomen waren 28 biljetten. Raming was 71.500. CHR. GEREF. GEMEENTE Julianastraat, Soestdijk. Zondagvoorm. 10 uur, nam. 6 uur: Gods dienstoefening. Donderdag 5 Juni nam. 7.30 uur: Ds. D. J. v. Brummen. NEDERL HERV. KERK SOEST. Zondag 1 Juni 1930, Kerk 10 uur: Ds. van Schaick Kerk 6 uur: Ds. Klomp, van Woudenberg. Rembrandtzaal 10 uur: Ds. Vethake, van Utrecht. Rembrandtzaal 7 uur: Ds. van Schaick, Jeugddienst. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN SOEST. Zondag 5 Juni: geen dienst. van 21—28 Mei 1030. GEBOREN: Gerarus Anthonius, z. v. C. Wolfsen en M. van 't Klooster, Wieksl.w. O.Z. 47; Johannes Antonius Gerardus, z. v. T. J. Luijtelaar en C. A. v. Klooster, Dorresteinweg 1; Mettina Klasina, d. v. J. H. Bansema en M. A. S. Bakker, Birktstr. 35; Gerarda, d. v. J. R. v. d. Grift, en G. van Schalkwijk, Birktstraat30; Jan Ray- inond Gaston, z. v. J. D. Steffens en I. P. E. M. Klep, Parkl. 2; Jan, z. v. J. Noorlan- der en J. Buntjes, Beetzjaan 19; Jan, z.^ van A. Kraaikamp, en T. Werkhoven, Kerk straat 35. ONDERTROUWD: J. van Manen en C. A. van 't Net. GEHUWD: J. Evertse en C. W. M. Boe- sthoten; T. Kersens en C. van Burgsteden; P. A. Schimmel en H. M. van Zal; J. Kleijn en C. Bakker. OVERLEDENJan de Rooij, 83 jr., wedr van L. Harskamp, Gr. Melmweg 29; Wil lem Hartong, 84 jr., geh. m. W. Bambacht, Kerkdw.str. 18; Hillechina Jantina Bosch, 72 jr., geh. m. J. Huizinga, Nieuweweg 2a. Vestiging 2128 Mei 1930. J. Keuning m. gez., van Groningen naar Amersf.str. 36; J. H. Schuurman, Wed., v. Rijswijk naar Heideweg 36; A. Brinkman, van Amsterdam naar Birktstraat 23; J. Gru- ber van Veenen naar Praamgracht 3; H. Winters van Norg naar Koninginnelaan 29; A. M. Vijlder van R'dam naar B. Grothe- str. 42; H. G. Arnold van A'dam naar Radem.straat 27; B. K. Mijlius van Leeu warden naar v. Lijndenlaan 20; G. Strijker van Bodegraven naar Julianastraat 7; C. R. M. Herboth van Bussum naar Nieuwstr. 6b; B. Voskuilen geh. m. G. F. S. Hofslot, van Stoutenburg naar Zwarteweg 3a; M. v. d. Herberg, geh. m. J. Ruttenberg, van Leus den naar Wieksl. O.Z. 69; A. C. Elzas van Zurich naar Wilhelminalaan 17; P. Kunne, van A'dam naar Soesterb.str. 70; J. W. de Bruin van Nijmegen naar Amersf.str. 65; B. W. Gijtenbeek m. gez. van Zeist naar Vcrl. Schoolweg 1c; W. Bilderbeek, m. gez. van Zuilen naar Dijkhuisstryaat 13; H. Y. Gatsonides m. vr., van A'foort naar Birkt str. 80; D. Daatzelaar, geh. m. H. B. v. d. Berg van Baarn naar Koninginnel. 29a; W. Broekhof van Maarssen naar Soesterb. str. 10; J. Saaf, geh. m. W. Broekhof van Zantvoort naar Soesterb.str. 10; G. M. Blan kensteen van Hilversum naar Paltz 14; H. van Oik, van Driebergen naar A'foort.str. 117; F. Maroschek van Bussum naar Kl- waterweg 23; C. E. Muller van A'foort naar Kolonieweg 5; G. Weijers m. gez. van Ba tavia naar Spoorstraat 33; A. van Donse laar van Nijkerk naar Spoorstr. 33; G. v. d. Heiden naar A'foort naar Steenhofstr. 61; P. N. Kluft m. gez. van A'foort naar Amersfoortschestr. 82; F. Koudijs, idem; M. Hoekstra van de Bilt naar Kerkstr. 38. Vertrek 2128 Mei 1930. A. J. Witberg m. gez. van Korteweg 3 naar den Haag, Rembrandtstr. 61; B. Huizinga van Banningstr. 13 naar Haren Meereweg, p.a. H. Meijer; J. 1. Toering, m. vr., van B. Grothestr. 6 naar Utrecht, Kapelstr. 164; A. C. v. Dorresteijn, van B. Grothestr. 2 naar Hilversum, Waldeckl. 38; H. J. Vier dag, van Luchtv. afd. naar A'foort, Utr. str. 7; J. H. Vreeken, van Luchtv. afd. naar den Haag, L. v. Meerdervoort 104; G. W. Dijkman m. gez., van Verl. Schoolw. naar A'dam, v. Spilbergenstr. 10;G. Bax, van Luchtv. afd. naar R'dam, Oostmaasstr. 7a; A. van Soest, m. vr., van Sinnemapl. 3 naar Huis ter Heide, K. Bergw. 38; Wed. P. H. Hesp, m. gez., van Talmal. 26 naar Utrecht, Beverstr. 65 bis; C. J. Hesp, van Talmal. 26 naar Hilversum, J. v. Beeirenstr.J. L. Plasman, m. gez., van A'foortstr. 19 naar Arnhem, Spijkerstr. 140b.; C. W. M. Boe- schoten, van Schrikslaan 55 naar A'foort, Bankastr. 22; A. A. de Raad van Talmal. 14a naar Sleen (Zuid); G. Birkhoff van Hei deweg 1 naar Hilversum, Hyacintl. 82; S. Visser, Middclwijkstr. 14 naar Hilversum, Lorebtzweg 111; H. D. van Dorssen m. gez., van Nieuweweg 15 naar Soerabaja; L. A. H. Rombeek, van Luchtv. afd. naar Den Helder, Hoofdgr. 28; D. de Haan, van A'foort.str. 70a naar Waddinxveen, Dorp- str. A 32; N. Veldhuijsen m. gez., van Van Weedestr. 11 naar Utrecht, v. Spijckstraat 5. Verhuizingen in de gemeente van 2128 Mei 1930. G* F. S. v. Hofslot, van Birktstr. 59 naar Zwarteweg 3a; J. Rottenburg, van Beuken!. 32 naar Wieksl. O.Z. 69; D. Pureveen m. gez. van Bakkersweg 6 naar Molenstr. O.Z. 5; J. Tolboom van Veenzoom 2 naar Post weg 4; H. Ruijsen, m. vr. van Veldweg 2a naar Sophialaan 3; J. v. d. Heuvel, van O. Grachtje 3 naar Zwarteweg 3a; S. C. M. Sjoers, van Beckeringhstr. 21 naar Bosstr. 125;P. T. van Driel, m. gez., van Sinnema- plein 4 naar Andriessestr. 23; J. D. Zweip, m. gez. van Beetzl. 78 naar 94; A. H. J. Hesp van Talmalaan 2 6naar Steenhofstr. 14; H. B. v. d. Berg, van Steenhofstr. 43a naar Koninginnel. 29a; P. C. Kortman m. gez. van Beukenlaan 1 naar Nieuweweg 94; I). F. Bergacker m. vr., van Kerkpad Z.Z. 26 naar Z.Z. 49; H. J. Blom van Amersf.str. 60 naar 4S; R. G. G. Addens, m. gez. van Beukenlaan 36 naar Kolonieweg 2d; R. Tol man m. vr., van Nieuweweg 118 naar 115. Correspondentie en oplossingen (binnen 8 da gen) te zenden aan H. Bakker, Soest Laanstr. 32 PROBLEEM No. 10 Zwart; 7 1 2 3 4 '5 15 /_p- 25 35 45 46 47 48 Wit 49 50 Zwart 6 schijven op 9, 12, 18, 19, 26, 28 en dam op 46. 47 en dam op 49. Wit 7 schijven op 20, 31, 35, 39, 42, 43, Wit speelt en wint. Oplossing probleem No. 9. De stand in cijfers was: zwart 3, 5/10, 20, 28. Wit: 17, 22, 27, 33, 34, 37, 38, 40. 43, 45. Wit speelt achtereenvolgens 3530, 17 11, 38—33, 45X34, 35X1. Een buitengewoon mooi probleem! Bewonderenswaardig is de logische con structie van dit probleem, terwijl iedere schijf in de afwikkeling wordt opgelost. Vooral de zetten 3833 en 45X34 zijn fraai aangebracht. Goede oplossingen ontvangen van: D. Staal; K. Janson; P. Floor, S. de Z., D. Salemink. CLUBNIEUWS V.V. „SOEST" Zondag 1 Juni speelt Soest I en Soest II een vriendschappelijken wedstrijd tegen „Sta Pal" I en II uit Amsterdam op haar ter rein aan de Koudhoornweg, Soest II Sta Pal II., aanvang Soest IISta Pal II 1.30 uur. Soest ISta Pal I 3 uur. Spelers van Soest I en II doet je best. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT De afhellende Eikenlaan. E. H. is vrijgekomen. Men zal zich her inneren, dat hij op deze afhellende laan in Soest bij het wegtrekken van zijn paard uit het lekkere gras aan den kant meteen zijn voet achterwaart uitstak, waardoor de heer de Gooyer uit Amersfoort om hem niet te treffen, plotseling had om te buigen, met gevolg, dat hij de laan afrende en met zijn auto omsloeg. Vrijspraak of 50 boete, zooals de cisch luidde, het is een verschil voor onzen groenteboer. Onder de hit terecht gekomen. Volgens vader Reehorst, groentekoopman te Soest, zijn zoon en hij; volens zijn zoon Jan, vader alleen. 't Gebeurde Vrijdag 21 Maart namiddags tegen half zes. Ze kwamen met wagen en hit van de Amersfoortsche groenteveiling en reden rechts vlak langs den kant in de Birktstraat. Volgens verd K. D., expediteur uit Baarn, had ^iet nog wel een pietsje meer op den kant aangeleund. K. D.'s auto passeert, moet daarvoor zelfs op het wielerpad en tornt toen te vlug naar rechts. Dat er werk van gemaakt is volgde hier uit, dat men het niet eens had kunnen wor den over de schadevergoeding, 25 ver goeding van schade, waar hij geen rijksdaal der wou geven voor den ouden rotwagen heelemaal, neen dat ging niet. Nu heeft hij er toch 15 voor te betalen plus 1U boete, blijft totaal 25 pop. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Arbeidswet: J. v. B., Soest 15 of 10 d. Wielrijden in staat van dronkenschap: G. J. M., Soest 25 of 10 d. Te snel autorijden in Soest: Iv. A. Th., Amsterdam 25 of 10 d., G. B., den Haag id., J. v. B., Zeist id., P. H. Eindhoven 20 of 10 d., H. J. B., Kampen 40 of 20 d., W. J., Leusden 15 of 10 d. Over het invullen van het aangiftebiljet Inkomstenbelasting. (V.) In ons vorig artikel v'erstigden wij er de aandacht op, dat alleen inkomen uit op 1 Mei bestaande bronnen van inkomen behoort te worden aangegeven en dat een bron van inkomen, die vóór 1 Mei be stond, wordt aangemerkt op 1 Mei nog te bestaan, tenzij die bron voorgoed heelt opgehouden te bestaan. Welk inkomen moet worden opgegeven? Op deze vraag geven de bekende ar tikelen 13 en 14 het antwoord. Zij luiden als volgt: „De opbrengst van iedere bron van in- „komen wordt gesteld op het bedrag dat „zijvoor den belastingplichtige zuiver „heeft opgeleverd over het laatst verloo pen kalenderjaar of, voor zooveel de op brengst van onderneming of arbeid be- „treft, over het laatst verloopen boek jaar, indien dit niet met het kalender jaar samenvalt. „Aandeelen in de opbrengst van een be- „drijf of beroep, dat niet door den belas tingplichtige zeiven wordt uitgeoefend, „worden beschouwd als baten van het ka- „lenderjaar waarin hun bedrag wordt „vastgesteld". „Is de opbrengst van eenige bron van „inkomen nog niet over een vol kalen derjaar of boekjaar door den belasting plichtige genoten, dan wordt zij in reke ning gebracht tot haar bekend of te be- „grooten jaarlijksch zuiver bedrag. „Voor de 'vaststelling van dit bedrag „wordt uitsluitend op bij „den aanvang „van het belastingjaar bestaande feiten „gelet. „TeD aanzien van personen, die op een „later tijdstip belastingplichtig worden, „treedt dat tijdstip voor den aanvang van „het belastingjaar in de plaats". Wanneer de opbrengst van een bron van inkomen over een vol kalenderjaar of boekjaar door den belastingplichtige werd genoten, wordt de opbrengst gesteld op de zuivere ojsbrengst gedurende het laatst verloopen kalenderjaar of (voor zoover het opbrengst van onderneming en arbeid be treft) op de zuivere opbrengst van het laatst verloopen boekjaar. De algemeene regel is dus, dat wordt opgegeven het inkomen over het aan 1 Mei voorafgegane kalenderjaar. Betreft het een aangifte van de op brengst van abeird en onderneming, dan moet eveneens worden aangegeven de op brengst van het aan 1 Mei voorafgegane kalenderjaar; valt het boekjaar echter niet samen met het kalenderjaar, dan wordt aangegeven de opbrengst over het laatst verloopen boekjaar. Wanneer ,dus een brandstoffenhande laar, wiens boekjaar loopt van 1 Juni 1 Juni (een brandstoffenhandelaar maakt bij voorkeur niet balans in wat men „zgn seizoen" zou kunnen noemen. December, maar doet het liever in Juni, wanneer hij weinig - voorraad neeft), dan moet die brandstoffenhandelaar in Mei opgeven, het geen hij over het boekjaar 1 Juni1 Juni. niet eindigende na deze 1 Mei. maar eindigende vóór deze 1 Mei, verdiend heeft. Zoo ziet men dus, dat het. „voor de be lastingen geen verschil maakt", van wan neer tot wanneer het boekjaar loopt. De keuze van het boekjaar late men geheel afhangen van de eischen van het bedrijf. Kan men beter in Juni, dan in Janu ari balans maken, dan make men in Juni balans. Aandeel en in de opbrengst van bedrijf of beroep, dat niet door den belasting plichtige zeiven wordt uitgeoefend, aldus de tweede allinea van art. 13. worden be schouwd als baten van het kalenderjaar wordt vastgesteld. Een tantième dus, hetwelk wordt vast gesteld op 31 December 1929 (let wel vastgesteld; dus niet getoucheerd), moet

De Soester | 1930 | | pagina 5