De A.V. R. 0. Protest- Vergadering. Plaatselijk Nieuws. Willem Vogt sprak. EET MEER BROOD C. VAN E E Voor de Vrouw Humor. Luistervinken-enthousiasme in „Religie en Kunst". Vrijdagavond j.1. had de aangekondigde protestvergadering plaats tegen de zead- ujdveraeeling ia üet gebouw Religie en Kunst aan de Kembrandtlaan. ioeu de voorzitter van het Soester Comité van Actie, kapitein C. A. H. L. Wüst, te ruim S uur de vergadering open de, bood de matig bezette zaal een aardi- gen aanblik. Zij was versierd met de wel bekende A.V.R.O. vlaggen,, wit met blauwe kringen, en verschillende opschriften met strijdleuzen tegen het besluit van Z.E. den Minister van Waterstaat, Mr. F. J. Keij- mer, waarbij aan de A.V.K.O. 3.5 dag zendttijd is ontnomen ten gunste van de socialistische V.A.K.A. Zoo lazen w\j: A.V.K.O. verraden, niet verloren. Voor Nederlanders is geen plaats in Nederland. Zendtijd gehalveerd, verdubbelt Uw bijdrage. Geld is Macht, werft luistervinken, gironummer 128.000. Extra nummer van 17 Mei 1930 van de (Chr.) Omroepgids: Mr. P. J. Reijmer, de man, die ons recht deed. Zwarte nummer van de Radiobode van 23 Mei 1930: Air. P. J. Reijmer, de man, die on-recht deed. Vrienden, even klinkt gekreun, De A.V.K.O. rekent op Uw steun, Hebt echter nog geen nood, Ze is nog lang niet dood. De voorzitter heette allen welkom en zeide, dat de protestactie is ontketend om dat aan de A.V.R.O. groot onrecht is ge daan en die vereeniging wars is van alle politiek gekonkel en van Christelijk ge knoei. Daarna kwam aan het woord het lid van het Provinciaal afdeelingsbestuur de heer van Doorne, die alle liefelijke benamingen, die de tegenstanders thans voor de A.V.R.O. hebben, verre van zich trachtte te werpen. De A.V.R.O-leden zijn noch haters van het Christendom, noch marktschreeuwers. Zij behooren niet tot de vrijzinnige bourgeoisie, noch tot de chauvinisten, zijn ook niet allemaal ka pitalisten, doch strijden slechts voor bil lijkheid en recht en vvenschen hun pio niersarbeid gewaardeerd te zien. In 1929 is aan vrijwillige bijdragen binnengekomen een bedrag van f 650.000.dat is omge rekend ongeveer 12J4 cent per week per luistervink, voorwaar geen kapitalistische som. De tegenstanders verwijten thans aan de A.V.R.O. dat zij onfatsoenlijk ageert, doch het buitengewone fatsoen is in het kamp der tegenstanders verre te zoeken als men weet, dat het S.D.A.P.-kamerlid Mr. Duys beweert heeft, dat de A.V.R.O. een handelszaak in. Nadat spreker nog eenige minder be langrijke punten naar voren had gebracht werd het woord gegeven aan den heer W. Vogt. Ik heb, zoo sprak de heer Vogt, altijd gepoogd mijn bescheiden krachten op de allerbeste wijze te gebruiken voor de A.V.R.O. Moest men nog opnieuw in den radio-omroep beginnen, dan was voor de huidige beslissing misschen iets te zeg gen, hoewel ik die beslissing dan ook niet zou bewonderen. Op het oogenblik is er echter al een grondslag, die men niet zoo maar kan voorbijloopen. De A.V.R.O. is geweldig op haar teentjes getrapt en als men dat doet, dan kan men verwachten, dat er teruggetrapt wordt (applaus). Eerst heeft men haar de halve zendtijd afge nomen, steekt dan een hand uit en is dan erg verwonderd als de A.V.R.O. die uitge stoken hand niet maar zoo direct harte lijk schudt. De vergelijking, dat de A.V.R.O. vroeger in een leuningstoel zat en de V.A.R.A. op een krukje, terwijl nu beide op een gewone stoel zullen gaan zitten, is onjuist. Men moet niet vergeten, dat de A.V.R.O. toen zij 7 jaar geleden zelf begon, slechts op een boomstronk zat en langzamerhand door eigen werk misschien in een leuningstoel is terecht gekomen; wij zijn dan echter ons eigen schrijnwerker geweest, (applaus). 'n 1923 begonnen, hebben wij in het tweede halfjaar van 1929 aan vrijwillige bijdragen ontvangen f 360.000.Ons aan tal luistervinken is niet fictief, wij heb ben één luistervink in é'én gezin en ons ledenkaart-register is voor elk bonafide persoon steeds ter inzage. Betaalt men niet, dan wordt men onherroepelijk na drie maanden afgevoerd, terwijl er wel andere omroepverenigingen zijn, waar zelfs de dood niet in staat blijkt verandering in het ledenregister te brengen. Wij zijn geen millionairrs, gerust niet, de gemiddelde bijdrage is f 3.50 per halfjaar en 95 pCt. komt uit de kleine beurzen. Een geval is bekend, waarin een familie in den Haag die een radiotoestel aanschafte, zonder ee- nige opgave gewoon maar tot V.A.R.A. lid werd gemaakt, ja zelfs onlangs heeft het bestaan, dat een lid van het A.V.R.O. be stuur tot V.A.R.A.-lid werd gepromoveerd zjjns ondanks. Als men op die manier le den maakt, och, dan heeft schermen met een ledenal geen zin. Andere omroepver- eenigingen maken van het gezin vader, moeder en alle tien kinderen lid, dat zijn er dan 12. Of men een radiotoestel heeft of niet, ja zelfs of men een afschuw heeft van radio muziek, het doet veelal niets af, als men maar lid wordt van de bijzon dere omroepvereeniging, zoogenaamd dan om te steunen. Andere omroepvereenigin- geh zeggen ook, wie mijn propagandablad fcoopt beschouw ik als lid en dat lid krijgt mijn blad dan gratis. Maar men vergeet, dat dan de Radiobode, officieel orgaan van de A.V.R.O. 230.000 abonné's heeft. Zoo geredeneerd heeft de A.V.R.O. dus eigenlijk 230.000 leden, waarvan dan 120.000 eerelid (luistervink) zijn. (ap plaus). Op 13 Dec. 1926 gaf de Minister van Waterstaat, aan de reohtsche groepen zendvergunning en stelde de A.V.K.O. toen in uitzicht, als Huizen klaar is, gaan de rechtsche groepen uit Hilversum weg en dan krijgt de A.V.R.O. vanzelf meer zend- gelegenheid. Dat de A.V.R.O. dus weder rechtelijk iets genomen zou hebben is volstrekt onjuist. Op 8 Mei 1930, toen de beschikking van 15 Mei reeds in principe was genomen zeide Minister Reijmer tot onzen voor zitter Dr. Molhuyzen, dat hij zich niet liet liet dwingen, dat hij wel bij het demon stratief congres der V.A.R.A. de vuistsla gen van Oudegeest had gehoord, maar dat hij er niet aan dacht daarvoor te bukken, terwijlde beschikking omtrent de zendtijdverdeeling toen reeds klaar lag. Bij nader inzien heeft de minister echter blijkbaar wel gebukt voor de vuist van Oudegeest. Het A.V.R.O.-vuur zal gerust geen stroo- vuur blijken te zijn: zoo straks zal toch dikwijls 's avonds blijken, dat men een goeden vriend in zijn huiskamer moet mis sen om daardoor in de plaats te krijgen iemand, die men ganschelijk niet wenscht. Wrok en wrevel zullen dus bijna dagelijks terugkeeren. Wij zullen niet rusten alvorens ons is teruggegeven, wat men ons heeft ontnomen of tot nieuwe ontplooiingskansen zijn gebo den. Ook de toekomst behoort aan de A.V.R.O.! (applaus en ovaties). Namens de Soester Huisvrouwen biedt hierop Mevrouw Cazius den heer Vogt een groote lauwerkrans aan. De heer Wüst deelt dan mede, dat in de zaal onder de aanwezigen aan geld is opge haald in totaal voor 163. De heer Vogt moet vertrekken, en verlaat de zaal onder luide ovaties, en dan komt aan het woord de heer de Ridder uit Ut recht, de leider van het A.V.R.O. bridge- halfuurtje. Deze spreker bepleit het recht om alge meen te zijn zonder voorkeur voor politiek of godsdienst. Men heeft toch ook de A.N. W.B. en de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, en die groote vereenigingen zijn toch ook nationaal en niet eenzijdig. Als de A.V.R.O. net zoo leden gaat winnen als de andere omroepvereenigingen, namelijk in elk gezin meerdere leden, dan kan dc A.V. R.O. binnen enkele maanden wel 500.000 leden gaan tellen. Als de Minister zoo'n handelwijze prefeert, nu dan kan hij dat gedaan krijgen. Vele A.V.R.O. luistervinken durven niet op deze vergadering te komen, omdat zij dan gezien worden en daar on aangenaamheden door krijgen, doch vele katholieken en christelijken zijn A.V.R.O. lid. (applaus). De A.V.R.O. leden zijn gerust van een heel ander gehalte, dan de dichter, die on langs voor een der bijzondere omroepen optrad en in dichtvorm oproer kraaide. Maar men hoeft zich niet zonder meer in een hoek te laten duwen. Spr. wekt op tot deelname aan de algemeene opmarsch naar Den Haag, die binnenkort zal worden geor ganiseerd en hoopt, dat de luistervinken steeds voor hun instituut gereed zullen staan als hun hulp noodig is. (applaus). De heer Wüst stelt dan voor een tele gram te zenden aan den Minister van Wa terstaat van den volgenden inhoud: Minister van Waterstaat 's-Gravenhage. Ruim 200 luistervinken ve'reenigd te Soest Vrijdagavond 30 Mei, achten Uw antwoord op interpellatie Boon zeer onvoldoende voor wat betreft algemeene programma's door bijzondere vereenigingen en niet erkenning van A.V.R.O. als algemeene omroepveree niging. Zij verzoeken U met klem verzoek A.V.R.O. tot bouw eigen zendsysteem in te willigen. De vergadering vereenigt zich daar una niem mede. Tenslotte stelt de heer Wüst voor aan te nemen de navolgende MOTIE: Luistervinken, op 30 Mei 1930 vergaderd in het Gebouw van Religie, en Kunst te Soest, verklaren dat zij zeer tot hun misnoegen gelezen hebben dat Zijne Excellentie dc Minister van Waterstaat in de Tweede Kamer een zeer onvolledig en onbevredigend antwoord heeft gegeven op de interpellatie Boon; protesteeren tegen de benaming van „Li berale Vereeniging" gegeven aan de Alge meene Vereeniging Radio Omroep; achten het volkomen misplaatst dat ver eenigingen met politieke en godsdienstige strekking algeemene programma's moeten uitzenden, terwijl een „Algemeene" vereeni ging daarvoor beschikbaar is; voelen zich ernstig gekrenkt door dc uitlating van den Minister, als zouden zij tot het minder rustige deel der burgers behooren omdat zij door de ministerieele beslissing gedwongen worden voor hun goed recht op te komen; achten het dringend noodzakelijk dat de A.V.R.O. den strijd tot verkrijging van meer zendtijd met alle haar ten dienste staande wettige middelen voortzet totdat haar wenschen zijn ingewilligd en dit niet slechts uit eigen belang, maar ook om voor de toekomst ministerieele beslissingen met een gelijken ondergrond als de onderhavige te voorkomen; besluiten: waar eenigszins mogelijk, het A.V.R.O.-Bestuur in dien strijd te steunen en verzoeken het Comité van Actie te Soest deze motie ter kennis te brengen van het Bestuur der A.V.R.O., Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, het College der Staten-Generaal en de Pers. Waar niemand van de vergadering aan deze motie iets wenscht toe te voegen of te veranderen vraagt de voorzitter of hen die motie als aangenomen kan beschouwen, waartoe de vergadering onder ja-geroep en applaus met algemeene stemmen besluit. Tenslotte verkrijgt nog even het woord het gemeenteraadslid W. F. H. Busch, die ook afschuw heeft van de politiek. Het A.V.R.O. monument is de roem van ons land geworden, zoowel in als buiten de grenzen en dat monument afbreken vindt spr. niets anders dan knechting van het recht door de macht, die men per ongeluk nu 'bezit. De A.V.R.O. is boven alle poli tiek verheven, is een cultuurstrooming ge worden en op nationale wijze gebracht on der 't volk. Reeds Prins Willem van Oran je had 300 jaar geleden groot respect voor gewetensbezwarenen en thans wil de hui dige regeering van Nederland die ontken nen. Als Nederland bestuurd moet worden door een regeering, die dergelijke beslis singen sanctioneert in strijd met eer en ge weten, dan, zoo roept spr. met stemverhef fing uit, zal het veel beter zijn voor land en volk om maar te hebben een dictatuur onder een Mussolini (donderend applaus). Onder herinnering aan den 80-jarigen oorlog voor onafhankelijkheid en vrijheid (spr. kan dit nog veel beter zeggen als een ander, omdat men wel weet, dat hij gerust niet Oranje-gezind is) besluit de heer Busch zijn rede met den uitroep, dat men in Ne derland moet hebben de Macht door Recht en niet Recht door Macht, (applaus). Hierna sluit de Voorzitter te ruim 10.30 uur de enthousiastische vergadering. VEREEN. „HET GROENE KRUIS." Waar de hygiëne meer en meer dc aan dacht vraagt, en ook de wijkverpleging daar groote interesse voor heeft, en alles in het werk steld, om haar leden, en de haar goedgezinden met raad en daad bij te staan, heeft genoemde vereeniging een Hoogte- Zoninstallatie, merk „Hanau" aangeschaft, welke ten huize van Mej. R. Westra, Juli- anastraat 53 is opgesteld. Het toestel is zoo ingericht, dat het dienst kan doen voor geheele, en gedeeltelijke bestraling in 3 doe len, alnaar de medicus zulks voorschrijft. Want zonder dit laatste, is elke behande ling buitengesloten. Voor de leden van de vereeniging in dc prijs zoo laag mogelijk gesteld, doch ook niet-lcden kunnen tegen zeer laag tarief geholpen worden. Een zeer aardig kamertje is voor de behan deling gereed gemaakt, waarin een divan is geplaatst, waarop des noods 3 kleine patientjes te gelijk geholpen kunnen wor den.. Alles bijeen genomen is de vereeni ging is deze zeer actief geweest, en zal ook deze installatie zeer veel bijdragen om de patiënten, die behandeling met Ultra Violette Stralen behoeven genezing te brengen. BEDANKT. Ds. W. J. Rijnsburger, predikant te Pols broek, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier, bedankt. NED. REISVEREENIGING AFD. AMERSFOORT. Deze afd. in samenwerking met Baarn en Soest, hield Zaterdag een ledenvergade ring in hotel Ockhuizen onder voorzitter schap van den heer Wesselink. Spr. roept allen een hartelijk welkom toe en herdacht daarna in eenige waardeerende woorden de nagedachtenis van den Vice-Voorzitter den heer Sinnijke die zeer veel voor de afd. heeft gedaaan. Door opstaan wordt zijne nagedachtenis geëerd. Daarop deelt spr. mede dat het doel der bijeenkomst is nader contact te zoeken met de leden in Baarn en Soest en hoopt dat het vruchtdragend zal zijn. Daarna had de aanvulling van het bestuur plaats en werd opnieuw gekozen voor Baarn de heer P. v. Snijden, correspondent aldaar en voor Soest Mej. J. Kohier te Soestdijk, tot le den der excursie Commissie de heer A. J. Straefkerk te Baarn en Mevr. D. S. Douma- Molga te Soest. Hierna had een geanimeer de discussie plaats tusschen den Heer Tere vee uit Baarn en den Voorzitter, over de vraag of Baarn en Soest zelfstandig moch ten worden. De heer Beurs lid van het H.B. was daartegen, zoodat het niet werd toegestaan. Het doel der vereeniging moet steeds zijn algemeene ontwikkeling bijbrengen en min der fuifjes organiseeren. Vervolgens deelt spr. mede dat er in het winterseizoen te Amersfoort 'n cursus zal gehouden worden over Zwitsterland in saamwerking met de Volksuniversiteit. Door het late uur werd daarop de vervolg-causcrie van den heer Reijne over onze Oost uitgesteld tot de volgende vergadering. LITURGISCHE JEUGDDIENST. Gepasseerde Zondag werd eene Jeugd dienst gehouden onder leiding van Ds. J. J. van Schaick, in de Rembrandtzaal, welke druk bezocht was. Na orgelspel sprak de leeraar het votum uit waarin gelezen werd een tekst uit Je- saya, waarop gezongen werd Ps. 108, ge lezen de geloofsbelijdenis, daarop Gez. 3 vers 5, en daarna 't Schriftgedeelte Openb. van Joh. 7 vers 9-17, en gezongen Ps. 105, waarop ZEw. zijn toespraak hield. ZEw. 'begint met te zeggen dat men na Hemel vaart en Pinksteren een blik sla naar de Hemel en vrage, wie zijn zij die daar zijn, wat doen zij daar, van waar komen zij en hoe is het daar met hen gesteld. Bij nadere beschouwing, onze oogen los makende van de aarde is er tegenwoordig een theologisch geliefhebber in een sensa- tielust om de Openbaring nader te be- geeren daar er iets strikt dramatisch in leeft, terwijl het zuivere bijbelstof is. Onze vraag wie zijn dat? die in den Hemel zijn is geen vraag van nieuwsgierigheid, daar Jezus zijn dicipelen dit leerde, en ook is het geen beterweter^'. Velen weten zoo_precies wie in den Hemel zal komen, of niet( en maken daarvan een model Christen, of schoon het beter is dat aan God over te laten en met diepe deemoed die vraag te doen. Het antwoord dat het een groote schare is die niemand tellen kan, gaat velen te ver, daar zij graag en zeker sommetjes maken en dan liefst zoo klein mogelijk, maar zich zelf er bij in begrijpen. Wat Johannes zegt is verbluffend, maar dat wisten wij wel, daar aan de heerlijkheid van het Godsrijk geen grenzen zijn, en daarom zond God de Pinksterzegen op aarde. Want hooger dan de liefde der men- Eerste Soester Electrische Brood- en Banketbakkerij Kerkstraat 7 SOEST Telef. 2145 Soesterbergschestraatweg 15, Telef. 2244 (Hoek Gallenkamppelsweg) schen stijgt de liefde van God, als in zout doortrekt het heel de wereld. Hoe zal een nationale dag worden, als allen door de paarlen poorten gaan en nederknielen voor de Troon. Zij allen komen uit de verdruk king. En achter dit alles ligt „het weten" dat het geheele leven vult. Achter vele oogen ligt „dit weten" en die zeggen dat het leven is vreugde en blijdschap voor de een, zorg en druk voor de ander. Het leven toch is een voortdurende en gespannen voorstelling. Dit geldt vooral voor hem, die zich naar dc naam van den Christus noemt, die dit niet doet is zijn naam niet waard. Het geheele leven is dit: niet dat ik het ge grepen heb, maar ik jaag er naar om ge grepen te worden. Met Jezus geleden, is het ook door Hem overwonnen. Hij heeft hun leven gewa* schen van de zonde, daarom dragen zij witte kleederen en palmtakken. Allen zingen in den hemel met luider stem, zij verstaan elkander na wat zij op aarde misdeden; in de-kerk zongen zij allen Psalmen of Gezangen, wat zij er buiten de den, kwam er volgens hen niet op aan. In den hemel zingen allen hetzelfde lied, met hetzelfde gevoel en wordt voortgebracht de machtigste internationale, die God ver heerlijkt. Maar zij doen nog meer, zij knie len evenals zij het op aarde deden voor het gouden kalf of voor het eigen ik, zij wilden meestetr zijn in eigen kerk; maar nu is het een dienen geworden van Hem. In de wereld wordt die schare verbrok keld door heerschzuchtigen; nu zijn zij dienstknechten Gods. Het lied der wereld is meestal valsch; hier klinkt een zuiveren volkentoon. De dienst was meestal slecht, nu dienen zij Hem in Zijnen Tempel. De laatste vraag is hoe zij het in den hemel hebben en het antwoord is buitengewoon heerlijk. Het leven op aarde is dikwijls ar beid in de zengende zonnestralen; in den hemel is het een vreugde daar te zijn. Ve len lijden op aarde gebrek; in den hemel is alles anders en beter, daar is honger en dorscht naar hooger goed. Hier worden veel tranen geschreidt, in den hemel wor den alle tranen gedroogd. Hemelvaart is opzien naar den Hemel. Pinksteren een uit den hemel blikken op aarde. God wil ieder Zijn Geest geven; het heerlijke werk van Zijn Rijk zal daardoor worden volbracht. Hier zingt elk een lof lied vol gebrek; in den hemel ter eere van God en het Lam in volmaakte harmonie in antwoord op het Engelenkoor. Hem zij dan ook dc lof tot in alle eeuwigheid. Amen. Nadat koorzang het Veni Creator Spiri tus had verklankt werd het dankgebed uit gesproken en daarop gezongen: Gij, gij ijt de beste gave! enz. Na den zegen werd gecollecteerd voor de Jeugddienst, vooraf voor armen en kerk. Voor den aanvang van den dienst werd bekend gemaakt, dat men zich bij den heer Kraaijenhagen of Mevr. Brands kon opge ven voor 15 Juli a.s., om te komen tot een sportvereeniging voor de jeugd. BEKEURD. Zondag j.1. is voor de zooveelste maal de Caféhouder B. bekeurd wegens overtre ding van het dansverbod. In het midden latende of er aanleiding tot dat verbod bestaat, wil het ons voorkomen, dat na de gevallen uitspraak van den Iloogen Raad het wenschelijk is dat overtreders als B. eens kort en goed aan het verstand wordt gebracht dat de overheid niet met zich mag en kan laten spotten, ook handelen de overtreders dan op advies van 3e rangs advocaten die uit winstbejag nieenen. dat het in troebel water goed visschen is. ONGELUK. De automobilist J. V. die Zondagvoor middag j.1. de Soesterbergschestraatweg passeerde, had het ongeluk dat een zijner voorbanden sprong waardoor hij het stuur verloor. Een juist passeerende wielrijder uit Baarn werd aangereden en bekwam eeni ge verwondingen aan been en schouder, zzrjn fiets werd zoo goed als geheel ver nield. Nadat partijen het over de schade wa ren eens geworden en deze direct in con tanten was voldaan werd J. W. per auto van den aanrijder onmiddellijk naar diens woonstede overgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Een pet. Een swiep. Een gouden Dames armband. Een belastingplaatje. Een kinderportemonnaie. Inlichtingen aan het Politiebureau. EN NOG IETS. OVER NIEUWE HOEDEN De stoffen hoed. passend bij (en ge maakt van) de stof van de jurk is een verschijnsel van dezen zomer, dat bijzon der inslaat, zoodat we mogen zeggen, dat de stoffen hoed zich een vaste plaats in de kleerkast der vrouw veroverd heeft. We zien hoeden van shantung, linnen, pi qué en alle mogelijke andere sportieve stoffen, om nog niet eens te reppen van organdie en taffetas. Het plaatje laat het nieuwe model zien, waarvan de rand recht van het voorhoofd'af staat en verder het gezicht zoo flatteus omsluit. Om den bol een ripclint en de partjes van den bol val len over elkaar, om vooral goed het model te krijgen, dan om het hoofd sluit. De hoed is ongevoerd. Weet LI wat^ nog meer een echt zoiner- verschijnsel is? Van dit jaar althans? De zeer veel gedragen zachte pastelkleur. De voorjaarsmode zag veel heldere, felle kleu ren, voor den zomer hebben evenwel de zachtere tinten de overhand, waarbij het roomkleurige crème de allereerste plaats in gaat nemen. Dan komen, in deze volg orde: pastelrose, azuur, bleekblauw, zacht watergroen, terwijl het geel meer speciaal in beslag genomen wordt door de jonge vrouwelijke garde. Dat wil echter niet zeg gen, dat het marineblauw zou hebben afge daan. Geenszins. Evenals beige, zwart en grijs in het marineblauw één van dc fun- damenteele kleuren, die altijd een voorname plaats blijven innemen in de vrouwenmode. Vooral bij mantelpakjes is marineblauw zeer gevraagd, omdat het zoo alleraardigst staat bij de kwieke overhemdbloesjes, van zachtrose, abrikooskleur, lichtgeel en blauw. De „boutonnière," het kleine boeketje van gemaakte bloemen, op de revers van het manteltje, of ook op de cape, doet weer opgeld. Van vroolijke, kleurige wilde bloe men staat het erg aardig. Maar van een stijf, wit piqué gemaakt bloempje staat het toch nog fijner! LOES. Neef stelde zijn aanstaande verloofde aan zijn oom voor, die een auto-maniak was. Het was een allerliefst meisje, maar ze praatte erg veel. Toen ze zich een oogen blik verwijderde, sprak oom tot zijn neef: „Ze heeft mooie koplampen en een mooi- gebouwde carosserie. De kleur is ook aar dig en ze loopt snel. Maar, lieve deugd, wat rammelt ze!" Snugger meende, dat hij thans niet langer de voorteekenen kon negeeren. Drie keer achtereen had hij nu gedroomd, dat er een kostbare schat in zijn huis verborgen was. „Je hebt gelijk, man", zei mevrouw Snug ger, „we moeten ernaar gaan zoeken!" Ze beklopte den heelen avond alle muren, om een holle plaats te ontdekken. Einde lijk vonden ze de plek, en na veel gehamer met een bijtel en een breekijzer, slaagde Snugger erin, een aantal steenen uit den muur te verwijderenen ja, daar stond in den muur verborgen, een schitterende collectie oud tafelzilver! Ze stonden juist te overleggen, wat ze ermee doen zouden, en wat ze allemaal voor de opbrengst er van zouden koopen, toen er woedend ge beld werd en hun buurman naar binnen kwam stuiven, die brulde: „Wat moet dat beteekenen, hè, om in mijn zilverkast in de eetkamer in te breken! Twee variété-artisten zaten tegen elkaar op te snijden. „Toen ik de eerste keer optrad, had ik zoo'n ontzaglijk succes, en kreeg ik zoo'n overstelpende massa bloemen, dat mijn vrouw er wel een bloemenzaak mee kon beginnen!", zei de een. „Wel," zei nummer twee, „Met mij was het nog veel sterker! Bij mijn eerste op treden was het publiek zóó meegesleept, dat ze mij een huis gaven!" „Onzin!", zei nummer een, „ik geloof niet, dat ze jou een huis gaven!" „Toch is het zoo," hield nummer twee vol, ,;nou ja, niet een heel huis in eefis, maar elke keer een steen!" Doordat een matroos gedrost was, werd ten jongen uit de stad op het laatste oogen blik aangemonsterd. Hij moest op den uit kijk staan. Na een poosje zag hij drie lichten, van verschillende kleur, en riep tot den officier op de brug: „Lichten aan stuurboord-zij, stuurman!" „Wat voor lichten zijn het?", vroeg de stuurman. „Weet ik het!", was het antwoord, „het lijkt onze drogist in de Edison lichtweek wel!" WETENSWAARDIGHEDEN. Weet gij? dat Wedgwood, de eerste maker van het naar hem genoemde beroemde Engelsche aardewerk, in 1730 geboren werd? dat Major Raymond Phillips een lamp heeft uitgevonden, waarmee men, door het licht te laten schijnen op een electro-cel vóóraan op een locomotief, een trein tot stilstand kan brengen? i a t deze zelfde uitvinder in 1903 reed9 een systeem voor automatische contröle voor de spoorwegen uitvond, dat met suc ces werd beproefd? dat Miss E. M. Weale, een zeventien jarig meisje uit Staffordshire (Eng.), een blonde, langharige schoonheid, die ver schillende prijzen won, tevens een succes vol schrijfster is?

De Soester | 1930 | | pagina 3