T. VAN VLIET M. van Dijk-Mac Leen Modelslagerij I T uinbouw. No. 2015 Soesterberg. Advertentiën. Voor de Huisvrouw TEHUIS Eerste Baarnsche Mode-Vakschool BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! EET MEER BROOD C. VAN E E Wetenswaardigheden op Administratief en- Fiscaal terrein. VRAGENBUS Dirk Lodewijk Willem van Mierop. „HET HANDELSHUIS" Naaimachines KANTOOR Costuumnaaister Opleiding voor Examen OPGERICHT 1899 TELEFOON No. 33C POSTGIRO No. 146487 HOTEL HUIS TEN HALVE. GROOT TURNFEEST. Maandagavond had de opening plaat van de Zomcrdancing in den met papieren slingers in diverse kleuren, Chineesche lam pions, schijnwerpers en electrische verlich ting versierden lommer lijk en tuin van ge - noemd hotel. De bekende Johnny Dancing band zorgde voor de 3e maal voor de noodi ge attractie; zoodat op de maat van het zeer goed bekende strijkje lustig werd gedanst, op het gladde plankier dat in den tuin was gelegd. Spoedig bleek dat de ruimte te klein was om alle danslustigen te bevatten, want al was het dansen veel te warm, zoo dat de zweetdroppels van de verhitte ge zichten afdropen, de echte danseur trotseerd dat euvel. Heerlijk was het, om dit alles rustig te overzien, daar de tuin daar bij uitstek voor geschikt is. Eiken avond van Eerste Soester Electrische Brood- en Banketbakkerij Kerkstraat 7 SOEST Telef. 2144 Soesterbergschestraatweg 15, Ttlef. 2245 (Hoek Gallenkamppelsweg) 811 uur is er gelegenheid voor dan sers; na afloop brengt de autobus de lief- hebbehs(sters) huis toe. Voor attractie ontvingen de 25e, 50e en 75e enz. bezoeker of bezoekster een aardig schemerlampje of gelukspop cadeau. Het plan is dezen zomer een sneeuwfeest, 'n gecostumeerd zomerfeest en 'n Japansch avondfeest' te geven, wanneer de opkomst tenminste geëvenredigd daaraan is. Johnny Hopman uit Zeist dirigeerde het bal, als ge woonlijk naar de smaak van de vele aanwe zigen. De nieuwe eigenaar, de heer N. H. T. H. Waltmann pakte, evenals zijn voor ganger J. J. Putman, de koe flink bij de horens. Het is verrukkelijk daar enkele uren van den heerlijken zomeravond te vertoeven. Over het invullen van het Aangiftebiljet Inkomstenbelasting. (VII.) Artikel 15 Wet Inkomstenbelasting luidt: „Bevordering of verplaatsing in een an- „deren werkkring, bij een tak van open baren dienst of in dienst van een bijzonder „persoon of lichaam, wordt niet beschouwd ,,als het ontstaan ccner nieuwe bron van „inkomen. „Daarentegen wordt het ontstaan eencr „nieuwe bron van inkomen aangenomen „bij aanvaarding of hervatting van eenigen „dienst binnen het Rijk na dienstverrich ting in het buitenland of eene der kolo- „niën óf bezittingen van het Rijk in andere „werelddeelen". Na hetgeen wij in ons vorig artikel me_- dedeelden, zal de beteekenis van artikel 15 thans wel duidelijk zijn. Wanneer wordt gerekend, dat een nieuwe bion van inkomen bestaat en in welke gevallen de oude bron van inkomen nog aanwezig te zijn? Dat is een belangrijke vraag. In dc meeste gevallen is deze vraag ge makkelijk te beantwoorden. Er zijn echter ook grensgevallen. Om het belang van de kwestie wijden wij aan dit onderwerp nog een artikel. Door verwisseling van werkgever door den arbeider, ontstaat voor dezen arbeider een nieuwe bron van inkomen. Echter niet (en wil hierop letten) voor een los arbeider. Voor dezen lossen arbeider is niet de betrekking, maar het beroep bron van in komen. Al is dus de los arbeider op 1 Mei zon der werk, dan nog behoort hij op te ge ven, wat hij het laatst vcrloopen kalender jaar aan loon ontving. Tenzij die los arbeider met werken heeft opgehouden en door diaconie of gemeente voortaan wordt onderhouden; of op 1 Mei van los arbeider vaste arbeider is gewor den. Wanneer een betrekking, gedurende het laatst verloopen kalenderjaar niet wordt be zoldigd, maar in Februari bezoldigd werd, is die betrekking een nieuwe bron van in komen, omdat deze betrekking vóór de bezoldiging geen bron van inkomen vormde. Ook is een nieuwe bron aanwezig, wan neer na den dood van den man, zijn wedu we de zaak voortzet. Er is een nieuwe bron van inkomen in dc navolgende gevallen. Immers niet het aandeel in de winst is bron van inkomen, maar het bedrijf. Wanneer een nieuwe firmant intreedt in een firma, ontstaat er voor de oude firman ten geen nieuwe bron van inkomen; voor den nieuwen firmant zal gewoonlijk wel een nieuwe bron ontstaan. Bij verandering is de hoegrootheid van het loon bij denzelfden werknemer ont staat geen nieuwe bron van inkomen. Wij stappen hiermede van dit onder werp af. I Artikel 16 Wet Inkomstenbelasting luidt: I „De jaarlijksche zuivere opbrengst van „tijdelijk niet belegde gelden wordt bepaald „naar de wijze, waarop zij zullen worden be- „legd, of, indien aan de gelden nog geen „bestemming is gegeven, op vier ten hon- „derd berekend." De beteekenis van dit artikel is duidelijk. Wanneer men tijdelijk niet belegde gel den heeft, dan wordt als jaarlijksche op brengst gerekend de opbrengst van de be leggingen, die met dat geld zullen worden aangekocht. Hebben de gelden nog geen bestemming, dan wordt de opbrengst op 4% berekend Wanneer van tijdelijk niet belegde gelden sprake is, zal van de omstandigheden af hangen. De hoegrootheid van het bedrag, dat men op 1 Mei in contanten in kas heeft, is niet in de eerste plaats beslissend, wel de vraag of de aard van het bedrijf een zoo groot kasgeld wettigt. Voor den rentenier dus, die land ver kocht ep op 30 April 10.000.ontvangt en deze 10.000.eerst op 2 Mei belegt, vormen deze 10.000.tijdelijk niet be legde gelden. Voor een handelaar ten platte lande, wonende in een plaats, waar geen bank gevestigd is, welke handelaar gewoon is belangrijke betalingen te doen en die met het oog daarop „steeds ruim in het geld zit," zullen deze 10.000.geen tijdelijk onbelegde gelden zijn. Een landbouwer, die op 1 Mei 5.000.— huur moet betalen en deze 5.000.op 30 April „van de bank haalt", behoeft van de 5.000.de rente ad. niet aan te geven. Vervalt de huur eerst 10 Mei, dan wel. Lezers hebben het recht kosteloos vragen te stellen. Brieven te rich ten aan de N.V. Accountantskan toor „Nationaal Bureau voor Ad viezen," onder Directie van P. SIE- BESMA en R. de VRIES, Nieuwe- stad 83, LEEUWARDEN. In spoedgevallen gelieve men porti voor antwoord in te sluiten. Men krijgt dan antwoord per brief Vraag 7. Mijn aanslag van de Inkomstenbelasting is 550.hooger berekend dan ik aangaf, waarbij ik een balansje deed van 31 Decem ber 1928. Op mijn vraag aan den inspec teur om opheldering betreffende dit ver- chil, kreeg ik bericht, dat mijn inkomen verd vermeerderd met 300.wegens niet aanvaarde afschrijving op onroerend goed en wegens huurwaarde woning 250. Ik had sjeeds op mijn huis 5% afgeschre ven, hetgeen meen ik geoorloofd is. Nu, zou ik dan niets mogen afschrijven. Ter loops merk ik op, dat dit de eerste keer is, dat ik bij de aangifte een balansje deed, en wij hier een nieuwe Inspecteur hebben. Verder die 250.voor huurwaarde wo ning, is dit niet een fictief bedrag toege voegd aan mijn inkomen? Gaarne vernam ik van u antwoord en advies in dezen, of deze verhoogde aan lag billijk is, of dat U mij raadt bezwaar- chrift in te dienen. Zooals U begrijpen zult, hebben wij te vens bewoning in hetzelfde pand waar winkel en werkplaats is. Antwoord. Allereerst dan de kwestie huurwaarde. Inderdaad is deze huurwaarde belast. Het is een inkomen, dat U niet in geld geniet, maar in geldswaarde. U moet zich de zaak aldus voorstellen, dat U in een huis van de zaak woont. De zaak is verhuurster en U bent huur der, maar een huurder, die geen huur be taalt. De zaak betaalt alle onderhoudskosten, grondlasten enz. (of wat precies op het zelfde neer komt, U moogt deze kosten on der Onkosten boeken). Maar U betaalt geen huur, U wooni gratis. Dat is een voordeeltje, waarvoor U In komstenbelasting moet betalen. Het is dus met U, als met iemand, .die zooveel salaris geniet plus vrij wonen. Zijn salaris is dan inderdaad: het sala ris in geld plus de geldswaarde vrij wonen. Nu is het'de vraag, of U eventueele hy potheekrente, grondbelasting en andere grondlasten, alsmede onderhoudskosten on der Onkosten boekte, of onder Privé; an ders gezegd: het is de vraag, of de zaak deze uitgaven deed, of dat U uit privé- middelen betaalde. Wat Uw vraag aangaande afschrijvingen betreft, diene het navolgende. In normale gevallen is een afschrijving van 5te hoog. Het afschrijvingspercentage bedraagt in normale gevallen 1 2% van het zaakge deelte van Uw pand. Uit Uw schrijven leid ik af, dat U Uw pand voor 6.000.op de balans had per 1 Januari 1920 en voor 6.500.op die per 1 Januari 1928. Stellen wij het zaakgedeelte pand op een waarde van 4.000.dan moogt U afschrij ven 40.— i 80.—. Reclameeren loont derhalve de moeite bijkans niet. Mocht U toch willen reclameeren, zoo ge lieve U ons dit even te schrijven. Wij zen den U dan (kosteloos) een reclame-formu lier, dat U slechts behoeft in te vullen, te onderteekenen en te verzenden. Vraag 8. Ik heb een belastingbiljet gekregen over 1 Mei 1929—30 April 1930. Daar staat o.a. ook op, dat bezwaarschrif ten binnen 2 maanden kunnen worden inge diend. Dan is het pas 15 April. Hoe kan ik dan weten welk inkomen ik heb, als het jaar nog niet om is? Over alle belastingen is het over een vol jaar. Van het vorige jaar kan het dus niet zijn, omdat ik 11 Februari pas irf het bedrijf gekomen ben. Antwoord. U is 11 Februari 1929 pas in het bedrijf gekomen, schrijft U. Inderdaad was U op 1 Mei 1929 niet een vol jaar in het genot van het inkomen uit Uw bedrijf. In zoo'n geval (wanneer de bron van in komen niet een vol boekjaar of kalender jaar bestond) moet op 1 Mei 1929 het in komen worden geschat en dat wel naar de omstandigheden, die op 1 Mei 1929 bekend waren. Het is dus de vraag, of U op 1 Mei 1929 en dan rekening houdende met dc toestan den, zooals deze op 1 Meti 1929 bekend wa ren, een inkomen kon schatten, als dat waarnaar U wordt aangeslagen. Had l' op 1 Mei 1929 niet zoo hoog inko men geschat, dan is de aanslag te hoog. Reclameert U dan maar. Vraag 9. Een paar gehuwde menschen die reeds vermogenbelasting betalen sluiten een lijf renteverzekering bij een Maatschappij af. Zij storten daartoe 12.000.en genie ten tijdens beider leven 1.100.Na over lijden van een hunner 550. De 1.100.moeten voor het inkomen vermeld worden nietwaar? Maar moet nu ook voor het vermogen de volle 12.000.worden aangegeven of kan de aangifte met minder worden vo staan? Bij voorbaat dankend voor Uw antwoord en U verder groot succes toewenschend in de nieuwe rubriek. Antwoord. Zooals door U zelf reeds wordt opge inerkt, moet de 1.1000.als inkomen worden opgegeven. Het recht tot ontvangen van een uitkee ring vormt een bezitting. Deze bezitting moet voor de Vermogens belasting worden opgegeven. Voor de berekening van de contante waarde is van belang te weten den leef tijd van de genieters. Dat ligt wel voor de hand. Immers naarmate de sterftekansen toe nemen, zal de lijfrente minder waarde heb ben. Voor iemand bijv. die 100.lijfrente geniet en die 52 jaar oud is, is de waarde 1.300.maar wanneer zou iemand 56 jaar is, is de waarde 1.100.enz.; is hij 85 jaar of ouder, dan is de waarde slechts 200.—. Ik vermoed, dat U oud is tusschen 55 en 60 jaar. De contante waarde bedraagt voor U per 1 Mei a.s. 12.000.(het bedrag dat U er voor betaalde). Volgende jaren zal de waarde langzaam aan dalen. Dank voor Uw goede wenschen met opening nieuwe rubriek. Mededeeling aan de lezers. Het komt herhaaldelijk voor, dat lezers ons vragen, hoe zi* moeten reclameeren te gen te hooge aanslagen in de belastingen. In verband hiermede brengen wij het na volgende ter algemeene kennis. Wie te hoog is aangeslagen, althans meent te hoog te zijn aangeslagen, zende ons het betreffende aanslagbiljet toe. Wij schrijven dan wel een bezwaarschrift en zenden dit met het aanslagbiljet binnen eenige dagen terug. De lezer behoeft het bezwaarschrift dan lechts te onderteekenen en te verzenden. Zooals vanzelf spreekt, kost het samen stellen van een bezwaarschrift niets. tjes, die men plat slaat, in het eenigszins losgeklopte eiwit doopt, door paneermeel wentelt en in de heete koekenpan met dam pend vet (of lichtbruin gebraden boter) rondom bruin en knappend bakt. Bij den boterham smaken deze kruidige, hartige aardappel-vleesch-koekjes bijzonder lekker! Men kan ze ook bakken, alleen van aardap pelen, of men kan van koude aardappelen één groote aardappel-ommelet maken. Daar toe neemt men op 1 pond koude aardap pelen 4 eieren, 1 platte lepel bloem, peper, zout nootmuscaat, 1 theelepeltje maggi's aroma en 2 lepels boter. De fijngemaakte aardappelen vermengt men met de gekookte eieren, de bloem, het zout en de verschil lende kruiderijen tot een stevig samenhan gende massa. De helft van de boter maakt men in een koekenpan lichtbruin, doet er het ommelet-mengsel in en bakt het op een zacht vuur aan den onderkant lichtbruin. Met behulp van een deksel keert men den koek om, en laat onder toevoeging van de nog overgebleven boter ook den anderen kant lichtbruin worden. Dan de ommelette voorzichtig op een verwarmden schotel overbrengen. Op dezelfde wijze kan men van dit beslag ook kleine koekjes bakken. ASPERGE-TIJD. De eigenlijke aspergetijd loopt van om streeks half Mei tot eind Juni. of om pre cies te zijn: 21 Juni. Al steekt liet niet op een dag. Deze smakelijke, doch dikwijls dure groente moet men zorgvuldig berei den. Sleepasperges moeten geschild wor den te beginnen een eind onder de kopjes. Men kan ze ook schrappen. In ieder ge val snijdt men de harde ondereinden et- af en bewaart die eventueel voor asperge soep. Dan wascht me., de asperges en bindt ze in boschjes van ongeveer tien steelen bijeen. Vervolgens niet ruim water en tout gedurende ongeveer 1 uur koken. Op een schotel schikken, en eromheen hardgekook te eieren en gesmolten boter, zout en noot muskaat dienen. Stoofasperges schilt men heel zorgvuldig, snijdt ze in gelijke stukjes, doch zorgt dat er geen harde stukjes bij komen. Dan kookt men eerst de uiteinden ongeveer een half uur. om er daarna pa> de zachte kopstukjes bij te doen en mee gaar te laten koken. Met een sausje van bo ter, bloem en melk stoven. Men dient ze op met wat geraspte noot erover. Het kooknat van de asperges werpe men onder geen voorwaarde weg, want daarvan maken we heerlijke aspergesoep. Men neemt daartoe op 1 liter kooknat, de harde uitein den van de asperges, en eventueel wat over gebleven asperges, 4 lepels boter, 4 lepeL bloem, 1 ei, wat melk en nootmuskaat. Men kookt het nat opnieuw met de harde einden en zeeft het vervolgens. 'Dan bindt men het nat met boter en bloem. Van het vuur voegt men het geklopte ei en melk toe, be nevens wat noot. EEN LEKKERE VRUCHTENBOWL. Wat we zullen drinken in de warme dagen s dikwijls een vraag. Maar als we de lmis genooten of gasten eens willen tracteeren. wel, laten we dan een vruchtenbowl maken! Op 1 flesch Mei wijn (of bessenwijn of Rijn wijn neemt men wat spuitwater of Victo- riawater, suiker naar smaak, wat aardbeien, frambozen en kersen. De schoongemaakte ruchten zet men een uur of wat met suiker bestrooid weg. Dan giet men den Mei lof bessenwijn) erover en pas als men ,n- chenkt, het spuitwater erbij. Na een langdurig lijden over leed heden, 54 jaar oud, onze geliefde Man, Vader en Zwager T, v. MIEROP-MULDER. LIESBETH. LEO. ROB. M. R. C. MULDER. BUSSUM, 13 Juni 1930. Jac. Bellamylaan No 15. BESPUITING VAN VRUCHTBOOMEN TEGEN DE SCHURFTZIEKTE. In aansluiting aan het vorige bericht over de bespuiting van appel en pereboo- men ter bestrijding van de schurftziekte (de oorzoak van gevlekt fruit) vestigt de Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen de aandacht van alle fruitkweekers er op dat het ter verkrijging van niet-gevlekt fruit noodig is, deze bespuitingen meerdere ma- en te herhalen. Twee bespuitingen n.1. een voor en een kort na den bloei moeten nu eeds zijn uitgevoerd. Wie dit nog niet ge daan heeft, doe dit nu ten spo'edigste. 'n 3e bespuiting moet dan nog volgen als de uchten ongeveer de groote van een okker noot bereikt hebben. In verschillende kwee- kerijen van fijn fruit wordt daarna zelfs nog een of tweemaal een bespuiting uitge voerd. Men bespuit de boomen thans met Californische pap 1 deel op 40 deelen water, voor gevoelige soorten neme men 1 op 60 a 80 water: Met behulp van een pul- verisateur wordt de vloeistof zeer fijn ver deeld over bladeren en vruchten gespoten. Overdadige bevochtiging is niet noodig, noch gewenscht. Bij gebruikmaking van Motorspuiten lette men er op, dat de sprooi- dop niet dicht bij de bladerengehouden wordt, daar deze door de met groote kracht uitgeworpen vloeistof beschadigd kunnen worden. Inplaats van Californische pap, die m :n voor gebruik gereed kan koopen of zelf kan bereiden (zie vlugschrift Plantenziek- tenkundigen Dienst No. 7) kan men ook gebruik maken van het praeparaat Solba-', dat eveneens direct voor gebruik gereed is. Wil men de bespuiting tevens gebruiken om bepaalde insecten te bestrijden (rupsen en de rups der wormstekige vruchten) dan kan aan de Californische pap loodarsenaat worden toegevoegd 1als men pasta gebruikt van de poedevvorm) of men kan dan gebruik maken van het praeparaat Nosprasit. Voor een en ander raadplege men o.m. de mededeelingen van den Plantenziektenkun- digen Dienst No. 50 Schurftziekte bij appel en peer, No. 20. Wormstekigheid bij appel en peer No. 33 Sproeien en Sproeiers, No. 43 Middelen tegen plantenziekten en scha delijke dieren in land- en tuinbouw. Verdere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren. ALS ER ETEN OVER BLIJFT... Vooral in den zomerdag, wanneer de warmte oorzaak is, dat het eten dat na een maaltijd overblijft veel eerder uitdroogt of tot bederf overgaat, is dit probleem van belang, En er zijn met wat koud, hardge- vroren vlecsch en/of wat koude aardappe len toch werkelijk zulke heele smakelijke, goedkoope gerechten te bereiden, die aan de koffietafel bij het brood heerlijk smaken en een kreet van verrukking bij de verza melde tafclgcnooten zullen doen opgaan. Heeft men bijvoorbeeld een restje oud vleesch, dan maalt of hakt men het fijn, werkt dat goed door een paar overgeble ven fijngemaakte koude aardappelen met en paar lepels jus of melk (in plaats van aardappelen kan men ook een paar sne den oud brood zonder korst nemen, die men in de jus of melk geweekt heeft) roert er nog een eierdooier, wat zout, peper, nootmuskaat en 1 theelepeltje maggi's aro ma door, en vormt van dit mengsel balie- Soesterbergschestraat 51 - Tel. 2200 Afdeeling DEKENS KARPETTEN TAFEL- en D1VANKLEEDEN „HET BESTE ADRES" Aankomend Vrouwelijk KANTOORBE DIENDE gevraagd, bekend met schrijfma chine. Brieven onder No. 10 aan het bureau van dit blad. Naweide Te huur de nawei van 2 bunder HOOI LAND. Gegadigden worden verzocht te schrijven onder No. 75 aan het Bureau van dit blad. Bij menschen van zeer goede levens wandel TEHUIS gezocht voor toezicht behoevend meisje van 18 jaar. Kan be hulpzaam zijn in huishouden. Brieven franco onder letter B. V. aan het bureau van dit blad. Talmalaan 1t b SOEST N. V. Provinciale Utrechtsche Eleciriciteits Maatschappij De Direciie van bovengenoemde Vennoolschap maakt bekend, dat met ingang van 19 MEI het bijkantoor te Soest, Soesterbergsche straatweg No. 15 telefonisch is aangesloten aan het locale net van BAARN en SOEST onder Zaterdag van 912 Amersfoort, Appelmarkt hoek Kantooruren van 9—121/, en van IV2—5. Het districtskantoor blijft gevestigd Ie Groenmarkt, Telefoonnummer 1270. Alle correspondentie blijft te richten aan het hoofdkantoor der Vennoot schap, Catharijnesingel 32, Utrecht. (Hoek Lange Jansstraat) UTRECHT, Tel. 15070 U kunt nergens zóó rustig GRAMOFOONPLATEN UITZOEKEN als in onze comfortabele, goed verwarmde gehoorzaaltjes. Enorme keuze His Master's Voice Platen en andere merken. I Nassau laan 4t, Baarn. (Afdeeling van de in 1911 Koninklijk goedgekeurde vereeniging van Mode-Vakscholen in Nederland). Jonge meisjes, die de school hebben verlaten, kunnen ingeschre ven worden op het spreekuur: 's Woensdags van 3 tot 4 uur en van 7 tot 8 uur. Dag- en Avond-, Club- en Privaatlessen. Ook voor oudere dames bestaal gelegenheid voor eigen gebruik alle voorkomende kleeding, geheel zelfstandig Ie leeren vervaardigen. Prospectussen verstrekt de Directrice, Mej. W. BEKKER. I

De Soester | 1930 | | pagina 2