2e BLAD M. H. van Raalte M. H. van Raalte Apotheek van Heemskerck Dijker Voor de Weck! Afd. Bonneterie. Meylink's Fotohandel OPLEIDINGS-CURSUSSEN LUXE VERHUUR-INRICHTING Automobiel-Centrale TELEFOON 2061 NOACK'S Winkel Radiateur Hoezen. Dames Confectie en naar maat Gemeenteraad. IVIVISMAN, AMERSFOORT A. J. C. MOOY Plaatselijk Nieuws. N U T R I C I A Soesterberg. Pelterijen Kbrfegpachf 6 Amersfoort. L behoorende bij „D E S O E S T E R" van Zaterdag 21 Juni 1930, No. 49 (Vervolg). Korten tijd geleden is reeds door B. en VV. de monteur 'en chauffeur H. A. Vos aangewezen voor het onderhouden en zoo noodig herstellen van alle auto's, dus ook de brandweerauto, der gemeente. In hoe verre bij Openbare Werken de benoeming van een magazijnmeester noodig is, en de Commandant der Vrijwillige Brandweer daartoe de geschiktheid bezit, kan door ons niet voldoende worden beoordeeld, maar wij twijfelen aan de noodzakelijkheid daar van. Het voorstel moet echter den indruk maken, alsof voor een bepaald persoon eene betrekking bij de gemeente wordt ge schapen, en dit kan bij ons geen steun vinden. Wij gevoelen zeer veel waardeering voor de wijze, waarop de Comniandant der Vrijwillige Brandweer zijn taak opvat en vervult, en sluiten ons gaarne aan bij al len, die wenschen, dat de Commandant nog heel langen tijd, als zoodanig voor de brand weer mag behouden blijven. Ten slotte komen wij tot de conclusie, dat de Gemeente zich mag verheugen in het bezit van twee Vrijwillige Brandweerver- eenigingen, één te Soest, en één te Soester- berg, die met prijzenswaardigen ijver en lust zich inspannen een goed bruikbaren brandweer te vormen voor onze Gemeen te. Wij spreien gaarne onze groote waar deering uit voor de besturen en alle Ie- Alle benoodigdheden verkrijgbaar bij: Nieuwrtihoek - Telef. 2333 Magazijn van Huish. en Tuin-Artikelen den dier vereenigingen voor hun flink op treden en hunne plichtsbetrachting, in het bijzonder voor de beide commandanten voor hunne krachtige leiding en goed voorbeeld. Behoudens de hiervoren gemaakte bemer king kunnen wij ook den Brandraad wair- deeren voor haar streven het brandwezen der Gemeente zoo goed mogelijk te maken, en van het beste materieel te voorzien, en de samenwerking met de omliggende ge meenten te regelen en te bevorderen. Hare instructie, door den Raad der Gemeente vastgesteld, dient echter eenige wijziging te ondergaan, zij is hierbij gevoegd als bijlage A. Het onderhoud van het materieel dei- brandweer behoort te worden geregeld, als hierboven is aangegeven. Voor Soesterberg is dit thans reeds goed vastgesteld. Voor Soest behoort door het Gemeente bestuur een flink persoon te worden aange steld, die met het geheele onderhoud, met uitzondering van het motorisch gedeelte, wordt belast. Uitdrukkelijk vermelden wij hierbij, dat deze persoon bij brand en oefe ningen in de Centrale aanwezig behoort te zijn, zoowel voor het goede onderhoud, als om den magazijnmeester der Vrijwillige brandweervereeniging behulpzaam te zijn, bij het nazien en controleeren van den in ventaris van het materieel. De taak van bovengenoemden magazijn meester moet nauwkeurig worden vastge- .steld door het Bestuur der Vrijwillige brandweervereeniging in overleg met den Brandraad. Vele oordeelkundig geleide oefeningen, onder strenge tucht, behooren door de Vrij willige brandweren te worden gehouden, om geschikt te blijven voor de zware taak, die zij vrijwillig hebben aanvaard. Het is zeer gewenscht, dat leden der Vrijwillige brandweervereenigingen in de gelegenheid worden gesteld, zoowel te Soest, als te Soesterberg een cursus in Ec-- ste Hulp bij Ongelukken te volgen. Het zal daardoor mogelijk worden eene Rood-kruis afdeeling bij beide Vrijwillige brandweren te vormen. De alarmeering, zoowel te Soest, als te Soesterberg laat te wenschen over. Te Soesterberg kan eene goede alarmeeriug worden verkregen door een electrisch bel- systeem naar de leden der brandweer, of wel door eene sirene. Te Soest is de bestaande sirene alleen lang niet voldoende. Ook op den toren in de Kerkebuurt behoort eene sirene geplaatst te worden, die vanaf het Gemeentehuis door de politie kan worden bediend, langs elec- trischen weg. Met den eigenaar der Stoomwasscherlj Cretonne Parasols met bijpassende Bad-Tasch Reis-Pantotfels Peignoirs - Happy-Coats Zelf-binders - Shawls Corsages, Kousen, Hand schoenen m „Soestdijk" aan de Beetzlaan kan, naar het ons voorkomt, wel een overeenkomst geslo ten worden, om de stoomfluit dier inrich ting ten dienste der brandalarmeering te kunnen gebruiken, indien althans, ook des nachts, voldoende druk daarvoor wordt aan gehouden. Is dit niet mogelijk dan behoort in die omgeving eveneens een sirene ve worden geplaatst, op dezelfde wijze aange bracht, als voor de Kerkebuurt is aange geven. Ook het opbergen van de kleeding, en/, der brandweerlieden, is met hel oog op de ligging der Centrale en de uitgestrektheid onze Gemeente, nog lang niet ideaal ge regeld. BIJLAGE A. Voorgestelde wijziging in de Instructie voor den Brandraad. Art. 1 toevoegen als sub IV: „de Voorzitter is verplicht en bevoegd tbesluiten door den brandraad geno- n, uit te voeren." Art. 5 als slotalinea toevoegen: „Eveneens stelt hij de instructies vast voor het personeel met het onderhoud van het materieel belast." Art. 8 te lezen als volgt: Aan den brandraad is in 't bijzonder opgedragen a. het geregelde toezicht op het onder houd van het brandweer materieel, de kleeding, de bewaarplaatsen en de brandkranen, b. de inspectie van bovengenoemd ma terieel en gebouwen. c. zich steeds op de hoogte te houden van de geoefendheid der brandweer lieden, en het toezicht op het nauw keurig nakomen der gegeven dienst- instructies. BIJLAGE B. Wij vernamen ook, dat in de Gemeente geruchten in omloop zijn, dat door den Heer Ir. Sevenhuijsen, lid van den Brand raad, in December 1924, of aanvang 1925, met medewerking van een autohandelaar hier ter plaatse, aan de Gemeente eene oude Studebaker-auto zou zijn verkocht, die tjt brandweerauto is omgebouwd. Uit een door ons ingesteld onderzoek is ons gebleken, dat die geruchten totaal ongegrond zijp. Het is ons een groot genoegen dit in het openbaar te kunnen uitspreken, voor.d daar de Heer Ir. Sevenhuijsen, als technis.n lid van den Brandraad zeer wordt gewaar deerd. Na het afdrukken der vorige punten, ont vingen wij nog de volgende punten van de Agenda. Punt 4 der Agenda. Reeds bij ons antwoord dd. 12 Decembei 1929, 4e Afdeeling No. 766, uitgebracht naar aanleiding van het verslag van de eerste raadsafdeeling betreffende het onderzoek der ontwerp-begrooting voor 1930, stelden OUDEGRACHT 183 TELEF. 10341 Camera's - Fotografie- en Projectie-artikelen AFWERKEN VOOR AMATEURS Groote sorteerirg ALBUMS wij Uwen Raad in kennis met ons voorne men om maatregelen te treffen teneinde te komen tot conversie van de 6% rijksvoor schotten, opgenomen ten behoeve van de R.K. Woningbouwvereeniging „St. Joseph", alhier. Teneinde aan ons voornemen uitvoe ring te geven, hebben wij in de maand Januari dezes jaars verschillende pogingen aangewend om de noodige aanbiedingen te verkrijgen voor het ter leen ontvangen van gelden op voordeeliger voorwaarden dan die, waaronder de voorschotten bij het rijk zijn opgenomen. Wij zijn echter toen wegens een zich voordoende bijzondere omstandigheid niet mogen slagen. Aangezien de rentestand voor den geld- nemer gedurende den laatsten tijd vrij gun stig is, hebben wij eenigen tijd geleden an- Amersfoortsche Muziekschool Prinses Julianalaan 13 AMERSFOORT DIPLOMA CONSERVATORIUM dermaal aan verschillende instellingen aan biedingen gevraagd voor een geldleening met de opbrengst waarvan de rijksvoor schotten zullen worden afgelost. Dit heeft tot resultaat gehad, dat door den Pensioen raad te 's-Gravenhage namens het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds een offerte werd gedaan, waarvan de voorwaarden in hoofdzaak op het volgende neerkomen: Rente 4 3/4%; koers 100%; maximum leeningsduur 40 jaren; aflossing bij wijze van annuiteiten, vervroegde aflossing mo gelijk, waarbij echter gedurende den ge- heelen leeningsduur 1% boete' over het vervroegd af te lossen bedrag is ver schuldigd. In aanmerking nemende, dat de aflossing bij wijze van annuiteiten wordt geregeld, komt onze deze aanbieding alleszins aan nemelijk voor. Het is ons namelijk uit de ontvangen antwoorden op de hiervorenbe- doelde aanvragen gebleken dat bij de geld gevers voor annuiteitsleeningen in het al gemeen weinig interesse bestaat. Voorts kwam het ons College in het be lang der gemeente en van de betrokken woningbouwverenigingen gewenscht voor de Conversie niet alleen te bepalen tot de 6% rijksvoorschotten, maar in deze conver sie mede te betrekken de voorschotten, die tegen een rente van 5% zijn verstrekt. Van de 5% voorschotten zouden wij alleen de bouwvoorschotten willen converteeren. De conversie der grondvoorschotten levert moeilijkheden op in verband met de om standigheid, dat deze voorschotten nog een looptijd van 6567 jaren hebben, terwijl voor de nieuwe leening een looptijd van maximaal 40 jaren kan worden bedongen. Wij geven Uwe vergadering hieronde- een overzicht van de conversie in aanmer king komende voorschotten, onder vermel ding van het bedrag der oude en nieuwe annuiteit: naast het Gemeentehuis Telefoon 42 - HILVERSUM voor Apothekers-Adsistenten De opleiding vraagt 2 jaar. Cursusgeld 25 gulden per maand. Eindexamen M. U. L. O. verdient aanbeveling; is niet verplicht. Spoedige aanmelding wordt verzocht. Aanvang van den cursus begin Sept. .O c? Woningbouw vereeniging (stichting) „Patrimonium" Idem „Ons Belang" „St. Joseph" Idem Het voorschot werd verleend voor: Bouw 40 woningen Bouw 6 woningen Bouw 78 woningen Bouw 20 woningen Aanleg wegen en paden 251.216.08 14.527.31 14.142.65 44.372.02 2.565.94 2.498.00 491.053.29 28.184.99 27.644.70 96.208.93 6.318.62 5.416.25 2.384.47 145.85 134.24 Zooals uit dit overzicht blijkt, bedraagt het verschil tusschen oude en nieuwe an nuiteiten een bedrag van 1.906.87. Wij moeten hierbij echter opmerken, dat dit voordeel niet geheel aan de bouwvereeni- ging ten goede komt, doch ook het rijk en de gemeente <daarin zullen deelen, een en ander in verband met de omstandig heid, dat ten gevolge der renteverlaging de bijdrage van het rijk krachtens-artikel 38, derde lid der Woningwet opnieuw zal wor den vastgesteld met inachtneming van het voor de bouwvereeniging door die rente verlaging ontstane voordeel. Vermeerderd met het 1/3 ten laste der gemeente komende deel, keert de gemeente de rijksbijdrage aan de bouwvereeniging uit. Behalve het directe voordeel der rente verlaging staat nog een indirect voordeel, namelijk dit, dat de bovengenoemde voor schotten die vóór de conversie nog een looptijd, gerekend vanaf de betaling der an nuiteit 1930, hebben van respectievelijk 41, 41, 42 en 42/68 jaren nk de conversie in 10 jaren zullen zullen zijn afgelost. Op grond van het vorenstaande stellen wij Uw(e vergadering ten slotte voor de vol gende ontwerp-besluiten vast te stellen: a. tot vervroegde aflossing op 1 Juli 1930 van ingevolge de Woningwet verleende rijksvoorschotten, tot een bedrag van 885.565.59; b. tot het aangaan eener geldleening per 1 Juli 1930 met het Algemeen-Burgerlijk Pensioenfonds tot een bedrag van 885.234.79; c. tot verstrekking van de volgende voor schotten: 1. aan de Woningstichting „Patrimo nium" 251.216.08 2. idem 44.372.02 3. aan de Woningstich ting „Ons Belang" 491.053.29 4. aan de bouwvereeni ging „St. Joseph" 98.593.40 Wij merken nog op, dat het verschil ad. DE VRIJWILLIGE BRANDWEER. Ten einde de kracht na te gaan van de nieuwe autospuit, ingeval de toren der Ncd. Herv. Kerk in brand zou komen te staan, gebluscht zou kunnen worden, werd Maan dagavond door een 23-tal brandweerlieden onder bevel van commandant Groart en bij gewoond door den commandant te Soestei- berg„ den oud-chef der Amsterd. Brand weer, de wethouders Endendijk en Koen- ders, d, raadsleden Gasille, v. d. Bremcr en Busch, de directeur van O. W. e.a. eene demonstratie gegeven, die in alle opzichten geslaagd is. Vooraf werden de brandslangen naa. boven geheschen en op de waterlei ding gekoppeld, wat wel een straal gaf, maar lang niet voldoende, ook al oorzaak door het vele verbruik, waardoor de druk was verminderd. Maar toen de motorspuit er tusschen gekoppeld was, spoot het water met kracht tot 10 M. boven het haantje uit. Na verschillende proeven genomen te hebben werden op den beganen grond 4 straalpijpen gekoppeld op de leiding, wat nihil was, maar met behulp van de motor spuit meer dan voldoende kracht gaf. Het water spoot tot aan de wijzerplaat. Voor de jeugd was dit een evenement. Velen lieten zich doornat spuiten, de omlig gende boomen hebben er volop van ge noten, evenals het plantsoen voor de kerk. Te 8.15 uur begonnen, eindigde men deze demonstratie door velen bijgewoond te on geveer 10 uur. De V. B. W. heeft bewezen bij gevaar, uitstekend ingericht en paraat te zijn. DRIETAL. Door de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. is in de vacature van Ds. J. C. W. Kruis- hoop het volgende drietal opgemaakt: Ds. F. v. Asch, Randwijk. Ds. E. V. J. Jopchen, Maartensdijk. Ds. B. G. C. Eteenbcek, Wierdens. G. G. J. ALBLAS "C 384. 67. 540. 902. 11. 885.234.79 51.742.71 49.835.84 ƒ1.906.87 330.80 tusschen het bedrag der sub a ge noemde vervroegde aflossing en het be drag der sub b genoemde nieuwe leening verband houdt met één op 4 Juli 1930 ver vallende annuiteit, waarvan het daarin be grepen aflossingsbestanddeel niet in de nieuwe leening is opgenomen. Punt 19 der Agenda. 4 Door den Heer P. M. van Angeren te Soesterberg, is van het op bijbehoorende teekening in groen aangegeven perceel Sectie E. No.-1238 in koop aangevraagd een gedeelte, hetwelk hij noodig heeft voor het verkrijgen van bouwvergunning ten be hoeve van den bouw van 2 woningen aan de Batenburglaan. Door de Commissie van Bijstand wordt blijkens haar rapport van 18 Juni j.1. geadviseerd niet een gedeelte van genoemd perceel in koop af te staan, doch wel het geheele perceel, zooals dit op meergenoemde teekening in groen is aangegeven te verkoopen. Wij stellen U voor overeenkomstig dit advies te beslui ten en de redactie van dit besluit aan ons College over te laten. Ten aangezien van het bepaalde sub 4e, merken wij op, dat de vaststelling van de rooilijn door Uwe ver gadering bij een afzonderlijk besluit nader hand geregeld zal moeten worden. Wij stel len ons intusschen voor bij de mededeeling van het besluit tot verkoop, den Heer van Angeren er reeds op te wijzen, dat bij den bouw dc nader vast te stellen rooilijn in acht genomen zal moeten worden. Depot BURGEM. GROTHESTRAAT 24 Telefoon 2122 ONBESTELBARE STUKKEN WAAR VAN DE AFZENDERS ONBEKEND ZIJN TERUGONTVANGEN TE SOEST, lste helft Juni 1930. BRIEVEN BINNENLAND. Frau Frieda Meijer, Amsterdam. Heer en Mevr. v. d. Spek, Amersfooit. Bureau voor inschrijving van motorrij tuigen, Den Haag. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. Mej. Tr. v. d. Water, Hilversum. Fam. Tijssen, Amsterdam. Mej. T. Zeven, Nijmegen. BRIEFKAARTEN BUITENLAND. Frau v. d. Werkhoff, Oberhausen. BUURTVEREENIGING „SOEST ZUID Ten einde de belangen der bewoners van dit deel der gemeente beter te kunnen behartigen, dan tot nu toe het geval was, had een voorloopig comité bestaande uit de heeren Jaarsma, v. Loo en y. Munster, zich door persoonlijk bezoek op de hoogte gesteld of een dergelijke vereeniging le vensvatbaarheid zou hebben. Dit laatste bleek waar te zijn ;een 60 tal leden gaf zich voorloopig op. 1 Met de aangeslotenen vergaderde het voorloopig comité Donderdagavond te '9 uur in het Stations Koffiehuis, waar door den heer Jaarsma het doel nader werd uiteengezet. Na een levendige gedachten- wisseling werd besloten tot oprichten der vereeniging en als voorloopig Voorzitter gekozen den heer Jaarsma; tot leden de H.H. v. Loo, van Munster, Visser, Ran, Schothorst en v. d. Flier, welke het doel nader zullen vastleggen en binnenkort met omlijnde plannen zullen komen. Met klem werd er op aangedrongen dat elk in eigen omgeving propaganda zal maken voor de vereeniging die voor allen en voor alles wat de buurt belangt, in de bres hoopt te springen. ARBEIDSBEURS TE SOEST. Stand op 18 Juni 1930. Werkloos. Metselaars 13 Opperlieden 13 Grondarbeiders 5 Losse arbeiders 5 Chauffeurs 1 Timmerlieden 8 Reizigers 1 Magazijnbediende 1 Koks 1 GEVONDEN VOORWERPEN. Een nikkelen heerenhorloge. Een manchester jongensjasje. Een vulpenhouder. Een sigarettenkoker. Een blauwe meisjesmantel. AUTO UITGEBRAND. J.1. Woensdag is een Opel vrachtauto, staande op het erf van L. aan den Nieuwe- weg, in brand geraakt en vrijwel gehed uitgebrand. Kortsluiting in de electrische installatie was de oorzaak. De schade van den eigenaar J. v. d. B. uit Amersfoort wordt door verzekering gedekt. RIJWIEL ONTVREEMD. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een rijwiel ontvreemd ten nadeele van P. R. aan de Kerkstraat alhier. De poli tie stelt een onderzoek in. AUTO-BOTSING. Afgeloopen Woensdag had op de hoek van de Koninginnelaan en de Vredehof- straat een botsing plaats tusschen een luxe automobiel van zekere B. uit Amers foort en een vrachtauto geladen met stee- nen uit Soest. Beide voertuigen kregen schade, doch de eigenaar van de automo biel. die kennelijk de schuld aan het on geval had, heeft de schade met den ander onderling geregeld en afgemaakt. Onderdeelen en Assessoires Aanbevelend, JOH. KOSTER. Këerenstraat 20 - Telef. 2706 HILVERSUM •••••••••••••••••••••••••••e VAN DEN HEUVEL. Over den invloed van het klimaat en de bodemsgesteldheiü op lichaam en geest van den mensch is in de laatste jaren nog al eens 't een en ander geschreven en gepu bliceerd, dat wel de moeite van 'n nadere kennismaking waard is. Reeds in de Oud heid ontging aan enkele schrijvers niet dien invloed van genoemde factoren, doch tot 'n systematische bestudeern^ kwam het tch- ter niet. Onze metlioden van wetenschap pelijk onderzoek, die zich in de eerste plaats door exactheid kenmerken, waren toen ten eenenmale onbekend en men kwam niet verder dan tot losse veronder* stellingen en vermoedens, die wel is waai) soms bruikbare kennis konden bevatten» maar ook dikwijls naar deu kant van het wild-fantastische oversloegen. Voornamelijk in Duitscnland nu in de laatste jaren en ook reeds al voor den wereldoorlog heeft men bij kinderen van vacantiekolonies, zoowel aan zee als in het bosch in die richting verschillende onder- kingen gedaan, waarbij men dan de aard, overeenkomst en verschillen van de uit werking i dier invloeden trachtte op te sporen. Men bevindt zich ook hier pp een meerendeels onbekend en onmetelijk terrein, maar wel staat 't al'vast, dat die invloeden van zeer groote beteekenis zijn voor den mensch. De kenmerkende verschillen, die vol keren van Noord en Zuid, Uost en West tot geheel andere menschen maken, moe ten behalve uit wat genoemd wordt ras kenmerken, voor een goed deel te verkla ren zijn uit den invloed van bodem en klimaat. En het blijft misschien een open vraag of de rassenonderscheiding zelve hiermee niet direct verband houdt. En zoo kan men ook binnen de nauwe grenzen van ons kleine Vaderland aan gaande invloeden van bodem en klimaat op de bewoners verschillen opmerken,, die wel niet opvallend groot zijn, maar toch naspeurbaar soms en daarom van beteekenis. Zooals dikwijls een grootste deling, wat betreft temperament en ook wel in andere opzichten van een buiten- mensch te onderscheiden is, zoo zullen ook de kustbewoners en die van de bosch- rijke streken, welke midden in 't land of nog verder gelegen zijn de verschillen in natuurlijke omgeving ondergaan. Nu zegt men in 't algemeen wel, dat Nederland een zeeklimaat heeft, maar toch is het hier op de heide en in de bosschen anders dan aan de Westerstran- den. Hier zijn bijvoorbeeld de tempera tuursverschillen grooter dan in het Wes ten. In ons geheele land is er op dat ge bied nog al afwisseling, doch wie gere geld de opgaven van het weerbericht volgt, kan ervaren, dat bij een strenge koude, zooals we die in de eerste maanden van het afgeloopen jaar meemaakten, de registreeringen voor de Bilt, waaronder deze streek dan toch volgens haar natuur lijke gesteldheid ressorteert, wat de tem peratuur betreft gemiddeld nog al lager

De Soester | 1930 | | pagina 5