T. VAN VLIET I Modelslagerij - van al onze Confectie ESPERANTO. LUXE VERHUUR-INRICHTING Automobiel-Centrale TELEFOON 2061 DIERENBESCHERMING L. J. H0KSBERGEN BOSCHSTRAAT 9 - BAARN Hartel OPRUI M ING Soesterberg. Burgerlijke Stand OPGERICHT 1899 ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEFOON No. 330 POSTGIRO No. 146487 DE OPENING DER KAMERS. De Koningin-Moeder zal dit jaar de Ko ningin vergezellen naar de plechtige ope ning van het nieuwe zittingsjaar der Staten Generaal op Dinsdag 16 September. Ver wacht wordt, dat de stoet waarmee de Koningin zich voor deze plechtige ope ning van het Paleis aan het Noordeinde naar de grafelijke zalen op het Binnenhol zal begeven, ditmaal voor het eerst sedert dc mobilisatie, dus na 16 jaar, niet meer zal uitrijden in de sombere samenstelling welke van dien tijd af gebruikelijk was ge worden, maar thans hersteld zal worden, althans nagenoeg in den uitgebreiden vorm van vóór 1914. ECHTELIJKE ONTROUW. Woensdagavond liep op het Weerdsingel te Utrecht een paartje te wandelen. Een simpel feit, zou men zoo zeggen. Voor één persoon was dit echter niet het geval; deze herkende namelijk in de wandelende dame zijn blijkbaar ontrouwe echtgenoote. Het gevolg was een kloppartij tusschen de beide mannen om den bekenden inzet. De wet tige echtgenoot, die toch enkel voor zijn formeel recht opkwam, moest niettemin het gelag betalen in den vorm van een ernstige verwonding aan 's mans rechterwijsvinger. Aan het wijkgebouw in de Radiumstraat werd de eerste hulp verleend. Of het hiermede uit is MILITAIRE TAPTOE TE DEN HAAG. Dinsdagavond 16 dezer, na de opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Ge- neraal, zal op het plein 1813 om half negen een voor ieder toegankelijke militaire tap toe plaats hebben, als gevolg van het reeds lang gekoesterde voornemen van den Mi nister van Defensie om deHaagschebur- gerij een militair schouwspel aan te bieden. Aan de taptoe wordt deelgenomen door de stafmuziek der Koninklijke Marine, tam boers en pijpers der Mariniers te Rotter dam, de Koninklijke Militaire Kapel, de tamboers der Grenadiers en van het 4e regi ment Infanterie, de hoornblazers van de Jagers en trompetters van het Ille halve regiment Huzaren en van het 11e regiment Veldartillerie. Voorts zal een vijftigtal fak kels het geheel verlichten. De muzikale lei ding berust bij den Directeur der Kon. Mil. Kapel en bij den kapelmeester van de staf muziek der Mariniers. FIETSPAD LAGE VUURSCHE. Een gedeelte van 't fietspad Hollandsche Rading (spoorbrug) naar de Lage Vuur- sche wordt 15 dezer afgesloten voor het verkeer. Het betreft het pad, dat tegenover het theehuis „De Paddenstoel" van den zandweg over particulier terrein is aange legd en na een bocht weer bij den zand weg uitkomt. De afsluiting zou vooral bij regenachtig weder het doorgaand verkeer bemoeilijken, tenzij het betreffend gedeelte zandweg werd verhard. De nieuwe eige KORTEGRACHT 6 - AMERSFOORT TELEFOON 589 HET BETERE GENRE naar van het terrein heeft evenwel op ver zoek van en in overleg met het bestuur van de Vereeniging voor Aanleg en Onderhoud van Rijwielpaden in Gooi- en Eemland een strook grond langs den zandweg beschik baar gesteld voor fietspad. Deze strooK wordt thans voor het doel klaar gemaakt Tegenover het verdwijnen van den bosch- doorrit staat, dat het nieuwe pad o.a. voert voorbij een idyllisch hutje. Overigens opmerkelijk, hoe in deze omgeving overal nieuwe bordjes bij zijlanen zijn aange bracht met het opschrift „eigen weg", iets dat verband houdt met het wettelijk voor schrift, dat 15 dezer in werking treedt. DISTRICTSCONGRES BARNEVELD. In het midden van de bekende, overal reeds aangekondigde landbouwdagen middenstandsbeurs te Barneveld, n.1. op Woensdag 17 Sept. houdt de Kamer van Koophandel voor de Geldcrsche Vallei te Barneveld haar jaarlijksche districtscongrss. De dagorde, die wij daarvoor ontvingen luidt aldus: 10.00 uur: Ontvangst der Congressisten ten Gemeentehuize. 11.00 uur: Openingswoord door d> Voorz. der Kamer, den Heer H. Cozijnsen, Gzn., in de Nutszaal. Medcdeelingen betreffende de orde, enz 11.30 uur: Inleiding door Mr. Joh. H Scheurer, Secr. Kamer van Koophandel, over: „Industrie-mogelijkheden in ons ge west." 12.00 uur: Inleiding door P. van Straalen Jr., Dir. van de Ned. Cultuur-Maatschappij te Amersfoort, over: „Tuinbouw-mogelijk- heden in ons gewest." 13.00 uur: Gezamenlijke koffietafel. 14.15 uur: Inleiding door Dr. J. de Lange, Gemeente-Secr. der stad Utrecht, over: „Gemeente-grondbedrijf in verband met vestiging van nieuwe bedrijven." 15.00 uur: Thee. 15.15 uur: Bespreking der gehouden inlei dingen, waarna beantwoording door de in leiders. 17.00 uur: Bezichtiging van de Landbouw- i Middenstandsbeurs in de beide eier- hallen. 18.15 uur: Gezamenlijke warme maaltijd. 20.00 uur: Inleiding door den Heer Marga- dant yan Den Haag, over het bedrijf en den transportdienst der „Koninklijke Lucht vaart-Maatschappij" met film. 21.00 uur: Sluiting van het congres. EEN AUTO-NIEUWTJE De Siemens Schuckert Werke brengen een vinding in den handel, die zeker een groote aantrekkelijkheid bezitten zal voor automobilisten. Tot nog toe had men des avonds bij het autorijden altijd te kampen met de ongerieflijkheid, dat in bochten den weg niet verlicht was; het licht van de koplantaarns gaf niet eerder een overzicht dan nadat de wagen weer een rechten stand verkregen had. Tijdens den bocht was men genoodzaakt „ins Dunkelne hincin" te rij den. De draaibare koplampen, die in Neder land door de Electrische Apparaten Maat schappij te Amsterdam geimporteerd wor den, nemen de genoemde duisternis weg. Nog sterker dan de wielen draaien de lam pen, waardoor vroegtijdig de gewenschte belichting verkregen wordt. Vertegenwoordiger voor dit district is de heer W. Beckmann te Utrecht. L. A. METTROP UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein 10 Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen. Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten. G. G. i. ALBLAS I. In verband met een cursus, die men hier tracht te organiseeren, lijkt het ons niet ongewenscht, om even in het kort te ver tellen wat Esperanto, de internationale taal, is en wil. Allereerst dan iets over de sa menstelling van de taal. Tot grondslag heeft ze de Europeesche talen, waaraan ze haar woordstammen ontleende. De samensteller, Dr. L. L. Zamenhof, heeft die stammen ge nomen, die de grootste internationaliteit be zaten, d.w.z. die in een zoo groot mogelijk aantal talen reeds bekend waren, tenzij dit om bijzondere redenen in aparte gevallen niet mogelijk was. De grammatica is tot het strikt noodige teruggebracht. Het aantal stamwoorden, dat noodig is om .Esperanto goed te kunnen gebruiken is veel en veel kleiner dan in een natuurlijke taal. Door een stelsel van voor- en achtervoegsels kan men volstaan met verrassend weinig stam woorden. Deze beginselen, die in natuur lijke talen slechts voor een gering deel en blindelings zijn toegepast, zijn in Esperan to consequent doorgevoerd. Uitzonderingen kent Esperanto niet. Het is duidelijk hoe zeer een taal hierdoor vereenvoudigd wordt. Wat Esperanto zijn wil? Het wil zijn een tweede taal voor alle menschen naast hun moedertaal, om gebruikt te worden voor internationale betrekkingen. Niet alleen een taal voor handel en verkeer, maar een taal met alle functies van elk andere levende taal. Hier zij iets medegedeeld over het ontstaan van Esperanto. Dr. Zamenhoi werd in 1859 te Bjelostok, een stadje in Poolsch Rusland geboren. In zijn geboor teplaats woonden Russen, Polen, Joden en Duitschers, die ieder hun eigen taal spra ken, elkaar niet verstonden en in onmin met elkaar leefden. Dit maakte een die pen indruk op de kinderziel van Zamen hof. Hij nam zich voor, als hij groot zou zijn, dit kwaad de wereld uit te helpen. Hij heeft later wel ervaren, dat het niet zoo ge makkelijk ging als het hem toescheen als kind. Reeds toen hij op het Gymnasium was, was hij ervan overtuigd, dat een in ternationale taal slechts een neutrale kon zijn, omdat een nationale taal uit jalouzie door de andere volken niet aanvaard zou worden. Hij dacht toen over Grieksch of Latijn. Later maakte hij kennis met de En- gelsche taal. De betrekkelijke eenvoudig heid van de Engelsche grammatica viel hem op en Tiij ontdekte, dat een moeilijke spraakkunst in het geheel geen noodza kelijkheid voor een taal is, maar slechts blind toeval. Hij zette zich toen aan h< werk, en allengs smolt dc grammatica weg tot slechts het noodzakelijke overbleef. D geweldige woordenboeken waren hem ech ter nog een nachtmerrie, tot hij op een ge geven dag den inval kreeg, om door vóór- en achtervoegsels een massa stamwoorden overbodig te maken, en zijn woordenboek slonk als sneeuw voor de zon. In de hoog ste klas van het Gymnasium gezeten, be oefende hij de taal met eenige makkers. Toen deze de school verlieten, en het on derwerp schuchter aanroerden, ontmoeten zij slechts spot en spoedig stond Zamen hof weer alleen. Hij ging medicijnen stu deeren, en nam zich voor de zaak voor zich te houden en de taal te toetsen en te be proeven gedurende zijn studietijd. Toen hij van de Universiteit kwam 'was zijn taal klaar. Nu moest hij een uitgever zoeken en, slaagde daar niet in. Met geldelijke hulp van zijn schoonvader, slaagde hij er met veel moeite in zijn eerste brochures zelf uit te geven. Zeer veel heeft Zamenhof aan zijn ideaal opgeofferd. En niet vergeefs Zijn taal leeft en groeit, is op weg naar dc overwinning. Esperanto is geboren uit de overtuiging dat vijandschap het gevolg is van niet begrijpen; en voor begrijpen is in de eerste plaats noodig, dat eenzelfde taal wordt gesproken. Deze verbroederingsidee, door de Esperantoisten „la interna ideo" genoemd, is ook nu nog de ziel van de taal. DOEL EN STREVEN VAN DE VEREE NIGING VOOR WETTELIJKE DIERENBESCHERMING. I October 1226 was de sterfdag van de Heilige Franciscus van Assisi. Dus reeds 700 jaren geleden deed deze onsterfelijke Dierenvriend zijn overtuigen de stem met medesleepende welsprekend heid weerklinken, om zijn medemenschen te bezweren het RECHT der Dieren in de Natuur op Leven en Vrijheid te erkennen en daar, waar zij tot Huisdieren geworden waren het R;ECHT op vriendelijke behan deling en zorg voor Gezondheid en Wel behagen, in ruil voor de onschatbare dien sten die zij den mensch bewijzen. En hoe staat het thans hiermede nu zijn roepstem, door overtuigde volgelingen, uit ALLE standen, is verder gedragen al die Eeuwen lang? Ons antwoord kan niet an ders luiden dan: BEDROEVEND! Nog steeds wordt het DIER beschouwd als een DING, waarmede de mensch, zon der zich te onteeren mag DOEN en HAN DELEN naar believen, wanneer men slechts zorgt binnen de, zeer wijde, perken der Wet te blijven. En betere Wetten komen slechts dan, wanneer breede kringen gewonnen zullen zijn voor Franciscus, Leer: dat de Dieren niet MINDER, wel ANDERS zijn dan dc Mensch. Daarvan te getuigen in woord en beeld en daad, is de bedoeling van den Interna tionalen Dierendag op 4 October van elk jaar, zooals is neergelegd in de 23ste Re solutie van het Weener Internationale Con gres in Mei 1929. Aan hen, die wat meer willen weten van onze Vereeniging het volgende: Wij willen het Recht der dieren bij de Wet erkend zien. Recht op goede behande ling, recht op zoodanige behandeling, die niet in strijd is met de geaardheid van het dier. Wij streven naar betere dierenwetten. De thans vigeerde Wetten zijn geheel onvol doende, het is ook moeilijk er de hand aan te houden, dus onpractisch. Ook zijn zij niet tot stand gekomen om het dier zelf, maar uit zedelijke overweging ten opzichte van den mensch. Volgens onze tegenwoordige wetten en opvattingen heeft het dier geen Recht, het is een object en wel een handelsobject. Dat moet veranderen! Iedere kwestie moet wettelijk geregeld worden. De vivisectie moet tot het uiterste be perkt worden. Verbod van den hond als trekdier. Verbod om den hond levenslang te kluis teren. Verbod van kooien van vogels. Regeling van paardenarbeid en andere trekdieren en vervanging van mijnpaar- den door mechanische krachten. Beperking van invoer van wilde dieren, exotische vogels, enz. Ve'rbod van de jacht als vermaak. Beter veevervoer en pijnloos dooden van alle voor de consumptie bestemde dieren. Verbod van vertooningen van gedres seerde dieren in circustent en kermissen, enzoovoort. Verbod van het fokken van pelsdieren. Verbod vogels, in de vrije natuur levend uit te moorden. Allen dieren moet bescherming toege kend worden. Ook de slachtdieren hebben daarop recht tot het allerlaatste oogenblik. De zoogenaamde schadelijke dieren moeten zoo snel en pijnloos mogelijk afgemaakt worden. Kinderhulp bij het afmaken mag noo\t plaats hebben. (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. (wordt vervolgd). Onteigening. Wie zich niet houdt aan d: verplichting zijne dieren goed te verzorgen en te behandelen, kan het houden van be paalde dieren ontzegd worden, voor kor ten of langen tijd of voor altijd. Wijziging van het Wetboek van Straf recht en verzwaring van strafbepalingen op dierenmishandeling staat ook op onze ver langlijst. Oprichting van een Afdeeling Dieren- en Natuurbescherming staande onder het De partement van Landbouw (in andere landen bestaat zoo iets reeds), met eigen chef en personeel, dat uit het leger van dieren beschermers kan gerequireerd worden. Hoe willen wij dit alles nu bereiken? Wat de ethische zijde van de zaak betreft door het bewerken der mentaliteit door Woord, Geschrift, door het houden van Le zingen en Openbare Vergaderingen, door samenwerken met andere vereenigingen. Wat de practische zijde aangaat, door het indienen van verzoekschriften bij de be voegde machten, invloed uitoefenen op d«- verkiezingen, het bevorderen van het ont werpen van betere dierenwetten, kortom al le wettelijke middelen gebruiken om tot ons doel te geraken. Was het nu noodig voor dat alles een nieuwe vereeniging op te richten? Zeer zeker, want de andere vereenigingen staan niet of niet geheel op het standpunt van Dierenrecht, wel Dierenbescherming. In 1928 opgericht op initiatief van den heer P. M. C. Toepoel heeft onze jonge vereeniging al goed werk verricht. In 1929 hebben tal van Kamercandidaten op een aan hen gericht schrijven van het Bestuur toegezegd, de belangen der dieren in de Kamer voor te staan. De Vrijheids bond heeft Dierenbescherming op zijn pro gramma, de Democratische partij heeft er verscherping van Strafbepalingen op, de Vrijzinnig Democraten kunnen als mede strijders beschouwd worden. Het dagelijksch Bestuur bestaat uit: Ir. D. de Clercq, Voorzitter. F. M. C. Toepoel, Ondervoorzitter. J. F. J. Buning, Secr., Huize Regnerus, Soestdijk. Mej. M. Tadema, 2e Secr. Mevr. Ch. Carno-Barlen, Penningmeeste- esse, Radioweg 2, Amsterdam. Jack A. Hazelaar, Archivaris. Mej. H. Pothoff, leidster der Werkgroepen Mevr. J. F. van Leeuwen-Almoes, Propa gandiste. Gedenk dus den 4en October in 't belang van het dier. Wellicht zal de Redactie wel zoo welwillend willen zijn eventueele bij drage voor propaganda in ontvangst te wil len nemen. DAMES- EN HEERENKLEERMAKERIJ EN COSTUUMATELIER VAN DEN HEUVEL. De zomer lijkt ons dezen keer belang rijk vroeger te zullen verlaten dan het vo rige jaar, toen boomen en heesters onge kend lang, tot heel ver in 't najaar, in haast ongeschonden staat hun volle tooi van groene bladerenkronen te bewaren wisten, en het wel leek alsof een „evergreen" der tropen voortaan seizoenwerk overbodig maken ging. Nu daarentegen ziet men dit jaar al menig gevallen blad en hier en daar al wat verkleurend en eenigszins ijler wor dend groen van boomen en planten. Wel nog vinnig stekende muggen als in den vol len zomer en in groote getale zelfs, in een mate, zooals men in jaren hier niet heeft meegemaakt. En dat, terwijl het hier toch geen muggenoord bij uitnemendheid is, dank zij de afwezigheid van broedplaatsen als slooten en moerassen, zooals die in overmaat in de Westelijke provincies van ons land worden aangetroffen. Edoch, de uitzonderingen zijn tegenwoordig op ve lerlei gebied niet van de lucht, waardoor zij soms regel dreigen te worden. Intusschen worden we ook hier liever niet door muggen lastig gevallen, en wen- schen we ook in de toekomst van hun vi sites verschoond te blijven. Er zijn nu een ter ook insecten, wier sterke vermeerde ring en wassende activiteit onfeilbaar den herfst aankondigen. De natuur geeft over al en altijd wat te aanschouwen, dat de be- >tudeering waard is, op welken tijd van 't jaar ook. Nu eens meer dan weer minder opvallend is er toch altijd ergens bedrijvig heid in haar onmetelijke werkplaatsen, die nimmer, ook niet in den winter, geheel en al stil liggen, doch waar dan nog, alhoewel ongezien dikwijls, in stilte rusteloos wordt voortgearbeid. Alles legt hiervan getuigenis af. Dieren- en plantenleven. Groote, in 't wild levende dieren, zijn hier niet meer te bespeuren, doch het klein- wild en verder in 't bizonder het leven van vogelen en insecten bevatten nog onuitput telijke bronnen voor studiemateriaal. En zoo is er daar nu volop gelegenheid om de tuinspinnen, die al druk in de weer zijn, in hun leven en werken na te gaan. Zij behooren tot de ware aankondigers van den herfst, waarvan zij niet alleen de boden, maar ook de begeleiders zijn. Weliswaar genieten deze insecten ook niet de alge- meene sympathie, maar wekken zij deson danks toch bij menigeen de belangstelling op, zoowel om wat door hen gewrocht wordt als door de zeer vernuftige wijze, waarop zij schijnen te arbeiden en wat voor velen, ook zelfs voor kenners van dit bij zonder deel van het insectenleven nog al tijd gedeeltelijk min of meer een mysterie schijnt te zijn. Om dezen tijd van het jaar kunnen gras veld, struik en .heester zoo wonderlijk schoon soms met spinrag bedekt zijn, in bizonder dan, als de zon er op schijnt, en de paarlen van dauw er nog in hangen. Dit fijn en blinkend rag behoort tot de schoon heid van een stillen, hartstochtloozen herfst dag. wanneer ook zilverige, fijn gesponnen draden door de lucht zweven. Behalve die schoonheid is het geheele bouwsel van een spinneweb een werkstuk van groot ver nuft en een toonbeeld soms van ingenieuse kunst. Als een spin haar web wil maken, begint zij met den omtrek. Voor de vastmaking hiervan heeft zij- minstens drie vaste punten noodig, waarvoor zij nauwkeurig en trouw de meest geschikte plaatsen weet urt te kie zen. Gebeurt het nu echter dat er niet meer dan twee plaats.en voor aanhechting te vin den zijn, dan worden deze, zoo laag moge lijk bij den grond gezocht, terwijl aan de onderzijde van het web» het een of ander klein, maar betrekkelijk zwaar voórwerpje wordt ingewerkt, zooals een steentje of een kluitje aarde, waardoor slingeren van het net voorkomen wordt. Zoodra de* omtrek gereed is, worden daarbinnen kruislings twee draden gesponnen als middellijn van een denkbeeldigen cirkel. Het snijpunt hier van wordt dan het middelpunt van het te maken web. Uit dit middelpunt dan wor den vervolgens onderscheidene stralen naar den omtrek getrokken, waarna dc concen trische cirkels gemaakt worden, die de stralen verbinden. Een webbe gesponnen over een laan of pad is een waar kunstwerk. Zoo wordt er verteld, dat, toen de ingenieur Brown oy zekeren herfstmorgen door zijn tuin wan delde, hij zag hoe een spin haar net spon over het pad. Brown vond dat hoogst be langrijk, dacht erover na en kwam zoo op het denkbeeld van de hangende bruggen. Zoo zijn er nog meer dingen uit het le ver der spinnen, die bij de menschen tot een sterk nadenken hebben opgewekt. Ontvangen de nieuwste stoften voor Wintercostuums enz. F. C. Kuijperslraat 10 - Telef. 2169 Het staat ond^r meer nog niet vast, hoe de spinnen het wel aanleggen om een draad horizontaal over een laan te spannen. Nog altijd zijn de meeningen daarover verdeeld. Zoo zijn er, die meenen, dat een spin in dit geval met een draad naar beneden gaat, de laan oversteekt al spinnende om aan de overzijde tegen een boomtak op te klim men en dan de draad in te korten. Anderen weer staan de hypothese voor, dat de spin ?en draad laat uitwaaien, totdat deze zich ergens aan den overkant vasthecht. Maar ook wordt beweerd, dat het insect zich aan een sterk overhangende tak heen en weer laat schommelen om zoo de andere zijde te kunnen bereiken. Een merkwaardigheid bij dit alles is voorzeker het feit, dat de spin telkenmale de draden van haar web beproeft, alvorens verder door te gaan. Blijkt de draad niet ^terk genoeg te zijn, dan wordt weer met groot geduld en volharding een nieuwe ge maakt. Een dergelijk doorzettingsvermo gen. dat zeer zeker ook van wijsheid ge tuigt, moet wel de bewondering der men schen opwekken. Niet alle soorten van spinnen schijnen in taat te zijn om regelmatige webben te ma ken. Maar die dat wel kunnen, schijnen hierbij een groot talent aan den dag te leg gen, dat in alle tijden opzien heeft verwekt. Zoo zijn er wijsgeeren in de Oudheid ge weest, die hiervoor bij de spinnen een ta melijke bedrevenheid in meetkunst veron derstelden. In tegenstelling met het men- schengeslachl, waarbij zich kennis en be- chaving gewoonlijk allengs ophoopt om met intrest weer te worden doorgegeven aan komende geslachten, schijnen bij de spinnen hun hoedanigheid altijd te hebben bestaan, vanaf het eerste oogenblik min stens, toen hiervan melding werd gemaakt. Een essentieel verschil alzoo. Over dit in- ectenleven nog een volgende keer. „TOESCHOUWER." van 4—10 Sept. 1930. GEBOREN: Johannes Arnoldus Petrus, z. v. J. T. Burgsteden en J. H. v. Doornik, Kerkstraat 44; 'Petrus Manuel Maria, van G. v. d. Dijssel en A. W. M v. d. Lug% Molenstraat W.Z. 72: Adolph Gustaaf, z. v. P. J. Dekking en W. v. As, Vosseveld- laan 20a; Aleida Antonette, d. v. A. Roest en A. Westerveld, Soesterb.str. 103; Johan nes Gerardus, z. v. W. G. v. Roomen en M. v. Logtcstijn, Gr. Melmweg 2; Wille- mijntje, d. v. W. Smis en W. v. d. Pol, KI aar water weg 25. ONDERTROUWD: J. M. B. Bakker en G. W. Hagedoorn; U. Th. Wijnands en P. van Klooster; L. de Ruijgt en A. C. van der Kleij; G. J. A. Bakker en C. A. J. van der Kleij; B. A. Hüsken en A. M. Tammer. GEHUWD: j. Veenendaal en M. van Asch; B. D. A. Looman en J. Maassen3 T. van Barneveld en A. Keijer. OVERLEDEN: Johannes Martinus van Fulpen, 9 dagen, Molenstraat W.Z. 3; Ja- cob van Breukelen, 84 jr., wedr. van S. Dijkman, K. Brinkweg 18. Vestiging 4—10 Sept. 1930. Wed. J. Ie Clercq, van A'foort naar Birkt- straat 50; C. van Herwaarden, van Den Haag naar Luchtv. afd.; G. C. Berkman, van Utrecht naar Verl. Postweg 63; H. Nij- dam, van k'dam naar Soesterb.str. 125; J. M. v. Blokland m. gez., van Viatien naar Sinnemaplein 8; W. G. v. Til, van Drieber gen naar Amersf.str. 89; A. B. Dillen, van Purmerend naar Birktstraat 34; D. Schut, m. gez., van Zeist naar Talmalaan 11a; J. Beumers, van Mannheim naar v. Lennep- laan; P. ten Berge, m. gez., van Utrecht naar Stcenhofstraat 69; C. Dresler, van Enschedé naar Kolonieweg 5; J. Ijzen- doorn, m. gez., van Rijsenburg naar Schou- tenkampw. 9a; W. Fonteijn, m. gez., van Leerdam naar Schoutenkampweg 9a; J. A. van Balen, van den Bosch naar Kerkdw. straat 10; D. M. v. d. Bunt, van Bussum naar L. Brinkweg; C. Rijkse, van A'foort naar Birktstraat 86; C. H. M. Verweij, van A'dam naar Rembrandtlaan 17; Wed. Muis, van Hoevelaken naar Vredehofstraat 8; G. M. v. Groningen, m. gez., van A'dam naar L. Brinkweg; W. F. Gisolf, van Bandoeng naar Steenhofstraat 12a; Wed. Rongen, van R'darn naar Beethovenlaan 10; J. A. Meijer van Baarn naar Vredehofstraat 2; J. A. L. Thoomes, m. gez., van Utrecht naar Men- delssohnlaan 2; R. Heidema, m. vr., van Zuidbroek naar Oranjelaan 7; C. C. van Egmond, van den Haag naar Luchtv.afd.; F. Baggel, van Baarn naar B. Grothestraat 12; W. A. J. Brave, van Bussum naar Tal malaan 12; M. v. Ooijen. van Baarn naar Schoutenkampweg 4; J. Ph. Hartman, met gez., van Apeldoorn naar Laanstraat 38; Wed. G. J. Hos, van Haarlem naar Sta tionsweg 16; B. M. Jansen Smith, van Arn hem naar B. Grothestraat 8; C. Dekker, van Arnhem naar B. Grothestraat 8; P. van Gils, van Utrecht naar Amersf.straat 78c. Vertrek 410 Sept. 1930. S. A. Baartman, van dé Beaufortlaan 6 naar Scheveningen, Bosschestraat 131; A. J. v. Harencarspcl, van Dijkhuisstraat 15 naar Driebergen, Rozenstraat 5; J. M. A. Bauling, van Dijkhuisstraat 15 naar Baarn, Brinkstraat 15; G. F. v. Veenendaal, van Birktstraat 4 naar Baarn, Brinkstraat 15; Wed v. Krieken, van Steenhofstraat 78 naar Rijswijk (Z.H.), Haagweg 128; J. Pe- trie, van v. Lijndenlaan 10 naar Baarn, Hoofdstraat 28; Wed. v. Rijn, van O. Utr. weg 5a naar Utrecht, L. Smeestraat 40; A. J. Wiersum, van Kerkstraat 5 naar Am sterdam, C. v. d. Lindenstraat 4; E. van Boven, van Bosstraat 15 naar Breda, Catha- rijnestraat 26; Th. A. R. Zahn, van Barto lottilaan 32, naar Zeist, Zusterplein; P. J.

De Soester | 1930 | | pagina 2