SI. T. VAN VLIET Brandstoffen ëtscu Heeren-Modegebied I '4 Modelslagerij - JOH. TAK St. Nicolaas-Geschenken FIRMA B. ECRtAIL Onze Nieuwe Politie-V erordening Burgerlijke Stand 4 uw adres. Predikbeurten. Soesterberg. Groote sorteering in WE INI II M& Pullovers - Vesten, Dassen, Handschoenen, BOSCHSTRAAT 9 - BAARN „SOESTER BCyiMISïIHiaiMOlIL04 Moderne Kunstnijverheid voor kleeding en Interieur Thee-, ontbijt-, Gebak- en Fruit- Serviezen Geschenken in Brons en „Liberty" Stotfen. Leer. op bij de Langestraat 26 - Amersfoort liaison Hlartel i! HEEREN-MODEMAGAZIJN enz. enz. F. C. Kuijperstraat 10 - Telef. 2169 <H Wijl turfstrooisel die gassen absorteert, vermindert daardoor de kans van oog- en ncusontstekingen. Een ander voordeel is, dat deze stof eene zeer slechte vvarmtegeleidster is, zoodat de kippen er niet alleen een droog, maar ook een warm en tevens een veerkrachtig krab- bed in vinden. Ik spreek van krabbed, en dat vormt zoo'n laag ook inderdaad, als ze ongeveer 1U c.M. dik is. Dan valt het hardgraan er voldoende in weg, om de kippen te dwingen, er naar te zoeken. We zien de kippen dan ook veel langer aan den arbeid, dan bij welk ander strooisel ook. Veel beweging is bevorderlijk voor een behoorlijken stoelgang, zoodat de ontlas ting meer normaal blijft. 's Winters hebben de kippen op den dag vaak dunner ontlasting dan 's zomers, maar het turfstrooisel zorgt er voor, dat de uit werpselen direct omgeven worden door een laag „turf", die er alle vocht uit opslurpt en daardoor aan de eventueele ziektekiemen minder kans overlaat, om zich te ontwikke len. Niet het minst voor watervogels, zooals eenden en ganzen, is turfstrooisel eene kos telijke bodembedekking. Deze dieren ver blijven immers voortdurend op den grond en al zijn het watervogels, toch kunnen ze zeer slecht tegen een vochtigen hokbodein. Het turfstrooisel kost meer dan de meeste andere stoffen, zooals haksel, kaf, machine- schaafsel en zaagsel, die er voor gebruikt worden, maar zoo'n bed gaat ook veel lan ger mee! En dan, het turfstrooisel en mest, die er in weg valt, vormen samen een kostelijke bemestingsstof, die meer waard is voor den land- en tuinbouw, dan het bij aankoop gekost heeft. Wij 'kennen- pluimvee-houders in de Be tuwe, die de mest uit de kippenhokken al tijd verkoopen aan tuinders en er heel wal meer voor ontvangen, dan ze voor de turf- balen uitgaven. Zonder turfstrooisel gaat de mest van den hokbodem verloren, want kaf bevat veel te veel onkruidzaden, en machineschaafsel „verteert" niet in den grond. Noodig is natuurlijk, dat de bodem- van het kippenhok zóó hoo£ ligt, dat hij niin ner grondwater optrekt. Maar dat geldt voor iemand, die iets anders dan turfstrooi sel gebruikt, nog in meerdere mate. Wat 'n kostelijk bed krijgt men met turf strooisel niet op 'n harden bodem (van be ton, cement of hout). Springen d'e kippen van stok naar beneden; dan trappen ze aan stonds in 'n veerkrachtige, zachte, droge laag, zoodat er geen kwestie is van kwets uren of verwondingen aan den voetzool, die maar aanleiding geven tot voetgezwel len. Er is dus alle reden, om zoo spoedig mo gelijk eene flinke laag le kwaliteit turf strooisel in de hokken te brengen. Wij on derstrepen het woord „le kwaliteit", omdat ook hier veel verschil in deugdelijkheid ge constateerd wordt. De balen van 80 en 100 kilo, zooals ze hier te lande meest geperst worden, beslaan wei nig plaats, om ze te bewaren. Dat is ook een groot voordeel, voor iemand, die eng behuisd is. En ten slotte men steunt de Holland- sche industrie! OPGERICHT 1899 ALLEEN EERSTE KWALITEITEN I TELEFOON No. 330 POSTGIRO No. 146487 ALGEMEENE POLITIE-VERORDENING VOOR DE GEMEENTE SOEST. Artikel 12. Indien een perceel meer dan één eigenaar of gebruiker heeft is ieder hunner voor de naleving der voorschriften van art. 11 aan sprakelijk. Artikel 13. Het is verboden: a. de krachtens art. 11 sub 5 op eenig perceel aangebrachte nummers of borden van dat perceel te verwijderen oi te bescha digen; b. andere dan de sub a bedoelde borden op eenig perceel aan te brengen of te heb ben. Artikel 14. Ieder, die binnen de gemeente verhuist is verplicht binnen acht dagen na zijne ver huizing daarvan kennis te geven ter ge meente-secretarie en de voor aanteekening der verhuizing ter gemeente-secretarie ver langde gegevens te verstrekken. Artikel 15. Wanneer een huisgezin verhuist, is het hoofd van het gezin verplicht tot het doen van de in het vorig artikel bedoelde kennis- van 13—19 Nov. 1930. GEBOREN: Gerritje, d. van A. v. d. Schagt en F. Hornsveld, Nachtegaalw. 4; Hermanus, z. van E. Kamphorst en D. v. de Hoef, Akkerweg 10. GEHUWD: C. Majoor en H. R. Kok; Th. Sukel en M. van Doorn. OVERLEDEN: Cornelis Anthonius v. d Dorpe, 71 jaar, geh. met P. Biekart, A'foort. straat 02; Sophia Grada Johanna van Aken, 80 jaar, wed. H. Fugers, Eemstraat 12; Al- bertus de Keijzer, 8 weken, L. Brinkw. 31a. Vestiging 1319 Nov. 1930. H. Burgman, van Haarlem naar Nieuwe- vveg 08; P. v. d. Knokke, van Steen wijk n- B. Grothestraat 69; J. v. d. Beek. met gez., van A'dam naar van Weedestraat 44; E. S. Hulsdouw, met gez., van Utrecht naar Verl. Postweg 59; G. C. de Gen, van Laren (N.H.) naar Julianaplcin 4; C. H. Rieff, met gez.. van de Bilt naar Amersf.straat 1; Tj. Kuipers, met gez., van Utrecht.naar Verl. Schoolweg lb; C. A. Lugtig, van Alkmaar naar Konjaan 90; H. G. v. d. Hoef, van Alkmaar naar Kon.laan 96; J. D. Benthem, van den Haag naar Amersf.straat 119; A. Appeldoorn, van Baarn naar Wieksl.weg O.Z. 09; K. Minnema, van Zwolle naar Amersf.straat 119; E. Sievers, van Keulen naar Steenhofstraat 12; Th. Wijers, van Gladbach naar Bosstraat 155; Sj. Bijlsmn, van Baarn naar Laanstraat 48; J. de Jonck- heere, met gez., van R'dam naar Becke- ringhstraat 31; J. Willemse, van Zeist naar Veenpad 4; B. H. Brunken, van den Haag naar Vredehofstraat 21; B. J. Vet, vair Am sterdam naar Vosseveldlaan 14; G. A. van Lakerveld, van A'dam naar Luchtv.afd. (voorheen: KLEMAN BERGHUIS) KANTOOR: Kerkpad N Z. la. TELEFOON: 2180 HUIS: 2186 Vertrek 1319 Nov. 1930. C. van Dijk, van Wieksl.weg 0,Z. 21 naar Zeist, Soestdijkerstraatweg 8; J. C. Visspr, van Molenstraat W.Z. 24 naar Weesp, Bui tenveer 42; C. van Dijk, van Laanstraat 78 naar Utrecht, Parkstraat 30; G. Walvis, m. gez., van Dorresteinweg 4 naar A'dam, Sas- senheimstraat 38 1; J. Mantel, met gez., van A'foort.straat 122 naar Zeist, Rem brandtlaan 28; T. J. J. Thorbecke, met gez., van Nieuwe weg 49 naar Amsterdam, T. Seroosk.weg 16; A. Wallet, van Klaarwater- weg 23 naar A'foort, Coninckstraat 109; R. J. van Stam. van Beckeringhstraat 27 naar Breukelen-Nijenrode B 44; Wed. C. van Dijk, van Laanstraat 78 naar Utrecht, Parkstraat 30; K. J. G. Westerveld, van Steenhofstraat 35 naar A'dam, Retiefstraat 13; W. W. Bosman,'van Birkstraat 75 .naar Hoogland, bij G. van Dijk; A. F. Keuche- nius, met gez., van da Costalaan 17 naar Ned. Indie, Poerworedjo; J. G. Breeden, van Pr. Hendriklaan 3 naar R'dam; Wol- phaartsbocht J.19b; D. Pennin, met gez, van Verl. Postweg 43 naar Zeist, Egeling- laan 49; C. F. Breeden, van Pr. Hendrik!. 3 naar Nizza, Frankr.J. A. A. Kemperman, van v. Weedestraat 45 naar Utrecht, Rijn laan 159 bs; G. van de^Hoef, van Kolonie- weg 5 naar Arnhem, Schaapsdrift 26 c; G. Swanink. van Soesterberg.straat63 naar Bussum, Verbndingslaan 44; J. J. C. Ko ning, met gez., van Talmalaan 12 naar Zeist, Egelinglaan 28. Verhuizingen in de gemeente van 13 Nov. tot 19 Nov. 1930. J. W. Veldhuizen, van Wieksl.weg W.Z. 1 naar Laanstraat 48; H. W. van Diermen, van Eikenlaan 4 naar |Eikenhorstweg 4; H. Grasmeijer, van v. Weedestraat 27 naar Eikenhorst weg 4; T. M. J. Verhoeven, van Luchtv.afd. naar L. Koppenl. 13; C. Kleijn, van Kon.laan 147, naar 128; J. J. H. v. d. Weert, van Molenstraat W.Z. 32 naar Birktstraat 15; J. Westelaken, van Drie- hoeksweg 10 naar Molenstraat W.Z. 44; C. Tammer, van Schooldw.weg 2 naar Verl- Postweg 14; M. F. de Ruijter, van L. Kop penlaan 21 naar Schoolweg 2 b; H. Hoek stra. van L. Koppenl. 21 naar 14; G. v. de Heiden, van Gr. Melmweg 2 naar Molen straat W.Z. 41; W. van Donselaar, van Birktstraat 80 naar Nieuweweg 113. gevfng voor alle bij hem inwonenden; onder inwonenden zijn begrepen de inwonende dienst- en werkboden. In het onder het vorig lid bedoelde geval zijn de inwonende personen niet tot het doen der aangifte verplicht. Bij afwezigheid van het hoofd van het ge zin of indien dit hoofd in de onmogelijkheid verkeert bedoelde kennisgeving te doen, rust de verplichting tot het doen der ken nisgeving op hem, die het hoofd van het gezin vervangt. De bestuurders van instellingen, gestich ten en inrichtingen zijn tot het doen dier aangifte verplicht voor de daarin verblijven de of komende personen. Hij, die binnenshuis afzonderlijk een of meer kamers bewoont, wordt als hoofd van een huisgezin beschouwd. HOOFDSTUK III, Van de openbare wegen, het openbaar wa ter en de gemeentekade. AFDEELING I. Van den 'Openbaren weg. Artikel 16. Onder openbare wegen worden in deze verordening verstaan alle voor het alge meen verkeer openstaande verkeersbanen te land, de voetpaden daaronder begrepen. De bermen of zijkanten, voor zoover zij tot den weg behooren, alsmede de bruggen en verdere daarin of daarop aanwezige kunst werken maken deel uit van den weg. Artikel 17. Het is verboden een weg aan te leggen, een bestaandeiT weg te verleggen, te ver nieuwen of te veranderen, een openbaren Geëtst Koper, Origineel Houtwerk van „de Spanning" Het bekende Leerdam Glaswerk, Moderne Schemerlampen en tal van fraaie ST. NICOLAAS-CADEAUX in rijke keuze in de H. GEU3BELS, Burgem Grothestraat 18 Telefoon 2265 Gero-Fabrikaten - Gero-Fabriksten NEDERL. HERV. KERK SOEST. Zondag 23 November 1936 kerk 10 uur Ds. van Schaick. Doop. Kerk 6 uur: Ds. B. C. Koolhaas, v. Utrecht. Wijdingseere ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der Chr. Jong. Vereeniging. Rembrandtzaal 16 uur: Ds. Klomp, v. Wou denberg. Rembrandtzaal 6 uur: Ds. Meijers, uit Utrecht. CHR. GEREF. GEMEENTE Julianastraat, Soestdijk. Zondag 23 November voorin. 16 uur, nam. 6 uur: Godsdienstoefening. Woensdag 26 November nam. 7 uur: Ds. J. de Bruin, van Baarn. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN SOEST. Zondag 23 November voorm. 10.30 uui Dr. J. A. Beyerman, van Amsterdam. Solozang met Orgel. VAN DEN HEUVEL. Er zijn vraagstukken van concreten aard waarvan de materie soms zeer onwelriekend zijn kan, maar die desniettemin van primair^ belang geacht kunnen worden voor de ge zondheid en behaaglijkheid eener plaatse lijke samenleving. Een afdoende regeling ervan is soms in staat om nog meer nut en effect te sorteeren dan de behandeling van een of ander aanlokkelijk en dankbaar on derwerp. Het is niet altijd en ook niet over al rozengeur en maneschijn, welke toestan den intusschen door hun noodwendige te genstellingen in de wereld destemeer ge waardeerd worden. Een van die gewichtige vraagstukken is wel dat van de rioleering, de afvoer van faecaliën of in elk geval de verwijdering ervan. Op de laatstgehouden vergadering van „Soestcrberg's Bloei" werd de bcteeke- nis van dit laatste punt ook voor deze plaats gememoreerd, waarbij met verbazing opge merkt werd, dat hierin nog niet voorzien was op een wijze, zooals een modern bo stuurde gemeenschap behoort te doen. Het probleem van dë .verwijdering va:i verschillende afvalstoffen, waartoe in som mige plaatsen onder meer ook nog het afge werkte fabriekswater behoort, heeft dikwijls veel hoofdbreken gekost, vooral in zeer groote en dicht bevolkte plaatsen. In het bizonder ook daarom, omdat daarmee sa men gaat de vraag, waarheen al die stoffen wel te voeren, zonder nieuwe bezwaren te scheppen, welke de hygiëne in strijd zijn. Op technisch gebied schijnen bezwa ren alleen te bestaan om overwonnen ie worden. En zoo heeft men bij de verwij dering van afvalstoffen dikwijls in den loon der jaren verschillende oplossingen gevon den, waarvan de eene beter voldeed dan de andere en waarbij ook de economische zijde- van het vraagstuk niet tover het hoofd ge zien mocht worden. Zoo zagen verschillen de stelsels reeds het licht, die met elkaar een wetenswaardige geschiedenis vormen Vooral de laatste jaren heeft men op dit gebied groote vorderingen gemaakt. De wetenschap is zelfs reeds zoover gekomen dat zij in slaat is om rioolwater langs biolo- gischen weg te reinigen, op zulk een af doende wijze zelfs, dat dit helder en geheel en al reukloos wordt en zelfs niet meer voor oplossing genade vinden kon. En zoo zag men dan daar ook in ons land verschillende stelsels, die zich alleen en uitsluitend met de verwijdering, maar niet met de reiniging bezig hielden, de revue passeeren. Men kan nu wel zeggen, dat men die kant van het vraagstuk geheel en al onder de knie heeft Zoodanig zelfs, dat de statistieken onweder- legbaar kunnen bevestigen, dat mede ook door die oorzaak onze groote steden in ver gelijking met die in andere landen tot de gezondste woonplaatsen van Europa kun nen gerekend worden. Een reputatie, welke door bestuurlijk inzicht en het oordeelkun dig ter zake aanpakken van verschillende gezondheidscommissies met eere verworven is. De deskundige adviezen, dikwijls in h:. bizonder van de laatst genoemden, wezen hierbij dikwijls den juisten weg aan. Op het platteland vooral Heten die toe standen daar geruimen tijd nadien nog zeer veel te wenschen over en ook nu nog is et- zeer veel, wat op dat gebied niet in orde i- Men leefde daar eenmaal bijna algemeen in den waan, dat het er buiten met al die soort van dingen niet zoo erg op aankwam En ook in de dorpen en zelfs in vele klei nere steden werd die opvatting gehuldigd Daar was frissche lucht en gezondheid in overvloed, zoo redeneerde men. Die opvat- Utrechtschewen - Amersfoort 5 min. van sfaticn rotting vatbaar is. Bij dc irigatiemethode voor het reinigen van rioolwater had men ontdekt, dat zulks hoofdzakelijk aan de werking van bacteriën in den bodem le danken was. Van deze wetenschap maakte men later gebruik bij de samenstelling van filters voor dit reinigingsdoel. Vele van dergelijke proefnemingen in verschillende variaties werden door meerdere biologen en bacteriologen met meer of minder suc ces verricht, waarna eenigen hunner op kleine schaal hun toepassing vonden in de practijk in de zoogenaamde reinigingsinrich tingen. Die toepassing vond zelfs later on grooter schaal plaats, zoodat in verscheide ne plaatsen in Engeland het afvalwater vol gens biologische methode gezuiverd wordt. In zooverre schijnt het vraagstuk daar dus een practische oplossing te hebben gevon den, die ook financieel niet onoverkomen lijk is. De vraag van de verwijdering der afval stoffen heeft vele plaatsen van eenige be teekenis, maar vooral de groote steden, ern stig bezig gehouden.. Het gemeenschappe lijk belang eischte dit met klem, zoodat al leen een waarlijk in alle opzichten goed- weg geheel of ten deele aan het verkeer te onttrekken, alsmede een niet openbaren weg ten openbare dienste te bestemmen. Artikel 18. De eigenaar van een niet voor het alge meen verkeer openstaanden weg is verplicht zorg te dragen dat te allen tijde aan de be gin- en de eindpunten van den weg duidelijc is kenbaar gemaakt, dat de weg slechts ter bede voor een ieder toegankelijk is. Artikel 19. Het is verboden op de openbare wegen boomen, heesters of ander struikgewas te planten of te hebben, of te rooien. De rechthebbende op de beplanting is ver plicht deze op te snoeien en de takken en wortels, welke voor het verkeer hinderlijk of gevaarlijk zijn, te verwijderen volgens aanwijzing van Burgemeester en Wethou ders. Artikel 20. Het is verboden hekken, vrijstaande mu ren, schuttingen, beplantingen, borden of andere voorwerpen te plaatsen of te hebben binnen zoodanigen afstand van openbare wegen, dat daardöor: a. in hoeken en bochten het vrije uit zicht op die wegen wordt belemmerd; b. het algemeen aanzien van die wegen ter beoordeeling van het College van Bur gemeester en Wethouders zonder noodzaak wQrdt ontsierd. Burgeiheester en Wethouders zijn be voegd de opruiming van bedoelde voorwer pen zooveel mogelijk binnen een dóór hem te bepalen termijn te bevelen. Artikel 21. De eigenaar, gebruiker of beheerder van gronden, gelegen aan openbare wégen, is verplicht, die gronden, na toezending eener aanschrijving van Burgemeester en Wethou ders, binnen den daarbij gcstelden termijn: a. aan de zijde van die wegen af te slui ten op de wijze, als daarbij door dat College wordt voorgeschreven; b. zoodanig te onderhouden, dat die gronden het algemeen aanzien dier wegen niet ontsieren. Afsluitingen, die in slecht onderhouden of haveloozen staat verkeeren moeten op schriftelijk bevel'van Burgemeester en Wet houders binnen den daarbij aangeduiden termijn opgeruimd en hersteld worden. Artikel 22. De eigenaar, gebruiker of beheerder van wegen, gelegen binnen de bebouwde kom der gemeente, voorzoover deze wegen bij zonder eigendom zijn en met gedoogen van den rechthebbende voor het algemeen ver keer openstaan, is gehouden die wegen en de daarin aanwezige werken op de bestaan de of bepaalde afmetingen en hoogten ten allen tijde in goeden bruikbaren staat te onderhouden. Artikel 23. De voorschriften van artikel 17 en 22 zijn niet van toepassing op de wegen, toebehoo- rende aan het Rijk of de provincie en op die wegen en werken, waarvan bij overeen komst de gemeente het onderhoud op zich heeft genomen. Artikel 24. De eigenaren of onderhoudsplichtigen zijn gehouden te zorgen, dat de slooten of wa terleidingen langs de wegen schoon en zui ver worden gehouden tot geregelden afloop van het water. Het is verboden: ONTVANGEN de nieuwste modellen in Mantels, Costuums en Bontkragen. KORTEGRiCHT 6 - AMERSFOORT TELEFOON 589 ting maakte alle maatregelen overbodig, welke in een groote stad, die er nu eenmaal in dat' opzicht veel ongunstiger voor stond, wel geboden waren. Dank zij de versprei ding van moderne begrippen op hygiënisch gebied ging men toch van officieele zijde ook daar een beetje anders over denken. En zoo kwam er werk aan den winkel voo: de diverse gezondheidscommissies, zoodra dit nuttige instituut in het leven geroepen was. Reeds een goede twintig jaar geleden stelden ook verscheidene dier lichamen op 't platteland in hun respectievelijke distric ten een nauwkeurig onderzoek in naar de toestanden, die er heerschten op het gebied van de rioleering, de afvoer van faecaliën. Toen kwamen hier en daar ontstellende be richten aan het licht, waarover de diverse verslagen boekdeelen zouden kunnen vullen. Dikwijls zelfs lieten die toestanden zeer veel of alles te wenschen over en men kan zon der overdrijving spreken van een chaos Nomtijds op dat gebied. Situaties werden er geconstateerd, die zeer nadeelig waren voor dc gezindheid en besmettelijke ziekten in de hand moesten werken. De behandeling van dit onderwerp is nóg altijd actueel en maakt het noodig om hierover nog een vol gende keer te spreken. „TOESCHOUWER." EXAMEN. Voor het te L'trecht gehouden examen van Apothekersassistent is geslaagd de heer H. Th. Mijnhardt, alhier. ADVIES IN ALLE RECHTSZAKEN INCASSO- EN INFORMATIEBUREAU „UTRECHT" L. NIEUWSTRAAT 90, UTRECHT. Tel. 11460 - Postrek. 69147. INCASSO'S INFORMATIES a. de in het eerste lid bedoelde sloöten of waterleidingen te dempen; b. daarin dammen te maken of te heb ben, tenzij deze voorzien zijn van behoor lijke kokers waarvan de hoogte, ligging en de wijdte door Burgemeester en Wethou ders zijn goedgekeurd; c. langs die slooten of waterleidingen den grond aan de wegzijde af te steken er. uit te graven. Artikel 25. Hoofdbewoners van perceelen en eige naars, gebruikers of beheerders van onbe woonde perceelen zijn verplicht: a. indien tengevolge van door hen of op hun last verrichte werkzaamheden vuilnis, puin, steengruis, zand, sintels of aarde op den openbaren weg achtergebleven is, te zorgen, dat de weg dagelijks na afloop van die werkzaamheden gereinigd zij; h. na het ruimen van sneeuw van daken of goten le zorgen, dat die sneeuw binnen een uur na afloop dier werkzaamheden van den openbaren weg verwijderd zij; c. te voldoen aan de. bevelen door Bur gemeester en Wethouders gegeven betrek kelijk het wegruimen van sneeuw op den openbaren weg vóór of langs de perceelen, of het bestrooien van den weg bij gladheid met zand of asch. Artikel 26. Een ieder is verplicht na te komen de voorschriften door Burgemeester en Wet houders in het belang der vrijheid of veilig heid van den openbaren weg gegeven. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1930 | | pagina 2