UKUM I STA D I Plaatselijk Nieuws. Stoomwasscherij „DE VLIJT" VLEESCH OF VERGIFT? Soesterberg. Aanbieding Bedrijfs- en Gemeenterekeningen. Moderne Kunstnijverheid voorkleeding en Interieur Thee-, ontbijt-, Gebalc- en Fruit- Serviezen Geschenken in Brons en Leer. „Liberty" Stoffen. FRANCO HALEN EN BEZORGEN OOKT in pri[zen van 6 tot IS cent. Sigarenfabr. „DE STER" Rozenstraat 13-14 - Bilt (U.) voor 1930. Op paragraaf 5 „Openbaar bui tengewoon lager onderwijs" is een bedra van 352.5U uitgetrokken ten behoeve van het geven van onderwijs aan achterlijke kin deren. liet bijzonder voorbereidend lager onderwijs vraagt 250.meer dan in de primitieve begrooting voor 1930 werd ge raamd, zulks als" gevolg van het bij Uw be sluit van 10 Februari 1930, le afd. No. 1189 toegestaan subsidie aan de vereeniging „Een school met den Bijbel" te Soest ten behoeve van het door deze vereeniging te geven fröbelonderwijs. Op hoofdstuk VIII, 1(1 is een bedrag van 250.geraamd voor hit inwinnen van bouwkundige adviezen. Hoofdstuk IX. Ondersteuning aan behosf- tigen en werkloozen. Het nadeelig slot op paragraaf 1 „Onder steuning aan behoeftigen" is in vergelijking met de primitieve begrooting voor 1930 4.593.90 lager geraamd, hetgeen in hoofd zaak een gevolg is van het in de ontvverp- begrooting voor 1931 geraamd subsidiebe drag voor het burgerlijk armbestuur van J 25.000.zijnde J 7.000.lager dan voor 1930 was uitgetrokken en het geraamd be drag wegens verpleging van arme krankzin nigen van 13.000.—, zijnde 2.500.hoo- ger dan voor 1930 was aangehouden. Op pa ragraaf 2 „Ondersteuning aan werkloozen" is een bedrag geraamd op 2.000.wegens steun aan uitgetrokken werkloozen en een bedrag van J 5.000.wegens kosten van werkverschaffing. Deze uitgaven waren in de primitieve begrooting voor 1930 niet ge raamd. In vergelijking met dat jaar wordt het nadeelig slot daardoor voor 1931 onge veer 7.000.hooger. Hoofdstuk X. Landbouw. Dit hoofdstuk geeft geen aanleiding tot het maken van bijzondere opmerkingen. Hoofdstuk XI. Handel en nijverheid. Wegens subsidie aan werkloozenkassen wordt in de ontwerp-begrooting voor 1931 een bedrag van 800.meer gevraagd dan in de primitieve begrooting voor 1930 was opgenomen. Bovendien is voor 1931 een post van 1.000.geraamd wegens sub sidies ter bevordering van vreemdelingen verkeer. Een en ander maakt het nadeelig saldo op dit hoofdstuk ongeveer 1.800. grooter dan dat op hetzelfde hoofdstuk voor 1930. Hoofdstuk XII. Belastingen. Tengevolge van de herziening der finan- cieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten zijn verschillende nieuwe ont- vangstposten op dit hoofdstuk geraamd. Voorts is een uitgaafpost opgenomen we gens bijdrage aan den kapitaaldienst te', voorloopige reserveering van het uit dë ge wone middelen van den dienst 1931 af te zonderen bedrag ad 37.962.84. Hoofdstuk XIII. Bedrijven. Hieromtrent zijn geen bijzondere mede- deelingen te doen. Hoofdstuk XIV. Kasvoorzieningen. In vergelijking met 1930 wordt voor 1931 een bedrag van rond 10.200.meer ge vraagd wegens rente en provisie van kas geld. Hoofdstuk XV. Overige inkomsten en uit gaven. Hoofdstuk XVI. Onvoorziene uitgaven. Beide hoofdstukken geven geen aanlei ding voor het maken van opmerkingen. Kapitaaldienst. De meest belangrijke posten op dezen dienst zijn: Volgno. 600. Bouw van een garage voor .ie politieauto 1.000. Volgno. 609. Vernieuwing, rioleering en ve - breeding van wegen, (wegenplan) 50.000 - Volgno. 615. Kosten van het aanbrengen van een los- en ligplaats aan de Eem memorie. Volgno. 63S. Kosten van aanschaffing en plaatsing van een muziektent te Soester- berg 1.000.—. Burgemeester en Wethouders van Soest De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Wij hebben de eer Uwen Raad hierbij ter voorloopige vaststelling aan te bie den: le. de rekening van baten en van ka-, pitaalontvangsten en -uitgaven van hetj gasbedrijf dezer gemeente over het dienst-i jaar 1929. Blijkens die rekening bedragen: de baten (afdeeling I) 66.141.15 de lasten (afdeeling I) 66.141.15 en alzoo het saldo van afd. I nihil de kapitaalsontvangsten (afd. II) 30.369.15 de kapitaalsuitgaven (afd. II) 30.369.15 en alzoo het saldo van afd. II lihil 2e. de rekening van ontvangsten en uitgaven van het gemeentelijk wegen fonds over het dienstjaar 1929. Blijkens die rekening bedragen: de ontvangsten van afd. I (gew. dienst) 4.197.22 de uitgaven van a"fd. I (gew. dienst) 4.197.22 en alzoo het saldo van afd. I (gew. dienst) nihil de ontvangsten van afd. II (kap. dienst) 14.230.45 de uitgaven van afd. II (kap. dienst) 13.917.73 en alzoo het saldo van afd. II (kapitaaldienst) 312.72)4 3e. de door den gemeente-ontvanger ingezonden rekening van ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over het dienst jaar 1929, met daarbij behoorende be scheiden. Blijkens de .door den ontvanger over gelegde rekening bedragen: de ontvangsten van den gewo nen dienst 855.506.88^ de uitgaven van den gewo nen dienst 794.522.06 en alzoo het voordeelig slot van den gewonen dienst 60.984.82^ de ontvangsten van den kapi taaldienst 750.562.79 de uitgaven van den kapi taaldienst 1118.990.48 en alzoo het nadeelig slot van den kapitaaldienst368.427.69J4 Met betrekking tot het batig saldo van den gewonen dienst der gemeentereke ning van 1929 ad. f60.984.822 merken wij hierbij op, dat op volgnummer 2 der gemeentebegroting voor het dienstjaar '30 reeds over een bedrag van f 17.413.69 van dit sald is beschikt, zoodat ten bate van den dienst 1931, naar welken dienst het saldo van den gewonen dienst 1929 wordt overgebracht, blijft f43.571.13. Voor het gebruikelijke onderzoek zijn de bovengenoemde rekeningen bereids in handen van de Financiëele Commissie gesteld- Wij merken voorts nog op, dat aan de juistheid van de in de gemeenterekening opgenomen cijfers ten aanzien van het grondbedrijf een meer voorloopige waar de moet worden toegekend, omdat de re kening van dit bedrijf over het dienstjaar 1929 nog niet is opgemaakt. De ontwerp-besluiten tot voorloopige vaststelling van de rekeningen van het gasbedrijf, het wegenfonds en de gemeen terekening, liggen bij de raadsstukken voor Uwe leden ter inzage. Wij stellen U voor wel tot vaststelling van de ontwerpen der aangeboden beslui ten te willen overgaan. AUTO-ONGEVAL. In den nacht van Woensdag op Donder dag had nabij de grensscheiding der ge meenten Eemnes en Baarn een auto-on geval plaats. Zekere H. uit Soest had met eenige anderen te Eemnes een bezoek aan een zijner kennissen gebracht en keerde in den nacht huiswaarts. Toen zij gekomen waren nabij de grens scheiding der gemeenten Eemnes en Baarn, nabij de villa „Veld en Bosch", waar de oude Rijksweg een bocht maakt, reed de lue-auto recht door, inplaats van de aldaar zich bevindende bocht te nemen, met het gevolg, dat de auto tegen een boom opreed. Tengevolge van deze botsing bekwam H. eenige hoofdwonden. Naar wij vernemen, wordt door de po litie naar het ongeval een onderzoek in gesteld.. WEG SOESTDIJK—BILTHOVEN. De werkzaamheden aan den nieuwen betonweg SoestdijkBilthoven vorderen goed. Binnenkort zal het eerste gedeelte van dien weg voor hef verkeer kunnen worden opengesteld, terwijl in het begin van het volgend jaar' de geheele weg voor het verkeer gereed zal zijn. Ter hoogte van het oude tolhuis is de Praamgracht verlegd, waardoor de nieu we weg niet zal 'worden onderbroken door een brug. De verbinding tusschen het nieuwe gedeelte van de Praamgracht en het" bestaande deel is verkregen door een betonduiker van 50 Meter lengte. MILTVUUR. Bij het vee van een 'tweetal landbouwers alhier, heeft zich weder een geval van miltvuur voorgedaan. Twee runderen zijn reeds onschadelijk gemaakt door verbranding. „HULP IN NOOD." De Bazar gehouden door de vereeni ging Hulp in Nood. in de Rembrandtzaal 12 en 13 Novemer j.1. ten bate van het kleedingfonds „Zonnegloren" heeft opge bracht de niet onbelangrijke som van f2050.—. Het Bestuur brengt een woord van dank aan allen die hebben medegewerkt tot het welslagen van dezen bazar. DE KLEIN ENGENDAALWEG. Het eerste gedeelte van den Klein Engendaalweg, van den Nieuweweg af, is een paar jaar geleden verbeterd. Er is o.a. een mooi rijwielpad langs gebracht. Aan het verdere gedeelte van den weg is niets gedaan. Het schijnt dat een der eigenaren van een aangrenzend perceel er niets voor *voelde een strookje grond voor verbreeding van den smallen weg af te staan en zoodoende heeft het ge meentebestuur de verbetering niet voort gezet. Thans heeft een der bewoners van een aangrenzend perceel een adres aan den Raad gericht om verbetering van de zen weg te verkrijgen, daar de toestand onhoudbaar is. COMPETITIE-DAMMEN. Donderdag j.1. speelde Soest haar 1ste competitie-wedstrijd en wel tegen O.K.K. 1 te Baarn. Deze wedstrijd werd met sprekende cijfers door Baarn gewonnen n.1. 135 en een hang-partij. Soest wist slechts één partij te win- Utrechtscheweg - Amersfoort 5 min. van station nen. terwijl drie remise werden. Gewonnen werd door den jeugdigen Chris Bakker, remise speelden H. Bakker, D. F. Voigt, D. Staal. De hang-partij van B. Bakker wordt later beslist, doch is niet van invloed op het eindresultaat. SAMENKOMSTEN DER EV. ,,'t HART" De samenkomsten der Evang. ,,'t Hart" in de zaal „Verschoor" zullen Donder dag 4 Dec. weder aanvangen met licht beelden (door Ds. v. Schaick) en verder om de 14 dagen. De toegang is vrij en ieder, v^n welke gezindte ook, is harte lijk welkom. NIEUWJAARSCORRESPONDENTIE Laatste buslichting ten postkantore Soest om bestemming nog vóór 1 Jan. ,1931 te bereiken naar onderstaande lan den: Nederlandsch Oost-Indië: Sabang en Medan zeepost 2 December 5.50 mail 11 December 5.50 Batavia zeepost 26 November 11. mail 11 December 5.50 Bovengenoemde en meer afgelegen bestemmingen p. luchtpost 10 December 21.10 Argentinië (Buenos-Aires) 14 December 5.50 p. luchtpost 19 December 16.57 Brazilië (Rio de Janairo en Santos) 14 December 5.50 p. luchtpost 19 December 16.57 Britsch-Indië (Bombay en Calcutta) 11 December'11. p. luchtpost 24 December 21.10 Canada (Montreal) 18 December 5.50 Cuba (Habana) 15 December 16.57 Curacao (Willemstad) 12 December 11. Suriname (Paramaribo) 15 December 21.10 Ver. Staten v. Amerika (New-York) 19 December 21.10 Zuid-Afrika (Kaapstad) 11 Decemebr 16.57 CABARET-AVOND, in het Stations Koffiehuis. De gérant uit genoemd café tracht op alle mogelijke manieren de aandacht op zijn zaak te vestigen en om in gepaste vreug de ieder in de avonduren enkele gezellige uurtjes te laten doorbrengen. Was de eerste cabaret-avond toebedeeld aan het bekende- duo Joe en Nelly uit Amsterdam, Maandag avond trad een ander, ook een hier beken i duo op, n.1. het duo Poncia, eveneens ui: Amsterdam, dat er ook slag van heeft de- aanwezigen een paar prettige uren te bezor gen. Hun duo's en solo, maar vooral hun levensliedjes werden goed uitgebeeld, zoo dat het applaus niet uitbleef. Het welbe kende strijkje uit Zeist vulde daadwerkelijk, aan het einde was een geanimeerd bal on der leiding van den heer B. Nijendaal, die dat werkje al meer heeft opgeknapt. Rest nog te vermelden, dat de voordrach ten en dansavond van Harry Rozendaa: eveneens uitstekend zijn geslaagd. HET HOLLANDSCHE TOONEEL. „Mottige Janus." Maandag j.1. trad genoemd gezelschap in de zaal van „Bosch en Duin" 'op. Voor het voetlicht werd gebracht „Mottige Ja nus", een Jordaansche schets, waaruit veel te leeren viel. Jammer dat de opkomst zoo gering was, de afwezigen hebben veel ge mist. Laten we hopen dat de volgende keer de zaal te klein is. Het stuk houdt in hoe- het onder „het volk" en onder „de hoogere stand toe gaat. „Moeder Grietje (Mw. We- ber) een vrouw op jaren, voelt zich niet sterk meer, en polst haar kleindochter Lena (Mw. Lena Faber) of deze zooveel liefde gevoelt voor Janus de Zeeman, om zijn vrouw te worden, wat haar hartewensch is, omdat dan het café waar zij al haar jaren sleet, niet in andere handen zal over gaan. Lena geeft een volkomen antwoord op die vraag, maar als Janus voor drie jaar het ruime sop kiest, wordt voor haar de verleiding te sterk en begaat zij een mis stap. Verleidt door een man, die uit de z.g. „hoogere kringen" komt en zelf vader is van een gezin. De ongehuwde moeder en haar wicht door elkeen nagewezen, omdat van haar alleen de schuld wordt aange merkt, dreigt om te komen van ellende, haar einde nadert met rassche schreden, maar vooraf schenkt Janus haar vergiffe nis en belast zich met de zorg voor de klei ne Lena. Dit ontroerend deel van het spel maakten op velen een weemoedigen indruk, menigeen pinkte een traan weg. Lena gaf hier diep doorvoeld spel. Na verloop van jaren wordt Lena een ster aan den hemel der zangeressen en treedt zij op voor de hoogere kringen, die haar de misstap nog niet hebben vergeven. Doch één uit hen voelt ware liefde voor haar, wat hij haar stiefvader mededeelt, en ondanks haar verteden Lena tot vrouw be geert. Nu wil echter het toeval, dat de vader van dien jongeling de verleider van haar moeder is. Deze verleider ontroert bij haar verschijning; hij vraagt om vergiffenis voor al het leed door hem over de familie gebracht, maar Lena blijft standvastig en erkent alleen haar pleegvader als haar „ech te" vader, daar deze alles voor haar heeft opgeofferd. Voor dien anderen heeft zij niets dan afschuw, daar hij zich niet ont zag haar moeder te onteeren. Uit dit gegeven bleek, dat hoewel er soms laag op het.mindere volk wordt neerge zien er onder de betere standen zeer veel schuilt, wat niet altijd aan het daglicht treedt. De voorstelling werd gaaf weergegeven, het applaus was geweldig, de dames ont vingen bloemen. Het strijkje Hopman ver zorgde het muzikale gedeelte. De accor deonnist Harry Steensel verzorgde op pret tige wijze het bal, dat om 1 uur eindigde. M. G. VERSTEEG. W. van Mechelenstraat 29 AMERSFOORT. TOONEELVEREEN. „EXCELSIOR". Genoemd clubje, voor enkele maanden opgericht, heeft het reeds aangedurfd haar eerste uitvoering te geven in de zaal Ver schoor, Laanstraat, op gepasseerden Maan dagavond. Over de opkomst had zij voor de eerste maal niet te klagen, er zijn wel uitvoeringen waar men met minder belang stelling zich tevreden moet stellen. Aller eerst was er een uitstekend strijkje opge steld, onder leiding van den „onbekenden" pianist, dat op voortreffelijke wijze de entre (actes vulde, en terecht 'n welverdiend applaus kreeg. De dilettanten hadden voor de eerste maal niet te hoog gegrepen, een drietal vroolijke blijspelen vulden het pro( gramma. Allereerst„Jocrisse de Vonde ling", waarin Jocrisse zeer goed op dreef was, en als geknipt voor de rol. Zijn part ner „de luitenant" moet bij de volgende maal gedistingeerder optreden, dat zit een maal aan een dergelijke rol vast. De „ad vocaat" had ook beter gekend, de kastelein- concierge was een heel goed type, de nota ris niet deftig genoeg. Het spel liep no;g al vlot, behoudens enkele fouten, maar dat wordt wel beter, goed studeeren en de re gisseur in 't oog houden. Het applaus was het beste bewijs dat genoten was. Het vol gende tooneeltje liep eveneens aardig van stapel, zoodat de optredenden succes had den. Het slot van het lied was een gezellig dansje onder leiding van den heer C. de Wit. Ga zoo voort „Exceulsior" én doe uw naam eer aan, steeds hooger, steeds beter. INTERPELLATIE. Naar wij vernemen zal de heer Busch in de heden te houden Raadsvergadering eenige vragen stellen naar aanleiding van het Abattoir schandaal. DE WAS VAN DE EEM. De rivier de Eem wast voortdurend en heeft reeds vele landerijen voor den twee den maal in dezen winter onder water gezet. GEVONDEN VOORWERPEN. een bruine mantel met bont een schroefsleutel een portemonnaie met inhoud. 1 gymnastiekschoen een bruine heerenhoed. een zoo goed als nieuwe heerenbroek en vest. Aangeloopen een hondje. Ongeëvenaard in kwaliteit Vleeschetend Soest aan een groot gevaar ontsnapt. Omtrent het afslachten van een aan miltvuur gestorven koe op het abattoir aan den Brinkweg alhier, vernemen wij nog nader: Toen de eigenares van het beest de Wed. D. L. wonende Birktstraat, des morgens bemerkte dat de koe niet in orde was, stelde zij den veearts Wellensiek te Amersfoort daarvan in kennis. Deze ver scheen eerst des namiddags te 5 uur en vernam daar, dat het beest gestorven was en door Wolfsen naar het particu lier abattoir was vervoerd. Hierop ging W. naar het abattoir, en sneed een stukje van den lever af van het „inmiddels tus schen gezonde dieren afgeslacht beest, waarvoor door den slachtplaats-opzich ter Verwoerd vergunning was gegeven", om dit te onderzoeken. Te plm. 8 uur des avonds belde meergenoemde W. de Directeur van de slachtplaats op en stelde hem in kennis met het door hem waar- genomene, zonder evenwel tevens de Ge meentelijke keuringsdienst te verwittigen. Tusschen 5 en 8 uur was ook de Keur meester Drost aan het abattoir versche nen, om 2 geslachte koeien te keuren, waarvan hij in kennis was gesteld. Het bevreemde hem zeer, dat ook een derde geslachte koe aanwezig was, waarop hij omzichtig te werk ging. De milt echter vertoonde niet het minste verschijnsel, geen wonder, pangezien een gezonde milt in het zieke dier was gelegd, doch hart en lever werden in beslag genomen en 't koelhuis gesloten, totdat zekerheid zou zijn verkregen. Hij stelde de Gemeente Veearts Winter hiervan in kennis, die kort daarop verscheen, en zich voor meerdere waarborg in verbinding stelde met den Inspecteur .van de Volksgezondheid. Vreemd stonden deze heeren te kijken, dat niet de milt, doch wel hart en 'lever waren aangetast met miltvuur. Voor over tuiging werd een proef met bloedinspui- ting gehouden op een muis, die kort daar op stierf, waardoor dus kwam vast te staan, dat het een bloedziekte (miltvuur) was. Hierop werd last gegeven, uit vrees voor besmetting, zoowel de gezonde, als het zieke beest ter verbranding naar Amersfoort te dirigeeren. Door toeval kwam nu aan 't licht waar de zieke milt was gebleven. Bij het opladen van bet afval moest de bak overgestort worden en daar lag zoowaar, verstopt onder an der afval het corpus delicti. Het beest bovenbedoeld was afgeslacht door een knecht van Wolfsen, een ze kere Rijkse, die ook vermoedelijk om ontdekking te voorkomen, de zieke milt door de .gezonde milt heeft vervangen. De Politie heeft deze zaak in onderzoek, en wij willen er niet op vooruit loopen, over tuigd als we zijn, dat dit muisje voor de betrokkenen een minder aangenaam, maar wel verdiend staartje zal hebben. Doch wjj beschouwen de zaak heel ernstig en willen protesteeren tegen dit spelen met menschenlevens, en dringen er dan ook met klem bij de bevoegde autoriteiten op aan, om maatregelen te ne men die in de toekomst dergelijke voor vallen onmogelijk zullen maken. Wij huiveren bij de gedachte, dat het vleesch van deze koe gedistribueerd zou zijn geworden. Talrijke sterfgevallen zou den mogelijk te betreuren zijn geweest, als men nagaat, dat indien men door de zelfde ziekte wordt aangetast, deze in zeven van' de tien gevallen met den dood eindigt. Wij kunnen dan ook niet geloo- ven, dat een der hoogste autoriteiten dit geval, als een futiliteit beschouwd, want indien hij zelve het gewicht daarvan niet begreep, had hij zich daarvan moeten vergewissen. GYMNASTIEKVEREENIGING. De werkende leden van de alhier op gerichte algemeene gymnastiekvereeniging zijn Maandagavond voor de eerste maal voor hun oefeningen bijeen gekomen. Ee nige dagen tevoren werd het gymnastiek- locaal hiervoor geheel en al in gereed heid gebracht. NOODLANDING TE CULEMB0RG. Maandagmorgen 11 uur moest hier op de Lazaruswaard nabij de boerderij van N. van Wiggen een vliegmachine van Soes terberg, waarin de luitenant Schouw en Franken, een noodlanding doen wegens een lek in de olietanks. Nadat een auto uit Soesterberg met een paar niechaniciens ter plaatse was aangekomen voor het herstel van het defect, kon de machine om 3 uur weer vertrekken. EEN NOODLANDING. Gisterenmorgen omstreeks elf uur moest een militair vliegtuig wegens motordefect, een noodlanding maken. Den vliegenier A. en waarnemer De V. mocht het geluk ken het toestel veilig te doen Landen pp een perecel weiland van de wed. Van Soest te Vleuten. Wegens de gesteldheid van den bodem zal het vliegtuig vermoedelijk gedemonteerd moeten worden. Aan Soes- terebrg is direct om assistentie verzocht»

De Soester | 1930 | | pagina 3