2e BLAD Brandstoffen JRG LIA «JOH. TAK Steeds Grooter RUIJN ssen naat rerk YIN it Waving Plaatselijk Nieuws. 4 UW ADRES. 4 Soester berg. Geopend: Handel in Auto- Onderdeelen Burgerlijke Stand Predikbeurten. Rechtzaken. porten )edels. et Laren (N.H. JERICHT 1909 Je V Imstreken. i kunt u ingen 9 LEM DIPLOMA AAG /ezen dan wil )rt. Heel mij'i herinner mij ijn eerste ge- jn laatste bij gewijd was. n en je niets ■schouwde ik at ik je voor Maar nu eet. dat je je iij. Of het te- Itijd als steen Ik zal je n buiten het engen, zal ik 't beeld van ichtje in zijo aar Afrika?" ellendigst van zich af als je dan mij dan zal bericht van nlijk weg te root genoeg hij nu op als jc bent, -en hoe een n de aderen n onuitspre- ware liefde dat die spot en geavan- vrouwen als dan vrouw, denk niet, unnen lief- Het ga je dde je voor »kt" behoorende bij „D E S O E S T E R" van Zaterdag 6 Dec. 1930, No. 97 Sint Nicolaas Bal in „Bosch en Duin". De goede Sint heeft dit jaar al bijzonder vroeg zijn intrede in onze gemeente ge daan om niet alleen de brave? kinderen te bezoeken en te gedenken maar ditmaal ook de volwassenen. En al is zijn haar en baard zilvergrijs, zijn hart blijft jong, waarvan men zich Woensdagavond kon overtuigen, toen hij met zijn onafscheide lijke zwarte Piet een bezoek bracht aan de leden van bovengenoemde dansclub. Circa 9 uur werd hij met,zijn clublied ont vangen en naar den voor hem bestemden zetel geleid. Zwarte Piet maakte de koor den van zyn zak los en daaruit puilden de diverse cadeaux en surprises. Enkelen werden zeer goed bedacht, een bekend danser kreeg een tweeling, pak maar aan, een ander verpakte eierkoeken, een derde een aangekleede bokking, een vier de een sigarettendoos van 50,met 6 stuks er in. En zoo zou- men $port kunnen gaan. Voor elk had de goede Sint een pakje, dat hem paste. Dat er hartelijk om ge lachen werd, wie zal dat betwijfelen, de jolyt vierde haar hoogtepunt. Voor eik- der getrouwe comparanten, die nimmer of nooit de dansles oversloegen was een banketletter bestemd, ook de pers werd niet vergeten, wat door haar op prijs werd gesteld. Nadat de Sint vertrokken was, werd het verdere gedeelte door voordrach ten en een dansje om banketletters, zoo- dat, ofschoon het nu niet overvol was, al les bijeen een aardig feest was. <De leiders hebben eer van hun arbeid. (voorheen: KLEMAN BERGHUIS) KANTOOR: Kerkpad N Z. Ia. TELEFOON: 2180 HUIS: 2186 Melawan Gelap. van l)uisternis tot Licht. Gepasseerden Woensdagavond hield de Zendingskring Soest eene samenkomst in de Rembrandtzaal, welke wederom goed bezocht was. De avond werd geopend door het zingen van Psl. 86 5 en gebed door Ds. Gerth v. Wijk. Deze;stond daarop enkele oogenblikken stil bij het Zendings werk, dat een mooi en heerlijk werk is en wat gedaan wordt ingevolge het beviel van den Heere Jezus. Gaat dan .heen en predikt het Evangelie aan alle creaturen. Op die roepstem zijn honderden vrouwen en mannen aangegord om te gaan naar de heidensche landen om daar ons werk te doen. Daarom is het onze plicht hen te steunen .door gebed en offer. Dit laatste is reeds ten deele mogelijk door contribu ant te worden van de afd. Soest voor f 0.25 per maand, waarmede een goed werk [gedaan wordt. Hierna werd het woord verleend aan den oud-zendeling D. J. v. d. Roest uit Utrecht, grijs geworden in dezen arbeid die aan de hand van de Oestgeest-film' het [uitwendige, het zien van den arbeid van veen handje vol menschen onder een geweldig groote bevolking op Celebles, Sumatra, Borneo e.a. zendingsterreinen. Afgaande op hetgeen getoond werd door de .zending, een machtig groot werk en bemerkt men dit, waar het Evangelie komt de mensch uiterlijk en innerlijk verandert. Gewezen iwerd o.m. op het leeuwenaandeel dat 'de zendingsvrouw heeft aan den ar- ,beid, vooral de ontzettende eenzaamheid op de buitenposten werkt afmattend. Uit het gebodene bleek ten volle, dat deze arbeid niet ijdel is in den Heer en dat .velen door de liefde der broeders en zusters .getrokken worden. Een vreeselijke aanblik iwas de hlinden en melaatsche ko lonie, maar volgens de getuigenissen wordt daaronder veel zegen gespeurd. Deze zeer mooie film. die het werk der zending nader heeft gebracht tot de schare werd met aandacht gevolgd. Ds. Gerth v. Wijk riep den heer v. d. Roest een tot weerziens toe, en sloot met dankgebed de samenkomst. Veel lec tuur werd in de pauze verkocht, bij het verlaten .der zaal werd een gave gevraagd voor het Zendingswerk. Het Poppenhuis. De velen, die op het poppenhuis, dat ,ten bate van 't Jeugdwerk van 't Nut, zou worden verloot, één of meer loten Rebben genomen, zullen stellig nieuws gierig zijn naar den afloop dezer verlo ting. Wij zijn in staat gesteld die nieuws gierigheid te bevredigen. De loten zijn allen geplaatst en Vrijdag 28 Nov. j.1. heeft, ten overstaan van den Heer Inspec teur van Politie, de verloting plaats ge had. Het huis is gevallen op lot No. 111. We vernemen verder, dat de gelukkige winster het huis opnieuw ter beschikking van 't Nutsbestuur heeft gestéld, en dat dit heeft besloten het nu nogmaals te ver loten, wederom ten bate van 't jeugdwierk. Ieder, die op de onlangs gehouden ten- toonstelling heeft gezien, tot welke resul taten men met dit jeugdwerk kan komen zal dit besluit zeker toejuichen. Want al geven de Dames-leidsters geheel belang loos haar tijd en werkkracht, toch vraagt het werk ook geldelijke offers, zoodat het wel een gelukkige omstandigheid is te ach ten, dat, door de vrijgevigheid van de win sten van 't poppenhuis, de finantieele ba ten een ongedachte aanwinst kunnen ver krijgen. 'We meenen tenslotte, gezien het goede doel, waaraan de in te komen gelden zul len worden besteed, allen, die sympathi- seeren met 't Nut en zyn werk, te mogen aansporen, om ook deze tweede verloting volledig te doen slagen, door 't nemen .van één of meer lootjes. Benoeniirlg. Met den aanvang der 456e Staatslöterij is benoemd tot colleetrice der Staatslote rij te Ter Neuzen, Mej. N. O. Th. C. Bier te Soest. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Hees (Soest) is benoemd Mej. Fleur- ke, thans te Nieuwlande. Opgeheven faillissement. Wegens gebrek aan actief is het faillis sement van J. W. v. d. Belt te Soest op geheven. Opgehouden. Tot groot leedwezen van het Bestuur van het Liefdewerk „Oud. Papier" is het genoodzaakt ter kennis te brengen van allen, die zoo goed geweest zijn het Lief dewerk door het bewaren van oud papier en couranten te steunen, dat dit Liefde werk met ingang van 15 December a.s. moet gestaakt worden tengevolge van de enorme daling der papierprijzen. Het Bestuur betuigt zijn hartelijken; dank aan alle Begunstigers voor de wijze, waarop zij het Liefdewerk gesteund heb ben. „KERK EN VREDE" „Geen andere Goden" Fee de Scliurer. Ondanks 'iet fch. dat ei op i De meer dere vergaderingen ware.i (de A.. R. Hes- vereen. vergaderde toevallig ook), was de zaal goed bezet. De voorz. opende de vergadering met gebed. Hij betuigde daarna zijn spijt, dat het geen debatavond was in dien zin, als al met het „Soester Nieuwsbl." was over eengekomen: gelijke spreektijd voor twee sprekers. Het was echter het S. N. niet ge lukt 'n debater te vinden. Merkwaardig is het, dat het laatste nummer vu.i dat blad weer het omgekeerde wil: geen debatavond, maar een spr., waarna debat. Wij houden ons echter aan Ds. Alkema van het voor laatste nummer en willen alsnog een ge- zamelijke verg. met behoorlijke voorberei dingstijd. Overigens gaat K. en V. haar eigen weg. Schurer begon nu zijn voordracht, met er op te wijzen, dat de titel van zijn rede is ontleend aan het eerste gebod De strijd te gen de afgoden is er een van alle tijden. Ook in onzen tijd moeten wij ons steeds afvragen: wat wil God van ons? En is God het middelpunt van ons leven, dan ontkomt geen levensgebied aan Zijn Wet. Sommigen zien het Koninkrijk Gods en het Konink rijk dezer wereld naast elkaar en voor deze twee gelden volstrekt andere wet ten, volgens hen. Anderen, waaronder spr. hebben een andere beschouwing. De chris tenen hebben te zijn het zout der aarde, het licht der wereld, en zij hebben die wereld voortdurend te beïnvloeden in de richting van het door God gesteldeideaal. Een christen kan niet tevreden zijn ,met de bestaande dingen al zijn ze „.histo risch gegroeid" als hij de anti-chris telijke tendenzen ziet in staat en maat schappij, waar de wet der liefde ,niet geldt, maar die van het egoisme, in :al zijn vormen. We zien rondom ons de vruchten der zonde, ook van onze zonde. Ook in het intern, leven is het: Zelfhandhaving tot eiken prijs. Elk middel is geoorloofd, als het maar effectief is. Er wordt door Christenen veel goed gepraat. De Bergrede zou alleen gelden voor de discipelen, niet voor de wereld! En de overheid moet gehoorzaamd wor den! Maar de overheid is dienaresse Gods en staat onder Gods wet. De-Staat mag geen afgod worden. Juist daarom werden de Chr. in het Rom. rijk vervolgd, omdat ze weigerden mee te doen aan den Caesar aanbidding. Meer dan ooit dringt het vraagstuk van den oorlog zich aan ons op, door den ge dwongen dienstplicht (pas sinds Napo leon) en doordat het zwaartepunt in den allerlaatsten tijd verlegd is van het front naar de industrie, met zjjn wapen en gifgasfabr. Oorlog is een stuk opvoedkunde Gods. Zooals de Verloren Zoon in de zonde moest vallen voor hij tot inkeer kwam, zoo laat God ons gaan op den weg van den oorlog en wat blijkt? Dat we zijn vastgeloopen in dit gruwelijk middel tot beslechting van onze geschillen. Dat we op dezen weg geen veiligheid, maar de grootste onveiligheid vinden, naar lichaam en ziel. En nu is er maar één weg: wij''moeten opstaan en tot den Vader gaan en'onze zonden erkennen. Principieele omwending is noodig. Spr. schetste hoe in den oorlog alle Christelijke geboden bewust worden ge schonden; hoe de leugen behoort tot het systeem van den oorlqg (censuur),. De haat wordt aangewakkerd, op de meest gemeene en geraffineerde wijze. (De Pers) Dit alles behoort tot het wezen van het militarisme. Christendom staat regelrecht tegenover militarisme. En al zouden we ons op deze wijze kunnen beschermen, daar staat ge schreven: wat baat het den mensch, of hij de heele wereld wint en hij lijdt scha de aan zijn ziel. En er worden zielen ge schonden, al reeds in vredestijd, als jon gelieden systematisch vertrouwd worden gemaakt met massa-moord. Nu zegt men wel: leg niet de nadruk op de wapenen, maar pp het zondige hart. Maar wat geschapen Wordt hit het zondige hart, moet vernietigd worden, zooals het volk Israël, oplevende na een tijd van zon de, eerst zijn afgoden sloopte. Zal de les van den wereldoorlog nog eens herhaald moeten worden. Zullen we'nog niet terug keer en op den weg, die verkeerd bleek te zijn? Voor debat gaf zich op de heer Thoo- mes, Chr. U.L.O.-onderwijzer alhier. Hij zei het diep te betreuren, dat er voor Schurer geen plaats meer was bij het Chr. onderwijs, en te behooren tot dege nen, die daartegen hebben geprotesteerd. In een sympathiek gesteld betoog ontvouw de hij zijn bezwaren tegen Schurers re de. Hij vindt dat Sch. blijk heeft gegeven van te ver doorgevoerd optimisme en ge brek aan objectiviteit. Hij geeft toe, dat de oorlog vooral voor Chr. opvoeders een benauwend probleem is, maar Sch. negeert 7j.l de dualiteit in de wereld. Hij gelooft niet, dat de oorlog zal verdwijnen, op grond van de Heilige Schrift, 's Heeren woorden zijn er niet voor de massa, zon der geweten, maar voor den enkeling. Oor log is een straf voor de zonde. Wij willen aan de zonde geen deel hebben. Moeten we daarom dienstweigeren? Hij gelooft van niet. Ons klein pers. leven verzinkt als een druppel in de wereldzee; wat zulllen wij aan de wereld veranderen? God zal de wereld veranderen. Laten wijl gehoorzamen in. nederigheid. Wie zijn eigen verwerpe lijkheid kent, zal erkennen, dat, als hij in den oorlog valt het zijn verdiende loon zal zijn. En dan hebben we toch immer de zekerheid dat God het wèl met ons zal maken. Sch. hem antwoordende, zegt dat hel er niet om gaat, of ik zalig word maar of Gods eer wordt gehandhaafd in deze we reld. Juist de grootsten uit de gesch. heb ben zichzelf niet geteld. Het gaat er ook niet om, of de oorlog zal verdwijnen, po sitief, maar of wij in den strijd tegen de zonde zullen staan aan Jezus zijde. Dit is de eisch. Er zullen zeker tot het einde der wereld allerlei zonden zijn, maar daarte gen moeten we juist strijden en er niet aan meedoen. Zeker, wij zijn niets. 'Maar God wil ons gebruiken om aan Zijn ko ninkrijk te werken. En het gebod van ge hoorzaamheid aan de overheid is niet ab soluut. Men moet Gode meer gehoorzaam zijn dan de menschen! Denk aan Jezaia, die zich tegen den koning keert. En aan de gesch. van Saul en de tachtig pries ters. Denk ook aan de schuldige geh «r- zaaniheid in den kindermoord van Beth- lehem. Onderschat verder niet de invloed van persoonlijkheden. Het bloed der marte laren is het zaad- der Iverk! Dan ten slotte: of God het wèl zal maken met ons, als we in den oorlog vallen. Als er dan alleen maar sprake was van lijden! Mhar de soldaat lijdt niet all'een, hij moordt ook. En misdaad is erger dan lijden. Een opmerking van een anderen spr. kon door gebrek aan tijd niet meer beant woord worden. Met groote aandacht werd al het gesprokene gevolgd. In de pauze werden een 60-tal brochures van en over Sch. verkocht en eenige nieuwe leden ingeschreven. De Secr. v. Kerk en Vrede. NEDERL. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Afd. Baarn, Soest en O. Maandrapport Inspekteur A. de Vries. Soest. Steenhofstraat 32. De woonwagenkampen worden geregeld gecontroleerd. In deze maand wordt er meer van de stallen gebruik gemaakt dan de voorafgaande maanden. De veelos- en laadplaatsen alsook de slachtplaatsen op ongeregelde tijden be zocht: geen overtredingen. De drinkbakken zijn steeds van schoon water voorzien. Iemand, die een hond wilde laten afma ken, verwezen naar een dierenarts en naar het abottoir te Baarn, alwaar het kosteloos geschiedt. Eenige honden en katten een goed tehuis bezorgd. De hokken van waakhonden nagekeken of deze watervrij en van stroo of iets der- geliks waren voorzien. Een klacht onderzocht betreffende het levend begraven van een hond. De klacht bleek ongegrond, daar de dierenarts de hond had afgemaakt. Vele paardenvoerlui gewezen op de losse oogkleppen der paarden. Sommige namen de oogkleppen geheel weg, andere lieten ze vast zetten. Verschillende veevervoerauto's aangehou den, om te controleeren of ze niet te vol geladen waren. Alles in orde ook de pluim veekratten waren goed van hoogte en niet te vol. deelig saldo van ruim f70.Ook wordt verslag uitgebracht van de vergadering van het Prov. comité. In de -daarop gehou den bestuursverkiezing werden gekv>zen in de plaats van de H.H. J. v. d. Flier en 1. J. Drost die bedankt hadden, de H.H. P. J. v. d. Burg en A. Bjjleveld en herkozen de lieer H. A. Stork. Verder werd medegedeeld, dat eerstdaags voor de Kiesvereeniging hoopt op te treden, oud- Minister van Dijk tegenover „Kerk en Vrede" waar van beide zijden van ge dachten zal worden gewisseld. Door den voorzitter werd gewezen naar aanleiding van een gestelde vraag op liet oqjuiste gemeenteraadsverslag in uw blad over de vrije Woensdagmiddag. Verder zal ge tracht worden hier een afd. op te rich ten van de „A. li. I. De inleiding door den heer A, Endendijk over de ,Gem. Begr. 1931 werd wegens het vergevorderd uur verdaagd. Om circa half elf sloot Ds. At- kema met gebed deze geanimeerde ver gadering. Vooraf was den heer v. td. Flier dank gezegd voor alles wat hij voor de ver. had gedaan. Uit zijn bed gehaaid. De inwoner B., die een oproeping had ontvangen om 2 maanden gevangenisstraf te ondergaan en niet op tijd was versche nen, werd een dezer nachten door de po litie uit zijn bed gehaald en werd den volgenden morgen naar Utrecht overge bracht voor het ondergaan van bovenge noemde straf. Brand. Dinsdag j.1. des n.m. plm. 5.30 uur, werd kennis gegeven dat er brand was uitgebroken in een perceel aan de Vosse- veldlaan alhier. De brandweer die spoe dig ter plaatse was, na het gaan van de sirene, kon geen brand ontdekken.. Na een ingesteld onderzoek door po litie en Brandweer-Commandant bleek, dat een knecht van- den heer S. aldaar een hoop vuil in brand had gestoken, waarbij de vlammen hoog oploeiden en daardoor hadden de buren de politie gewaarschuwd. Tegen den knecht is proces-verbaal opgemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. hoes van autowiel. zilveren rozenkrans, kinderhandschoen, grijze hoed. collier. Garnizoen. nlgevolge beslissing van den Min. van Def. is de levering van inlandsch rund- vleesch voor het garnizoen Soesterberg gedurende het tijdvak 1 Januari 1931 tot en met 30 Juni d.a.v. toegewezen aan den heer N. C. Teeuvven te Oudenrijn. Vrcuwenclub afiJ. Volksonderwijs. Donderdagavond 27 November jl. kwam de alhier bestaande vrouwenclub, voort gekomen uit de afd. v. Volksonderwijs, in een gezellige samenkomst bijeen ter feestelijke herdenking van het éénjarig bestaan dier club. Het was een aangena me, opgewekte avond, waaraan ieder het hare heeft bijgedragen. Mogen er nog vele van dergelijke avonden voor deze club volgen. Noodlanding. Woensdagmiddag j.1. was een militair vliegtuig, dat van Rotterdam op weg was naar Soesterberg, genoodzaakt een nood landing te maken op een stuk weiland, gelegen achter het Diaconessenhuis te Utrecht. Daar .de uitloop te klein was, kwam de t machine in een sloot terecht. Technisch personeel uit Soesterberg mocht erin slagen het vliegtuig op het drooge te brengen .en naar het Vliegkamp 'te te transporteeren. Onderofficiers-vereen. „Ons Belang". Anti Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" Maandagavond hield de afd. Soest haar ledenvergadering aan het Kerkpad No. 24 Z.Z., waar veel belangstelling was. De vergadering werd geopend met het lezen van Psl. 97 en gebed, door iden voorzitter den heer A. Endendijk, wethouder van Onderwijs. Daarop roept spr. allen het welkom toe en releveert, dat achter ons ligt een tijd van rust of Jiever van stil stand, maar hoopt, dat men nu actief zal worden en beraden tactiek zal volgen ibij de a.s. Prov. Staten en Gem. Raadsver kiezingen in Mei. Men moet in -alles be dachtzaam zijn. Daarop leest de secre taris de uitgebreide notulen der leden vergadering dd. 28-5-30, welke na aan vulling wordt gearresteerd. Uit het uit gebrachte jaarverslag bleek, dat de afd. 136 leden telt en aan kasgeld een voor- .üe afdeel ing Soesterberg van de on derofficiers vereen. „Ons Belang" kwam op 1 Dec. j.1. in een buitengewone leden vergadering bijeen in hotel-café Buiten- lust te Zeist. Aangenomen werd de vol gende motie: „gehoord de besprekingen btrefferide de 'rechtspositie, bevordering en. bezol diging van het Militair personeel; constateert tot hun leedwezen dat nog steeds niets naders werd vernomen om-» trent de invoering der Wet, regelende het formeele recht der Militairen, terwijl de Rechtspositie der burgerambtenaren reeds geruimen tijd wettelijk is geregeld; Aanbevelend, JOH. KOSTER. Heerenstraat 20 - Teleff. 2706 HILVERSUM spreekt als haar meeding uit, dal de bevordering, zooals thans voor het Leger geldt, absoluut zonder eenig vooruitzicht is en slechts kan worden ondervangen door invoering van periodieke bevorde ring; vermeent voorts, dat ook de salariee- ring, in 't bijzonder voor het technisch personeel, onvoldoende moet worden ge acht en zoo spoedig doenlijk behoort te worden gebracht op het peil van 1920 —1922; verzoekt het Hoofd-Bestuur met alle haar ten dienste staande wettelijke ge oorloofde middelen bij de leden der Sta- ten-Generaal en de Regeering aan te drin gen, dat spoedige herziening en verbe tering van bovenstaande, zeer urgente vraagstukken, zal plaats hebben; besluit deze Motie ter kennis te brengen van Zijne Exellentïe den Minister van De fensie, de Leden der Tweede Kamer, de pers en het Hoofdbestuur en gaat over tot de orde van den dag".. van 27 Nov. tot 3 Dec. 1930. Geboren: Irene (Hendrika Wilhelmina d. v. H. v. d. Bos en W. H. A. Gip.hart, Kolonieweg 2b; Dirkje Maria, d. v. J. v. den Broek en G. A. Nuthmann, Kerk straat 28a. Gehuwd: G. van Setten en W. Haaks- ma. Overleden: Jan v. Schoonhorst, 47 jr, geh.. m. A. Schreuder, Gr. Melmweg 3; Pieter Antonie v. d. Maas, 36 jr„ geh. m. L. de Clercq, v. Maarenstr. 21Wil lem Sukel, 76 jr„ geh. m. W. Hilhorst, Spoordwarstr. 4; Hermanus v. Klooster, 81 jr„ ongehuwd. Steenholstraat 46. NEDERL. HERV. KERK SOEST. Zondag 7 Dec. v.m. 10 uur Kerk Ds. van Schaick. Rembrandtzaal v.m. 10 uur: Ds. Lehman uit Zeist, n.m. 6 uur: Ds. van Scliaick. CHR. GEREF. GEMEENTE Julianastraat, Soestdijk. Zondag 7 Dec. v.m. '10 uur en nam. 6 uur: Godsdienstoefening. Donderdag 11 Dec. nam. 7 uur: Ds. J. de Bruin van Baarn. VER. VAN VRIJZ. UODSDIENSTIGEN SOEST. Zondag 7 Dec. v.m. 10.30 uur: Ds. F. Kleyn, Scheveningen. Solozang door den heer A. R. Bosman KANTONGERECHT TE AMERSFOORT WORDT UW OMZET wanneer gij regelmatig adverteert in „De Soester" uitgave van de N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij. Dit blad verschijnt twee maal per week en wordt door honderden betalende abonné's in SOEST en OMGEVING gelezen Zooals gebruikelijk d.w.z. een principieele zaak. En wel ih het oog van verd. R. L„ koopman te Baarn en eigenaar van een brei-inrich- ting.. Herhaaldelijk drukte hij dit principi eele naar voren. Daarom was het hem te doen. Hij stond hier niet terecht zoozeer als een overtreder. Ook vermeed hij het leelijke woord „venten" te noemen, al stond hij terecht wegens venten in Baarn zonder vergunning. Dat woord paste ver moedelijk niet bij zijn mooie zaak. Achter het geval bevond zich een ach tergrond en hij (verd.) was het proefko nijn. Maar dan toch zeker een uit. een koppel proefkonijnen, want ook een twee de, niet verschenen, verd. was om de zelfde reden op de bon gekomen, een ga lanterie koopman. En of het hem (nu 50 cent of 50 gld. zou kosten, verd. wilde het principieele zien uitgemaakt. Alle agen ten van de Baarnsche politie zagen er reikhalzend naar uit, om te weten hoe ze zich hadden te houden. Het was dus wel „echtheid" en die 50 cent of 50 gld. gaf cachet. Wat had hij verricht? De goederen, in zijn inrichting vervaar- digd, had hij zijn clientele en een ver hoopte clientele aangeboden, evenals een schoenmaker op Maandag doet, n.L bij zijn klanten vragen of er ietste herstel len valt. Maar het eigenlijke appelen eten was het volgende. Hij was uit Zaandam in Baarn komen wonen in 1928. Niet kennende de plaat selijke voorschriften had hij zich 2 Maart 1928 tot den Commissaris van Politie ge wend met verzoek om inlichtingen. Deze had geantwoord, dat hij eersT in Zaandam inlichtingen wilde inwinnen. Toen verd. later om uitsluitsel ging, had de heer Commissaris hem geantwoord, dat hij als ingezetene van Baarn geen ventvergunniny noodig had. En nu dat proces-verbaal. Daarna had hij voor 40 cent de vergun ning voor drie maanden verkregen. Om die paar centen ging het. dus niet, maar om het principieele. Groenteboer Dijs heeft geen vergunning noodig en diens concurrent, een paar huizen ver der, heeft er wel een moeten hebben. Over veertien dagen hooren we meer van Hit gewichtige geval.

De Soester | 1930 | | pagina 5