Excelsior JVieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag Bekendmakingen. Officieel FEUILLETON De strijd van een vrouw. GEMEENTERAADSVERSLAG De Directeur van Openbare Werken, de Heer G. T. van Vliet, vraagt eervol ontslag. De nieuwe Aanlegbelasting tot de volgende vergadering aangehouden. No. 10 Negentiende Jaargang Woensdag 4 Februari 1931 BUREAU VOOR ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK AOVERTENTIÊN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIJK DINSDAGS- EN VRIJDAGSMORGENS 10 UUR AAN HET BUREAU UITGAVE: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ v.h. G. v. d. BOVEN KAMP ADVERTENTIÈNVAN 1 TOT 5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. GRCOTE KORTING ABONNEMENTSPRIJS I 1.— PER DRIE MAANDEN, FRANCO PER POST REDACTIE- EN ADM.-ADRES: VAN WEEDESTR. 7 - TEL. 2062 - SOESTDIJK HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ARTIKEL 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 (STAATSBLAD) NUMMER 380 Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat vorderingen op de ge meente Soest ten laste van het dienstjaar 1930 ten spoedigste doch uiterlijk vóór 20 Februari 1931 ter gemeente-secretarie (af- deeling Financiën) moeten worden inge diend. Soest, 30 Januari 1931. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. Aan de bereiders van consumptieijs. Bij Koninklijk besluit van 17 December 1930, Staatsblad No. 1767 is het consumptie- ijsbesluit (St. 1929, No. 321) gewijzigd. Voortaan moet ieder, die consumptieijs bereidt (dus behalve degene, die deze waar uitventen, ook alle houders van restaurants, lunchrooms, koffiehuizen,, banketbakkers en koks, die consumptieijs maken), en die woon achtig is in deze gemeente, een verklaring bezitten, afgegeven door of namens den bur gemeester van deze gemeente, waaruit blijkt, dat zijn bereidplaats voldoet aan de eischen, die 't genoemd Koninklijk besluit daaraan stelt. Voordat een zoodanige verklaring is ver kregen, mag niemand consumptieijs berei den. Zij die in het komende seizoen deze waar willen maken, of die dit nu reeds doen, zullen dus deze verklaring tijdig ter Se cretarie dezer gemeente moeten aanvragen ond'-- opgaaf van de ligging van de lokali teiten die voor de bereiding zullen dienst doen. Het daarvoor in te vullen formulier is ter Secretarie (le afdeeling) verkrijgbaar. Hij, die consumptieijs, door een ander be reid, wil uitventen zonder bij dien bereider in dienst te zijn, moet daarvoor eveneens een vergunning aanvragen bij den Burge meester dezer gemeente. Soest, 27 Januari. De Burgemeester, G. Deketh. Geluk bestaat niet uit dingen, maar uit gedachten. BOOTH. We zijn allen voor liefde geboren. Het is het beginsel van het bestaan en het eenige doel. DISRAELI. Het streven naar steeds hooger, het excel sior, is den mensch ingeboren. Alle men- schelijke activiteit is gericht op verbetering, de opvoeding in alle richtingen heeft tot eenig doel: verheffing van het moreele peil, opvoering van het karakter, omdat men weet, dat slechts daaruit alleen een betere samenleving te verwachten is. En wat is „karakter" anders, dan liefde tot den naaste, die liefde, waarvoor wij geboren zijn, zoo als Disreali zegt, en die het beginsel is van (Naar het Engelsch) 9) Zij beantwoordde zijn schrijven met een brief, zoo rijk aan inhoud, dat het een ware verkwikking was een dergelijk epistel te le zen en hij dan ook weer niet lang draalde met eenig tegenbericht. Hij zou haar zoo gaarne zijn liefdesge schiedenis hebben meegedeeld; haar ge vraagd hebben 'n vriendin te zijn voor zijn jonge vrouw. Maar toen herinnerde hij zich hoe Marga- rita had gezegd, dat zij haar zou verfoeien, en het zou onaangenaam zijn als zij elkaar niet konden uitstaan. Bovendien, van Adelaida kan Margerita te hooren krijgen, wat hij zoo zorgvuldig voor haar verborgen had gehouden; name lijk het geheim van het testament. Van dit, wat zijn hart dus zoo» zeer vervulde, zweeg hij. Na een korte tusschenpoos antwoordde Adelaide op zijn brief en zoo ontstond er een geregelde briefwisseling. Van het tes tament werd er maar ééns gesproken toen miss Cameron niet anders schreef dan dat het haar een groote verlichting was dat het geheim van het testament nog onbekend was gebleven. Eindelijk brak dan de vijf-en-twintigste Augustus aan en lord Rylestone, die de uren had geteld, haastte zich zijn bruid te ont vangen. Daar het bruidspaar geen getuigen had meegebracht, fungeerde slechts een kerke- knecht en een andere bediende van den geestelijke, die het huwelijk voltrok, als zoo danig. ons gansche bestaan en het eenige doel ex- van? Karakter vormen bij het kind worden steeds duidelijker door opvoeders alom on derkend als de ware beteekenis van opvoe ding in het gezin, waar liet kind immers de beslissende factor. De school kan een hoogst belangrijke stimulans zijn, maar hoofdzaak blijft daarnevens toch de opvoe ding in het geezin, waar het kind immers het grootste deel van zijn leven doorbrengt. Daarom is het van zoo groot belang, lat ouders de waarde van het goede voorbeeld inzien. Speciaal het voorbeeld van de ouders waar elk kind zoo hoog tegen opziet is van onberekenbaar belang. West zegt het heel juist: „Het voorbeeld is de les, die alle mensch en kunnen lezen." En zeker het ki-i 1. dat in zijn onbevangenheid zoo helder en scherp onderscheidt. Charles A. Lindbergh, de jeugdige kolo nel van het Amerikaansche vliegercorps, die de wereld tot geestdrift bracht door zijn nog steeds ongeëvenaarde solo-vlucht over den Oceaan maar ook door zijn spreekwoorde lijk geworden eenvoud en rechtschapenheid, heeft dezer dagen eens een kijkje gegeven in zijn diepste innerlijke gevoelens en ver teld, hoe hij zijn karakter opvoedde. En wij, die weten welk een nobel, eenvoudig en fijn mensch deze blonde jongen is, kunnen /ekf ons voordeel doen met deze openhartige be kentenis. Ik kwam tot de conclusie, aldus Lindbergh, dat indien ik het onderscheid wist tusschen de goede manier om nts te doen en de verkeerde nrinu-i, het aan mij stond om mezelf te oefenen om het goede ten allen tijde te doen. Daarom stel ik een lijst samen van karak ter-eigenschappen. Des avonds placht ik mijn lijst van karakter-eigenschappen na te gaan. En diegenen, welke ik overdag op bevredigende wijze tot uiting had gebracht, placht ik met een rood kruisje aan te tee kenen. Diegenen, waartoe ik dien dag niet geroepen was om te betrachten, kregen geen enkel teeken. Maar diegenen, welke ik be paald slecht had vervuld, plachten een zwa.t kruis te krijgen. Zoo ging ik mijzelf van dag, tot dag, na, en van maand tot maand en jaar tot jaar vergeleek ik mijn „zwarten" en „blanken." Ik was blij een verbetering te bespeuren, toen ik ouder werd. Wanneer we zoo de lijst van „Kolonel" Lindbergh nagaan die in diensttijd na tuurlijk nog „jongeheer" Lindbergh was" dan vinden we daar: Altruisme, ijver, geen overbodig gepraat, bepaling van aandacht op één ding tegelijk, kalmte van humeur, reinheid van lichaam, rein spreken, rein den ken, rein gedrag, opgewektheid, moed, be leefdheid, vastberadenheid, zuinigheid, ener gie, geestdrift, standvastigheid, vertrouwen, vriendelijkheid, eerlijkheid, hoop, initiatief, rechtvaardigheid, goed, oordeel, liefde tot allen, trouw, gematigdheid, bescheidenheid, net voorkomen, niet tegenspreken, geen sar casme, geen fitzucht, niet kletsen over ande ren, niet te veel praten, optimisme, doorzet tingsvermogen, lichamelijke oejening, aan gename stem, promptheid, gedVild, eerbied voor den Almachtige alsmede mijn ouders, mijn thuis en mijn land, eerbied voor mijn superieuren, eerbied voor mijn medemen- schen, bereidheid eigenbelang op te geven tc-n einde met anderen tot overeenstemming te komen, ontspanning (mannelijk, niet zon dig), zelfrespect, zelf-controle, zelf-vertrou- wen, gevoel voor humor, slaap en rust, sym pathie, oprechtheid, tact, grondigheid, on baatzuchtigheid. Mij dunkt zoo, wanneer wij, als was het maar van tijd tottij d, ons zelf eens aan dit lijstje van Lindberghtoetsen, en ons zelf corrigeerden, dat ons karakter er nog zeer goed bij zou kunnen winnen. Al zijn wij geen kinderen meer. FLORIS C. In alle stilte waren Allan en Margarita dus getrouwd. Miss Cameron kon zich veilig beschouwen als de erfgename van lord Ry lestone. De jong-gehuwden begaven zich onmid dellijk naar het villatje, dat hij met zooveel zorg voor haar had laten inrichten. Op weg daarheen sprak hij: Hoor eens, liefste, willen wij nu dat ons geheim ook waarlijk een geheim blijft, dan moeten wij niet bekend zijn onder den naam van lord en lady Rylestone. Hoe zou je het vinden als we ons eenvoudig tnr. en mrs. Escourt lieten noemen? Dit werd zoo afgesproken en toen gingen zij uren van ongestoord en ongedeeld geluk tegemoet. Het was hun als verkeerden zij in een sprookjeswereld; zoo schoon kwam al les hun voor beschouwd met hun zonnigen liefdesblik. HOOFDSTUK XIII. Madame De Valmy wenschte zich zelf ge luk, dat Adelaide er zoo veel beter uitzag; en toch begreep zij ook heel goed dat dit toch maar voor een heel klein deel was toe te schrijven aan de opwekkende zeelucht. Adelaide had Allan liefgehad van het eer ste oogenblik af, dat zij hem zag. En nu naar aanleiding van zijn schrijven durfde zij weer toegeven aan dit gevoelen. Ze vroeg zich nu niet langer af hoe het kwam, dat Allan haar zoo gemakkelijk uit zijn leven had gebannen; het was immers enkel zijn trots, die maakte dat hij geen inmenging kon velen op het stuk van liefde of huwe lijk. Maar zij had een stille hoop, dat langza merhand het gevoel van liefde voor haar in zijn hart zou ontwaken; als hij zag dat zij zoo trouw en oprecht bleef schrijven en als hij haar uit de brieven dan ook beter leer- de kennen. Met den dag werd zij hoopvol- De Raad hierover I1/, uur In geheime zitting. Het ontslag verleend De Gemeenteraad kwam Maandag 2 Fe bruari 1931 des namiddags te 2.30 uur in openbare vergadering bijeen ter behan deling van de reeds door ons gepubli ceerde agenda. Alle leden waren aanwezig. Na de gebruikelijke opening stelde de voorzitter aan de orde: 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering dd. 8 December 1930. Op verzoek van den heer Gasille wor den 2 aanvullingen aangebracht in de no- .ulen ten aanzien van het door hem ge sprokene bij de kwestie van het rund net miltvuur in het abattoir en van den bouw van 8 huizen onder 1 kap, waarna le notulen worden vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Ingekomen zijn a. een mededeeling omtrent de schutting bij den heer van Nes aan de Burgemees ter Grothestraat. In verband met de on mogelijkheid om den toestand aldaar te vei'beteren, wordt v-orgesteld van een na der voorstel af te zien. De heer van Door- ie wil nog probeeren in plaats van de houten schutting een ijzeren hek gezet te krijgen, waar men doorheen kan zien. He', wordt afgewezen. b. Een dankbetuiging van de Vereeni- ging Moederschapszorg te Heerlen voor de haar verleende subsidie. c. Een dankbetuiging van den Inspecteur van Politie voor de hem verleende extra salarisverhooging. d. Een verzoek van den heer de Vries, om tegemoetkoming in de kosten van ver voer van zijn kind, dat schoolgaat op meer dan 4.5 K.M. afstand. Gesteld in handen van B. en W. voor praeadvies. e. Een verzoek van de meikslijters te Soest om bij verordening te verbieden he melkventen op Zondag. De burgemcedc; deelt mede, dat deze wijziging in de Ver ordening, reeds in deze vergadering zou zijn voorgesteld, indien het advies van de gezondheidscommissie reeds was binnen gekomen. f. Processen-verbaal van de Commis sie tot wering van schoolverzuim. g. een proces-verbaal omtrent kasopna me bij den Ontvanger. h. Verschillende goedkeuringsbesluiten ran Ged. Staten over Raadsbesluiten. i. Een adres van den Heer van de Kui len over de betaling van aanleg van wa terleidingbuizen. Deze kwestie is bijna ge ler wat dit betrof en zoo gebeurde het dat madame haar al eens een enkelen keer had hooren lachen. Mooi zoo! sprak de goede vrouw in zich zelf. Nu geloof ik toch ook niet meer dat zij lijdt aan een gebroken hart. Alleen kan ik mij maar niet begrijpen, dat hij niet meer werk van haar maakt. En dit nam zij den jongen man echt kwa lijk. Adelaide was vast besloten op Walton Court te gaan wonen en daar tallooze ver beteringen aan te brengen, die hem aange naam zouden zijn. Zij deelde haar besluit mee aan madame de Valmy, die 't luide toejuichte. Het duur de nog eenigen tijd eer zij het ook schreef aan lord Rylestone en dien brief zond zij natuurlijk aan zijn club, vanwaar die door gestuurd werd aan mr. Estcourt, villa Woodbine, Marpeth. Na lezing schoof hij den brief ter zijde met een zucht van verlichting. Wat is dat, Allan? vroeg Margarita. Wel, miss Cameron, de erfgename van lord Rylestone, wordt mijn huurster op Walton Court. Waarom ben je daar dan zoo zeer mee ingenomen? In de eerste plaats is het in zekeren zin haar huis en nu ik er toch niet wonen kan, is het dan maar goed dat zij er woont. Bo vendien heb ik het vaste vertrouwen, dat zij er veel beter zorg voor zal dragen dan een vreemde; en dan haalt het mij de moeite uit om naar een huurder om te zien. Zouden wij er heusch niet zelf kunnen wonen, Allan? Neen, liefste; nu nog niet. Mag je miss Cameron graag? Ja zeker. Waarom niet? Het is een door en door aristocratische verschijning. Als je haar had getrouwd, zou je nu op Walton Court wonen, liefste. Ik vind het niet aardig van je, Margarita, reed en zal binnenkort het voorstel daar omtrent den Raad bereiken. j. Een adres van de Vereeniging Soest Vooruit om het verkeershuis naast het Raadhuis te doen bouwen en om rente en aflossing daarvan tot een bedrag van f 2500.te garandeeren. Gesteld in han den van B. en W. om praeadvies. k. Een voorstel van de Raadsleden Doorman en Gasille om de Verordening op het Grondbedrijf te wijzigen. De burge meester zegt toe. deze zaak met spoed te zullen afdoen. 1. Een verzoek van den heer Blpemen- daal, onderwijzer aan de Openbare Lagere school om eervol ontslag. B. en W. stel len voor dit te verleenen tegen een door hen nader te bepalen datum. Goedgekeurd. m. Een beroepschrift van den heer Wil lig om een benzinetank te mogen plaatsen van 20.000 L. inhoud, Wordt aan de agen da toegevoegd. n. Een verzoek van den heer G. T. van Vliet, directeur van Openbare Werken, om eervol ontslag uit den Gemeentedienst. Wordt aan de agenda toegevoegd. De bur gemeester deelt mede, dat hij voornemens is dit punt eerst in geheime vergadering te doen bespreken en zou het op prijs stellen als de Raad dit punt allereerst wilde behandelen. Spr. is nog eenigszins ongesteld en betwijfelt of het hem wel mogelijk zal zijn deze vergadering tot het einde toe te leiden. Als het punt achter aan de agenda wordt toegevoegd, zou hij er misschien niet bij kunnen zijn, endaar stelt hij toch zeer "veel prijs op. Aldus wordt besloten. o. De Heer Endendijk deelt mede in antwoord op de vragen van den heer Ga sille van vorig maal, dat de firma Sam- son 5 pCt. kroting geeft op schoolmeu- belen, doch niet op instrumenten en dat direct nog indirect meerdere korting ver strekt is. De firma De Volharding uit Velp verleent geen korting, doch heeft lage prijzen en noemt zelf het verleenen van korting diefstal. p. De Burgemeester deelt mede op een vraag van den heer De Bruyn van vorige vergadering, dat de landschapsarchitect van Es, die thans het uitbreidingsplan maakt, heti oude uitbreidingsplan 'nooit heeft goedgekeurd. Gezien heeft hij het natuurlijk wel. Daarna gaat de Raad op voorstel van den burgemeester te ongeveer >2.45 uur over in geheime zitting ter behandeling om zoo te praten. Ik heb immers getrouwd de vroinv, die ik liefheb. Wat zou ik nu meer verlangen? Je liefde voor mij heeft je zooveel gekost. Je hebt er alles voor moeten opofferen. Dat ik jou tot mijn vrouwtje heb kunnen maken, heeft de kroon op mijn leven gezet, liefste. En nu moet je hier waarlijk niet meer over praten, of je zoudt mij ongedul dig maken. Margarita was nu wel genoodzaakt hier verder over te zwijgen. Maar ondanks zich zelf had ze zoo'n vagen angst, dat er iets met het geld was dat verband hield met miss Cameron. En dit begreep zij niet. Als ze er haar man naar vroeg, scheepte die haar altijd maar af. Wat zou dit toch beduiden? HOOFDSTUK XIV. Het leven op de kleine villa, even buiten Marpeth, was de schoonste zomer-idylle die men zich ooit kan voorstellen. Al had ik nooit meer een dag geluk in mijn leven, dan zou ik nog dankbaar zijn voor hetgeen ik heb genoten, sprak lord Ry lestone op een goeden dag. Het eenige, wat hem dikwijls hinderde, was, dat hij voor Margarita de heele waar heid van het testament verborgen had ge houden. Meer dan eens was hij op het punt geweest, haar alles te vertellen, maar had hij er toch ook weer den moed niet toe; hij was bang dat zij er zoo geweldig over tob ben zou. Zoo gingen de herfst en de winter voorbij. De menschen hadden er in het eerst niets van begrepen. Lord Rylestone scheen voor goed verdwenen en miss Cameron woonde op Walton Court. Miss Cameron zelf loste het geheim op door in een zaal vol gasten aan te kondi gen, dat lord Rylestone buitenslands wenschte te gaan en dat zij het van hem ge- van de ontslagaanvrage van den heer van Vliet. Pers en publiek verdwijnen uit de Raadszaal en moeten hun heil zoeken op de gang, waar deze plotselinge ontslag aanvrage druk werd besproken. Ook van de persvertegenwoordigers bleek, dat zij van deze ontslagaanvrage in het geheel niet op de hoogte waren en deze ook voor hen geheel onverwacht kwam. Zij hadden echter voldoende tijd om deze zaak van alle kanten te bekijken en te bespreken, want eerst te ruim 4 uur konden zij we der de raadszaal binnentreden, daar eerst toen de openbare vergadering weer werd geopend. De burgemeester deelde toen mede, dat de Raad had besloten: 1 lste. Aan den Directeur van Openbare Werken, den heer G. -T. van Vliet, eervol ontslag te verleenen uit zrjn huidige be trekking en uit den Gemeentedienst. 2de. In het belang van zijn gezin een nadere finantieele regeling te treffen. Uitdrukkelijk stipuleerde de burgemees ter, dat bij deze finantieele regeling, de Raad uitdrukkelijk op den voorgrond stelt uitsluitend en alleen de overweging ten behoeve van het gezin van den heer van Vliet, dat aldus nog kan worden tegemoet gekomen. De heer Gasille constateert dus, dat de finantieele regeling niet geldt voor zijn bewezen diensten. De burgemeester, voortgaande, brengt dank aan de Commissie van Onderzoek betreffende Openbare Werken, in het bij zonder aan den voorzitter Doorman en aan den Secretaris Busch, voor het vele werk dat zij heeft verricht. Enkele zaken zullen nog nader worden onderzocht, en te dien aanzien zullen de voorstellen van de commissie alsnog gaarne worden tege moet gezien. Dit geldt in het bijzonder voor de kwestie van het badhuis en voor de verdere organisatie bij O. W. 3. Vaststelling van besluiten tot wijzi ging der gemeente- en grondbedrijïsk- grooting. Vastgesteld. 4. Vaststelling van een besluit tot het verleenen van medewerking inzake het aanschaffen van leermiddelen en school- meubelen ten behoeve van de R.K. U.L.O. school. Vastgesteld. 5. "Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van medewerking voor den bouw eener nieuwe school voor de van der Huchtscholen, uitgaande van de stichting Engendaalschool. De heer Busch meent, dat dit slechts een principe-besluit is en betwijfelt of ?r wel wat van terecht zal komen. De nieuwe school mag echter ter voorkoming van oneerlijke concurrentie nooit naast de bestaande school komen. De school staat of valt met de plaats, wa^r zij komt. Wethouder Endendijk meent, dat wij met de plaats nog niets hebben te ma ken; komt het zoover, dan zullen wij nog wel eens zien. De plaats is trouwens .en zaak van B. en W. en niet van den Raad. Het voorstel wordt aangenomen. 6. Credietaanvrage van B. en W. voor de herstelling van de Chr. school te Soes- terberg. Op voorstel van den heer Busch wordt daan had weten te krijgen, dat hij Walton Court maar verhuurde. De meesten glimlachten eens veelbcteeke- nend en dachten, dat het eind van de zaak wel zou wezen, dat miss Cameron, die zelf een groot fortuin scheen te bezitten, wel voor goed slotvrouw zou worden op Wal ton Court. ,En lord Rylestone, die immers zoo fijn voelend en juist van oordeel was, vatte dit ééne toch niet, hoe zijn vrouwtje jaloersch was op de jonge erfgename. In het voorjaar ging miss Cameron naar Londen; dit was weer hoofdzakelijk op aan dringen van madame De Valmy, die dit im mers de beste gelegenheid achtte voor Ade laide, om kennis te maken met diegenen, die invloed genoeg bezaten in regeerings- kringen om lord Rylestone een geschikte betrekking te bezorgen. Een zekere lady Carrot nog een verre bloedverwant van wijlen lord Rylestone zou diens nichtje voorstellen bij de families, waar zij wensch te ontvangen te worden. Adelaide had een huis genomen op May- fair en nu begon zij haar zending te vervul len, zooals zij het in alle stilte noemde. Lady Carrol stelde haar zelfs aan het hof voor en miss Cameron werd alom gevierd en bewonderd. Zij hieju niet op tot ze bereikt had wat ze bereiken tfilde: tot een eer waardig grijze secretaris van staat haar, meedeelde dat hij een betrekking voor lord Rylestone had gevonden. Lord Rylestone zal u wel dankbaar zijn, dat u zoo hard voor hem gewerkt heeft, sprak de oude heer glimlachend. IJij moet mij in het geheel niet bedan ken. U moet het hem uit u zeiven aanbie den, sir John. Hij moet juist niets weten van mijn inmenging. Dus ik moet lord Rylestone schrijven en hem de betrekking aanbieden? Wordt vervolgd.

De Soester | 1931 | | pagina 1