De Interpellatie Busch Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag Bekendmakingen. DE ANDEREN EN WIJ No. 18 Negentiende Jaargang Woensdag 4 Maart 1931 Officieel. GEMEENTERAADSVERSLAG. HET MELKVERBOD OP ZONDAG AANGENOMEN. Ten behoeve van het gezin van den ontslagen Directeur van Openbare Werken, G. T. van Vliet, een gratificatie verleend van niet minder danf 10.000.- BUREAU voor ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTD1JK ADVERTENTIËN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIJK DINSDAGS- EN VRIJDAGSMORGENS 10 UUR AAN HET BUREAU UITGAVE: N.V. EERSTE SOESTERELECTR. DRUKKERIJ v.h. G. v. d. BOVENKAMP ADVERTENTIËN: VAN 1 TOT 5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. CR007E KORTING ABONNEMENTSPRIJS i 1.— PER DRIE MAANDEN, FRANCO PI R POST REDACTIE- EN ADM.-ADRES: VAN WEECESTR. 7 - TEL. 2C62 - SOEETCIJ» HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ARTIKEE 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 (STAATSBLAD) NUMMER 380 waarschuwing. Door den proc.-generaal bij het gerechts hof te VGravenhage wordt gewaarschuwd tegen de practijken van 2 te Eisenroth in Duitsch-Limburg woonachtige kooplieden,, die onder den naam „Westdeutsches Ex- porthaus"p n talrijke buitenlandsche, zoo mede in Nederland verschijnende bladen, een z.g prijsraadsel adverteeren, aan welks eenvoudige oplossing, mist na geldzending voor het bekomen van eenig nader aange duid voorwerp, het verkrijgen van een pre mie werd in uitzicht gesteld. Tegen bedoelde kooplieden, die in voor- loopige bewaring worden gehouden, is in Duitschland te dier zake een strafvervolging wegens oplichting ingesteld. Inspecteur van Politie, SCHREUDER. Sc. est, 28 Februari 1931. „Er bestaat voor de bloemen geen anderen weg om schoon te worden dan door groei, en hetzelfde geldt voor de geestelijke schoonheid in den mensch. Door schoone gedach ten te denken, schoone dingen lief te hebben en schoone daden te doen zullen wij in hun beeld veranderd worden".... Z. MATHER. Het is natuurlijk verbazend interessant en kranig om! te hooren, wanneer iemand zegt: „Ik heb een ijzeren wil, twat ik me eenmaal in mijn hoofd gezet heb, (ge- i beurt, zoo vast als een huis!"iNet zooals I er een onbetwistbare kranigheid en ge- I weidenaarsflinkheid ligt in de bravour-be- I wering, die we zoo nu en (dan hooren, oi misschien zelf wel uiten„Dat is .mijn vas- te raeening, en daar blijf ik bij, dit is mijn I onwrikbare overtuiging, en niets kan mt I daarvan af brengen". Zeker, het is erg flink en kranig en zoo, vooral als* het over menschen din gen uit -mze naaste omgeving gaat. En het is erg n. -*dig om zoo krachtig die anderen te durven veroordeel en, en zoo niets, hee- lemaal niets van wijken te willen weten en niet eens rekening te willen .houden met de mogelijkheid, dat die anderen toch mis- I schien niet heelemaal ongelijk hebben van 1 hun standpunt beschouwd. Deksels nee, 1 het is een .kolosaal kranig iets, zoo'n rots vaste meening, zoo'n ijzeren wil, zoo'n ge moed van ijzer en staalMaar... of het verstandig is, of wijs, of liefderijk? Nee, dat is'het geloof ik niet. Kijk, we moeten niet vergeten, dat we niet alleen op de wereld zijn, maar in een samenle ving van vele menschen wonen, menschen met allerlei eigenschappen en denkwijzen, die soms loodrecht van elkaar afwijken Ed als we nu niet de njinste moeite doen het standpunt van de anderen te begrijpen zoo niet te waardeeren, dan blijft er strijc en oneenigheid zonder einde. Want we dienden wel in het oog te houden, dat de basis van alle oneenigheid en strjjd feite lijk is: onwetendheid en wanbegrip. En da juist door misverstand, zonder enkel po gen om te begrgpen, noodeloos twist en vijandschap worden geschapen. We staan soms zoo gauw met ons oordeel klaar dat dan meestal veroordeeling is we hebben zoo gauw een ontleding van ande- rer daden gereed, weten zoo snel te zeg gen. wat hun motieven en geheimste be doelingen waren. Maar moeite om hen tt begrijpen, neen, dat deden we niet. Hoe dikwijls wordt door zulk lichtvaardig oor- deelen, een luchtig daarheen geworpen woord of veronderstelling niet iemand valsch beschuldigd? Een weinig meer verdraagzaamheid zou ons geen kwaad doen. Het is een eenvou dig woord, maar we dienden ons er wel rekenschap van te geven, dat daarin toch „de bezielende geest van democratie, de werkelijke essence van vrijheid" zit. Waai is de mensch. die met volkomen billijking van het standpunt van den ander, de uit eenzetting en de denkbeelden van een te genstander kan aanhooren, werkelijk wel willend aanhooren, mot de poging om dien ander inderdaad te begrijpen? Er zijn er maar weinigen. Want, nietwaar, vanwege de hierboven genoemde „ijzeren wil" en „rotsvaste meening" enz. wordt een be roep op verdraagzaamheid dikwijls als zwakte beschouwd en hautain verwezen naar het rijk der femelarij. We willen ons uitsluitend vermeien in onze eigen denk beelden en opvattingen en houden ons afzijdig van alles dat maar even van onze meening afwijkt. Terwijl we vergeten.dat daarin nu juist een bewjjs van zwakte zit, een symptoom van vrees. Als we geen zaken kunnen bespreken met anderen, die niet onze eigen meening deelen, dan komt, dat, doordat onze eigen ideëen niet erg stevig gegrondvest zijn en we inwendig bang zijn, dat ze misschien verkeerd zijn of dat we zouden moeten ontdekken, niet voldoende kennis van het onderwerp te hebben. En daarom bewaren we ons hau taine oordeel, ons vooroordeel, in de dui stere kluis onzer gedachten, waar het zich ontwikkelt en uitgroeit tot weerzinwekken de fantastische afmetingen, die geen en kel verband meer met de werkelijkheid hebben. Zoo voortgaande, zouden we wor den, tot hopelooze uitgeworpen en, banne lingen uit het bezige, bloeiende leven, dat zich langs ons heen spoedt in al zgn' rjjkdom en glorie. Du jwat meer ver draagzaamheid, wat meer liefde, wat meer leven. Floris C. HEVIGE INCIDENTEN. De Vrljheidsbonder, Mr. J. H. van Doorne, ontpopt zich als pleit bezorger der Rechtsche Wethouders tegen zijn eigen partij gen ooten in. De R.K. zelf echter tegen hun Wethouder Koenders. Do gemeenteraad kwam Maandag 2 Maart j.l. des namiddags 2.30 uur in open- oare vergadering bijeen ter behandeling van de reeds in ons vorig ^nummer gepubli ceerde agenda. Alle leden waren aanwezig. Na de gebruikelijke opening stelde de voorzitter aan de orde: 1. Vaststelling van de notulen der ver gaderingen dd. 29 en 30 Dec. 1930 en 2 Fe- oruari 1931. - De heer Doorman verzoekt aanvulling van het door hem gesprokene bij de algemeene beschouwingen over de oegrooting Aan het einde van zgn betoog neeft hij gezegd, sprekende over de kie zers bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, dat hg hoopte, dat zij den kdurf zouden nebben om te stemmen volgens huil gezond verstand. De heer Gasille wijst erop, dat de heer de Bruijn in de vergadering van 2 Febr. j.l. heeft gezegd, dat hij alleen beweerd neeft, dat deh.eer van Nes het oude uit- oreidingsplan gezien heeft, maar niet, dat de heer van Nes dit heeft goedgekeurd. Dit is niet juist, uit de notulen van de vergadering van 29 Dec. 1930 blijkt dui- delgk en ik herinner het mg ook zeer goed, dat de heer de Bruijn gezegd heeft, dat de heer van Nes het oude uitbreidings plan heeft gezien en goedgekeurd. De burgemeester zegt, dat na onderzoek is gebleken, dat de heer van Es het plan niet heeft goedgekeurd. Hij heeft het wel gezien, maar er geen oordeel over uitge sproken. De heer de Bruyn meent, dat de heer Gasille het in het verkeerde licht stelt. De heer van Ne» heeft eerst gezegd, dat hij 't plan niet had gezien en nu is gebleken. Jat hij het wel heeft gezien. Spr. zal daarmede rekening houden in de toekomst. De heer Gasille meent, dat het erom gaat of de heer van Nes.... De heer de Bruyn interumpeert„Er is thans gebleken, dat de heer van Nes een leugenaar is en dat is voor ,mg thans de uoofdzaak. Wg zijn van U gewoon en van Je geheele linkerzijde, dat U groote woor den gebruikt, maar.... De heer Grootewal protesteert als lid der linkerzijde tegen die woorden en voelt zich daardoor gekrenkt. De heer Busch: „Nu, ik heelemaal niet hoor. Ik ben big tot links te behooren en zou niet graag rechts zitten". De heer v. d. Breemer merkt op, dat hg niet heeft bedoeld om een tunnel onder 't Hoogt naar Soesterberg te maken, maar desnoods aan de Waterleiding permissie te verieenen om ten haren behoeve zoo'n tunnel te maken. De heer Doorman merkt op, dat uit al deze opmerkingen al weer eens blijkt, dat de raadsnotulen gerust geen betrouwbaar document vormen. De notulen worden gewijzigd en aange vuld zooals vorengenoemde sprekers heb ben voorgesteld. Hierna stelt de burgemeerster aan de orde: 2. Mededeeling van ingekomen stukken, Ingekomen zgn a. een verslag van de Gezondheidscom missie te Baarn. b. een verslag omtrent de arbeidsbemid deling. c. een overzicht van het Gasbedrijf over de maand December. d. een besluit van Gedep. Staten, j],at zij machtiging verieenen om vast op de be grooting voor 1931 voorloopig uitgaven te doen tot de helft der posten, behoudens enkele posten, waaromtrent een onderzoek naar de wenschelijkheid ervan loopende is. e. een veroek van W. Tabernal te Soest- duinen om ontheffing van artikel 15 dei Bouwverordening voor den bouw van 21 woningen aan den Verlengden Postweg. Gesteld in handen der Bouwcommissie vooi advies. f. een adres van de bewoners van den Klaarwaterweg, verzoekende verbetering van dien weg en uitbreiding aldaar van He buizennet der waterleiding. Het eerste punt wordt in handen der Commissie O.W. gesteld om te bezien bij het wegenplan en omtrent het tweede punt hebben B. ,en W. reeds een onderzoek naar de posten doen instellen. De heer Busch dringt op spoed a^n, daar het water daar in geen ,een «huis deugt. De gasleiding wordt nu gelegd en van die gelegenheid moet men meteen ge bruik maken. De ingekomen stukken, waarbij niets anders is vermeld, zgn voor kennisgeving aangenomen. Ook is ingekomen het interpellatie-ver zoek van den heer Busch. De burgemees ter stelt voor te beslissen, het verzoek om te mogen interpelleeren toe te sj^an. Aldus wordt besloten. Dit punt wordt als laatste punt aan de agenda toegevoegd op voorstel van den burgemeester. Hierna komt aan de orde: 3. Vaststelling van een besluit tot wijzi ging der gemeentebegrooting 1931 (No. 21). De burgemeester deelt mede, dat dit niet éétt besluit is, doch drie besluiten zgn, n.1. t Ie. het voorstel om f 10.000.uit te keeren aan het gezin van den heer G. T. van Vliet. i 2e. het voorstel om f 1800.crediet toe te staan ten behoeve van ,de Openb. U.L.O. school. 3e. het voorstel om nog een .crediet van f500.toe te staan voor verder schilder werk in het gemeentehuis. Over punt 1 merkt de heer Gasille op, dat hg niet met het voorstel (Van B. en W. accoord kan gaan. Hij heeft een ander voorstel. Waar aan spr. echter bekend is, dat de burgemeester deze zaak liever niet in het openbaar in bespreking wil brengen, vraagt hij dit punt dan aan te houden. De burgemeester stelt dan voor, dit punt aan te houden en het te behandelen in de geheime zitting van straks. De heer van Doorne meent, dit dit met zoo'n finantieel voorstel niet mag. De burgemeester zegt, dat de zaak dan in de geheime vergadering kan worden besproken, terwijl de beslissing erover dan daarna weer in de openbare vergade ring zal worden genomen. Conform het voorstel van. den burgemeester wordt be sloten. Over punt 2 vreest de heer Gasille, dat het besluit onnut zal zgn, zulks ,in verbanu met de kwestie Engendaalschool. De heer Busch vraagt of het juist is, dat deze school het gebouw op 1 Januari 1932 moet hebben verlaten. Wethouder Endendijk zet die zaak uit voerig uiteen. De school heeft zelf geen geld voor de'noodige waarborgsom en is dus gedwongen een bepaald terrein te .aan vaarden, waarvan de eigenaar zich dan bereid heeft verklaard die som te ver strakken. Als een bestaande schoolver- eeniging in moeilijkheden is, moet ,men die op welwillende wijze trachten op Jt lossen, doch ook de heer van Nes heeft groote bezwaren juist tegen bouw op der Eng aldaar en uil bij voorkeur cjpar in het geheel niet laten bouwen. Onderhan delingen over een ander terrein zijn inmid dels al loopende, met één eigenaar is a overeenstemming bereikt, doch van de Ne- derlandsche Spoorwegen heeft men nog geen antwoord. Het is een voordeelig ter rein en wellicht kan dan ook vnog de waar borgsom bijeen komen. Het Schoolbestuui heeft gelukkig tenslotte begrepen, dat zij eieren voor haar geld moest kiezen, daar de gemeente zich tenslotte toch niet kan inlaten met haar particuliere zaken en geldtekort. Wellicht kan reeds in de vol gende raadszitting hierover een beslissing tvorden genomen. De heer Busch meent, dat de .Raad al leen op het gemeentebelang kan en mag letten en zich niet kan inlaten met het be lang der school, doch is door het /ant woord bevredigd. Het voorstel wordt aan genomen. Over punt 3e is de heer Gasille zeer slecht te spreken. Er is alleen voor het nieuwe werk prijs gevraagd aan den heer Huurder- man, die thans ook bezig is met andere schilderwerk. Aan andere schilders is niets gevraagd en er is geen aanbesteding of in schrijving gehouden. Spr. vindt dat de ande re schilders, die toch ook gemeentenaren zijn,, ook recht hebben om mede te dingen. Hij kan dan ook zoo niet met het voorstel mede gaan. De heer de Bruyn is het nu eens volkomen met den heer Gasille eens en vindt dat ook geen manier. De heer Busch is het ditmaal niet met den heer Gasille eens. De prijs, waarvoor Huur- deman het wil doen is zeer laag gesteld en niemand anders zal het daarvoor goed kun nen doen. Daarenboven is H. reeds thans in het gemeentehuis bezig en om een goede aansluitende kleur te verkrijgen, is het zelfs zeer gewenscht om dezelfde schilder te hou den. Anders zal men nooit goed juist die zelfde kleur krijgen. De heer Grootewal meent, dat juist nu in het vooruitzicht der interpellatie-Busch, pu bliek moet worden aanbesteed. Dit betreft geen bijwerk en hiervoor moet de nu een maal door den raad genomen beslissing in stand blijven, dat alles moet worden aanbe steed. De heer Doorman meent, dat dit een post van meer of minder werk is, waarin in het bestek moet zijn voorzien. Tegen de dan daar genoemde prijzen moet de aannemer het uitvoeren. Daarvoor is juist in zoo'n bestek een rekening voor meer of minder werk. De burgemeester deelt mede, dat dit iets nieuws is en geen bijwerk. Dit was niet voorzien en ook oorspronkelijk heelemaal niet bedoeld. Wethouders Koenders zegt, dat hij ervoor is om het meerdere werk aan H. te geven, omdat deze dan meteen morgen door kan gaan en er dan weer 3 werkeloozen aan den gang blijven, die anders weer ten laste van de gemeente zullen komen. De prijs is lager dan in het vrije verkeer. De heer Busch is overtuigd van het belang der gemeente bij het geven van het werk aan H. Zijn standpunt is deze, moet wel een vreemde indruk maken, doch hij is slechts schijnbaar in strijd met zijn eigen principe. Dit is een bijzonder geval en de gemeente doet hier nu verstandig met het werk door dezelfde te laten uitvoeren. Mevrouw Landweer-de Visser is het voor dit geval volkomen met den heer Busch eens, vooral daar H. de juiste kleur heeft, al is zij principieel voor aanbesteding. De heer van Doorne wil het financieele belang der gemeente stellen tegenover het belang der gemeentenaren, die alle even veel recht hebben moeten hebben om ook mede te dingen. Allen moeten een gelijke kans hebben. De heer Busch is het daarmede wel eens. De heer Grootewal wil de consequentie betrachten. Zoo kan men warempel ook wel de bouw van de nieuwe garage voor de po litie auto gaan opdragen aan den timmer man, die nu per ongeluk juist in het raad huis bezig is, maar dat is toch geen werk. De heer van Klooster wist tot dusverre niet, wie de schilder was en was dus niet bevooroordeeld. De vraag is echter of het bijwerk is of niet. De fout zit in het bestek, waarbij geen rekening is gehouden met deze werkzaamheden. De heer Busch meent, dat het geheel zelf standig werk is en zeker geen bijwerk. Spr. is dus voor H. op andere gronden. De burgemeester zegt, dat de schilder in dienst is van den aannemer. Het is geen bij werk, maar absoluut nieuw werk, dat niet was voorzien. Openbare aanbesteding duurt echter veel te lang. Wel zou men desnoods nog eens aan een paar andere schilders prijsopgave kunnen vragen. Mevr. Landweer-de Visser: „Neen, dat gaat nu niet meer, want de prijs door H. opgegeven, is nu bekend". De burgemeester erkent de juistheid van deze opmerking. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren van Doorne, Doorman, Gasille, Grootewal en de Bruyn. De heer Busch onthield zich van stemming. Hierna deelde de burgemeester op ver zoek van den heer Doorman, die daarna vroeg, mede, dat nog was ingekomen een advies van de Commissie van O. W., betref fende de reorganisatie van den Dienst bij O.W. De commissie stelt voor voorloopig voor den tijd van drie maanden de toestand te laten zooals deze is, met dien verstande, dat beide diensten gescheiden zullen blijven. Aan het hoofd van Openbare Werken komt dan zoolang als waarnemend hoofd de heer J. J. Meurs, terwijl de heer J. Th. A. van Noesel zal optreden als waarnemend hoofd van Bouw- en Woningtoezicht. Bij ontsten tenis moeten beiden elkander vervangen sie wordt besloten. Ten aanzien van het badhuis adviseert de Commissie een nieuw plan te doen maken door de beide genoemde ambtenaren, die dan meteen eens hun capaciteit kunnen too- nen. Conform het voorstel van de Commis- 4. Behandeling van het verzoek van de N.V. „O.B.I.M/" om ontheffing van de ver bodsbepaling, als bedoeld in het le lid van art. 2 der Verordening, houdende aanwij zing van een gedeelte der gemeente Soest, bestemd voor het oprichten, hebben of ge bruiken van eenige inrichtingen, \allende onder de Hinderwet, zulks in verband met hare aanvrage om uitbreiding der bestaande benzinebewaarplaats aan den Veldweg- Conform voorstel van B. en W. wordt be sloten. 5. Vaststelling van een besluit tot aan koop van perceel Steenhofstraat No. 6. B. en W. stellen den Raad voor het navol gende besluit te nemen: De Raad der gemeente Soest, Overwegende, dat het voor de gemeente van belang is voor een mogelijke uitbrei ding van het Gemeentehuis met aanhoorig- heden in de toekomst en reeds thans voor den bouw van een garage ten dienste der politieauto en de ziekenauto de beschik king te hebben over het naast het Gemeen tehuis gelegen perceel Steenhofstraat No. 6; dat bedoeld huis met tuin, in eigendom toebehoorende aan de erven van wijlen no taris J. H. Batenburg door de gemeente in eigendom kan worden verkregen voor een prijs van f 14.500,vermeerderd met de kosten van overdracht; dat deze prijs blijkens hierbij in afschrift gevoegd taxatierapport niet te hoog is te achten dat echter tengevolge der formaliteiten, verbonden aan de boedelscheiding het te koopen perceel eerst in het genot en bezit kan worden aanvaard na een tijdsverloop van ongeveer zes zeven maanden na he den. dat het gemeentebelang echter gediend is door het perceel zoo spoedig mogelijk in gebruik te nemen; dat de verkoopers bereid zijn het perceel in gebruik te geven, wanneer de gemeente 'n rente van 4% vergoedt over de koopsom en wel over het tijdvak van 14 dagen na de goedkeuring van dit besluit door de Ged. Staten tot aan den dag waarop de over dracht van het perceel plaats heeft en de koopsom wordt voldaan. dat de erven ten genoege van Burgemees ter en Wethouders aan de gemeente vol doende waarborgen zullen geven voor de riehtige overdracht van het perceel; Gelet op de artikelen 137 en 194 der Ge meentewet BESLUIT: I. van de erven van wijlen Notaris J. H. Batenburg aan te koopen een aan de Steenhofstraat gelegen huis met tuin, ter grootte van ongeveer 1805 c.A. kadastraal hekend als sectie H No. 2697, zooals bedoeld huis met tuin op bijbehoorende situatie- teekening in groene kleur is aangegeven, zulks voor een koopprijs van f 14.500. terwijl de overdrachtskosten voor rekening van de gemeente zullen worden genomen. II. het gekochte perceel in gebruik te nemen binnen 14 dagen i«a de goedkeuring van dit besluit door de Ged. Staten en van af dien datum tot den datum waarop het perceel in vollen eigendom aan de gemeente :al worden overgedragen een rente over de koopsom groot f 14.500,te vergoeden, be rekend tegen vier ten honderd in het jaar. (4%). III. het College van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente op te dragen het aangaan der overeenkomsten ter uitvoe ring van dit besluit en het verrichten van alle verdere handelingen ter uitvoering van dit besluit, alles met inachtneming van de artikelen 113-114 bis der Gemeentewet. Conform voorstel van B. en W. wordt be sloten. 6. Behandeling van het verzoek van J. de Vries te Soesterberg, om hem een ver goeding te geven voor de kosten, verbonden aan het vervoeren van zijn zoontje per tram naar de Chr. School te Soesterberg. Mevrouw Landweer-de Visser vraagt, of die kortste weg ook behoorlijk begaanbaar is, waarop Wethouder Endendijk antwoordt, dat het de Koninklijke weg is. Conform voorstel van B. en W. wordt op het verzoek afwijzend beschikt. 7. Behandeling van een verzoek van D. van den Broek alhier, om ontheffing van het bepaalde in art. 15 der Bouwverorde ning. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Door D. v. d. Broek, wonende alhier, Ko-

De Soester | 1931 | | pagina 1