T T. VAN VUET Modelslagerij Plaatselijk Nieuws Soesterberg. BOSCHSTRAAT 9 - BAARN deze aan bepaalde eischen voldoe*, af te leveren. Vervolgens werd met den Directeur van de B. A. G. eene bespreking gehouden over den verleden jaar d<x>r het U.L.G. georga- nïseerden controledienst ten behoeve van de coop. aankoopvereenigingen en waarbij zich een 11-tal coöperaties, heeft aange sloten. Deze dienst blijkt uitstekend te vol doen. Besloten werd dezen dienst te laten voortbestaan, daar een juiste technische controle als het allereerst noodige voor een aankoopvereeniging wordt geacht. In middels zal getracht \vorden voor dezen dienst nog meerdere aankoopvereepigin- gen te winnen. Besloten werd de Hoofdbestuurs verga dering te houden in April, waarin o.m de voordrachten dienen te worden opge maakt voor de benoeming van een Voor zitter en van een bestuurslid, wegens pe riodieke aftreding van den heer D. C. 'de Ridder. VER. TOT BEVORDERING VAN HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS Ter beëindiging van den eersten cursus Octobcr -30 Maart 1931„ werd Vrijdagavond den uitslag der examens in de school bekend gemaakt» waartoe velen waren opgekomen, o.a. de beide Wethouders, architect Brou wer e.a. Toen allen in een der klaslocalen hadden plaats genomen, nam de heer Bruins, directeur der scho'ol het woord en deelde mede, dat door een misverstand het bestuur niet aanwezig was, de voorzitter en secretaris hadden bericht van verhin dering gezonden,, daarom was op hem de taak gelegd de diploma's uit te reiken. Na een welkom tot allen, was de uitslag als volgt: 1c klasse 2. leerlingen. Bevorderd 14. Voorwaardelijk 1. Niet bevorderd 6. Daar van ontvingen L. Buitenhuis, J. Keesmaat en S. van de Waard een prijs. He klasse 12 leerlingen. 11) bevorderd. 1 voorwaardelijk, 1 niet, gèen prijs." 11Ie klasse 9 leerlingen. 5 bevorderd. 1 voorwaardelijk, 3 niet, met prijs K. Schou ten. IVe klasse 7 leerlingen; allen bevorderd. Ve klasse leerlingen en 1 voor de ver- volgklasse, waarvan met prijs J. van Boe kei en W. Schothorst. Vervolgens werd' dë gelegenheid geboden de werkstukken der leerlingen te bezien. Over het algemeen waren de leeraren te vreden over dén afgeloopen cursus. Ër was keurig werk geleverd in projectie-, hand en lijnteekenen, zoodat de Nijverheids school meer, en meer. in een behoefte voor ziet en haar leerlingen die kennis,.tracht bij te btengen opdat zij later op de markt des lévens sterk zullen staan. Het was de moei te waard de werkstukken te bezien. OPENBARE LES, CHR. SCHOOL aid. DRIEHOEkSWEG Vriendelijk daartoe uitgenoodigd hebben wij Donderdagmiddag van 2.45 tot 3 uur een paar lcsSen gevolgd. Allereerst namen wij een kijkje bij Mej. Portier, die de eer ste beginselen in de jonge kinderziel legt» waar. dus de geheele bouwstof wordt klaargemaakt voor de opvolgende perio den. Daarna namen wij een kijkje bij Mej. M. J. van den Berg, waar de teere stem metjes juist zongen,, 't bekende liedje „Wie zal er ons kindeke douwen", wat zeer goed van stapel liep. Daarna werden de leesboe ken voor den dag gehaald en na dat elk netjes daarvoor zat met het lezen om beur ten een aanvang gemaakt. Er waren er bij die het al aardig ver brachten en ook be grepen wat zij lazen, werd er echter een klein foutje gemaakt» direct gingen de vin gertjes de lucht in, ten teeken dat de les met aandacht werd gevolgd. Hier was dus de bouwstof reeds ten deele verwerkt. Maar ook de geheele instructie heb ben wij bgzien in de 5e en 6e klas, waar het hoofd der school de, scepter zwaaide. Wat een tact heeft deze paeda- goog om met de leerlingen om te gaan, zijn vragen, over Bijbelsche geschiedenis, Kerkhervorming» Vaderlandsche geschiede nis mét groote sprongen doorloopend, maar toch als een aangesloten geheel op bouwend werden vlot en degelijk beant woord, zoodat uit alles bleek dat het gege ven nderricht vruchtdraagt. Met zeer veel interesse hebben wij en velen met ons ge noten en teruggebracht aan vroegere school tijden, die bij lange nfet zoo prettig en op gewekt, in een mooie omgeving werden doorgebracht. Er lag hun een trek van vol doening over de gezichten der leerlingen en toen wij de school verlieten, kwam ons onwillekeurig deze versregelen in de ge dachten: Hoez zalig wien de jongenskiel Nog om de schouders glijdt» Dan is er vreugde in de ziel Dan is het hart verblijdt. Daarom jeugdige vrienden, geniet op ge paste wijze van uw jeugd, neem de wijze lessen van de ouders em onderwijzers ter harte en doe er op uw verderen levensweg uw voordeel mee. Netl. Chr. Vrouwenbond. Voor de 4e of laatste lezing in dit sei zoen trad Vrijdagavond j.1. als spreekstèi op Mej. Kohier te Soestdijk, en dat nog wel in een modieus zomers Laplandsch costuum, dat haar flatteerde. Na gebed door de pres.te Mevr. Landweer-de Visser en het zingen van Psl. 105 1, deelde zij mede, dat het bestuur verblijdt was Mej Kohier direct bereid te vinden voor de afd op te treden, vooral omdat zij 12.5 jaai onder zeer moeilijke omstandigheden, maar met zegen onder de Laplanders heeft ge arbeid als zeqdelinge. De bijeenkomst was zeer druk bezocht o.a. door de em. pred. Ds. v. d. Spek' en G'erth v. Wrjk. Nadat de presidente allen het weïkom had toe geroepen o.m. de spreekster, verkrijgl deze daarop het woord om te spreken over „het leven der Laplandsche vronw". Al lereerst bespreekt de inleidster die Laplan ders, die het Noordelijke gedeelte van Noorwegen bewonen," een Mongoolsch ras, waarvan reeds in hel jaar 900 gewag wordt gemaals*. Het land zelf is schaarschbe* woond. slechts enkele dotpën'lrifrF ér "mét' 1000 zielen. De taal is een Oostelijke taal, verwant aan het Hongaarsch-Finsch, ep school wordt Noorsch onderwezen. Het is een land der hoogvlakte, de middernacht zon is een ongekend element. Een groote plaag zijn de muggen, en de gedruktheid die men ondervindt van half Novem ber tot begin Februari, als iaën in 't ge heel de zon niet ziet. De temperatuur be draagt 90 gr. vorst in 1917 zelfs 120 gr., het water in de Fjorden is dan warmer dan de lucht. Het volk is van natuur een Nomaden volk en leeft hoofdzakelijk door de rendieren, bij welke kudden 's nachts wordt gewaakt tegen overval der wolven. De Laplander trekt in den zomer van Zuid naar Noord, daar waar eten voor zijn die ren is te vinden onder de sneeuw. Op die manier leggen zij soms 300 tot 400 K.M. af, hun bezit bestaat als familie soms uit 5000 rendieren, de minste heeft er 2000. Sommige Laplanders hebben een vaste woonplaats en leven van de vischr vangst, ook is de natuur hen wel eens niet erg goed gezind. Zij zijn gekleed in ren dierhuid, ook Voor beenbedekking en voor schoeisel, al dit werk, ook het weven wordt door de vrouw verricht. Het koken geschiedt door den man. In de kustplaat sen verkoopt men zomers rendiervleesch en schoenen. De menschen zijn zeer gast vrij, maar stil van aard, alVss gaat op z'n rif en dertigst, haast hebben zij nooit. Zij bezitten een fijne opmerkingsgave, treu ren doen zij nooit. Hun maaltijd bestaat ir hoofdzaak uit vleesch en k'oeken die d' man bakt, de vrouw maakt de brei gereed Hun godsdienst is Officieel Luthersch, in 1895 verscheen de Bijbel in het Lap landsch, van practisch Christendom is geer sprake, ook is het volk drankzuchtig, wat le Nooren hen heeft geleerd. Het werk onder hen is zeer moeilijk, ookde taal, het begint er te dagen. Spreekster vraagt belangstelling voor het 'werk en gebed voor deze zusters en broeders, die nog in luisternis zijn. Het gesprokene werd toe- gelioht door- lantaarnplaatjes, men werd net moede om de begaafde spreekster te beluisteren, de tijd vloog heen. De pre sidente dankte de spreekster en sloot met dankzeggen. „BERG EN BOSCH." Van genoemd R.K. Sanatorium opge trokken op de heide nabij Apeldoorn liep Woensdagavond in de R.K. Jongel. Ver: een film, waarop in chronologische volg orde het geheele proces met de patiënten werd afgespeeld,, waardoor men een prach tig overzien! verkreeg. De vergadering; welke zeer druk bezocht was, werd dooi den voorzitter der R.K. werklieden Ver. ge opend met den Chr. groet, waarop spre ker allen het welkom toeriep» in 't bijzonder len heer J. Verzuur, die de film nader zou toelichten. In dit Sanatorium voor T 3.C. patiënten, het grootste hier te bnie met 50 Dominicaner zusters en 320 bed en, waar, door rust, goede voeding en zui- /ere lucht velen weer op krachten komen, werden sinds de oprichting in 1920 duizen den patiënten verpleegd. Maar nu wil de Ver. zelf ]n nieuw Sanatorium gaan bouwen in de BiTcsche bosschen, groot 46 HA, .vaarvan de bouwkosten komente st ai op f 1.200.000 of f 4600.'per bed, bere gend .op._.260 bedden, ingericht naar de lieuwste gegevens. Dit'kan a's elkeRK. arbeider daar zijn schouders onder steekt, laar er nog f 150.000 iontbreekt. Wan- ïeer nu elk naar zijn 'vermogen zijn steen- je bijdraagt, is do bouw volkomen, Cn .vordt daar in de Bilt een lichtend monu ment der liefde opgericht. Er wordt ge- ouwd omdat het moet, daar de huur op het oude terrein in 1933 eindigt. Er moet gebouwd worden uit de schatkist der lief de, en als ieder zijn plicht doet is de zaak /oor elkander. Tot hulp werd gecjiec leerd en steentjes, planken en balken (fi guurlijk) verkocht. Gezien het enthjusias- me zal de opbrengst niet tegenvallen. vVannéer het werk klaar is, wordt de R K arbeider in „eigen huis" verpleegd, daarom alle R.K. arbeiders'aan den arbeid. Uitslaande Brand. Maandagmorgen omstreeks 9.15 uur loeide de nieuwe sirene tot tweemaal toe als brandalarm voor Cen uitsliaanden brand tan de Emmalaan te Soestdijk. Naast de groote villa „Sleeswijkheuvel". ?taat de tuinmanswoning, die tegenwoordig oewoond wordt door den tuinman en bloe mist F., die daar eerst slechts enkele maanden woont. In de garage, aangebouwd aan die tuinmanswoning, was een heeleboel, stroo aanwezig. De vele pompen in de moestuin van „Sleeswijkheuvel"waren zeer onlangs van hun winterbekleeding jntdaan, terwijl in de garage voorts nog ander zeer brandbaar materiaal was op geslagen, waaronder een Vat carbolineum Ben arbeider heeft waarschijnlijk bij bet opruimen van stroo gerookt en zeer on voorzichtig zijn eindje sigaret weggewor pen. In een minimum van tijd stond natuur lijk al het stroo in ibrand. Het vuur vond gretig verder voedsel en toen men den brand ontdekte, was het reeds te laat om hem met beperkte middelen te blusschen Met behulp van omwonenden en voorbij gangers werd nog zooveel mogelijk het meubilair gered, doch ^1 spoedig kon men het huis niet meer binnentreden. Gelukkig echter waren ramen' en deuren niet geo pend, zoodat veel trek werd voorkomen De Vrijwillige Brandweer \vas spoedig ter plaatse en aanvankelijk met één straal op de waterleiding, later met tusschenscha- keling van de motorspuit, biet twee stralen werd het vuur energiek aangetast. De geheele garage en bovenbouw stonden toen al in lichte Laaie. Zoowel van links als van rechts achter werd water gegeven èrtdoo-r de groote hoeveelheden water die in be trekkelijk kórten tijd op het vuur werden geworpen, mocht het al spoedig gelukken devlammen tot, be^ar^n te br(pogen., T^cb duufdelrê'f Aiïjr gCTuiffi'éh'tfjd^eer'tiet ge vaar voor verdere uitbreiding algeheel vuitfkoöieji w|ts. J^e hitje van het bran dende strpo en van het houtwerk was zoo erg,, dat het bluschwatèr lauw de Hap af stroomde. Toen het ergste gevaar voorbij was werd de ladijer geplaatst eb bèt vuur ook van' boven af bestrèden. 'Snel 'zaten de- wakkere brandweerlieden bp de nokvan het dak te «puiten. Tegen 10 uur kon men zeggen, dat het verdere gevaar was afgewend. Het ge heele achterste gedeelte van de tuinmans woning, beneden 'zoowel als boven, was uitgebrand. Het vporste gedeelte was 'zoo wel boven als onder gespaard gebléven, hoewel er natuurlijk wel veel waterschade was. Eenige aangebouwde schuurtjes- en hokken waren ook vrijwel verbrand, al thans hun inhoud. Toch moest de brandweer nog geruimen tijd bezig blijven met het nablusschen van dez^n brand, die zich zeer erg ha(L laten aanzien. Het is dari ook ölechts aan het snel en zeer actief optreden van de Vrij willige Brandweer, di£ spoedig met groote hoeveelheden water Werkte, te danken dat het geheele huw niet is afgebrand. Eigenaardig deed het aan na de blus- sqhing te ervaren, dat het achterste ge deelte op felle wijze gebrand had, terwijl de voorkamer géén spoor van eenigen brand vertoonde, in de keuken aan de voorzijde stond de fluitketel nog vroolijk ce koken, zoodat terstond een kopje kof fie kon worden gezet. Naar verluidt is het huis, dat eigendom is va,n den eigenaar van „Sleeswijkheu vel", Dr. v. d. K„ verzekerd, doch naar men ons mededeelde, zou de bewoner F. van de tuinmanswoning 'zijn inboedel nog niet verzekerd hebben. Hoewel een groot deel daarvan is gered, is 'er toch veel ver loren gegaan, waaronder veel kleding stukken. Eerst tegen 11 uur was de toestand zoo danig, dat de brandweer kon inrukken. De ze kan met voldoening op het door haar verrichte werk terugzien. VERGADERING VAN DE R.K. KIES- VEREENIGING Dinsdagavond 14" 'April zal in het St. Jo- seph-gebouw een vergadering van de R.K. Kiesvereeniging wórden gehouden. In deze vergadering zal de candidaatstel- ling voor leden Van den gemeenteraad plaats hebben. Ook zal worden gekozen een commis sie van advies;, bestaande uit 8 personen, uit een ppgemaakte vqordracht van 16 perso nen. Deze commissie zal Vrijdag 17 April ver gaderen, terwijl de stemming over de gros lijst Zondag 26 April zal plaats hebben. SALARISVERHOOGING _Ged. Staten .hebben den Raad advies ge vraagd omtrent eéft voorgenomen herzie ning en verhooging van de salarissen van burgemeestér, secretaris ert ontvanger. RECTIFICATIE In het nummer van Zaterdag j.1. kwam een advertentie voor van v. Lennep's Sport park. Hierin was een fout geslopen, die wij nu herstellen. Er stond bonboekjes (10 uren) 3.50, dit moet evenwel 7.50 zijn. WINKELSLUITING Naar aanleiding van een verzoek, dat ons werd gedaan door een belanghebbende, kun nen wij mededeelen, dat de nieuwe Wet op de Winkelsluiting nog niet in werking ge treden is. Vanaf heden 1 April mogen de winkels in ons dorp weer tot 9 uur 's avonds ge opend zijn op de gewone werkdagen en des Zaterdags en op werkdagen aan feestdagen voorafgaand tot 11' uur 's avonds. OVERTREDINGEN Op Zondag 29 Maart zijn door de poli tie alhier een 20-tal automobilisten gever baliseerd wegens te snel rijden. De politie gaat daartoe alleen over, wan neer die snelheid werkelijk te erg is, «n ge vaar voor alle andere gebruikers van den weg bestaat, snelheden van 60, 70 en meer K.M.'s zijn dan geen uitzondering. DRONKEN CAFéHOUDER De politie is .Zondagavond bemiddelend opgetreden bij een caféhouder, die zelf te veel aan Bachus geofferd had. - - SGHOOR6/f*EENBRAND Maandagavond omsffeeks een kwartier na 5 uur brak een schoorsteenbrand uit bij Dr. Rppert aan de Steenhófslraat. VOLKSONDERWIJS TE SOESTER BERG. Woensdagavond werd in de concertzaal van ,,'t Zwaantje" een feest- en propagan- da-avond gehouden door de afdeeling Volksonderwijs. Als spreker trad op de héér1 Feringa, voorzitter van het Comité voor de Openbare School te Amsterdam, en de vrouwenclub V. V. O. (Vrouwenclub voor Volksonderwijs) verleende haar mede werking. Na de opening dbor den voorzitter» die de talrijke aanwezigen hartelijk welkom heette, wérd eerst een tooneelstukje door een viertal leerlingen der openbare school opgevoerd, dat gevolgd werd door het pn- langs bij TJijeme uitgekofnen zangspelletje "Jan Lüsïrg^"^- Dit oogstte grooten bijval bij het dank bare publiek, dat zich verkneukelde in de onberispelijke vlotte wijze, waarop de stuk jes gespeeld werden. Daarna gaf de voorzitter het woord apn den. h$.er,.Ë£ringa, ^ic ^jn hoorders njet V. öfc*# aft-S Aiv.V. f- OPGERICHT 1899 ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEFOON No. 330 POSTGIRO No. 146487 klem opwekte on. toch te- waken voor de openbare school. Spreker wees zijn aan dachtig publiek er op hoe voor elk ouder moment eenmaal aanbreekt om voor zijn of haar kind een school te kiezen. Welk onderwijs, welke school moet dat zijn? Als antwoord daarop heeft men slechts eerlijk na te gaan, wat het karakter van de open bare school is. In den breede gaat de spre ker na welk dat karakter is en hij wijst er op hoe men van allerlei politieke en ker kelijke zijden met opzet dat karakter anders wil voorstellen, om winst voor eigen zaak te maken. De gevolgen van deze verdacht making hebben geleid tot een splitsing en versnippering van ons onderwijs in het al gemeen en tot schade van dat onderwijs zelf. Nog wordt gewezen op het fonds voor steun aan volksonderwijs, op de voorstel len van het rapport Rutgers. en wekt de spreker al de aanwezigen op mede te wer ken aan het behoud en de verbetering der openbare school. Een langdurig applaus bewees de instem ming van de hoorders en bracht dank aan den spreker. In de pauze werd een verloting gehou den,, welke georganiseerd was door de da mes der Vrouwenclub. Vooraf sprak de voorzitster dier club nog een woord tot op wekking tot de talrijke dames om zich aan te sluiten. Na de pauze gaven de dames der Vrou wenclub een alleraardigst tooneelstukje „Het geheimzinnige costuum", waarbij en kele dames zich als ware actrices ontpop ten. Toen volgde het tooneelstuk „Arme Rijken", dat werd opgevoerd door het too- neelgezelschap Van Driel. Hoe zeer dit in den smaak viel, bleek wel uit de aandacht in de zaal en de schaterende lach die telkens uit het publiek opklonk. Tegen 1 uur sprak de voorzitter zijn slot woord, bracht dank aan allen, die meege werkt hadden dezen avond te doen slagen en deelde nog even mede, dat staande de vergadering 12 nieuwe leden voor Volks onderwijs werden gewonnen. DE OPENBARE VERGADERING IN 'T ZWAANTJE. Op Maandag 23 Maart j.1. des avonds 8 uur werd alhier in ,,'t Zwaantje" een open bare vergadering gehouden, welke bijeen geroepen was door het alhier kortelings op gerichte Comité ter behartiging van ge- gemeentebelangen. Toen de voorzitter de heer van den Bout om ongeveer tien minuten vóór half negen de bijeenkomst opende, waren er ongeveer een vijftig personen aanwezig» waaronder slechts één behoorde tot de vrouwelijke kunne. Het is wel jammer, dat de vrouwen 'n 't algemeen bij verkiezingsbijeenkomsten nog slechts door afwezigheid schitteren, terwijl indertijd de felle strijd om het bezit van 't kiesrecht voor hen toch minsteps van hun kant een matige belangstelling in ver kiezingsaangelegenheden zouden doen ver wachten. In zijn toespraak heette de voorzitter al le aanwezigen welkom en begon daarna met erop te wijzen, dat uit de uitgereikte circulaire wel zal gebleken zijn, dat zich alhier gevormd heeft een comité;, dat zich ten doel stelt de behartiging van gemeen tebelangen, in 't bijzonder en in verband daarmee de bevordering van de candidatuur van den heer Grootewal voor de eerst ko mende verkiezing van den gemeenteraad. Het comité bestaat uit personen van ver- chillende richtingen. Sinds den tijd, aldus vervolgde spreker, dat de heer Grootewal in den raad zitting heeft genomen, heeft Soesterberg al meerdere bekendheid gekre gen^ maat nog niet genoeg, wat evenwel in hoofdzaak te wijten is aan de geïsoleerde ligging van deze plaats. Maar omgekeerd, is het ook waar, dat wij weinig afweten van de gemeentezaken van Soest, terwijl die toch onze belangen ten nauwste raken. Hef is daarom een heugelijk feit, dat hier niJ op 't oogenblik vier leden van den gemeente raad aanwezig zijn» die gekomen zijn om elk op rijn wijze een lichtstraal te laten vallen op veel, wat ons nog duister is. Een gemeenteraadslid, dat zijn werk ern-, stig opvat, heeft geen gemakkelijke taak. Het vergt veel tijd, talent en kracht. Zeker Ln Soest en vooraf wanneeeT men uit Soes terberg komt en weer of geen weer telken male de lange afstanden trotseeren moet. Het vereischt ook veel uithoudingsvermo gen. De heer Grootewal is voor dat werk bekwaam en geschikt. Er zijn hier wellicht nog meen menschen te vinden, die over die capaciteiten kunnen beschikken. Maar op- hen allen heeft de heer Grootewal nog dit voor, dat hij vanaf 1927 tot 1931 zitting heeft gehad, dat hij dusdanig in de gemeenteza ken is ingewerkt en niemand hem van hier vervangen kan. We moeten hem dankbaar zijn voor alles wat hij reeds bereikt heeft onder moeilijke omstandigheden en we zijn hem ook dankbaar, dat hij voor de komende periode de candidatuur weer wil aanvaar den. Applaus. Nu kwam de heer Gasille, lid van den ge meenteraad, aan het woord. Het lidmaat schap van den raad en alles, wat ermee sa menhing, was indertijd voor spreker iets nieuws. Vooraf had men hem gevraagd om lid te worden van den Vrijheidsbond. En toen hij hiertoe eenmaal overging, was dit de eerste stap op den weg naar zijn nieuwe werkkring. Met veel plezier was spreker nu naar Soesterberg gekomen. Bij alle vraagstukken en kwesties, welke zich voor doen, moet men die telkenmale toetsen aan de gemeentebelangen. Soesterberg heeft in dén heer Grootewal een kundig vertegen woordiger, die met ruimen blik de zaken onpartijdig behandelt.' Soest was enkele jaten geleden nog een betrekkelijk zeer klëipe gemeente, wat betreft het zielenaan tal. Doch in korte jaren deed een snelle bevolkingsaanwas het zielenaantal belang rijk vergroten. Menschen van geheel an- den levenéo'pvatting kwamen zich ér vesti gen. Evenwel wist Soest zich niet aan te passen én bleven de toestanden van vroe'ger er voortleven. Het was de taak der raads leden, die den nieuwen tijd begrepen om zich tegen het oude» wat niet meer deugde, te verzetten. Maar dit verzet van wat dc linkerzijde genoemd wordt, gaat niet tegen de rechterzijde, maar tegen de persorjen, die niet handelen in overeenstemming met wat het belang der gemeente voorschrijft. Verschillende leden hebben hun plicht min der goed opgevat, zoodat het kon voorko men» dat iemand, zooals nu de laatste keer gebeurd is, den gmeentedienst moest ver laten. De waardeering der zittende heeren, die tot één richting heeten te behooren, is orfderling niet altijd even groot, zooals in dertijd ook uit kwam bij gelegenheid van het veeljarig jubileum van den geachten Pieter van den Breefher, wiens verdiende huldiging door anderen moest worden in gezet. Applaus. ,De volgende spreker was de heer Door man, eveneens lid van den gemeenteraad. Toen hem gevraagd werd om vanavond hierheen te komen, heeft hij zulks met ge noegen aangenomen. Reeds vroeger had men al dikwijls tegen elkaar gezegd: „We moeten eens iemand uit Soesterberg in den raad krijgen." Dat zou niet alleen wensche- njk zijn voor Soesterberg,, maar ook voor .soest, Men zou elkaar beter lecren kennen, fusschen Soesterberg en Soest ligt de héu- velrij, die „t Hoogt genoemd wordt. Dit is nu een scheiding, waardoor Soesterberg niet de bekendheid verdient, waarop het «crac^tens zijn recht als deel van de ge meente Soest aanspraak inaicen kan. Toch is samenwerking van verschillende groe pen» zoowel van Links als van xveents. Uat neen niet alujd tot resultaat geleid, maar iet streven was er toch. in werkelijkheid oestaat er geen scheiding tusschen de zoo genaamde ponueke parujen. Wel is er een cneiding, maar deze bestaat alleen tus- 'Chen wat men zou kunnen noemen; (Jud- ooest en J\ieuw-Soest, dat is de tegenstel- ing tusschen het ouue, wat niet meer deugt en conservauel is in den slecnteu zin van iet woord en net nieuwe» dat van dezen tijd is. Uaarna behandelde spreker in t kort ae ontslagaanvrage van V het. Ueze had een iange voorgescniedenis en is tenslotte tot atand gekomen na overwinning van veel cgenstand en behoudzuent, in t belang in- tusscnen van de ganscne gemeente. Met vreugd werd die ontslagaanvrage vernomen, iiet was als een kreet van verlossing. l»c inededeeling van den heer Doorman over een persoonlijke ondervinding, een interne aangelegenneid zijner partij betrenend, Kun nen we hier voorbij gaan. Applaus volgde op deze eauseru. Lan kwam aan het woord de heer Groo- ewaï, ook lid van uen gemeenteraad. Soes- erberg, zoo ving mj aan, benoorde vroe ger tot de stielkinderen van de gemeente ooest. L ïtgezonderd dan, wat net üe- astingbiljet betrelt. Soesterberg gevoel- ae zien vroeger verongelijKt en ver waarloosd en zoo was het niet te verwonde- en, oat er een beweging tot stand kwam om zien van soest, at te scneioen. voor oat uoel werd een vereeniging opgenent, die zich met 94 van de bevolKing uit- prak voor de atscheioing van Soest en de vereeniging met Z,eist. iaat heelt weliswaar mets genoipen. Evenwel heelt het toch wel iets uitgewerkt. Want van toenat kwam er oij Soest meer aandacht voor Soesterberg. ^vien was eenigszins wakker gescnud. sprè- tcer leest uit den verkiezingstijd van vier jaar terug een ontboezeming op rijm voor, waarin ae toenmalige canoioaten» die van nieuwere rienting zijn en nu bijua allen op aeze vergadering aanwezig waren, op gees- nge wijze geneKeld en als quantue negli- gaDle bescnouwd werden. Vier jaar terug was er in den gemeenteraad van soest van zeltstandigneid niet veel sprake. Men was er algemeen nog sterk vatbaar voor na olging. folitiek is evenwel geen gemeentc- aaK. Men moet de dingen op zicnzell bc- ocnouwen, zooals ze zien aan ons voordoen, 'OS van elke vooropgezette overweging. Men kan eenter met ontkennen, dat er suc ces te boeken valt in de laatste jaren. Waar oenter grieven bestaan en louten over een iange reeks van jaren^ daar kan men alge- iieele verbetering in zeer korten tijd niet verwachten. Eoor de groote intocht van ouitenar ging de echte Soester meer en meer n de minderheid verdwijnen. Niettegen- aaande dat houdt men bij wat reents ge- loemd wordt nog altijd vast aan het vroe gere idee. Evenwel is er in de laatste jaren oen verandering gekomen. Veel verande- ïng zelis. uan noud spreker tot slot een be- ■cnouwing over combinatie der partijen. Bij gcmeente-aangelegenneuen kan men de par- ïjpolitiek gerust uitscnakelen. Ueze houdt -lecnts 'af van wat het waarachtige ge meentebelang genoemd kan worden. Hoe meer partijen zrcn vereenigen, hoe beter me belangen gediend kunnen worden. Spr. •leett het dan over de- pogingen, die nier in soest worden aangewend om verscüillende partijen en groepen zooveel mogelijK te ver- lenigen voor net samengaan op een lijst, wat in het belang is van alle deeinemendeu, aar dan noen vérsnippering noen verlies an uitgebracnte stemmen mogelijK is. Ear- ïjen en groepen ve'rbih'den zien verder tot nets, maar blijven volkomen vrij in het vol- en hunner eigen gedragslijn. Applaus. Daarna wordt door den voorzitter het populaire raadslid» den hecr'Buscn als spre ker aangekondigd. Wij hadden reeds vroe ger het genoegen dezen spreker te hooren, maar niet zooals dezen avond, waarop hij -en van geest en satire sprankelende rede meld, welke niet naliet op oijna alle aanwe- -ïgen grooten indruk te maken. Naast aan geboren oratorisch talent is het genoemde .ieer onmogelijk anders dan uit het hart te spreken, welke beide factoren het geheim zijner populariteit uitmaken. Los van alle endenz waren het oogenblikken van gees- elijk genot om naar spreker te luisteren. Met klem van redenen zette hij zijn plei dooi in voor Soesterberg om op één lijst uit te komen met andere partijen en groe pen. Er is reeds een voorloopige overeen stemming verkregen tusschen de Vrijheids- oonders, Vrijzinnig Democraten» groep Soesterberg en de partij Busch. Dat wil zeg gen, wat betreft het uitkomen op één lijst. Overigens behoudt elke partij of groep de vrijheid om tijdens de verkiezing en daarna naar eigen gedragslijn te volgen. Ook vol gens den heer Busch werd Soesterberg in dertijd zeer stiefmoederlijk bedeeld. Maar sedert de heer Grootewal in den gemeen teraad zitting genomen heeft» is er in die houding toch wel iets ten gunste veranderd. Spncker keurt het af, dat hier op deze klei ne plaats een Christelijk Historische kies vereeniging wórdt opgericht, waarvoor dc aanstaande gemeenteraadsverkiezing in ho«f<lzaak de aanleiding schijnt te zijn. Voor de groote verkiezing van kamer of

De Soester | 1931 | | pagina 2