Vereeniging voor Volken bond en Vrede. FEUILLETON De strijd van een vrouw. Voor de Vrouw VEREENIGING VOOR VOLKEN BOND EN VREDE Medewerking gevraagd voor de oprichting van een Afdeeling Soestdijk. Zeer geachte Redactie, Het zou ons aangenaam zijn, indien wij via de kolommen van Uw blad de belang stelling zouden kunnen wekken voor de ons inziens wenschelijke en noodige op richting van eene Afdeeling der Vereeni ging voor Volkenbond en Vrede ten Uwent. Wat is deze Vereeniging en wat stelt zij ten doel? Door de oprichting van den Volkenbond is in de Vredesbeweging een kenmerkende verandering ingetreden. Streefde deze voor den oorlog idealen na, waarvan zelfs het begin van verwezenlijking verre scheen, de oprichting van den Volkenbond "heeft een zoodanig begin gebracht. Zeker, wij weten wel,, dat naar het oordeel van ve len de arbeid van den Volkenbond nog ver re van volmaakt is, maar wanneer men een oogenblik wil bedenken, dat de Vol kenbond steunt op beginselen, die lijnrecht ingaan tegen al datgene, wat honderden jaren achtereen als volkomen normaal in de verhoudingen der volkeren is geleeraard en gedaan, en men bedenkt daarnevens^ dat deze Volkenbond nog slechts tien jaren telt, dan zal men de billijkheid inzien van het matigen der critiek. Dit moet er echter niet van weerhouden om te streven in de richting van verbetering, verdieping van den arbeid; uitbreiding zoo noodig van het terrein, door dien arbeid omvat; omvatting tenslotte van alle landen ter wereld. Zoo danige volmaking van den Volkenbond kan slechts dan bereikt worden, wanneer zich in elk land een krachtige openbare meening vormt), die zich uitspifcekt over de vraag stukken, die aan de orde van den dag zijn. Het doel der Vereeniging voor Volken bond en Vrede is nu: het bevorderen der ontwikkeling van den Volkenbond als internationale rechtsorganisatie, de verbreiding van de vredesbeginselen en het bestrijden van den oorlog. Teneinde de practische internationale of nationale hervorming aan te geven, welke naar het oordeel der Vereeniging tot dit doel kunnen leiden, stelt zij tenminste eens in de vijf jaren een program van actie vast, hetwelk thans de navolgende 9 punten om vat: 1. Oplossing van alle internationale ge schillen langs den weg van bemiddeling, arbitrage of rechtspraak en aanvaarding van het beginsel, dat elke aanvalsoorlog een internationale misdaad is. 2. Beperking van bewapening krach tens internationale overeenkomst. 3. Nadere regeling van de hulpverlee ning aan den aangevallen Staat. 4. Verbetering van de waarborgen voor de beschermde minderheden. 5. Uitbreiding en vastlegging van het volkenrecht. 6. Opheffing van belemmeringen in het handelsverkeer. 7. Krachtige ontwikkeling van de in ternationale arbeidswetgeving. 8. Behandeling van den Volkenbond in het onderwijs. 9. Universaliteit van den Volkenbond. Het groote doel, dat de Vereeniging voot Volkenbond en Vrede voor oogen staat maakt het mogelijk, dat personen van de meest uiteenloopende partijen aan haren ar beid deelnemen. Elke politieke partij, el ke godsdienstige richting is in het Hoofd bestuur der Vereeniging vertegenwoordigd Feitelijk bestaat deze Vereeniging reeds sedert 1871p want de toen onder den indruk van den Fransch-Duitschen oorlog opge richte Algemeene Nederlandsche Vredes- bond smolt onder den naam van „Vrede door Recht" in 1901 samen met den Vrou wenbond van Arbitrage, en dit „Vrede door Recht" smolt weer in 1919 samen tot de tegenwoordige Vereeniging. Zij draagt zoodoende ook deze traditie in zich, dat zij zooveel mogelijk geheel het Nederlandsche volk wil bereiken. Op dit oogenblik telt zij bijkans 70 afdeelingen in alle plaatsen van beteekenis des land» en.ruim 20 cor respondentschappen in kleinere plaatsen. Haar ledental bedraagt ruim 7000; de con tributie is verschillend naarmate van de plaats, waar deze leden wonen, maar be hoeft niet hooger dan f 1.te zijn. Wij staan op dit oogenblik voor de aan staande Ontwapeningsconferentie van den Volkenbond. Men moge al dan niet aan de ontwerp-conventie, die aan deze samen komst als basis voor beraadslagingen zal worden voorgelegd, de mogelijkheid van resultaten toekennen dit eene valt niet weg te cijferen, dat reeds het feit op zich zelf,, dat eene Conferentie, omvattende ge heel de wereld, speciaal bijeengeroepen om •en zoo ingrijpend probleem als dat van beperking der bewapening te bespreken, en feit van de allergrootste beteekenis is. Meer dan ooit hebben Volkenbondsvereeni- gingen als de Vereeniging voor Volken bond en Vrede de Nederlandsche is, den teun der openbare meening noodig, en het al daarom zeker aanbeveling verdienen, dat personen ten Uwent, die zich voor de verwezenlijking van deze gedachte interes seeren, zich vereenigen teneinde te komen tot de .ppehting eener plaatselijke afdee ling. Tot de regeeringen moet doordringen, dat overal de massa met klem verlangt den uitbouw van behoorlijke rechtsverhoudin gen tusschen de Staten en afschaffing van den oorlog als instrument van nationale politiek; om dit te bereiken moet het pu bliek deze dingen niet alleen erkennen; doch deze erkenning tot uitdrukking bren gen in de daad: namelijk aansluiting bij eene Vereeniging als de onze, die doet wat zij kan om de goede gedachte te bevorderen. Teneinde duidelijk te maken hoezeer de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede los staat van elke politieke gedachte of overtuiging, moge gelden, dat het Dage- lijksch Bestuur dier Vereeniging thans is samengesteld als volgt. Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Oud-Minister van Buiten- landsche Zaken, President; Mevrouw Mr. Bakker-van Bosse, Vice Presidente; Prof. Mr. A. Anema, Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; Mejuffr. L. C. A. van Eeghen, Presidente van de Vrouwengroep van den Vrijheidsbond te Doorn; Mevrouw C. A. Kluyver, Hoofd commissies Departement van Buitenland- che Zaken; Mr. J. Limburg, lid van den Raad van State; J. J. de Roode, Buiten- landsch Redacteur „Het Volk", Mr. A. van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant; Professor Dr. J. R. Slo tenmaker de Bruine» Oud-Minister v. Land bouw, Nijverheid en Handel; Mr. S. K. D M. van Lier, Notaris te 's-Gravenhage, Penningmeester; H. Ch. G. J: Van der Mandere, Directeur-Secretaris der Volks universiteit, Algemeen Secretaris, geves- igd. Jan van Nassaustraat 93 te 's-Graven hage. Wij weten, dat er velen ten Uwent zijn. -oo goed als elders, die er gaarne toe wil- en medewerken om de nieuwe wereld pers, welke over Genève loopt, te bevor- ieren, en genegen zijn daartoe lid te vvor- len van onze algemeene Vereeniging. Om .e geraken tot de oprichting van eene af- leeling verzoeken wij allen, die deze be- angstelling een weinig daadwerkelijk wil- en toonen, zoo spoedig mogelijk naam en idres aan den Algemeen Secretaris te wil- .en opgeven, waarna onzerzijds gezorgd al worden, dat weldra hier een constitu erende vergadering kan worden gehouden, waarin een spreker dé beginselen der Ver eniging zal uiteenzetten en een film be- .reffende den arbeid van den Volkenbond al worden vertoond. Laat het ons aan sympathiebetuigingen niet ontbreken; laat men ten Uwent niet achterblijven bij wat andere plaatsen ons nebben getoond! Voor het Hoo fdbestuurk de Algem. Secr. Geacht© Redactie. Van het door mij gevraagde onderzoek oetretfende het "mysterie „Bouwvergun ning" verneem ik nog niet bijzonder veel. Alvorens evenwel hierop nader in te gaan, zal ik de reden opgeven, waarom ik eerst nu op deze zaak terugkom. Viermaal had (Naar het Engelsch) (26 Mr. Beale nam Margarita bij den arm maar hij deinsde terug, toen zij haar gelaat naar hem ophief; de uitdrukking daarop was niet die van een dief die op heeterdaad betrap wordt, maar die van een vrouw, di> zich door leed verpletterd voelt. Als zij het afschrift van het testament nog maar in handen had gehouden; of dit had althans dicht bij haar gelegen, dan zou hij m schicn eenig flauw vermoeden hebben ge had van de waarheid; maar zooals zij daar lag, met enkel geld en juweelen om zich heen, had zij de omstandigheden dan wel geweldig tegen. Wat heeft u bezield, ongelukkige vrouw hm zóó iets te doen? Zoo verbijsterd als ze was, begreep ze toch op eenmaal de situatie. Zij hielden haar voor schuldig aan lagen diefstal!.... Zou zij zich vrij pleiten? Zou zij zich bekend maken als de vrouw van lord Rylestone? Zou zij hen uitleggen, dat zij hier gekomen was met geen andere bedoeling dan om kennis te nemen van den inhoud van het testament? Zou zij van hen verlangen om miss Cameron te halen en zou zij dan te genover het jonge meisje, dat immers de- eer stelde boven de liefde, uitkomen voor haar intrige? Neen; dit kon zij toch niet! Zij had Al lan al genoeg leed berokkend. Zij had hem beroofd van een groot fortuin cn van een hoog-geboren echtgenoote. Zij zou hem nu nog ongelukkiger maken. Dan moest zij haar maar laten terechtstaan voor diefstal haar in de gevangenis werpen; doen met haar wat zij wilden maar zij zou niet haar onschuld bepleiten door zijn naam te gebruiken. Zij had haar ondernemen bc schouwd als een heldendaad; nu wist zij dat het slechts oneer beduidde. Laat mij maaien, wat ik gezaaid heb -.prak zij gelaten. Mr. Beale, ik ben al zoo dikwijls van plan geweest om u van haar te vertellen Deze vrouw is hier maanden geleden ge weest om de plaats te verkennen en haar plannen te smeden. Ik herkende haar toen ik haar zag met miss Cameron. Vraagt u haar maar eens of zij dit kan loochenen dat zij onder het valsche voorgeven kwam om de plaats te verkennen. Loochent u dit? vroeg mr. Beale. Neen, ik loochen het niet. Ziet u wel. Zij is hier met een boos on dernemen gekomen. Gisterenavond heeft ze al getracht de sleutels van miss Cameron te bemachtigen, maar nu vanavond is het haar gelukt. Zij heeft zeker de juweelen van mylady willen stelen. Kijk maar, daar staan ze, vlak bij haar! Margarita hief het hoofd op, met zoo in nig ongelukkige uitdrukking, dat die hun beiden trof. Ik ben hier niet gekomen, om te stelen, sprak zij met langzamen nadruk. Ik ontken niet^ dat ik ^ier kwam met een bepaalde bedoeling, maar niet om te stelen. Ik ben geen dievegge. Maar, als u niet wilde stelen, waarom heeft u dan'bezit genomen van de sleutel; van miss Cameron? Waarom heeft u inge broken in de safe en wat doen die bank noten en het goud geld om u heen? Die wilde ik niet nemen! Maar waarom is u dan in de safe inge broken? Ik heb hier niets tegen in te brengen kreunde zij. Ik kan u geen antwoord ge ven Laat u toch niet misleiden, sir„ riep Mrs Grane. Zie. hoe zij geklec.d is, zwart als de nacht zelve! Maar ik verdacht haar wel. Ik wist dat zij wachten zou, tot alles stil was in huis en ik ging even geruischloos achter haar aan. Ik zag haar hier binnen gaan en toen zij meende, dc bibliotheekdeur geslo het Bouwbureau (afd. van Vliet en Meurs) op ongegronde reden, getracht mij te nood zaken „Ontheffing" aan >te vragen. (Zie correspondentie.) Daarop werd, telefonisch, op listige sloo- me manier beproefd: „Even een papier tje te willen onderteekenen, alleen noo dig, voor eene kleine formaliteit". Beuzel kon er wel op wachten! En toen ik van den inhoud van bewust papiertje, getypt ten gemeentehuize, door Beuzel gebracht en onmiddellijk, ongeteekend mede terug genomen, kennis nam, bleek mij dat de kleine formaliteit" niet anders was: dan dat ik officieel en beleefd den Gemeente raad om „Ontheffing" verzocht! Nadat alzoo deze streek ook mislukt was, kreeg ik van de heeren de mededee- ling: „Dat ze zich niet bevoegd achten eene beslissing te nemen", hiermede intus- schen duidelijk demonstreerend, dat ze het heele bestaan van de Woningwet 'gewoon aan hun laars lapten (rzie correspondentie). Daarop mijn dreigen, (zie corresp.) Waar op volgde, bet wonderbaarlijk snel afko men, van de gunstige beslissing. Of nu, door het oproepen van de Schim van Ged. St„ deze plotseling, geheel veranderde, op vatting, is toe te schrijven aan religeuze gewetenswroeging, dan wel aan gewoon paganistischen angst voor het baantje, den lezer het oordeel. Laarbij kwam nog dat uit het laatst geheel toevallig onderhoud (heel even voor mijn vertrek uit de Gemeente), met den heer Meurs, dat mij, door optreden en uitlatingen, voldoende bleek dat hier het tegendeel van eenige welwillendheid 'was ,e verwachten. Door indertijd met „ja" te antwoorden, door een Ed.Achtbare van Rechts, op mijne uiteindelijke vraag of wij dan maar alleen goed genoeg waren om 'onze belas ting te betalen, had ik later met deze mentaliteit rekening te houden met rechts. En nu vraag ik U in gemoede, welk ge woon Soester burger, zju met deze gege vens voor oogen, nog hopen, „licht in de duistere zaken" te verkrijgen? Mannen van Rechts, ik doe thans een vriendelijk beroep op uwe bereidwillig heid. Ik wensch daarvoor geen groote woerden te gebruiken, begeer evenmin iemands ongeluk, nog veel minder daar aan mede te werken. Ik hebsimpel een ifeit gememoreerd, waarvan ik U den weg ot onderzoek, heb aangewezen. Ik vraag alleen uwe medewerking mij „zekerheid" te willen verschaffen. Zekerheid, waarop ik niet alleen recht, maar waarbij ik ook oelang heb. Ik vraag U eenvoudig mij be hulpzaam te willen zijn opdat zekerheid worde verkregen: „Dat -dergelijke cor ruptiehandelingen voortaan zullen zijn uit gesloten". „Dat iedereen, zonder bezwaar, zich ten Gemeentehuize kan vervoegen met Je wetenschap dat zijne 'belangen naar plicht, eer en geweten zullen 'worden on- ierzocht en behandeld „Dat bij niemand nog eenige vrees hoeft ,e bestaan, dat eene beslissing afhanke lijk zal kunnen zijn, van vriendedienst of anderszins". En tenslotte, M. H„ vraag ik' U, of door net geven van zoodanige 'geruststellende verklaring, het aanzien uwen Gemeente niet veel meer zal zijn gebaat, dan zooals indertijd, door zich met particuliere aan gelegenheden te bemoeien, Assurantie- .vlaatschappijen mede te deelen welke pan- Jen, met riet gedekt, niet of niet meer voor verzekering in aanmerking 'dienden -e komen en welke panden daarna dan ook onmiddellijk zijn geroyeerd. Ik dank U bij voorbaat, groet U beleef delijk en zeg de Red. dank voor 'de toege stane plaatsruimte. BLOUPOT. Den Haag, Maart 1931. Mijnheer de Redacteur. Zoudt U zoo goed willen zijn het vol gend ©ingezonden stuk in het eerstvolgend Zaterdag-nummer te doen opnemen? De ondergeteekende verklaart: le. Gedurende zijn leven nog nimmei ee nschrgven het licht te 'hebben doen zien, anders, dan voorzien van zjjn eigen naam en adres en 2e. Nimmer gedurende zijn verder leven een schrijven het licht zal doen zien, an ders, dan voorzien van zijn eigen naam en adres. Mijnheer de Redacteur bij voorbaat mijn dank, Hoogachtend, J. L. TELJER, Soestdijk, Heuvel weg 35. MODE-DETAILS Onze schoenen,, weliswaar de nederigste onzer onderdanen, nemen in het komende warmere seizoen een plaats van groote be teekenis in. Er is een zeer groote verschei denheid van modellen en maaksels aange- kond'gd, al is dit veelal een probeersel. Want komt men in den winkel om een of ander zeer bijzonder leuk model» dat men in de étalage gezien heeft, dan krijgt men dikwijls ten antwoord, dat men „Uwmaat" niet heeft. Een feit is, dat juist door de bijna tall< oze nieuwe;, en soms heel snoezige mo dellen, de winkeliers dikwijls van bepaalde modellen maar een drietal paren in voorraad en daarbij krijgen zij ze nooit zoo schoon als wij." En toen vertelde hij mij het eenvou dige kunstje. De ruiten moeten gewoon met een spons schoon water afgenomen worden, eerst „overdwars" met flinke stevige stre ken, daarna in de lengte, waarna men einde lijk nog een keer met de spons in het rond langs de sponning gaat om het opgedreven water weg te nemen. Als men dit laatste nalaat, krijgt men die vuile hoeken, die men zoo dikwijls ziet. Er zijn zoo tal van kleine wetenswaardigheden op het gebied van ra- menlappen. Na het wasschen met de spons, droogt men ze natuurlijk met een „leeren lap'j, die stevig uitgeslagen is en met de punten naar binnen gevouwen. Wil men de ruiten heel mooi laten glimmen, dan kan men ze nog nawrijven met een linnen doek. Ook gebruikt men wel zacht krantenpapier. Dit wrijven met linnen doek of krantenpa pier wordt in sommige gevallen bijna nood zakelijk, indien men tenminste op helder doorzichtige ruiten gesteld is; want het is een eigenaardigheid van het glas, dat als het met water (of spiritus, wanneer men voor vorst beducht is) is afgenomen, er doffe, somwijlen blauwe vlekken op schij nen te komen wanneer de zon erop schiint. Dit euvel wordt door het wrijven met kran ten of linnen doek overwonnen. En dan de diverse vlekken die er op de ruiten kunnen komen door zeepen, schilde ren, enz. Zeepvlekken kan men al heel ge makkelijk wegmaken met wat azijn. Vcrf- vlekken moeten met terpentijn verwijderd nemen, om te kijken,, „of ze gaan". Men ziet vele modellen in twee kleuren leer en met ingewikkelde gevlochten riempjes. Veel opengewerkt dus. En zeer terecht maakte iemand de opmerking, dat er zoo weinig leer aan de schoen overbleef, dat men zich afvraagt, of deze modellen veel steun aan den voet zullen geven. Ze zijn dan ook dikwijls alleen geschikt voor smalle, klei ne voetjes. Links bovenaan op het plaatje ziet men o.m. zulk een model schoen (san daal is het feitelijk) met zeer hooge hak. De kleurcombinatie is hier chartreuse-groen met roestkleurig buckskin. Men ziet ook andere pastelkleurcombinaties. Rechts bo venaan toont een schoentje met een nieuw soort materiaal erin verwerkt dat men Su- va-kant noemt. Bruin Marokkaansch leder heeft men in een aardig uitgesneden patroon op het roomkleurige, hnnenachtige kant ge zet. Deze kleuren vormen een mooi con trast. Daaronder een paar pumps, met ef fen leeren gladde hiel en hak en smalle bandjes van voren over den schoen heen. Daaronder een bijkomende tasch. In het midden een nieuw model slipper voor bij avondtoilet. Natuurlijk van brocaat dus. Links onderaan een echt zomersch ^stelle tje", hoed, schoen en tasch van witte crêpe met kleurig borduursel. Deze stelletjes moe ten, volgens de mode-experts dit jaar bui tengewoon opgang maken. Nu, ze staan al leraardigst. En als de prijzen nu ook een beetje schappelijk zijn,, dan heeft men wel kans, dat de voorspellingen uitkomen. L O E S. worden, en wanneer de schilder erg ge morst heeft,, is dat soms een heel werkje. Men kan het gebruik van terpentijn dan combineeren met het schuren der vlekken met een geldstuk met geribbelden rand (een cent bijvoorbeeld). Kalkvlekken worden ook met azijn weggemaakt. Indien men met het wegkrabben der vlekken wei nig voorzichtig te werk gaat, kan het gebeuren, dat er krassen op het spiegel glas ontstaan. Deze zijn weg te krijgen, maar het is een geduld werkje, dat heel veel tijd kost. Men kan de krassen namelijk weg polijsten met een papje van water met p,doodekop." Onze spiegels, schilderijen achter glas, enz. moeten ook van tijd tot tijd gereinigd worden, doch niet door zeeinen; want wan neer men maar even te royaal met water omgaat, kan het achter het glas doordrin gen en spiegel of schilderij bederven. Men dient dus te volstaan met het verwijderen der vlekken op het glas met behulp van een beetje brandewijn en indien dit niet vol doende helpt, met een papje van brande wijn met krijt. Zit er vliegenvuil op spiegel of schilderij (achter glas), dan kan men die wegmaken door met een kwastje met stijfgeklopt eiwit of sla-olie te wrijven. HUISVROUWEN-WIJSHEID HUIS VROUWEN-GEMAK. ten te hebben, keek ik door de reet en zag haar de safe opensluiten. Terwijl zij bezig was met den inhoud daaruit te halen, ging ik u waarschuwen, sir. Heb ik u ooit eenig leed aangedaan? vroeg Margarita, met diep verwijt in den toon van haar stem, aan de huishoudster. Zeker heb je mij leed aangedaan. Je hebt mij verraad laten plegen jegens het in mij gestelde vertrouwen, je hebt mij overreed, je in 't huis rond te leiden, waar ik het op zicht over had! Laat ik miss Cameron even mogen spre ken? vroeg Margarita. Neen, antwoordde Mr. Beale. Die zult u niet te spreken krijgen. U hebt haar al ge noeg misleid. Ik neem het op mijn verant woording, om u allen toegang tot miss Ca meron te ontzeggen. Ik dien eerr aanklacht jegens u in, wegens pOging tot diefstal. Mrs. Granc,, wij zullen alles hier onaange roerd laten staan. Morgenochtend, aller eerst, zal ik zorgen dat hier een detective komt en die moet dan zelve de situatie maar eens opnemen. Margarita deed niets geen moeite om hem op dit besluit te laten terugkomen; zij wierp zich voorover op den grond en lag daar zoo stil en roerloos, dat mr. Beale on willekeurig vroeg: U is toch niet ziek? Ik wilde wel, dat ik dood was! klonk de hartgrondige wensch. Gaat u meg, sir! noodde mrs. Grane, deze vrouw speelt slechts een rol! Gedurende de verdere uren van den nacht bleef zij op den vloer gehurkt, steeds weer bij zichzclvc bverleggen of zij nu bekennen zou, wie zij was, of niet! Zou zij miss Ca meron alles vertellen, of zou zij hen maar met zich laten doen, wat zij wilde? Zij zouden mij immers niet gelooven! Neen, ik zal geen vinger uitsteken om mij zelve te redden! Intusschen waren mr. Beale ?n mrs. Gra ne aan het overleggen, wat z:j doen zou den. ONZE GLIMMENDE RUITEN. „Weet U wat het is, juf", zei een oude glazenwasscher eens tegen mij, ,,de vrou wen maken over het algemeen veel te veel overbodige beweging bij het ramen lappen Praat u er niet met mij lady over sir! drong de huishoudster Zij is nog jong en men kan licht op haar gemoed werken. Ik ben zeker, dat zij deze slechte ruwe vrouw nog zou vrijlaten. Volg mijn raad, sir: sluit de deur af en dient u morgen een beschul diging tegen haar in. U kunt Gregson al tijd vroeg met een boodschap zenden. Ze is jong, bracht Mr. Beale er tegen in. en ze is zoo mooi! Dus omdaf ze mooi is, zoudt u haar dan ook maar vrijlaten?.... Een zonderling be grip van recht, voorwaar! gaf Mrs. Granc aan haar verontwaardiging lucht. Haar raad werd dan ook opgevolgd. De deur werd afgesloten, en, vroeg op den och tend, liet Mr. Beale een detective halen uit Lutdale. HOOFDSTUK XLIII. Het was volkomen licht toen Mr. Beale de deur van de biblotheek open deed en er den detective binnen liet. Het was een man met hard uiterlijk;, die zeker al zooveel had gezien van 't leven dat hij onverschillig en ongevoelig was geworden. Toch scheen hij eenig meelijden te hebben met de droevige figuur van deze schoone jonge vrouw. Want hij had al zooveel meegemaakt; maar deze stomme wanhoop, dat totaal geen moeite doen om iets tc harer verontschul diging aan te voeren, terwijl haar aankla ger de geschiedenis vertelde van hoe zij het huis was binnengedrongen onder val sche vlag, hoe zij op slinksche wijze de sleutels van miss Cameron had bemachtigd en hoe zij bij dc safe was aangetroffen met de juweelen en het geld om zich heen, dit vermurwde zelfs zijn gemoed. Werd er iets in haar bezit gevonden? Niet bepaald in haar bezit, het lag alles om haar heen. Dat getuigt te haren gurrstc. In ieder geval beschuldig ik deze vrouw van onrechtmatig bezit te hebben genomen van dc sleutels van miss Cameron en van poging tot inbraak, zei Mr. Beale. Ik zal met u naar Mr. Layston gaan, in een gcslo- Het leder van stoelen, fauteuils, enz. moet men nooit willen schoonmaken met benzine of willen wrijven met meubel- of vloerwas. Wel kan men met veel succes al is het een beetje duur gewone schoencrême ge bruiken, d.w.z. voor bruin leder dus bruin (of blanke) schoencrême. Ook zijn er spe ciale lederwassen in den handel. HUISVROUW. ten rijtuig, zoodat er zoo weinig mogelijk vertoon bij het geval hoeft te zijn. Toen wendde hij zich tot de wanhopige: Miss Avenel,, sprak hij, het spijt mij zeer dat dit is voorgevallen. Ik hoop dat het een les zal zijn voor u. Tegenover den rechter zult u zich te verantwoorden hebben voor hetgeen u heeft gedaan. En zich toen tot de huishoudster wen dend, zei hij: Mrs. Grane, u is een belang rijke getuige. U moet met ons meegaan. Voor het eerst kwam de vraag van de witte lippen: Kan ik miss Cameron ook te spreken krijgen Op dit vreesclijk oogenblik zou ze haar mededingster hebben kunnen meedeelen, dat zij de vrouw van lord Rylestone was en dat /.ij in de safe enkel onderzoek had willen doen naar het afschrift van het tes tament. Maar zij wilde met haar geheim niet te voorschijn tredefi tegenover deze drie. Zij wilde geen oneer brengen tegen over Allan, in hun oogen. Haar verzoek werd echter afgeslagen en terwijl zij den detective met smeekenden blik aankeek, vroeg zij: Wat zullen ze mij doen? Zullen ze mij het land uitsturen? Neen; zóó erg is het nog niet, antwoord de hij„ verbaasd dat zij hiermee als het wa re half schuld erkende. Nog eens vroeg zii, of ze miss Cameron ook te spreken kon krijgen; maar zeer be slist wees mr. Beale dit af, onder bijvoe ging dat dit enkel een kwelling zou zijn voor de erfgename; maar dat hiermee niets bereikt kon worden. Mts. Grane kwam waarschuwen, dat het rijtuig voor sU nd. U zult toch wel verstandig genoeg zijn om kalm mee te gaan» miss Avenel? vroeg mr. Beale. Zij antwoordde met een hoofdknik. Moet deze dame zóó meegaan? vroeg dc detective. (Wordt vervolgd)

De Soester | 1931 | | pagina 4