E IM E M 1 HILVERSUM V R IJ H EI D Sigaretten Sigaren Leeuwenstraat 16 Tabak Pijpen Veeteelt. De Liberale Staatspartij „DE VRIJHEIDSBOND'' Zomerstoffen 11 Wij verkoopen veel, omdat wij goedkoop zijn Wij zijn goedkoop, omdat wij veel verkoopen Afdeeling SOEST. GEEFT U OP ALS LID! DOET HET NU De VRIJHEIDSBOND wenscht geen politiek, geen godsdienst en geen sectarisme in den aether. Hij staat op de bres om te waken voor de belangen van de Algemeene Vereeniging Radio Omroep gem. Div. niets anders blijft ons, Nederlanders, over tot kenbaarmaking van onzen wil. De Liberalen en de naast-verwante groe pen mogen bij zich zelf overwegen ho^ de houding van de Statenverkiezingen de be staande partijgroepeeringen totaal niet ver anderd laat. Dit zou niets meer of minder beteekenen dan de erkenning door de groo- te meerderheid van het volk: „Wij zijn over U tevreden, gaat zoo door, en, indien ge er kans toe ziet, houdt nog wat minder reke ning met rechten en vrijheden van minder heden." Dan zullen wij, nog meer dan tot heden, gedwongen worden tot zelfs in on ze huizen, de paden te betreden, welke een meerderheid ons voorschrijft. Het „Dwing ze om in te gaan" zal dan nog meer dan tot heden de richtsnoer worden van de po litieke machthebbers. Het sectarisme zal dan eerst recht hoogtij vieren en de volks eenheid zal dan volkomen verdwenen zijn. Dan zal de les van Houtrust begrepen wor den in de sectarische groepen, en zal den Liberalen en de hun verwante politieke groepen meermalen worden toegeroepen: „Ge blaft en gromt wel, maar als het op bijten aankomt verspilt ge Uw kracht in onderling krakeel." Het zou inderdaad merkwaardig zijn: een groot volksdeel, dat zich een jaar lang eens gezind uit in woord, geschrift en verga deringen, in protesten tegen de Regeerings- groepen, en dat bij de eerste gelegenheid om de bedreigingen in daden om te zetten wederom uiteen zou vallen in elkander be strijdende deeltjes. Ieder volk heeft de Regeering, welke het verdient. Laten wij, door de Liberale zaak te steunen, toch zorgen, dat wij ons niet be lachelijk maken in de oogen van onze te genstanders. Laten wij hun toonen, dat het ons ernst was met onze protesten, dat wij onze onderlinge verdeeldheid willen verge ten, en een halt willen toeroepen aan hen, die bezig zijn onze volksvrijheden ons te ontnemen. K. H. TUSENIUS VRIJHEIDSBOND EN PROVINCIALE STATEN. De Vrijheidsbond heeft er steeds prijs op gesteld, mannen en vrouwen in zijn midden te kunnen aanwijzen, die tot het geven van leiding in de openbare zaak in staat geacht kunnen worden. Desondanks kan de libe rale gedachte zich niet veroorlooven, de macht van het getal voorbij te zien, welke thans in zoovele opzichten de macht in de politiek is geworden. Het is dus noodig, dat de Vrijheidsbond in onze vertegenwoor digende lichamen zoo groot mogelijke frac ties vormt. In de volgende regelen wil ik trachten uiteen te zetten, waarom alles in het werk dient te worden gesteld, om bij de a.s. ver kiezingen een groot getal liberalen af te vaardigen in de Provinciale Staten. De Provinciale Staten hebben, in hoofd zaak, een drieledige taak: Zij verkiezen voor de Provincie een Dagelijksch Bestuur: Het College van Gedeputeerde Staten; zij Dames- en Heerenkteermaketij F. C. KUIJPERSTR. 10. TEL 2169 RUIME VOORRAAD - OVERHEMDEN NAAR MAAT hebben hun bij de wet geregeld aandeel in het bestuur der Provincie. en zij vormen, wat niet het minst belangrijke is, het Kies college voor de Eerste Kamer. Wat nu de verkiezing van Gedeputeerde Staten betreft, in het algemeen heeft de ervaring als den meest practischen èn den meest loyalen weg aangewezen, dit college een weerspiegeling te doen zijn van de voornaamste partijverhoudingen in de Pro vinciale Staten. Bij de vorige gelegenheid heeft echter de Vrijheidsbonds-fractie in de Noordhollandsche Staten een eigenaardi ge ervaring opgedaan: Weliswaar vormt zij naar getalsterkte de 3e fractie, doch men heeft het oirbaar geacht, buiten haar om al leen leden van Roomsch, Roze en Rood tot Gedeputeerden te kiezen, onder toevoeging van één lid der Christelijke fracties die zich dit mandaat lieten toewerpen zonder prijs te stellen op deelneming in het over leg. Het eenige effectieve middel tegen een dergelijke politiek is: De volgende maal met een zóó sterke fractie te verschijnen, dat een College van Gedeputeerden haar niet in gedwongen oppositie zal wenschen te zien. De Vrijheidsbond verlangt trouwens niets liever dan ernstig deel te nemen in de Bestuurstaak, en deze is in den laatsten tijd weer verder in de richting van Gede puteerde Staten verschoven. Het interpel latie-recht der Próvinciale-Statenleden is vervallen en daarmede tot op zekere hoogte hun recht van controle. Wie dus een zuiver en met verstand geleid beheer voor de Pro vincie wenscht, zie toe,dat hij kan toezien! Moge daartoe voor onze partij in alle provincies de gelegenheid ontstaan. Dit zal dus hand in hand moeten gaan met een sterkere liberale positie in de Pro vinciale Staten, waarbij dan tevens onze inzichten tot grooteren invloed zullen kun nen komen bij die bestuurstaak, welke de Provinciale Staten zélf te vervullen hebben. Waarlijk, ook daar is onze invloed verre van overbodig! Het ligt op den weg der Provincie, die belangen van welvaart en ge zondheid, in ruimen zin opgevat, te bevor deren, welke baat vinden bij provincie- gewijze behandeling. Doch het ligt niet op haar weg, zonder overwegend openbaar nut de economische functies ten onrechte aan het particuliere initiatief te onttrekken of gemeentebesturen in deze richting te steunen! Zooals gezegd, de Provinciale Staten vor men bovendien het kiescollege voor de Eerste Kamer. Iedere kiezer die zich voor stelt, alsof de a.s. verkiezing er slechts een is voor een administratief college van ge ring politiek belang dat hém althans wei nig belang inboezemt vergist zich zeer. De Eerste Kamer wint in de laatste jaren eerder aan invloed, dan dat zij daarvan zou inboeten. Men heeft meermalen kunnen vaststellen, dat besluiten, die de Tweede Kamer eenigszins overhaast had genomen, door de Eerste Kamer èn met meer over leg, èn meer overeenkomstig den volkswil, ongedaan werden gemaakt. En ook wan neer dat niet mogelijk bleek, was het toch duidelijk, dat de Eerste Kamer niet bij de Tweede achter stond in levendig en waak zaam politiek inzicht. Hier heeft de Vrij- heidsbond een belangrijke rol te vervullen. Ik wil er slechts op wijzen, hoe onze frac ties in beide Kamers als één man hebben palgestaan tegen de Wet op de Zondags- Winkelsluiting, die een bedreiging vormt tegen een goed begrepen en waarlijk de perken niet te buiten gaande vrijheid, en die velen in den lande onbillijke schade dreigt toe te voegen. Wat de toekomst betreft; Nederland is inzake de radio-kwestie nog niet gepacifi ceerd, en de Vrijheidsbond zal strijd te voeren hebben tegen het opdwingen van de alles verdeelende politiek aan een modern middel van onderlinge verstandhouding, dat zich zoo bij uitstek- leent tot versterking van de saamhoorigheid langs den weg van goede ontspanning en ontwikkeling. Als kiescollege zijn de Provinciale Staten dus te beschouwen in het licht der vóórbe reiding van de werkzaamheid onzer Senaat. Zoowel in dit opzicht als volgens eigen bevoegdheden zal de functie der Provinciale Staten juist in de komende zittingsperiode een buitengewoon verantwoordelijke zijn: Staat zoowel als Provincie staan tegenover de crisis in het algemeen, de landbouw-cri- sis en de werkloosheid in het bijzonder. Het korte bestek van dit opstel leent Zich niet tot een maar eenigszins toereikende omschrijving van dit uiterst moeilijke, ge compliceerde en droevige vraagstuk. Naar mijn meening handelen diegenen onjuist, die geval voor geval zoeken te onderschei- den en afzonderlijk te genezen. Het ver schijnsel wijst op een even internationaal als over vele jaren zich uitstrekkend maat schappelijk probleem. De oplossing zal dan ook moeten worden gezocht in de richting van vooruitziende, internationale samen werking, en zeker de Vrijheidsbond, die zich ook in het handelsverkeer steeds heeft verzet tegen het oprichten van scheidsmu ren tusschen de naties, zal hier gaarne een aandeel op zich nemen van den zwaren ar beid, die geëischt zal worden. Het is dus te hopen, dat de Provinciale Staten in hun geheel zich van den ernst der tijden bewust mogen zijn en dat zij, in het algemeen zich beperkend tot de taak, die hun volgens de wet toevalt, en zich onthoudend van het kunstmatig opschroe ven der overheidsbemoeiing, hierdoor de energie mogen vrijmaken om zich te wijden aan de oplossing der groote en dringende vraagstukken, welke onze tijd óók aan de Provincie stelt. De Vrijheidsbond verlangt niet anders dan hen, die hij afvaardigt, in deze richting werkzaam te zi enmaar de Vrijheidsbond wéét, dat dit afhankelijk is van de kracht der fracties, en verwacht dus den steun van alle gelijkgezinde kiezers! A. ASSCHER. NOODLANDING ONDER TER AAR De Fokker „F.-VII", op weg van Am sterdam naar Praag heeft Dinsdagmiddag halfdrie op een weiland onder de gemeente Ter Aar een noodlanding moeten maken. De oorzaak was een motordefect, dat door monteurs van Schiphol kan worden her steld. VERBETERING GEVAARLIJKE VER KEERSPUNT TE BAARN. Door het gemeentebestuur van Baarn is de gevaarlijke hoek van den Eemweg nabij de Eembrug afdoende verbeterd. In de kos ten van deze, ook voor het doorgaand ver keer naar Bunschoten en Nijkerk, be langrijke verbetering is door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. voor een gezamenlijk be drag van 200 bijgedragen. EEMNES LANDVERHURING Daar verschillende pachters nog niet tot een besluit waren gekomen om de pachtsom over het afgeloopen jaar met 10 te ver lagen, en dit bij de op 7 dezer in de Lin deboom alhier gehouden verpachting werd gezegd, werden eenige pachters oproerig en verlieten het lokaal, onder hevig protest. Door den notaris werd de verhuring van de landerijen voortgezet, aangezien ver schillende pachters gebleven waren. Toen de protesteerenden zagen, dat an deren hun voorbeeld niet volgden, besloten zij wederom ter verhuring te gaan. Ook bij deze verhuring liepen de pacht prijzen circa 40 k 50 terug. BLARICUM TWEE AUTO'S TEGEN ELKAAR GEBOTST Maandagmiddag heeft op den hoek van de Torenlaan en Zwaluwenweg een aanrij ding plaats gehad tusschen een auto be stuurd door den heer van Tol, die in de richting Laren reed, en de auto van den heer B., die van den Zwaluwenweg af kwam rijden. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat de bestuurders elkaar niet begrepen. Een zevenjarig jongetje, dat bij den heer Van Tol in de auto zat vloog dopr den schok tegen een ijzeren stang op en kreeg een diepe hoofdwonde. Hij werd naar dokter Gribbling gebracht, die den wond hechtte. Beide wagens liepen eenige schade op en de politie maakte proces-verbaal op. DE KIPPENHOUDERIJ EN DE CRISISTIJD Het Alg. Ned: Landbouwblad schrijft: Wij spreken opzettelijk van crisis, en niet van malaise, omdat het woord crisis in houdt, dat de toestand maar van tijdelijken aard zal zijn. Wanneer een volk gaat denken, dat de tij den niet beter meer worden, dan is het ver loren. De kippenhouder moet doen, alsof de cri sis elk oogenblik z'n hoogtepunt kan berei ken, wat toch ook zoo is. De prijzen van alles zijn omlaag gegaan, niet alleen van de eieren, maar ook van het voer. Daardoor zijn de opfokkosten gerin ger, en in verband daarmee ook de waar deverliezen der dieren. Bovendien daalden de onderhoudskosten minstens even sterk als de eierprijzen. Momenteel zijn de eieren goedkoop, maar ieder jaar staan ze om dezen tijd het laagst in noteering. Ditmaal komt er nog bij, dat de zéér hooge productie er al was (tenge volge van het zachte weer), vóór de broed- centrale hare millioenen eieren opeischten. De uitvoer is goed, zoowel naar Oost als West. Volgens de maandstatistiek, van den in- en doorvoer, bewerkt door het „Centraal Bureau voor de Statistiek", hebben we in Februari van dit jaar uitgevoerd 6336 ton versche eieren, waarvan 3931 naar Duitsch- land en 2311 ton naar Engeland, ter waarde van 4.560.000, alzoo voor ruim één mil- lioen gulden per week. Is dat niet reusachtig? Had je wel gedacht, dat de uitvoer naar Engeland ook zoo groot was? Velen zijn van gedachte, dat alleen Duitschland oiue groote afnemer is, maar Albion doet het tegenwoordig ook best. De wettelijke regeling der uitvoercontrö- le is een zegen voor de kippenhouderij, evengoed als het rijksbotermerk, dat reeds lang is voor den rundveehouder. Het Hollandsche ei krijgt hoe langer hoe beter naam in het buitenland. Toen wij on langs in de buurt van Aken waren (richting den Eiffel), viel het ons op, dat de groote zaken daar allemaal het bezit van Holland sche eieren aankondigen! De kippenhouderij in Duitschland heeft haar beste dagen gehad en is niet meer te redden door verhoogde invoerrechten op de eieren. Daar zijn de voederprijzen veel te hoog voor in Duitschland. Al kregen we een belasting van 30 Mark (inplaats van nu 6 Mark) op de 100 kilo eieren, dan bleef de Duitsche kippenhouder nog ver in positie achter bij den Hollandschen. Mijne meenng is, dat Duitschland door verhoogd invoerrecht alléén zou kunnen bereiken, dat de Hollandsche kippenhoude rij een gevoelige slag kreeg, maar dat de Duitsche daardoor niet te redden is. Het gevolg zou verder wezen, dat de eieren zóó duur werden, dat ze door het pu bliek niet meer te betalen waren. Bovendien moeten we niet vergeten, dat Enschedé, Arnhem, Venlo en Roermond vlak bij de Duitsche industriestreken West- phalen en 't Rijnland gelegen zijn. En juist dkkr worden de meeste eieren geconsu meerd. Onze gunstige ligging ten opzichte van Duitschland zal Nederland, wat den eieren- uitvoer betreft, steeds in gunstiger positie houden dan Polen, Rusland, Denemarken. De Duitsche industriestreken liggen vlak bij ons! Waar de toestand zoo is, zou het misda dig zijn van 't Nederlandsche volk, om niet alles in 't werk te stellen. Waarom ook niet? Vergelijk de eierprijzen met de voeder- kosten en ge zult nu moeten toegeven, dat op 't oogenblik geen enkele tak van het landbouwbedrijf nog zoo loonend is, als de kippenhouderij. En het mooiste van de zaak is, dat er nog veel meer uit gehaald kan worden, dan op de meeste plaatsen tot nog toe gebeurt. Zonder speciale .kosten! Dat zit 'm hierin, dat de meeste kippen houders nog lang niet voldoende aandacht geschonken hebben aan dit nevenbedrijf. Men moet nemen: dieren van de allerbes te afstamming, omdat deze bij hetzelfde werk veel meer winst afwerpen, men moet er minstens 2 maal zooveel zorg aan be steden, als op de meeste plaatsen tot nog toe geschiedde; 'inplaats van 1 maal per week, maken we de hokken 2 maal schoon; we houden letterlijk alles hygiënisch pro per en verkoopen al de dieren, die niet vol doende leggen. Dit moet het gansche jaar door geschie den, want alleen die kippen welke volop leggen, werpen winst af. Het is eene verkeerde gewoonte op de boerderij, om alles maar te laten loopen, tot „de"" tijd van opruimen komt. Met uit sluitend goede kippen is meer winst te be halen, dan met 106, waar 20 of 30 mindere iegsters tusschen blijven. Niet dokteren met kippen! De individu- eele waarde der kip is daar te klein voor. En hoe lang duurt het meestal niet, voor ze weer in goede legconditie zijn? Niets gedaan, al dat aanzien. In Juli of Augustus (niet later!) moeten alle jonge dieren (broed '31; worden inge ënt tegen diphterie en pokken, dat is net zoo hard noodig, als het verzekeren der boerderij tegen brand. Want als diphter.e uitbreekt, is het met de winterleg gedaan en daardoor ook met de winst in het be drijf. De overige bestrijdings- of voorbehoed middelen moeten alleen bestaan in het toe passen der meest secure hygiënische maat regelen. Dat kost alleen wat tijd, geen geld op de boerderij waar alles „met eigen volk" geschiedt. Dus niet bij de pakkëh- gaan neerzitten, doch twee maal zooveel aandacht aan de kippen schenken, dan zal de crisis, wat de kippenhouderij betreft, nog glansrijk te doorstaan zijn. B: HET OPFOKKEN VAN KUIKENS Bijna iedere boer zal binnen zeer korten tijd kuikens op te fokken krijgen en omdat de eierproductie voor het komende jaar af hankelijk is van de wijze, waarop de kui kens worden opgefokt, is het hier de aange wezen plaats er iets .nader over uit te wei den. In de eerste plaats is het van groot be lang te weten, dat men sterke, levenskrach tige kuikens krijgt. Ten einde onze leden hierbij behulpzaam te zijn hebben de Cen trale Pluimveecommissies fokstations er kend en onder controle gesteld. Een tweede vereischte is, dat de huisvesting in orde is, waarbij wij in hoofdzaak moeten letten op lucht, licht en warmte. Frissche lucht, zonder tocht, en veel licht, hetgeen de ont wikkeling van bacteriën en ongedierte te gengaat en een goede warmteregeling. De ouderwetsche bakkunstmoeders wor den vervangen door kachel-kunstmoeders, welke zeer langen tijd meegaan en zeer goede resultaten geven. Zie vooral naar de kuikens, om de warm te van de kunstmoeder te regelen. De kui kens mogen niet te dicht naar het midden der kunstmoeder kruipen, maar zij moeten in een ring er omheen, dus ongeveer aan den buitenkant liggen, kruipen ze 'savond-^ geheel naar het middelpunt, dan is dit een bewijs dat zij koud zitten. TeNvarm is ook niet goed, zorg dus dat er steeds een raampje open staat. Stop niet te veel kuikens bij een kunstmoeder, wan neer gij een kunstmoeder koopt voor 300 500 kuikens, stop er dan 300 onder en geen 500. De eerste weken van het opfokken zijn teekenend voor de ontwikkeling der hen nen. Zorg voorts voor een ruime, droge bo dem, waarop kaf of turfmolm en een wei nig grof zand. Zorg voor frisch drinkwater of karne melk, maak de bakjes regelmatig schoon en zet ze, om te voorkomen, dat de kui kens er vuil in krabben op tegen een paar steenen. Zet gedurende de eerste week op M. rond de kunstmoeder een afscheiding van gaas, zoodat er geen kuikens kunnen af dwalen en in een kouden hoek kruipen. Wanneer gij deze regelen toepast, zult gij de grootste kans maken tevreden over het resultaat te zijn. En nu de voeding. Ten behoeve hiervan heeft het Hoofdbestuur gesticht de Coöp. Holl. Pluim vee voederaankoopvereeniging, Dir. C. L. L. Bos, Berglaan 14, Hillegers- berg. Op aanvraag wordt do?V deze eene handleiding gratis toegezonden. Deze handleiding bevat eene gebruiksaanwijzing van het Standaard-opfokvoeder N. P. F. sa menstelling Beekbergen. Wij raden icderen kuikenopfokker aan deze aan te vragen en in het hok op te han gen. De huisvesting en verpleging rust in han den van den fokker zelf, het opfokvoeder kan hij slechts op vertrouwen koopen en voeren. Waar zou men meer vertrouwen in stel len dan in de Standaard-pluimveevoeders N. P. F., waarvan de samenstelling onder controle staat en door Uw eigen organisa tie als Standaard zijn gekozen? SecretariaatJulianastraat 44. VAN GODSDIENST VAN UITING VAN HANDEL IN DEN AETHER i

De Soester | 1931 | | pagina 2