2e BLAD No. 2 van Lijst 8 Igh L. J. HOKSBERGEN Kiezers en Kiezeressen!! Bekendmakingen. <^r<£k Officieel. Plaatselijk Nieuws. Jhr. Ir. 0. C. A. van Lidt de Jeude, uit Baarn Soesterberg. behoorende bij „D E SOESTER" van Zaterdag 18 April 1931, No. 31 i HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken hekend, dat het verzoek van de N.V. Bataafsche Import Mij. te 's-Graven- hage om in/op perceel, kadastraal bekend in sectie G, No. 3368 gelegen aan den Klein Engendaalweg 'n benzineinstallatie met on- dergrondsch reservoir en bovengrondsche aftapinrichting te mogen oprichten door hen is ingewilligd. Soest, 13 April 1931. Burgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest; Gelet op het bepaalde bij de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis: dat op de secretarie der gemeente ter vi sie is gelegd een verzoek met bijlagen van H. de Vries, wonende Schoutenkampweg I, te Soest om vergunning tot het oprichten van een broodbakkerij en het daarin plaat sen van een oven in het perceel Schouten kampweg No. 1, kad. op gemeente Soest, sectie D. No. 1647; dat op den 28 April 1931, des namiddags te 3 uren gelegenheid is om ten gemeente huize bezwaren tegen het oprichten dier in richting in te brengen; en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat niet tot eventueel be roep van de later op het verzoek te nemen beslissing gerechtigd zijn zij, die niet op de aangewezen plaats en het aangegeven uur in de vorengenoemde ingevolge ar tikel 7 der Hinderwet te houden zitting zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Soest, 14 April 1931. Burgem. en Weth. voornoemd De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg drankwet Burgemester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 15 April 1931 bij hen is ingekomen een verzoek van L. C. de Bruin, van beroep kellner, wonende te Amersfoort om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank in de navolgende localiteit. voorlocaliteit van het perceel, kadastraal bekend alhier in sectie E No. 699 plaatselijk gemerkt No. 6 en gelegen aan de Rademakerstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders in brengen,. Soest, April 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. DRANKWET Burgemester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 15 April 1931 bij hen is ingekomen een verzoek van L. J. de Winter, van beroep caféhouder wonende te Soesterberg, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank in de navolgende localiteit: de koffiekamer (voorlocaliteit) van het perceel, kadastraal bekend alhier in sectie C. No.. 1203 plaatselijk gemerkt No. 17 en gelegen aan deBirktstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Soest, April 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. DE SOESTER TURNCLUB. De Jaarlijksche Uitvoeringen Dinsdagavond gaf genoemde club de 1ste der drie uitvoeringen voor een uitverkochte Rembrandtzaal, welke bij uitstek geslaagd is. Klokke half 8 marcheerden de verschil lende afdeelingen 130 leden achter de fraaie banier, op de wijze van de Turn- marsch, stram en stijf de zaal binnen, wat een allraaidigst aspect gaf. Het podium was smaakvol versierd. Nadat allereerst het clublied werd gezongen, door al len staande aangehoord, werd de vaandel- groet gebracht. De praeses der club, den heer R. L. van den Berg, opende vervolgens den avond met een hartelijk woord van wel kom tot de donateurs en begunstigers, en in 't bijzonder aan het college van B. en W., (den heer Burgemeester en wethouder En dendijk) voor den ondervonden steun, en hoopte dat deze bestendigd zal blijven. Het was voor spreker een aangename gedachte, om te zien hoe de club is uitgegroeid, niet tegenstaande de scheuring der jonge plant, is zij toch uitgegroeid tot een krachtige boom, met forsche takken. Het bestuur is dan ook volkomen tevreden. Degene die het vorige jaar de uitvoeringen hebben mede gemaakt, zullen voorzeker de groote voor uitgang bespeuren, wat voor het overgroote deel het werk is van den heer J. J. van de Linde, gymnastiek-leeraar M O. te Amers foort, die daartoe krachtig heeft mede ge werkt. Er zijn er echter ook onder die hun beste beentje hebben voorgezet o.a. Mej. B. Mooy, die steeds op de clubavonden het muzikale deel voor haar rekening nam, als dank daarvoor ontvangt zij een fraaie bloe menhulde. Ook de dames van het Amers- foortsche strijkje, onder leiding van den heer W. Riksen, dat geheel belangeloos op treedt, werden bebloemd. Vervolgens werd (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. den directeur, namens de club een fraaie aquarel in lijst, vervaardigd door den heer W. Meurs alhier, aangeboden. De voorzit ter hoopt dat de heer van de Linde nog lange jaren in 't belang der club werkzaam zal zijn. De directeur dankt voor het fraaie cadeau dat een eereplaats in zijn woning zal innemen, maar betoogd dat hem alleen de eer niet toekomt, maar ook de leden, en bovenal de propaganda-commissie, die de laatste maanden hard heeft gewerkt. Hij hoopt dat de club in lengte van jaren zal groeien en bloeien. De voorzitter dankte de directeur voor zijn hartelijke woorden, en hoopt dat wanneer de club zich uitbreidt, de overheid haar niet in den steek zal laten, maar zal zorgen voor een gemeentelijke gymnastiekzaal, waar deze mooie sport ge heel tot ontwikkeling kan komen. Na dit officieele gedeelte werd het pro gramma tot in de puntjes afgewerkt. De vrije oefeningen-dames liepen als gesmeerd. Het was een lust voor het oog, vooral die met de dansmolieven, en de rythmische dans, afgewisseld door lichteffecten. Dit laatste nummer was het neusje van de zalm. Het brugturnen der hceren was perfect in orde. Den heer D. S. Nicolaas een apart compliment voor z'n mooien stand, waar de ze turner pas 7 weken lid der club is; ook de overige heeren gaven gaaf werk dat af was. De lenigheidsoefeningen door de meis jes waren eveneens goed, en uit alles was zeer groote vooruitgang te constateeren. Het programma werd vlug en correct over de geheele linie afgewerkt. Genoten is van de jongste turner, een parmantig kereltje, de hoop der toekomst. Ook de verschillende oefeningen na de pauze werden met smaak afgewerkt, zoodat allen welvoldaan om half elf huistoe gingen. De Soester Turnclub kan op een welgeslaagden avond terug zien. Mogen de andere avonden in overeenstem ming daarmede zijn en dezelfde belangstel ling genieten. De club is het waard. Onder de velen merkten wij o.a. op het bestuur van „A.D.O." en de heer Veenstra, hoofd der school. A.R. KIESVEREENIGING NEDER LAND EN ORANJE. Lezing van den heer H. van Andel, Oud-lid Gedeputeerde Staten. Voor de tweede maal in een week verga derde deze ver. thans in de Chr. U.L.O School, welke beter bezocht was. De verga dering ving aan met het lezen van Psl. 118 7, het lezen van Psl. 66 en gebed door den praeses. Daarop riep hij allen het welkom loc, en deelde mede dat nog deze week huis aan huis strooibiljetten worden bezqrgd om Chr. Soest op te wekken te stemmen'op No. 1 van lijst 2 der A.R. lijst. Daarop verlaat de praeses de vergadering voor een vergade ring op het Raadhuis, geeft de spr. 't woord en draagt het praesidium over aan de secre taris. De spr. stelt vooraf vast dat telken male om de 4 jaren de Ilde Kamer verkie zing i^ de stemming plaats heeft voor Sta ten en Gem. Raad. Het eerste is een lands belang, de tweede voor gewest of gemeen te. Is bij de Kamerverkiezing de spanning op zijn hoogst, bij de Prov. Staten verkie zing is die de politiek-barometer hoe de Ilde Kamer er over 2 jaar zal uitzien. Het is daarom zeer goed vooraf de kiezers in te lichten naar de beste inzichten. De ver kiezing moet niet zijn een spel, waar alleen gezien wordt naar de uitkomst, 't gaat bij de verkiezing om groote belangen*, waar voor ieder wordt opgeroepen. In de ver kiezing wordt uitgesproken hetgeen men belijdt, en of men gehoor geeft aan Jezus bevel voor Zijn Hemelvaart ..Gij zult mijn getuigen zijn". Elke partij die voorlichting geeft moet zich rekenschap geven van de zuiverheid van zijn advies, 't gaat om het maatschappelijk welzijn van het volk. Maar daarom mag men zich wel met de politiek bezighouden want de politiek die wel be wust wordt aanvaardt is ten zegen van an deren. Fijngevoeligen trekken zich terug als er van politiek sprake is. Politiek is een hooge, heilige kunst, de staatskunde moet zijn Gods wil, en de roeping van de A.R. partij is de edelsten daarin te betrekken. Voor die beoefening is zedelijke orde noo- dig. Religie en moraal zijn niet tc hoog om zich met de politiek in te laten. De calvi nisten hebben altijd gestreden voor de zede lijke zending, conform de uitspraak der H. Schrift. Geloof en ongeloof is het machtig ste thema der wereldgeschiedenis. De vraag rijst nu, kan de regeering in Stad, Land en gewest toevertrouwd worden aan mannen die de Calvinistische beginselen uitdragen? Sommige beweren dat godsdienst goed is voor de bovenkamer en het hart, en uit de politiek hoort, maar de Bijbel zelf is ook politieke aanwijzingen, de ordonnantiën Gods en de Staatkunde staat beschreven in Psl. 477282 en in Rom. 13. Hier is noo- dig de eisch van zelfonderzoek, of wij wel op den goeden bodem staan om onze eigen candidaat aan te bevelen. Daarna teekent spr. Calvijn uit, de groote Hervormer die op elk zijner discipelen zijn stempel heeft gezet, en aan heel het natuurlijke leven een plaats heeft toegekend, de leer der gemeene gratie heeft hij geëerd, hij had een breeden blik op het natuurlijke leven, zijn eenige hartstocht was alle eer aan God. En waar de Staatkunde steeds Calvinistisch is ge weest en heeft gebloeid, was zij steeds tot grooten zegen, de uitspraak daarvan is een stemmig. Ook nu neemt de belangstelling voor Calvijn op de geheele wereld toe, daar hij etn boodschap aanGod bracht. Daarom als één man gestaan voor die be ginselen. De materieele voordeelen de A.R. partij in de Staten van Utrecht die altijd rechts zijn geweest, is dat zij altijd 'n zegen is geweest voor het gewest; zij komt op voor het particulier initiatief. Zie maar naar de armlastige krankzinnigen, de electrifi- catie 'n groot belang voor de provincie, de P.U.E.M. en de Pegus, waar de arbeider zitting heeft in de college's der drinkwater leiding. T. B. C.-bestrijding en dergelijke, daarbij het zuiver beheer, daar de opcenten op de Rijksbelasting hier laag zijn. Daarom mannen gekozen van A.R. begin sel, de Staten Verk. is een politiek belang, daar de 1ste Kamer hier uit wordt gekozen het hoogste college. Het is een beginsel strijd, de keuze is niet moeilijk, maar het beginsel beslist. Daarom als één man als Calvinistisch Utrecht gstemd op No. 1 van lijst 2. Na dankzegging door den secretaris deelt deze mede dat ruw geschat Soest 1000 stemmen uitbrengt, doet daarom allen uw plicht. De heer van Andel gaat daarop voor in gebed. CHRISTELIJK HIST. KIESVEREEN. De Afd. Soest hield in Ilotel Eemland een bijeenkomst welke door de helft van de leden was bezocht. Zij werd geopend met 't zingen van Psl. 89 7 en gebed door den voorzitter, welke daarna allen het welkom toeroept, wijst op de ernst der tijden, hoe alles woelt, gst en kookt, zoodat het er op lijkt of alles onderst boven gaat, waar om het geboden is als één man te staan ondom den troon van Oranje, daar de stem ming voor de Prov. Staten, straks voor de Gem.raden grooten invloed kan uitoefenen (zie naar Spanje). Laat daarom de spreuk bewaarheid worden Vreest God, eert den Koning". Daarna werd het woord verleend aan den spreker Mr. J. A. de Visser, adv. generaal bij het Gerechtshof in den Haag, oud--lid van de gemeenteraad van R'dam, welke tot onderwerp kiest „Christel Hist. Gem. politiek. Dit onderwerp legt spr. na aan het hart en ook met de inwoners van elke plaats is dit het geval, daar wij de re sultaten daarvan direct waarnemen. Ook hier zijn belangrijke tijden doorgemaakt bij de nivel-leering der belastingen, maar over 't algemeen is de druk sterk verlaagd en worden in zeer vele gemeenten door Ged. Staten die besluiten niet goedgekeurd. Voor de Staten verkiezing is bijna ieder lauw, maar straks bij de Gemeenteraads-verkic- zing raakt men in vuur, en toch zijn de Prov. Staten verkiezingen de thermometer hoe straks het land zal geregeerd worden. In 't algemeen is de politiek sinds 1848 veranderd en na het kabinet de Geer is het politieke stelsel dood, door de ineenstor ting der coalitie. Het parlementair stelsel moet gebouwd zijn op het vertrouwen der kiezers, gekozenen en regeerders; er moet eenheid van wil zijn. Het stelsel kwam tot stand door 'n compomis, wat gebeurd is in 1922, is een schande geweest. De coalitie is verbroken in de Landspolitiek en in de Tweede Kamer, niet jn de Ie en ook niet in de Staten, dit is het grootste essenticele verschil. Nu schrijft de Gem Wet voor dat de raad het hoofd der gemeente is, niet al- zoo in de Ilde Kamer, daar is het niet het Parlement, maar de Regeering die beslist. Dat dit tot allerlei onaangename dingen kan leiden, haalt spr. met voorbeelden naar voren, maar nu beslist bij besluiten bij de Chr. Hist. beginselen. Het verschil tus- schen rechts en links is dat rechts erkend de bijzondere Godsopenbaring der norma tief, ook op het gebied der Staatkunde, bij links wordt de overheid geleid, de leer der souvereiniteit van het volk, het Gods-ele ment staat op den achtergrond. Maar de overheid moet niet worden geleid, maar dij moet leiding geven naar Gods ordinan tiën. Bij de verhouding van kerk en staat mag de overheid zelf geen godsdienst bren gen of deze direct of indirect tegenwerken. Ook de uitvoering van de L. O. Wet 1920 geeft vaak tot moeilijkheden aanleiding, bij de S. D. A. P. blijft de eerlijke uitvoering vaak achterwege. De Christ. Hist. partij stelt o.a. bij het verleenen van kunst-sub sidie voorop of het is voor veredeling van het volk, ook gaat zij dit na bij vrijhandel of protectionisme. Maar wat is nu het essen tieel verschil lusschen Christ. Hist., A.R. en R.K. Dit is niet gemakkelijk te zeggen, maar nu moet men uitgaan en vaststellen de ge- meenschappelijken ondergrond in de erken ning der bijzondere godsopenbaring, daar de beginselen dikwijls op verschillende wij- zen worden verwerkt en toegepast. Bij de R.K. geeft de kerk de te volgen gedragslijn aan, van de A.R. scheidt ons 't separistisch beginsel, de A.R. laat alle openb. instellin gen voor wat zij zijn, de Christ. Hist. zijn niet voor Bijz.Hooger Onderwijs, wel voor de Volksuniversiteit. En nu over de eenzij dige ontwapening, deze is vertroebeld, daar ontwapening wordt gebruikt als leuze voor sommige politieke partijen die weten dat zij ze zelf niet'kunnen doorvoeren, het is een utopie ofschoon elk Christel. Hist. tegen oorlog ia 't Gaat er echter om of Nederland gerechtigd is het leger af te schaffen, en dat mag niet voor het bewaren van zijn neutraliteit, nood e wanneer de uitspraak van het Int. Gerechtshof niet wordt geaccepteerd bij geschillen. Eenzijdi ge ontwapening is onmogelijk en onverant woordelijk. De Staten zijn van groot belang voor de verkiezing voor de Ie Kamer. Nu staat de Christ. Hist. Partij geen bepaalde belan gen voor maar werkt saambindend voor heel het volk in al zijn geledingen, daarom als één man gestemd op de candidaat der Chr. Hist. Partij No. 1 van lijst 4. Nadat enkele vragen waren gesteld, werd de spre ker dank gebracht voor zijn duidelijk betoog en met gebed de vergadering gesloten. R.K. KIESVEREENIGING SOEST. In de deze week gehouden Vergadering der R.K. Kiesvereeniging werden voor de as. Gemeenteraads-Verkiezing als candi- dateji gesteld (in alphabetische volgorde): H. Th. van de Berg, P. van de Bremer, H. Butselaar, G. Hilhorst, H. van Klooster, A. J. C. Koenders, J. Kok, J. Mineur, G. Pronk. De stemming over de definitieve volgor de der candidaten zal Zondag 26 April worden gehouden. VERDUISTERING Door de politie is dezer dagen aangehou den S. v. d. B., koopman, wonende te Soest als verdacht van verduistering van een bak fiets. De verd. is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Utrecht. Denkt aan het onrecht der A. V. R O. aangedaan, Denkt aan het RADIO-SCHANDAAL, En stemt dus LIBERAAL, TOONEELUITVOERING Op Maandag 27 April e.k. zal door het Gooische Tooneel in Hotel Eemland alhier worden opgevoerd het tooneelspel „Karak ter Menschen". Het is een stuk uit het zee mansleven. met muziek en zang, in zes be drijven. Wij wekken iedereen op deze voor stelling bij te wonen, en tijdig plaatsen te bespreken, vooral daar een gezellig bal na afloop dezen avond zal besluiten. INTREDE Ds. WOUTERS. De bevestiging van ds. S. Wouters, die het beroep naar de Geref. kerk alhier heeft aangenomen, zal plaats hebben op Zondag 10 Mei a s. Als bevestiger zal optreden ds. B. Alkema. Zondag 10 Mei des avonds doet ds. Wou ters alhier intrede, terwijl hij Zondag 3 Mei afscheid néémt van zijn tegenwoordige ge meente Dronrijp in Friesland. JUBILEUMGESCHENK Het comité ter voorbereiding der feeste lijke herdenking van het 25 jarig priester feest van pastoor Mölder meldt, dat reke ning houdende met den wensch van den ju bilaris, wijziging is gebracht in de keuze van het huldeblijk, dat door de parochie aan haren Herder zal worden aangeboden. Deze wijziging bestaat hierin, dat niet zoo als aanvankelijk de bedoeling is geweest het cadeau zal bestaan uit twee beelden in de Parochiekerk, maar dat in de plaats daarvan het nieuwe hoofdaltaar zal wor den verrijkt met een tabernakelkruis en zes bijbehoorende kandelabres. Zooals bekend is, zal het hoofdaltaar in de Parochiekerk geheel worden afgebouwd en het ligt in de bedoeling, alles op den feestdag van 15 Augustus a.s. gereed te hebben. De voor deze afbouwing noodige geld middelen werden als een gift aan de paro chie ter beschikking gesteld van den pas toor. GEVONDEN VOORWERPEN Een gouden sierspeld. Een étui met een rozenkrans. Een muts. Een magneet van een motorrijwiel. Een rozenkrans. VALSCHHEID IN AUTHENTIEKE ACTES Een Belg was in den oorlogstijd naar Ne derland uitgeweken en verbleef sinds dien in Hoogland. Hij woonde daar samen met een vrouw, die hij voor zijn echtgenoote uitgaf en als zoodanig werden beiden ook ingeschreven. Bij deze inschrijving overleg de hij het trouwboekje. Later verhuisden beiden naar Soest en het gezin werd gezegend met een talrijke nakomelingschap, die natuurlijk werd inge schreven in het bewuste trouwboekje. Wat men echter aan het Bevolkingsre gister. niet wist, dat was, dat de echtgenoot niet was de man, voor wien hij zich uitgaf. Hij had zich wel opgegeven en ging door voor de echtgenoot der vrouw, doch had niet diens identiteit. De werkelijke echtge noot was in België gebleven en vertoeft daar nog steeds. Waarschijnlijk is hij er ook geheel on kundig van, dat inmiddels in Nederland zoovele kinderen geboren zijn, die zijn naam dragen. Het ergste is echter, dat onze Belg in dertijd alle geboorten kwam aangeven en de geboorte-actes natuurlijk werden opge maakt op naam van den werkelijken echt genoot, voor wien hij zich uitgaf. En als zoodanig teekende hij die actes ook. Nu inmiddels is gebleken, dat hij niet is degene, waarvoor hij zich al dien tijd heeft uitgegeven, zijn de moeilijkheden na tuurlijk vele geworden. Volgens de wette lijke bepalingen hebben alle kinderen, staan de het huwelijk der vrouw met haar in Bel gië vertoevende echtgenoot, dien echtgenoot tot vader en dus geenszins onzen Belg. Deze zal zich te verantwoorden hebben wegens valschheid in authentieke actes, na melijk in de diverse geboorteactes, subsi diair wegens valschheid in geschrifte. Hij is aangehouden, doch na het ingestel de onderzoek weder na een paar dagen vrij gelaten, waarschijnlijk omdat vrees voor herhaling niet bestond. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Soest is natuurlijk met deze feiten op de hoogte gesteld en zal eventueel wel niet nog meer kinderen in het bewuste trouwboekje bijschrijven. Met dat al is het een zeer eigenaardige kwestie, die wel niet veel zal voorkomen en waarvan Soest dus de primeur heeft. AANGEHOUDEN Door de politie zijn aangehouden 2 min derjarige Duitschers, die ontvlucht bleken te zijn uit een verplegingsinrichting te El- berfeld. Zij zijn overgebracht naar Enschede en aldaar ter beschikking gesteld van den Grenscommissaris, die voor verdere over zetting over de grens zorg zal dragen VAN DEN HEUVEL. Toen de afdeeling Soesterberg van de Vereeniging „Volksonderwijs" enkele we ken geleden een propaganda-feestavond hield, waren de meesten wel gekomen om het feestelijke karakter van dien avond. Dat veschijnsel is op zichzelf niets bijzon ders. In hun vrije uren haken verreweg de meeste menschen naar ontspaiijning; van zelfsprekend de zeer jeugdigen, maar ook de ouderen, die dan meestal niet gedispo neerd zijn om met volle aandacht naar een overigens goed geconstrueerde en duide lijk voorgedragen redevoering te kunnen luisteren. Gewoonlijk duurt zooiets al gauw te lang, wanneer de tijd van zegge een half uur overschreden wordt. In elk geval was het van het bestuur der afdeeling goed ingezien om een belangrijk deel van dien avond voor het feestelijke gereserveerd te houden. Dit deel is even eens goed geslaagd en was voor velen weer een aangename afleiding in den tredmolen van t dagelijksch leven. Er werd weer ge zelligheid geproduceerd, waaraan velen het hunne hebben bijgedragen. De voorbereiding legde gedurende enke le weken beslag op een gedeelte van den vrijen tijd der executanten. De groote deelname van kinderen bracht een ongewone variatie in de uitvoering. Tooneelstukjes door kinderen opgevoerd hebben iets aparts. Met hun levendige fan tasie is spel voor hen nog dikwijls de wer kelijkheid, waaraan zij zich geheel en al ge ven kunnen. Ze gaan erin op, zoo tenmin ste groote schroomvalligheid~geen beletsel vormt. Het tooneelspel kan voor kinderen de gelegenheid zijn om hun droomleven uit te werken. Geen wonder dan, dat het zangspel „Jan Lustig", dat door de kinderen frisch en op gewekt werd uitgevoerd, danig insloeg en grooten bijval oogstte. Voor verscheidene aanwezigen was zooiets een nieuwigheid. Ook het spel der ouderen, waaraan door dames en heeren van deze plaats werd deel genomen, ondervonden veel waardeering. En niet zonder redenen, daar er onder hen werden aangetroffen, die werkelijk talent voor het tooneelspel aan den dag legden. Zonder eenige overdrijving, mag dit gerust gezegd worden. En waarom ook niet? Wel heet het al tijd, dat er een diepe scheiding loopt tus- schen dilettanten en beroepsspelers. Maar als tooneelspel een kunst is, dan is deze zonder meer niet aan te leeren, doch moet in aanleg reeds aanwezig zijn. En die aan leg ontdekt men dan ook vaak buiten het eigenlijke beroepsgilde, tot wie hij niet be perkt blijft. Toen in Amsterdam de tooneelschool nog niet was opgericht, kwamen bijna alle ge vestigde en vaste tooneelgezelschappen voort uit de vele toen bestaande dilettan- tenvereenigingen daar ter plaatse. Naast aanleg bleken enkele medespelers op den avond van volksonderwijs ook over een zekere routine te kunnen beschikken. Er waren er ook, die voor de eerste keer optraden en, zooals ons naderhand werd medegedeeld, even voordien door dc plan kenkoorts werden aangegrepen, doch zich spoedig te herstellen wisten. Er werd betrekkelijk veel gegeven op die feestelijke bijeenkomst. Een enkele voor dracht ter afwisseling met de tooneelstuk jes zou de verscheidenheid nog grooter hebben gemaakt. Met dat al was het een aangename avond, waar. vriendschap gemaakt en bestaande versterkt werden waarop met voldoening kan worden teruggezien. Ook was de op schik der zaal gezellig, al hadden er dan nog wat meer tafeltjes kunnen staan. Gestadig ontwikkelt zich hier het ge zelschapsleven en gaat de geest van gezel ligheid steeds grooter kringen omvatten. Aan het oude Soesterberg ontluikt het nieuwe leven. En dat laat zich niet terug houden. Want onder het groote aantal gevestigden zijn er zeer velen, die iets in hun ransel meevoeren. Onder hen bevinden zich spe cialiteiten op verschillend gebied, toegerust dikwijls met veel kennis en levenservaring, opgetast in de dichte samenleving eener groote stad. Zij hebben bovendien vaak nog wat ex pansie noodig en beschikken met z'n allen over voldoende cultureele goederen, waar door zij voor deze eenmaal arme en onge ziene heideplaats iets kunnen doen en zijn. Niet alleen kunnen zij het elkaar hier dragelijk helpen maken, maar zij kunnen ook krachtdadig medewerken aan den op bouw dezer plaats, voor welke nog een glo rierijke toekomst bestaat. „TOESCHOUWER". LUCHTVAART Bij de nachtvluchtdemonstratie met .het grootste driemotorige Fokkervliegtuig der K. L. M. boven de steden Amsterdam, Haarlem, den Haag, Rotterdam en Utrecht op 11 April j.1. op initiatief der Uitgevers Maatschappij „Elsevier" gehouden, stond het afschieten der lichtsignalen onder lei ding van Kapitein van Dorst van de lucht- vaartafdeeling Soesterberg. EEN NOODLANDING In den morgen van 15 April moest het militaire vliegtuig 107, komend van Soes terberg een noodlanding maken nabij den Spijkschendijk onder de gemeente Gorin- chem. In het toestel, dat eenigszins bescha digd werd, bevonden zich de korporaal vlieger de Graaf en de mecanicien van der Linden. Als oorzaak werd een storing in de benzineleiding opgegeven. De vliegma chine werd later gedemonteerd en naar Soesterberg overgebracht. DE TOESTAND VAN DEN HEER VAN DIJK. De heer van Dijk, die na een ernstige verwonding tengevolge eener auto-aanrij ding in Augustus van het vorige jaar, in verschillende inrichtingen verpleegd moest worden, is dezer dagen gedeeltelijk her steld, weer naar huis teruggekeerd. FAILLISSEMENT Uitgesproken H. SLOT. houtbewerker, Soesterberg, Postweg 31. R.-c. mr J. J. Wijnstroom, Cur. mr. F. C. Terlingen, Soest:

De Soester | 1931 | | pagina 5