2e BLAD T. VAN VLIET Z Modelslagerij Sacré Madame «JOH. TAK Bekendmakingen. Plaatselijk Nieuws. Wie het wèl met de gemeente meent, stemme op één der candidaten van lijst Algemeen Gemeentebelang Algemeen Gemeentebelang Soesterberg. Officieel. BOSCHSTRAAT 9 - BAARN HILVERSUM HILVERSUM behoorende bij „D E SOESTER" van Zaterdag 23 Mei 1931, No. 41 TER-INZAGE-LEGGING VAN LIJS TEN VAN CANDIDATEN. De Voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Soest maakt be kend, dat de lijsten van candidaten voor een ieder op de secretarie der gemeente ter in zag e zijn nedergelegd, met vermelding van de nummers der lijsten. Soest, 21 Mei 1931. De Voorzitter voornoemd, G. Deketh. DIENSTPLICHT. De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat het inschrijvingsregister en het alphabetisch register betreffende de in deze gemeente voor den dienstplicht, lichting 1932, ingeschreven personen alsme de het afschrift van het gemeenschappelijk alphabetisch register (art. 13, 6e lid v/h Dienstplichtbesluit) op de secretarie dezer gemeente van den 5 Juni' a.s. af, gedurende tien dagen voor ieder ter inzage zullen wor den gelegd. Tegen het inschrijvings- en het alphabe tisch register kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift be zwaar worden ingebracht. Het verzoekschrift moet bij ondergetee- kende worden ingediend. Soest, 21 Mei 1931. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. (VERVOLG RAADSVERSLAG) De heer van Klooster,, die de notarieele acte heeft geteekend, heeft daarmede heele- maal niet gediend de belangen van de ge meente. De geheele zaak klopt niet^ dat moet toch elk een merken(. De burgemeester zegt, dat deze zaak al dateert van 1920 en dat het zeer moeilijk is alles nog eens precies na te gaan. In elk geval treft het huidige college van B. en YV. in zijn samenstelling van thans geen schuld. De noiulen geven slechts zeer be knopt weer het beslotene, en dat daarin niet wordt gesproken van lastgevers zal wel alleen gelegen hebben aan de beknopt heid. In het licht van de andere stukken en van vroegere notulen, is het zeer logisch dat de zaak is uitgevoerd zooals is ge schied». Spr. wil niet gaarne beweren, dat de handteekening v. d. heer Nollen valsch is, in elk geval zou zulks moeten bewezen worden». Daarenboven is in de notarieele acte, zij het dan ook zonder bepaalde af zonderlijke volmacht, te kennen gegeven, dat Kuyer en Thuring de lastgevers waren van Nollen en dat van Klooster voor hen optrad. Ook dit moet als vaststaand wor den aangenomen^ zoolang niet blijkt, dat die authentieke acte valsch is opgemaakt. De heer Busch constateert eens uitdruk kelijk). dat het huidige college niet verant woordelijk kan worden gesteld voor de smerige handelwijze en de vieze bende van 192Q. Elkeen voelt, dat de zaak heelemaal niet klopt, al verdedigt de burgemeester het ook nog zoo mooi. Van Klooster deelt mede, nergens vanaf te weten en overal volkomen onschuldig aan te zijn, maar daar moet dan maar eens eindelijk klaarheid in komen. Of de heer van Klooster wist al les heel goed en is daaraan schuldig, en dan kan hii zeker geen wethouder worden en is ook als raadslid verder onmogelijk, óf er moet behoorlijk blijken, dat de heer van Klooster van niets wist en' volkomen onschuldig is, en dan is het plicht^ dat hij worde gerehabiliteerd. Hierbij staat niet al leen de eer op het spel van den heer van Klooster, maar ook de eer van de geheele r.k. raadsfractie. Deze moet niet willen dul den, dat op haar in den persoon van den heer van Klooster een zoo ernstige blaam wordt geworpen en moet alles aanwenden om zich van die blaam te zuiveren». En mocht dat niet mogelijk blijken, dan is de heer van Klooster toch ook niet te hand haven als lid van de r.k. raadsfractie. De andere fractieleden moeten dus ook zelf aan sturen op een behoorlijk onderzoek. Een tusschenweg bestaat niet. Er moet klaarheid komen en als dan blijkt, dat de heer van Klooster geheel vrij uitgaat, zal spr. de eer ste zijn om hem op de meest volkomen wijze te rehabiliteeren. Dat is men tegenover hem verplicht, maar ook tegenover de andere le den der fractie. Men mag toch niet aanne men1, dat de r.K. raadsleden in hun midden zullen blijven dulden iemand, die zich niet geheel heeft kunnen zuiveren van een zoo ernstige blaam. De burgemeester wijst erop, dat deze ge heele kwestie voor 4 jaren reeds is onder zocht. Daarover heeft een raadscommissie een verslag uitgebracht en de conclusie daarvan was een zoodanige, dat de heer van Klooster niet voor den wethoudersze tel in aanmerking kon komen en deze zetel voor hem verloren ging ten behoeve van een ander lid der tr.k. raadsfractie, de heer Koenders. Over deze kwestie is dus reeds een onderzoek gevoerd en een beslissing gevallen. De conclusie is genomen en in de practijk gebracht en nog steeds is deze conclusie niet ongedaan gemaakt. Eerst op het oogenblik, dat in strijd met die con clusie de heer van Klooster toch wederom als wethouder zou worden benoemd, zou de zaak opnieuw aan de orde kunnen ko men in al haar omvang. Dat de kwestie van den wegenaanleg op 30 Mei 1930 niet heelemaal voleindigd was, zooals volgens het contract moest, doet er niet zoo heel veel toe, en daardoor heeft de gemeente geen nadeel gehad. De heer Busch merkt op, dat in het rap port van voor 4 jaren deze kwestie slechts zijdelings is aangeroerd en niet zoo be- proken in alle finesses als nu. De heer Grootewal merkt op, dat geble ken is, dat er voor den wegenaanleg nabij den Heideweg steenen geboekt zijn als verbruikt, terwijl er inderdaad aan den Heideweg minder zijn gebruikt. De overgebleven steenen zijn in het geheim teruggevoerd naar een zoogenaamd „stil magazijn", waarvan noch de burgemeester noch een der wethouders ook maar iets af wisten- De burgemeester geeft zulks toe, de stee nen waren geboekt als verbruikt, maar wa ren inderdaad niet verbruikt. Uitvoerig staan de heeren Grootewal en Busch bij dat .stille magazijn" stil en nemen de overboe kingen onder de loupe. Later is een bedrag van f Ö6U0.weer naar het „stille maga zijn" overgeboekt en het eind van het liedje is, dat aan den raad maar wat is voorge- draaid en dat tenslotte de N.V. Heidebloe- sem nog eens extra heeft geprofiteerd. De heer Gasille is in het geheel niet vol daan over de gegeven antwoorden. Er moest f 40.900 worden betaald voor den wegaanleg op de bijkomende wegen en dat bedrag moest betaald worden in 10 jaar, elk jaar minstens f 4000. Deze betalingen kwamen al niet regelmatig en spr, brengt dank aan 't optreden van de toenmalige wet houders de Koning en v. d. Berg, voor 't feit, dat zij tenslotte geweigerd hebben met den aanleg door te gaan, zoolang 't achter stallige niet was aangezuiverd. Waren deze Heeren wethouders gebleven, dan was deze zaak zeker behoorlijk afgehandeld geworden. In ^elk geval had de ge meente moeten zorgen, dat zij harer zijds op 30 Mei 1930 aan hare verplich tingen had voldaan. Dan had zij sterk ge staan en had van de tegenpartij betaling kunnen eischen. Nu krijgt men weer" aller lei moeilijkheden. De burgemeester beroept zich nu wel op de interpretatie van het raadsbesluit van 13 Maart 1928, een be- grootingswijziging, doch spr. vermoed met stelligheid, dat de leden van den Raad toen in 't geheel niet begrepen hebben, wat hier mede werd beslist. Hierdoor werd in strijd met de koopacte, het bedrag der verharding van den Hoofdweg, ruim f 19|.000 onder de f 40.000 gebracht voor de verharding der overige wegen vastgesteld. Men heeft dat toen voorgesteld, alsof 't was 'n kwestie van overboeking, en zeker niet een kwestie om aan de N'.V. Heidebloesem f 19000 cadeau te doen. De burgemeester geeft toe, dat uit de of- ficieele stukken de zaak gelezen kan wor den, zooals de heer Gasille doet. Alles is echter voor spr.'s tijd gebeurd en hij heeft geen aanleiding zonder nader bewijs te twijfelen aan de eerlijkheid en de goede trouw van dengene die er bij betrokken wa ren. De bedoeling van het raadsbesluit van 1928 was zeer zeker aie f 19000.af te voe- met spoed plaats hebbenv Daarna stelt de burgemeester aan de orde het vestigen van een erfdienstbaarheid op de gemeentegronden ten behoeve van het leggen van een kabel door de P.UJE.M. in Soest langs den Lange Brinkweg, Eemweg (niet Eemstraat) en Soesterbergschestraat. Deze erfdienstbaarheid wordt onder de ge bruikelijke voorwaarden en tegen het ge bruikelijk bedrag gevestigd, hoewel wel en kele leden er bezwaar tegen* maken, dat zulks nu weer op het allerlaatste moment ingevoegd wordt. Hierna komt aan de orde de RONDVRAAG De heer Doorman haalt uit de notulen aan, dat wethouder Koenders gezegd heeft, dat bij het bouwen in Soest wel met de sleu ven en fundeering mag worden begonnen zonder dat de bouwvergunning er is. Spr. heeft de verordening echter nagelezen, maar daar is geen sprake van. Wethouder Koenders geeft toe, dat het niet met zooveel woorden wordt toegepast, maar men kan toch moeilijk gaan verbie den, dat iemand op zijn eigen terrein gaat graven,. De heer Doorman blijft het onjuist vin den; men kan toch wel zien of iemand zoo maar graaft, of dat het een sleuf is voor het bouwen. Hij dringt aan op meer en be ter toezicht van de politie bij het bouwen zonder vergunning en wenscht ook het ma ken van sleuven en fundeeringen zonder vergunning uitdrukkelijk te voorkomen. De heer Busch heeft het over de water leiding aan den Klaarwaterweg. Bepleit be tere verlichting van den Anna Pauwlowna- laan en wijst er op, dat men wel bezig is de arbeidswet zeer precies te doen nale ven, maar op de eigen bedrijven van de ge meente heelemaal niet let. Spr. wil daar dan ook maar eens op gaan letten. Voorts wenscht spr. dat de asch- en vuil nisman zich behoorlijk aankondigd b.v. door een bel, dat voorkomt dat de menschen uren te voren de aschketels neerzetten!, wat trou wens ook strafbaar is. Ook vraagt spr. of het juist is, dat de ge meente voor de bestrating van den Gallen- kamp Pelsweg klinkers heeft aangekocht, die door het Rijk op den Rijksstraatweg voor bestrating aldaar zijn afgekeurd. Wethouder Koenders erkent dat en deelt mede, die steenen te hebben gekocht na ge hoord te hebben en in overleg met de com missie voor O.W. Ten slotte vraagt de heer Busch naar een oplossing voor de schutting bij Witte aan den Eikenhorstweg. De heer Grootewal informeert naar het lot van het ontwerp Baatbelasting, waarop de burgemeester antwoordt, dat in de be lastingcommissie geen eenstemmigheid hier over kon worden bereikt en dat daarom B. en W. hun voorstel maar voorloopig heb- antwoord van den inspecteur was toen wel heel anders als nu, hij herinnerde zich niet het getal 70. Nu blijkt achteraf, dat wet houder Endendijk daarna met den heer Fokkens naar den Inspecteur is gegaan, buiten spi\ om, hoewel de heer Fokkens spr. had toegezegd, dat hij er bij kon zijn. De heer Fokkens had toen blijkbaar wel genoeg tijd, maar blijkbaar al leen om zonder spr. naar Hilversum te gaan. Op die wijze hebben beide heeren nu een tweede verklaring van den inspecteur ge kregen, waarin nu plotseling het gevraag de getal 70 staat- Spr. vindt deze wijze van optreden van den heer Fokkens weinig ver- trouwwekkend. Hij houdt nog steeds vol, dat in de school vast en zeker 105 leerlingen mogen worden toegelaten. Wethouder Endendijk twijfelt toch niet aan de waarheidsliefde van den inspecteur, maar wist natuurlijk niet welk overleg en welke afspraken gemaakt waren tusschen den heer Fokkens en den heer Doorman. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de openbare vergadering eerst te ruim 7 uur gesloten, waarna de Raad nog even in ge heime zitting overgaat tot behandeling van punt 18, Belastingreclames. ZITTING VAN HET HOOFDSTEM BUREAU. Nummering der candidatenlijsten. In zijn openbare zitting van Donderdag middag 3 uur heeft het Hoofdstembureau bij loting de ingediende candidatenlijsten voor de a'.s. gemeenteraadsverkiezing op 18 Juni e.kj. genummerd. Deze nummering luidt: 1. Wilde anti—revolutionnaire (lijst Lo- deesen). 2. Roomsch Katholieke Staatspartij (lijst van Klooster). 3. Christelijk Historische Unie (lijst Hornsveld). Algemeen Gemeentebelang (lijst Ga sille). 5. Wilde lijst (lijst Iseger), 6. Anti-revolutionnaire partij (lijst En dendijk)). 7. S.D.A.P. (lijst Bleeker)> H.M. DE KONINGIN-MOEDER. Donderdagmiddag is H.M. de Koningin- Moeder vanaf het paleis Het Loo, waar zij tijdelijk vertoefde, vertrokken per auto naar Haar Paleis te Soestdijk, dat zij voor haar zomerverblijf heeft betrokken. Te ongeveer 3v30 uur passeerde de Koninklijke auto door onze gemeente». I o I ren, dat blijkt ook heelemaal uit de bereke ning van f 40.000, welk bedrag is gevonden uit 2825 M 2 straataanleg tegen 14.'per M. Daarin was dus begrepen de bazalt- verharding inclusief de verharding van den hoofdweg, den Heideweg, zelfy De heer Gasille is het hiermede absoluut niet eens,. De Heideweg zou apart betaald worden, de helft bij het teekenen van de acte en de andere helft later. Waar de eer ste helft inderdaad ook is betaald, blijkt daar toch wel uit, dat spr.'s standpunt juist is. Door nu die kosten van den Hoofdweg in mindering te gaan brengen op het reeds betaalde, heeft men de gemeente scha de berokkend. De helft was reeds be taald en de andere helft had natuur lijk ook moeten betaald worden, onge acht en onverminderd de f 40.000, die waren voor den aanleg van de andere wegen. Ver rekening tusschen deze 2 posten had dus niet mogen plaats hebben. Dat men dat nu toch gedaan heeft, kost de gemeente veel geld. Wethouder Endendijk: „Kunt U niet pre cies zeggen, hoeveel schade dat U meent dat de gemeente heeft geleden?" De heer Gasille: „O, ja wel, dat kan ik U opgeven. Dat zijn de kosten van aanleg van den Heideweg zelf, die thans feitelijk niet geind worden. Dat is een bedrag van f 19i.347.50, en die kosten zijn in de overeenkomst apart genoemd." De heer Busch meent, dat men de gemeen te in elk geval moet vrijwaren voor een der gelijke groote schade. De heer van Klooster is bereid alles me de te helpen uitzoeken en waar er eindelijk eens klaarheid in moet komen, stelt spr. voor onmiddellijk aan te vangen de gehee le zaak eens met behulp van den heer van Klooster goed uit te zoeken. Maar dat moet clan onverwijld gebeuren. Het resultaat van dat onderzoek moet dan aan de Raad wor den medegedeeld. Blijkt, dat de heer van Klooster niet zoo onschuldig is als hij zich voordoet, dan is hij noch als wethouder, noch als raadslid te handhaven. Zou ech ter blijken, dat de heer van Klooster over al volkomen onschuldig aan is, dan is de raad tegenover de eer van dé r.k. fractie verplicht een uitspraak te doen, waarbij de heer van Klooster volkomen wordt gere- habiliteerd(. De heer Doorman weet het niet meer zoo precies> Hij gelooft echter dat op dit punt de heer Gasille mogelijk zich vergist. Waar men het over en weer niet eens kan worden cn de gegevens en feiten niet zon neklaar duidelijk zijn, wordt ten slotte con form het voorstel van den heer Busch be sloten. De burgemeester, tezamen met de heeren Gasille en Busch zullen zich zoo spoedig mogelijk in verbinding stellen met den heer van Klooster teneinde de zaak voor eens en i altijd uit te vechten» Dit onderzoek kan ben teruggenomen, hetgeen de heer Groote wal ten zeerste betreurt. De heer Busch verzoekt voortaan zoo veel mogelijk 's avonds te vergaderen, zoo wel wat de raadsvergadering als de com missievergaderingen aangaat. De heer van den Breemer adviseert de Schuit, die de gemeente„ indertijd gekocht heeft bij de overstroomingen, op te laten halen en te laten nazien. Anders vergaat ze heelemaal. Ook vraagt spr. om eindelijk eens de plannen uit te werken in verband met de afgraving van het Hoogt tusschen Soest en Soesterberg, dan wel om den weg om te leggen. De heer Pronk bepleit betere verlichting aan de Birktstraat, juist nu, nu.de electri- sche lichtleiding daar wordt gewijzigd. Wethouder Endendijk leest nog voor een brief van den voormaligen inspecteur van het L.O., waarin deze mededeelt indertijd de aanvrage van de Chr. U.L.O. school te hebben doen terugbrengen van 3 lokalen voor 105 leerlingen tot 2 lokalen voor 70 leerlingen. Hieruit blijkt, dat spr. gelijk had. De heer Doorman wil daar toch ook nog wat van zeggen. Aanvankelijk heeft de heer Fokkens, hoofd der Chr. U.L.Oi. school een neutralen brief geschreven aan den voormaligen inspecteur en heeft dien aan spr. laten lezen. De heer Fokkens had na melijk geen tijd om persoonlijk met den heer Doorman naar dien inspecteur te gaan. Het ALGEMEEN GEMEENTEBELANG. Bij de nummering van de candidatenlijs ten kreeg de lijst van Algemeen Gemeente belang (lijstaanvoerder de heer H. J. Gasil le) nummer 4 Deze lijst, waarop personen voorkomen van verschillende richtingen, lijkt ons daar om zoo sympathiek, omdat de erop voor komende candidaten enkel en alleen het algemeen belang voor oogen hebben, zon der daarbij te letten op privé-belangetjes van enkelen. In den komenden tijd zal dus het wacht woord zijn: LIJST 4! OPGERICHT 1899 ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEFOON No. 330 POSTGIRO No. 146487 isUW aangewezen ANTHRAC1ET Geeft zeer veel en langdurige hitte, steenvrij, BAKT niet aan en is BILLIJK in prijs. Alléènveikoop voor Soest en Omstreken Brandstoffenhandel voorheen: KLEMAN BERGHUIS). KANTOOR: Kerkpad N.Z. la. TELEFOON: 2180 HUIS: 2185 GEVONDEN VOORWERPEN Een belastingmerk. Een theedoek. Een paar bruine handschoenen, 5 blikken met speculaas. Een kist. JLen haarkammetje. Een zwart armbandje met schakels. Een houten knop. Een kwartiermuts. Een pullover. VAN DEN HEUVEL. Als Mei gekomen is, de zon wat krach tiger schijnen gaat en de wolken zich wat scherper gaan afteekenen tegen den blau wer wordenden hemel, de dagen nog altijd langer worden en de geheele natuur onder haar nieuwe tooi van groen en bloesems zich als verjongd heeft, dan is de aanblik hiervan reeds in staat om ook aan de men schen een gevoel van nieuwe levenskracht in te blazen. Wanneer men dan bovendien het voorrecht geniet om niet veraf, maar temidden van die lentepracht te vertoeven, dan kan het zijn, dat de invloed hiervan ons geheele wezen tot in alle schuilhoeken door dringt, ons gemoed tot in zijn diepste lagen beroerend, den geest tot verhoogde expan sie aanzettend'. Dit zal door den een meer gevoeld worden dan door den ander, nu eens enkelen, dan weer eens een geheele ge meenschap bereikend. Ook zal niet elk voorjaar in dat opzicht een gelijke uitwer king hebben. Maar 'n feit is het, dat er ook bij de menschen, groot en klein, om dezen tijd des jaars een grooter activiteit merk baar is. Niet alleen wijst hier de traditionee- le, »er nuttige, alhoewel zeer prozaïsche schoonmaakwoede op, maar ook op lieflij ker terreinen des levens wordt de geest over de menschen vaardig. Voor Soesterberg althans heeft dit jaar de lente verscheidene goede beloften uitge strooid, die als goede zaden eenmaal heer lijke vruchten kunnen voortbrengen. Want vooral op cultureel gebied is deze kleine, eertijds weinig beteekenende plaats sterk vooruitgegaan. Bewijzen van een frisch en krachtig ontluikend leven zijn in voldoende mate aanwezig. Het zijn geen avontuurlijke experimenten, welke bij hun geboorte reeds de kiemen van mislukking in zich dragen, doch het zijn hier daarentegen gewoonlijk wel overwogen plannen, welke degelijk voorbereid, goed uitgevoerd en moedig doorgezet worden. De Algemeene gymnastiekvereniging is hier zulk een voorbeeld van. Onder haar nieuwen leider is zij bij den aanvang van de lente een nieuwe periode van bloei inge, gaan. En zij voelt zich reeds krachtig ge noeg, hoe jong zij overigens nog wezen mo ge, om reeds aan 't einde van deze maand in 't openbaar een bewijs van haar vorderin gen te kannen afleggen. Ook de kortelings alhier opgerichte too- neelvereeniging zit niet stil. Zij houdt ge regeld haar oefeningen en is reeds dadelijk na de stichting begonnen met een stuk in studie te nemen, dat voor de nog in dit jaar te houden eerste openbare opvoering be stemd is. De hemelvaartsdag was al zeer merk waardig, voor de prestatie van deze plaats. Toen mocht het aan een muziek- en aan een zangvereeniging elk gelukken om op een concours een prijs te behalen. Wat die laat ste vereeniging betreft, zou zulks anderhalf jaar geleden onmogelijk geacht worden. Er moeten in die korte spanne tijds dan ook groote verbeteringen zijn tot stand gebracht. Waaraan dat allemaal is toe te schrijven, is niet altijd even precies na te gaan. Maar in dit geval kan men met zekerheid zeggen, dat die vooruitgang in hoofdzaak toe te schrijven is aan de gelukkige keuze van een bekwaam leider, en aan den grooten ijver en nauwgezetheid van het koor, dat in aan hankelijk vertrouwen op zijn leider, zich geheel en al bij dien - bedoelingen en opvat tingen tracht aan te passen. ,Èén van zin. Men ziet hier weer de waar heid bevestigd van de oude spreuk, dat een dracht maakt macht. Dat geld overal in 't leven, maar zeker niet in 't minst in een vereeniging, die de kunst beoefent, in 't bizonder de muziek, waar harmonie de on misbare grondslag vormt voor vruchtdra- genden arbeid. Moge dat alles zoo blijven. Dan heeft de ze vereeniging voorwaar een toekomst^ Van belang was ook het groot aantal pun ten, waarmee de eerste prijs behaald werd, in aanmerking genomen vooral de waardee- 2 G. v. d. MEER Jr. BONTWERKER 5 TELEFOON 11285 Oud Kerkhof 43 UTRECHT VERMAKEN REPAREEREN S van alle soorten BONTWERKEN f ring door een jury, die uit drie deskundi gen, allen van grooten naam bestond. Met dien uitslag kan de vereeniging zich geluk kig achten en we wenschen eenzelfde suc ces toe aan een zustervereeniging, die bin nen korten tijd eveneens op een concours zal uitkomen. Soesterberg laat zich tegenwoordig gel den. Niet alleen zet het vereenigingsleven van de goede soort zich uit, maar hierbij legt men zich erop toe om met wat goed9 voor den dag te komen. Niet alleen kvvan-

De Soester | 1931 | | pagina 5