JOH. TAK Sacré Madame Raad, wordt dit stuk in handen gesteld van B. en W. tot afdoening. f. Eenige verdagingsbesluiten van Ged. Staten op ingediende verzoeken om goed keuring. g. Een besluit van Gedep. Staten tot goedkeuring van de wijziging der Verorde ning inzake het Brandwezen, alsmede van het besluit tot vaststelling van de opcen ten voor de Gemeentefondsbelasting. h. Diverse besluiten van Gedep. Staten tot goedkeuring van begrootingswijzigin gen. i. Jaarverslagen van de rijwielpadver- eeniging Gooi- en Eemland, van de I'rov. Utrechtsche Electriciteitsmaatschappij en van de Keuringsdienst Vuor Waren. De ingekomen stukken, waarbij niets anders is vermeld, worden voor kennis geving aangenomen. j. Een brief van den Wethouder van Onderwijs, houdende mededeeling, dat het wettelijk niet mogelijk is aan de com missie van toezicht op het Lager Onder wijs invloed toe te kennen bij de samen stelling van voordrachten voor onderwij zers. Mevr. Landweer-de Visser moet zich daar helaas b\j neer leggen; het is, zooals de wethouder schrijft, er is geen recht Voor. 3. Credietaanvrage van B. en W. voor het aanbrengen van tuinbeplantingen in percee- len gelegen aan de Spoorstraat in verband met plaats gehad hebbenden grondat'stand. De heer Grootewal vraagt, wie indertiji heeft verzuimd aan B. en W. mede te dee- len, dat nog kosten voor een nieuwe be planting door de gemeente zouden moeten worden betaald. Daar was toch bij B. en W. niets van bekend en dan moet degeen, die de belofte heeft gedaan en dat niet aan B. en W. heeft medegedeeld, maar zelf de betreffende kosten betalen. De ge meente kan dat dan mooi verhalen op dt f 10000.. die zij aan dien heer n ^moe't uitbetalen. Dat kan mooi in minuering worden gebracht. Wethouder Koenders beaamt, dat hei verzuim gemaakt is door den heer van Vliet. De heer Gasille vindt deze wijze van toezeggen onverantwoordelijk, Nu zou de gemeente weer een f 180.moeten beta len voor eenige beplantingen ten voordeéle van 3 personen, nog builen het arbeids loon. Wethouder Endendijk meent zich te herinneren, dat er indertijd wel is over gesproken, in principe dan, doch dat geen bedragen zijn genoemd en dat de Directeur er ook niet verder op is teruggekomen. De heer Grootewal constateert, dat dt heer Endendijk nu wel beweert er iets van af te weten, doch de betrokken wethoudei weet van niets en heeft geen opdracht gegeven. Mevrouw Landweer-de Visser meent, dat bij de Koninginnelaan alleen vergoed is verplaatsing van het hekwerk en he arbeidsloon, noodig voor de verandering der beplantingen, doch niet bijlevering van afzonderlijke planten; en dat is hier he. geval. Waarom doet men nu bij de Spoor straat anders? Wethouder Koenders antwoordt, dat het hier betreft 3 perceelen, Svaarvan een zeei groot, dat groote veranderingen heeft on dergaan en waardoor dus meerdere nieu we beplanting zal zijn noodig geworden. In elk geval heeft de Directeur indertija over aankooop van nieuwe beplanting niei gesproken en spr. wist daar ook niets van De heer Busch constateert dus, dat he« B. en W. niet bekend was-, dat er plantt? en boomen waren toegezegd en gekocht en de onderhavige rekening bevat alleen kosten van aanschaffing en geen arbeids- loonen. Ook de Burgemeester verzekert nog eens, dat een en ander aan B. en W. niet bekend was. De Heer Grootewal wil de koosten ver halen op den nalatigen oud-Directeur van Openbare Werken en doet daartoe he, voorstel. Wij hebben hier altijd allerlei van dergelyke heel goedige toezegging?:, en dat moet maar eens uit zijn. Spreker herinnert aan de kwestie van het hek van den heer Scheffer te Soesterberg, wa later ook door allerlei toezeggingen vee meer moest loosten dan bedoeld was. Inmiddels komt de heer van Doorne ter vergadering. De heer van Klooster betwijfelt, ol alles wel zoo precies is gegaan als de hee- ren mededeelen. In elk geval wil hij ee.. nader onderzoek over de vraag, of er in derdaad niet over is gesproken. De burgemeester vindt zoo'n onderzoek volslagen overbodig. Alle drie de betrokkenen verklaren, dat de heer van Vliet hun de toezegging heef. gegeven voor de noodige nieuwe beplan ting in verband met den afstand van gron Daarvan was in het College van B. en W niets bekend. Wij wisten dat niet, doch blijkbaar is het door de betrokkenen wel bedongen. De heer Gasille: „Ja, dat is natuurlijk weer de gewone manier van eigenmachtig optreden". Spr. vraagt of de planten extr.. zijn bijgeplant dan wel alleen zijn omge zet. De heer van Dcorne meent, dat als een en ander is bedongen, het dan voor de be trokkenen een strop wordt en zij gedu peerd worden, doch de Burgemeester deelt hierop mede, dat de betrokkenen er in elk geval geheel buiten staan'. De toezegging is blijkbaar gedaan, de planten zijn gé kocht, besteld en geleverd en ze moeten nu alleen worden betaald. De vraag is dus slechts, of de gemeente betaalt, dan wel of de gemeente het bedrag op den heer van Vliet verhaalt. De heer Busch constateert, dat de heer Van Vliet niet competent was dergelijke toezeggingen te doen en de betrokkenen hadden dan ook die toezegging van hem niet zonder meer mogen aannemen. Er is één post bij van f80.— voor levering van enkele boompjes en op die wijze had de gemeente veel beter den grond kunnen koopen, dan ze voor niets aan te nemen. Zooals het nu gegaan is, vindt spr. het een schande en die zaak is heelemaal niet in orde. De heer Hilhorst zegt, dat het een ge woonte was om bij wegverbreeding tien grond voor niets te zien te krijgen doch dan als tegenpraestatie een hek of hei ning te zetten of te verplaatsen of iets anders te doen. Deze gevallen worden nu wel heel erg duur, maar daar is nu een maal niets aan te doen. Natuurlijk had het beter geztgd kunnen worden. De heer van de Breemer vindt het zoo erg niet. In elk geval moet de gemeente blij zijn, dat zij de grond heeft. De heer van Klooster merkt op, dat de zaak wellicht niet al te nauwkeurig is be keken. Vooral als het afstand van grooterb stukken betreft valt verplaa'.sing van de beplanting wel eens heel erg tegen en moei er veel nieuw geplaatst worden. Als spr. grond van zijn tuin zal moeten af staan voor verbreeding van den Rijks weg, weet hij ook vrij zeker, dat dan meer dere boompjes, die niet verplaatst kunnen worden, moeten verdwijnen en dan moeten 'er natuurlijk nieuwe boompjes komen. Dat de heer van Vliet zijn toezegging niet aan B. en W. heeft overgebracht, is hem na tuurlijk door het houfd gegaan. Spr. blijft aandringen op een onderzoek en de Burge meester blijft zoo'n onderzoek, als zijnde volslagen overbodig, bestrijden. De heer Busch maakt uit de woorden van den heer van Klooster op, dat deze weer alles wil goedpraten. „Het is een groote zwrjnenpan, een groote bende", zoo roept spr. met stemverheffing uit. Ten slotte wordt het voorstel-Grootewal om het bedrag van f 177.30 te verhalen op den heer van Vliet in stemming ge- Dracht en verworpen met 5 tegen 7 stem men, zuiver links tegen rechts. Vóór stem den de heeren Grootewal, Doorman, Gasil le, Busch en van Doorne. De heer Grootewal: „Zoo en nu is dus van Vliet weer gerehabiliteerd". De heer de Bruijn: „Och, dat was hij toch al, want hij is immers benoemü Dij de P.U.E.M.". De heer Gasille: „Dat is sterk, zoo'n opmerking is schandelijk De credietaanvrage van B. en W. wordt hierna z. h. st. toegestaan. 4. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het bij raadsbesluit van 8 December 1930 verleende crediet voor wegenbeplan ting ad f 1931.-l. Aangenomen.. Voorstel van B. en W. tot oninvorder- haarverklaring van belastingen ten laste var. het dienstjaar 1930. Aangenomen. 6. Voorstel van B. en Wi. tot aanwijzing van een deskundige voor kasopname bij den gemeenteontvanger en tot intrekking van het raadsbesluit van 13 Maart 1928, 4e afd. No. 7-l-13a. Aangenomen. 7 Voorstel van B. en W,. tot aanwijzing van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiëele Advic.zen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten te 's-Graven- huge als boekhoudkundige bedoeld in arti kei 265 der gemeentewet. Aangenomen. 8. Vaststelling van besluiten tot begioo lingswijziging 1930 en 1931. De lieer Busch wil eerst, dat deze voor stellen behoorlijk door de finantieele com missie worden onderzocht. Nu dat niet is gebeurd, kan spr. er zich niet over uitlaten en moest zich dus van stemming onthouden. De heer Grootewal is het daarmede vol komen eens en geeft in overweging Je vcorstellen eens nauwkeurig te bezien. De heer Gasille doet dan het voorstel de besluiten terug te wijzen naar de fi nancieele commissie om door deze coon- missie te worden bekeken. De Lurgemeester zegt, dat het helaas te laat was om de finantiecle commissie over deze voorstellen te hooren. De tij ivas kort en er was groote spoed, daai alle deze besluiten nog dit dienstjaar oetreffen en dus voor 1 Juli moeten wor- Jen goedgekeurd. De heer de Bruijn is echter ook voor aanhouden en rustig bezien. De heer Grcotewal heeft als lid der fi- nantieele commissie geen voldoende ge legenheid gehad de verschillende voorstel len te onderzoeken en kan een en ander niet beoordeelen. Hij verzoekt reeds nu maatregelen te treffen, dat dergelijk? op- eenhoopingen van begrotingswijzigingen in de toekomst niet meer voorkomen en tijdig worden ingediend. De burgemeester zegt, dat een :soor - gelijke opdracht reeds door hem is gege ven. Bij de nieuwe begrooting zal alles ook veel meer en uitvoeriger worden ge- specifeerd. Spr. vraagt echter nu om .de ze voorstellen vast te stellen. Hij zal' z. Jan niet ter goedkeuring aan Gedep. Sta ten opzenden alvorens de finantieele com- mssiie ermede accoord is gegaan. Gaat de finantieele commissie wel accoord, dan kunnen de voorstellen des noods nogop 30 Juni worden opgezonden en dan is de zaak toch nog voor 1 Juli in orde. De heer Gasille vindt \een dergelijk voorstel volkomen ongemotiveerd. Het is Jan net de omgekeerde wereld. Neen. eerst moet dè finantieele commissie ad vies uitbrengen en dan pas beslist de Raad en niet omgekeerd. De heer Grcolewal constateert, dat de finantieele commissie heelemaal niet bij elkaar is geroepen, en dat, is toch wel heel erg vreemd. Wat het voorstel van den Burgemeester aangaat, gelooft spr. niet, dat dat mogelijk is. Hij adviseert de voorstellen terug te nemen. De burgemeester wil de voorstellen van de agenda afvoeren, doch waar ze nu een maal voor 1 Juli en nog in het loopende dienstjaar moeten worden vastgesteld, zal INCASSO- EN INFORMATIEBUREAU „UTRECHT" ADVIES IN ALLE RECHTSZAKEN L. NIEUWSTRAAT 90, UTRECHT. Tel. 11460 - Postrek. 69147. INCASSO'S INFORMATIES dan a.s. Maandag een nieuwe Raadsver gadering moeten worden gehouden, waar in dan over die verstellen de beslissing valt. Aldus wordt besloten. 'J. Credietaanvrage van B.. en W. voor het doen vervaardigen van kadastrale plans noodig voor het ontwerpen van het uitbrei dingsplan. De heer Busch zegt, dat het uitbrei dingsplan zoo weer in de duizenden gaat ioopen; eerst de noodhulp, nu weer ka dastrale plans en waar blijven wij zoo. De heer de Bruijn heeft indertijd al gevraagd, dat wij moesten weten wat we Kregen voor het geld, dat de gemeente aan den heer van Nes moest betalen voor net uitbreidingsplan. Nu gaat de heer van Nes echter het uitbreidingsplan in orde maken met extra geld van de ge meente en dat is niet rëeeL De heer Gasi.le is het heelamaal niet met den heer de Bruijn eens. Als er be hoorlijke kaarten waren, wat toch ver wacht mag worden, dan was het nu aan gevraagde bedrag overbodig. De partieel? Kaarten zijn ecliter van verschillende schaal en de scheidingen zijn willekeurig getrokken en verward. Als men een en ander aan elkander past verdwijnen er geheele kadastrale- perceelen. Doordat on ze kaarten op géi-n stukken na in orde zijn, kan de heer van Nes zijn werk dus niet behoorlijk verrichten. De heer Grcotewal zegt, dat de kadas trale kaarten onjuist 'zijn geoleken, doch deze uiigave drukt niet geheel en al op net uitbreidingsplan. Na wat nu is geble ken, hadden wij toch binnen korter ol langeïen lijd nieuwe kaarten moeten laten maken, want met de tegenwoordige kaar ten kap niemand er meer uitkomen. De ge meente mag toch minstens wel een be- ncorlijk stel aan eikander sluitende kaar- een hebben op dezelfde schaal; die heeft men elk oogenblik noodig, niet alleen voor net uitbreidingsplan. De heer van KLoster heeft al vele ja ren geleden gewezen op de wenschelijk- neid om de kadastrale grenzen voor Soest eens goed vast te stellen, want daar ha pert een heeleboel aan. Indertijd nam men net met de grenzen niet zoo nauw en hei gevolg is, dat de kadastrale grenzen hee lemaal niet meer overeenstemden niK de werkelijke grenzen. De eenige manier om hierin verandering te brengen zou ech ter zijn geheel Soesi opnieuw te laten op meten, doch vanwege het kadaster is in dertijd aan spr. medegedeeld, dat zulks wei f 275.000.zou kosten. Toch zou dit de 'eenig juiste manier zijn. Beheer Gasiile: „Daar koop je een heel nieuwe gemeente voor". De heer van KLoster blijft erbij, dat aanschaffing van nieuwe kaarten zeei gewenscht is. De credietaanvrage ad f2000.wordt hierna z. h.. st. goedgekeurd. 10. Behandeling van een adres van bewo ners der omgeving Soestduinen verzoeken de verplaatsing van het woonwagenkamp. Conform het voorstel van B. en Vv. wordt het verzoek Voorloopig afgewezen doch zal het nader onder het oog wor den gezien bij de begrooting voor 1932. 11. Voorstel van B,. en W. tot het aangaan eener overeenkomst met de gemeente Amersfoort inzake .de toelating van kinde ren uit deze gemeente op openbare scholen in Amersfoort. De heer Doorman vraagt, of er in de overeenkomst geeii wederkeerigheidsbepa- iing moet voorkomen. Wethouder Endendijk zegt, dat zoo'n be paling wel voorkomt in de overeenkomsten met Baarn en Zeist, doch niet met Amers foort, daar er geen kinderen uit Amers foort zijn, die te Soest naar school gaan. Het voorstel wordt aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen aan de provincie Utrecht eener bijdra ge in de kosten van verbetering der Eem, Cn toekenning eener jaarlijksche bijdrage in de kosten van ö'nderhoud dier rivier. De heer Gasille meent, dat er geen meerderheid is geweest, die zich bejtaalu in principe heeft uitgesproken om f 10.000.bijdrage te verleenen als hel kanaal door de Geldersche Vallei er niet zou komen. Spr. acht de Eem voor Soesi niet van zooveel waarde en het is hem onbegrijpelijk, waarom Soest tweemaal zoo- Veel moet betalen als Baarn. Soest heefi slechts een klein belang bij de Eem. De heer van KLoster zegt, dat men uit een eerlijkheidsoogpunt, nu het kanaal door de Geldersche Vallei er niet komt, fatsoenshalve nu in de kosten van de Eem moet bijdragen. Dat is in vooruitzicht ge steld. De heer Doorman is voor het voorstel, maar ontkent dat het principe bij een stemming in den Raad tot uiting is ge komen. ue afSütf«M'g"eil, die gemaaki'zijn. komen echter ten. goede van Soest en Amersfoort en niet aan Baarn en waai Soest ook verder de Eem op ligt dan Baarn, kan spr. zich indenken, dat hei billijk is, dat Soest meer betaalt dan Baarn. De heer Busch ontkent, dat de Raad eep toezegging h^eft gedaan. Hij infor meert naar de tonnemaat en het belang voor Soest, waarop de wethouder hem jchter geen antivoord kan geven. De heer Hilhorst zegt, dat de Eem als een geheel moet worden beschouwd. Baarn en Soest moeten een lijn trekken, doch men moet zich wel voorbehouden haven plaatsen en losplaatsen te mogen maken, indien blijkt, dat dat gewenscht is. De burgemeester deelt mede, dat na de aanvankelijke weigering van Soest om bij te dragen in de kosten, het deel van Soest is overgenomen door Amersfoort en dat deel is 2-39 van het totaal, terwijl Baarn 1-39 voor hare rekening heeft ge nomen. Aan de verdeeling is dus niets meer te doen, wvant het deel ligt vast. De heer van de Breemer is er voor uit algemeen oogpunt, maar merkt op, dat de boerenstand er onder lijdt, doordat het' onderhoud van de beschoeiingen en van den dijk maar geen lasten meebrengt. De burgemeester laat inmiddels de no tulen ophalen van de geheime. Raadszit tingen. waaruit zou volgen, dat de Raad feitelijk bij niet-venvez nlljkir.g van htt Geldersche Valleikanaalplan, zich reeds in principe heeft uitgesproken om alslan het deel van Soest bij te dragen. Dit is ok door B. en \V. aldus aan Gedep. Staten medegedeeld. in de pauze zal een en ander echter werden bezien en voorloopig wordt het agendapunt aangehouden. 13. Behandeling van een adres van H. Kleijn alhier verzoekende hem ontheffing te verleenen van het bepaalde bij de arti kelen 14 sub VI en 15 der Bouwverordening, in verband met zijn voornemen tot den bouw van drie woningen onder één kap op een terrein aan de Middelwijkstraat. De heer de Bruijn zegt, dat de voor stelling niet geheel juist is. Op 1 Januari 1922 woonde Kleijn er al en de 2 ter reinen ernaast heeft hij toen overgenomen. Het gebouw stond er reeds en is op 1 M. van de erf af scheiding gebouwd. Hij kan dus nog 1.5 M. erbij nemen en blijft dan nog 2.5 M. uit de scheiding, zoodat hij geen ontheffing behoeft te hebben. De heer Gasiile beaamt, wat de heer de Bruijn zegt. In December 1921 was alles al klaar en men moc-t Kleijn niet anders behandelen, dan zijn buurman de Bruijn. Spr. geeft B. en W. in overwe ging de gevraagde ontheffing niet te wei geren, daar de aanvrager recht op een vergunning heeft. Methouder Koenders zegt, dat er in elk geval nog een terrein tusschen lig., hetgeen door den heer Gasiile wordt er kend, die een dergelijke uitlegging echtei zeer bekrompen acht. De heer busch wil de bouwverordening soepel toepassen. Men moet bouw bevordi- deren en niet tegenwerken. Deze Kaan moet hoogst noodzakelijk nog de nieuwe oouwverordening behandelen en dan znl ten moeilijkheden als deze worden vooi- Kcmen. W ethouder Koenders vreest dat het hek van de Dam gaat, als deze ontheffing wordt verleend. Ten slotte wordt echter de bouw van een blok van 3 woningen onder een kap op een terrein aan de Middel ivijkstrai.i goedgekeurd, terwijl de ontheffing, .als zijnüö een zaak van B. en W., aan dai College wordt overgelaten. 14. Voorstel van B. en W|. tot het geven van een naam aan een tweetal straten. De heer Busch voelt niet veel voor den mooien naam „Laan van Bosch en Heide xiij wil liever de namen eeren van enkele personen, die helaas zijn overleden en neel veel voor de gemeente Soest hebben gedaan. Hij noemt de namen van wijlen ue heeren Koeken en den Bliek. Hij stek vcor de naam Koudhoornweg te laten vervallen en dat suk ook verder te noe men Bosstraat, die dus dan zal doorkropen tot de Wieksioot. Het gedeelte van de Schoolstraat vanaf den scnerpen hoek nabij oen Ligenaomiieg t.a. den Spoorweg, kan dan genoemd worden den Blieklaan, ter wijl het verlengde van dien weg over hot spoor naar den Heideweg, r'oekenlaan itan worden genoemd. Uok stelt spr. voor al die namen van straten met O.Z. en \V .Z. N.Z. en Z.Z. te laten vervallen daar dat. maar allemaal verwarring geeft en ook ue nummering eens gronaig te herzien. De heer Grootewal beaamt dit laais.e ten volle. De heer Endendijk heeft nog eenig respect voor den historischen naam Kouu- iicurnweg, die vanaf de oude boerenhof stede Koudhoorn liep. De heer Grcotewal merkt scherisenu op, dat die naam dan misschien historiscu is, doch dat de nieuw voorgestelde naam Christelijk Historisch is en dusi in de lijn olijft. aar wethouder Endendijk echter het groote belang van den historischen naam in dit geval niet kan aantoonen, beslui i de Raad tenslotte conform het voorstel Busch, waarbrj de heer Endendijk echtei geacht wenscht te worden te hebben te gengestemd. 15. Voorstel van Bw en Wi tot tijdelijke verhuur van een gedeelte van het perceel Steenhofstraat 6 aan de Vereeniging Soest Vooruit teneinde bedoeld gedeelte te be stemmen als verkeershuis. De heer Busch acht het wel een b> zwaar om een deel van dit huis nu te gaa;. verhuren, waar de mogelijkheid bestaat dat het postkantoor zal moeten wordtr. uitgebreid en het Rijk dan mooi tijdelijk van het bewuste hpis der gemeente zou kunnen gebruik maken tegen een nadci overeen te komen vergoeding. De burgemeester acht dit niet zoo'r. bezwaar, daar aan Soest Vooruit slechts lijdelijk wordt verhuurd van maand toi maand en dat altijd opzegbaar is. He voorstel wordt aangenomen. 16. Vaststelling van een besluit tot ver huur van grond en behandeling van aan vragen om koop van grondr Do !k eer Busch doet het voorstel de grond aan M. de Bree niet te verkoopen voor f0.85 per M2., wat veel te duur is maar voor f0.70 per M2., dan maakt dé gemeente nog altijd een zeer goede prijs voor dit erfpachtterrein. Ook de heer Hilhorst vindt f0.85 zeei hoog en het gevolg is een stemming over het voorstel Busch, om de grond aan té bieden tegen f0.70 per M2. Dit voorste, wordt aangenomen met 7 tegen 5 stem men. Tegen stemden de heeren van den Breemer, Endendijk, Doorman, Gasille en Koenders. De verhuur aan van Lennep's Sportpark wordt goedgekeurd, evenals de verkoop aan den heer van Voorst te Rot terdam, zijnde 1000 M2. aan de van Lijn denlaan tegen f 2.per M2. Bij de ver huur aan den Heer van Noort vraagt dt heer de Bruijn naar de grootte van he terrein, die niet in de stukken is vermeld Hem wordt medegedeeld, dat het is 60 x 30 M. wat dus 1800 M2, maakt. Dit is heel mooi gelegen terrein aan de Schapen drift te Soestduinen en de huurprijs var f150.'per jaar voor uiterlijk 3 jarer, voor de plaatsing van een HAHRO-Iluisj« is vrerkelijk niet te hoog. Ook dit voorstel wordt goedgekeurd. Hierna stelt de burgemeester aan de or de het verzoek van de Soester Turnclub en enkele andere vereenigingen om de verleende subsidies terstond uitgekeerd te krijgen, waartegen bij B. en W. geen be zwaar is. Aldus wordt besloten. Waarna wordt gepauzeerd. Na de pauze komt allereerst weer aan de orde het aangehouden punt 12 om- In de pauze is gebleken, dat B. en W. gemeend hébben, dat inderdaad door den Raad reeds een principe-uitspraak was genomen en deze toezegging aan Gedep. Staten hebben dooigegeven. De heer van Klooster wil in elk geval het onderhoud van de beschoeiingen niet brengen ten lasie van de aangrenzende ei genaren en wil dat de provincie ol dat Amersfoort daarvoor zorgen. De heer van de Breemer wil dat ook het onderhoud van den dijk, dat ook veel meer zal worden. De heer Gasiile ziet nog altijd niet hei het groote belang voor Soest in en stelt vcor een gelijk bedrag beschikbaar te stellen als Baarn, dat is dus 1/39 van het totaal of ongeveer f 5500.welk voor stel wordt ondersteund door mevr. Land weer-de Visser en den heer Hilhorst. Le heer Busch vindt het bedrag zeer hoog en het belang klein. Als de dijk werkelijk wegzuigt, moet men niet alleen het onderhoud der schoeiingen, doch ook dat van den dijk voor rekening van de provincie brengen. De Raad heeft echter de moreele verantwoordelijkheid om nu de bijdrage te geven, hoewel spr. dat noode dóet. De heer van Daorne vraagt, of het voorstel Gasille practisch uitvoerbaar is. waarop door den burgemeester ontken nend wordt geantwoord, daar Amersfoort indertijd al het deel van Soest heeft over genomen en dat d^el dus onherroepelijk vaststaat. Wel zou als voorwaarde kunnen wprden gesteld, dat de belemmerde ei genaren vrijgesteld wordhn van de kosten van onderhoud. Na eenige discussie ovei en weer, wordt ten slotte het voorstel van B. en W. om f 10.987. als bijdrage te betalen in de uitgevoerde Eemverbre ling, geamendeerd door den heer van Klooster met de voorwaarde, dat de be lemmerde eigenaren vrijgesteld wordtn van de kosten van onderhoud van be schoeiingen en dijk, aang nomen met 8 te gen 3 stemmen en .1^ onthouding. Tegen stemden Mevr. Landweer-de Visser en de neeren Hilhorst en Gasille, terwijl de heer Busch zich van stemming onthield. 17. Vaststelling van een besluit tot wijzi ging der verordening op de heffing van be smettelijke ziektengelden vastgesteld 26 No vember 1930 zulks in verband met een schrijven van Ged. Staten, Vastgesteld na een korte opmerking van den heer Doorman over een onduide lijke redactie. 18. Voorstel van B. en W. tot gasprijsver- laging en wijziging der verordening rege lende de voorwaarden voor levering van gas over den gewonen meter en over den muntgasmeter door het gemeentelijk gas bedrijf. De heer Busch waardeert de voorge stelde prijsverlaging zeer, doch meent dat vooral de prijzen van het muntgas vooi de arbeiders in de eerste plaats naar be neden moeten. De hoogere prijs van 2 cent per M3. zal eerst worden terugr oetaald boven de 400 M3. per jaar en dat aantal halen de meeste arbeidersgezinnen niet "of overtreffen het slechts gering. De Meterhuur en huur van de dienstleiding is ook nog al hoog, zoodat spr. wil voorstellen, het aantal M 3. waarboven de 2 cent wordt terugbetaald lager te stellen daar de thans voorgestelde prijsverlaging an ders voor de arbeiders van geen of wei nig extra waarde is. Juist het gas voor de arbeiders moet in de eerste plaats worden verlaagd. Mevr. Landweer-de Visser wil het goed- koopere tarief voor ruimteverwarming ook voor Mei laten gelden; daar dan veelal de andere kachels worden opgeruimd en men dan juist nog wel eens een gaskachel wil gebruiken. De heerGasille is het eens met het betoog van den heer Busch en stelt derhalve voor de 40Ü M3. te veranderen in 3UU M3., dan Kunen tenminste zoodoende de arbeiders wat extra proiiteerén en behoeven zij bo ven de 390 M3. niet meer 2 cent extra te oetalen voor hun muntgasinstallatie. Wethouder Endendijk zegt, dat het voor stel geheel op berekening berust, er moet een zekere rentabiliteit in het bedrijf zijn. Zoodra de hoogere afname bereikt is, kan net geld worden teruggegeven, doch om te verlagen, dat zou niet voorzichtig zijn. daar dat dan geschiedt ten koste van de andere gebruikers, Spr. moet hier ook nog mededeelen, dat inmiddels de gasprijs te Amersfoort is verhoogd geworden, doordat men voor de bijproducten niet meer dezelf de prijzen van vroeger heeft kunnen maken. Dit beteekent voor Soest een schadepostje van f 1309.,- doch ondanks dat kan de nu voorgestelde prijsverlaging toch worden in gevoerd. Gezien deze schadepost echter moet men verder buitengewoon voorzichtig zijn en spr. kan dus het voorstel Busch-Ga- sille niet accepteeren,da ar hij niet weet, wat dat kost. Het voorstel van Mevr. Landweer- de Visser wil hij echter wel met den tech- nischen ambtenaar bespreken en invoeren, als daar geen overwegende bezwaren tegen bestaan. De heer Busch merkt op, dat Amersfoort des winters cokes distribueert aan de Amersfoortsche werkloozen. Spr. vindt dit heel mooi, maar op die manier wordt de op gebrachte prijs der bijproducten weer lager en zou Soest eigenlijk meebetalen aan de cokes voor de Amersfoortsche werkloozen. Voor dat bedrag van 1300.zou weer een heel aardige verlaging kunnen worden in gevoerd. Waar aan spr. echter niet de ge tallen en berekeningen bekend zijn, kan hij niet anders do n, dan zich te refereeren aan het oordcel van den wethouder. De heer Grootewal wenscht voor alles het verbruik uit te breiden en een geheel andere berekening in te voeren, zoowel voor gas als voor muntgas. Men moet probeeren het muntgas zoo goedkoop mogelijk te leveren waardoor de afname dus zal toenemen- Daardoor zal de exploitatie voordeeligcr worden en dan moet de gasprijs voor ge woon gas gemaakt worden tot een sluitpost op de begrooting van het gasbedrijf. M ethoudcr Endendijk zegt, dat dit reeds meer is besproken, doch dat het een prin- cipieele kwestie is. Uit zakenoogpunt beke ken i> het voorstel van den heer Grootewal onbestaanbaar. Soest heeft indertijd gewei gerd zich te verbinden om van Amersfoort dt bijproducten te betrekken en nu zit Amersfoort natuurlijk met veel meer cokes, dan zij feitelijk kan verkoopen, waardoor de prijs natuurlijk naar beneden is gegaan. Na deze prijsverlaging zal de gasprijs hier in Soest niet langer hooger 2ijn dan die in Amersfoort en de overeenkomst luidt, dat wij hier nimmer een lageren prijs mogen vaststellen, dan in Amersfoort geldt Het bedrijf is geen philantropie, doch slechts zakelijk, de gedane voorstellen wil spr. wel onderzoeken, doch hij kan ze thans onmoge lijk accepteeren. De heer Grootewal blijft erbij, dat men het grootst mogelijke verbruik in de hand moet werken en dat i ynu-n doen door het muintgas goedkoop te geven. Een dergelijke houding is juist zakelijk. De heer Gasille geelt toch nog in overwe Ring te pogen om het getal 400 in 300 te ver anderen. Kr heer Doorman constateert, dat in elk geval bij aanneming van dit voorstel all, vei bunkers, zoowel over muntgasinstallatie als over den Bewonen meter, 2 cent minder be aJen dan thans. Het is gelijke monniken, gelijke kappen. Waar wij volgens contract met Amersfoort niet lager mogen gaan, zal ei wel niets aan te doen zijn. Verdere ver laging kunen wij voor de toekomst dan slechts vinden in verlaging van de meter- huur, van de huur van muntgasinstallaties n van de huur der dienstleiding. 1 Jcze prijzen kunnen ook best nog wat naar omlaag en pr. beveelt overweging hiervan m de toekomst aan Wethouder Endendijk merkt nog op, dat 'le bepaling omtrent bevoegdheid der direc tie U,n voor elke minder verbruikte Md. dan "«ee cent te laten betalen, bedoeld is om op te treden tegen diegenen, die maar een installatie en meter laten aanleggen, in een onbewoond huis en „iets of bijna niets ver bruiken. alleen met de bedoeling om dan te kunnen verhuren een huis, waarin reed gasaanlcg aanwezig is. Het voorstel van B. en W„ aangevuld met liet amendement van Mevr. Landweer-de i-.-ser (althans voor zoover zulks geen overwegend bezwaar blijkt) wordt hierna niet algemeene stemmen aangenomen De voorstellen Busch-Gasille en Uroote- wal zullen voor de toekomst worden onder zocht. Hiermede is du- de standaardprijs voor gas gebracht op 40 cent per M3 en dus voor allen een verlaging ingetreden van 2 cem per M3. Inmiddels verlaat Mevr. Landweer-de i-ser de vergadering. U Behandeling van een adres van bewo ners van perceelen gelegen aan den Klaar- waterweg verzoekende verbetering van dien weg en aanleg van een hoofdbuis dei- waterleiding. De heer Grootewal merkt op, dat voor re kening van de gemeente blijft niet ƒ127.99, maar J --7.90, da n de cijiers verkeerd zijn al getrokken. Hij wil e^ter, dat de gemeente van haar recht gebrtu Wiaakt om een en an der te controleeren, Voor 725 M 4" leiding moet betaald worden 3081.en voor 3 leiding 2S^7.5U. Allet berekend kant en klaar in den grond. De opgave van de water leiding ad. 3699 begrijpt spr. dus niet. De heer van Klooster wil de bepaling heb ben opgenomen, dat de waterleiding door loopend behoorlijk zal zorgdragen voor spuiten van de doorloopende leiding. De heer Busch wil met de uilvoering niet wachten tot de zaak flnantieei geregeld is want daar L nu toch zekerheid voor nako ming der geldelijke verplichtingen. Hij wi dus in afwachting daarvan vast met den aan leg aanvangen. Jlet voorstel van Ik en W. tot uitbreiding der w aterleiding wordt hierna aangenomen 29. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de overeenkomst tusschen de gemeente en de N.V. Arnhenische Waterleiding- Maatschappij bctreiferide de levering van water in deze gemeente. Le heer Grootewal heeft nog steeds niet de vergelijkende staat gezien omtrent de ta rieven in andere gemeenten. Hij meent ech ter. dat men eldci n veel lager minimum tarief heeft van 13.— of 14.per jaar tegen in Soest 17.00. .Hij begrijpt niet hoe dat kan, de waterleiding beweert nu wel, dat de exploitatie in Sc t zooveel duurder is en dat zij daar een meiiwe dure watertoren heeft moeten bouwen, doch die toren mag niet alleen op Soe.-t drukken daar zij wel de gelijk ook dienst doet voor de watervoorzie ning in andere g meenten; op verschillende plaatsen is een doorverbinding en als het noodig is maakt men daarvan met behulp van den toren gebruik cm water naar ande re gemeenten te zenden. De heer Busch zegt,Mat de burgemeester de kwestie der tarieven zeer grondig heeft onderzocht en daarbij is gebleken, dat het verschil niet zoo groot, is. Door de wijd uit elkaar staande bebouwing ligt Soest zeer ongunstig voor de xploitatie. Vast staat echter wel dat liet verbruik van 30 tot 10(j M 3 in Soest ve> 1 duurder is dan elders. De heer van Doorne verlaat inmiddels de vergadering. De burgemeester 1 eft den staat laten ha len, waarin hij de prijzen in de verschillen de gemeenten heeft vergeleken. Men moet Slechts één soort kan de beste zijn. KOOPT daarom ANTHRACIET de Anthraciet, welke niet aanbakt, steenvrij is, enorme en zeer lang durige hitte ontwikkelt, en billijk in prijs. Dus uw aangewezen Anthraciet Alleen verkrijgbaar Brandstoffenhandel vooiheen: KLEMAN BERGHUIS) KANTOOR: Kerkpad N.Z. la. TELETQON2189 HUIS: 2185 echter in hooge i dienstlei< minimun wat geve een tota; dan voor zijn f 19. figuur, g« gens de dan op t prijzen ii Nederlan zijn. B. e kunnen zich voo bestaat e thans du eenkoms van Soc; een gede hen, die gemeenti krijgen v een web schappij, tilutie be ook niet tieven w< pij meen Deze zai kaar kop De raa wijzigen i.voorhee: Vleesch Nijverhi BESLIf Dag 21.Voors tigen tot gelden a bedragen voor het Ook d lijke stei heer Bus bedrag v len, daar maatscha de geme ben het i De bu terstond op het b( Uedep. S 22. Aanb vesting c Voor 1< Wethoi king der om de po hoogen e gebleken de U.L.C reenigt dc orde c IjDe hee plannen d Openbare deld kun in die co voorstel imen. jDe sal Kerkhof toegestaa heeft mer tenaren minder w de andere wel wat arisherzi. id door van praci ook nog v D< bur; der comm s. Het be ken gedu Met uitbr men dan meerder wijze, wa seeren is ding bctr onderzoek college v. de gevolg stellen en bekijken, toekomst, rcogranis; wil gewet heeft niet de leidenc commissie beter gevt scheiden 1 Indien wa naren, los

De Soester | 1931 | | pagina 2