Kantoorboeken. Vele overschrijdingen van de begrooting. Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag Van Caesar, No. 53 Negentiende Jaargang Woensdag 1 Juli 1931 Het jongentje, Het water... en brave zielen. N.V.EersieSoester Elecir. Drukkerij SOESTER BANKVEREENIGING - Telef. 2317 - SOEST Gemeenteraads verslag. De meeste de schuld van den heer van Vliet. Eenparige uitspraak over het ontslag-van Vliet. HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ARTIKEL 15 VAN DE AUTEURSWET 1912 (STAATSBLAD NUMMER 380) BUREAU VOOR ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTD1JK ADVERTENTIËN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIJK DINSDAGS- EN VRIJDAGSMORGENS 10 UUR AAN HET BUREAU UITGAVE: N.V. EERSTESOESTERELECTR. DRUKKERIJ *.h. G. v. d. BOVENKAKP ADVERTENTIÈN VAN 1 TOT 5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. GROOTE KORTING ABONNEMENTSPRIJS f 1.— PER DRIE MAANDEN, FRANCO PER POST REDACTIE- EN ADM.-ADRESVAN WEEDESTR. 7 - TEL. 2062 - SOESTDIJK Tusschen ons werk goed doen en er achteloos in zjjn, bestaat een even groote klove, als tusschen hard werken en ledig loopen. ISEHOMACHUS. Roem niet op hetgeen ,gij wel aoudt gedaan hebben, maar doe! MILTON. Ja, U moet niet denken, dat ik U een kinderverhaaltje ga vertellen. Maar heeft U zoo'n jongetje, zoo'n verwend en ver pieterd moederszeuntje, wel eens aan den waterkant zien staan, op een lekkeren zomerdag? Het kereltje staat te rillen en te kleumen op den kant, terwijl hij het daarstraks iri zijn overkleeren toch nog zoo heet had. Hij staat nu in zijn mooie badpakje en kijkt heftig verlangend naar zijn kameraads, die plassen en plonzen in het koele nat. Hij zou dat ook zoo graag doen, net zoo willen plonzen en genie ten als zij, als hij maar eerst in het water dorst. Maar hij is doodsbenauwd voor die eerste oogenblikken, voor die eerste oogenblikken, voor die eerste aanraking met het water, voor die eerste onder dompeling, al weet hij ook wel, dat hei een kwestie van even doorzetten is. Tus schen hem en dat groote plezier van het plassen waarnaar hij hunkert, staat slechts zijn angst voor die eerste afkoe ling. Waar hij toch eerst doorheen moet, anders komt er niets van het heerlijke plonzen en plassen. Te deksel, U en ik, wij zijn soms pre cies van die armetierige, kleumerige moe derszeuntjes.... Want ja, wij zouden wel flink en kranig in den levenstroon rond— plassen en allerhande grootsche dingen doen en zoo phenomenaal gelukkig zijn, als.... we maar in andere omstandigheden waren, als we maar hoogergeplaatst wa ren, als we maar beter en mooier werk hadden, als.... Ja, weet (j wat het is, we zouden wel gelukkig zijn en groote din gen doen, als we.... iets konden over slaan, als we ineens ons konden ver plaatsen uit onze huidige moeilijke om standigheden, naar die andere, veel gun stiger voorwaarden en omstandigheden, waarin we allemaal zulke uitnemende din gen zouden kunnen doen. We zijn ne; als dat bibberende moederszeuntje, da wel graag met de kameraads wilde rond- plassen, maar kippenvel van angst kreeg voor die enkele eerste oogenblikken van het eerste contact met het andere ele ment. Met andere woorden: we kunnen niet iets overslaan, we moeten beginnen, precies op het punt waar we zijn, en daar vandaan moeten we ons omhoog wer ken, dat hoogere zoozeer begeerde punt te bereiken, waaruit we zulke groote dingen zouden gaan doen. En of we al blijven staan kleumen op den kant, helpt ons niets. Het geeft ons geen sier, of we al zwaarwichtig gaan redeneeren, hoe het toch wel komt, dai U en ik in zulke geheel andere omstan digheden verkeeren, dat ik bijvoorbeeld melkboer ben of koperslager of steenbik ker, en IJ bijvoorbeeld minister of da meskapper of omnibuschauffeur. Als we vooruit willen, als we beter willen, als we mooiere, hoogere, fijner dingen willen doen, als we meer liefde voor den naaste, meer voorkomendheid, meer nut voor het algemeen willen geven, dan is het nu op dit oogenblik en juis,t op deze plek waar we ons nu in dit oogenblik bevin den, de eenige juiste tijd en plaats om er een aanvang mee te maken. En het is merkwaardig, als we eenmaal die eerste schroom of weerzin overwonnen hebben, tot wat voor excellente dingen we, ieder op zijn plaats, in staat zijn. W. R. Maltbv merkte eens op, dat onze moeilijkheid hedentendage niet is, dat een paar bar slechte kerels allerlei rampspoed te weeg brengen, doch dat er zoovele brave zielen zijn, die als het ware verlamd worden door gebrek aan moed en sterkte, en dat als we maar moed konden scheppen (denk bibberende moederszeuntje) en gebruik wilden maken van de mogelijk heden die we bezitten, we heel spoedig de wereld zouden kunnen hervormen. Pro- essor William James vertelt ons in een van z\jn boeken, dat ieder mensch een frienmaa' grooter mensch is, dan hijzelf denkt dat hij is. Dat wil zeggen, als de omstandigheden het vereischen, en een mensch zamelt al zijn hulpbronnen en moed bijeen - hoewel in het begin mis schien hortend en aarzelend dan staat hij ten slotte verbaasd over de kracht en den rijkdom van zijn bezittingen.... en gaat voorwaarts, onversaagd en over winnend.... Inderdaad, al schijnt s0ms het tegendeel waar te zijn, onze kracht is steeds toereikend, voor elk menschelijk probleem is een oplossing, en nooit wordt ons iets opgelegd of voorgelegd, dat we niet zeker kunnen volbrengen. Er schuilt zeker een kiem van waarheid in het po pulaire gezegde vau „kracht naar kruis". Maar weet U wat het is? We zqnsoms net als dat verwende kereltje: we willen het graag makkelijk hebben, en moei lijkheden omzeilen, in plaats van ze moe dig tegemoet te treden. En dat gaat niet. FLORIS G. Van 't Deelsche Raadhuis wappert een vlag. Ik zag niet direct of 't halfstok ol kwartstok was. Maar weldra onderscheid de ik het heelzeker. Neen, de afmetin gen waren niet te loochenen. Daar aan die stok hing een ledige leverkleurige pan talon. Zonder niks. Alleen de zoele wind deed de pijpige zak bolderen. "Heb ik niet gezegd dat 't ding leeg was.? Het betee- Kende een eeresaluut aan de scheidende raadsleden. Er stond op gekwast „salum aleikum". Toen de pantalon werd uitge- nangen gilde de sirene. Gelijktijdig is Christelijk, Katholiek, Socialistisch en Wijnkoopiaansch gesticht een Nieuwsblau Soester Courant en Post. De Smit heeft de zaak aan malkander geklonken en nu ronkt achter de schutting „Kiest S.D. A.P." het allergaartje. Zal het een gewel dig perswerk worden, in elkaar gewrie mel! door de leverkleurige windzak, in sa menwerking met „vooraanstaande Er- Mier's lui van de openluchtmeetingen, anarchistische betoogingen, en andere po litieke zuigelaars. De wethouderskeuze neeft ook al plaats gehad. De leverkleuri ge wordt wethouder. Hij seit 't selvers, of ie verstand van de wet, of van gemeen tepolitiek heeft komt er niet op aan: hij is wethouder, en daarmee uit. De koers van het Deelsche geld was al niet hoog, maar zakt zeer binnenkort beneden peil. Als er ooit een vaagheid een *mge veeg is geweest dan is 't toch zekei wel dii nieuwe heil van den deel, die nog geen woord heeft gesproken over de Deelsche algemeene, politieke of Erkasche belan gen. Hij heeft het gehad over Sanitas zou-ie soms aandeelen hebben? ovei dagelijks brood, en het vaüeisciiap. Als t doorgaat, gaan de Deelsche leden niet meer naar den Raad, maar naar de Kerk. Maar ze motten allemaal eerst gedoopt worden, vast en zeker, en ik zag van nacht in m'n zoete slaap de leverkleurige met een stilstaand oog ten hemel geslagen en een draaiend oog naar een vat gericht, ja een vat met onversneden regenwater de man met den bril en den ketting in ü'n nekvelletje grijpen en in naam van den Derenbroek, (zelf met ruischenden panta lon), in het vat onderdompelen, terwijl de aanwezige Deelsche vroeden vol aan doening met zakdoeken hun betraande oo- gen afwieschen. Zij waren er allen al onder geweest. In de zaal stond voorts oen draaiorgel, en onder de jubelende coonen van Lohengrin's bruidskoor wero Je inleidende plechtigheid gesloten. In middels pakte de leverkleurige achter het orgel een Hennesy. Het eerste voorschrift van den houder der wet op de zedelijkheid was het verbod aan vrouwspersonen om langere rokken te dragen dan tot halver wege de dijen en als punt 1 der agenda stond het voteeren van gelden voor een preekstoel met stilletje. Aangezien het andere leden verboden is tijdens de dienst-vergadering te spreken, zullen er stukken duimdrop worden uitgedeeld. Een speciale radio-versterker zal worden aan geschaft om de niet Erkasche deelbewo- ners buiten de zaal te laten genieten van de zoetvloeiende woorden van den ex- mar ktpropagandist, thans houder van de wet. De leden van den Raad mogen al leen in kuitbroek en met pofmouwen ver schijnen: het vrouwelijke lid zal de wet houder zelf een afgescheiden inwijding doen ondergaan, waarbij de gordijnen ge zakt, en de deur op slot onder bewaking van een Cerberus. Alleen Knelis zal wor den toegestaan verslagen te maken. Men wil echter voor de huizen van deze nieu- we-lichters gaan demonstreeren met de volgende eischen, in het belang der Deelsche gemeente: 1. Overbrenging van de geldelijke ver antwoording en beheer naar den Officier van Justitie. 2. Aanstelling van een buitenlandsch consortium om te beslissen over aankoo- pen voor de gemeente van den Deel. 3. aanstelling van een groot aantal de- tectieves tot het nagaan van de nieuw bakken wethouders en raadswezens. 4. Het instellen van een Gemeenteraad voor den Raad, met een ingenieur, een accountant, een politieagent, een cipier en een beul als dagelijks bestuur van den Raad over den Raad. Naar gefluisterd wordt zal de nieuw bakken O.W. Weiman een „stil strand met gemengd bad" laten inrichten, een voorschot op honorarium van vier jaren nemen, alsmede zangles. Voor den raad zal een radio en een politiehond worden aangeschaft: er zal geen ware klaraver loren gaan. Vermits het krankzinnigengesticht, wat ver weg ligt, zal er een nieuw worden gebouwd,. In den gevel zal worden aan gebracht een borstbeeld van den lever- Kleurige, omringd door kleine dito's: „als kind, als zuigelaar, als zendelaar-zeme- iaar, als openlucht-apparaat, als raads man, en als levend lvjk, alles natuurlijk met gepermanente haardos en zwellende lippen, mitsgaders de schakeeringen in leverkleur van luier tot pantalon terug. Vieze-verza zegt mijn poppea en alles in slanke lijn. Nu is er ellendig nieuws. Bar. De Raadswezens moeten voor gerippereerde staten hun honorarium accepteeren. Maar dezelfde staten hebben uitgevlakt de 15U0 gulden voor de wethouders omdat die op twee beenen rondloopende koude-grond- pierementzwengels toch alles doen voor lAemendal alleenig uit massaliefde voor de gemeente-deelers. Zoo'n liefde kan je hebben, hè, dat dacht Knelis zeker ook, want die zegt, dat ie-zich met een zekere juffrouw Vonke heeft gaan vereenigen. Maar dat is nog niks bij de massa-liefde van die nieuwe weehonuer die binnenkort Mormoun-zijnde, den geheelen deel ten huwelijk zal voeren, zoodra de leverkleu rige vlag zal zijn ingehaald. Denkc echter aan de uitgezette lever en de daarmede gepaard gaande schraalheiu van hersens. Say it with knolbegonia's. NAZANG. Unze eerste nachtredacteur heeft laat stelijk in trance door de vele valsche- iijkheden, mitsgaders het geweldig dossier schuldbewijzen twee hem ongewone en alzoo onnaspeurlijke fuuten gemaakt. Hel Kloostergedoe was geen oorzaak van mu- tatie, maar eenzelfde gedoe in pasto rale. Zulk een waarachtige onge woonheid, eischt wakkere klaarheid om het te beseffen. Met het oog op dein elkander geknoeide zaken, is een dergelijk foutje 't werd feitelijk verkeerd en veel te zacht ter algem. kennisse gebracht wel te begrijpen. Het tweede probleem be treft het begrip Knelis. Tja, dat is ook al heel te vatten. En Knelis is uitgeloopen in twee wezens met tesamen vier beenen, die malkander op de pooten hielden: de een in majeur zingend, de ander in Mineur. Aangezien deze verhoudingen hier niet zijn toegelaten, kunnen ze ook moeilijk als echtpaar onderteekenen. De Smid die in Mineur zingt, en het mineurgezang in Smidheb ik geen gelijk dat er vraag komt naar een gesticht als bovenbedoeld? En nou wil Busch uit zoo'n samenzang via de leverkleuregia nog wat goeds halen Pas op man, want dat gaat niet goed zool Kijk, de zaak zit zoo: de uitgever is de medewerker en uitgever die het vierpootig begrip laat medewerken om te kunnen uit geven, en om tot meer-uitgave te geraken neeft hij Knelis als eencel-bacil zich laten onderverdeelen, en nu is de broer van Knelis getrouwd met z'n eigen vader die uitgeeft, en nu is de nachtredacteur aan het berekenen gegaan en vermenig vuldigen en is gekomen tot de conclusie, dat de heiligen der laatste dagen de koffie vergiftigen en daarom drinkt hij nu Hen nesy. Voor Griet is de zaak zeer ingewik keld. geworden. Zij heeft zich aangemeld bij het doorgangshuis. De portier heeft haar ter bestemder plaats'e laten vallen en getrokken aan de knop waarop staat ,„trek". Men heeft de waterleidingmaat schappij, die toch te veel geld krijgt, verzocht de buizen te verwijden, om de ingewikkelde en in den knoop zittende veelbeenige auctopus te kunnen verspui en. Hpt vierbeenig monster gezegd Kne lis, heeft zich doodgewurmd, in de nau we buizen waar veel te veel voor betaald CAESAR. v.h. Sukkel Co. EFFECTEN - COUPONS - PROLONGATIËN - SAFE DEPOS1T alle Bankzaken Zitdagen te Soesterberg ietteren Maandag en Donderdag, Rademakerstraat 7 De Raad hierover meer dan een uur in geheime zitting. Maandagmiddag 29 Juni te 3 ure kwam de gemeenteraad wederom bijeen ter behan deling van het vorig maal aangehouden agendapunt: Vaststelling van besluiten tot begro tingswijziging 1930 en 1931. Afwe7.ig waren de leden van Doorne, Hil- horst, Pronk en Koenders. Nadat de burgemeester gelegenheid had gegeven voor een elk tot het doen van een gebed, stelde hij terstond het eenige agen dapunt aan de orde. Hij deelde mede, dat de finantieele commissie de voorstellen thans had onderzocht, doch niet tot een eenstemmig rapport had kunnen komen. Voorgesteld werd de overschrijdingen, die veroorzaakt waren door het eigenmachtig optreden van den ontslagen Directeur van Openbare Werken, den heer G. T. van Vliet, te verhalen op, dien ex-directeur. Bij de eerste posten, betreffende de tegels die zonder voorkennis en machtiging van Raad en van B. en W. verschaft waren aan en gelegd waren bij den heer Penning aan de Anna Paulownalaan, deelde de burge meester mede, dat indertijd tegen den heer van Vliet deswege een justitieele vervol ging is ingesteld geworden wegens het aan nemen van steekpenningen in deze zaak, doch na onderzoek wilde de Officier van Justitie dat niet verder vervolgen. Daar om is met het aanvragen van credieten hier voor gewacht, doch nu vast staat, dat geen vervolging te wachten is, worden thans de benoodigde gelden aangevraagd. De heer Grootewal zegt, dat de Wethou der ontkent heeft de bewuste toezegging betreffende gratis levering van tegels te hebben gedaan. In elk geval, hoe men het ook draait, voor het achterste gedeelte is nooit cf te nimmer toestemming gegeven, dat heeft de heer v. Vliet zelf toegeven. Er moet nu maar eens een einde komen aan al dat eigenmachtige optreden, dat altijd aan de gemeente geld kost. Spr. stelt voor de bewuste bedragen te verhalen op den schuldige, op den heer van Vliet. De heer Gasille vindt ook zoodanig op- iieden door een ambtenaar niet te pas ko men er is vóór dal voorstel. De burgemeester meent, dat de zaak een dubieuze kant heeft. Eigenlijk is er toen wel zooiets als een slotaccoord tot stand geko men, toen de heer van Vliet zijn ontslag kiecg Daaruit zou volgen, dat de loopen- de zaken nog door de gemeente '.ouden worden betaald, waartegenover de beer van Vliet zijn ontslag nam. Ten slotte staan nu op dat eene punt de heeren van Vliet en Penning tegenover den Wethouder, dat is twee tegen een. Wethouder Endendijk meent ook, dal men de zaken thans niet zoo scherp moet stellen. Het loopt tegen het einde van de periode van dezen raad en het directeur schap van den heer van Vliet is ook ge ëindigd. Het is gewenscht, dat er thans betere verhoudingen gaan heerschen en wij staan gelukkig aan den vooravond daarvan. Waar de zaak zelf dubieus is, moet men er maar liever een eind aan maken zonder haken en oogen. Anders zou het toch maar weer uitloopen op een zuivere partijstemming, want daar draait het eigenlijk om. De heer Busch is ook voor verdere ho mogeniteit bij het besturen van de gemeen te, doch dat sluit niet in, dat de nieuwe raad maar altijd alle ontoelaatbare dingen zal laten passeeren en door dik en dun fou tieve dingen zal steunen. Vorig maal heeft de heer de Bruyn zelfs gezegd, dat de heer van Vliet door zijn benoeming bij de P.U. E.M. gerehabiliteerd was'en dat is toch wel het toppunt. Dat mag niet onweersproken blijven. Het standpunt van den heer Enden dijk, dat het een zuivere partijstemming wordt, typeert juist 'a partijdige, terwijl eer lijke menschen hierover op eerlijke en on partijdige wijze moeten oordeelen over alle partijphrases heen. Indien de partijen ter rechterzijde dat doen en dan de hand voor samenwerking uitsteken, zal spr. zeker niet de laatste zijn om die hand dan aan te ne men en zoodoende met rechts mede te wer ken tot heil van het algemeen en van de ge- heele gemeente. De heer Endendijk geeft toe, dat er infor maliteiten zijn geschied, dat is niet te ont kennen. Van Vliet heeft dat echter gedaan in het belang van de gemeente en zeker niet om zich zelf te bevoordeelen. Hij heeft naar beste weten gehandeld. De heer van Klooster meent te weten, dat de betrokken commissie, die het ontslag heeft behandeld, de bedoeling heeft gehad na dat ontslag een streep te zetten onder alles, wat met den heer van Vliet verband hield. Ontslag en dan een streep door alles, dat was de bedoeling. De heer Endendijk: „Ja." Voortgaande, merkt de heer van Klooster op, dat hij de voorstellen ook niet kan ver dedigen, want hij weet er eigenlijk niets van. Alleen op dien bewusten middag, toen het ontslag een feit werd, is er tevens beslo ten tot het geven van een vergoeding en daarmede was toch de geheele zaak af. De heer Busch wil dan toch nog even uit drukkelijk vastleggen, dat van Vliet in staat gesteld is zijn ontslag te nemen, daar hij het anders op een geheel andere manier gekregen zou hebben. Van rehabilitatie is dus geen sprake en kan ook nooit sprake zijn. De heer Doorman is het er niet mede eens, dat er een absolute afspraak gemaakt is om door alles maar verder een streep te zetten. Dat staat zoo noch in het rapport, noch in de notulen. De heer de Bruyn staat aan de zijde van hen, die mcenen, dat na het onderzoek de zaak aan de kant was. Spr. is altijd zeer neutraal geweest en heeft nooit fouten ver- goeilijkt. Van hetgeen de heer Grootewal gezegd heeft, is veel waar. Van Vliet heeft niet getoond een correct ambtenaar te zijn geweest en spr. begrijpt dan ook niet van de P.U.E.M., dat die Mij. hem in dienst heeft genomen. Spr. .wil echter weer met een schoone lei beginnen en de uitgaven nu maar sanctionneeren. De burgemeester had den indruk, dat wel degelijk een streep is gezet onder al dat geen, dat is gebeurd, al is het dan ook niet met zooveel woorden. Natuurlijk had men altijd die vervelende adviezen, die nooit uit kwamen en er is wel voorzien, dat er na weeën zouden komen. Hoewel de raad na tuurlijk niet al de verkeerde daden van den heer van Vliet kan gaan dekken, moet men nu over de aanhangige zaken maar zand doen. Van de tafel van B. en W. is nimmer betoogd, dat van Vliet gerehabiliteerd was. De heer Grootewal zegt, dat er tijdig had moeten worden gewaarschuwd. Indertijd was spr. tegen een bepaald bedrag uit te keeren aan van Vliet, omdat de bedoeling slechts was een tegemoetkoming aan zijn gezin tot hij weer op de been was. Nu is dat zoo, maar nu heeft de raad toch een vast bedrag vastgesteld. Daarop kan men in min dering gerust de bedragen brengen, die de heer van Vliet aan de gemeente aan schade heeft berokkend. Er komen vast nog wel meer van dergelijke bedragen, daar kan men van op aan. En vergissingen zijn dat niet, want daarvoor zijn de verschillen te groot en te vele. Spr. is in het geheel niet over tuigd van de goede trouw van van Vliet, integendeel, hij gelooft, dat er wel dege lijk bijbedoelingen bij waren. Als men ziet, dat een hekwerk geraamd is op f 2.per Meter en het kost tenslotte f 5.74 is dat geen vergissing. Men moet van Vliet maar de consequen ties laten dragen van de groote stroppen, die iiij de gemeente heeft berokkend. Spr. hand- haait daarom ook zijn voorstel. De burgemeester staat ook op het standpunt, dat de gepleegde daden niet toe laatbaar waren, doch de geheele kwestie is van de baan en er is zelfs een zeer be hoorlijk bedrag toegekend-. Men kan nu zijn misnoegen wel op een andere wijze tot uitdrukking brengen, dan door het voor- stel-Grootewal, bijvoorbeeld door het aan nemen en publiceeren van een motie of iets dergelijks. De heer Grootewal voel wel iets voor een motie, als er maar geenszins blijkt, dat van Vliet een eervol ambtenaar is geweest. Er is een groot wanbeheer door hem gevoerd en het geld is alleen maar gegeven uitsluitend uit medelijden voor zijn gezin. Hij is dus in geen enkel opzicht gerehabiliteerd en de raad moet in scherpe bewoordingen zulks uitdrukken. De heer Endendijk voelt wel wat voor het idee, maar om een behoorlijk compro mis te vinden moet men geen hatelijke woorden gaan nemen. De heer Grootewal constateert, dat in elk geval van Vliet voor Soest een heel groote strop geweest is. Op voorstel van den burgemeester gaat de raad dan over in comité-generaal om de bewoordingen vast te stellen van de af keuring van den raad.

De Soester | 1931 | | pagina 1