LEDERWAREN N. V. Eerste Soester Electr. Drukkerij van de Plateelbakkerij „Schoonhoven" I Ingezonden. Voor de Vrouw GOUDHEUVEL" Van Weedestraat 7 - Soestdijk - Telef. 2062 FEUILLETON Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal terrein. BELASTINGPLICHTIGEN! Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Heer Redacteur. Terwille van de duidelijkheid verzoek ik U onderstaand in Uw blad te plaatsen. In mijn stukje van 24-6-'31 (uit de oude doos) over M. A. de Ruyter schreef ik 't woord god (daarmede bedoelend den door menschen geschapen god) zonder hoofdlet ter. De drukker vond dit zeker verkeerd, niet begrijpend dat het zonder bedoeling was, dat ik het woord zonder hoofdletter schreef. Juist om het groote verschil beter te doen uitkomen, tusschen een god en God, deed ik zooals ik» deed en hoop nog meer malen te doen. In den grond der zaak. is de beschrijving van „het heerlijke oogenblik", niets anders dan een verheerlijking van den oorlog. En tegen dit alles moeten wij vrouwen een hei ligen strijd voeren. Men verwijt mij: dat ik de kerken aanval. Ja, zeker, iedere kerk, die het Koninkrijk Gods geweld aandoet en oorlog, menschenslachting niet bestrijdt, moet door ons vrouwen, geschuwd en be streden worden. Niet om voor het Vaderland geslacht te worden, worden onze kinderen geboren, maar om voor het Vaderland te leven, als Mensch, daartoe houdt men 't oog op God, (Liefde, Leven, Waarheid) geslagen, en niet op den god tot wien de Ruyter om de over winning bad. Juni 1931. C. M. BERG. DRIE ZIJDEN JAPONNETJES Behalve de vele dunne bedrukte katoenen en voile japonnetjes, is er deze zomer een ruime keuze van allerlei aardige, en toch zeer eenvoudige zijden japonnetjes, waarop de z.g. lingerie garneering buitengewoon vlot staat. Dit ziet men b.v. heel duidelijk op het keurige japonnetje links op het plaatje (patroon No. 2825). Deze is gedacht van crêpe romain, met garneering van witte crêpe georgette. Het was een aardig idee om het witte kraagje van voren vast te hechten achter den dubbelen band, die in een punt tot aan den hals doorloopt. Dezelf de dubbele band gaat op den rok over in een stolpplooi. Aan 2.10 M. stof van 1.40 Meter breed heeft men voldoende. Heel fijn is ook de middelste jurk van groene charmelaine, met in een punt ingezet bovenstuk van witte zijden crêpe marocain, dat op de schouders een kraagje vormt. De ingezette zakjes op de heupen zijn eveneens van witte crêpe. De rok heeft van voren twee stolpplooien en van achteren in het midden één. Voor dit model (patroon No. 2836) heeft men 2.80 M. stof van 1.40 breed noodig. Iets heel bijzon ders is het derde figuurtje op de teekening. Deze japon is van z.g. soie fagonnée met ingewerkte streepen. Het lijfje vormt een bolero, die van voren open hangt en slechts door een satijnen strik aan den hals geslo ten wordt. De rok is met opzij sterk klok kende panden. Aardig zijn ook de korte mouwtjes met eenigszins ruim aangezette strook. Voor dit model, (patroon No. 2827) Naar het Engelsch van CARL SWERDNA 19) „Maar ze is wat moeilijk, ziet uZe heeft altijd tallooze bewonderaars gehad, maar tot nog toe heeft zij nooit iets gevoeld Voor één van hen. Enfin, des te betere Vrouw zal zij waarschijnlijk worden, voor dengene, wien ze wèl het jawoord geeft." „Ik twijfel er het minst niet aan, Mr. Flower, dat uw nichtje een uitstekende Vrouw zal zijn voor iemand in haar eigen stand", sprak -e Earl hooghartig. Oom Matt had een gevoel, of hij een koud bad kreeg en luisterde met open mond naar de voortzetting van. het betoog Van den graaf. „Het doel van mijn bezo:k alhier, Mr Flower, was, dat, in geval er soms een verloving bestond tusschen die twee, wij dit engagement toch niet erkennen zou den, daar wij uw nichtje niet in onze familie kunnen opnemen. Ik had ge hoopt, dat u zelve verstandig genoeg waart geweest, om dit te begrijpen. Ma. r dit schjjnt, helaas, niet het geval. Ik zal spreken met mijn zoon, spreekt u dar, met uw nichtje. Ik acht haar toch te be scheiden, om zich aan een familie te willen opdringen, waar zjj niet welkom zou zjjn. Dit is een onaangenaam on derhoud geweest, maar als u de zaak nog eens overdenkt, zult u wel tot het inzicht komen, dat het noodzakelijk was" Toen de Earl klaar was, barstte oom Matt in lachen uit en riep is 3.25 Meter stof van 1 Meter breed noo dig. Zooals men ziet ontbreekt bij geen de zer modellen het ceintuurtje. Bijna alles in onze zomer-mode heeft een ceintuur. L O E S. Van de boven gesproken modellen zijn knippatronen verkrijgbaar ad f 0.75 franco thuis, levering binnen 1 week. Postwissel zenden aan. de Beurs, Amstel- laan 06, Amsterdam-Zuid. Op het strookje duidelijk vermelden: naam en adres van af zender, nummer van het gewenschte pa troon., maat, (de maten van 40 tot 52 kunnen geleverd worden). Wenken en Raadgevingen bij het invullen van het aangiftebiljet Inkomsten- en Ver mogenbelasting. Voor weljce waarden moet men de ver- mogensbestanddeelen aangeven? Men kan hetgeen men bezit a. in vollen eigendom bezitten, b. in vruchtgebruik, c. in blooten eigendom. Wat „in vollen eigendom bezitten" be- teekent, behoeft geen nadere uitleg. Wanneer men iets in vruchtgebruik bezit, wil dat zeggen, dat men geen eigenaar van de bezitting is, maar gedurende een bepaal den tijd in het genot van de bezitting wordt gesteld. De persoon, die de eigenaar is. maar wien het recht op het vruchtge bruik niet toekomt, heet het goed in bloo ten eigendom te bezitten. Bij bezit in vollen eigendom, bezit de eigenaar het goed èn in vruchtgebruik èn in blooten eigendom. Iemand, die een huis gedurende den duur van zijn leven gratis mag bewonen, heeft het vruchtgebiuik van het huis. De eigenaar van het huis bezit dit in blooten eigen dom. Hij is wel bezitter van het huis, maar heeft aan zijn bezitsrecht niets, dit recht krijgt voor hem eerst waarde, wanneer de vruchtgebruiker overleden is. Spreken wij nu eerst over de waardeering van hetgeen in vollen eigendom wordt be zeten. Onroerende goederen (huizen en lande rijen) moeten worden geschat op de ver koopwaarde. Omtrent deze verkoopwaarde kan twijfel bestaan. Wanneer twijfel omtrent de verkoopwaar de bestaat, aldus de Wet op de Vermogens belasting „wordt deze (d.i. de verkoopwaar de) afgeleid uit die van eigendommen, goe deren of rechten, welke daarmede, wat „soort en omstandigheden betreft, overeen komen." Hypothecaire vorderingen worden ge schat op het bedrag, dat werd uitgeleend. De mogelijkheid evenwel bestaat, dat de vordering zelve, of de rentebetaling, of bei de, niet voldoende zijn verzekerd. Het ligt voor de hand, dat de schuldvordering dan niet het volle bedrag waard is. In een dergelijk geval wordt de waarde geschat. Effecten worden gewaardeerd naar de koerswaarde. Koerswaarde op welken dag? De wet op de vermogensbelasting zegt „naar de laatst opgemaakte prijscourant." Slaat dit op 1 Mei en moeten wij het ar tikel in dien zin verstaan, dat opgegeven moet worden de koerswaarde naar op den eersten Mei laatst opgemaakte prijscou rant? Of moeten wij het artikel lezen in dien zin, dat de waarde moet worden aan gegeven naar de op den dag van aangifte laatst opgemaakte prijscourant. O.i. moet het artikel in dien zin worden gelezen, dat de op 1 Mei aanwezige effec ten mogen worden aangegeven naar de waarde, die zij volgens de op den dag, waarop men zrin aangifte indient, laatst op gemaakte prijscourant hebben. Over deze zaak wordt echter verschillend gedacht. De waarde van de effecten, die niet in de beursnoteering voorkomen moet worden be paald naar de laatst bekende gegevens. De waarde van een lijfrente wordt als volgt berekend. Wij staan bij deze berekening even stil, omdat men ons herhaaldelijk over de bere kening van de waarde van lijfrenten vragen stelt. De lezer weet waarschijnlijk wel wat een lijfrente is. Het recht op een periodieke uitkeering gedurende zijn leven, of gedurende een be paald aantal jaren. „Ha! ha! Hij denkt, dat zijn zoon nog te goed is voor mijn Dorotliy!" „Sir!" hijgde de Earl. „Te goed voor mijn Dorothy! Zeker te rijk ook, naar hij meent! Of te knap!" JVIr. Flower!" klonk het -nog eens waarschuwend. „Mgn Dorothy is nog te goed voor een hertog...., voor een prinsJa, zoo waar!" En toen' ineens bedarende: „U sprak er zoo even van, Mylord, dal Jit onderhoud onaangenaam was Jam mer, dat u het begonnen is. Zooals ik reeds zei: mjjn nicütje is moeilijk te voldoen en ik heb niet opgemerkt, da. zij de attenties van uw zoon met bijzon dere gunst heeft ontvangen; ik ge loof, dat zij er in het geheel niet op gesteld is. Lord Beauclerrk heeft zich altijd heel goed gedragen en het zal ons ius een genoegen zijn, hem hier nog als onzen, gast te blijven ontvangen. Maar .rader zal de verhouding nooit worden!" Het antwoord hierop van den Earl zou niet uitgebleven zijn, als Dorothy niet in eens tusschen hen had gestaan. Waren ze niet zoozeer verdiept geweest in hun gesprek, dan zouden ze haar al enkele minuten daar opgemerkt hebben. Toen zii ruiten gekomen was, om oom een beet je gezelschap te houden, had zij ver- oaasd opgekeken, dat ze Lord Roxminster laar zag,* en, toen ze haar eigen naam .iad hooren uitspreken, was zij onwil lekeurig even blijven staan. „Ik heb geluisterd, oom Matt", zei ze verontschuldigd. „Het spijt mij erg, dal a zich zoozeer van streek heeft gemaak over iets, dat toch waarlijk niet de moèi- „e waard is. Wilt u nu binnengaan? Ik heb nog enkele woorden tot Lord Rox minster te zeggen". Wanneer men een lijfrente geniet gedu rende het leven, dan ligt het voor de hand, dat een lijfrente naarmate men jonger is, meer waarde heeft en dat naarmate men ouder wordt en de sterftekans dus stijgt, de waarde van een lijfrente ook daalt. Wanneer men nu een lijfrente van f 100 per jaar geniet en men is jonger dan 20 jaren, wordt, om de waarde van de lijf rente te vinden dit bedrag met 20 verme nigvuldigd. Van een lijfrente ad f 100 per jaar is de waarde dan dus f 2.000. Maar naarmate men ouder wordt, daalt ook de waarde van de lijfrente. Wanneer men 20 jaar of ouder, doch jon ger dan 30 jaar is, wordt om de waarde te vinden het bedrag van de lijfrente per jaar niet met 20, maar met 19 vermenigvul digd. Ten gerieve van de lezers laten wij het navolgende lijstje volgen: Leeftijd Bedrag Te vermenig- Waarde lijfrente vuld. met —20 jaren f 100.— 20 f 2.000.— 20—30 jaren f 100.— 19 f 1.900— 30—40 jaren f 100.— 17 f 1.700.— 4050 jaren f 100.15 f 1.500. 5055 jaren f 100.13 f 1.300. 55—60 jaren f 100.— 11 f 1.100.— 6065 jaren f 100.9 f 900. 6570 jaren f 100.8 f 800 70—75 jaren f 100.— 6 f 600.— 75—80 jaren f 100.— 5 f 500.— 80—85 jaren f 100.— 3 f 300.— 85 en ouder f 100.2 f 200. Het liggende streepje hierboven betee- kent „tot" en niet „tot en met". Iemand heeft een lijfrente van f 2000. Hij is 37 jaar oud. Hoe groot is de waarde? Een lijfrente van f 100.heeft een waar de van (U zie boven) f 1.700, een lijfrente van f 2.000 's jaars dus van f 1.700 X 20 is f 34.000. Vragen inzake belastingkwesties te rich ten bij het ACCOUNTANTSKANTOOR „NEDERLANDSCH BUREAU VOOR ADVIEZEN". Gevestigd te HAARLEM, Houtplein 17r, onder leiding van R. DE VRIES, en dus niet meer bij het ACCOUNTANTSKANTOOR „NATIO NAAL BUREAU VOOR ADVIEZEN" gevestigd te LEEUWARDEN, Groote Kerkstraat 16, onder Directie van P. SIE- BESMA R. DE VRIES. Het aangiftebiljet voor de Inkomsten- en de Vermogensbelasting werd weder uitge reikt. Velen zullen met het invullen van het biljet niet de minste moeite hebben. Den belastingplichtigen bijvoorbeeld met vaste inkomens zal het gemakkelijk vallen hun inkomen nauwkeurig aan te geven. Geheel anders staat het met de belasting plichtigen met wisselend inkomen, zooals middenstanders, landbouwers, veehouders, enz. Belastingplichtigen, wier zuiver inkomen niet anders dan na een berekening kan worden vastgesteld, raden wij aan hun aan gifte via ons Bureau te doen geschieden. De aanwezige boekhouding controleeren wij dan. Wij stellen uitvoerige berekeningen sa men en nemen deze op in een uitvoerig ac countantsrapport. Wij vullen het aangiftebiljet in. Bij het biljet wordt een exemplaar van ons rapport bijgevoegd. De heer Inspecteur ziet dan hoe het in komen werd berekend en wie het inkomen voor U berekende. Vragen, die de heer Inspecteur naar aan- len, omdat de aangifte nadere toelichting behoeft, beantwoorden wij voor U. Wordt U te hoog aangeslagen, dan staan wij U met raad en daad terzijde. Het tarief bedraagt per jaar: Voor kleine bedrijven f 20,f 25, Voor middelmatige bedrijven f 25, f 30,—. Voor grootere bedrijven f 30,f 40, Reis- en verblijfkosten brengen wij nim mer in rekening. Wij komen steeds vooraf tarief overeen. Mocht U nadere inlichtingen wenschen en met ons willen spreken over het tarief, zendt ons dan in een open enveloppe als drukwerk, dus voorzien van een cents postzegel, onderstaand, van Uw naam en adres voorziene formulier, omgaand toe. Wij bezoeken U dan kosteloos en geheel vrijblijvend en geven U vooraf even den dag op, waarop wij U bezoeken. Het bezoek kost U dus niets en verplicht U tot niets. Vraag het bezoek spoedig aan. Bevorder tijdige inlevering van Uw bil jet. Wacht met het aanvragen van een be zoek niet tot het laatst. leiding van de geane aangifte mocht stel Accountantskantoor „Nederlandsch Bureau voor Adviezen" HOUTPLEIN 17r, HAARLEM. De Directeur: R. de Vries. P.S. Voor moeilijke belastingkwesties alleen naar het Accoutantskantoor ..Neder- landsch Bureau voor Adviezen", Houtplein 17r, Haarlem: Directeur R. de Vries. Ook voor Uw boekhouding HET adres. Lage tarieven. Kantoren over het geheele land. Hier lang« afknippen. Ondergeteekende wenscht een KOSTELOOS en een TOT NIETS VERPLICH TEND bezoek. Naam Beroep Woonplaats PLATEEL Wij zijn ruim gesorteerd in de mooiste en medernste soorten Plateel o.a. Bloempotten, Bloeirhergers, B oen bakjes, Vazer, Kannetjes, Fruitschalen, Bonbonnièrrs, Aschbakjcs, Puilen enz. Ook hebben wij weer ontvangen een zeer prachtige collectie w.o. de nieuwste Damestasschen, Aktetasscben, Schocl-Efui's, Abonnement-Etui's, Heeren-, Dames- en Kinder-Portemonraies, Sigarenkokers, Portefeuilles, en wat nog niet genoemd wordt. U beleefd tot een bezoek uinood gend, bevelen wij ons aan En terwijl zij wachtte tot Oom in de tuinkamer verdwenen was, keerde zij zich tot den Earl: „Ik hoorde Oom zijn .spijt betuigen over uw bezoek, Lord Roxminster. Mij spijt het ook. Hadt u zich tot mij ge wend, in plaats van tot Oom, dan zou ik u onmidde.l.^k hebben gerustgesteld. Toen Lord Beauclerck mij de eer deed, mij zijn hand te bieden, heb ik hem bedankt". „Heeft hij dan al gesproken? Zij boog. „Ik kon niet anders. Ik mag Lord Beau- clerk graag; ik bewonder zijn vele goede en eerlijke hoedanigheden; ik twijfel er niet aan, of hjj zal een uitstekend echtge noot zijn voor de vrouw, die hem past; maar ik kan hem geen passend echtge noot vinden voor mij. Ik kan hier nog oijvoegen, dat ik hem meer ontmoedigd zou hebben, als ik geweten had, dat hij het zoo in ernst meende. Dus stelt u zich gerust, Lord Roxminster: ik ben niet van plan, mij aan eenige familie op te dringen. Ik heb er Oom en Tante niet van gesproken; vooreerst, omdat ik niet graag van dergelijke dingen praat, en dan jmdat ik het geheel zoo weinig de moeite svaard acht. Ik had Lord Beauclerk be dankt en daarmee uit! Maar nu zou ik wel willen, dat ik het hun maar had meegedeeld, dan had Oom ineens dit be zwaar voor u uit den weg kunnen rui men". De Earl zei niets meer en hoe hij nog in het rijtuig kwam, wist hijzelve niet. Dat hij nog nooit zoo'n verschrikkelijk humeur had getoond, als dien dag, dit ondervondenzijn huisgenooten, tot hun niet gering ongenoegen. Miss Foliot daarentegen was opgewek ter dan ooit. Lachende wen&chte zy oom Matt geluk met zijn moed, om den ver- schrikkelijken graaf zoo af te schepen. Ze liet tante Nan hartelijk lachen ovei de wijze, waarop zij zelve den graaf had te woord gestaanen, toen even later Roderick Curzon zijn gewoon avondbe zoek bracht, deed zij het heele verhaal nog eens over. Maar Curzon keek ern stig en toen zij alleen waren, vroeg ze. „Heeft de viscount het u verteld?" „Ja, ik 'heb hem al heel gauw daarna ontmoet. Ik zag onmiddellijk, dat er iels aan scheelde". „Het spijt mij erg voor hem", zei Do rothy op berouwvollen toon. „Ik heb mi., daarna steeds verweten, dat ik 't hen. misschien niet genoeg heb laten merken hoe ik niet van zijn oplettendheden ge diend was". „Ik geloof niet, dat u zich iets te ver wijten heeft. Maar wat een bespottelijk hoogmoed van den Earl! Grappig, dat dit goede oom Matt hem zoo geducht dt waarheid heeft pp7.p.p<U" HOOFDSTUK XXI. Weldra verscheen er alweer een an dere gast top „Boschzicht". Ze zaten al len onder den grooten olm en tante Nan kondigde juist aan, dat zij binnen moesi gaan, want dat zij anders bang was voor „weer zoo'n aanval", toen het hek open ging en dokter Popplestone binnentrad. Dorothy ging hem onmiddellijk opha len, zooals zij dit altijd deed; maar ze zag wel Jdadelijk, dat er iets niet in den haak was met hem. Niet dat hij ziek leek; hij zag er blozend en welvarend uit en zijn begroeting was even joviaal als anders; maar toch zag ze, dat hem iets hinderde. „Wat scheelt er aan, dokter?" vroeg ze dadelijk. „Och, ik kom daar zooeven bij Boone vandaan; de arme kerel was vreeselijk bedroefd". „Over Mary, dokter?"' „Ja: ik voelde, dat ik het hem niet langer verbergen mocht, hoe ik in een operatie het eenig behoud voor haar zie. .Maar hij was er dan wel zeer van ont- daan". „Kunt u de operatie doen, dokter? vroeg Dorothy met tranen in de oogen. „O, neen! Moor zoover ik weet, is er .naar één man in heel Engeland, wen .oo'n precair geval kan toevertrouwd vorden; namelijk: Sir Ashley Barnet". „Maar die is zoo vreeselijk duur. hè?" „Juist en dat niet alleen, maar we iijn hier zoo ver van Londen af, wat de xosten nog zooveel hooger maakt. Barnet is ook niet iemand, die veel zal laten zakken van zijn tarief". „O, ik wou, dat ik rijk was!" klonk ie verzuchting van Dorothy. „Denkt u, Jat Boone wat overgespaard heeft, dok- ter?" „Neen, dai geloof ik niet, in aanmer king genomen, dat de ziekte van Mary hem toch al zooveel heeft gekost! En zijn loon is heusch zoo hoog niet; vooral als je er bij bedenkt, hoe hij altyd klaar staat voor zijn werkgever. „Waarom gaat hg dan niet weg bij Mr. Ryder?" „Wie garandeert hem, dat hij dan zoo gauw wat anders heeft?" zei Curzon, „en hij kan toch ook niet zonder verdiensten zitten". „Neen, dat is waar. Arme Boone! Wat moet hij nu beginnen?" (Wordt vervolgd.) d< kl er b< P< ta zij ht

De Soester | 1931 | | pagina 4