2e BLAD Boerenbedrog. Het Heidebloesem-schandaal. VaSsch of echt? WONINGBUREAU P. MAN - S0ESTDIJK Bekendmakingen. Officieel Plaatselijk Nieuws. HILVERSUM HILVERSUM Soesterberg. Predikbeurten. Uweierenveiling is „Nieuw Leven W. A." 3'/, 4 behoorende bij „D E S O E S T E R" van Zaterdag 11 Juni 1931, No. 56 De Burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis dat volgens ontvangen schrijven van den Garnizoens-Commandant te Amersfoort, schietoefeningen zullen wor den gehouden op de Lusdensche heide te Amersfoort op 1U Juli van 21.00—0.00; 20 Juli van 20.300.00; 21 Juli van 21.001.00 v./d. 22sten; 22 Juli van 21.000.00. De onveilige strook zal afgebakend zijn door roode vlaggen. Gedurende het schieten zal op den ijzeren uitkijkpost nabij het spoorwegkamp een na tionale vlag geheschen zijn. De ingezetenen worden gewezen op het gevaar, eventueele niet gesprongen projec tielen aan te raken of op te rapen. Soest, 6 Juli 1931. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat de Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 24 Juni 1931 besloten heeft: I. voor gasverbruik de navolgende ta rieven vast te bepalen: a voor een gebruik tot en met 100 M 3 per maand 10 cent per M 3. b voor een verbruik van meer dan 100 M 3 per maand een tariefrecht van f 5.— per maand en iedere M 3 verbruikt gas k 5 cent per M 3. c in stede van het tarief vermeld onder b voor gasverbruikers, die gedurende de maanden October tot en met Mei gas voor ruimteverwarming willen gebruiken, een tariefrecht van f 2.50 per maand, en iedere M 3 verbruikt gas k 5 cent per M 3. Dit ta rief wordt echter alleen toegepast na schrif telijke opgave aan de Directie van het ge meentelijk gasbedrijf en voor door de di rectie hiervoor goedgekeurde en met metaal aangesloten toestellen, voorzien van een in de buitenlucht uitmondende afvoerbuis. Onder maandverbruik te verstaan de hoe veelheid gasverbruik tusschen twee opvol gende meteropnamen. Bovengenoemde regeling te doen ingaan met ingang van de verbruiksmaand Juni 1931, op welk tijdstip de thans op dit on derwerp betrekking hebbende regelingen vervallen. IL. Artikel 29 der Verordening, regelen de de voorwaarden voor de levering van gas over den gewonen meter en over den muntgasmeter door het gemeentelijk gasbe drijf te Soest, vastgesteld dd. 24 Juli 1929, en gewijzigd bij Raadsbesluit van 19 Sep tember 1930, le afd. No. 1604 te wijzigen als volgt: „Voor het gas over een muntgasinstalla- tie geleverd bedraagt de prijs der eerste 400 M 3 per kalenderjaar 2 cent per M 3 meer dan voor gewoon gas is bepaald. In dien door een verbruiker gedurende een ka lenderjaar meer dan 400 M 3 over een munt- gasinstallatie is verbruikt, wordt hem voor eiken M 3 boven deze 400 M 3, 2 cent per M 3 terugbetaald». Deze terugbetaling zal geschieden in de maand Februari volgende op het kalenderjaar waarover het meerdere verbruik heeft plaats gehad. De Directie is bevoegd door verbruikers die gedurende een kalenderjaar minder dan 180 M 3 gas verbruikt hebben voor elke minder verbruikte M 3 2 cent te laten beta len. Indien in een perceel de muntgasinstal- latie of de muntgasmeter is weggenomen, zal bij herplaatsing voor denzelfden ver bruiker een plaatsingsrecht van f 2.50 ge stort moeten worden." Soest, 2 Juli 1931. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. Drie bladen of één blad met drie verschil lende koppen? De adverteerders betalen het gelag. Een paar weken geleden kwam in de Soester Courant van Smitje een bekendma king voor, volgens welke hij in het vervolg niet alleen zijn eigen blad zou uitgeven, doch bovendien, dat hij, de R.K. Smitje, ook in het vervolg het Christelijk Soester Nieuwsblad zou exploiteeren. Alsof dit nog niet genoeg ware, verheugde hij de Soes- tenaren met de mededeeling, dat hij nog een derde courant zou uitgeven en wel een heu- schelijk roomsch-katholiek orgaan, dat „De Soester Post" zou worden gedoopt. Begaan met het lot van de middenstan ders en adverteerders in het algemeen, deelde hij gelijktijdig mede, dat als men in cén van die bladen een advertentie opgaf, deze geheel kosteloos, gratis, voor niets in die andere twee bladen zou worden op genomen. Niet gewoon, dat de heer Smit zoo be gaan is met het lot van zijn medemenschen en zoo geheel zonder winstbejag de men- schen in de gel genheid zou stellen voor een prikje te adverteeren in 3 bladen, die dan gezamenlijk vóór Soest bijna een even groo- te oplaag zouden hebben als de Soester, hebben wij gemeend, eens een onderzoek te moeten instellen wat er van dit alles waar is. Bij dat onderzoek is ons gebleken^ dat er geen sprake is van 3 bladen en dat de toe stand eigenlijk, wat de Soester Courant be treft, gebleven is, zooals ze was, met dit verschil, dat de lezers in 3 categorieën zijn gespitst, namelijk de zoogenaamd Christe- lijken, de zoogenaamd Neutralen en de Roomsch Katholieken. Een ieder kan nu krijgen, wat zijn hartje begeert. Is men Christelijk aangelegd, men behoeft maar te kikken en ontvangt van de R.K. Smitje een courant met de kop „Christelijk Soester Nieuwsblad". Voelt men zich neu traal, geen nood, ook daar is voor gezorgd en men ontvangt dan van Smitje de „Soes ter Courant." Wil men als Roomsch-Katho- liek van die beide bladen niets weten, dan heeft hij altijd nog de kersversch gebakken „Soester Post, katholiek weekblad", ter be schikking, waarmede hij ook deze menschen gelukkig kan maken. En zijn er soms lezers van de vroegere Soester Courant, die hun keus nog niet heb ben bepaald, dan is het de r.k. Smitje, die hen wel bij een van de categoriën indeelt. Maar ondertusschen staat het vast, dat het is één en dezelfde courant, waarvan al leen de koppen veranderd worden en een paar artikeltjes op de voorpagina worden verwisseld om ze althans niet geheel en al op elkander te doen gelijken. Het totaal aantal couranten, dat gedrukt wordt van de 3 soorten tezamen, blijft vèr en vèr beneden het aantal dat verspreid werd, toen het Christelijk Soester Nieuws blad nog voor eigen rekening werd uitge geven. Het groote voordeel, dat adverteerders is voorgespiegeld, blijkt dus absoluut niet te bestaan. De eenige,, die bij meerder adverteeren daarvan voordeel zou genieten zou Smitje zijn, die de menschen diets tracht te maken, dat er eigenlijk 3 bladen bestaan, die elk een behoorlijke oplage zouden hebben. De genen, die het gelag zouden moeten beta len, zouden de adverteerders en de abon- né's zijn, waarvan de laatsten het dubbele zouden mogen betalen voor datgene, waar voor hen vroeger slechts de helft in reke ning werd gebracht. Adverteerders en abonné's, let op Uw saeck! „Ziedaar de vraag, waar het om gaat," dachten wij, toen wij het rapport lazen van de hoeren Terlingen, Bucli en van Hall, hetwelk zij den dag vóór de verkiezingen nog gauw lieten verspreiden om de candi- datuur-van-Klooster te steunen. De heeren hadden op verzoek van het Bestuur der r.k. kiesvereeniging een onder zoek ingesteld inzake het Heidebloesem- schandaal en van den burgemeester verno men, dat de handteekeningen van den heer Nollen wel eenig verschil toonden, doch dat dit verschil zoo weinig opvallend was, dat niet aan een vervalsching kon worden gedacht. Wijselijk werd over de zaak zelve, name lijk de diefstal van gemeente-terreinen hee- lemaal niet gerept. Wij zullen dit laatste thans buiten beschouwing laten om ons tot het eerste te bepalen. Ook in de laatst ge- Door den heer Nollen in ons bijzijn ge plaatste handteekening: houden vergadering der a.r. kiesvereeniging werd door den heer Endendijk als voorzitter beweerd, dat het met die handteekeningen dik in orde was. Wij laten hier "de handteekeningen vol gen. De echte, zooals die door den heer Nollen in ons bijzijn is geplaatst geworden en verder een die op de origineele aanvrage tot aankoop van het kadastrale perceel sectie D, No. 1459 voorkomt, terwijl de der de handteekening geplaatst is onder het schrijven, waarin de koop door den heer Nollen zou zijn aanvaard. Wij zullen er voor heden niet dieper op ingaan, daar zonder schriftkundige te zijn een ieder nu wel voor zich zal kunnen uit maken, wie van de partijen gelijk heeft. Rest slechts de vraag, wie heeft deze handteekeningen gezet en wie hadden er be lang bij? Handteekeningen, die volgens het rapport Terlingen c.s. en den heer Endendijk zoo weinig verschillen met nevenstaande dat niet aan vervalsching behoeft te worden gedacht: GESLAAGD Onze plaatsgenoot de Heer A. W. van Hofslot, ambtenaar ter secretarie te Amersfoort, is voor het op Woensdag j.1. te 's-Gravenhage gehouden examen ge meente-administratie geslaagd. Zijn opleiding heeft hij genoten aan het Instituut Laurillard te 's-Gravenhage. SOESTER MUZIEKVEREENIGING „PATIENTIA VINCIT OMNIA."' Naar wij vernemen werd tot Directeur van bovengenoemde Vereeniging in de va cature ontstaan door het bedanken als zoo danig van den Heer Kok benoemd: de Heer Ferd. de Goey Muziekleeraar en dirigent te Amersfoort. GESLAAGD Voor het toelatingsexamen tot de 1ste klasse van de Rijks H.B.S. met ö-jarigen cursus te Amersfoort zijn geslaagd uit onze gemeente: Ja. Aa. Eeltink. Ji. Linzet. B. C. Littooy. Ea. Wa. Ran. H. A. Stern. W. F. Stomp. Aa. Pa. van der Vlugt (Soesterberg). DE NIEUWE GEMEENTERAAD Op Dinsdag 1 September a.s. zal de nieu we gemeenteraad bijeen komen en dan wor den geïnstalleerd. Tevens vindt dan de nieuwe wethouders verkiezing plaats voor de komende vier jaar. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot R. Schaatsbergen slaagde heden voor het toelatingsexamen voor de Middelbare Technische School voor Bouwkunde, Dongestraat 12 te Amsterdam.. ZANGUITVOERING. PROGRAMMA te geven door het Dames koor „Euphonia". onder leiding van den Heer H. J. van Maurik op Woensdag 15 Juli a.s. des avonds van 8.30 tot 10 uur in de Muziektent aan de Torenstraat. 1. Vesper (van Beethoven). Liedje in den Maneschijn (Olman). Avondlied (Abt). Goedennacht (Abt). Barcerola (Zijderlaan). PAUZE Bellotje (Zijderlaan). Lentezang (van Bruggen)). Visschertje (Zijderlaan). Sneeuwklokjes. Kikkerkantate (Hennig). GEVONDEN VOORWERPEN. Een autohoes. Een portemonnaiej. Een kindermuts. Een paardentuigje (speelgoed). Een pet. Een koker met gereedschap. Een belastingplaatje. Een broche. Aangevlogen een koerduifje. ERNSTIG MOTORONGEVAL. Donderdagavond omstreeks 7 uur heeft een ernstig motorongeval plaats gehad na bij de Leusderheide. De timmerman-aannemer A. van D. reed met zijn motorfiets van Soest naar Doorn over den weg door de Leusderheidej Ach terop bij hem zat zijn 11-jarig zoontje. Toen hij den weg Utrecht-Woudenberg passeer de, kwam net een automobiel uit de rich ting Utrecht op dien weg aanrijden. Deze auto reed zeer snel en het gevolg was, dat de auto den motorrijder aanreed, toen deze reeds bijna was overgestoken. De auto reed 'n ijzeren paal van het bordje rijwielpad to taal omver en kwam een eind verder in de bermsloot terecht. Het zoontje van den heer van D. was onder de auto terecht gekomen en medegesleurd; hij lag nog in zijn cape gewikkeld onder de auto en al spoedig bleek, dat hij ernstig gewond was». Hij had een gat in het hoofd en een ernstige her- sensschudding. van D. zelf had een arm ge broken en verwondingen aan het been. Beide gewonden zijn eerst overgebracht naar het ter plaatse gelegen hotel en zijn vandaar door de ziekenauto van EvH.B.Ö. uit Soest naar het ziekenhuis Nieuw Ma- riënburg alhier overgebracht. Het motorrijwiel werd geheel vernield. Do toestand van het zoontje baart ern stige zorg, hij is nog steeds aan het braken en nog niet onderzocht kunnen worden. De verwondingen van van D. zelf zijn niet le vensgevaarlijk. Het onderzoek naar dit ernstige ongeval werd ter plaatse ingesteld door den ge meente-veldwachter te Woudenberg, waar bij is komen vast te staan, dat van D. geen schuld treft, doch de bestuurder van de auto, de heer PI. van A., die zeer snel reed met een wagen, waarvan de remmen niet be hoorlijk in orde waren. EIGEN RECHTER. Woendag vermiste de melkslijter van D. een bankbiljet van tien gulden. Toen hij den volgenden dag bij een van zijn klanten rndlk bracht en deze met een bankbiljet vap tien gulden wilde betalen, veroorloofde v. D. zich de vrijheid het bankbiljet uit de han den van zijn klant weg te grissen, onder me dedeeling, dat hij vermoedde, dat dit het door hem vermiste bankbiljet was. De klant legde zich daarbij natuurlijk niet neer en deed aangifte. Door tusschenkomst van de politie mocht het gelukken van D. op zijn standpunt te doen tcrugkeeren en ten slotte het bankbiljet terug te doen geven. GESLAAGDf. Aan de Amsterdamsche Universiteit slaagde voor het examen voor scmi-arts onze plaatsgenoot, de heer H. Rupert Steenhofstraat 5 Telefoon 2045 Aan- en verkoop van Villa's, Landhuizen, bouwterreinen, onroe rende goederen, etc. Gratis advies en inschrijving Assurantiën en Hypotheken. Sluit verzekeringen op leven, brand, inbraak, storm, glas, etc. etc. tegen billijke tarieven. Geslaagd. Voor het Woensdag j.1. te Utrecht ge houden M.U.L.O. examen, slaagde onze plaatsgenoote Mej. Dora Flapper. Een mooi succes De heer A. Tammer, brood en banket bakker te Soesterberg, behaalde op de op 1 Juli j.1. gehouden bakkers tentoon stelling „Noviomacum" te Nijmegen, af- deeling georganiseerde bakkers patroons, voor zijn ingezonden melk- en waterbrood twéé| tweede prijzen, waardoor hij bo vendien het hoogste aantal punten be haalde en zoodoende in het bezit kwam van den kampioensprijs, bestaande uit een zilveren molen, welke thans in zijn eta lage is te bezichtigen. Voorwaar een mooi succes, v.ooral als men hierbij nog kan vermelden dat de heer Tammer in de laatste jaren op de verschillende gehou den tentoonstellingen in binden- en bui tenland, niet minder dan 26 prijzen be haalde, waaronder verschillende eerste en eereprijzen. Het is dan ook geen wonder dat de heer Tammer, die het vorige jaar al meermalen als jury-lid op verschillende tentoonstellingen heeft gefungeerd, ook nu weer als jury lid is aangezocht voor de in de maand October a.s. te houden bak kerstentoonstelling te Utrecht. GEVONDEN VOORWERPEN een hoes. twee rijwielbelastingmerken. een rozenkrans in etui. een kindermutsje, een rugzak met inhoud, een rol verlichtingssnoer. een kinderhoedje. Inlichtingen: Politiepost, Soesterberg. VAN DEN HEUVEL. Er gaat een geheel eigen bekoring uit van een avondwandeling over de heide en langs het bosch. Het is het uur, waarin de aarde zwijgt en een serene rust zich legert op de heuvelen, bosschen en vel den. Vooral om dezen tijd des jaars, wan neer het bij een wolkenloozen hemel haas geen nacht worden wil. Er is dan aan het einde van een zonnigen dag nog een wei felend licht, dat maar niet wijken wil, dat overal en nergens is, niet stralend maar schijnend, zoowel uit de heidevelden als uit de lucht. Het schemeruur is als de schakel tus schen dag en nacht en het diffuse licht ervan schijnt ook in de harten der men schen, waar het eveneens de grenzen van verleden, heden en toekomst uitwischt en het gemoed op vleugelen van zoete droo- merijen zich in het boventijdelijke ver heffen doet. Een lichte sluier van schemering en nevel is over het landschap getrokken. De heuvels kartelen zacht in de lichte avondlucht, eenigszins wazig als in een droomlandschap, liggend als trouwe, stil le wachters, rondom. Opmerkbaar stijgend, kronkelen de witte heidepaden omhoog, als eindelooze ser pentines geworpen door onzichtbare hand Vlak tegenover, aan den anderen rand van de heide bevindt zich het donkere bosch met zijn donkere boomen, zwart als de nacht, die nog maar niet komen vil. Rust wijde rust. Heel even slechts, ruischen zacht de bladeren, als sidderend voor het aanslui pende nachtspook, het ongeziene. In dt veTte de lichten van het Vliegkamp, als vuurtippen opflonkerend in den schemer van den laten zomeravond. Men zegt, dat elk ding, ook elke boom zijn eigen sfeer heeft. Deze wordt dan des avonds wel het beste aangevoeld., Bnoi'ién nemen dan vormen aan van gestalten, die op menschen soms gelijken. Grillig staan zij daar met spookschaduwen. waar het zwakke schemerlicht niet meer reiken kan. Wat later op den avond kronkelen ijle nevels om de onbeweeglijke heuvelkam men, drijvend langs de hellingen als zoo vele droomen, gewiegd op zacht accoord van een nauw merkbaar avondkoeltje. Opeen gepakt in kronkelingen, vormen ze ook gestalten, die uit platische stof ge vormd, aanhoudend zien wijzigen. In haar zwijgzaamheid wordt de stil te nu sprekend. De natuur in puste, klopt het leven onhoorbaar, en geheimzinnig. Het mysterie van 't leven dringt zich als vanzelf aan ons op. Het heidelandschap in zijn in-eigen domein, dat zich aan niets of niemand stoort en zich ook door niets verstoren laat. Rustig en vertrouwelijk teekent de Stompert zich af tegen de zacht lichtende blauwe lucht. Als het dan heel stil is ge worden, roerloos stil, zoodat men geen enkel geluid meer waarneemt en zelfs de vogels zijn ter ruste gegaan.... als de na tuur zoo stilte gemaakt heeft als voor een gebed, dan is het, als men aandachtig luistert, alsof de heuvel zacht, heel zacht maar toch helder een lied begint te zin gen. Het is dan alsof zijn ervaringen van eeuwen en al de geluiden van menschen en dingen, welke door hem zijn opgevan gen en een indruk en naklank hebben achtergelaten, zich nu losgemaakt en op gelost hebben in ééln lied, dat in den be ginne langzaam, allengs vlugger tenslotte in oneindig kort rythmus wordt uitge zucht. Het is een levenslied der eeuwen, waarin elk couplet zijn eigen tijd bezingt en door welk lied in zijn geheel overal de zelfde menschelijke beroeringen en be vingen natrillen. Het is de nagalm van wat eens in zijn nabijheid op aarde was en nu tot geschie denis geworden is. Onderwijl vluchten de nevels voort langs de hellingen, zich wijd uitspreidend in het dal tot ver over het zacht golvende heideveld. Zonder geruisch is nu het middernach telijk uur genaderd, waarin het nog altijd geen nacht is. En de menschen slapen onder hunne pannen- of rieten daken, waarop de sterren staren in bovenaard- sche pracht. „TOESCHOUWER." NED. HERV. GEM. TE SOEST Zondag 12 Juli Kerk v.m. 10 uur: Ds. Groeneveld. n.m. 6 uur. Religie en Kunst Ds. Groeneveld. Zaal Eemland v.m. 10 uur: Ds. van Schaick. Hees n.m. 6 uur: Ds. van Schaick. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat. Zondag 12 Juli v.m. 10 uur: Ds. Holland van Putten, n.m. 6 uur: Ds. v. d. Graaf van Nijkerk CHRISTEL. GEREF. GEMEENTE SOESTDIJK. JULIANASTRAAT Zondag 12 Juli vi.m. 10 uur en nam. 6 uur, Prof. F. Lengkeek, Hoogleeraar te Apeldoorn. VEREEN. VAN VRIJZ. GODSDIEN- STIGEN, SOEST Zondag 12 Juli v.m. 10.30 uur: Mevr. Z. v. BeugeBalsem, Nijmegen. EIERENVEILING. van de Coöp. Veilingsver. „Nieuw Leven W.A." Naarden-Bussum van 9 Juli 1931. Lendeieren: f 3.23,. Kipeieren. 5066 kg. f 3.20f 4.70. Kalkoencieren f 6. Aanvoer: 31.941. COOP. VEILINGSVEREEN. THIERENSWEG 8 NAARDEN Telefoon 1333 en 2108 SOEST, Telef. No 2377

De Soester | 1931 | | pagina 5